Socialisten en katholieken verliezen in België veel stemmen aan de liberalen Nederlandse touringcar in Tirol verongelukt Vier passagiers gedood, dertig ernstig gezvond UST HET WEER Volgende week maandag nieuwe haring m Marine-officier bij Velsertunnel verongelukt Opnieuw tegenslag rondom opening van zwembad Heemstede Haarlemmer in Zandvoort verdronken Paranormale genezers krijgen diploma Ierse arbeiders weg bij Pijplijn Mij CHU verwacht voor 1967 val van kabinet Haarlems Jeugd Orkest in Stadsschouwburg Amsterdam Verzetsgroep in Frankrijk opgerold TEL. 8166 uw matras V erkiezingsslachtoffer L. Nieuwstraat 471 Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Iets koeler Breuken in aanvoerbuizen Het woord is aan Koninklijk paar bij vlootschouw pagina 2 Franz Jonas president van Oostenrijk pagina 5 Weer gesprek CAO-metaaf pagina 4 In de krant van heden: 50e JAARGANG NUMMER 168 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-1JMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 24 MEI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement pei m-el 75 cent, per kwartaal 9,75, franco pei oust f 11,—. Losse nummers, afgehakt tan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De campagne voor de algemene ver kiezingen in België heeft een slachtof fer geëist. Bij een vechtpartij in Tubize, twintig kilometer ten zuiden van Brus sel, tussen aanplakkers van Peking- en Moskou-communisten vond een lid, van de Moskou-communisten de dood. Een ivoordvoerder van de Moskou-ge zinde communistische partij heeft mee gedeeld, dat de man Seys genaamd die in zijn dorp als een rustige, hardwer kend mens bekend stond (hij was ama nuensis aan de vrije universiteit in Brussel en laat een vrouw met drie kinderen van respectievelijk 8, 10 en 14 jaar achter) donderdagnacht een een man en een vrouw uit een auto had zien stappen, die pro-Chinese pamfletten over de door hem op een muur aange plakte biljetten gingen spijkeren. Hij had daartegen geprotesteerd, waarna hij een klap op zijn hoofd had gekregen met een hamer. Een half in valide man, die in Syes' gezelschap was, had de zwaar gewonde man naar een ziekenhuis gebracht, waar deze zater dagmorgen overleed. De daders zijn nog voortvluchtig. De communisten van de Peking-rich- ting hebben ogenblikkelijk gereageerd met een communiqué, waarin zij spre ken van een anti-communistische pro vocatie, die ze vergelijken met de brand van de Berlijnse rijksdag en zo meer. (Van onze correspondent) BRUSSEL. „De grootste politieke verschuiving sinds het einde van de tweede wereldoorlog". Zo noemden Belgische politieke deskundigen de voor lopige uitslagen van de drie verkiezingen voor Provinciale Raden, Kamer en Senaat die zondag zijn gehouden. De katholieke C.V.P. en de socialis tische B.S.P., de beide partijen van de huidige regeringscoalitie hebben een relatief aanzienlijk aantal stemmen en dus zetels verloren. Die zijn gegaan naar de liberale P.V.V., de rechts-extremistische Vlaamse Volksunie, de communisten en naar het zogenaamde Democratische Front van Francophielen, F.D.F. Dat viel op te maken uit de voorlopige en gedeeltelijke uitslagen. Nog nooit is dat zo traag gegaan als in de af gelopen nacht. De minister van Binnenlandse Zaken, Gilson, heeft daarvoor de oorzaken genoemd: het grotere aantal lijsten, en het grotere aantal voorkeurstemmen dat is uitgebracht waardoor het tellen twee keer zoveel tijd schijnt te vergen. Minister Gilson heeft overigens naar alle waar schijnlijkheid van die voorkeurstemmen zelf wel ge profiteerd. Zijn partijgenoten hadden hem op een vrijwel onverkiesbare plaats op de Brusselse C.V.P.-lijst gezet. Maar tot dusver bleek, dat hij bijna evenveel stemmen had als de kopman van die lijst, partijvoorzitter Van den Boeynants. Vanochtend om acht uur waren van de verkiezingen voor de provinciale raden (degene die men het eerst heeft geteld, omdat ze nodig zijn bij het aanwijzen van de zogenaamde provinciale senatoren) de resultaten vhn zeven van de negen provincies bekend. Het bleek dat de katholieken op 207 nieuwe zetels er 36 hadden verloren in vergelijking met 1961. De socialisten op 167, 37 en dat de liberalen er op 107 nieuwe 62 hadden gewonnen, de communisten op 20 nieuwe zeven en de Volksunie op 'j.2 nieuwe 17. De regeringspartijen in de Belgische Tweede Kamer beschikken niet