Goede start van Ada Kok mocht niet baten, want Nederland staat ver achter tegen de Britse zwemploeg Verjongd oranjeteam mist nog nodige rust en kracht Beurtschippers stuurden Hollandia-races in de war Van Middelkoop triomfeerde in dertiende rit van Vredeskoers JONGE ZWEMTROEF HANS SPIJKERMAN: „Nieuwe slag gaf me al twee nationale records" Duitser Ingo Buding schakelde Australiër Mulligan uit 60.000 toeschouwers bij de aankomst Vitesse zit zonder voorzitter Tumultueus slot van Giro-etappe Verkeer in Milaan liep vast door Europa-cup Flinkevleugel niet bij Telstar tegen Tottenham Mulder van WW naar Anderlecht Verrassing bij Franse tenniskampioenschappen VERWARMING Zwemmen of naar zee ZATERDAG 22 MEI 1965 11 Zoals te verwachten was heeft de Ne derlandse zwemploeg geen schijn van kans tegen Groot-Brittannië. In de tra ditionele tweedaagse wedstrijd in Black pool schiet de sterk verjongde oranje équipe duidelijk te kort. De Britten, die wraak willen nemen voor de vorig jaar in Groningen (140—100) geleden neder laag, geven op de eerste dag duidelijk de toon aah: 70-34. Twee record verbeteringen op woelig roeiwater VW 1200 de Luxe NÜ al meer dan 300 000 enthousiaste VW-rijders in Nederland! voor ton en sportwagen Vele favorieten voor de Mijl van Duindigt Ander mens Mexico Alles of niets De Nederlandse zwemploeg was gedwon gen ten gerieve van de BBC haar voor naamste troef Ada Kok het eerst uit te spelen. De goedlachse, stevig gebouwde Amstelveense, hoorde het nieuws in de DC4 die de ploeg vroeg in de middag van Schiphol overvloog. „Pech hè" was haar reactie „zo ineens hup het water in, dat zal wel niet veel worden." Ada's start re sulteerde desondanks in een wereldtijd van 1 min. 06.1 $ec„ ruim een halve seconde onder haar selectietijd van Rotterdam on 4.5 sec. voor de beide Engelse meisjes Juy Gegan en Glenda Philips (beiden 1.10.6). De zilveren medaillewinnares van Tokio bleef duidelijk te lang aan het startblok gekleefd in tegenstelling tot de ClOS-leer- linge Nel Bos, die de debutantenkoorts de baas bleef en als eerste weg was. Met machtige armzwaaien, het lichaam hoog uit het water tillend bij elke slag, zette de bijna 18-jarige Ada de achtervolging in. Bij het keerpunt lag zij reeds voor met de beide Engelse meisjes elk aan een kant op gelijke hoogte achter zich. Nel Bos was toen reeds tot de vierde positie terugge vallen. Op de tweede baan gleed de wereld recordhoudster onweerstaanbaar weg en nam twee lengten voorsprong. Haar tijd van 1.06.1 is de beste wereldprestatie van dit nog jonge seizoen. Hij ligt 1,4 sec. bo ven de gouden Tokio-tijd van de Ameri kaanse Sharon Stouder. Ada Kok's wereldprestatie gaf Neder land de leiding na het openingsnummer, zij het dat de marge gering was: 6-5. Al op het tweede onderdeel de 440 yards vrije slag heren ging de leiding verloren. Engeland nam de eerste twee plaatsen in, ondanks het feit dat Harry Ranzijn met 4.37.9 tot zijn beste persoonlijke prestatie kwam. De debuterende noorderlingen Her man Deekens en Gerrit ter Beek waren op de 220 yards rugslag geen partij voor de ervaren specialisten die de Britten op dit onderdeel inzetten. Nederland verloor nog meer terrein op de 110 yards rugslag dames. Linda Ludgrove, zesde in Tokio, was oppermachtig en finishte in 1.11.5. Co- by Sikkens sleepte er in haar eerste de beste interland een tweede plaats uit, maar daarna was het afgelopen. Bobby Lord, halve finalist in Tokio, ver oorzaakte tweemaal bijna een valse start, maar het temperde zijn strijdlust nu: 55.9 tegenover de tweede Brit, oldtimer John Martin Dye 57.0 en de Utrechter Vinus van Baaien 57.1 Na al deze matige tijden was het een meevaller dat alle vier de zwemsters op de 110 yards vrije slag be nenden de 1.05.