Minister Schroder zinspeelt op nieuwe Oost-Europa politiek Noord-Holland legt kamperen aan banden in caravans HET WEER VS gaan troepen terugtrekken uit Santo Domingo ,Tijd rijp voor een vrije loonpolitiek" ERCEDES-BEHZ ]aranka bubelen Westduitse samenwerking met de communistische landen Jubileumspeldje! Vele gewonden bij busongeluk in Denemarken Even niet opgelet? Veel dode vis bij waddeneilanden ANMB-voorzitter Zondervan Noors schip zinkt bij Groenland GHRISTIAANSE GRATIS 50e JAARGANG NUMMER 167 ZATERDAG 2 2 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-1JMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster Omsingelen Bescherming van natuur en landschap UITDEUKEN - REPAREREN LOOP VRIJ IN EN UIT BIJ Kans op onweer Wens van Rotterdamse wethouder Bij 2 dozen Erdal schoencrème Spaar ook de andere speldjes! Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2,11 Beeldverhalen 2,23 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3,111 Kerkdiensten 4 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op Zee5 Rond de loopplank6 Beurs9 Economisch Nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Sport11 Erbij 13—19 T opsy 20 Ferdinand 20 Kunst 21 Feuilleton23 Radio en Televisie23 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Beambten Contributies SER-rapport goed ontvangen pagina 6 COIFFURES DE VRIES N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 IJmuider Courant (Van onze correspondent) BONN Gerhard Schroder, Westduits- lands minister van Buitenlandse Zaken, is bereid de Hallsteindoctrine, die zijn land verbiedt diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Oosteuropese staten, te laten vallen. In een interview voor de televisie heeft hij vrijdagavond verklaard: „Theo retisch is het zeker mogelijk dat wij diplo matieke banden aanknopen met Oosteuro pese landen, net zoals wij tien jaar ge leden met de Sovjet-Unie hebben gedaan." Bonn en Moskou onderhouden diploma tieke betrekkingen sinds Adenauers bezoek aan de Russische hoofdstad in 1955. Als gevolg daarvan werd ook de Hallsteinleer uitgedokterd. Deze moet overigens be slist niet op naam worden gesteld van de huidige Euromarkt-promotor in Brussel, maar was veeleer het werk van professor Schrewe die nu de Bondsrepubliek in Washington vertegenwoordigt. Schroder wees erop, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met landen achter het voormalige ijzeren gordijn wel risico's met zich mee kan brengen. Oost- Duitsland zou een en ander kunnen ge bruiken om de Westduitsers inconsequen tie te verwijten en opnieuw te pogen de Westduitse positie in Weat-Berlijn te on dermijnen. Verder liet Schroder doorschemeren, dat zijn politiek steeds gericht is op soepel heid ten opzichte van Oost-Europa. In de afgelopen jaren zijn er economische mis sies uitgewisseld met landen als Polen, Roemenië en Hongarije. Met Tsjecho-Slo- wakije wordt op het ogenblik onderhandeld De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken legde er de nadruk op dat hij het van groot belang acht, dat zijn land econo mische en culturele bruggen bouwt naar de Balkanlanden, waar de Duitsers van oudsher belangen hebben gehad. De opmerking van Schroder, dat het theoretisch mogelijk is diplomatieke be trekkingen met landen van het oostblok aan te knopen, komt hier overigens niet onverwacht. Verrassend is echter Schrö- ders bevestigend antwoord op de vraag of er sprake is van een nieuwe Westduit se politiek. Minister Schroder is er altijd een voor stander van geweest de Oostduitse staat van Walter Ulibricht diplomatiek te om singelen. In dit streven ondervond hij steeds de grootst mogelijke tegenwerking in de eigen partij. Op dit moment echter, vlak voor de parlementsverkiezingen van 19 september, zou het begrijpelijk zijn als de veel geplaagde Schroder het vizier opent en gezien de geweldige sympa thie in eigen gelederen het waagt voor zijn privé-opvattingen uit te komen en die in te zetten in het verkiezingstoernooi. Schroder heeft de steun van zijn pro testantse partijleden in het noorden. Daar naast op vele punten de verborgen sym pathie van de socialisten en plotseling ook van vice-kanselier Erich Mende van de Vrije Democraten, die de laatste