Verenigde Staten zetten de Dominicaanse klok terug Gehoopt wordt op snelle zege van Barreras' junta Staat van beleg in Columbia Id» pm ■iL ImI ■rj n ---- Oxford-studenten zullen voor „koningin en vaderland" vechten BOEKIN Mm R3i WERELDNIEUWS mem NATIONALE U-HMEl NAVO-landen houden 5,8 miljoen soldaten op de been Tunesië kan buiten Arabische Liga Esjkol heeft ruzie met Ben-Goerion it ■Mill Hongersnood dreigt in Pakistan cPraatótoel morgeit laatste dag lit, 1 fit, V-V. EN REIS MET ESSO AUT0KAARTEN iiiiiffliiiiiiil m m ZATERDAG 22 MEI 1965 3 Denkschema Stoere Duitse school voor prins Charles? Beproefde methode Rijd met nog meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. @- BELCIQUE BELGIË I 1 iiii Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ookeenspeciale gids voor Europa van 62 pagina's! t w wmmmm tilt fist 111 twii Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! TOURING Historische motie kreeg nu geen meerderheid Belangen 0p c/e U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel (Van onze correspondent) WASHINGTON. De officiële Amerikaanse politiek in de Dominicaanse Republiek beoogt nog steeds samen met de Organisatie van Amerikaanse Staten een wapenstilstand en een voorlopige coalitie tussen de opstandelingen van kolonel Caamano en de militaire junta van generaal Imbert Barreras tot stand te brengen. Zo wordt in Washington door woordvoerders gezegd. In feite is het echter duidelijk dat de Amerikanen er op rekenen dat de rechtse militairen van generaal Imbert, die volgens alle waarnemers ter plaatse min of meer openlijk door de 25.000 Amerikaanse mariniers gesteund worden, binnenkort de over winning zullen hebben behaald op de zogenaamde rebellen, die volgens alle prominente journalistieke Amerikaanse waarnemers in de Dominicaanse Repu bliek de steun van het grootste deel der Dominicaanse bevolking genieten. Dat Washington over een dergelijke overwinning van de militairen, die in 1963 de democratisch gekozen president Juan Bosch afzetten en drie weken geleden in grepen om een terugkeer van Bosch te voorkomen, verre van rouwig zal zijn, is iedere waarnemer in de Amerikaanse hoofdstad duidelijk, die weet hoe in offi ciële kringen over de situatie in de Do minicaanse republiek wordt gedacht. Dat denken gaat namelijk als volgt: President Juan Bosch, hoewel de eer ste democratisch gekozen Dominicaanse president in 38 jaar, was gedurende de zeven maanden in 1963 dat hij aan de macht was, inefficiënt en incapabel. Het autoritaire, rechtse militaire be wind van Reid Cabral, dat Bosch opvolg de, was lang niet gek. Reid Cabral was een betrouwbare, flinke figuur, die als hij in het zadel was gebleven, in de loop van 1965 tachtig miljoen dollar hulp van de Johnson-regering zou hebben gekregen. De rebellen, die eind april de rege ring Reid Cabral omverwierpen met het doel de democratisch gekozen, maar in capabele Juan Bosch weer aan de macht te brengen, raakten drie a vier dagen na het begin van de revolutie helemaal onder invloed van een militaire machtsgroep, die bestaat uit avonturiers, in Oost-Europa en Cuba opgeleide communisten, en ultra rechtse fascisten. Caamano is een mario- net van deze groep. De landing van 25.000 Amerikaanse mariniers in de Dominicaanse republiek was nodig om het leven van Amerikanen en andere buitenlanders te redden en om te voorkomen dat de rebellen aan het langste eind zouden trekken. Thans is generaal Imbert Barreras, al Jarenlang bekend als de sterke man ach ter de autoritaire rechtse regering die het bewind van Bosch opvolgde, de enige fi guur met macht in de alleen maar in ter men van macht te begrijpen Dominicaan situatie. Om critiek en tegenkanting in La tijns Amerika en de wereld te vermijden het echter nodig dat de Amerikanen neutraal blijven en niet openlijk partij trekken voor een der twee strijdende par tijen. In feite zijn het evenwel de mannen van Caamano die tussen de 20 tot 60 ke- ren per dag de wapenstilstandsovereen komst van een tijdje geleden schenden en op Amerikaanse mariniers vuren, zodat men