moe van maagzuur? ty 4 E^S! DJ G' Echt w tsvoor fiïterrokers n ei(Jen stijl vol t och cht! RVV De Gaulle speelt gevaarlijk met de toekomst van de NAVO Breuk tussen Frankrijk en VS lijkt nog niet zeker I Zweed vluchtte voor neo-nazi's WERELDNIEUWS J r Van dag tot dag neem natuur-grijze raatótoel Oppositie tegen president Nasser 3 gFF is Qéë" - e metange va" P^e' «uwer, PRIMATOUR r~ VRIJDAG 21 MEI 1965 Wees goed voor uzelf en uw maag) Geen \N onder virgin*3 en géén atf*e r\\<asn. óns A versie Strijd tussen Koerden en Iraakse troepen Nieuwe formule Zweeds opperbevelhebber wil kernwapens hebben Internationale bende in Italië opgerold Cri Stellweg MEER VAKANTIEPLEZIER! Nog juist tijd voor Werkt snel en lang Uit diverse Amerikaanse wetenschappe lijke verhandelingen en expertise-rappor ten is al jaren geleden gebleken, dat lucht verontreiniging in dichtbevolkte en nauw- bebouwde centra het sterftecijfer beïn vloedde, waarbij echter tal van onzekere factoren waren aan te wijzen die conclu sies riskant maakten. In enkele Zuidamerikaanse steden die als voorbeelden gelden van razendsnel groeiende bevolkingsopeenhopingen zo als Rio en Sao Paulo in Brazilië zijn onderzoekingen verricht die nog sterkere aanwijzingen opleverden voor een verband tussen luchtverontreiniging en longziek ten. Wat Sao Paulo betreft, deze rrtilj oe nenmetropool ligt in een dal, waardoor luchtzuiverende klimatologische omstan digheden worden gehinderd. Als men uit het hoge bergland rondom Sao Paulo naar de stad rijdt in een open auto, krijgt men op zeker ogenblik de gewaarwording dat men neerzakt in een warm bad vol be nauwde dampen. De grens tussen de be- iwangerde en vervuilde stadslucht en zui verder berglucht is bijna met een meet lat aan te geven. In Sao Paulo is de sterfte aan longziek ten schrikbarend hoog. Vooral onder de arbeidersbevolking van deze stad, die niet in staat is buitenhuizen in de bergen te kopen of geregeld de stad te ontvluchten om de zuivere berglucht in te ademen, is die sterfte in verhouding met andere doodsoorzaken ontstellend. Maar het sigarettenverbruik in Zuid amerikaanse steden is ongelooflijk. Zie daar een onzekere factor. Als men de ver derfelijke invloed van rook en gassen op de gezondheid zou willen aantonen zonder ook andere oorzaken van longziekten in aanmerking te nemen, zou men het doel voorbijschieten. De onderzoekingen in Brazilië zijn niet zó effectief en intens door te voeren tengevolge van maatschappelijke en we tenschappelijke hindemissen die hier ver der niet ter sprake behoeven te komen dat men bijvoorbeeld ondubbelzinnige ge gevens over de sterfte van niet-rokers heeft kunnen verzamelen. Maar de be schikbare gegevens zijn in ieder geval gevoegd bij die van andere landen zoals de Verenigde Staten voldoende om gro te zorg te wekken ten aanzien van de ge varen die de toenemende industrialisatie in dichtbevolkte gebieden voor de volksge zondheid oplevert De campagnes tegen het roken bijvoorbeeld, hoe nuttig ook, zouden moeten worden uitgebreid met even nadrukkelijke acties tegen andere oorzaken van ziekten der luchtwegen. En daarbij is ongetwijfeld de conclusie ge wettigd, dat de vervuiling van stadslucht door fabrieken en verkeer krachtig zal moeten worden bestreden. Niet alleen moet verdere toeneming ervan worden tegengegaan, maar ook maatregelen tot vermindering van de huidige omvang van het euvel zijn dringend noodzakelijk. Dit geldt in bijzondere mate voor onze Nederlandse steden met hun oude kernen van heel smalle straten en straatjes, waarin de ongezonde lucht extra-lang blijft hangen, tot ernstige schade van de volksgezondheid. Advertentie