- bleven, maar ook hier schoten de Nederlandse vertegenwoordig sters net iets tekort. Pauline van der Wildt werd derde in 1.04.8 en Lydia Schaap vierde in 1.04.9. Een schrijnend gebrek aan conditie •peelde vlinderslagspecialisten Dick Lan- gerhorst en Martien van Goor parten. Tot halverwege konden zij het tempo volgen, toen werden zij ver teruggeworpen, zon der dat hun Britse tegenstanders zich noe menswaardig behoefden in te spannen. De tijden van 2.28.0 (Langerhorst) en 2.29.9 (Van Goor) roepen herinneringen op aan de vijftiger jaren, toen Nederland voor het eerst met deze zwemwijze kennis maakte. Momenteel staat zelfs het dames record scherper (2.26.4) en is het wereld record van de heren (2.06.6) geheel buiten de Nederlandse horizon geraakt. Intussen had Groot-Brittannië zonder •elf tot uitgesproken scherpe tijden te ko men meer dan twee maal zoveel punten behaald als Nederland (25-52) en dat werd in de laatste twee onderdelen, het schoon- springen dames en de 4x110 yards vrije slag heren, alleen maar erger. 110 yards vlinderslag dames: 1. Ada Kok (Ned.) 1.06.1: 2. Judy Gegan (GB) 1.10.6; 3. Glenda Phil lips (GB) 1.10.6: 4. Nel Bos (Ned.) 1.12.7. 440 yards vrije slag heren: 1. Andrew Wilson (GB) 4.35.3: 2. John Thurley (GB) 4.37.4; 3. Harry Ranzijn (Ned.) 4.379;; 4. Johan Schans (Ned.) 4.41.1. 220 yards rugslag heren: 1. Jackson (GB) 2,23,4; 2. Rudy Jones (GB) 2.23.4; 3. Herman Deekens (Ned.) 2.28,7; 4. Gerrit ter Beek (Ned.) 2.31.4. 110 yards rugslag dames: 1. Linda Ludgrove (GB) 1.11.5; 2. Coby Sikkens (Ned.) 1.13.9; 3.Janet Cave (GB) 1.15.3; 4. Ineke Reymerink (Ned.) 1.15.4. 110 yards vrije slag heren: 1. Bob Lord (GB) 55.9; 2. John Martin Dye (GB) 57.-; 3. Vinus van Baaien (Ned.) 57.1; 4. Jan Jiskoot (Ned.) 57,2. 110 yards vrije slag dames: 1. Janet Thomson (GB) 1.04.1; 2. Pauline Sillet (GB) 1.04.5; 3. Pau line van der Wildt (Ned.) 1.04.8; 4. Lydia Schaap (Ned.) 1.04.9. 220 yards vlinderslag heren: 1. Keith Bewley (GB) 2.19.8; 2. Eric Henderson (GB) 2.21.8; 3. Dick Langerhorst (Ned.) 2.28.-; 4. Martien van Goor (Ned.) 2.29.4. Schoonspringen: 1. Kathy Rowlatt (GB) 116.11; 2. Susan Francis (GB) 110.60; 3. Anita Smith (Ned.) 10748; 4. Mariet Dommers (Ned.) 95.52. 4 x 110 yards wisselslag heren: 1. Groot Brit- tannië 4.16.9; Jones, Finnegan, Bewley, Lord; 2. Nederland 4.18.5, Schillemans, Spijkerman, Jis koot, Van Baaien. Twee recordverbeteringen heeft de eer ste dag van de Hollandia-roeiwedstrijden, die dit weekeinde bij Alphen aan de Rijn worden gehouden opgeleverd. De da mes nieuwelingen acht van Argo kwam op het moeilijke water van de Oude Rijn voor heel wat stuurlieden waren de proble men bijna onoverkomelijk tot de opval lendste prestatie. De Wageningse studen ten bleven met hun 3 min. 32 sec. maar Advertentie André van Middelkoop vierde zijn triomf Breeduit lachend ging hij in de dertiende etappe van de Vredeskoers, Berlijn-War- schau-Praag, de langste rit van deze wie lerwedstrijd, als eerste in Poznan over de finish, waar 60.000 mensen hem bejubelden