moet begrijpen dat de Amerikanen af en toe de rebellen mores leren. Uit realisme is het nu en dan nodig met generaal Imbert samen te werken, zoals bij het transporteren van rijst naar de binnenlanden en het afgrendelen van de strategisch belangrijke luchtbases. Het zou onrealistisch zijn geweest tegen te gaan dat Imbert's strijdkrachten de rebel len-radio bombardeerden en tenslotte be zetten, omdat deze radio anti-Amerikaan se, semi-communistische commentaren uitzond. Het feit dat de bekendste journalisten van de Amerikaanse pers in de grote couranten zoals de „New York Times The Herald Tribune" en „The Washington Post", uit de Dominicaanse republiek al lerlei zaken rapporteren, die in strijd zijn De sterkte van alle strijdkrachten der 117 NAVO-landen beloopt 5.844.000 man waarvan 2.690.000 Amerikanen, zo blijkt uit een rapport van de defensiecommissie van het parlement der Westeuropese Unie. De zeven WEU-landen (Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duits- land, Luxemburg en Italië) houden met el kaar 2.194.000 man op de been. (Nederland 123.500 en België 110 000 man.) Voor de NAVO-landen als geheel gezien blijkt dit 2,8 percent van de totale be roepsbevolking te zijn. Griekenland komt met 4,4 percent het verst boven dit ge middelde uit. Voor Nederland en België bedraagt dit percentage 3 en voor de Ver enigde Staten 3,6. Duitsland staat met 1,6 percent zeer laag op deze ranglijst. Amerikanen en Turken hebben de lang ste diensttijd, namelijk 24 maanden. Dan volgen de Grieken met 21 maanden, Ne derland, Frankrijk, Duitsland en Portugal met 18 maanden, Denemarken met 16. België en Italië met15, Noorwegen met 12 en Luxemburg met; 9 maanden. Enge land en Canada kennen geen dienstplicht, IJsland, het 17de NAVO-land, heeft geen strijdkrachten. De Verenigde Staten besteden 9,6 per cent van hun bruto nationale produktie aan de defensie, Nederland 4,6 percent, België 3,6, Frankrijk 6,5, West-Duitsland 5,9 en Groot-Brittannië 7,1 percent. Per hoofd van de bevolking gerekend moet el ke Amerikaan per jaar 282 dollar voor de defensie opbrengen, een Nederlander 60 dollar 228), een Belg 52 dollar, een Fransman 98, een Duitser 93 en een Brit 105 dollar. TUNIS (Reuter/AFP) President Ha bib Bourguiba van Tunis heeft vrijdag meegedeeld dat Tunesië niet zal deelne men aan bijeenkomsten van de Arabische Liga of Arabische topconferenties zolang Egypte de huidige campagne tegen Tune sië niet heeft gestaakt. Hij zei dat Tune sië zonder de Arabische Liga en zonder betrekkingen met de Arabieren kan leven LONDEN (AP) Koningin Elisabeth II van Groot-Brittannië overweegt haar oud •te zoon, prins Charles, op een school in Duitsland te doen. Volgens de „Daily Sketch" zal de koningin kort na haar terugkeer van het bezoek aan Duitsland een besluit nemen. De school in kwestie is gevestigd in Salem in Zuid Duitsland. Daar is ook prins Philip, de vader van prins Charles, op school ge weest. Salem is beroemd om de discipline en roosters, die ten doel hebben geharde zelf bewuste jongemannen af te leveren. Hoofd van de school in Salem is Jocelin Win- throp Young, oud-ambtenaar van het Brit- «e ministerie van Buitenlandse Zaken. met het denken en doen van de regering, komt voort uit het gebrek aan communi catie tussen pers en de Amerikaanse di plomaten en woordvoerders ter plaatse. Was er meer contact dan zouden al deze journalisten inzien dat zij onjuiste feiten rapporteren en alles verkeerd interprete ren. Uit deze wijze van denken blijkt wel dat de Amerikaanse regering eens te meer overhelt naar steun aan reactionaire, on democratische krachten uit louter antipa thie voor elke vorm van progressiviteit in dat deel van de wereld, dat Washington als zijn natuurlijke invloedssfeer be schouwt: Latijns Amerika. Zij kan nu trouwens bijna niets anders meer doen dan de militairen van gene raal Imbert te steunen omdat deze heel slim Amerika's eigen slogan voor inter ventie in de Dominicaanse republiek heb ben overgenomen en nu roepen dat Bosch, Caamano en de andere rebellen commu nisten te zijn. En