De neger moet nu leren de rechten te gebruiken die hij heeft gekregen Coalitie CDU/SPD werpt haar schaduw ver vooruit m DE NIEUWE SK0DA1000 MB - NU LEVERBAAR VOOR f 5450 m Willie Mae en haar man durven niet De Havilland overleden Letterkundige prijs voor terrorist uit Angola Britse staat neemt deel aan nieuwe commerciële televisie-zender Concurrentie tussen krant, radio en televisie Drie doden in het verkeer Wil ZATERDAG 22 MEI 1965 99 „Fijne man' ggfP - II Slinks Eerbetoon Geloof Neder-Saksen misschien voorloper van Bonn Een auto kiezen in de vijfduizendgulden-klasse is gemakkelijker geworden. Omdat u nfl voor f 5450 een auto koopt, die ruim is én zuinig, modern én de gelijk, sportief én veilig: de nieuwe Skoda 1000 MB Pittig karakter (120 km/u; 0-80 km/u in 14 sec.) plezierig te hanteren („vingertop"- pookschakeling) bijzonder goede wegligging (o.a. laag zwaartepunt) enorm remvermogen (totaal remoppervl. 770 cm2) praktisch interieur (slaapbanken, laadvloer, enz.) Vraag gratis proefrit aan een van onze (80) dealers! Hoofddealer voor Haarlem e.o.: Autobedrijf VERBEEK N.V., Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 I „WIJ ZULLEN OVERWINNEN" IV (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) SELMA. Terwijl buiten het vierkante gebouw van de rechtbank een lange rij negers geduldig in de hete zon staat te wachten om zich te laten inschrijven als kiesgerechtigden, zit Willie Mae Brown op een vaal bed in haar houten huisje in de katoenvelden, zes kilometer buiten Selma. Willie Mae is 30 jaar en heeft 8 kinderen (de oudste is tien). Haar echt genoot is aan het werk voor een blanke katoenplanter. Hij werkt van 's morgens zes tot 's avonds zes en verdient 20 dol lar per week. Het huisje, meer een krot met scheef staande muren die kieren, heeft drie kamers. De inventaris bestaat uit een kapotte ijskast, twee bedden, een stoel, een bankje, een paar kastjes waar oude kleren uit puilen, en een tele visietoestel waarvan het beeld nauwelijks te zien is. Aan de muur hangt een gitaar. In de keuken, of wat daarvoor door gaat, staat een hout-fornuis (het hout moet iedere dag ge sprokkeld worden). Er is geen elektriciteit en geen stromend water. Willie Mae bekijkt mij met argwaan, maar niet on vriendelijk. De argwaan is de gebruikelijke angst van negers in het zuiden van de Verenigde Staten tegenover blanken. in de toespraak van een van de sprekers, staat de menigte op en zingt „Glory, Glory, Hallelujah". Het is het eerbetoon aan hun leider die net is binnengekomen: dominee Martin Luther King. Het is de eerste keer sinds de mars dat dominee King terug is in Selma, en hij zal er maar een kwartier blijven. De me nigte houdt niet op met applaudisseren. Dan neemt dominee King het woord. Het ru moer verstomt onmiddellijk. Staande ach ter de katheder met een verlicht kruis ach- Het gesprek vlot niet. Ik vraag haar of ze op de televisie de mars van dominee Martin Luther King naar Montgomery heeft gezien. Ja, ze heeft het gezien. Wat vond ze ervan? Ze aarzelt. Zegt dan dat ze het wel mooi vond. Na een tijdje (er zijn veel gaten in het gesprek), zegt ze dat haar man eigenlijk wel mee had wil len doen, maar hij durfde niet zijn baas zou hem ontslagen hebben. Vier van de acht kinderen zitten naast Willie Mae op het bed. Ze zeggen niets en kijken al leen maar. Ze zien er verwaarloosd uit. WAT DENKT WILLIE MAE van domi nee King? O, dat is een hele fijne man. Meer zegt ze niet, en ik vermoed dat ze niet weet hoe eerlijk ze in haar antwoor den kan zijn. Twee dagen geleden brandde het huis van een buurman tot de grond toe af twee jonge kinderen kwamen om. Niemand weet nog wat de oorzaak van de brand was, maar er zijn geruchten dat dit het werk van blanken was die het niet met de buurman