In het bomvolle Warta-stadion. Hij legde de 223 km af in 5 uur 35 min. 26 sec. Beducht voor de afstand hebben de ama teurs er in het begin een rustige rit van gemaakt. Ongeveer 80 km na de start in Kluckzbork was het de Nederlander Hen- ny Schouten, die zich in gezelschap van de Hongaar Dezsoe Polaneczky, afzette tegen het voortkuierende peloton en gezamenlijk namen zij enige minuten voorsprong. Hon derd kilometer lang wisselden de twee kop lopers elkaar af, doch zij raakten aan het einde van hun krachten en lieten zich te rugzakken in het grote veld, dat plannen had gemaakt om de voorsprong van de twee kemphanen te niet te doen. Sneller ging het nu op de finish af, doch 15 km voor de eindstreep in het met 60.000 toeschouwers gevulde stadion van Poznan, wist André van Middelkoop weg te komen. Met 39 seconden voorsprong op de Belg Roger Spriet kwam hij in het bomvolle Warta-stadion waar hem een grootse hul diging wachtte. De uitslag: 1. Van Middelkoop (Ned.) 5.35.26, 2. Spriet (België) 5.36.34, 3. Kegel (Polen) 5.37.05, 4. Smolik (Tsj.) z.t., 5. Zaaf (Algerië) z.t., 6. Stoica (Roem) z.t., 7. Gazda (Polen) z.t., 8. Reimann (De- nem) z.t., 9. Skibby (Denem.) z.t. en 10. Schejbal (Tsj.) z.t. De plaatsen van de andere Nederlanders waren: 44. Lute 5.37.05; 67. Deenen z.t.; 72. Schouten 5.45.52. Algemeen klassement: 1. Lebedev (Rusl.) 46.04.5; 2. Dolezal (Tsj.-Sl.) 46.06.13; 3. Ku- dra (Polen) 46.06.36 39. ïeenen 46.40.42; 40. Lute 46.42.21; 50. Van Middelkoop 47.01.34; 55. Schouten 47.17.55. liefst 10 sec. onder het baanrecord van De Hoop. De lichte junioren 4 met stuur man van Aegir verbeterde voorts het nog uit '46 daterende record van het Utrechtse Triton met precies een seconde. Voor een incident tijdens deze wedstrij den waaraan 'n recordaantal van 178 ploe gen van 30 verenigingen deelnamen, zorg den de met steeds somberder gezichten wachtende beurtschippers. Doordat het wedstrijdschema wat uitliep, duurde de stremming van het scheepvaartverkeer langer dan was verwacht. Plotseling kon den de schippers het niet langer aanzien. Zonder zich ook maar iets van de signalen langs de baan aan te trekken namen zij bezit van het vaarwater. De lichte skiffeurs Van der Zee en Sutmuller kregen de schrik van hun leven toen zij de Armada hun ranke bootjes zagen naderen. Met veel stuurmanskunst slaagden zij er deson danks in hun skiff behouden over de finish te brengen. Voor de tijden waren die ma noeuvres overigens lang niet goed want zelfs winnaar Van der Zee had voor de 2.000 mtr 9.39.8 seconden nodig. Volgens de traditie werden de races van de eerste dag besloten met een lange af standwedstrijd voor overnaad4e vieren over vier kilometer. In deze slptrace van vrijdag toonden de Laga-ploegen zich de sterksten van het veld van dertig deelne mers. Heren 2000 m., nieuwelingen twee zonder stuurman, finale: 1. Tachos 6.56.8; 2. Pro- theüs 8.18.-. Junioren lichte acht: finale: 1. Triton 6.44.8; 2. Argo 6.53.7; 3. Protheus 7.03.2. Lichte junioren vier met stuurman: 1. Aegir 7.238 (baanrecord) 2 Njord 7.39.2. Dames Vier met stuurvrouwe finale: 1 Argo 4.08.7; 2. Skadi 4.29.4; 3. Viking De voorzitter van de Arnhemse tweede divisieclub Vitesse, mr. C. Winters, heeft zijn functie ter beschikking gesteld we gens verschil van mening met de andere leden van het bestuur. De heer H. Mogen- dorff, vice-voorzitter van de Arnhemse se- mi-profvereniging, zal voorlopig tot de al gemene vergadering in de loop van de zo mer het voorzitterschap waarnemen. 