Nederlandse bloemisterij blies dit jaar geducht (export)partijtje mee Ongekend hoge prijzen voor groenten uit Beverwijk SER-rapport uitstekend ontvangen ielspau Schepen, rederijen en werven Muziekfestival van de Velser Gemeenschap Noorse tanker wordt in Amsterdam gerepareerd Felison gaat nu ook expositiestukken kopen Bloemen zijn duur ROND DE LOSPLANK ZATERDAG 22 MEI 1965 6 Lede ogen H. Voorn uit Haarlem gewapend papiermaker Nederlandse bloembollen voor Moskou ÜL T oelage er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek T ongvangsten Meer Urkers (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) We wisten al, dat de exporteurs van snijbloemen zich dit voorjaar stevig hebben geweerd. Men mag een stijging van de export van bloemen met meer dan vijftig percent wel opmerkelijk noemen. Bedenkt men daarbij, dat een ingewijde in de export van afgesneden tulpen van mening is, dat er nog meer zou zijn gedaan, als er maar voldoende aanbod was geweest. Stapelen we daarbovenop nog de be wering van vooraanstaande lieden in Rijnsburg, dat er dit jaar meer aangevoerd is dan ooit te voren dan kunnen we gerust de conclusie trekken, dat er nog vol doende ruimte is voor de bloemenexport. Veel bloembollenexporteurs beginnen zich al met de gedachte te verzoenen dat de oude vertrouwde wijze van handelen, het verkopen van bloembollen voor het forceren in het buitenland, in de toekomst anders zal gaan verlopen. Die eerste vier maanden hebben de bloemenmensen gezorgd voor een export ter waarde van bijna zesenveertig miljoen gulden en dat is een fraai bedrag vergeleken met de negenendertig miljoen van de overeenkom stige periode in het vorige jaar. Nu moeten we wel oppassen om geen al te grote juichkreten aan te heffen. Ne derlandse bloemisterij produkten hebben eigenlijk altijd gediend als aanvulling op buitenlandse markten. Wij zijn een bloe- menland omdat we zoveel teeltcentra heb ben. Het maakt een overweldigende in druk. Andere landen hebben ook een flin ke produktie, die echter door de grote spreiding veel minder op valt. We zijn wel een uitvoerend land, maar we moeten ons daarvan geen overdreven voorstelling maken. Zo importeert Duitsland natuurlijk uit ons land, maar ook Italië heeft daar een stevige voet aan de grond. De pro- duktiewaarde van de Duitse siergewassen- sector, dus bloemen en planten, beliep 744 miljoen DM in 1962. Een import van enkele tientallen miljoenen guldens uit ons land is wel belangrijk, maar kan elk ogenblik worden afgesneden als men zijn eigen produktie met tien per cent zou opvoeren. Nederland en ook Ita lië kunnen zich wel daartegen verdedigen. Ons land door kwaliteit en vooral uni form verpakte waren aan te bieden en Ita lië door lage prijzen op momenten dat on ze kolenrekeningen de rode streep naderen. Wordt er echter een aanvallende ver- kooptaktiek gevoerd dan zijn er andere mogelijkheden. Welke dat zijn zien we aan de cijfers van de export naar Frankrijk. Verleden jaar importeerde dat land de eerste vier maanden 103.000 kilogram, dit jaar 368.000! De snijbloemenexporteurs profiteerden van het werk van het Pro- duktschap voor Siergewassen, dat na veel moeite de bloemencontingenten in het ka der van de E.E.G. opgeheven kreeg. De vorige zomer begon men in Rijnsburg zijn eerste pogingen met anjers en deze win ter werden de afgesneden tulpen daar op de markt gebracht. Ze waren half in knop, tegen prijzen waaraan iedereen kon verdienen, als hij maar voldoende hoeveel heden