op hadden. Willie Mae's acht kinderen (een negen de wordt in juni verwacht) werden zonder de hulp van een arts in de houten hut ge boren. Er is geen geld om naar een zie kenhuis te gaan. Er is geen geld om kleren te kopen. Er is nauwelijks genoeg om het gezin (plus nog een geadopteerd kind van een familielid) te voeden. Toen een van de meisjes ernstig ziek was, zorg- de een blanke dame ervoor dat zij in het ziekenhuis werd opgenomen. Buiten het huisje hangt een lange rij pas gewassen kinderkleren. Het wassen doet Willie Mae in een grote zwarte kookpot achter het huis. In de zomer wanneer de katoen pluk-rijp is, helpen de oudste kin deren mee. Dan lopen ze met een grote zak tussen de planten en plukken de plui zige bollen. Als ze er bedreven in zijn, kunnen ze per dag ongeveer 40 kilo oogsten. Daar voor krijgen ze twee dollar. Het loon voor een dag onkruid wieden is iets hoger: twee en een halve dollar. Het wettelijk vast gestelde minimum-uurloon in Amerika is een dollar vijfentwintig. Willie Mae en haar echtgenoot zijn niet Ingeschreven als kiezers. Ze durven niet. Eigenlijk hebben ze er ook geen belang stelling voor. Hun apathie is een van de grootste obstakels in de verwezenlijking van de strijd om gelijke rechten voor de Ame rikaanse neger. „De neger moet nu leren de rechten te gebruiken die hij heeft ge kregen", zegt een CORE (Congress for Racial Egnality)-vrijwilligers. Ze zijn van generatie op generatie gewend geweest aan de door blanken opgelegde toestand. Nu moet hun een andere mentaliteit bijge bracht worden". Een professor uit Pittsburgh zegt het iets anders: „Wat op het ogenblik in het zuiden van Amerika gebeurt, is niet meer of min der dan het omhoog stuwen van een sub cultuur in de stroomversnelling van de Portugese staat grijpt in: de schrijversvereniging opgeheven LISSABON (AP) De Portugese Ver eniging van Schrijvers, waarop felle cri- tiek wordt uitgeoefend omdat zij een let terkundige prijs heeft toegekend aan een gevangengenomen terrorist uit Angola, heeft vrijdagavond bezoek gehad van vijf tig woedende mensen, die haar kantoren vernielden. De politie arriveerde te laat Tezelfdertijd gaf de Portugese minister van Onderwijs, Galpao Teles, een communiqué uit waarin hij de opheffing van de vereni ging bekendmaakte. De pers heeft de ver eniging sterk becritiseerd. In dit communiqué wordt verklaard, dat het besluit van de vereniging om de letter kundige Gulbenkianprijs van 50.000 escudo (5.000 gulden) toe te kennen aan Luandino Vieira, die voor zijn terroristische activi teit een gevangenisstraf van veertien jaar uitzit, een belediging is van de nationale gevoelens in een periode dat Portugese soldaten in de strijd tegen de terroristen in Angola gedood worden. De Gulbenkianstichting heeft vrijdag verklaard het beschermheerschap van der gelijke prijzen opnieuw in overweging te willen nemen om zo mogelijk te vermijden, dat de prijs niet overeenkomstig de ver langens van de beschermheer toegekend wordt. Vieiras, wiens werkelijke naam is José Vieira Mateus de Grace, heeft de prijs gekregen voor zijn roman „Luanda". Hij zit sinds juni 1963 op de Kaap Verdische •Handen in gevangenschap. C-':: W C«K8 mmm «w YBiToss ntcmt ËÉÉÉijitÉÉ Brown Chapel, van waaruit de ras- senstrijders de afgelopen maanden opereerden. Op de foto enkele rassen- strijders broederlijk bijeen, onder andere (vierde van links) Jim Lethe- rer, die op een been de mars van Selma naar Montgomery meeliep. Amerikaanse samenleving. Dat is nog nooit ergens anders ondernomen". SELMA IS DE hoofdstad van Dallas County in Alabama (een county is verge lijkbaar met een provincie). In Dallas County wonen ongeveer 13.000 blanken en 18.000 negers. Van de daarvoor in aan merking komende 10.000 negers zijn er