Luchtschermen in IJmuidense sluizen in de strijd tegen verzilting van polders Miljoenen kilo's zout worden naar zee teruggedrongen ederland bon Luchtschermen Uitspraken Haarlemse rechtbank Kort [Jmondnieuws 5 WONINGINRICHTING VRIJDAG 21 MEI 1965 Beverwijk WEEKABONNEMENTEN Compressoren Dank zij onze Europa-meabelorganisatie vindt u in onze toonzalen de beste meubelselectie uit geheel Europa. B.v. de „Seksjonm0bler" wandcombinatie. U kunt 1 los kastje krijgen, maar ook een wand van 8 m vullen. EUROPA MEUBEL0 EUROPA MEUBEL MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TELEFOON 7541 de onvermoeide Julien Duvivier die Had- ley Chase weer eens heeft bewerkt voor het witte doek in een rijk gevarieerde thriller. HET IS HET VERHAAL „Geen alibi voor moord," met een sympathieke boef (Robert -Hossein), die voortdurend in si tuaties komt te verkeren waarbij hij ten onrechte van moord zou kunnen worden verdacht. Het begint met een mislukte in braak, ondernomen door deze Daniel Bois- set in samenwerking met een vriend. De onverwacht terugkerende huiseigenaar wordt daarbij door de vriend gedood, maar Daniel wordt gepakt en veroordeeld en ontloopt slechts gevangenschap door tijdens het transport uit de trein te sprin gen. Hij vindt onderdak bij een benzine pomphouder en diens vrouw, maar daar beginnen nieuwe moeilijkheden en vallen er nieuwe doden die Daniel in de schoe nen kunnen worden geschoven. De plot is hier en daar wel eens geforceerd, maar met de behendigheid van een jarenlange ervaring weet Duvivier, van wiens „Ma rie Octobre" men destijds nog via de te levisie heeft kunnen genieten, de meeste opdoemende bezwaren te elimineren en onder te brengen in een bijzonder span nende „film noir". De film wordt hier tot en met zondagavond vertoond, met als ko misch intermezzo voor de matinee van zondagmiddag de nog altijd populaire filmdwazen Stan Laurel en Oliver Hardy in de klucht „Straatmuzikanten." (Kennemer theater). Met de titel „Fred dy en het lied van de prairie" wordt in inhoud eigenlijk al volledig onthuld. Want het Duitse tieneridool Freddy Quinn werd voor deze gelegenheid als cowboy ver kleed, om al zingend en gitaar-spelend in het verre westen enige makke avontu ren te kunnen beleven. In ieder geval mo gen zijn bewonderaars hem vrijdag, zater dag en zondagmiddag weer eens komen beluisteren. Onderwijl draait dan in de voorstelling van zaterdagnacht nog „Hun laatste ontmoeting," een Italiaanse film met een intrige van recente datum: een liefdesverhaal tussen een Oostduitse jon gen en een Westduits meisje, tragisch ein digend met de dood van de jonge min naar. Hij wordt namelijk op de demar catielijn van de verdeelde stad getroffen door de kogels van de achterdochtige Vo po's. Vandaar de titel. VOOR HET OVERIGE is het allemaal sensatie, waarmee hier voor de rest van de week de spreekwoordelijke klok wordt geluid. Zo is voor de eerste voorstelling van zondagmiddag de harde western „Als moordenaar gebrandmerkt," gere serveerd, tot en met woensdag gevolgd door „Mabuse contra Agontas nr. 17", waardoor deze gerenommeerde schurk blijk geeft over een soort eeuwig leven te beschikken. Want bijna elke film van hem eindigt met zijn gruwëlijke dood, waarna hij in een vervolgverhaal zijn kwalijke praktijken weer rustig blijkt te kunnen voortzetten. (W.B.-theater). De films met Eddie Con stantine hebben zich inmiddels tot een res pectabel aantal uitgebreid, waarbij van de juiste hoeveelheid al niet eens meer een schatting kan worden gemaakt. In dit theater wordt zondagmiddag zijn „Eddie kent geen pardon" weer eens vertoond. Een verhaal over bravoure en krachtpat serij dus, waarin de titelheld niet alleen stoer blijkt te zijn, maar ook een humo rist. Dat Eddie zich er overigens altijd doorheen weet te slaan, wordt ook in deze film weer overduidelijk gemaakt. En wie met deze avonturen nog niet voldoende op Eddie uitgekeken is geraakt, kan hem zondagavond en maandag opnieuw bewon deren als de onversaagde F.B.I.