omzette. Dat is dan ook prompt gebeurd tot enorme schrik van de Fran sen, die desnoods liever bloemen weggooi en dan lage prijzen te accepteren. Er is dus driemaal zoveel uitgevoerd door „de Rijnsburgers". In Duitsland hebben ze zich bijzonder rustig gehouden. Er zijn formeel nog be perkingen en bovendien wordt de prijs door een heffing op afgesneden tulpen aar dig verhoogd. Dit neemt overigens niet weg, dat de uitvoer steeg van 1,2 miljoen tot iets meer dan twee miljoen kilogram. De prijs per kilogram is door die heffing zeer hoog, namelijk veertien gulden. Frankrijk, zonder heffing, haalt nauwe lijks acht gulden. Agressief was ook de verkoop in Oosten rijk. Het PVS nam daar een proef met de verkoop in een warenhuis. Men had de indruk, dat de Weners best een bloemetje mee naar huis willen nemen als ze de in kopen hebben gedaan. De cijfers van de export naar Oostenrijk lijken deze indruk te bevestigen. Bijna achtentwintigduizend kilogram verleden jaar, de vijfenzeven tigduizend werden net niet bereikt dit jaar. Dat de afgesneden tulpen hierin be langrijk zijn kan men overal in de ge middelde prijs terugvinden. Hoe groter Advertentie R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT het kwantum bolbloemen hoe lager de ge middelde prijs. De bevestiging van deze bewering zullen we wel krijgen als er ge detailleerder cijfers zijn. Bloembollenexporteurs zien met lede ogen deze aanval van de Rijnsburgers. Ze vrezen, dat er geen ruimte zal blijven voor de bloemen van hun klanten. Meer opti mistische mensen wijzen dan iedere keer weer naar Zwitserland. Daar importeert de Migros afgesneden tulpen, heeft zelfs dit voorjaar een ton aan reclame voor de bloemen uitgegeven en toch blijft de ex port ook van bloembollen stijgen. Van bol bloemen ook, want de tweehonderdtachtig duizend kilo van verleden jaar zijn er nu driehonderdzestigduizend geworden. De prijs is ook hier gemiddeld weer lager. We hebben vele jaren geleden gehoord, dat de Verenigde Staten ook een markt voor bolbloemen zou hebben. Er is dit jaar met wat meer succes gewerkt. Het is juist, dat vijfduizend kilogram bloemen niet veel is voor zo'n land, maar toch al tijd bijna zes keer meer dan verleden jaar. De bloemenexport en zeker die van bolbloemen bevindt zich, aldus insiders nog in een experimenteel stadium. De verhoudingen wijzigen zich zeer snel, zo dat niemand iets durft voorspellen. Het enige waar ieder bang voor is, is dat de vraag groter zal worden dan het aanbod. Men heeft het dit jaar aardig kunnen bij benen, maar er waren momenten dat de binnenlandse groothandel zulke prijzen gaf, dat de exporteurs te veel moesten gaan vragen en te horen kregen op wat lagere prijzen te wachten. Hoewel Nederland onmogelijk de gehe le wereld van bloemen kan voorzien, ook Rijnsburg is niet van elastiek, blaast het een aardig partijtje mee. Voorlopig is wel weer gebleken dat kwaliteit, sortiment en een handige verpakking stevige factoren zijn in de strijd om de markt. De buiten landse producenten weten dat ook wel en gaan ook steeds meer aandacht hieraan schenken. Het zal overigens bijzonder ple zierig zijn als in de E.E.G. alle produ centen op siergewassengebied een lijn kunnen gaan trekken in plaats van met argusogen eikaars sprongen op het slappe koord van de commercie te volgen. De toekomst is niet zo somber! Of er dit jaar een uitkering inééns ral komen hangt er sterk van af hoe de visie zal zijn van de partijen in de Stich ting van de Arbeid op het