Na een half jaar weer rond de tafel voor de CAO-grootmetaal Bonden dienen een lange lijst van voorstellen in Smitlloyd 2 opgeleverd door Van der Giessen de Noord n.v. De Beurs Handelsreizigers willen meer medezeggenschap Dividenden Fa. B. ENGELENBERG album sigaren OVERLEG IN GOEDE STEMMING GEVOERD ondergoed Minister vraagt SER- advies over pensioenen ongehuwde vrouwen Wilson wil een gesprek met de EEG II IMH BEM Biscuitjes met glasscherven Kort economisch nieuws „Koelkastenstrijd harder dan ooit" SCHEEPVAARTBERICHTEN VMF gaat samenwerken met Poolse industrie Asselsberg staakt produktie in oude gieterijen 6 pandbrieven van de Friesch-Groningsche Groei van zaken met Indonesië RCM Amsterdam boekt bevredigend resultaat ARM: Iets lagere winst i WÊMïËÉiht\ 4' Bijsturing JONGENS-ONDERGOED RIB-INTERLOCK Minimum-C A O OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Bevoorradingsschip voor booreilanden EVA in Wenen bijeen 1mm Marijnen in verslag Onzekerheid over aardgas G. C. T. van Dorp Toen het de onderhandelaars in de I legd. Belangrijke hiervan zijn: gelijke be- metaal- en elektrotechnische industrie oning voor mannen en vrouwen; opne- niet lukte het eens te worden over een i miPg huurc°mpensaties in de uurlonen; woruen os er een reducermg van het werknemers-aandeel in nieuwe C.A.O. the op 1 januari had moe- de ziektekostenpremies tot 1 percent ten ingaan, besloot men voor de 200.000 (breekpunt van de vorige onderhandelin- handarbeiders in de „grootmetaal" tot f voor ^et pensioenfonds maximaal - - 2,7 percent werknemerspremie (de DAF- een loonregeling, die hooguit tot 1 juli zou mogen duren. Voor de 45.000 be ambten kwam er wel een officiële C.A.O., maar ook die kreeg maar een duur tot 1 juli. In de tussenliggende tijd zou er niet zomaar worden gepraat over nieuwe C.A.O.'s, maar over arbeids overeenkomsten met een totaal nieuwe inslag. Daarover is inderdaad de laatste maanden informeel druk overlegd tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in de metaal. Wat dat overleg behelsde is in de afgelopen week bij brokstukken bekend geworden. Op de congressen van de Algemene en de Christelijke Metaal bedrijfsbonden en omdat die geen con gres hadden in de door de Katholieke bond ingelichte pers. Gezien deze publikatie-versnippering Is het piet overbodig nog .eens het geheel te bezien van de voorstellen waarom de on derhandelingen in de voor het hele loon- beleid zo belangrijke metaalindustrie draaien. De drie werknemersbonden, die aan het begin van het jaar er niets meer voor voelden in het slop van de kort-lo- pende C.A.O.'s te blijven zitten, hebben thans hun voorstellen geformuleerd voor twee verschillende soorten C.AO.'s. Eén voor de handarbeiders, die op 1 juli moet ingaan met een looptijd van 3 jaar. En één, die, in de loop van die 3 jaar, per onderneming de nieuwe handarbeiders- C.A.O. èn de nog nader te bespreken beambten-C.A.O. moet gaan vervangen, dus naar één arbeidsovereenkomst voor het gehele personeel met een daarvoor uiteraard vereiste aanpassing van het personeelsbeleid. De bonden willen in de 3-jarige C.A.O. van 1 juli bepalingen zien ten aanzien van verbetering van de loonschalen aan het begin van elk nieuwe jaar, plus „bij sturing" op gestegen kosten van levenson derhoud. Voor dit laatste is, zoals bekend, die nieuwe (experimentele) Philips-C.A.O. met 2 pet. „bijsturing" met een jaar voorbeeld geweest. De bonden stellen verder voor in de loop tijd van de CA.O. te komen tot een werkweek van 43 V2 uur. Zij willen een week extra vakantie voor jeugdigen en ouderen, en opvoering van de vakantietoe slag tot 6 percent. Het is opvallend dat zij nog niet zijn meegegaan met het appèl van de Europese vakbeweging om te komen tot een 40-urige werkweek. Op het jongste A.N.M.B.-congres is hierop door verscheidene afgevaardigden scher pe kritiek geuit. De bonden beschouwen echter de temporisering van de werktijd korting als een offer, waarvoor zij op an dere punten materiële compensaties wil len binnenhalen. Voorts hebben de metaalwerknemers organisaties nog een lijst met 20 andere voorstellen aan de werkgevers voorge- Advertentie INTERLOCK ecru «terk singlet, m. 5 2.90 slip, m. 5 3.30 RIB-INTERLOCK wit singlet 2.95 slip 2.95 NET-ONDERGOED „Brynje" singlet 5.50 slip 5.95 slips v.a. 1.85 singlets v.a. 1.85 (stijging per maat) De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid dr G. J. M. Veldkamp, heeft aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd omtrent de wenselijkheid van een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor ongehuwde vrouwen in de al gemene ouderdomswet. In de adviesaanvra ge heeft de minister een aantal aspecten belicht, die aan een verlaging van de pen sioenleeftijd voor ongehuwde vrouwen ver bonden zijn. De adviesaanvrage