dat zij de nige ware bestrijders van het communisme zijn. Een beproefde methode die ook door de bloedige fascistische Dominicaanse dicta tor Trujillo werd toegepast en die zonder mankeren steeds overvloedige Amerikaan se steun opleverde. BOGOTA (AFP) In geheel Columbia is de staat van beleg afgekondigd. Na de incidenten die zich donderdag bij een sta king van 30.000 scholieren en studenten hebben voorgedaan. De staking werd ge houden uit protest tegen het ingrijpen van de politie bij een studentenbetoging van enkele dagen geleden tegen het Ameri kaanse optreden in de Dominicaanse Re publiek. In Medellin werden daarbij tal rijke winkels bekogeld en ongeveer vier honderd mensen, meest jongeren, gearres teerd. Alle betogingen of openbare bijeenkom sten zijn verboden. Ook kan perscensuur worden toegepast. Tot het afkondigen van de staat van beleg werd besloten op een spoedbijeenkomst van president Guiller- mo Leon Valencia en zijn ministers, die de gehele nacht van donderdag op vrijdag duurde. (Van onze correspondent) JERUZALEM Premier Esjkol van Is rael heeft besloten voor de in november te houden verkiezingen geen opvolger te be noemen voor Sjimon Peres, de donderdag afgetreden onderminister van Defensie en de minister van Volkshuisvesting Almogi. De verstandhouding tussen Esjkol en Ben-Goerion was al koel geworden door de beruchte Lavon-affaire, die de premier als afgedaan beschouwt, terwijl de vroegere regeringsleider een nieuw onderzoek wil. De relatie verslechterde nog meer door Ben-Goerions veroordeling van de fusie, die de sociaaldemocratische Mapaipartij is aan gegaan met de links-socialistische Achdut Haawoda, een groepering die zich in 1942 van haar had afgekeerd. Dit samengaan, dat Esjkol sterk heeft aangemoedigd, kwam begin deze week tot stand. In interne verhoudingen in de Mapai zijn bijzonder gespannen geraakt, nadat Ben- Goerion had laten weten Esjkol ongeschikt te achten voor het premierschap. Daaraan voegde hij later nog toe, dat hij, als hem dit zou worden gevraagd, bereid zou zijn zich aan het hoofd te stellen van de Ma- pai-lijst voor de komende parlementsver kiezingen in november. Esjkol pareerde de aanval op een bijeen komst van het partijsecretariaat en stelde aan de leden van het kabinet een ultima tum, of hij zou heengaan, of men zou Ben- Goerion laten vallen. Almogi en Peres lie ten weten niet genegen te zijn hun persoon lijke loyaliteit jegens Ben-Goerion te ver breken en traden af. Esjkol mag zich verheugen over de steun van de meerderheid in de Mapai-partij. Maar een minderheid bereidt een cam pagne voor om Ben-Goerion voor het lei derschap van de partij en ook van de re gering aan te prijzen. Vijfjarenplan. De leiding van de Italiaan se socialistische partij heeft het econo mische vijfjarenplan van premier Aldo Moro het eerste in de gescheidenis van het land goedgekeurd. In de par tijleiding bestaat echter over bepaalde delen van het plan onenigheid. Brand. Vrijdag is een gezin van vijf men sen omgekomen toen hun huis in de Amerikaanse stad Virginia in Minnesota afbrandde. Toen de brandweer bij het huis aankwam, was het reeds te laat De Amerikanen zijn van plan drie juni een Geminiraket met twee ruim tevaarders in een baan om de aarde te brengen. Voor deze voorgenomen vlucht zijn aangewezen de astronau ten James McDivitt (links) en Edward White. Op hun basis, Kaap Kennedy, worden zij aan vele proeven onder worpen nu de datum van de vlucht naderbij komt. Advertentie 3 STOP'N TIJGER IN UW TANK NEDERLAND FRANCE PARIS ET SCS ENVIRONS DEUTSCHLANol OSTERREICH 1 H vv| i J W EUROPA EUROPA GREAT BRITAIN AND IRELAND ITALIA (hTs) ESPANA PORTUGAL AN MARK SVERIGE NORGi SUOMI FINLAND i-Ji. M islilJ (Van onze correspondent) LONDEN De Oxford Union, de stu dentenvereniging van de universiteit van Oxford, waaruit in Groot-Brittannië zove le topleiders zijn voortgekomen, heeft don derdag op een van zijn vermaarde debat avonden met 493 tegen 466 stemmen een motie verworpen waarin gezegd wordt dat men niet voor „koningin en vaderland" zal vechten. Deze