gisteren ver schenen unanieme halfjaarlijkse SER- rapport. Zoals gemeld vergadert de Stichting op 9 juni over deze uitkering. Het SER-rapport laat zich niet direct uit over de uitkering, maar het algemeen beeld van de economische situatie in ons land is gunstiger dan de SER een half jaar geleden verwachtte. Wel worden de middelen en de bestedingen dit jaar hoger dan de SER verwachtte, maar daar staat tegenover dat onze concur rentiepositie ten opzichte van het buiten land niet zwakker is geworden. De SER spreekt van onzekerheidsmar ges in de geraamde produktiestijging maar haast zich toe te lichten, dat daar mee wordt bedoeld dat de ramingen mis schien wat aan de voorzichtige kant zijn. Daarom lijkt de conclusie gewettigd dat ook uit een dergelijke produktiestijging «en „uitkering ineens" kan worden be taald. Dit staat overigens niet met zoveel woorden in het rapport. Uit de eerste reacties op het rapport blijkt dat men het in het algemeen goed heeft ontvangen en een uitstekende basis acht voor het gesprek straks in de Stich ting. De werkgeversvoorzitter Ir. Bosma zei desgevraagd dat de feiten aantonen dat de prognoses te pessimistisch zijn geweest. Als werkgever stelde hij nu prijs op een «nelle beslissing. De Noorse tanker Atalante, die vorige week op zijn reis van de Perzische Golf naar Rotterdam ter hoogte van Gibraltar ernstige machineschade opliep en bij de Europoort werd binnengesleept, zal in Am sterdam bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij worden gerepa reerd. Het schip is in de Europoort van zijn lading ontdaan en daarna bij de tank- cleaning in Maassluis gereinigd. Vanavond vertrok het, onder geleide van de sleepboten Schouwenbank, Argus en Orinoco naar Amsterdam, waar het in de loop van morgenochtend zal arriveren. Hoe lang de reparatie in Amsterdam zal duren is nog niet bekend. Men neemt aan dat het schip ernstige schade aan de schroef as heeft opgelopen. Aan de veiling Kennemerland te Bever wijk zag men deze week een steeds gro ter sortiment, maar over het algemeen is er een tekort aan verse groenten, wat tot gevolg heeft dat de prijzen momen teel ongekend hoog zijn: een verschijnsel dat men nog maar zelden in deze tijd van het jaar meegemaakt heeft. Spinazie vindt nog steeds een gretige aftrek bij een gering aanbod. Vrijdag was er een aanvoer van 25.000 kg., waarvoor van 42 tot 88 cent per kilo werd betaald Wil men zondag bloemkool eten, dan zal men hiervoor een flinke prijs moeten be talen, want ze ging voor 1,85 per stuk! Ook andijvie is schreeuwend duur en no teerde van 100 tot 110 cent per kilo. Dat asperges tot de luxeprodukten be hoort, is geen nieuws; de dikke witte no teerden f 3,50 per kilo. Voor de bospeen werd tot 1,10 per bos betaald ofschoon er toch goed 4000 bos was. Ter gelegenheid van het zesde interna tionale congres van papier-historici, dat begin mei in Barcelona en Montserrat werd gehouden, heeft de Spaanse papierindus trie aan de president van de „Associa tion Internationale des Historiens du Pa pier", de heer H. Voorn te Haarlem, de onderscheiding van „Molinero-Papelero- Armado" (gewapend molenaar-papierma ker) verleend. De onderscheiding van „gewapend pa piermaker" berust op een oude traditie, ingesteld door Koning Karei IV van Spanje, die in 1796 aan de papiermakers het aan de adel voorbehouden recht tot het dragen van de degen verleende. De onderscheiding wordt zelden verleend; de heer Voorn is de vierde „papelero" (en de enige buitenlander), die