Nieuwelingen misten de aansluiting met de top „Oude" cracks hadden een slechte conditie Nederlaag van Nederlandse zwemploeg groter dan pessimisten verwachtten De Vries joeg op Honda naar hoog uur gemiddelde M f r Hans Spijkerman voldeed royaal aan verwachtingen Clay dinsdag tegen Liston Clay: Liston: r OP WEG NAAR DE KUS V Dames krijgen een eredivisie Blokkeer/DES volleybalkampioen N. SPOR TIEF BEZIEN MAANDAG 24 MEI 1965 13 Internationale motorraces in Zandvoort wlm Betere voorbereiding Inzicht Erica Terpstra „Ik raak hem waar ik wil" ,Geen excuus ik krijg hem" Volleybal Tsjechen naar Nederland i EF rWVWWVWWWWWWVWWWVWWWWVWVWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWIMrWWWWIAfM WWWWWWWWWWWWWWWWWftWWAWWWWWWWWWWWWWWWIlWWWWWWWWWWWWWVIWWWMWWWWWWWWWVWMWWMWVWi De door velen voorspelde nederlaag van de Nederlandse zwemploeg in Black pool is groter geworden dan de meest pessimistische insider had verwacht. De verpletterende uitslag 94—151 doet vermoeden dat vrijwel alle zwemmers en zwemsters faalden. Dat dit niet het geval was (velen, vooral de debutanten in onze ploeg, kwamen tot hun beste persoonlijke prestaties) en dat desondanks ons team een pak slaag kreeg van de middelmatige Britten, tekent nog duidelijker het dieptepunt waarop de zwemsport in Nederland zich bevindt, dan de cijfers dat doen. Het is schrijnend duidelijk geworden, dat vier jaar lang een topploeg is gecreëerd voor de Olympische Spelen in Tokio, zonder daarnaast te bouwen aan de volgende zwemgeneratie. De nieuwelingen misten veelal de aansluiting met de A-ploeg, de ouderen kwamen vaak schromelijk conditie te kort om tot behoorlijke prestaties te komen. Ook de Britten hadden vele nieuwkomers in hun ploeg, maar een goede voorbereiding in de winter en een groter arsenaal jeugdzwemmers bracht hun een verdiende en overrompelende overwinning. De „oudjes" kwamen tot weinig specta culaire tijden. Slechts enkelen hadden een behoorlijke conditie en dit werd onmiddel lijk gehonoreerd met een ereplaats. Zo was daar Ada Kok, die na haar voortreffe lijke zege op de 110 yds. vlinderslag tot schande van iedere echte vrije slagzwem- ster ook de beste seizoentijd liet afdrukken op de 440 yds. vrije slag. Met 5.04.7 werd zij tweede achter Elizabeth Long, die niet alleen een nieuw Engels record vestigde met 4.47.-, maar met deze tijd ook de beste wereldprestatie leverde na Tokio. Zo was daar ook een Betty Heukels, die on danks haar eindexamen academie lichame lijke opvoeding toch de eerste plaats ver overde op de 440 yds. wisselslag persoon lijk: Jan Jiskoot was, met hetzelfde exa men, nog tweede achter de zestienjarige „newcomer" Allan Kimber (nieuw Engels record in 5.11.2). En wanneer we dan nog noemen de Haagse vechtjas Winnie van Weerdenburg, de Utrechter Van Baaien en de Groningse Klenie Bimolt, die een bril jante race zwom in de 4 x 110 yds. wissel slag-estafette, dan zijn we over de rede lijke prestaties van de oude kernploeg uit gepraat. De rest miste de meest elementaire con ditie om tot een prestatie te komen die iets boven de middelmaat uitgaat. Een treurig voorbeeld hiervan was wel de 4 x 220 yds. vrije slag heren, waar onze ploeg tot