Rinus Ferdinandusse K-wartaalt nog waf na en meent: „Zo is het" „Ik ben vóór de zuilen tv IN DE KOMENDE WEEK France Call bij Johnny en Rijk ZATERDAG 22 MEI 1965 Erbij begrijpen. Deze hele staat die we nu hebben wordt op een zo bijna socialisti sche manier van regels voorzien, dat er alle kans is dat enkelingen in de ver drukking komen. Alle besturen, colle ges enz. hebben een neiging hun macht te handhaven. Het cabaret is er nu om de mensen met betrekking tot dit punt critisch en alert te maken. Dat is een mooie taak: de mensen critisch houden. We krijgen wel eens een verwijt dat we bijvoorbeeld vuil spuiten tegen een mi nister. Onzin: de man heeft door het blote feit dat hij benoemd is, al zoveel lof toegezwaaid gekregen, dat wij daar nauwelijks iets aan toe of af kunnen doen. We willen de mensen alleen maar laten zien, dat zo'n man ook fou ten kan maken, dat houdt de zaken dan een beetje in evenwicht." De kritiek op „Zo is het" is over het algemeen overwegend goed geweest. Na het verhaal over de beeldreligie zijn er maar weinig gekwetsten meer geweest, behalve dan een enkele keer als er iets onvriendelijks werd gezegd over „de praktijk" van het geloof. „Ik begrijp dat niet helemaal. De mensen verwarren het geloof met de praktijk van het geloof. 44 percent van het Ne derlandse volk is rooms-katholiek. Ja, dan kan er natuurlijk weinig gebeu ren of onze opmerkingen hebben hier iets mee te maken. Er zijn bovendien voorbeelden te over dat de kerk over het algemeen een beetje achter loopt en als je dat dan allemaal in ogen schouw neemt, vind ik dat wij nog maar heel weinig satirische opmerkin gen hierover maken. De televisie, aldus Ferdinandusse, heeft een hoop goed gedaan. Het land is opengelegd. Heel in het begin van het Haags studenten-cabaret traden we wel eens in kleinere plaatsen in de provincie op. We waren daar in de eer ste plaats een curiosum en iri de twee de plaats wist niemand waar we het over hadden. Dat is nu tóch niet meer. De mensen weten waar je over praat." Zuilen? Ja. Ferdinandusse is een groot voorstan der van het zuilen-systeem. „Anders waren programma's als „Zo is het" en „K-wartaal" er nooit geweest. Het ver baast me (en eigenlijk ook weer niet) dat er nou nooit eens een „rechts" caba ret is. Men wil wel, maar dat zal dan toch nog wel 40 jaartjes duren voor het zover is. Cabaret is namelijk progres sief. Ik zou graag zien dat er bijvoor beeld een cabaret-programma kwam bij bijvoorbeeld de NCRV, maar dat kan niet want dat is tegen het wezen van de NCRV, en dat is toch eigenlijk erg jammer. In een nationale omroep zie ik weinig heil: dat wordt dan een vage boel met een AVRO-NCRV-gezicht en daar zou den wij nooit is passen. Je ziet het zelf: waar een nationale omroep is, zoals bij voorbeeld in Engeland en in Frankrijk, daar gaat het toch ook niet zo fijn." „Ik krijg wel eens de volgende klacht van de mensen: Waarom kunnen jullie nu geen cabaret bedrijven op de manier van Toon Hermans, die kwetst toch ook niemand. Toon mag er wat mij betreft best zijn, hij is leuk, behalve dan als hij moreel herbewapent, maar als wer kelijk cabaretier kun je toch niet zoals hij buiten de tijd gaan staan. Je kunt best zingen van „Mensen ga naar de wei en ga daar wonen" (Trouwens: de mensen kunnen hier niet anders want er zijn geen woningen) maar het heeft weinig zin. Een hele hoop mensen vin den het een lofprijzing als je kunt zeg gen over een cabaretier dat hij alle kan ten op schopt, gelijkelijk verdeeld. Dat kan wel, maar dan moet je het ook ne men. Als ik de regeringspartijen een schop geef, wil ik mij niet mijn hersens afpijnigen om de oppositie ook iets der gelijks toe te voegen. Ik doe daaraan niet