het recht ge kregen heeft, op officiële bijeenkomsten van de Spaanse papiermakers met de de gen gewapend te verschijnen. Een delegatie van het centraal bloem bollencomité, de federatie van de Neder landse organisaties van bollenkwekers en -handelaren, heeft de stad Moskou hon derdvijftigduizend tulpebollen ten geschen ke aangeboden. In de herfst zullen ze in het centrum en in de parken van Moskou worden geplant. Nederlandse tulpevariëteiten als Bolsjoi- theater en Yuri Gagarin zijn volgens Tass al erg populair in de Russische hoofdstad. De delegatie bezoekt de Sovjet-Unie op uit nodiging van het genootschap USSR-Neder- land en de hortus botanicus van de aka- demie van wetenschappen in Moskou. Het centraal bloembollencomité, zo ver nemen wij van Nederlandse zijde, Wil trachten een grotere afzet van bollen op de Russische markt te bereiken. Bij het Russische publiek bestaat inderdaad wel belangstelling, maar toch is het op gang brengen van de handel niet zo eenvoudig. Dat komt ook doordat Rusland een gecon centreerde staatshandel heeft terwijl het Nederlandse aanbod juist nogal verdeeld is. Zaterdagmarkt Scheveningen Zaterdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd: 500 kisten makreel, 80 schelvis, 100 wijting, 210 gul en kabeljauw, 7000 kilogram tong en tarbot en 420 schol. Sla ging voor 15 tot 45 cent per krop. Rabarber gaat nog wel in prijs: bij een aanbod van 22.000 bos varieerden de prij zen van 8 tot 22 cent per bos. Radijs gaat grif weg tot 18 cent per bosje. De aanvoer van tomaten begint lang zaam op gang te komen: er werd van 1,25 tot 1,35 per kilo voor betaald. Waspeen profiteerde ook nog van de schaarse markt; de prijzen varieerden van 60 tot 75 cent per kilo. Postelein was iets makkelijker te koop; hier lag de prijs tussen de 35 en 62 cent per kilo. Prei gaat nog steeds goed weg tot 55 cent per kilo. Aardbeien zijn nog schaars en kwamen tot 1,25 per doosje. De noteringen waren: Pleidooi. De Tsjechoslowaakse vakvereni gingen hebben in een resolutie gepleit voor hogere lonen en een werkweek van vijf dagen. Het totale aantal werkuren per week zou van 42 op 40 gebracht moe ten worden. In het expositiegebouw van de Stichting Felison aan de Heidestraat in IJmuiden- oost werd vrijdagavond de algemene le denvergadering van Felison gehouden, waarvoor slechts een tiental personen aan wezig waren. De voorzitter, de heer L. J. A. Probst kondigde tijdens deze vergade ring aan dat Felison expositiestukken gaat kopen van kunstenaars, die voor Felison exposeren teneinde het mogelijk te ma ken dat ook de meer gerenommeerde kun stenaars in de gemeente Velsen willen gaan exposeren. Nog steeds acht de heer Probst het kli maat in Velsen niet zo bijster gunstig voor kunstzinnige activiteiten. Er blijken nog steeds merkwaardige kortsluitingen tussen het gemeentebestuur en de Velser Gemeenschap en het stichtingsbestuur van Felison te bestaan. In kringen van de Vel ser Gemeenschap blijkt men er pas de laatste maanden achter gekomen te zijn dat Felison meer is dan een vereniging van kunstenaars, die voor hun plezier eigen werken tentoonstellen, aldus de heer Probst. Graag zou het stichtingsbestuur inspraak willen hebben in de speciale raadscommis sie, die belast is met de aankoop van kunstwerken voor de gemeente Velsen. Voorzitter Probst zegde de vergadering toe, dat Felison in deze zaak de informele paden zal verlaten en zich nu officieel tot de wethouder voor Culturele Zaken zal wenden. In