tijd her haaldelijk verkondigt dat de Hallstein doctrine geen bruikbaar politiek instru ment meer is „om het alleenvertegen- woordigingsrecht van de Bondsrepubliek voor geheel Duitsland te bewaren". Nu had minister Schroder tot nu toe nim mer de Hallsteindoctrine afgezworen. Zij paste echter weinig in de zienswijze die hij op de Oosteuropa-politiek had. Vorige week vrijdag antwoordde Schroder in de Bondsdag op vragen naar aanleiding van vice-kanselier Mendes van de rege- ringskoers afwijkende standpunt dat „doctrinaire stellingen voor niets slech ter van pas komen dan voor de buitenland se politiek". De Hallstein-doctrine zou, volgens Schrö ders verklaringen van vorige week prag matisch en soepel toegepast moeten wor den. Over het opnemen van diplomatieke betrekkingen met bepaalde oostblok-lan den verklaarde Schroder vorige week nog dat „een openlijke stellingname over deze kwestie niet aanbevelenswaardig" was. Het ging er veel meer om of „aftastingen De provincie Noord-Holland in navol ging van Friesland, Overijssel en Utrecht - wil een eind maken aan de ontsiering van het landsehapssehoon door tenten en caravans. Daarom hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een concept op gesteld voor een caravan- en tentenveror dening. een verordening waarover de ver gadering van provinciale staten zeer bin nenkort te beslissen krijgt. Vooral de ca ravans zullen het moeten ontgelden. Ten aanzien van de tenten willen G.S. voor lopig nog wat soepeler zijn. In de toelichting bij het voorstel hier over zeggen G.S. dat het caravantoerisme zich na de tweede wereldoorlog gaandeweg als nieuwe kampeervorm ontwikkeld heeft, waarvan de groei zich vooral gedurende de laatste jaren in versneld tempo gewij zigd heeft. In navolging van de woonschepenveror dening heeft het provinciaal bestuur de verordening opgesteld. Artikel twee luidt dat het op gronden in het landelijke ge deelte van de provincie Noord-Holland verboden is caravans te plaatsen, te heb- Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 ANEGANG 39 - HAARLEM TELEFOON 1 63 40 Dagelijks geopend van 9—6 uur: 's maandags van 1—6 uur. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig bewolking en warm weer. In de loop van zondag kans op enige regen of onweer. Aanvankelijk matige zuid-oostelijke wind, later rui mend naar zuid tot zuidwest met enige afkoeling. Volledige weerrapporten op pagina twee. ben of te gebruiken, indien deze caravans in enig deel van het jaar geheel of ten dele zichtbaar zijn van een voor het pu bliek toegankelijke plaats, of indien deze gronden zijn gelegen binnen de omgren zing van een gebied dat door het Nationa le Plan een bepaalde stemming is gege ven of dat valt in een streek- of bestem mingsplan dat erop gericht is het natuur- of landsehapssehoon te beschermen. Uitzonderingen worden gemaakt voor het plaatsen van een caravan bij een woning, indien de wagen bij de bewoners van de woning hoort, het plaatsen van een kam peerwagen op terreinen die in een be stemmingsplan als zodanig zijn aange duid voor de houders van een kampeerpas poort voor een termijn van 72 uur, mits men toestemming heeft van de eigenaar van het terrein en natuurlijk voor de offi ciële caravanterreinen. Aangezien van het kamperen in tenten in aanzienlijk minde re mate gevreesd hoeft te worden dat het landschap ontsierd zal worden, wil de pro vincie ten aanzien hiervan nog de nodige soepelheid betrachten. Ontploffing. Bij een ontploffing in een che mische fabriek in Ardrossan, bij Glas gow, zijn donderdagavond drie mensen gedood. Negerstudent. Voor de eerste maal in de geschiedenis is een negerstudent inge schreven aan de medische faculteit van de universiteit van Louisiana. van een randgebied" mogelijk zouden zijn, vond de minister. Inmiddels is het in Roemenië's hoofdstad Boekarest minder „tastend toegegaan. Daar heeft de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Lahr deze week de Westduitse industrietentoonstelling ge opend met enige kernachtige opmerkingen, die algemeen de aandacht trokken. De staatssecretaris verklaarde dat men ook onder verschillende sociale en politieke systemen „met elkaar leven en elkaar hel pen" kan. Lahr noemde de Westduitse