mee, dat is mij te krampachtig". m*kmmmmmMmmmmmmmmmmmrm*wvw\nnnnnnnnnnnniy France Gall met Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer. Ze is vanavond gaste in hun show. (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) „K-WARTAAL", produkt van het Haags Studentencaba ret, is dus definitief verdwenen van het beeldscherm. Commentaar van de baas, Rinus Ferdinandusse (33): „Aan alles komt een eind, zeg ik dan wijsgerig. De reden van ons verdwijnen is om te beginnen, dat er een paar mensen ver trekken naar het buitenland en ook dat we allemaal afge studeerd zijn. Na 10 jaar kun je toch moeilijk volhouden nog een studentencabaret te zijn". „K-wartalen" zijn er nu voor de t.v. geweest. De reacties op „K-wartaal" zijn altijd zeer goed geweest. „Daarom zijn we ook doorgegaan, per slot is het onze liefhebberij", zegt Rinus Ferdinandusse. Gaat het nu stil worden voor Ferdinandusse? „Nou, nee. „Zo is het" blijft gewoon doorgaan en daar heb je je handen, naast je werk, je huwelijk en je liefhebberijen ook aan vol". Rinus Ferdinandusse met zijn vrouw Else Hoog (beiden van het Haags studentencabaret) op de vliegtuigtrap. Dat was het begin van de studie reis naar Amerika die indertijd werd gemaakt. HET VOORTBESTAAN van „Zo is het" is nu verzekerd: bij de VARA heeft men met zeer veel stemmen voor en slechts weinig tegen, gezegd dat het gehandhaafd moet blijven. „Wat een wonder", zegt Ferdinandusse, „Het is Rengelings eigen idee. Overigens, het bewijs dat sommige mensen er tegen zijn, is nog geen bewijs tegen het pro gramma. Ik heb altijd gezegd dat noch „K-wartaal" noch „Zo is het" een VARA-programma is. Beide zijn de re sultanten. Waar „Zo is het" betreft, het werk van drie redacteuren en waar het „K-wartaal" betreft, het werk van mij alleen. Bij „K-wartaal" werden de teksten nooit gelezen door de VARA omdat ik ze pas de nacht voor het op treden schreef. Bij „Zo is het" kon het wel, maar werd het geloof ik ook niet altijd gedaan." Rinus Ferdinandusse heft zijn Haags studenten-cabaret overigens nog niet ogenblikkelijk op: tot eind november wordt er met het restant van de groep nog doorgewerkt in zalen. „Als „K-wartaal" voor de t.v. kwam, was ik nooit zeker van mijn grapjes. Je bent zo van je publiek afhankelijk. Je slaat namelijk bij een t.v.-„K-war- taal" een stap over: Je programma wordt dan een soort reportage van een stelletje mensen voor een zaal publiek. Er is ook een duidelijk zichtbaar ver schil tussen reageren van een zaal en een huiskamerpubliek. En dat was het moeilijke bij zo'n t.v.—optreden: daardoor kwamen sommige dingen niet helemaal over. Ik heb eens op een za terdagochtend op een ampex-band „K- wartaal" en „Zo is het" na elkaar ge zien. „Zo is het", is echt een t.v.-caba- ret, rechtstreeks aansprekend aan de huiskamer. Bij K-wartaal is er een gro tere afstand. Het verschil tussen beide programma's blijkt ook al uit het feit dat „Zo is het" is ondergebracht bij de afdeling actualiteiten, het is bovendien veel meer satirisch dan zomaar een ca baret. We laten er grappen weg omdat argumenten belangrijker zijn, we wil len voornamelijk iets zeggen. In een zaal-programma moet er eerst gela chen worden, daar komen de mensen voor. Wat we verder kwijt willen mer ken de mensen wel. Dat valt natuurlijk niet altijd mee, maar je doet je best." Ferdinandusse krijgt van alle kanten knipsels toegestuurd. Dat is een van de redenen dat wij „Zo is het" doen. Je merkt aan de post dat een hele hoop mensen ergens mee zitten of iets niet uur Veilig Verkeer en een kwartier daarna Buffalo Bill. Om zeven uur gaat de zendtijd verder met het nieuws waarna Barend de Beer, de Teleac, een Dick van Dyke-show, het