het bestuur zal mevrouw Zweers- Meijer de plaats innemen van mevrouw J. Schiff-Donkers, die ook zitting had in de tentoonstellingscommissie. Felison zal het volgend seizoen het aan tal exposities brengen op 6 a 7 in plaats van de huidige 3 per jaar. Opvallend was het, dat tijdens de demon straties van de potenbakker H. Zaalberg driemaal zoveel aanwezigen waren dan bij de aanvang van de vergadering. De heer Zaalberg illustreerde met films en eigen handvaardigheid de geschiedenis en de techniek van dit eeuwenoude ambacht. Bij zonder veel aandacht besteedde hij aan de rol van de pottenbakkerijprodukten in de binnenhuisarchitectuur. Aan de bloemenveiling te Beverwijk zag het er het begin van de week nu niet zo heel best uit voor de verkoop, maar later liepen de prjjzen op en was alles bijzonder duur. Er is momenteel een tekort aan bloe men. De tulpen zijn praktisch op en de andere bloemen zoals irissen, vullen de open plaats nog niet aan. Bij de tulpen zag men nog de laatste Miss Ellen Wil mot, waarvoor tot 1,33 per bos werd be taald. Dan kwam de laatste narcis, Albo Pleno aan de markt, waarvoor goed betaald werd. Bij de irissen zag men de Wedge- wood tot 1,20 per bos gaan, terwijl de zware Imperator het tot 1,60 bracht. Ook het geel en wit was duur. De eerste gladiolen vonden gretig afzet. Ixia's komen er minder dan in de vorige week; er werd van 76 tot 143 cent per bos je voor betaald. Bij de anjers lagen de prijzen driemaal zo hoog als in het begin der week; er werd nu van 12 tot 29 cent pers tuk be taald. De gerbera's varieerden van 9 tot 36 cent per stuk. Voor de chrysanten van de jaarrondteelt liepen de prijzen nogal uiteen, namelijk van 250 tot 510 cent per bos. Rozen gingen vlot weg; soorten als Pink Sensation en Nymph deden nog 48 cent per stuk, terwijl ook de Super Star voor deze prijs van de hand ging. Dan komen er weer even meer lelies, waarvoor redelijke prijzen betaald wer den. De Longiflorum bracht van 16 tot 29 cent per kelk op; voor de Oranje Entre- chement betaalde men ruim een gulden per tak. Duizendschonen, uit de kas, varieerden van 70 tot 140 cent per bos. De Violieren brachten van 135 tot 200 cent per bos op. De visaanvoer te IJmuiden stond deze week enigermate in het teken van het nieuwe haringseizoen, dat woensdag gaat beginnen. Omdat vele schepen nu de jaar lijkse onderhoudsbeurt ondergaan, is het deze week sinds vele weken voor gekomen, dat er h.v. niet één schip in de zgn. nalossing is gelost. De aanvoer was de afgelopen week dan ook zeer matig. De grote schepen voerden voornamelijk makreel aan, die maar net verkocht kon worden boven de minimum-prijs. De con- servenfabrieken waren de grootste afne mers. Export naar Frankrijk is er maar zeer weinig geweest. Haring was er hoegenaamd niet. Vrijdag werden enkele kisten aangevoerd. Voor de drie kisten haring van de KW 171 „Jan Eenmaal in de week, namelijk op zaterdag, zal in ons blad weer een rubriek worden opgenomen met nieuwtjes en bijzonderheden van de visserij en de handel gedurende de afgelopen dagen. Wij gaven deze ru briek de naam Rond de losplank. Steeds meer schepen gaan over tot het aan boord nemen van kleine kistjes, zo ook de nieuwe Vlaardingse trawler VL. 1, die gistermiddag naar zee is vertrokken. Maria" werd f 50 per kist neergeteld. Van de V1.34 „Anita" werden twintig kisten haring verkocht, welke in tonnen verpakt werden aangevoerd. Deze brachten het van 36-/ 33. Ook zijn van dit schip ver kocht 31 kleine kisten, met