41 De zevende etappe van de ronde van Italië, de rit van Potenzo naar Maratea over 164 km, heeft een tumuetueus slot gekregen. Bij het naderen van de streep drong Taccone in de sprint zijn land genoot Armani naar de ballustrade en deze op zijn beurt duwde terug, zodat de twee Italianen tegen elkaar leunend over de finishlijn gingen. Taccone had daarbij een kleine voorsprong maar de jury besliste dat Armani gewonnen had, een en ander onder een fluitconcert van het publiek. Voor beiden werd 4.32.33 afgedrukt. In het algemeen klassement behield Adomi de leiding voor Galbo en Negro. Grote mensenmenigten hebben don derdag het verkeer in Milaan ontwricht, toen de laatste van de 80.000 toegangs kaarten voor de volgende week don derdag (Hemelvaartsdag! in het San Siro-stadion te Milaan te spelen Euro pa cup-finale tussen Internazionale en Benfica in de verkoop gingen. Urenlang stonden duizenden mensen in de rij cm een kaartje te bemachtigen. De politie, die in grote getale op de been was, slaagde er niet in de menigte in goede banen te leiden. Er ontstonden opstop pingen in talrijke verkeersaders. De Rode-Kruiswagens konden zich slechts met de allergrootste moeite een weg banen naar de mensen, die in de drukte waren flauw gevallen. De recette zal een kleine 1.2 miljoen gulden bedragen, waarbij nog komt een bedrag van rond 200.000 gulden aan te levisierechten. Er hebben zich 347 jour nalisten gemeld. Bovendien komen er 125 radioverslaggevers en televisiecom mentatoren, 75 technici en 50 fotogra fen. De beide finalisten en de Europese voetbalunie (UEFA) ontvangen elk (hon derd toegangsbewijzen voor de ere tribune. Bovendien verwacht men nog 225 officiële functionarissen. Telstar heeft van de KNVB geen toe stemming gekregen om drie gastspelers op te stellen In de wedstrijd' tegen Tottenham Hotspur, welke vanavond om kwart voor zeven begint in het sportpark Schoonen- berg. Telstar moest daardoor Flinkevleu gel (DWS) afzeggen. Wel spelen Coenen (MVV) en Van der Linden (DOS) mee. Bjj Tottenham Hotspur, dat in een sterke op stelling verschijnt, ontbreekt Jimmy Greaves. De opstellingen luiden: Telstar: Stuy; Kort en Pirovano; Van Egmond, Althof en Brom; Van Wijk, Coenen, Boekestein, Van der Linden en De Vries. Tottenham Hot spur: Jennings; Knowles en Henry; Mulle- ry, Norman en Beal; Low, Clayton, Saul, McKay en Jones. Scheidsrechter is Leo Horn. Jan Mulder van de Winschoter voetbal vereniging WW heeft gisteren een con tract getekend voor Anderlecht, dat al een „claim" op hem had. De twintigjarige Gro ninger, die binnenkort zijn HBS-diploma hoopt te behalen, ontvangt 100.000 plus een sportwagen. Elke maand toucheert hjj een bedrag van 1000 en deelt hij mee in de premies. Er staat een appartement voor hem in Brussel klaar. WW ontvangt ƒ3000. Advertentie CENTRALE Zondagmiddag zal op Duindigt na de Mijl van Duindigt blaken wie de snelste volbloed in ons land is. Deze conclusie valt te trekken, omdat alle toppaarden aan de start te verwachten zijn. Het onderlinge verschil is zo gering, dat het aantal favorieten niet aan de vingers van één hand te tellen zal zyn. Ook de draverijen komen uitstekend voor de dag met een prachtige bezetting in het nummer voor drie-jarigen, een nummer voor de stayers en de internationale