MlilfWIftllfWVVIflflAflfVWVVVWWWVVWWVWIfVVW* (WyWVWWWVVWWWVWWWtMWAfWWWWWVWWWWi Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogistNORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Mil Norac is 'n NORIT produkt I" 'U J (Van onze correspondent) PARIJS De geruchten over het voornemen van generaal De Gaulle de NAVO de rug toe te keren, hebben de laatste dagen nieuw voedsel gekregen door artikelen in verschillende gezagheb bende Amerikaanse bladen. Van officiële Franse zijde zijn deze artikelen tot dusver bevestigd noch tegengesproken. Het Fran se staatshoofd is vandaag begonnen aan een nieuwe propagandatournee door de Franse provincie. Hij zal de komende da gen een vijftiental redevoeringen afsteken. Het lijkt waarschijnlijk, dat de president rechtstreeks of zijdelings wel met een en kel woord op genoemde geruchten zal rea geren. Het hoofdstuk De Gaulle, de internatio nale organisaties in het algemeen en de NAVO in het bijzonder, is de geschiedenis van een lange lijdensweg. Als geheid na tionalist, om niet te zeggen Frans chauvi nist, heeft de generaal van nature een broertje dood aan elke volkenorganisatie, waarin Frankrijk geen leidende rol kan spelen. De NAVO heeft dan nog het extra be zwaar, dat deze organisatie in de ogen van De Gaulle niet meer is dan een gecamou- Zesendertig dagen lang dobberden ze samen op een vlot, Frank Cushing senior en Frank junior. Ze zijn af komstig van het eiland Guam en kwamen op de Philippijnen terecht. Nu het onvrijwillig avontuur ten einde is kunnen vader en zoon er weer om glimlachen. (Telefoto) fleerd instrument van de Amerikaanse bui tenlandse politiek, een politiek die de laat ste maanden bovendien een steeds ondub belzinniger imperialistisch karakter voor hem aanneemt. generaal de normale samenwerking tussen bondgenoten binnen de organisatie de laat ste jaren steeds grondiger ondermijnd. Hij heeft Franse lucht- en vlooteenheden aan het Amerikaanse opperbevel onttrokken en de bijdrage van Frankrijk aan het At lantische militaire potentieel is nu tot bij na symbolische dimensies ineengeschrom peld. - - Niettemin dateert de aversie van De Gaulle tegen de NAVO in haar huidige opzet niet van gisteren. In 1958, toen hij de macht in handen kreeg, was een van de eerste daden van generaal De Gaulle een geheim en uitvoerig memorandum aan de toenmalige Amerikaanse president Eisenhower te zenden, waarin hij zijn zienswijze over een fundamentele reorga nisatie van de NAVO uit de doeken deed. De Gaulle wilde of eiste dat de NAVO onder de leiding van drie gelijk berechtigde supernaties zou worden ge steld om zo Frankrijk in een klap op het zelfde plan van aanzien en macht als Groot-Brittannië en zelfs Amerika te kun nen stellen. Eisenhower, zowel als later Kennedy, hebben deze verlangens van het Franse staatshoofd met meer of minder aannemelijke argumenten altijd van de hand gewezen, doch president Johnson toont nog wat minder neiging handschoe nen aan te trekken om de Franse gene raal een nul op zijn request te presenteren. Tegen deze achtergrond van een Ameri kaans-Franse machtsstrijd in de wereld, moet men alle daden en uitlatingen plaat sen, die de laatste jaren en maanden op rekening van generaal De Gaulle worden geschreven. Met kleinzielige obstructies en concrete martregelen heeft de Franse LONDEN (AFP) Djelal Talabani, een medewerker van de Koerden-generaal Moestafa Barzani, heeft donderdag op een persconferentie in Londen verklaard dat veertigduizend Iraakse militairen sinds 4 april met aanzienlijke steun uit de lucht, een „moorddadige oorlog" tegen de Iraak se Koerden voeren. „De Iraakse regering laat gas en na palmbommen tegen de Iraakse