elk 25 kg. haring, voor f 24,40 per kistje. In de vis- hallen weet men dus ook een nieuwe vrucht wel te betalen. Temeer als die van prachtige kwaliteit is. De motorloggers De Arend KW. 7, van Meerburg's Noordzeevisserij en Haringex port, en Willy KW. 141, van de Gebr. Den Dulk's Handelmaatschappij, zijn naar Noorwegen verkocht en van IJmuiden naar de nieuwe thuishaven vertrokken. Dinsdag vertrok, eveneens naar Noorwegen, de mo- torlogger Hette Margaretha KW. 74, van de N.V. Visserij Mij. Kennemerland, en de vorige week is van Vlaardingen vertrok ken de motorlogger Vertrouwen VL. 11, van de N.V. Visserij Mij. Vlaardingen, die ook naar Noorwegen is verkocht. Bovengenoemde schepen behoren tot een serie loggers, die zijn gebouwd door de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge. De eerste was de Huiberdina Gijsber- tha KW. 85, die als eerste na de bevrij ding gebouwde logger in juli 1948 gereed kwam voor de N.V. Visserij Mij. Rijn stroom. Dit schip werd in 1962 door ge noemde rederij verkocht en behoort nu nog thuis in Scheveningen als Ster Sch. 30, eigendom van de N.V. Verre Visserij Mij. Het zusterschip Martha IJM. 74, ge bouwd voor de N.V. Visserijonderneming v/h J. C. Pronk, werd in 1957 naar Noor wegen verkocht. Daarna werd de Aafke Jacoba KW. 41 afgeleverd aan de Visse rij Mij. Kennemerland, welk vaartuig in 1963 naar Vlaardingen werd verkocht, waarna het herdoopt werd in Vertrouwen VU 71. Vervolgens kwamen gereed: de Everard Christina KW. 40, die het vorig jaar naar Noorwegen werd verkocht, De Arend KW. 7 en de Willy KW. 141. Van de uit 6 schepen bestaande serie is dus alleen de Ster Sch. 30, ex-Huiberdina Gijsbertha, nog in ons land. De Hette Margaretha KW. 74, die in 1953 nieuw in de vaart kwam, is van een ander type. De beide eerste Nederlandse hekkotters, de Hendrik MA. 3 en de Gijsbert Jan MA. 4, toebehorende aan P. de Haas te Maas sluis, zijn verkocht naar Zuid-Afrika. Het transport zal per schip geschieden. Het Britse vrachtschip Inventor neemt beide vaartuigen dezer dagen met eigen laadge- rei in de Waalhaven te Rotterdam aan boord. Het zijn zusterschepen, waarvan de eerste, de Hendrik MA. 3 in 1963 gereed kwam. Daarna volgde de Gijsbert Jan MA, 4, die op 20 april 1964 in dienst werd gesteld. Beide vaartuigen werden ge bouwd door de N.V. Scheepsbouwwerf en Machinefabriek H. de Haas te Maassluis. Ze hebben elk een inhoud van 50 bruto reg. ton bij een lengte van 19,16 m, breed te 5,82 m. en een holte van 2.05 m. De hoofdmotor is een 8 cil. General Motors van 220 pk. en beide schepen beschik ken over een vriesruim dat gekoeld kan worden tot minus 20 gr. C. Deze twee hekkotters waren de enige vissersvaartuigen die nog in Maassluis thuisbehoorden. De motortrawler Dirkje pW. 54, die be gin maart uit de vaart werd genomen voor een reparatie aan de motor, vertrok zaterdag weer naar de visgronden. De motortrawler 's-Gravenhage IJM. 26 is naar Amsterdam versleept om de dok ken. Deze trawler ligt van 7 maart af bin nen wegens survey. De hektrawler Julie Streiff IJM. 25 en de motortrawler Delft IJM. 37 zijn voor onderhoudswerkzaamheden uit de vaart genomen. Deze kwaliteit is niet alleen van belang voor de handel, maar ook voor debe manningen van de schepen, die deze ha ring (of makreel) in kleine kistjes verpakt aanvoeren. De controleurs van de Ned. Visserij Centrale inspecteren deze kistjes op gewicht van de vis en de hoeveelheid verwerkt ijs. De hoeveelheid vis mag niet meer dan 