-inspec teur Williams in „Rififi onder de vrou wen". Overigens viel er vrijdag en za terdag ook al de nodige sensatie te ge nieten door middel van „De mysterieuze dr. Lao", waarin men Tony Randall ook eens als een geestig typeur kan gade slaan. (Luxor). „Politiepost Reeperbahn": de zelfkant van Hamburg, een stukje stad van een kilometer lengte en een halve kilo meter breedte. Daar middenin ligt één van de 56 Hamburgse politiebureaus: de post Reeperbahn. De naam „Reeperbahn" geeft een sen sationeel smaakje in de mond. Het biedt dan ook alles wat men van het rosse le ven en de onderwereld kan verwachten: corruptie, chantage, prostitutie, enorme scheldpartijen, zakkenrollen, wisseltrucs, aanslagen en moorden. De film „Politie post Reeperbahn" is er een van het genre dat men in advertenties aanprijst als „ont hullend", „schokkend", „nimmer ver toond" en „dit moet u zien" De toe schouwer wordt in ieder geval geconfron teerd met originele opnamen uit deze pretwijk, met de centrale politiepost, een kalmerende haven voor mensen van het meest wonderlijke allooi en de bezoekers van deze week. HET HOOFDTHEMA van de film, die in samenwerking met de Hamburgse poli tie tot stand is gekomen, is de haat van de misdadiger Hugo tegen brigadier Glantz. Een sympathieke politieman, die mooie Hugo vier jaar geleden „de lik heeft ingeholpen". Een daad die volgens Hugo dient te worden vereffend. Nauwe lijks is hij dan ook een dag vrij, of hij begeeft zich alweer in de criminaliteit. De bioscoopganger wordt aldus bezig gehou den met de praktijken van Hugo, en daar tussen „getracteerd" op onthullende shots van het leven op de Reeperbahn. Tenmin ste, wanneer men zich hier tot en met zondag aan de kassa vervoegt. ZONDAGMIDDAG wordt dan terwille van de liefhebbers van dit beproefde gen re de avonturenfilm „Dreigend tromge roffel" vertoond, waarna van maandag tot en met woensdag de reprises volgen van „Leef nu, betaal later", de veelbe sproken film, die ook door ons vroeger al eens „een immorele komedie" is genoemd. jnociooooononooooccoooooc xxxrooocooooooooa dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- I dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE EFKU-DEALERS KUIPERS NAAIMACHINES N.V. Kleine Houtstraat 112 - Haarlem Telefoon 02500 -11142 Xaaimachine-speciaalzaak SEN/ Rijksstraatweg 14 - Haarlem Telefoon 52665 Dealer NAAIMACHINEPALEIS Begijnenstraat 13 - Beverwijk Telefoon 02510 - 26488 (Van een onzer verslaggevers) Nederland wordt aan twee kanten omspoeld door de zee. Die zee bevat onuitputtelijke voorraden zout. Waar het land door havens en kanalen in verbin ding staat met de zee dringen die zout- massa's naar binnen en bedreigen de vruchtbaarheid van kostbare polders, land- en tuinbouwgronden. Waterschap- Een en polderbesturen breken er zich et hoofd over hoe zij die toenemende verzilting een halt kunnen toeroepen. Vooral in het westen van ons land, waar immers het zeewater het gemakkelijkst landinwaarts kan komen, maakt men zich in stijgende mate ongerust over deze ontwikkeling. Het spreekt haast van zelf dat dit probleem de ingenieurs van Rijkswaterstaat niet koud heeft gelaten. Er zijn uitgebreide en langdurige proe ven genomen met methoden die het binnendringen van zout in rivieren, ka nalen en boezemwateren moeten ver hinderen. Met de EFKU hebben wij in de roos geschoten. Dat is ook geen wonder want iedere Etku is een technisch juweel en door-en-door betrouwbaar. Als vak handelaar wil je alleen iets goeds verkopen. Fijn, dat er voor 295.