tot nog toe 300 als kiesgerechtigd geregis treerd. Er is de blanken veel aan gelegen te voorkomen dat de negers er een meer derheid van stemmen krijgen. Daartoe worden allerlei slinkse middelen aange wend. Om te beginnen zijn er maar twee da gen per maand (de eerste en derde maan dag) dat men zich kan laten inschrijven. Men moet van tevoren een nummer halen, en dan kan het een paar maanden duren voordat 't nummer aan de beurt is. Per dag worden hooguit 250 kiesgerechtigden in geschreven. Een ruwe berekening laat zien dat het twee tot drie jaar kan duren voor dat alle kiesgerechtigde negers zijn inge schreven. Maar de negers die zich nu aaneen ge schaard hebben, zijn vastbesloten zich niet te laten afschrikken. Ze staan urenlang in de rij om aan de beurt te komen, gadege slagen door met pistolen en traangasgrana ten gewapende politie-agenten die allen een speldje op hun uniform dragen. Op het speldje staat: „Nooit". Ze blijven in de rij staan, ook wanneer de blanke re gistratie-functionarissen twee uur blijven lunchen. Blanke studenten van CORE dra gen kannen met water aan voor de wach tenden en later worden luneh-broodjes uit gedeeld. DIE AVOND is er een bijeenkomst ln Brown's Chapel, het kerkje in de neger- wijk waar de mars naar Montgomery be gon. Het gebouw is propvol en het is er warm. Er zijn voornamelijk negers, maar ook een paar blanken, onder wie een rabbi met een bid-kalotje op zijn hoofd. Midden ter zich houdt hij een korte toespraak. „Wij moeten ons niet in slaap laten sus sen", zegt hij, „Alabama is nog steeds vast besloten geen duimbreed te wijken, en Sel ma evenmin. Wij gaan ons geld alleen uit geven in die winkels die ons respecteren. Wij moeten doorgaan met onze boycot. Het is een strijd van recht tegen onrecht, maar de dag zal komen dat de neger in Amerika de broeder is van de blanke en voor die dag vechten wij. Op die dag ho pen wij". DE MENEIGTE staat op en zegt een gezamenlijk „amen". Dominee King ver laat de kerk. Hij moet een vliegtuig halen op weg naar Boston om daar deel te ne men aan een proetst-mars. Zijn bezoek aan Selma had alleen tot doel het vrijheids vuur brandende te houden. Een volgen de spreker zegt: „We hebben naar domi nee King geluisterd en wanneer wie dan ook mocht denken dat de zaken hier in Selma wat gekalmeerd zijn, dan heben wij één antwoord: wij zijn net begonnen". „Amen" roept de menigte in koor. De volgende morgen ontbijt ik voor mijn vertrek uit Selma in een restaurant waar op de tafels een kaartje staat. De tekst aan de voorkant is „Geef hun een geloof om mee te leven". Op de achterkant staan fotootjes van kinderen: een Chinees, een neger-jongetje en een paar blanken. Maar het restaurant laat geen negers toe. Wanneer ik Selma uitrijd, passeer ik een groot reclamebord langs de weg. Het toont een levensgrote foto van dominee King, gezeten tussen een aantal mensen. Erboven staat „Dominee King op een communistische school". Er staat niet bij wie het heeft laten aanbrengen. Een eind verderop staat een rond bord: „Citizen's council-ras-zuiverheid". De woorden staan om de Amerikaanse vlag en die van het zuidelijke leger ten tijde van de burger oorlog. Selma zal (nog) geen duimbreed wijken. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering over weegt een nieuwe wijze van exploitatie voor het toekomstige vierde televisieka naal. Op het ogenblik zijn er drie gelijk tijdige B.B.C.-programma's, namelijk B.B.C.-l, dat door praktisch het hele land kan worden gevolgd, B.B.C.