tentoonstelling een brug, een mijlpaal en een teken van een Europese gemeenschap pelijkheid. Zo ver was een zo hoge West duitse ambtenaar in een Oostblokland nog nooit gegaan. En nu staan de kansen voor Bonn in Bo- karest ver van de Duitse kwestie ook bijzonder goed. Maar toch was er on der de Roemenen zoals het weekblad ,Die Zeit" opmerkte een lichte ver warring te bespreuren, omdat de Westduit sers zo hard met de deur, die ze zo lang op slot hadden gehouden, in huis gevallen zijn. De Rotterdamse wethouder R. Lange- rak, die de sport en openluchtrecreatie onder zijn hoede heeft, deed op het con gres dat het Algemeen Verbond van Volks- tuindersverenigingen in de Maasstad hield, een suggestie. Hij zou de naar zijn mening hinderlijke en irriterende bordjes .verboden toegang" graag van de ingan gen van de volkstuincomplexen zien ver dwijnen. Die volkstuinen zouden dan een element kunnen worden in de openbare groenvoorziening en behalve de passieve ook de actieve recreatie kunnen dienen Daar waar men het al gedaan heeft, wa ren de resultaten gunstig en zijn de hin derlijke gevolgen, waarvoor tegenstanders vreesden, uitgebleven, zei de heer Lange- rak. WASHINGTON (AFP en AP) De Amerikaanse regering gaat mariniers uit de Dominicaanse Republiek terugtrekken. Ze heeft dat vrijdagavond aan de Organi satie van Amerikaanse Staten meegedeeld. Er zal een contingent van 1750 militairen van het eiland vertrekken, zodra er Bra ziliaanse troepen zijn aangekomen. Het bestand van 24 uur is vrijdagmid dag om zes uur ingegaan. Kolonel Caama- no heeft gezegd dat het kan leiden tot het staken van de vijandelijkheden. Zijn tegenstander, generaal Imbert de leider van de militaire junta heeft gezegd niet van plan te zijn de gevechten te staken, voordat Caamano's aanhangers versla gen zijn. De Amerikaanse vertegenwoordi ger op het eiland, Mayobre, probeert de wapenstilstand met nog 24 uur te verlen gen. Het Rode Kruis poogt zoveel mogelijk ge wonden te helpen in de uren dat het be stand duurt. De gevechten hebben honder den slachtoffers geëist, vooral burgers. Er zouden zeker 1500 mensen om het leven zijn gekomen. Honderden liggen gewond in de ziekenhuizen. Men vreest dat be smettelijke ziekten zullen uitbreken, als de doden die in de gevechtszone op straat liggen niet snel worden begraven. In de Veiligheidsraad heeft de Ameri kaanse vertegenwoordiger, Stevenson, ge vraagd de pogingen van de raad om de vrede in Santo Domingo te herstellen te coördineren met de pogingen van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten. Hij wees erop dat er op dit punt geen conflict mag ontstaan tussen beide organisaties. Advertentie I 1 ODENSE (Denemarken) (Reuter) Bij Odense op het Deense eiland Funen zijn vanochtend ongeveer veertig passagiers van een autobus met Zweedse toeristen bij een ongeluk gewond. Zestien ambulance-auto's brachten de gewonden naar het ziekenhuis. De bus botste ongeveer tien kilometer van Oden- se tegen een wegenbouwmachine. Wegens de achterstallige heffingen en bij komende kosten die de Kamerleden Harm- sen en Voogd van de Boerenpartij als landbouwondernemers schuldig waren, heeft het Landbouwschap beslag gelegd op hun vergoeding voor het Kamerlidmaat schap. Naar aanleiding hiervan wijst „Sa menwerking", het blad van de Nederland se Christelijke Agrarische Bedrijfsbond erop, dat hierbij gebruik is gemaakt van een wijziging in de wet op de bedrijfsorga nisatie, die onlangs in het Staatsblad is verschenen en waardoor de procedure bij beslag onder derden veel eenvoudiger is geworden. Ook de vrije boeren Koekoek, Harmsen en Voogd hebben voor deze wij ziging gestemd, zonder daarbij een enkel bezwaar te laten horen. „Misschien heb ben ze het niet doorgehad. Een Kamerlid kan ook niet overal op letten!" aldus „Samenwerking". De staat heeft, toen het verschuldigde bedrag van de Kamerver goeding werd ingehouden, gevolg gegeven aan een op democratische wijze en met medewerking van de Kamerleden van de Boerenpartij tot stand gekomen wetsbepa ling. GRONINGEN Op de Noordzeestran den van Vlieland, Terschelling en Ame land is deze week veel dode vis aange spoeld, vooral schar en ook wel bot. De oorzaak van de sterfte is