FILATELIE r\ fei LUCHTGEVECHTEN IN ONWEERSWOLKEN Dammen m m m I k e Schoonheid ZATERDAG 22 MEI 1965 Erbij B. Dukel i wm m <%m>:ifH *6 M ZWITSERLAND. Op 1 juni zal de jaarlijkse Pro Patria-serie verschijnen. De 5 5 rp. is gewijd aan vader Theodosius Florentini (1808-1865), stich ter van de kloosters te Menzingen en Ingenbohl. Op de overige vier waarden komen plafondschilderingen uit de St. Martins kerk te Zillis voor: 10 10 rp. een allegorische figuur die het kwaad symboliseert (een gans met vissestaart) 20 10 rp. een van de drie Wijzen uit het Oosten. 30 10 rp. „De wonder dadige visvangst" en 50 10 rp. de dui vel als verlokker van Christus. FRANKRIJK. De Franse posterijen hebben een postzegel van 0.25 fr. (groen, blauw en geelbruin) het licht doen zien, die gewijd is aan de „Hui zen van de jeugd en de cultuur". Op de zegel is een jeugdhuis afgebeeld. FINLAND. Ter viering van het hon derdjarig bestaan van de Union Inter nationale des Télécommunications (U.I. T.) is een postzegel van 0.35 mk. uit gekomen met als voorstelling een anten ne voor telecommunicatiesatellieten. De zegel is ontworpen door Clavi Vep- sdldinen en gegraveerd door B. Ek- holm. COMMUNISTISCH CHINA. Ter gele genheid van de 28ste wereldkampioen schappen tafeltennis, gehouden in Lju- bjana (Joegoslavië) zijn vier zegels, al le in de waarde van 8 fen, uitgege ven. De zegels zijn samenhangend in een blok van vier gedrukt. Twee zegels tonen een speler en twee zegels een speelster in actie. OOST DUITSLAND. Twee postzegels, 10 5 pf. en 20 pf. zijn uitgegeven ter gelegenheid van de 16e Europese boks kampioenschappen. Op de eerste zegel ziet men een rode en een blauwe boks- handschoen als symbool van de begroe ting van de boksers vóór de wedstrijd en op de tweede zegel een gouden boks- handschoen als symbool voor de win naar. De 20 pf. is een „sperwaarde" (kleine oplage). UNO. Onder het motto „Van semafoor tot satelliet" zijn twee postzegels, 5 en 11 cents uitgegeven ter herdenking van het honderdjarig bestaan van de Union Internationale des Télécommunications (U.I.T.). Afgebeeld zijn een telecom- municatiesatelliet die signalen uitzendt en een man met seinvlaggen. Het ont werp is van de hand van de Amerikaan Kurt Plowitz. ETHIOPIE. Met afbeeldingen van bloemen uit Ethiopië is een serie van vijf zegels in omloop gebracht. De waar den zijn: 5, 10, 25, 35 en 60 c. TSJECHOSLOWAKIJE. Ter ere van de Tsjechische winnaars op de verschil lende Olympische Spelen, gehouden tus sen 1900 en 1964 is een serie van zeven stuks in omloop gebracht. Elke zegel toont een karakteristiek monument als symbool van de plaats waar de Spelen werden gehouden en de naam van de deelnemer die het record vestigde. De waarden zijn: 20, 30, 60 h., 1, 1,40, 1,60 en 2 kr. DENEMARKEN. Honderd jaar gele den werd de componist Carl Nielsen ge boren. Op 9 juni zal een herdenkings zegel van 50 öre (rood) verschijnen, waarop zijn portret is afgebeeld. Het ontwerp is van Mads Stage en de gra vure van Czeslaw Slania. BELG1E. Het honderdjarig bestaan van de U.I.T. is herdacht met een post zegel van 2 fr. Het ontwerp bestaat uit een globe een telefoonhoorn en een te lexband. De oplage bedraagt drie mil joen exemplaren. WEST-DUITSLAND. De serie, gewijd aan de hoofdsteden van de deelstaten van de Duitse bondsrepubliek is met drie zegels, alle in de waarde 20 pf., aangevuld. Afgebeeld zijn het stadhuis van Bonn, het stadhuis van Bremen en een stadsgezicht van Stuttgart. Theo Tielrooy is damkampioen van de IJmond. Hij zal in de finale van Kennemer- land een ernstige kandidaat voor de top- titel zijn. In de laatste ronde won de DCIJ'er van de sterke man uit Santpoort, A. Douma. De stand na de 38ste zet van wit was als volgt. A. DOUMA (Santpoort) T. TIELROOY (DCIJ) Zwart: 4, 5, 9, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 21, 26. Wit: 24, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 37, 38, 39, 40. Wit heeft een voordelige stelling. Zwart, aan zet, verdedigt zich uitstekend, doch kan het verlies niet ontgaan. Het ging als volgt. 