Journaal en een aflevering van Televizier. Hierin zal mr. Hiltermann het laatste nieuws, voorzien van commentaar, brengen over Vietnam. Om 21.10 uur een Dan ny Kaye-show met als gaste de filmster Juliet Prowse, daarna Sportpanorama met een voorbeschouwing over de fina le van de Europacup die donderdag avond wordt gehouden. Om half elf het laatste nieuws en daarna nog een Teleac-uitzending. Nederland 2. (NTS-KRO). Van acht uur af respectievelijk het nieuws, de theaterrubriek, Onze man in Keulen en om 20.45 uur de Tsjechische film „De beklaagde" die in 1964 werd bekroond. Hierin wordt een communistisch en te vens menselijk probleem behandeld. Het is een conflictssituatie die zich overal kan voordoen. Hoofdpersoon is Josef Kudrna, een man die belast is met de bouw van een elektrische cen trale. Hij is met twee arbeiders gear resteerd wegens het plegen van onre gelmatigheden bij de verdeling van ar- beidspremies. Kudrna is vrij positief met zijn antwoorden maar als men hem veroordelen moet begint men te twijfelen. Is het de man die faalde of het systeem, de bureaucratie, die het werken vrijwel onmogelijk maakt? DONDERDAG Nederland 1. (NTS-VARA). Hemel vaartsdag. Om half elf begint een Eu rovisie-uitzending over het bezoek van de Engelse koningin aan Berlijn, 's Middags om twee uur is er een Tele ac-uitzending (voeding), om drie uur het programma voor de vrouw en om half vier weer een reportage over het koninklijk bezoek aan Duitsland, 's Avonds vanaf zeven uur: het nieuws, Barend de Beer, de Verrekijker, het regionaal journaal, de Lucille Ball show, het Journaal, een Kronkel door Carmiggelt en om half negen een op treden van Esther en Abraham Ofarim, die al volksliedjes-zingend door de we reld trekken. Om negen uur Borra, een Joegoslaaf die zijn brood met water- vlugge vingers verdient: de goochel kunst. Om half tien de finale om de Europacup die in Milaan gespeeld wordt tussen Milano en Benfica. Om 23.10 uur het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS-NCRV). Na het nieuws van acht uur Petticoat Junction, een gelegenheidsfilmpje over Hemel vaartsdag, een Spaans dansprogram- ma, een monoloog Tijd van Hande len door Piet Romer en om half tien „Vijfhonderd mijl van huis". Dit is een programma van veertig minuten met country and western muziek door o.a. Jim Reeves, de Anita Kerr singers, Chet Atkins en Bobby Bare. Om tien uur tenslotte de dagsluiting. VRIJDAG Nederland 1 (NTS—KRO). Na het nieuws van zeven uur wipt Barend de Beer nog even binnen en na hem de Flintstones met hun bedrijvigheid. Om half acht een programma over de hu welijksbemiddeling; aansluitend daar op het Journaal en de actualiteitenru briek Brandpunt. Om 20.50 uur de quiz tussen twee generaties „Duel", die van uit Middelburg komt. Om half tien een Tsjechisch dansprogramma door de groep Broln, bestaande uit twaalf jeug dige dansers en danseressen, die tevens zelf musiceren. Souffleur Groenier van de toneelgroep Theater komt om tien uur op het scherm en vertelt ruim een ZATERDAG Nederland I. (NTS-AVRO). Popeye the Sailorman opent het middagprogram ma, dat is om vier uur. Daarna Op Safari met Armand en Michaela Denis; het reisdoel is een flamingokolonie. Om half vijf gaat het TV-lab open en om vijf uur is het tijd voor de Treinreis •naar de Toekomst. Elf programma onderdelen voor vanavond. Vanaf zeven uur achtereenvolgens: het nieuws, Ba rend de Beer, een aflevering van Jos Brinks' Combo ditmaal speciaal voor de zieken, daarna Robin Hood, het Journaal, Avro's Televizier, het spel „Wie van de Drie" en de Willy en Willeke-show met o.a. imitator André van Duin en het trio Los Pajaros. Om 21.50 uur de quiz Wachtwoord, daarna de Johnny en