onbekend. De gevechten in Santo Domingo gaan onverminderd door. Amerikaanse ma riniers patrouilleren door de straten van de hoofdstad in het gebied dat zij bezet hebben. Hun-optreden staat aan steeds heviger critiek bloot, om dat zij de militaire junta zouden steunen. (Telefoto) Het was gisteren feest in Vlissingen, waar koningin Juliana het nieuwe stadhuis officieel kwam openen. Die plechtigheid duurde deze peuter wat te lang en daarom ging hij wat uit rusten op de trappen van het nieuwe gebouw. Joan en Mary Henschel: Op de drempel van het atoomtijdperk staat de mens nog met middeleeuwse denkbeelden en gevoelens aangaande de seksualiteit. Een geleidelijke verkorting van de werkweek tot 42 V2 uur, vier weken va kantie voor de werknemers onder de 20 jaar en boven de 55, en verhoging van de vakantietoeslag van 4 tot 6 percent en volledige afschaffing van de gemeente classificatie. Dat zijn enige opvallende punten uit het programma van de Alge mene Nederlandse Metaalbedrijfsbond dat vanmorgen door de nieuwe voorzit ter Maarten Zondervan werd bekendge maakt. De ANMB houdt vandaag zijn laatste congresdag in Scheveningen. „Het wordt tijd", aldus de heer Zon dervan, „dat de loonpolitiek werkelijk vrij wordt. Dat betekent niet, dat wij de invloed van de overheid geheel zouden willen wegnemen. De mogelijkheid daar toe moet aanwezig blijven, maar slechts achteraf". Een zodanige loonpolitiek, meende de heer Zondervan, zal de collectieve ar beidsovereenkomst weer haar oude bete kenis geven: een minimumkarakter waarvan de ondernemingen naar boven kunnen afwijken. Dat wil ook weer niet zeggen, dat bij een vrije loonpolitiek alles mogelijk is. De af te sluiten CAO's zul len méérjarig moeten zijn, zoals bij Phi lips inmiddels is bereikt. Een openbreek- clausule moet bijsturen met de prijsstij gingen mogelijk maken. Naar mening van de ANMB-voorzitter is er in Nederland wel stakingsvrijheid, maar nog geen stakingsrecht. Daarom heeft Nederland ook niet het artikel van het Europees handvest geratificeerd, dat duidelijk dit recht stelt. De belemmerin gen die het burgerlijk wetboek hiervoor heeft, zouden moeten worden weggeno men. „De staking kan niet meer", zei de heer Zondervan, „worden gezien als een indi viduele wanprestatie van de werknemer tegenover de ondernemer, maar alleen de vakorganisatie is aansprakelijk". De heer Zondervan pleitte tenslotte vqor het instellen van een geschillenprocedure, die alle geschillen op het niveau van de onderneming moet regelen. Dit om te voorkomen dat staking het enige en te graag gebruikte wapen van de werkne mers zou worden. In de ondernemingen waar alleen handarbeiderspensioenfondsen bestaan, wil de ANMB ten spoedigste pen NEW YORK (AP) Het Noorse vracht schip „Lionne" is vrijdag gezonken in de Atlantische Oceaan, ongeveer 1100 kilo meter ten zuidoosten van Groenland. 25 opvarenden zijn gered. De overigen wor den vermist. De „Lionne" had waarschijn lijk een bemanning van veertig koppen Het schip meldde een lek in de machine kamer te hebben. In het gebied waar de „Lionne" verging, stond een harde wind. sioenvoorzieningen voor de beambten in» gevoerd zien. De ANMB is voorstander van een finan cieren van de overlegorganen van de werk gevers en werknemers, door bijdragen van ondernemersfondsen, evenals voor de scholingsactiviteiten van de vakbeweging, die in het belang van het bedrijfsleven zijn. De A.N.M.B. blijft sterk gekant tegen directe restitutie van vakbondscontributie door de werkgevers. Weekloners kunnen geen maandcontribu- tie opbrengen en daarom besloot het con gres gisteren geen contributie per maand te gaan betalen, maar wel tot een verho ging. De contributies zijn nu in de hoogste klassen gesteld op 1.80 per week. De ver hoging was volgens het hoofdbestuur nood zakelijk wegens de gestegen kosten. Naar schatting vloeit nu per jaar bijna zeven ton méér in de kassen. Roy Mason, de Britse minister voor Scheepvaart, beproeft een nieuw red dingsvest in de Theems. Hij stapt daarmee in de voetsporen van zijn voorganger die bij zwemvesten steeds uitging van de opvatting dat alleen de praktijk kan bewijzen, of het zwemvest deugt. (Telefoto) Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1