38) 5-10, dreigt met de door braak 18-23 9-13 eri 14x45. 39) 40-34 14-20, heeft niet anders. 40) 30-25 10-14. 41) 34-30 18-22. 42) 27x18 13x22. 43) 39-34 9-13. 44) 28-23 22-27 of? En nu brengt wit een tijdelijk offer om de aanval op ruit 14, met dreigende door braak naar dam, te voltooien. 45) 23-18 13x22. 46) 24-19 14x23. 47) 29x18 22x13. 48) 25x14 15-20, moet wel. 49) 14x25 13-19. 50) 34-29 17-22. 51) 32-28 27-31. 52) 28x17 31x42? Is 21x12 niet beter? 53) 38x47 21x12. 54) 33-28 12-18. Na de ruil 29-23 en 30-24 25x23 gaf zwart in de drie om drie stelling zich gewonnen. De tweede plaats was voor H. Swier, die met Tielrooy in de finale zal uitkomen. De internationale miniaturen componis ten wedstrijd 1964, uitgeschreven door „Het Damspel", is gewonnen door twee bekende problemisten uit Heemstede. De eerste prijs werd gewonnen door de 70-jarige heer D. Kleen met het hieronder volgende vraag stuk. D. KLEEN (Heemstede) X)0000000000cx3000c000000000c00000000000rc00c000(xx)00000cx JOOOCOCOOOCOOOOOCXXJOOOOOCXXJOOOOOOCXXXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOC Zwart: zes stukken op 8, 15, 17, 18, 19, 27. Wit: zes stukken op 20, 26, 28, 34, 35, 38. Wit wint door: 1) 28-22 dwingt 17x28. 2) 26-21 27x16 of? 3) 38-33 28x30. 4) 25x2 15x24. 5) 2x35 en nu moet 18-23. 5) 35-40 dwingt 23-28. 6) 40-49 en is na 49-43 ver loren. „Klein maar fijn" is de volgende minia tuur. Zwart: 10, 12, 17, 20, 23. Wit: 19, 28, 34, 35, 39. Wit speelt en wint door 28-22 moet 17x28 39-33 28x30 en 35x4, waarna de David en Goliath stand is ontstaan. Zoek eens naar de winst. Het vraagstuk waarmee J. C. Bus de tweede prijs won kon evengoed in het partij spel zijn voorgekomen. J. C. BUS (Heemstede) ooooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc Zwart: 2, 5, 15, 19, 23, 24, 35. Wit: 12, 25, 26, 28, 32, 34, 49. Wit aan zet 1) 25-20 24-29??, waarna wit speelt en wint. Scherp en schijn is ook bijzonder leuk. Zwart: 3, 4, 14, 16, 24, 34. Wit: 13, 21, 23, 26, 32, 38, 48. Wit: speelt en wint. In het april-nummer staan alle 39 goed gekeurde miniatuurtjes ter oplossing aan geboden; er waren aantrekkelijke geld prijzen uitgeloofd. Het is een fraaie over winning voor de heren Kleen en Bus ge worden, waarmee wij beide problemisten van harte feliciteren. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJ mui - den. EEN SCHAAKSOCIëTEIT Een vliegende vogel vangt altijd wat. Dat geldt ook voor een schaakscribent wanneer hij niet op zoek is naar kopij, maar naar de kunstschatten van Florence (die men daar ter plaatse overigens moeilijker ver mijden dan vinden kan). Natuurlijk hoopt de bezoeker in dat per manente openluchtmuseum van Toscane op mooi weer. Want wat de door vocht en koude verkilde noorderling binnen vier muren verbergt, etaleert de klimatologisch verwende Italiaan buiten. In iedere straat, op elke piazza, aan welke kerk dan ook, tegen wat voor muur men maar opziet. En toch, het bloed kruipt waar het niet gaan kan; als het eens onverhoopt uiter aard zou regenen, valt er dan niet wat schaakverstrooiing, tussen de kunstbedrij ven dóór, mee te nemen? Op een als het spiekbriefje van een stoute schooljongen verstopt stukje papier staat het adres ge krabbeld: Circolo Scacchistico Fiorentino. Het moeizaam opgespoorde adres; want een