Mannen leren lopen op Duitse vakschool voor dressmen „Opleiding heeft geen zin", vindt Nederlandse dressman -mm Op de Schule der Dame worden dames en model-echtgenotes gemaakt t - ZATERDAG 22 MEI 1965 Erbij - W-&iTm T-" W 01 JiÊËÈÉk, WÈM V ^s I OT v>-! i s s s C Ns s 4%-. 5 i Kapper André van de salon van Elizabeth Arden in Parijs ontwierp deze bloemrijke avondcoiffure. Het haar lijkt opgestoken, maar het is kort. De chignon achterop het hoofd bestaat uit mousselinen klaprozen. (Van onze moderedactrice) Bloemen spelen dit voorjaar een kleine, maar lieflijke rol in de haarmode. Zou het de in vloed van het meisje Eliza Doolittle alias My Fair Lady zijn? Wie zal het zeggen. Lange tijd moest een vrouw wel van goede Spaanse dans- huize zijn om een bloem in het haar te mogen dragen. Dat is nu voorbij. De Parijse kapseltjes op deze pagina be wijzen het. De figaro's van de Lichtstad verwerken dit seizoen heel veel bloemen in de kapsels. Natuurlijk geen échte. De vergeet-me-nietjes, margrieten en anemonen, waarmee zij de hoofden van hun klanten tooien, zijn van stof. Luchtige stofjes als mousseline en kant. Zulke bloemrijke kapseltjes lenen zich bij uitstek voor een feestelijk avondje. Hele chignons en guirlandes van bloemcorsages worden soms in het haar verwerkt. Maar waarom ook overdag geen bloem in het haar? Een toefje kleine margrietjes op het oor doet het reuze goed bij een gebloemd of effen zomer jurkje. Weest u vooral niet bang voor wat „men" er wel van zal denken. Dat valt heel erg mee. Er kan heus meer dan u denkt. Op die manier maakt u van iedere dag ge woon een klein feestje, een hele lente lang. Trouwens: er zijn legio landen en streken waar de vrouw-in-feesttooi niet com- leet is zonder een of meer loemen in het kapsel. Denkt u maar eens aan Spanje, Sicilië en Hawaii om slechts enkele contreien met een haarbloemencultus te noe men. Waarom dus u niet Een guirlande van rose rozen wond de Parijse couturier Pierre Balmain om het hoofd van deze mannequin. Een tooi, die wonderwel past bij de witte tulen avondjapon van de ontwerper. Waarom bij een gebloemd jurkje ook geen bloem in het haar? Uit de salons van Jeanne Gatineau in Parijs komt dit halflange kapseltje, waarbij op het oor een toefje margrieten werd gestoken. VWWWWWWWWV»#VWWWVWWWWWl#VWliWWWWWWWVWW\/WWVWl/WWVlW#WWWlfWVWVWWWWVWWWV KEULEN (DK) Mannen, die met een dikke „turf" op het hoofd, kaarsrecht leren lopen: 't is de gewoonste zaak van de wereld op de eerste Duitse vakschool voor „dressmen" in Hannover. De leerlingen bekwamen zich er in het vak van mannelijk mannequin of dressman zoals hij op z'n Engels heet. De school is een creatie van een vrouw Irene von Sievers. Toen zij tijdens herenmodeshows zag hoe onhandig en schutterend de heren van de schepping zich over de loopplank bewogen, vond zij het hoog tijd om de heren een goede houding bij te brengen. Als er mannequinscholen zijn, waarom dan geen opleiding voor dressmen, meende zij. Die opleiding kwam er dankzij haar initiatief. De school voldeed kennelijk in een behoefte, want 45 leerlingen hebben inmiddels een „papiertje" van de school in hun zak. De meeste van hen zijn studenten, verkopers in herenmodezaken en kantoorbedienden. Niet allemaal gaan ze de praktijk in. Sommigen volgen de lessen alleen maar om meer zelfvertrouwen te krijgen. De cursus kost 175 D.M. Men leert niet alleen zich goed te bewegen, maar op het lesrooster staan ook vakken als lichaamsverzorging en een kleine „make-up". Een aan de school verbonden herenkapper adviseert de leerlingen verder bij de coupe,, die hen het beste staat. Als de leerling de school verlaat kan hij zeker rekenen op een baan. Er bestaat in de Bondsrepubliek dringend behoefte aan geschoolde dressmen. Een Duitse dressman verdient tijdens de modeshows in voor- en najaar zeker honderd D.M. per show. Fotomodellen kunnen, vooral wanneer zij confectiemaat 47-50 hebben, het wel tot 500 D.M. per dag brengen. WWWW^WWWWWWWWlWWIWWIWIlWlflIIIIWIMIIIIIIWWIl^^ „EEN VAKSCHOOL voor dressmen? Ik zie er het nut niet van in", zegt de Neder landse top-dressman en secretaris van de Vereniging voor Fotomodellen en Manne quins Robbert Stokvis. „Ik vind zo'n opleiding helemaal verkeerd. Je kunt iemand niet leren hoe hij moet lopen. Je hebt het of je hebt het niet in dit vak. Dat geldt ook voor mannequins. Wat er van nature niet is, wordt op die manier opgeschroefd en geforceerd. Dat is niet plezierig om naar te kijken. En daar gaat het toch om". Plannen voor een Nederlandse dressmen-school zijn er voor zover de heer Stokvis bekend niet De Nederlandse dressman