garde, deze keer aangevuld met de nieuwe aanwinst Olivier B. De tips: DRAVER IJ EN: 1. Jupiter-prijs, 2040 m: 1. Di Stefano; 2. Dean Hollandia; 3. Discovery; outsider: C'est si bon. 2. Minerva-prijs, 2520 m: 1. Azuro Pluto; 2. Zita H.; 3. Butch Hollandia; outsider: Büer- mann B. 4. Prijs der 3-jarigen, 19po m: 1. Deter d'Aster; 2. Darling Hollandia; 3. Diogen; outsider: Diana R. 5. Venus-prtjs, 2100 m: 1. Cherie Spencer; 2. Alpenraaf S.; 3. Arion Athel; outsider: Asega V. 7. Juno-prfjs, 2140 m: 1. Claudy Williams; 2. Benita van Hagheweyde; 3. Akino K.; outsider: Zombrewer. 9. Mars-prUs, 2100 m: 1. Midas G.; 2. Olivier B.; 3. Yankee Maid; outsider: YYV. 10. Pluto-prijs, 2100 m: 1. Barry Williams; 2. Anaconda; 3. A. Reine Kinley; outsider: Barones Spencer K. RENNEN: 3. Marjoline-prijs, 2100 m: 1. Petra; 2. Cam- brousard; 3. Waikuru; outsider: Delaware. 6. MUI van Duindigt, 1700 m: 1. Stal Katz (Lucky Legs, Sapristi); 2. Rex Mundi; 3. Sambo; outsider: Peeler. 8. Kaliban-prUs, 1900 m: 1. Antonio Tatti; 2. Iliona; 3. Remus II; outsider: Mermaid. Ingo Buding, de 23-jarige Duitse Davis Cup-speler heeft vrijdag in de derde ronde van de internationale Franse kampioen schappen voor een daverende verrassing gezorgd door de als nummer zes geplaat ste Australiër Martin Mulligan uit te schakelen. In een drie uur durend duel zegevierde de Duitser dankzij zijn grote vastheid en zijn snelle spel aan het net. Mulligan, die enkele weken geleden in Rome het herenenkelspel van de Italiaan se kampioenschappen won, verloor in vijf sets: 6-4 2-6 5-7 6-3 en 6-4. Een tweede verrassing was de overwin ning van de in Zuid-Afrika wonende Australiër Bob Hewitt op de als nummer zeven geplaatste Mexicaan Rafael Osuna. Hewitt had maar tachtig minuten nodig om zijn superioriteit te bewijzen: 6-4 6-3 6-2. Roy Emerson, de Wimbledon-kampioen, plaatste zich minder gemakkelijk voor de achtste finales dan men verwacht had. De Australiër moest tweeëneenhalf uur vech ten tegen de taaie linkshandige Engelsman Billy Knight, die in de eerste set een maal en in de tweede set zelfs twee maal op set point stond. Emerson, die niet zo vast speelde als normaal, bleef echter kalm en won in drie sets: 10-8 8-6 8-6. Drie Nederlandse deelneemsters bereik ten in het dames dubbelspel allen de vol gende ronde.Trudy Groenman en Betty Sto ve hadden geen moeite met de Franse com binatie Salfati-Spinoza terwijl Elly Krocké die met de Engelse Williams speelt ook doordrong tot de derde ronde. Trudy en Betty zegevierden in twee sets 6-3 6-1, ter wijl Elly Krocké met haar Engelse part ner in drie sets de Frans-Duitse combina tie Darmon-Schildknecht uitschakelde. De cijfers waren: 3-6 6-2 7-5. „Half februari leerde de heer Kerk hoven, onze nationale zwemcoach, me een nieuwe schoolslag en nu heb ik al beide nationale records op mijn naam staan", zegt de zeventienjarige adspi- rant-scheepswerktuigkundige, die dit weekeinde naar Blackpool Is gevlogen om daar onze nationale kleuren tegen de Britse ploeg mee te verdedigen". Hij zegt het wat zachtjes, wat verbaasd nog, over dat snelle succes. „Ik kan echt geen andere reden vinden voor die snelle vooruitgang. Ik doe al zo'n drie jaar aan wedstrijden mee, zwom steeds zo tegen de 1.13.5 aan, maar schoot na de correcties van mijnheer Kerkhoven ineens naar de 1.10.5 en bezit nu het nationale record op de 100 meter schoolslag met 1.10.1 