overigens onvolprezen autoriteit van onze onvolprezen Schaakbond antwoordde des gevraagd: „Wonderlijk, in Rome zijn er negen, in Milaan zes, maar Florence heeft blijkbaar geen schaakclub, staat niet op mijn lijst". De sleutelzet van dit probleem luidde: Zie Fi-renze! Dus moest het re genen. Een sociaal voelend mens behoort ook aan de belangen van de landbouw te denken! En zo stonden wij dan op één van de on telbare kleine pleintjes, met een schoon heid van een overdekt renaissancetrapje, voor de ingang van het duivelse oord dat schaaklokaal heet. Niemand anders dan de duivel zelf vond het schaakspel uit, van daar. Vandaar voor de zoveelste maal dezelfde constatering: er zijn op de gehele wereld geen twee instituten die onderling even veel op elkander lijken als Palace-hotels enschaaksociëteiten! U kent ze. De Palacehotels, groot, glimmend, klatergoud, hautaine portiers, welgevormde glamour- dames met allerwegen dezelfde gladde ge laatsuitdrukking, geluiddempende tapijten, liften, stille gangen met links en rechts om de vier meter telkens weer het toppunt van efficiency en eenzaamheid: de ge stroomlijnde hotelkamer. En dan de schaaksociëteiten. Geen aanschouwde ooit het chemische produkt verf. Er is eerst een grauwe deur, met daarachter een holle gang of een moeilijk begaanbare houten trap zonder loper. Botst ge niet tegen een kinderwagen of fiets, dan struikelt u stel lig in de vage duisternis over een of andere oneffenheid. Zo een door de meeste bouw verordeningen voorgeschreven noodzake lijk vertrekje al aanwezig mocht zijn, zult ge zien, dat op hygiëne nog altijd wel te bezuinigen valt. Goed, men kan er koffie en zo krijgen, maar wie van de bezoekers vindt de tijd, daar aan te denken? De besten onder hen bestellen een kopje, om vervolgens de sui ker in de asbak te werpen en te vergeten, dat de rest kan worden gedronken. Want zij zijn bezeten, allen, om het even in welke schaaksociëteit waar dan ook. Waarom zou er een kleed op de grond lig gen, een schilderij aan de wand hangen? Dat zijn nutteloze zaken voor de eenvou- digen van geest. Er is slechts één werke lijkheid en één levensdoel: het schaakbord, liefst in zo abominabel mogelijke materiële staat. En er is ook slechts één staalkaart van aanwezigen, de gehele aardbol rond. Zij hebben allen gemeen dat zij tegenover zichzelf hun bestaansrecht pogen te recht vaardigen door het vormgeven aan hun schaakgedachten. Voor het overige con trasteren zij onderling in steeds dezelfde rubrieken: de veteranen die het niet laten kunnen en tóch opnieuw hoop koesteren, als hét een enkele maal weer eens lukt, de teenagers uitsluitend van het manne lijk geslacht, want een schaaksociëteit is de puurste mannengemeenschap op aarde die allen dromen van de wereldtitel, de keurige heren naast de man in de onge wassen boezeroen met de vuile nagels, de serieuzen die diep peinzen, maar vooral de verstokte vluggeraars, meesters in het pijl snel verzetten van het meest gemaltrai teerde voorwerp, ooit door mensenhand ge maakt, de tot tijdmeter voor vijf-minuten- partijtjes gedegradeerde schaakklok. Hun speelsterkte daargelaten zijn deze verstok ten allen grootmeesters met de tong; iedere seconde is blijkbaar even kostbaar voor de denk-, als voor de praatfunctie, onmis bare uitlaat bij het zogenoemde Zug-Zug- spel. Het is voor de Wim Kans, de Toon Hermansen, de Max Tailleurs, te hopen dat de verbale nevenverschijnselen van het bliksemschaak nimmer zullen worden ge boekstaafd; de beroepshumoristen zouden aanstonds overbodig worden! Over verbaal gesproken, er is één taal met welke u in de schaaksociëteit altijd wel terecht kunt: het Duits. Want zowel in Hongkong als