-2 dat nog slechts het Londense gebied bereikt, maar geleidelijk onder het bereik van gro tere delen van de bevolking komt en de commerciële televisie, welke onder be heer en toezicht staat van het Gezagsor gaan voor Onafhankelijke Televisie. De B.B.C. trekt haar inkomsten uit het kijk en luistergeld dat op 1 augustus a.s. ver hoogd zal worden van 4 tot 5 pond per jaar (40 tot 50 gulden per jaar). De com merciële televisie wordt geheel uit de uit- brengst van reclame gefinancieerd. De bedoeling schijnt nu te zijn dat het in de maak zijnde vierde televisiepro gramma gezamenlijk zal worden geëxploi teerd door staat en particulieren. Het deel genootschap zou worden verkregen door dat de regering een minderheid van de aandelen zou verkrijgen en daardoor delen in de winst. Bijzonderheden worden op het ogenblik nog uitgewerkt. In de herfst wordt een wetboek over de plannen ver wacht, spoedig gevolgd door een wetsont werp. De leiding van deze „gedeelde" te levisie zal bij een nieuw gezagsorgaan ko men te berusten. Door de nieuwe opzet wordt het advertentiemonopolie van commerciële omroepen doorbroken en wordt de B.B.C. aan de zo dringend no dige financiën geholpen, zonder dat het no dig zal zijn het omroepgeld te verhogen. (Van onze correspondent) BONN Christen-democraten en socia listen hebben in Neder-Saksen een coali tieregering gevormd. Men houdt met de mogelijkheid rekening, dat na de parle mentsverkiezingen in september in de bondsregering eveneens de christen-demo craten en socialisten een coalitie aangaan. De socialisten zijn in het parlement in Bonn in de oppositie. Onderzoekers van de publieke opinie hebben vastgesteld, dat de christen-democraten van Ludwig Erhard op het ogenblik precies evenveel kans hebben als de socialisten van Willy Brandt. Samen zouden zij negentig per cent van de stemmen op zich kunnen ver enigen. In de huidige regering-Erhard zijn de coalitiegenoten van de CDU de Vrije Democraten van vice-kanselier Erich Mende. De vorming van een nieuwe regering in Neder-Saksen werd nodig na een crisis in de CDU/FDP-coalitie over een concor daat, dat dit overwegend protestantse land met de rooms-katholieke kerk gesloten had. In dit concordaat werden de privile ges van het Vaticaan op de scholen ge regeld. De Vrije Democraten, die trots zijn op hun anti-clericale gezindheid, te kenden protest aan. De minister-president van Neder-Saksen, Diederichs, accepteerde prompt het ver zoek om ontslag van de vier FDP-minis- ters, toen hij merkte met de socialisten in zee te kunnen gaan, die net niet aan een (Van onze correspondent) LONDEN Vrijdag is op 82-jarige leef tijd Sir Geoffrey de Havilland, één van Engelands beroemdste luchtvaartpioniers, overleden. In 1908 ontwierp en vloog hij zijn eerste toestel. In de eerste wereldoor log vormde zijn machines de kern van de Britse en Amerikaanse luchtmacht. Tussen de twee wereldoorlogen verwierf zijn „Moth" grote populariteit. In de twee de wereldoorlog was het zijn bommenwer per „Mosquito" die gedurfde raids op vijan delijk gebied uitvoerden. Een van zijn be kendste vliegtuigen was de „Cornet", een straalverkeersvliegtuig. Sir Geoffrey verloor twee zoons, een bij een vliegtuigbotsing en de andere, toen hij als testpiloot een proefvlucht maakte. Vrijdagmiddag zijn bij het station Heiloo twee wagons van een perso nentrein uitgebrand, nadat in een der wagons kortsluiting was ontstaan. De passagiers konden bijtijds wegkomen. Wel ging wat van hun bagage ver loren. De brandweer van Heiloo had na ruim een half uur het vuur ge blust. Nadat het zwaar beschadigde treinstel naar Alkmaar was gesleept kon het treinverkeer op het baanvak worden hervat. meerderheid in het landsparlement toeko men. De vice-premier van Neder-Saksen is nu een socialist. Men houdt er rekening mee, dat in de nieuwe bondsregering naast kanselier Erhard de burgemeester van Berlijn en voorzitter van de SPD, Willy Brandt, wel eens de functie van vice-kanselier zal kunnen gaan vervullen. In de jaarvergadering van de