Koerden ge bruiken. De Koerdische nationalisten zul len hun strijd voor zelfbestuur binnen Irak voortzetten. Zij streven, in samen werking met andere democratische Irake zen, naar de vestiging van een democra tisch parlementair bewind, dat niet onder het gezag staat van de autoriteiten in Bagdad", aldus Talabani. Hij vertelde ook dat aan het offensief van het Iraakse leger tegen de Koerden een massamoord op inwoners van de stad Soelimania vooraf was gegaan. „De Iraakse regering laat een uitroeiingsoor log tegen de in haar land wonende Koer den voeren", aldus Talabani. Onder deze omstandigheden heeft het Franse staatshoofd onlangs zijn eisen tot een reorganisatie opnieuw geformuleerd tijdens een audiëntie, die hij de Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, Bohlen, verleende. De Gaulle wenst dat zijn verlan gens voor 1969 in zeer ernstige overweging worden genomen. Het alternatief heeft hij tegenover de ambassadeur niet uitgespro ken, maar in het hele kader van zijn stijl en zijn buitenlandse staatkunde, kon hij zich die moeite ook wel besparen. De toe nadering tot Moskou geeft in dit verband een aanwijzing, die nauwelijks nader be hoeft te worden toegelicht. Niettemin is De Gaulle in de minister raad nog wat duidelijker geweest. Toen de zer dagen de vraag ter sprake kwam, waar het nieuwe gebouw voor de Franse tele visie zou moeten verrijzen, heeft De Gaulle het monumentale NAVO-paleis bij de Port Dauphine genoemd, dat volgens zijn ver wachtingen binnen afzienbare tijd toch leeg zal komen. Deze uitlating, die mis schien toch meer dan enkel een boutade was, is het vooral geweest, die verontrus ting in Washington heeft gewekt. Het Amerikaanse opperbevel van de At lantische organisatie heeft inderdaad plannen uitgewerkt de zetel van de NAVO naar een ander land, vermoedelijk de Westduitse Bondsrepubliek, over te bren gen. Met de verhuizing van de diverse in stallaties, bases en olieleidingen zal min stens 3,7 miljard gulden zijn gemoeid. Tot een formele breuk op korte termijn zal het vermoedelijk niet komen. Geen van beide partijen, de V.S. en Frankrijk, heb ben belang bij een scheiding van de we gen op dit moment. De verwijdering schrijdt niettemin geleidelijk voort. Zowel Johnson als De Gaulle is niet bevreesd met vuur te spelen. In 1969 breekt de vervaldatum aan van het NAVO-verdrag, dat voor twintig ja ren getekend werd. Indien De Gaulle dan nog in leven en aan de macht is, lijkt het haast onvermijdelijk dat Frankrijk zich metterdaad uit de alliantie terug zal trekken. Tot dat ogenblik moet men re kenen op toenemende spanningen en dito sabotagepogingen, die door De Gaulle ver oorzaakt en ondernomen zullen worden om van Frankrijk een gelijkberechtigde wereldmacht te maken. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse opperbevelhebber, generaal Rapp, heeft woensdag, bij de behandeling van de Zweedse militaire begroting door de Zweedse volksvertegenwoordiging die sluit op ruim drie miljard gulden, gepleit vóór het kopen van kernkoppen voor tactisch gebruik. Generaal Rapp meent dat Zweden, „zo lang de mogelijkheid bestaat dat het met tactische kernwapens wordt aangevallen, eveneens over deze wapens moet beschik ken. Hij voegde hieraan toe: „Ik weet dat de beslissing hierover voornamelijk op het politieke vlak moet worden genomen. Mijn voorstel is dus niet bedoeld om op korte termijn een regeringsbesluit uit te lok ken." TEL AVIV (Reuter) De 25-jarige Zweed Goeran Granquist, die zegt in Zwe den een organisatie van neo-nazi's ont maskerd te hebben, heeft donderdag in Tel Aviv verklaard meer dan een week ge leden Zweden verlaten te hebben uit angst