motie was een museumstuk. Het was dezelfde die in februari 1933 met 275 tegen 153 stemmen werd aangenomen, hetgeen destijds heel wat beroering ver oorzaakte. Beweerd wordt zelfs, dat Hit ler door de houding van zoveel Britse in tellectuelen tot oorlog had besloten, om dat hij dacht dat Engeland reeds moreel verloren was. Deze opvatting dat een half-serieus studentendebat een beslissen de invloed op Hitiers beslissingen zou hebben gehad, wordt door moderne histo rici echter fel betwist. Degenen, die des tijds als studenten vóór de motie stem den, waren de eersten die in 1939 de wa pens opnamen tegen de nazis. Rip Bulkeley, penningmeester van de studentenunie, die de motie verdedigde, verklaarde, dat deze anders dan in de pers werd beweerd geen aanstoot geeft en dat er niets verradelijks in zit. Hij zei dat men als denkende individuen zeer voorzichtig moet zijn ten opzichte van de omstandigheden waaronder men bereid is ten oorlog te trekken. „Wij willen dat elk mens gevraagd wordt om zijn leven te geven voor be ginselen, waarin hij gelooft en niet om re denen van nationaal prestige of wegens bepaalde commerciële belangen. Wij moeten weigeren de politici een on beperkte volmacht te geven om over te gaan tot een oorlog die zjj juist achten. Wij willen voor vele dingen vechten, maar „koningin en vaderland" behoren er niet toe. Hij hoopte dat studenten in andere landen er precies zo over denken en dat er zelfs opstandige elementen in de com munistische gebieden zijn, die door deze motie aan het denken zullen worden ge zet. Aan deze debatten wordt altijd door vooraanstaande politici deelgenomen, als gastsprekers. Een hunner was het conservatieve La gerhuislid, st. John-Stevas, die zei dat de ze motie moreel verkeerd was. „Wij heb ben macht nodig, niet voor blind patrio tisme. maar ter verdediging van gerech tigheid en vrijheid". Sir Richard Acland, de motie steunende, verklaarde dat de koningin niets met oor log heeft te maken en niet als excuus mag dienen voor het emotionalisme dat door de frase „koningin en vaderland" wordt opgewekt. Oud-minister Reginald Maudling, zei dat de motie in werkelijkheid betekent dat Engeland niet waard is om voor te vech ten. Hij voegde er aan toe dat de Britse politiek om de vrede te bewaren riskant is, maar er is een andere nog veel ris kanter politiek. DACCA (Reuter) De bewoners van duizenden door de cycloonramp van de buitenwereld afgesneden plaatsen in de kuststreken van Oost-Pakistan worden be- dreigd door de hongerdood. In de hoofd' stad Dacca en in de districtscentra getroost men zich enorme inspanningen om voed sel en drinkwater te leveren aan de ver woeste gebieden, maar het labyrint van ri vieren en de gebrekkige verbindingen over land maken dit vrijwel onmogelijk. Er zijn maar weinig verkeerswegen, vrijwel geen bruggen en geen spoorlijnen in dit laag gelegen „Holland van het oosten". Klasse De trein die het station uitreed, was berstens vol. Een voorhoede van vakantie gangers met hun jaarlijks portie „lekker doen waar we zin in hebben" voor de boeg. Een opgewekte, maar uitpuilende trein. Alleen in een van de eerste klas coupé's was nog een zitplaats vrij, die even later werd ingenomen door een man. Zo op het eerste gezicht was deze man moeilijk on der te brengen in een bepaald vakje. Een man, leunend tegen geen enkele zuil, een soort super-individualist zou men kunnen zeggen. Zijn broekspijpen gingen gedeel telijk schuil in een paar hoge laarzen en op zijn hoofd had eenbijzonder verfom faaid hoedje post gevat. Met de gang van een woudloper kwam deze man aanlopen door de gang van de eerste klas wagon om halt te houden bij de coupé met de nog vrije zitplaats. Alvorens het comparti ment te betreden keek hij vorsend naar binnen, spiedde vervolgens naar rechts en links de gang af, als verwachtte hij dat iemand hem zou terugroepen en stapte daarna binnen. Hij wierp het verfrommel de hoedje achteloos in het net, knikte vaag en zette zich behoedzaam neer op de lege plaats. Dat het een vrolijke man was zou teveel gezegd zijn. Over zijn