30 en niet minder dan 25 kg. zijn. Bovendien moet de vis zodanig zijn verpakt in het ijs, dat de kistjes recht streeks doorgezonden kunnen worden naar de afnemers. Voldoet een kistje met in houd aan de eisen, dan wordt vanwege de Visserij Centrale een toeslag verleend van 3,-. Die toeslag moet opgeteld wor den bij de netto-besomming van het schip Advertentie sunart de kunst- nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK BEGUNSTIGD door een uitgelezen weer, had vrijdagavond in het Burge meester Rijkenspark het jaarlijks festival plaats van de korpsen behorende tot de sectie muziek van de Velser Gemeenschap. De fraaie nieuwe muziektent kon weer eens zijn goede akoestische eigenschappen tonen in verband met de open lucht-concertruimte. Het aantal deelnemende verenigingen bleek geslonken tot vijf; St. Caecilia uit Velsen-Noord is opgegeven en „Wilhelmina" uit IJmuiden moest door omstandigheden verstek laten gaan. Zoals sinds jaren gebruikelijk werden de prestaties door een „eenhoofdige'" jury critisch beoordeeld, die dan in een uitgebreid rapport haar ervaringen aan de korpsen moet kenbaar maken. Het zal waarschijnlijk niet een al te zuur verslag worden, want de prestaties, hoewel van uiteenlopend gehalte, geven geen reden tot klagen over achteruitgang of stagnatie; wel integendeel, er was op menig punt opvallende vooruitgang merk baar. DE HOOGOVEN-HARMONIE had een selectie uit Orff's „Carmina Burana" be loofd, doch moest dit veeleisende stuk, wegens afwezigheid van de solofluitist met een ander werk („Richilde" van Parès) verruilen. Dit ging onder de bezielde lei ding van W. Steyn vlot en effectrijk, maar niet zonder stemmingsvlekjes. Het Jeugd orkest van de IJmuider Harmonie gaf twee werkjes ten beste die de jongelui be hoorlijk aankonden en waarmee ze rijke lijk wat beloofden. „Soli Deo Gloria" uit Driehuis, dirigent W. van der Geest, kwam met twee belangrijke concoursnummers waarmee ze zondag voor de jury moe ten compareren. Hun optreden deze avond gold adus als een generale repetitie; wanneer men op de wedstrijd wat mee val heeft met de stemming heeft het korps een goede kans, want de vertolking had technisch en qua klank veel ver dienste. De fanfare Wilhelmina Santpoort de monstreerde onder leiding van Jan Groot een vlote musiceergeest in een fantasie op het Rule Britania van Thomas Arne en in fragmenten uit de Vuurwerkmuziek van Handel, twee stukken die het fanfareka rakter als aangemeten zijn. De IJmuider Harmonie werd hekkesluiter met twee dankbare stukken van het Hol lands repertoire „Schetsen uit de Voge zen" van Boekei en „Rhapsodie over Zee mansliedjes van A. C. van Lijnschoten. Dirigent Jan Groot haalde met soepele di rectie op levendige wijze zijn slag mee thuis. Van de totale netto-besomming wordt ook de verdienste berekend van de opvaren den (minimum-loon van de opvarenden met uitzondering van de schipper staat vast). Deze premie is bedoeld als stimulans om een tegenwicht te gaan vormen tegen de wijze van visaanvoer, zoals die ge beurt in de Scandinavische landen. Voor het zover is moeten er nog diverse pro blemen worden overwonnen, maar de ver werking aan boord is toch wel het eerste punt. Schelvis en wijting werden ook maar ma tigjes aangevoerd en bepaald niet hoog in prijs verkocht. De oorzaak daarvan is waarschijnlijk de voorraad in de koelhui zen. Alleen de laatste dagen liep de braad- schelvis weer eens op tot boven de 30. Grote en grootmiddel schelvis blijven nog altijd