en.ik kan nog sneller." ,,'k Weet niet wat het is, zwemmen is voor mij nu ineens iets heel anders geworden, 't Klinkt misschien een beet je gek voor een knul van zeventien jaar, maar 't is net of ik in mijn sport volwassen word. Begrijpt u wat ik be doel? Ik heb er ineens helemaal geen moeite meer mee om serieus te zijn en te doen, om me de beperkingen op te leggen, die nodig zijn om tot goede prestaties te komen. Eerlijk, ik ben in eens verschrikkelijk serieus met trai nen en zo. Dat bedoel ik met volwas sen. trainen, er alles, zelfs mijn werk aan ondergeschikt maak, om het te berei ken. Of ik het bereik? Dat zien we dan wel weer." „Ik heb een enorme steun aan mijn nieuwe trainer, de heer Klinkhamer. Tot voor kort zaten we hier in Zwolle bij BZZ zonder trainer. De vorige was wel serieus, maar kon als zakenman niet altijd tijd vrij maken, zodat we vaak alleen moesten trainen en dan weet je wel hoe het gaatdan lig je de helft van de tijd te donderjagen. Me vrouw Klinkhamer, die ook bij BZZ was kreeg haar man zover dat-ie een trai nerscursus volgde, en nu is hij elke morgen present. Hij gaat als het even kan steeds mee naar Groningen, let scherp op de structies van mijnheer Kerkhoven en gaat daar met ons elke dag op door. Hij is enorm serieus, dwingt je tot niets, maar laat je goed voelen, dat iets nodig is, dat je iets moet doen om tot resultaten te komen. Door hem is voor mij het trainen nooit dwang, maar een mengsel van plicht en plezier." „Wie rookt gaat de ploeg uit, is het devies van mijnheer Kerkhoven. En hij heeft gelijk: 't Kost me niet de minste moeite meer om van de sigaretten af te blijven. Feestjes? Vroeger, hè, vroe ger vond ik die enorm belangrijk. Maar nou? Och.zo nu en dan eens een verjaardagje. Maar nooit laat. Dat merk je direct in het water. Waarom zou ik dan? Gek hè, als je zo moet praten, ga je jezelf bekijken en dan merk je ineens, dat je door iets te berei- „Weet je, ik zwom eerst met een he le grote slag, bleef te veel hoog met mijn hoofd, haalde op het verkeerde moment adem en dreef telkens nog een poosje uit ook. Dat die slag enigs zins verkrampt was, merkte ik telkens aan mijn armen, die voelde ik soms behoorlijk. Robbie Bakker, de snelste vlinderslagzwemmer van onze vereni ging BZZ (Bad- en Zwemvereniging „Zwartewater"), werd uitgenodigd om naar de centrale jeugdtraining onder leiding van Rob Kerkhoven in Gro ningen te komen. Mijn trainer vroeg of ik ook meemocht. Dat mocht. Daar in Groningen leerde mijnh. Kerkhoven me een andere slag, waarbij je maar even met je hoofd boven water komt, zo gauw mogelijk je hals weer strekt, je hoofd dus onder water en je geen mo ment zonder actie bent. Die slag is één onophoudelijke beweging. Niet mooi om te zien, maar ik kan er goed mee overweg. „Als je de eerste keer met die nieuwe slag 1.14 zwemt", zei mijnheer Kerkhoven, „dan mag je te vreden zijn". Nou ik zwom direct al 1.10.1. „Enkele weken later zwom ik de 200 meter alles op 25 meter banen, Ver geet dat niet! in 2.33.9, ook al een nieuw nationaal record. Toen bracht ik eerst de 100 meter op 1.10.1 en zondag voor een week hier in het Stilo-bad in Zwolle de 200 meter op 2.33.7. Dat laatste vlak na de selectiewedstrijden voor Blackpool in Rotterdam in een 50 meter bad waar ik met 1.14.9 en 2.42.7 niet bijster hard ging, maar waar ik alleen maar voor de eerste plaatsen zwom en die haalde ik. Dus. wat