- een zig-zag is waar je achter kan staan. Advertentie EEN WERELD VAN WOONSTIJLEN GAAT VOOR 0 OPEN! Deze onderzoekingen hebben nu hun practische toepassing gevonden in het in werking stellen van het eerste zogenoem de luchtscherm in de Noordersluis in IJmuiden. Een dicht gordijn van tiendui zenden luchtbellen stijgt elke keer dat de sluisdeur open gaat om een schip uit zee te schutten van de bodem van de sluis omhoog om een groot deel van het zout In het zeewater uit het Noordzeekanaal te weren. Dat dit de moeite waard is blijkt uit het feit dat voorheen per schut ting drieduizend ton zout het Noordzeeka naal binnenspoelde. Door het luchtscherm wordt die uitwisseling van miljoenen kilo's zout met zoet water tot ongeveer de helft teruggebracht. Op het ogenblik is zo'n anti-zout instal latie nog alleen aangebracht aan de bui tenkant van het binnenhoofd van' de Noor dersluis. Over enkele weken zal ook bij het buitenhoofd van deze sluis een lucht scherm in werking treden. In de loop van deze zomer zullen vervolgens ook de ande re sluizen met een dergelijk luchtbellen- gordijn worden uitgerust. Voor de benodigde lucht zorgen krachtig compressoren, die in speciale gebouwtjes bij de sluizen zijn ondergebracht. Bij de grote sluis perst een batterij van vijf van deze compressoren lucht van 2Va atmosfeer naar een dikke van duizenden gaatjes voorziene buis op de bodem van de sluis. De compressoren bij de grote sluis kun nen per minuut ruim 150 kubieke meter lucht leveren. Bij de middensluis komen twee compressoren met een gezamenlijke capaciteit van veertig kubieke meter per minuut. De zuidersluis krijgt er twee van vijftien kubieke meter en de kleine sluis •en van vijf kubieke meter per minuut. De compressoren zijn elektrisch gekop- Zodra de binnendeur van de Noor dersluis openschuift treedt het luchtscherm dat daar op de bodem is aangebracht in werking. Duide lijk tekent zich de „bellenbaan" in het water af. Alle IJmuidense slui zen zullen voorzien worden van dergelijke luchtschermen, die het zout van het binnenstromende zee water moeten tegenhouden. Krachtige compressoren persen de lucht door een buizenstelsel naar de Noordersluis, waar ze bij de sluis deuren een dicht gordijn van lucht bellen veroorzaken. Deze compres soren bij de Noordersluis hebben een capaciteit van 150 kubieke meter per minuut. peld aan het bedieningsmechanisme van de sluisdeuren. Zodra de schuiven open gaan treden de luchtschermen in werking. De ontsnappende lucht veroorzaakt een een opwaartse stroming van het water dat zich daardoor met het oppervlaktewater vermengt. Op die manier vindt er geen totale uitwisseling van het zeewater met het zoet- of brakwater plaats en wordt een groot deel van het zoute water buiten de sluizen gehouden. De Haarlemse Rechtbank heeft gistermor gen 'n 31-jarige stoker-olieman uit Bever wijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voor arrest. Twee van deze vier maanden zijn hem voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaar. De man heeft terechtgestaan wegens vijf jaar geleden gepleegde inbraken. Na zijn daden was hij naar het Vreemdelingenlegioen vertrok ken. Verleden jaar was hij uit Algerije gedeserteerd en teruggekeerd naar Neder land. Bij zijn terugkeer hier werd hij aan gehouden. De uitvinding van deze luchtschermen is van Skandinavische oorsprong. In deze landen wordt het al jaren met succes toe gepast bij het ijsvrij houden van de ha vens. Dergelijke luchtschermen kunnen ook gebruikt worden voor het beluchten van zuurstofarm water ter verbetering van de visstand. Verder zijn er gunstige resulta ten mee bereikt bij de bestrijding van olie- branden in havens. Het ligt in de bedoeling dat het systeem van luchtschermen, waarvan de IJmuiden se sluizen thans de primeur hebben, ook bij de sluizen van de Deltawerken toepas sing zal vinden. Afscheid ds. Rebel. Ds. J. J. Rebel zal niet, zoals wij woensdag berichtten, zondag avond 23 mei van de gemeente Haarlem- Noord/Santpoort der christelijk-gerefor- meerde kerk afscheid nemen in de Pniël- kerk aan de Pastorieweg in Santpoort, maar in de Bethelkerk aan de Floresstraat in Haarlem-Noord. De dienst begint om zeven