Neder landse Journalistenkring in Amsterdam heeft de voorzitter, mr. A. Stempels, een rede gehouden, waarin hij ondermeer zei, dat in een grijs verleden sommigen zich hebben afgevraagd of de radio niet on gunstig zou werken op de belangstelling voor de krant. Vrees op dit punt is onge grond gebleken. Thans dreigt het gevaar dat de radio een slachtoffer wordt van de televisie. Er is tussen radio en televisie een scherpe concurrentie tegenover het publiek. Veel scherper is deze concurren tie dan die tussen de dagbladen en de audio-visuele media. Als de plannen van de regering zullen worden uitgevoerd zal de commerciële concurrentie aanvankelijk voelbaar kunnen worden bij de dagbladen voor zover deze een groot deel van hun financiële bestaan moeten vinden in de ad vertentieopbrengst. Zij zullen de adverten- tieconcurrentie echter niet alle in dezelfds mate ervaren. Voor de journalisten van de verschillen de media kon zo'n ontwikkeling in elk ge val betekenen dat zij nog meer naar ver hoging van kwaliteit van hun produkt zul len streven. Mr. Stempels sprak voorts over het pro bleem van journalisten bij verschillende media, die elkaar bij de uitoefening van functies ontmoeten. De schrijvende journa list bedient zich veelal van de indirecte rede, de televisiejoumalist en ook wel de radiojoumalist reproduceert in hoge mate de directe rede. Hierdoor kunnen de ver schillende soorten journalisten elkaar bij gelegenheid danig dwars zitten. Deze problematiek is al eens onderwerp geweest van een gesprek tussen de hoogste autoriteiten en vertegenwoordigers van de verschillende media. Ook de hoofdredac teuren zijn zich met deze problematiek gaan bezighouden. Over het verschijnsel van concentratie in de perswereld zei mr. Stempels dat uitge verijen en drukkerijen tot concentratie kun nen worden gebracht door dreigende of reeds voelbare economische verzwakking, welke worden veroorzaakt door concur rentie van radio en televisie, in 't bijzon der wanneer deze media de advertentie markt gaan bewerken. Er zijn ook ande re economische factoren, zoals zware fis cale druk, stijging van produktiekosten en kunstmatig laag gehouden prijzen van het produkt. Fusie van bladen kan een reme die zijn, maar ze wordt een pijnlijke ope ratie als ze tot gevolg heeft dat er kran ten verdwijnen. Er zal dan voor moeten worden gezorgd dat de journalisten van een verdwijnend blad van hun bestaan toch verzekerd blijven. Bovendien zal rekening moeten worden gehouden met wijziging of verdwijning van de geest, waarin de jour nalist placht te werken. Wat de herwaardering van het journa listieke beroep betreft zijn er volgens mr. Stempels twee barrières: De opvattingen van een groot aantal dagbladondernemers en de loonpolitiek van de overheid. Tenslotte verklaarde hij dat voorberei dingen voor de oprichting van een school voor de journalistiek grote vorderingen hebben gemaakt. Het gaat er nu om, dat de minister van Onderwijs en Wetenscbpo pen de noodzaak ziet van de oprichting van een dergelijke school op een behoor lijk hoog niveau, dat uiteraard ook fi nancieel zijn consequenties zal hebben. De heer G. J. Valk uit Hoogvliet is van nacht om het leven gekomen toen hij op rijksweg 17 in Standaardbuiten door onbe kende oorzaak met zijn personenauto in een bermsloot reed. In Monster schoot een auto na een bot sing met een andere wagen het fietspad op en raakte het 19-jarige meisje A. A. W. Grootscholten, dat daar reed. Zij werd zwaar gewond en overleed later in een ziekenhuis. Een 39-jarige inwoner van Goirle is bij Turnhout in België met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. Drie medeinzittenden werden zwaar ge wond. Advertentie EEN VEILIGE KEUZE 1

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7