gelaat lag eerder een bekommerde trek. En het ver baasde dan ook niemand hem, toen er on verhoeds een zonnestraal naar binnen gleed, op sombere toon te horen uitroe pen: „As dat de zon niet is laat ik me villen!" Iemand mompelde een antwoord, waarop de man zich in postuur zette met de duidelijke bedoeling enige bitterheden aan het adres van ons klimaat ten beste te geven. Op dat moment evenwel trad de conduc teur binnen en vroeg de plaatsbewijzen te zien, waarop de man hem, met gespeelde nonchalance, zijn kaartje overreikte. De conducteur draaide het kaartje om en om en zei: „U zit verkeerd, dat weet U zeker wel?!" Verbolgen keek de woudloper hem aan en antwoordde ruziezoekerig: „Ver keerd! Wat heet verkeerd? D'r kon daar geen kip meer bij!" Hij knikte onduide lijk in de richting van de andere wagons. ,Kom, kom", wees de conducteur hem va derlijk terecht. „U kunt er best nog een plaats vinden." „Ja, om te hange," bitste de man. „Hebbu gezien hoe die mense daar hinge? Ik ga voor me goeie geld niet staan ha,nge!" Hij keek vragend om zich heen, maar niemand zei iets. Alleen de conducteur, wiens geduld zichtbaar begon te tanen voegde hem, zonder nog een zweemtje va derlijkheid toe: „Dit plaatsbewijs geeft U geen recht op deze plaats!" Waarop de man triomfantelijk teruggaf: „En toch blijf ik hier toevallig zitten!" In de coupé werd een plezierige spanning voelbaar. Wilt U dan maar even bijbetalen?" ver zocht de conducteur die nu zijn geduld ge heel en al verloren had. „Bijbetale amme- hiel!" antwoordde de man kordaat. De cou pé wachtte gespannen wat na deze boute woorden de volgende zet van de conducteur zou zijn. Deze evenwel ging er op zijn ge mak bij leunen, haalde zonder enige haast een boekje tevoorschijn en informeerde honingzoet: „Wat gaan we doen, meneer? Wilt U bijbetalen of wilt U verwijderd worden?" Dit bleek- de genadeslag. De man hield nog een seconde stand, toen ver hief hij zich. Hij greep het verfrommelde hoedje en stapte langs de conducteur de gang in. Maar vóór hij zich definitief aan de blikken van de passagiers onttrok wierp hij nog een verpletterende blik om zich heen en sprak: „Het kapitadl wint!" Ine Wier da Advertentie 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 uur Zondagen 12-18 uur. Toegang 11.50 AMSTERDAM D Televisie. India heeft een Westduits aan bod aanvaard voor een complete TV-stu- dio om het land te helpen bij het uit breidingsprogramma voor TV-India. De waarde van de hulp is 756 miljoen gulden. Staking. Tienduizenden Romeinse arbei ders in gemeentedeinst zijn vrijdag in staking gegaan voor hogere pensioenen en sociale toeslagen. De staking van 48 uur wordt gesteund door communistische en niet communistische vakbonden en zal vanavond eindigen. Kabel. Zuid-Afrika wil een onderzeese ka belverbinding met Europa tot stand brengen, die ongeveer 250 miljoen gul den zou kosten en waarschijnlijk over drie jaar in gebruik kan worden geno men. Gijzelaars. De stakende arbeiders in de tinmijnen van Milluni bij de Boliviaanse hoofdstad La Paz hebben luchtmachtof ficieren en sergeants gegijzeld omdat een gevecht met de regeringstroepen niet uitgesloten is. Eerste. President Soekarno heeft donder= dag de eerste paal geslagen voor het eerste Indonesische ziekenhuis voor de behandeling van kanker. Het ziekenhuis, dat ongeveer vijf en half miljoen gulden zal kosten, moet eind 1966 klaar zijn. Onderwijs. Zwitserland zal een bedrag van anderhalf miljoen gulden schenken voor een onderwijsinstelling van de Ver enigde Naties voor Palestijnse vluch telingen. Uitnodiging. Koning Olav van Noorwegen heeft een uitnodiging van president Tito voor een bezoek aan Joego-slavië aan vaard. Demonstratie. Ongeveer vijftig Duitsers, in hoofdzaak jongelui, hebben vrijdag voor het Amerikahuis in München gede monstreerd om te protesteren tegen het Amerikaanse beleid in Vietnam. De de monstranten droegen posters waarop de V.S. gevraagd werd zich uit Zuid-Viet- nam terug te trekken. Er deden zich geen incidenten voor.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3