uur. De samenstelling als afgebeeld 182 hoog, 240 breed kost in teak 1335,—, in palissander 1561,50. De salontafel is keerbaar (1 kant formica, 1 kant teak) en kost 150,—. Het afgebeelde bankstel (één van de tientallen) heeft losse rubberkussens, skai armleggers en de rug is naar verkiezing met stof of skai bekleed. Ie klas afwerking en zitcomfort f 1290,—. Er ligt bij ons een rijk geïllustreerde kleurencatalogus voor u klaar. U kunt deze ook bestellen met onder staande bon. Wij zenden hem u dan gratis toe. (in blokletters s.v.p.) naam: adres: vyoonpjaats; (Op briefkaart plakken, of in open envelop zenden aan ons adres) (City). In de komische kleurenfilm „Te rijk om los te lopen" tracht de Engelse regisseur J. Lee Thompson rond de clowneske Shirley MacLaine een satire te leveren op het thema, dat geld niet gelukkig maakt. Als het lieve meisje Louisa is Shirley het helemaal met deze stelling eens en zij zoekt dus naar een echt genoot die geen geld bezit en haar het geluk kan geven van een eenvoudig leven. Dat lukt haar niet, want ieder van haar vier echtgenoten die zij in korte tijd verslijt, laat haar welgestelder achter dan toen zij met deze huwelijken begon. Over die vier huwelijken respectievelijk met Dick van Dyke, Paul Newman, Robert Mitchum en Gene Kelly doet Louisa, liggend op de divan van psy chiater Robert Cummings een aardig boekje open, met als gevolg dat de film uit vier flashbacks bestaat die en dat is een van de aardigste vondsten in het verhaal in vier verschillende stijlen zijn verfilmd. ALS LOUISA DAN OOK, sprekend over haar eerste huwelijk, verzucht dat het leek op zo'n romantische, zwijgende film uit de twintiger jaren, roepen actie en spel in deze flashback onmiddellijk herin neringen op aan de stijl van de vroegste speelfilms. En als zij over haar volgende echtverbintenis droomt als van een ondeu gende Franse film, volgen er bedscènes die aan B.B.-films doen denken en staat het bad uit „Les amants" al klaar. dustrie put nogal eens inspiratie uit Ame rikaanse ontspanningsliteratuur en in die categorie zijn de sensatieromans van Ja mes Hadley bijzonder gezocht. Ook de jonge generatie van filmers heeft meer dan eens bij deze veelschrijver stof ge leend voor een film, maar dit keer is het Advertentie DIT ZIJN ALLERGRAPPIGSTE attrac ties, vooral in het laatste huwelijksfrag ment, waar Louisa van heeft gezegd dat het haar herinnerde aan een groots opge zette Hollywood-musical. Met Gene Kelly als vierde echtgenoot ontstaat dan een fraaie parodie op de weelderige dansscè nes, waar dit genre in excelleert en daar mee wordt dan op bevredigende wijze een amusante film afgerond. Het witte doek is hier tot en met zondag voor gereser veerd, waarbij de vertoningen zondagmid dag even worden onderbroken voor „Ge- rinomo, de laatste der Apachen". Dit is een historisch verhaal over de trotse Apa- chenleider, die na de Amerikaanse Bur geroorlog merkt dat de met Washington gesloten wapenstilstand door hoge officie ren wordt gesaboteerd. Hij komt in ver zet en voert van Mexicaanse bodem af een ongelijke strijd met de blanke legers. Zijn vasthoudendheid schudt het geweten van de wereld wakker en er wordt uiteinde lijk op hoog niveau met de opstandeling onderhandeld, hetgeen een herstel der rechten van de indiaan ten gevolge heeft. Een boeiende film, met Chuck Connors in de titelrol. „VERLEIDELIJKE VROUWEN en ro buuste mannen in een wereld vol afgunst en intriges", luidt een der reklameteksten voor de film „Daniela bij nacht", waar mee dit programma dinsdag en woensdag wordt voortgezet. Een andere slagzin is „Daniela, blanke huid in zwarte zijde," hetgeen ongetwijfeld karakteristiek voor de inhoud zal zijn. Volledigheidshalve ver melden wij dan nog, dat niemand minder dan Charles Aznavour voor de muziek heeft getekend. (Stadsschouwburg). De Franse filmin-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5