meer over de tweederde meerderheid van 142 zetels. Ze hebben samen 141 van de 202 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordiging. Dit bljjkt uit de voorlopige, niet-officiële uitslagen die vandaag in Brussel bekend zfjn gemaakt. Als gevolg daarvan komt de grond wetsherziening waarover de katholiek-socialistische coalitieregering Lefevre-Spaak begin dit jaar een ak koord bereikte, op losse schroeven te staan. De grondwetsherziening moet in België met tweederde meerderheid van het parlement worden goedgekeurd en uit de officieuze uitslag blijkt, dat de verliezen van de twee regeringspartijen nog groter zijn dan aanvankelijk was verwacht: Christelijke V.P. 77 zetels 191 Socialisten .64 20) Liberalen 48 28) Volksunie 12 7) Communisten 6 1) Franstalig front 3 3) Onaf hankelij ken 2 2) Totaal 212 (Twee kleine partijen die in 1961 meededen hadden nu geen kandidaten). De coalitieregering van Lefevre-Spaak heeft bij koning Boudewljn haar ontslag ingediend. Het Belgische kabinet besloot hiertoe vanochtend na een korte bijeenkomst. Hevig rokend en claxonnerend is gister middag om vier uur een touringcar van reisbureau Groeneveld uit Strijen in het Tiroler dorpje Zirl met een snelheid van tachtig kilometer per uur tegen de muur van een autowerkplaats gebotst. Het bete kende een van de ernstigste verkeerson gevallen, die de laatste jaren in Tirol zijn gebeurd. Van de ongeveer veertig inzit tenden waren vier mensen op slag dood en werden er dertig gewond. Dit ongeluk vormde het voortijdige en rampzalige ein de van een vakantiereis, die zaterdag in Rotterdam was begonnen en het dorp Wat- tens, vijftien kilometer ten oosten van Innsbruck en vijfentwintig kilometer van de plaats van het ongeluk, tot bestem ming had. Tot dusverre zijn pas twee doden ge ïdentificeerd. Het zijn de 62-jarige me vrouw Labretha StapperDe Tager uit Vreeland en de 65-jarige mevrouw De Ligny uit Dordrecht. De botsing voltrok zich in het centrum van het dorp Zirl vlak bij de kruising van de Wiener Bundesstrasse en de Zirlerberg- strasse. Waarschijnlijk als gevolg vSn wei gerende remmen reed de bus over de steil afdalende Zirlerbergstrasse en het kruispunt en boorde zich met een harde klap in de muur van de autowerkplaats. Omwonenden kwamen toegesneld en za gen hoe een vrouw door de voorruit van de touringcar was geslingerd. Zij moet op slag dood zijn geweest. De bus, die aan de rechterkant zwaar was beschadigd, was met rook gevuld. Met behulp van snijbranders moesten de chauffeur en enkele vakantiegangers tus sen de stoelen van de bus losgemaakt worden. Binnen een uur waren vrijwillige red dingsploegen druk bezig de gewonde Ne derlanders naar het stadsziekenhuis van Innsbruck over te brengen. Later op de dag kregen de lichtgewonden, na zelf eer ste hulp te hebben ontvangen, de droeve taak te helpen met de identificatie van Advertentie DAMESKAPSALON I I Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en- iele plaatselijke buien. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. [ets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. hun tochtgenoten, die deze vakantie met de dood moesten bekopen of zwaar ge wond waren geraakt. De chauffeur van de touringcar, een DAF van het bouwjaar 1963, was de 51- jarige Rotterdammer J. D. Groenenboom een man van veeljarige buitenlandse rij ervaring. Hij is zwaar gewond. „Het is niet te geloven, dat zijn remmen op die weg geweigerd zouden hebben", zo zei ons een woordvoerder van Groeneveld. „Hij kendè het traject en zou bij zo'n afdaling zeker teruggeschakeld hebben in de eer ste versnelling en daarbij bovendien ge bruik hebben gemaakt van de speciale bergrem". Dit sluit wellicht ook een an dere oorzaak uit, namelijk de door de Ti roler gendarmerie gedane veronderstelling dat de chauffeur verrast zou zijn geweest door de plotselinge steile afdaling voor het kruispunt. Een bij dit ernstige ongeval nog geluk kige omstandigheid was, dat er geen an der verkeer in de buurt was, toen de Ne derlandse touringcar toeterend het kruis punt naderde en dwars over de Bundes strasse, een voorrangsweg, raasde. Ook bevonden zich geen voetgangers op het trottoir voor de autowerkplaats. Botsing tussen vijf auto's Bij een gecompliceerde botsing tussen vijf personenauto's op de rijksweg ten zui den van de Velsertunnel is zondagavond omstreeks