kan ik me nog meer wensen. Mijn uitverkiezing voor Blackpool was ver zekerd. Daar in Engeland en dat be sef ik volkomen zal pas blijken wat mijn nieuwe slag waard is, wat mijn snelle succes betekent. Je kan nou wel allerlei daverende dingen denken, maar eerst maar 'es afwachten". „Natuurlijk ga je na nationale re cords denken aan Europese en Wereld records. Als ik dat zou ontkennen, zou dat valse bescheidenheid zijn. Iedere sportman stelt zich het hoogst bereikba re voor. Of. .je het bereikt is iets an ders. Maar je moet een doel hebben. Als je je sport serieus bedrijft moet je naar iets toewerken. Waarom zou ik dan niet met Mexico in mijn achter hoofd lopen? Ik heb mijn leeftijd mee. Als je dit zegt betichten ze je al gauw van grootspraak, maar dat is het niet, dan begrijpt men mij verkeerd. Ik zeg niet dat ik in Mexico kom, ik zeg, dat ik er naar toewerk, dat ik zo hard wil Drie Zwollenaren die zwempresta- ties leveren. V.l.n. r,: de 17-jarige Robbie Bakker, die vorig jaar natio naal jeugdkam pioen op de vlin derslag werd, trai ner Dick Klinkha mer en Hans Spij kerman, nationaal recordhouder op de 100 en 200 me ter schoolslag. ken in je sport een heel ander mens aan het worden bent." „Ik train elke dag twee keer. 's Morgens van half zeven tot zeven uur en 's middags na schooltijd. Ik zit op de School voor Scheepswerktuigkun- digen. Schrijf alsjeblieft niet Machinis- tenschool, dan krijg ik het met mijn leraren aan de stok. 's Morgens lig ik pas om tien over half zeven in het wa ter, omdat je eerst je abonnement moet laten zien en zo. En dan moet ik er om vijf voor zeven vaak al uit, omdat dan de eerste mensen komen. Dat dikke kwartier hebben we en dat zijn dan twee zwemverenigingen het bad voor ons. Maar 's middags moeten we tussen de anderen doorzwemmen, mogen als er bij voorbeeld afzwemmen is geen golven maken en al die ellende meer. Nou besef ik wel, dat dat dure bad niet kan bestaan van ons, wedstrijd zwemsters en -zwemmers alleen. Maar is er nou geen mogelijkheid, dat wij elke dag een uurtje behoorlijk gelegen heid krijgen om te treinen?" „Ik heb er alles voor over om tot mijn topprestaties te komen. Mensen als Rob Kerkhoven en Dick Klinkha mer en nog zovele anderen ook. Als dat werk tot internationale prestaties leidt, kloppen ze je op de schouders. Nu al hoor ik op straat mijn naam noe men als ik ergens loop. Een van mijn broertjes werd na mijn recordverbete ring door zijn schoolvriendjes op de schouders genomen. Prachtig allemaal. Maar de mensen die je helpen kunnen, mogen die ook trots zijn op een stad genoot, als ze hem niet geholpen hebben Als ik dit jaar overga en volgend jaar mijn diploma op school haal, wil ik gaan varen. Dat varen stel ik uit, als blijkt, dat ik in de zwemsport iets be reik. Mijn ouders en al mijn acht broer tjes en zusters weten hoe graag ik de zee opga... Voor mij is het nu echt: alles of niets in de zwemsport. Ik ben ervan overtuigd, dat je dan alleen in ternationaal iets bereiken kunt, dat je dan op kunt boksen tegen de veel bete re faciliteiten van buitenlanders. Denk maar eens aan de Amerikanen. Hoe dicht of misschien beter gezegd hoe ver ik nog van het internationaal niveau af lig zal dit weekeinde in Blackpool blij ken, al zal die 200 meter schoolslag me niet afleiden van mijn doel... Mexico." Jan Dassen I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11