doet zijn ervaring op in de praktijk. Robbert Stokvis „loopt" al een aardig tijdje mee in de herenmodewereld: 14 jaar. Samen met Arend van der Kwast was hij een van de eersten die destijds de sprong naar het modeplankier waagden. „Het publiek vond het in het begin wel gek als er een man meeliep tijdens een modeshow. We werden een beetje uitge lachen", herinnert hij zich. Maar alles went en de dressman is in Nederland een gewoon verschijnsel geworden. De salariëring van de dressman staat ongeveer gelijk aan die van de mannequin. Dat betekent voor een modeshow een gemiddeld honorarium van 75,tot 100, Een mannelijk fotomodel krijgt rond 200,— voor een dag poseren. „Dat lijkt ont zettend veel, maar je hebt ook hoge onkosten", licht de heer Stokvis toe. „Je hebt meer kousen, meer schoenen en andere accessoires nodig dan een gewoon mens. Daar komen je reiskosten dan nog bij. Bovendien moet je rekening houden met d« komkommertijd in de mode, waarin je nauwelijks verdient". r^rnnnr.re-ii-i-iruT/irxriru-iruiJVTjuvuvuu-umju-iuumnjuuLu uuinnjwj i EVROUW Marlies Scholz is de oprichtster en directrice van de in Keulen en Düssel- dorf gevestigde „Schule der Dame", de school van de dame. De school heeft talrijke Duitse en internatio nale schoonheidskoninginnen, onder wie zelfs een Miss World, opge leverd. Dames van de Bonner so ciety komen hier hun adviezen in winnen en voorzien er zich van tips hoe het in de mode en in de omgang nu precies hoort. Op de eerste verdieping van een elegant zakenpand midden in de city- van het duizendjarige Keulen heeft de school haar hoofdzetel. Marlies Scholz, die hoe kan het ook an ders een aardige, elegante blondi ne is, heeft les in beeldhouwen gehad, op de modeschool van München ge werkt en een opleiding in de cosmeti ca achter de rug. „ZIET U ZELF," was haar ant woord: „Voordien-nadien" heten de beide pagina's in haar prospectus met foto's; dus voor de deelname aan de cursus en erna. Hierin zien we een lerares, die van een grimmig om zich heen kijkende en respect afdwingende persoonlij kheid een vriendelijk uitzien de dame werd, en een simpele, onvoor delig geklede en gekapte huisvrouw, die op een van de volgende pagina's als een stralende mannequin en suc cesvol fotomodel glimlacht. Marlies Scholz bedrijft met het be werkstelligen van deze veranderingen geen hekserij. Zij heeft een veelzijdig systeem van adviezen en lesuren uit gekiend met als thema's: modetips, garderobe-inkoop, dieet, gymnastiek, lopen, staan, make up, kapsel, goede omgangsvormen, zekerheid in het maatschappelijke optreden, conversa tie enzovoorts. DERTIG minuten heeft men nodig om per auto van Bonn naar Keulen te rijden. In de momentele „bonds- hoofdstad" wonen talrijke mannen die een goede carrière gemaakt hebben. Hun vrouwen moeten plotseling repre sentatief zijn, maar dat hebben zij niet geleerd. Daarom zijn er heel wat die bij Marlies Scholz in de leer zijn gegaan. Het is begrijpelijk dat zij dit stiekem gedaan hebben en dat zelfs de beste vriendin er niets van wist. Het bezoeken van een school voor charme wordt door de doorsnee-vrouw in Duitsland, al behoort zij tot de so ciety, nog altijd als een taboe be schouwd. Charme heeft men of men heeft hem niet en daarmee is de kous af. Marlies Scholz is echter van mening dat het niet alleen voor de vrouwen nodig is haar lessen te volgen. Daar om opent zij binnenkort een „School van de gentleman". De voormalige ce remoniemeester van een Duits vor stenhuis zal hier les geven in maat schappelijke omgangsvormen. „Niemand is voor het huwelijk psy chologisch juist voorbereid," is een andere opvatting van de onderne- mingslustige schooldirectrice. „Hoe veel vrouwen zijn er niet die hun mannen niet eens rustig hun kranten laten lezen. Als „hij" 's avonds moe WMWWWWWWWW van het inspannende werk naar huis komt, vindt hij daar alles behalve de zo dringend noodzakelijke ontspan ning." Marlies heeft daarom bijzon dere cursussen voor bruidjes georga niseerd, waar zij van haar leerlingen ook ideale echtgenotes probeert te maken. Het is inspannend leidster van een school voor charme te zijn. De leer lingen zijn vlijtiger en weetgieriger dan die van alle andere scholen. Na tuurlijk heeft Marlies assistenten, maar de voornaamste last drukt op haar, terwijl zij er tegelijkertijd als belichaming van haar school natuur lijk altijd stralend moet uitzien. Me vrouw Scholz is verstandig genoeg om te weten dat de meest efficiënte schoonheidsmiddelen juist de allereen voudigste zijn: zon, wind, natuur en sP°rt. Herta Herbst

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18