half tiefc kapitein-luitenant ter zee vlieger R. L. van Es, hoofd van het bureau personeelspubliciteit en werving der Koninklijke Marine in Den Helder, zo ernstig gewond dat hij kort daarop in het ziekenhuis is overleden. Zijn 42-jarige echtgenote, die naast hem zat, is met inwendige kneuzingen in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden opgeno men. De bestuurder van de auto die het onge luk heeft veroorzaakt, een 22-jarige chauf feur uit Amsterdam, werd licht aan een hand gewond. Hij rook naar het gebruik van sterke drank. Hij is in verzekering gesteld. De 22-jarige Amsterdammer reed op de zuidelijke afvoerweg van de Velser tunnel in noordelijke richting. Bij het inhalen van een personenauto, bestuurd door een 27-jarige bloembollenkweker uit Egmond- Binnen, raakten beide auto's elkaar. De wagen van de Amsterdammer schoot daar op door de haag op de middenberm en kwam op de westelijke rijbaan. Op dat moment naderde de auto van de heer Van Es, die vrijwel frontaal te gen de wagen van de Amsterdammer bots te. De auto van de marineofficier tolde enkele keren om zijn as en kwam tien tallen meters verder tot stilstand. Een 36-jarige bloembollenkweker uit Hil- legom, die achter de wagen van de heer Van Es eveneens in zuidelijk richting reed zag de ronddraaiende auto voor zich. Hij slaagde er in er heelhuids langs te komen en bracht zijn auto verderop tot stilstand. Daar werd hij even later door een achteropkomende personenauto, be stuurd door een 29-jarige machinist uit Haarlem, aangereden. Drie van de auto's moesten met een kraanwagen worden weggesleept. Brok stukken van de verongelukte wagen lagen overal over de rijksweg verspreid. Het duurde geruime tijd voordat het verkeer over dit deel van de rijksweg was her steld. (Zie voor de vele verkeersongelukken, die in dit weekeinde zijn gebeurd, ver der pagina twee). Een beeld van de ravage. Opnieuw is er tegenslag ontstaan rondom de opening voor het publiek van het nieuwe zwembad „Groenendaal" aan de Sportparklaan in Heemstede. Er zijn gebreken opgetreden in de aanvoer buizen. Men hoopt thans het zwembad zaterdag open te stellen. Het afgelopen weekeinde kon het bad, na de officiële opening vrijdagmiddag, niet in gebruik worden genomen, omdat de temperatuur van het water nog te laag was. Zaterdagmorgen werd ontdekt dat in de vijf buizen die het water van de hoofd leiding naar het bassin voeren, breuken waren ontstaan. Het bleek dat de hoofd leiding in de veengrond was verzakt. De zelfde dag heeft men het bad laten leeg lopen. Vanmorgen is begonnen aan het her stelwerk. Men streeft er naar door aan voerbuizen of hoofdleiding aan de bassin- wand op te hangen, een zodanig sluitend geheel te maken, dat verzakking niet meer kan optreden. Waarschijnlijk is het herstelwerk woens dag gereed. Dan duurt het nog enkele da gen eer het bad weer met water gevuld is. Als alles volgens de plannen verloopt, zullen de zwemlustigen, na al deze ver tragingen, wellicht zaterdag het bad in ge bruik kunnen nemen. In Zandvoort heeft zich het eerste ver drinkingsongeval van het seizoen voorge daan. De 26-jarige magazijnbediende P. N. de Haan uit Haarlem-Noord begaf zich omstreeks half drie ter hoogte van het strandtentenkamp in zee. Pas om 5 uur werd van zijn vermissing door een vriend kennis gegeven aan de politie. Aan alle onzekerheid kwam een einde toen het lichaam omstreeks kwart voor zes ter hoogte van de politiepost bij op komend water aanspoelde. Zaterdag 29 mei in „Esplanade" in Utrecht de jaarlijkse algemene vergade ring worden gehouden van de Nederland se werkgroep van paranormale genezers. In de ochtenduren zullen 18 NWP-genezers door ds J. J. W. A. Wijchers, Nederlands hervormd predikant en waarnemend voor zitter van de „commissie voor onderzoek naar paranormale begaafdheid" plechtig worden gediplomeerd. Een groep van 45 Ierse werknemers is zaterdag met een chartervliegtuig naar Ierland teruggekeerd na onenigheid met de Nederlandse Pijplijn Maatschappij. De Ieren, die in een barakkenkamp in Utrecht waren ondergebracht, waren niet tevreden over de manier waarop zij hun salaris kregen uitbetaald. Zaterdag namen de moeilijkheden een dergelijke omvang aan dat om politie-assistentie werd verzocht. In onderling overleg werd besloten dat het gezelschap zo snel mogelijk naar Ierland kon terugkeren. (Van onze correspondent) GELEEN. Het bestuur van de Kamerkring Limburg van de Christelijk Historische Unie houdt het alleszins voor mogelijk dat de K.V.P.