Vuurland treft ge er stee vast de emigranten uit Midden- en Oost- Europa aan. Om welke reden ook zij hun geboorteland verlieten, zij hervonden er iets van het oude rondom het schaakbord; geen taaimoeilijkheid blokkeerde de ge- dachtenwisseling, geen vooroordeel het con tact. Even een veilige, vertrouwde haven! Zelfs de voor de Wit-Rus, zo hoog ge boren soms, economisch zozeer gezonken vaak, maar qua stijl zo waardig gebleven steeds. U treft hem in de schaaksociëteit. Die van Florence herbergt zo waar een heuse Witrussische prins, prins Nicolas Obolensky, een gedistingeerde bejaarde gentleman. Misschien vormden de enige ba gage, welke hij in 1918 op de vlucht kon medenemen, wel de composities, die hij in zijn jeugd wrochtte op het schaakbord. Met een weemoedige glimlach en niet zonder trots toonde hij ons de volgende: Wit aan zet wint. 1) Tg8? is onvoldoende wegens blD en zwart houdt eeuwig schaak. Het voor de hand liggende 1) Tb7:? faalt op het ver rassende Kh5! 2) g7 Th7: en wit loopt zelfs nog verliesgevaar. Juist is 1) Tg7-f7! ten einde flankschaaks van de zwarte dame zo nodig met Tfl (2) te pareren. Maar zulks is niet zonder meer voldoende. Na 1) b2-blD. 2) g6-g7 Dbl-a2t zou het voor de hand liggende 3) Tf2? worden weerlegd door 3) Dg8ü Een bijzonder fraaie wending. Vandaar 3) Kg2-gl! Kg4-h3 (na een schaak op de eerste lijn kan de toren er nu wél tussen). 4) Tf7-f3t (sterker dan 4) g8D Dh2r) Kh3-g4. 5) g7xh8D Kg4xf3. 6) Dh8-f8f en nu of Kg3. 7) Dg8f enz., of Ke3. 7) Dfl beide met winst. Tenslotte een eenvoudige driezet ter op lossing. ococxxxxxxxxx)Oooooooooc»'-oooaooooooooor ooooooc Een schaaksociëteit? Je neemt er wat van mee! Mr. Ed. Spanjaard iteui pjeBd 8qx£B (g suaAsuaq :isq (z •fEX piaaqaooAfiq ;gj-gj (x :3uisso[<Jo Het informatiedoubles is bij technisch minder onderlegde spelers weinig popu lair. Hoofdzakelijk is dat te wijten aan het feit, dat men de antwoorden op zulk een doublet slecht beheerst en daardoor vaak in een minder goed eindcontract te recht komt. Het volgende spel, gespeeld in de finale der Nederlandse studentenkam pioenschappen 1965, is daarvan een goed voorbeeld: V2 9AH43 O H V B 8 6 86 7 5 4 3 9 B 7 5 2 9 A V 10 7 A H 9 6 O A 7 4 2 H B 9 5 2 B 10 8 C? V 10 9 8 6 •O 10 5 3 43 Zuid gever, OW kwetsbaar. Indien noord in de derde hand zou openen met één harten is het „doublet" als eerste actie van oost niet zo moeilijk te vinden. Zou zuid verhogen tot twee harten, dan moet west niet doubleren maar twee schoppen bieden de kansen dat er voor OW een goed contract in die kleur inzit zijn gro ter, dan dat twee harten gedoubleerd vol doende down zal gaan. West moet er bij zijn twee schoppenbod van uitgaan, dat oost vermoedelijk redelijke steun voor die kleur heeft en dat dus van hem (west) verdacht wordt dat hij zo'n dunne vierkaart biedt. Natuurlijk moet west wel over eni ge kracht beschikken die in dit geval in klaver aanwezig is. Maar wat moet oost bieden, indien noord het bieden zou openen met één ruiten?? Volgt men de theorie dat een doublet steun voor alle overige kleuren belooft, dan zit oost al in de grootste moeilijkhe den. De betere, moderne theorie is dat een doublet na een opening der tegenpartij een goed spel belooft in tenminste twee der overige kleuren. Met dat wapen krijgt men véél meer mogelijkheden om tot goede resultaten te komen; slechts is het noodzakelijk, dat de partner niet té haas tig aanneemt dat er voor zijn lange kleur(en) goede steun aanwezig is. Zou het bieden beginnen: zuid en west pas sen noord één ruiten oost doublet zuid past dan moet west zich realise ren dat hij (tegenover dat doublet) een zéér behoorlijk spel heeft. Een goed bod