tussentijden kwam van 2.16.6 2.12.3, 2.16.4 en 2.15.5. en de 2.12.3 was dan nog wel van veteraan Jan Bouwman, die Ruim vijfduizend mensen hebben zon dagmiddag genoeglijk in het zonnetje op het circuit van Zandvoort gekeken naar de nationale motorraces. De standaard motoren waren ingedeeld in vier klassen. Voor sportmotoren werden twee races ge houden, voor motoren tot 250 cc en tot 500 cc. Vooral ln de klasse B voor standaard motoren werd harde strijd geleverd. De Ducati van Luttik uit Wormerveer pas seerde de finish maar ruim één minuut eerder voor de Honda van de Dodewaar- der Van Doorn. Everts uit Alkmaar die in deze serie de snelste ronde had gedraaid een gemiddelde van 115,935 kilometer per uur stoof kort daarop als derde over de streep. In de race met sportmotoren tot 500 cc werd de Haarlemmer Pasch derde op zijn Norton. Hij eindigde met ruim twintig se conden achterstand op de winnaar, de Apeldoorner Hutten. Bij de sportmotoren tot 250 cc joeg de Vries uit Wormer zijn Honda naar het hoogste uurgemiddelde: 123,102 kilometer per uur. De uitslagen van de races waren: Standaardmotoren, A-klasse: 1. Spahn (Amstelveen) met BMW 500, 20 min. 44,2 sec. (gem. 121,301 km/u); B-klasse 1. Luttik (Wormer) met Ducati 250, 22.30,8 (gem. 111,747 km/u.); C-klasse: 1. Eybersen (Arn hem) met Triumph 650, 23.24,8 (gem. 107,451 km/u.); D-klasse: 1. De Willigen (Eindhoven) met Puch 250 25.35,2 (gem. 98,324 km/u.). Sportmotoren tot 250 cc: 1. De Vries (Wormer) met Honda 20.26,2 (gem. 123,102 km/u.); tot 500'cc: 1. Hutten (Apeldoorn) met Norton 21.08,8 (gem. 118,969 km/u). ïii;: ;-rtlT De motorcoureurs op Zandvoort gaan op jacht naar de zege en een daarbij behorende felicitatiekus. Ze waren allemaal niet zo gelukkig als coureur Luttik, die door zijn vrouw gefelici teerd kon worden. Zoonlief had er geen oog voor. met zijn 30 jaar ook op de 4 x 110 yds. vrije slag Nederlands snelste zwemmer werd met 57.2. Slechts twee van de 16 nieuwelingen die hun eerste of tweede interland zwommen, kwamen bij ons tot internationale presta ties. Daar is allereerst het schoolslagfeno meen Hans Spijkerman. Deze zeventien jarige Zwolse scholier begon pas dit voor jaar aan een serieuze training. Als een komeet schoot hij omhoog aan het zwem- firmament. Na luttele weken brak hij de 25 meter-records op de 100 en 200 meter schoolslag. In Rotterdam toonde hij zich hoewel hij voor het eerst op een 50 meter baan zwom Nederlands beste zwemmer (2-42,-). In Blackpool, nauwelijks onder de indruk van zijn oranje-debuut, toonde hij zich een ware crack. Onbe vreesd nam hij reeds op de eerste 55 yards de leiding en ondanks een enorme eind tijd met haar talent en goede wedstrijd mentaliteit ongetwijfeld sneller gaan. Ondanks de persoonlijke records van de andere debutanten, zoals de 2.28.7 en 2.31.4 van resp. de 14-jarige Herman Dee- kens en de 16-jarige Gerard ter Beek op de 220 yards rugslag of de 2.29.4 van Martin van Goor (220 yds. vlinderslag), werden zij steeds naar een derde of vierde plaats verwezen. Het zal zeker nog maan den duren voordat zij internationaal een woordje zullen meespreken. Talent is er echter wel, en dat is een hoopvol geluid na de vele