Rijk-show met als gaste het winnaresje van het Eurovisiesong festival, France Gall, en om 22.45 uur tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS-KRO). Na het nieuws van acht uur weer een aflevering van Rendez-vous met Europa met een bal let van Ionesco. Om half negen worden er wat filmpjes over de sport vertoond en hierna komt de serie Vrouwenlevens waarin Ank van der Moer op het scherm. Daarna nog twee program ma's: de vierde aflevering van Hong Kong en tenslotte de epiloog. ZONDAG Nederland 1. (NTS-VARA). Om vijf uur wordt er een kerkdienst uitgezonden vanuit de doopsgezinde kerk in Zaan dam. 's Avonds om zeven uur Woord voor Woord en om 19.05 uur natuurlijk weer Kentucky Jones. Hierna een do cumentaire over de Vlaamse schilder Rubens; voor het korte nieuws van acht uur nog een dierenfilmpje en daarna Sport in Beeld. Om half negen een Kronkel door Simon Carmiggelt, daar na de quiz Tel uit je Winst en om 21.15 uur komt Mies Bouwman met haar programma Anders dan Anderen. Wie- o-wie zit er vanavond op de stoel? Als dan zijn of haar leven is gepresenteerd krijgt de nieuwslezer nog even het woord. Dat is dan om half elf en tevens de laatste uitzending voor deze zondag. Nederland 2 (NTS). Om half acht Kapi tein Zeppos waarna het nieuws en „Margie". Om half negen komt Charles Boost met zijn filmrubriek waarin hij nog onder invloed van de Britse week Engelse films laat zien. Van 21.10 tot 22 uur een film van het Desily Mystery Theatre. Korte inhoud van „In close pursuit": een knappe Amerikaanse is getrouwd met een alcoholist. Zij wil hem genezen maar pogingen blijken te vergeefs. Ze komt tot een wanhoops daad, raadpleegt een advocaat en er komt nog een verdachte van moord in het spel. Sport in Beeld sluit de avond af. MAANDAG Nederland I. (NTS). Om half zeven nieuws, Barend de Beer, een documen taire over de kerk in Israel, Huckle berry Hound, het Journaal, de politieke zendtijd en om half negen de hoofd film: „Stage Fright" van Hitchcock, vertaald als „Misdaad achter het voet licht", in de hoofdrollen Mariene Die trich en Richard Todd. Korte inhoud: Er is een moord gepleegd in de thea terwereld, John Cooper wordt ervan ver dacht omdat hij een verhouding had met de vrouw van het slachtoffer en omdat hij in diens huis is gesigna leerd. Cooper weet echter een vrien dinnetje ervan te overtuigen dat niet hij, maar de vrouw van de vermoorde, een actrice, de schuldige is. Het vrien dinnetje verdedigt Cooper door dik en dun bij de politie. Wie de moordenaar is? Dat lost Hitchcock op.Om 22.20 uur een aflevering van The Great War en om 22.45 uur het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS-AVRO). Na het nieuws van acht uur het Gesprek van de Dag en om 20.4Q uur Avro's T.V.- magazine gepresenteerd door Ageeth Scherphuis. De onderwerpen die aan de orde komen: school en kleutertelevi- sie, verder een optreden van Jasperina de Jong, en een filmpje over het op treden van Johnny Lion en de Jum ping Jewels bij Boltini. Om half tien Jazz in Beeld waarin een bezoek aan The Lighthouse, een exclusieve jazz club bij Los Angeles. Om 21.50 uur is het sterrenkijken geblazen en dat gebeurt dan in de Bellevue-studio. DINSDAG Nederland I. (NTS-NCRV). Van ze ven uur af respectievelijk het nieuws, Barend de Beer, het journaal voor ge hoorgestoorden, de Engelse lessen, het journaal, de actualiteitenrubriek Atten tie en een aflevering van Memorandum van een dokter. Om half tien komt Ni co van Vliet met een ongeveer één uur durend programma over de woningnood in ons land. Om half elf het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS-VARA). Om acht uur het nieuws en daarna improvisatie. Michiel de Ruyter