van west zou nu zijn „twee ruiten", waar door west op de mogelijkheden wijst om in één der drie andere kleuren te gaan spelen. Als noord hierna past kan oost drie klaver biedenwest vier klaver (waarop oost nu mag passen met een slecht of matig doublet) waarna oost nog gemakkelijk vier schoppen kan pro beren. Ook komt het in aanmerking voor oost, na het twee ruitenbod van west, di rect de schoppen te proberen, dus: „twee schoppen". West verhoogt tot drie schop pen oost kan nog vier klaver zeggen, maar in elk geval wordt de manche in schoppen gemakkelijk bereikt. U zult natuurlijk opmerken, dat zes klaver een prima contract is, doch dit is zeer moeilijk te bereiken, terwijl bo vendien zowel de troeven als de schoppens niet te slecht mogen zitten om het te ma ken. Hoe moeilijk dit spel uit te bieden is zelfs in een manchebod, bewijzen de resultaten die de studenten erop behaalden NZ speelden twee harten gedoubleerd mi nus twee, de overige malen speelden OW twee schoppen, plus twee twee schop pen plus drie drie schoppen plus één T (Van onze weerkundige medewerker) IEDER die actief bij de luchtvaart is betrokken en ook de velen die als passagiers wel eens door een bui zijn gevlogen, weten erover mee te praten welke enorme „luchtgevechten" zich daarin afspelen tussen koude en warme luchtmassa's. Van de grond af kan men wel de soms indrukwekken de wolkenformaties zien kolken en omhoogschieten maar men krijgt daarbij geen indruk van hetgeen zich daarboven, meestal op 5 tot 10 km hoogte, in zo'n bui afspeelt. Wat wij er op de grond van merken is dat er plotseling windstoten voorkomen, het gaat regenen (soms valt het water bij bakken vol uit de lucht), met onweer en niet zelden wanneer in de zomer de kern van zo'n zware bui juist over trekt ook met hagelstenen. Heksenketel. WANNEER de lucht zeer onstabiel is, dat wil zeggen dat er veel koude lucht in de hogere luchtlagen is waar bij de temperatuur soms meer dan 30 graden lager is op 5 km hoogte dan aan de grond, dan kunnen zich de buien soms zeer snel ontwikkelen. Wij heb ben wel situaties meegemaakt dat er om twee uur nog geen wolkje aan de lucht was en een half uur later de eer ste donderslagen al waren waar te ne men. In zo'n bui, wanneer de sterk opbollende bloemkoolachtige wolken om hoog schieten komen niet zelden wind snelheden (stijgwinden) van 50 a 60 km en in sommige gevallen van bij na 100 km per uur voor. Het is ge beurd dat een zweefvliegtuig dat in de ze sterke opstijgende luchtstrook kwam, binnen vijf minuten tot een hoogte van 6000 meter steeg. De warme lucht aan de grond wordt bij deze ontwikkeling zeer snel naar bo ven gevoerd, zij koelt dan snel af waar door eerst wolken en daarna regendrup pels ontstaan. Deze gaan boven het zg. „nulgraden-niveau" over in ijs en ha gelstenen. Even daarna begint de neerslag te vallen, eerst (meestal) als hagel en sneeuw, daarna snel smeltend (althans in de zomer) tot dikke regen druppels al komt de neerslag zelfs mid den in de zomer niet zelden nog als hagel op de grond. De opstijgende luchtstroom wordt nu een dalende stroming van koude lucht boven uit deb ui afkomstig. Deze kou de lucht stort zich niet zelden met ge weld naar de grond en bereikt ons dan als windstoten waarbij schade kan wor den aangericht. De regenval is daarbij vaak zeer hef tig en de koude lucht die nu snel uit stroomt doet de grondtemperatuur in en kele minuten snel dalen. Als er geen warme lucht van de grond meer op stijgt zal de bui geleidelijk uitwoeden. De koude lucht stroomt soms wel ver der. Het kan gebeuren dat na een zon nige middag plotseling een sterke fris se wind gaat waaien. „Er is ergens on weer geweest," wordt