laatste plaatsen in deze inter land. Natuurlijk, Nederland miste enkele pro minente zwemmers als Bontekoe, Sitters of Ineke Tichelaar, maar ook Engeland moest het doen zonder cracks als Ian Black, MacGregor en Diana Wilkinson. De Britten bleken ook vele debutanten te heb ben. Zij hebben hun grote zege te danken aan de veel betere voorbereiding van hun team. De voorlopige Olympische trainingsploeg van Engeland bedroeg vorig jaar 55 leden, tegen 26 in Nederland. Van beide teams gingen er 25 naar Tokio. Na zeer veel strijd van trainer Rob Kerkhoven werd er eindelijk, maanden na Tokio, een B- team gevormd, dat georganiseerd begon te trainen. De Engelse Tokio-cracks wer den onmiddellijk bij de nieuwe training in- sprint van Finnegan (2.39.9), tikte hjj toch als eerste aan (2.39.7) in een nieuw per soonlijk record. Arjaan den Haan moest, hoewel hij twee hele seconden sneller ging dan in Rotterdam, met een vierde plaats genoegen nemen (2.46.4). De tweede „jongere" in de ploeg, die in ternationale aansluiting verkreeg, was de 18-jarige lyceïst Harry Ranzijri. Op de zware 1650 yards vrije slag toonde hij koelbloedigheid en inzicht door een tac tisch perfecte race te zwemmen. Achter de 16-jarige Allan Kimber, die met 18.30.7 een nieuw Engels record vestigde, finishte hij als goede tweede. Johan Schans, hoe wel hij maar liefst 16 seconden van zijn beste tijd afhaalde, kwam niet verder dan een vierde plaats. Coby Sikkens, de achttienjarige Gro ningse opvolgster van Korrie Winkel en Ria van Velsen, werd weliswaar met nn7p v^rclcidd^pfct^r 1.13.9 verdienstelijk tweede, maar haar uoor OllZe erSiaggeeiSter tijd is internationaal gezien nog nauwelijks spectaculair. Wel zal zij binnen afzienbare gezet en reeds anderhalve maand na de Olympische Spelen had een groot deel van de huidige Britse ploeg de zwemtraining volledig hervat. Onze Tokio-gangers wer den, wegens geldgebrek, aan hun lot overgelaten. 440 yards wisselslag heren: 1. Alan Kimber (G. B.) 5.11.2 (nieuw Engels record); 2. Jan Jis koot (Ned.) 5.19.7; 3. Chris van Lint (Ned.) 5.20.8; 4. Roger Pitt (G. B.) 5.30.2. 220 yards schoolslag dames: 1. Stella Mitchell (G. B.) 2.51.4; 2. Jill Slattery (G. B.) 2.52.3; 3. Klenie Bimolt (Ned.) 2.53.5; 4. Betty Heukels (Ned.) 3.03.1. 440 yards vrije slag dames: 1. Elisabeth Long (G. B.) 4.47.8 (nieuw Engel-s record); 2. Ada Kok (Ned.) 5.04.5; 3. Pat Baines (G. B.) 5.12.2; 4. Fie- neke Winkel (Ned.) 5.24.9. 440 yards wiselslag dames: 1. Betty Heukels (Ned.) 5.35.9; 2. Daryl Jones (G. B.) 5.42.2; 3. Adrie Lasterie (Ned.) 5.46.7; 4. Pat Baines (G. B.) 5.50.2. 1650 yards vrije slag heren: 1. Alan Kiber (G. B.) 18.30.7 (nieuw Engels record); 2. Harry Ranzijn (Ned.) 18.31.8; 3. Andrew Wilson (G. B.) 18.33.6; 4. Johan Schans (Ned) 19.02.2. Schoonspringen heren: 1. Dennis Young (G. B.) 137.73 pnt.; 2. Alan Roberts (G. B.) 132.99 pnt.; 3. Tonny v. Oudheusden (Ned.) 126.83 pnt.; 4. Hans Feys (Ned.) 101.73 pnt. 4 x 100 yards wisselslag heren: 1. Nederland (Coby Sikkens, Klenie Bimolt, Ada Kok, Winny Weerdenburg) 4.42.7; 2. Groot-Brittannië (Linda Ludgrove( Stella Mitchell, Judy Gegan, Elisa beth Long) 4.47.6. 