ontvangt in zijn pro gramma de jazzmusicus Sahib Shibab uit Amerika, die overigens veel in Europa optreedt. Perry Mason is er om half negen in „The case of the purple woman". Kort inhoud: de vrouw van 'n antiquair wordt verdacht van moord op haar man. Deze vrouw had voor de dood van haar man hulp van Perry Mason in verband met een eventuele vervalsing. Maar ook deze zaak wordt weer op de charmante manier opge lost. Om 21.15 het Filmvenster van Jan Blokker, daarna de actualiteiten rubriek Achter het Nieuws en om 22.10 uur de eerste van twee uitzendingen over Ingmar Bergman en zijn films. WOENSDAG Nederland I. (KRO-AVRO). Twee uitzendingen voor de middag: om vijf Piet Romer in „Tijd van Handelen" donderdag Een optreden in de Tilburgse stads schouwburg door Esther en Abraham Ofarim (donderdag). half uur over zijn beroep. Na hem een Socutera-uitzending, de Tips voor het Weekend en tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS-AVRO). Na het nieuws van acht uur de wetenschappe lijke rubriek van Gerton van Wagenin- gen, Zonder formules. Ook de Saint ont breekt deze avond niet; hij is er van half negen tot 21.20 uur. Daarna een programma over de zweefvliegerij, op genomen op het zweefvliegcentrum Ter- let. Het parlementair overzicht is het laatste programma voor de vrijdag avond. ''tA'VVtAAAAAAA'VtJtlWlAAAJWUUWMWIJWUWIfMWIfWWWWWMWWIJIIWVWIAJIMWWWWWIJWWWIMAJIAAAAJWIAAAAAAMMWWMWIfWl* FRANCE had het zich al jaren in 't hoofd gezet om een goed zangeres te worden. Een streven, dat overigens door haar ouders niet met al te groot enthousiasme begroet werd. Die had den liever gezien dat zij het lyceum had doorlopen. Nu is ze na de derde klas weggegaan, omdat ze volgens haar ei gen zeggen, te speels was. Liefhebberij- (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) HET POPULAIRSTE zangeresje van Frankrijk, France Gall, winnares van het Eurovisiesongfestival, heeft voor het eerst Nederland bezocht. Niet uit liefhebberij of uit overgrote belangstelling, maar alleen om het feit dat zij opnamen maakte voor de show van Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer, die vanavond op het scherm komt. FRANCE GALL komt uit een muzi kale familie. De papa van deze pittige Parisienne is bekend genoeg, haar grootvader richtte een van Frankrijks bekendste kinderkoren op, haar beide broers (een tweeling van 19 jaar) be spelen drums en gitaar. France Gall heeft een Nederlands vriendje: Cees van Ende uit Utrecht. Vijf jaar geleden ontmoette zij hem tij dens een vakantie in Bretagne. Cees zingt en schrijft chansons en France heeft veel waardering voor zijn werk. Of ze hem gaat opzoeken? „Nee daar zal ik wel geen tijd voor hebben", ant woordt ze vlak terwijl pa toekijkt. Met de fan-mail gaat het best, vertelt ze ons. Ze krijgt 500 brieven per dag, uit alle delen van de wereld. Zelf is ze overigens nog nooit buiten de grenzen van Europa geweest, alhoewel ze heel wat afreist. en heeft blonde France met haar nau welijks opgemaakte gezichtje en haar bruine ogen genoeg: ze houdt van zwemmen, zeilen, muziek (ofschoon ze erg vaag in haar uitspraken over even tuele favorieten is) en van telefoneren. In de show van Johnny en Rijk zal France Gall play-back zingen. „Ik zie geen kans om in een kleine studio net zo goed te zingen als op de plaat: het is onmogelijk om precies dezelfde ide ale omstandigheden als tijdens de op namen te scheppen". Vindt ze play back zingen dan geen afbreuk doen aan de artisticiteit .en de kwaliteit van het gebodene? „Niet in het minst", zeg gen vader en dochter in koor. „Ieder een doet het toch?" en dat is dan in derdaad een afdoende reden. 4

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17