voor wraak. Hij ontkende dat het document, dat hij over de groep had opgesteld vervalst zou zijn. Op een-vraag of hij van de krant Expressen" geld voor zijn inlichtingen had ontvangen zei hij boos: „Denkt u wer kelijk dat ik zoiets voor geld doe? Het is een grootse taak te helpen bij het verplet teren van zo'n organisatie." Granquist is niet van plan naar Zweden terug te keren. Dat vindt hij te gevaar lijk. Hij is als toerist in Israel en heeft nog geen toekomstplannen. CAIRO (Reuter). President Nasser I heeft in het Egyptische parlement gezegd, dat er in de VAR een ondergrondse op positie bestaat, die beter georganiseerd is dan de Arabische Socialistische Unie, de I enige toegelaten politieke organisatie in Egypte. Nasser voegde hieraan toe, dat het ge brek aan organisatie bij de socialistische I krachten betekende, dat de reactionaire groep een deel van de arbeiders achter zich zal brengen. Hij wees het denkbeeld van het toelaten van twee partijen van de hand. MILAAN (Reuter) De Italiaanse poli- I tie heeft een internationale bende opgerold die naar schatting honderdduizend pond sterling heeft geïnd op vervalste reis- cheques en paspoorten. Op een persconfe rentie werd bekendgemaakt dat de bende werkte in Duitsland, Zwitserland, Neder land, Denemarken en andere Europese landen en zelfs in Afrika en Japan. Zeven mensen zijn gearresteerd, onder wie de leider, een Argentijn. In de Sorbonne De dochter en ik waren samen in Pa rijs. Die naam roept voor mij en voor haar verschillende beelden op, wij krijgen daar bij afwijkende associaties, haar Parijs is er een van pret, van de mooiste en kleu- rigste artikelen ter wereld, van feestelijke drukte, veel jonge mensen die elkaar meer en anders beminnen dan elders, van vro lijk, bruisend leven. Zo kwamen wij dus nogal veel op drukke terrasjes terecht in gerenommeerde arrondissementen, zo zaten we ook nogal es op de Boulevard St. Michel, „boul' Mich" zoals mijn dochter terzakekundig zegt. Haar observatiever mogen harkte gretig alle levendigheid van de kwetterende, elkaar begroetende, af scheidnemende, lachende, roepende studen tencommune, bijeen, „voor later" zoals ze alras bekent want later wil ze daar bij horen, later wil ze hier ook studeren, wat weet ze nog niet maar in ieder geval moet 't hier gebeuren. Toen dat plan eenmaal geboren was, zomaar, bouen een koud, hardgekookt eitje en een kopje warme chocolat, wilde ze ook meteen verder en t toekomstig decor vast even bezichtigen, de gewijde studietempel, de Sorbonne, in. Rechts was een deurtje waardoor we on opvallend binnengingen. Lange gangen liepen doelbewust en ernstig uit op trap pen of andere lange gangen; deuren, deu ren en nog es deuren, goedgedresseerde bruinglanzende toegangspoorten op ruim ten waar jonge mensen onderwezen wor den in dingen als paleonthologie, kristal logie, Chinese cultuurgeschiedenis en geo~ chemie. Mijn dochter loopt met grote, wijdopen ogen, kijkend, te dromen, gluurt door spleetjes en sleutelgaten, weifelt wel ke trap te nemen, trap E of trap G, neemt er geen, slaat linksaf en staat oog in nog met Louis Pasteur die rustig zit te lezen op een binnenplaats naast een bleke se ring in een houten pot. „Maak een foto" zegt ze, de snob en studerend in een le ge blocnote gaat het moment een lang le ven tegemoet. Terwijl zij met de mond op een kiertje alles inhaleert wat de om geving aan sfeer, aan symbool, aan eigen en boeiend leven te bieden heeft, kijk ik de evenementen van de aanplakborden af, zie wat ik anders nooit gezien zou hebben dat monsieur Frangois, professeur, een le zing zal houden over de geslachtelijke uit rusting der bacteriën en de heer