4 x 110 yards vrije slag heren: 1. Groot-Brit- „Als hij komt om te vechten, zal het kort duren," zegt uitdager Sonny Lis ton over Cassius Clay. „Als hij komt om weg te lopen, zal ik hem na moeten jagen." De man met het broeierige gezicht, die veel moeilijkheden in zijn leven heeft gehad, geeft toe dat hij een kna gende eenzaamheid heeft gekend sinds hij zijn zwaargewicht bokstitel in fe bruari vorig jaar in Miami aan Clay verloor. Hij is vastbesloten zich in de wedstrijd van a.s. dinsdag in het stad je Lewiston (41.000 inwoners) te wre ken. Hij heeft met verslaggevers over het titelgevecht gesproken in zijn kamp in Poland Spring in Maine. „Clay zal de deur openmaken en ik val hem aan," zo zei Liston. „Ik moet hem aanvallen. Ik heb veel mensen te leurgesteld. Ik heb mij nooit gereali seerd hoeveel pijn zoiets kan doen." Er zijn een boel andere dingen waar Sonny zich zorgen over zou kunnen ma ken. De dreiging van mogelijke ge welddadigheden, de onzekerheid over de verwachte grollen van Clay en een con troverse over de conditie van Liston zijn daar enkele van. Liston echter wil „iedereen bewijzen dat ik geen wegloper ben en de enige reden waarom ik niet in de zevende ronde in Miami uitkwam was dat ik zo veel pijn had en mijn linkerhand niet kon gebruiken." „De enige manier waarop ik de mensen kan overtuigen is Clay deze keer te verslaan. Ik heb ge dacht over de fouten die ik in het eer ste gevecht heb gemaakt. Bij dit ge vecht zal er absoluut geen excuus meer zijn. Mijn schouder is genezen. Ik wil niet zeggen in welke ronde ik hem knock out zal slaan. Maar ik krijg hem," aldus Liston. Sonny Liston denkt Cassius Clay. te slopen met mokerslagen op het lichaam om hem dan te vellen met zijn inder daad gevaarlijke linkse hoek. Al lijkt Liston dan veertig jaar, waarvan men vermoedt dat het zijn werkelijke leeftijd is, hij toonde in zijn training zijn enor me punchkracht door twee tegenstan ders knock-out te slaan. Ook is hij niet bang om de volle vijftien ronden te bok sen, nog minder voor de zich als een wervelwind bewegende Cassius. Ex-olympisch kampioen Cassius Clay zei: „Ik gevoel medelijden voor de beer," zoals hij Sonny spottend noemt. „Ik zal hem raken wanneer ik wil, ra- tatata boem en zijn gezicht zal er nog lelijker uitzien na de eerste ronde dan het nu al is." Het gevecht van de eeuw noemde Cassius Clay deze ontmoeting. „Het is voor de eerste maal dat wij op een satelliet vechten." De partij zal name lijk over de gehele wereld gezien kun nen worden door middel van de satel liet Early Bird. Niet minder dan 350 bioscopen hebben rechten verworven voor uitzending. Hoe men ook denkt over dit gevecht of het nu een circus is of een werkelijke ontmoeting tussen de twee beste boksers van de wereld, dat het een keihard treffen tussen twee giganten zal worden staat vast. Beide boksers ontvangen dertig per cent van de 2.300.000 dollar inkomsten en dat betekent voor ieder ongeveer 700.000 dollar. Betty Heukels was een van de wei nigen, die kon lachen. tannië (Martin-Dye, Sillett, Black, Lord) 3.46.7; 2. Nederland (Schillemans, Bouman, Langerhorst en Jiskoot) 3.57.4. 