boven de f 50,- als gevraagde vis voor de export naar België en Duitsland. Kabeljauw werd voldoende aangevoerd. De zgn. stijve of gladde kabeljauw ging tegen redelijke prijzen naar België. Van de kleine kabeljauw bleef een deel in het binnenland. Zo ook de gul. Dat was echter niet het geval met de lading gullen, die door de Kw 15 „Rijnmond I" werd aan gevoerd uit de wateren rond de Lofoten. Hiérvan Is ongeveer een" derde deel door de handel verwerkt. De overige lading werd voor de minimum-prijs opgehouden en deels naar nertsfokkerijen en deels naar Frankrijk doorgestuurd. Kool vis werd niet of maar heel weinig in de hallen ge zien. De visserij is er niet noordelijk ge noeg voor. De grootste concentratie sche pen vond men rond de 58 graden N.B. of iets zuidelijker. De grote kotters, die ook wel eens voor een rondvisje zorgen, lig gen klaar te maken voor de jacht op de nieuwe haring of schakelden weer over naar de visserij op platvis. Voor deze schepen worden de tongvangsten (het hoofdbestaan) weer wat ruimer. De VD 52, die benoorden de Waddenzee viste, vond een prachtig tongvisserijtje. Men besloot dit te verzwijgen voor de andere op zee zijnde schepen. Om de reisduur wat te kunnen verlengen werd besloten op Helgo land wat proviand in te nemen. Men zou dan doorvissen tot woensdagnacht en daar na de vangst aanbieden. Door het uitblij ven van levenstekens van deze boot is er aanvankelijk consternatie ontstaan. Later was er wat hilariteit, want het is aan iedere IJmuidenaar bekend, dat op Helgo land ook accijnsvrije spiritualiën gekocht kunnen worden. Niettemin was er bij op varenden van de kotters afgunst, want de VD 52 bood dinsdag ruim 1500 kg. tong en tarbot te koop aan in de IJmuider hal len. Voor een dergelijk schip een voortref felijk resultaat. Diverse schepen koersten maandag in de richting waar de VD 52 zo succesvol had gevist. Niet alleen benoorden de wadden, maar ook bewesten IJmuiden is deze week flink wat tong gevangen. Deze visplaats, die meestentijds door vissers van de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden wordt be zocht, is nu tevens geliefd bij Schevenin- gers, Katwijkers en zeker ook bij de Urkers. Steeds meer Urkers gaan de IJmuider markt weer opzoeken. Dat zij dit evenwel node doen moge blijken uit het feit, dat deze week de botter UK 88 met aan boord de lading van nog vier andere Urker bot ters overstak naar Engeland en de lading te Grimsby verkocht. De grotere aanvoer van tong deed de prijzen aanmerkelijk zakken. Toch lag die prijs nog rond 5 per kg., hetgeen toch ook weer niet goedkoop is. Dat de speci fieke tongexporteurs met de ruimere aan voer tevreden zijn ligt voor de hand. De exporteurs kunnen heel wat tong leveren. Er kwamen ook grote vrachtwa gens met tong uit Den Helder, Urk, Wie- ringen, Harlingen en verdere aanvoerha- vens. Deze tong is via de IJmuider hande laren naar buitenlandse afnemers verzon den. Op de wagens werden tevens partijen schol meegevoerd voor een verruiming van de scholaanvoer in IJmuiden. Naast het binnenlands gebruik van kleine schol groeit de buitenlandse vraag naar gefi leerde kleine schol. Aan die vraag is niet te voldoen. De grootste scholsoorten blijven veelal bestemd voor Engeland. De nieuwe boot van de rederij Pronk, de vries-hektrawler IJM 36 „Kemphaan" was vrijdag aan de markt. De resultaten van de eerste reis stonden echt nog in het teken van de „kinderziekten",

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6