Bala- chowski een cursus entomologie en voel griezelig duidelijk dat ik daar wel hele maal buiten sta, dat zich dat allemaal bui ten mij en miljoenen anderen om voltrekt en dat we er toch uiteindelijk en indirect mee te maken hebben. Iemand zal ver der komen spreken over Antiquité's Amé- ricains en wat dat dan worden moetDat kan niet anders dan een vroegertje wor den op die avond. Maar in kleine letters blijkt dat 't zal gaan over ziel en riten in de religie der Guayaki-Indianen en dat scheelt, dat verandert de zaak. Hoge stu dies van Latijns Amerika worden gemaakt en de problemen van de honger in zes lessen behandeld. Zes lessen.Wie ben ik dat ik 't wagen zou te betwijfelen of zes lessen wel voldoende zijn? Borden vol oproepen voor komende examens, tenta mens en daar is dan de dochter weer. Mieters, hè?" Zegt ze zacht en geïmpo neerd, „over een paar jaar loop ik hier ook, dan zijn die dingen (knik naar de borden) voor mij ook van belang. Zou jij 't leuk vinden?" Ja. Zelfs wel wat meer dan dat. Want het zou betekenen dat zij iets zou leren kennen en begrijpen van al die dingen het leven en leven-op-aarde betreffende waarvan ik in deze omgeving voel dat 't eigenlijk een gemis is er zo volkomen bui ten te staan. Advertentie TEGEN REISZIEKTE Moord. Vier voormalige S.S.-officieren van een speciale eenheid zijn in West-Berlijn gearresteerd, omdat zij de moord op honderden Polen en joden bij de invasie in Polen in '39 op hun geweten zouden hebben. Een van hen is de Westberlij- ner Lothar Beutel, leider van de groep. De namen van de andere drie werden niet bekend gemaakt. Weigering. De V.N.-wapenstilstandscom- missie heeft a-an de Israëlische regering de weigering van de Syrische regering overgebracht, het lijk van Elie Cohen naar Israel te laten overbrengen. Cohen is in Damascus opgehangen nadat hij voor een militaire rechtbank had bekend spionage te hebben bedreven. Niet-gewond. Een 19-jarige Zwitserse stu dent, Hans-Peter Finger, die dinsdag van de tweede verdieping van de Eif- feltoren in Parijs 58 meter omlaag viel, blijkt geen letsel opgelopen te hebben. Hij kan binnenkort het ziekenhuis ver laten. Hans-Peter kwam op het dak van het restaurant van de toren terecht. Familieziek. Yvonne Dionne, een van de Canadese vijfling-zusters, die ruim twee jaar 'geleden in een klooster ging, heeft dit thans verlaten. Ze heeft haar intrek genomen bij haar getrouwde zuster An- netta, in Saint-Brüno, nabij Montreal. „Vertrouwelijk". De Britse persraad, dia waakt over de journalistieke ethiek, heeft bepaald, dat het feit dat een ver eniging een voor zijn leden bestemd do- kument „vertrouwelijk" noemt niet be tekent dat een krant het niet kan publi ceren als zij langs wettige weg in het bezit komt van het dokument. Onschuldig. Het Italiaanse hooggerechts hof heeft ongeveer 270.000 gulden scha devergoeding toegekend aan een voorma lige piloot van de Duitse luchtmacht uit Bolzano, die in 1963 onschuldig werd ver klaard na tien jaar te hebben uitgezeten van d.e tweeëntwintig jaar gevangenis straf waartoe hij veroordeeld was we gens een beweerde roofmoord. Begrip. De Nederlandse pers toont meer begrip voor de Zuidafrikaanse aangele genheden dan die in de meeste andere landen en neigt naar gematigder ver slaggeving. De televisie-programma's in Nederland zijn niet buitengewoon nega tief. Aldus het jaarverslag van het Zuid afrikaanse ministerie van Voorlichting. Busongeluk. Bij Aurangabad, 320 kilome ter van Bombay in India, is een bus van een brug in een rivier gestort. Ze ven inzittenden verloren het leven en 35 liepen verwondingen op.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3