4 x 110 yards vrije slag dames: 1. Groot-Brit tannië (Sandra Keen, Elisabeth Long, Pauline Sillett, Janet Thompson) 4.15.3; 2. Nederland (Winnie van Weerdenburg, Lydia Schaap, Tooi Beumer, Pauline van der Wildt) 4.20.6. 220 yards schoolslag heren: 1. Hans Spijker man (Ned.) 2.39.7; 2. David Finnegan (G. B.) 2.39.9; 3. Boh Apel (G. B.) 2.44.8; 4. Arjaan den Haan (Ned.) 2.46.4. 4 x 220 yards vrije slag heren: 1. Groot-Brit tannië (Lord, Jarvis, Bewley, Martin-Dye) 8.26.3; 2. Nederland (Van Lint, Bouwman, Jiskoot, Lan gerhorst) 9.01.0. Zoals reeds bij de heren bestaat komt er met ingang van 'het nieuwe seizoen ook een eredivisie voor het damésvolley- bal. Dit is op de zaterdag in Utrecht ge houden bondsraadsvergadering besloten. Deze eredivisie zal bestaan uit tien clubs, t.w. de vier hoogstgeplaatsten uit de westelijke hoofdklasse en de eerste twee van de hoofdklassen noord, oost en zuid. Blokkeer-DES heeft het Nederlandse vol leybalkampioenschap bij de heren behaald door de laatste competitiewedstrijd voor de eredivisie, waarin Olhaco de tegenstan der was, te winnen met 3-0 (16-14, 15-9, 15-3). De uitslagen van de strijd om het kam pioenschap van Nederland dames luiden: SFC-Rapid/M 1-3 (5-15, 10-15, 16-14, 9-15), Celebes-Kweekschool 3-1 (15-11, 15-12, 14- 16, 15-13). De Tsjechische nationale volleybalploeg (dames en heren) zal begin september in Nederland drie wedstrijden komen spelen, ter voorbereiding voor het in Polen te hou den toernooi om de wereldbeker. De we reldkampioenschappen volleybal worden van 12 tot en met 19 september gespeeld. De slag is hard aangekomen in Black pool. De Nederlandse zwemploeg, die zich tot nu toe altijd wel kon baden in een „zee" van records op internationaal ni veau, heeft een zeer zware nederlaag gele den tegen de Britten, die ook met een ver jongd team aan de start verschenen. Ne derland heeft een grote achterstand opgelo pen. En het is de vraag of die wegge werkt kan worden. De KNZB heeft een trainingsprogramma uitgestippeld dat geheel is gericht op de Europese zwemkampioenschappen 1966. In Utrecht moet Nederland zes titels ver dedigen, die in Leipzig veroverd werden. Een zware, zo niet onmogelijke opgave, die de KNZB heeft gelegd op de sterke schouders van Rob Kerkhoven, naaste me dewerker van de Australiër Forbes Carlile en sinds Tokio in velerlei opzicht diens op volger. Kerkhoven's taak is niet te benij den. Het jeugdzwemmen heeft door de conservatieve houding van de Nederlandse zwemwereld een enorme achterstand opge lopen. Terwijl men hier praat over het al dan niet toelaten van acht-, negen- en tienjarigen tot wedstrijden, heeft men in het buitenland al een heel competitiesys teem voor het junior-zwemmen ontwik keld. In Blackpool bleken de gevolgen. Ne derland had geen opvolgers voor afscheid nemende prominenten. De Engelse ploeg bruiste van jeugdig talent. Het aflossen van de wacht verliep daar zonder strubbe lingen. Indien de KNZB wil voorkomen, dat Utrecht een dieptepunt gaat worden in de Nederlandse zwemhistorie, dan zal in de komende anderhalf jaar coach Kerkho ven alle morele en materiële steun moeten hebben om het jeugdzwemmen in ons land op te vijzelen tot een aanvaardbaar peil.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13