er dan gezegd. Dit is vaak juist. De koude lucht uit zo'n bui kan soms wel meer dan 100 km uitstromen van de plaats waar de bui onweer'en regen bracht. Tegen de wind in HET KAN gebeuren dat een fikse bui aan zijn voorzijde de warme lucht naar zich toe zuigt. De bui zelf trekt met de hoogtewind mee (hoogte ongeveer 6 tot 10 km) en trekt zich van de wind- sprongen aan de grond niets aan. Men beweert wel eens dat de buien tegen de wind in trekken, hetgeen niet juist is, want de grondwind kan soms wel 180 graden in richting verschillen met die op enige kilometers hoogte. Wanneer men er tijd voor heeft, dan is het op zo'n zomermiddag vaak de moeite waard, de machtige ontwikkeling van deze buienwolken te volgen. Gaat men er met enige voorkennis der ver schijnselen een oogje aan wagen dan is heel goed te zien dat er in deze buien hevige luchtslagen worden geleverd. Toch hopen wij voor een ieder dat dit interessante buitengebeuren in onze atmosfeer tijdens de vakantiedagen tot de uitzonderingen zal blijven behoren. (Vervolg van pagina 4) mei en in het golvende land bijna ver loren gaan, onbetekenende stipjes in een oneindigheid van heuvels en jagen de wolken. ER IS schoonheid in deze graafschap pen, waarvan men nimmer meer los komt als men er eenmaal de smaak van te pakken heeft. Eeuwenlang was het noordoosten grensland. De grens verplaatste zich telkens weer tussen de Romeinse muur en de moerassen van het westen. Machtige kastelen verrezen er, sterkten die het geweld van de men sen en de jaren weerstonden. Hun na men zijn voorgoed verbonden met de geschiedenis van Engeland en Schotland Raby, Durham, Lumley, Warkworth, Alnwick, Dustanburgh en Bamburgh, eens de zetel van de koningen van Northumbria.Het Keltische christendom vindt zijn bekroning in de machtige ruïnes van Lindesfarne op Holy Island en in Whitby. De grandeur van de ab dij van Hexham en de majestueuze ka thedraal van Durham maakt ook de mo derne mens stil van ontzag. Die bouw werken droegen er in niet geringe ma te toe bij dat het noordoosten van En geland zich een eigen identiteit kon ver werven. pQb en slechts éénmaal vier schoppen plus één. Het paar dat in NZ tot twee harten kwam, gedoubleerd werd en door twee af troevers in ruiten zich met twee downsla gen afgestraft, zag (minus 300) was wel zéér onfortuinlijk omdat de andere OW -paren er op één uitzondering na niet in slaagden hun rechtmatig aandeel (plus 620 of 650) binnen te halen. In de mees terklasse zou plus 300 voor OW geen goe de score betekend hebben onze top- spelers zouden in grote meerderheid het vier schoppenbod in OW gemakkelijk be reikt hebben. Bridgevraag dezer week: Oost gever, NZ kwetsbaar, viertallen wedstrijd. Zuid heeft: 72 9 V 10 6 3 <C> 9 8 2 B10 93 Eiedverloop: oost één SA (12-14 punten) zuid past west drie SA noord doubleert allen passen waarmee moet zuid uitkomen?? Oplossing bridgevraag: Wat betekent noords doublet? Het is onaannemelijk dat dit op „algemene kracht" is gebaseerd, want OW zullen wel voldoende „punten" hebben om de drie SA te rechtvaardigen. Noords doublet kan niet anders betekenen: partner, ik hèb een uitstekende kleur van mijzelf, probeer mij daarin te vinden kom dus vooral niet van één van je eigen sterkere of langere kleuren uit. Zuids keuze gaat hier dus kennelijk tussen schoppen en ruiten. Daar OW met sterke schoppen misschien aan vier schoppen de voorkeur boven drie SA zouden hebben gegeven, is de uitkomst in die kleur kans rijker dan die in ruiten. In de praktijk had noord de zes hoogste schoppens en verder niet veel: zonder schoppenuitkomst hadden OW tien slagen kunnen maken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19