-Tweede-Kamer- fractie het kabinet-Cals vóór 1967 ten val zal brengen om daarna de P.v.d.A. in de oppositionele hoek terug te drij ven. Partijvoorzitter en fractieleider van de C.H.U., mr. Beernink, zei in Geleen in de jaarvergadering van de Limburgse C.II.U.-Kamerkring, deze mening geheel te delen. Volgens mr. Beernink heeft de K.V.P. alle reden om massale vaandelvlucht van katholieke arbeiders naar de P.v.d.A. te vrezen. Vóór de verkiezingen van 1967 zal de P.v.d.A., zo staat in een zaterdag in Geleen door de C.H.U. uitgegeven commu niqué, een indrukwekkende lijst van gele verde prestaties op tafel leggen, daartoe in staat gesteld door de huidige, voor de P.v.d.A. gunstige departementenverdeling. Nu de katholiek dr. J. G. A. Tans uit Maastricht vrij zeker partijvoorzitter van de P.v.d.A. zal worden, zullen katholieke arbeiders over hun schroom voor een vlucht naar de P.v.d.A. worden heen ge holpen. Over het nieuwe kabinet zei mr. Beer nink: „We zullen nog even moeten af wachten. Het is een kabinet van een iet wat wonderlijke samenstelling met stuk voor stuk bekwame ministers, met uitzon dering van minister Bot, de zwakke fi guur in dit kabinet." Jean de Boisson: „Het is voor je bestwil", zei de beul toen hij de dief ophing. „Ik zal 't dan ook nooit meer doen," zei de dief. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Economisch nieuws4 Scheepsberichten 4 Uit stad en omgeving ..4, 5, 11, 17 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Topsy 11 Sport ....413 Urn 17 Ferdinand 18 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaal uil achttien pagina's Het Haarlems Jeugd Orkest, dat onder leiding van André Kaart en een enthousi ast werkend bestuur, in korte tijd een onvervreemdbare plaats in het Haarlem se muziekleven heeft verworven, heeft van het Scapino Ballet een vererende uitnodi ging gekregen. Het H.J.O. zal op 7 okto ber een balletavond begeleiden in de Am sterdamse Stadsschouwburg. Met deze avond leidt het Scapino Ballet de feeste lijkheden in ter viering van zijn vierde lustrum. De première-avond omvat onder meer „De Varkenshoeder" van Nico Schuyt en „De Pasja en de beer" van Wim Fran ken. Het contract met Scapino is temeer verheugend voor het hard werkende Haar lemse ensemble, omdat de Haarlemse ge meentelijke subsidie tot een bijzonder laag bedrag beperkt is gebleven. Het is niet uitgesloten dat Scapino en H.J.O. ook te Haarlem en Heemskerk zullen optre den, zodat Kennemerlanders hopelijk het orkest ook in de eigen omgeving kunnen horen. De nieuwe officiële naam „Dag van de Nederlandse Zeevisserij" schijnt maar moeilijk ingang te kunnen vin den, zodat overal nog bij voorkeur van „Vlaggetjesdag" wordt gespro ken. In ieder geval heeft dit voorspel tot het uitvaren van de haringvloot zaterdag in Scheveningen plaatsge had, waar de leerlingen van de Zee- i vaart- en Visserij school vroeg uit de veren zijn geweest om de schepen met hun vlaggetjes de traditionele feesttooi te verlenen. Ook werd door hen de VL 84 Jan Senior" in orde gemaakt voor de wimpelhij sing, wel ke bezigheid in ijltempo moest wor den verricht, omdat het schip pas dezelfde morgen was binnengekomen en de plechtigheid later dus moest ondergaan met de lading nog aan boord. Woensdag vaart de gehele vloot weer uit, zodat maandag 31 mei de eerste nieuwe haring mag worden aangevoerd. Over „Vlaggetjesdag" meer op pag. 5. RENNES (AFP) In westelijk Frank rijk zijn de afgelopen week twaalf leden van het „nationale verzetscomité" aange houden. Bij hen thuis zijn pamfletten en wapens gevonden. Onder hen zijn de hoofd commissaris van de contra-spionage Bi- gorre en de politie-inspecteur Castellane. Het „nationale verzetscomité" staat sinds het vertrek van Bidault uit Europa onder leiding van oud-kapitein Sergent. Uit de gevonden papieren blijkt, dat de organisatie zich met propaganda bezig hield en geen aanslag voorbereid had op president De Gaulle. Zij had haar werk nog lang kunnen voortzetten als de veilig heidsdienst geen naspeuringen had gedaan in verband met het bezoek van het staats hoofd aan het deel van Frankrijk waar de organisatie werkta

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1