is het ge volg van een door de Tweede Kamer aan vaarde motie-Roolvink. Hierin werd de re gering uitgenodigd, zich omtrent dit vraag stuk met de SER te verstaan. kwestie); uitkering ineens in de vakan tietoeslag verwerken; overwerk op de weekeinden moet in overleg met de on dernemingsraad worden geregeld; onder zoek naar de mogelijkheden van extra voordeel voor georganiseerden; afschaf fing gemeenteklassen en hantering van een landelijke functielijst. Ten aanzien van de lonen zijn er een aantal voorstellen tot betrekking van de minima, extra beloning voor bezwarende omstandigheden, reisurenvergoeding, ploe gendienst-toeslag, enz. een gecompliceerd geheel, waarvan het percenten-gewicht moeilijk te schatten is, maar dat in elk geval voor vele groepen werknemers een gunstig effect moet hebben. De gecombineerde C.A.O. voor hand- en hoofdarbeiders, die de bonden over 3 jaar in de gehele metaalindustrie gerealiseerd willen zien, zal naar hun idee onder meer het volgende moeten behelzen: „Persoon lijk minimumsalaris, en een minimaal ge middelde 15 percent daarboven. Maandsa larissen: op 23-jarige leeftijd 477 mini maal gemiddeld per maand. Voor inbouw van handarbeiderslonen in één loonschaal, aanpassing hiervan aan de beambtensala- rissen. Toekenning van functiejaren op „topleeftijden", die voor de hogere werk- klassen uiterlijk 38 jaar mogen zijn. Op elkaar afstemmen van secundaire arbeids voorwaarden met het doel van verbetering voor ogen. Iedereen onder de C.A.O., ook wie daar thans gedeeltelijk onder valt. De bonden willen bij de C.A.O.-bespre- kingen ook overeenkomsten van algemene aard met de werkgeversorganisaties aan gaan. Die betreffen onder meer een ge schillenregeling, ook apart voor onderne mingen, opdat het stakingswapen pas in laatste instantie gehanteerd hoeft te wor den. Voorts wijziging van structuur en doel van de werkgevers-werknemersoverlegor ganen. Zo moet er bij voorbeeld één or gaan komen voor C.A.O.-bespreking, waarvan de bonden ook de financiering bij de onderneming willen leggen. En ten slot te zal er gepraat worden over vermo- gensaanwasdeling en pensioenvoorzienin gen. Zoals in de aanhef gezegd, is er tussen bonden en werkgeversorganisaties al uit voerig oriënterend overleg geweest. De indruk bestaat dat de werkgevers wel voe len voor een langlopende C.A.O. en een in de ondernemingen verder te regelen „C.A.O.-nieuwe stijl". Afgezien van de loonwijzigingen schijnen zij echter wel reeds bezwaren te hebben geuit tegen de onmiddellijke doorvoering van gelijke be loning en afschaffing van de gemeente klassen. Over het algemeen is de stem ming echter zodanig dat men, met de gegevenheden van dit moment, mag ver wachten dat de metaal ditmaal wel uit de uitgestelde impasse zal komen. Advertentie Doclstraat J9 - Haarlem - Tel. 152J2 ,SIEVERT" afbrand-apparaten Zaterdag is de eerste van een serie van zeven supplyboats ofwel bevoorradings schepen voor booreilanden, bestemd voor Smittloyd n.v. Rotterdam, opgeleverd. Vo rig jaar is door L. Smit en Co internatio nale sleepdienst en de Koninklijke Rotter damse Lloyd een dochteronderneming op gericht, onder de naam Smitlloyd n.v. om dit type schepen te exploiteren. De sche pen dienen om de booreilanden voortdu rend te voorzien van pijpen, cement, bariet, industriewater en olie. In eerste instantie zal Smitlloyd zich concentreren op de Noordzee, maar zij is voornemens deze exploitatie ook uit te breiden naar andere gebiedsdelen, zoals West-Afrika en de Perzische Golf. Er be staan reeds een groot aantal bevoorra dingsschepen in de Golf van Mexico maar van het type, zoals dat door Smitlloyd in de vaart wordt gebracht, is de zeewaar digheid opgevoerd met het oog op de slechte weersomstandigheden, die men op de Noordzee kan aantreffen. De door Van der Giessen de Noord n.v. te Krimpen a. d. IJssel tijdens een korte proeftocht op de Noordzee opgeleverde Smitlloyd 2 is het eerste supplyschip van een serie van zeven. Nog drie vaartuigen van deze serie worden bij Van der Gies sen de Noord n.v. gebouwd, twee bij scheepswerf De Hoop in Lobith en een bij scheepsbouwwerf gebroeders Pot in Bol nes. Als coördinator en kasvoerder voor al deze opdrachten fungeert n.v. Scheepswer ven voorheen H. H. Bodewes te Millin- gen. De Smitlloyd 2 heeft een lengte van zes tig meter, een breedte van twaalf meter en een hoogte van 5.15. meter. Het ruim 32 meter lange achterdek dient voor het vervoer van pijpen tot een totaal gewicht van 400 ton. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit twee zes-cylinder industriemo toren met een totaal vermogen van 3000 i.p.k. bij 300 omwentelingen per minuut. Elke hoofdmotor drijft via een simplex drukblok met de nodige tussenassen drie- bladige lima bronzen schroeven aan, met verstelbare spoed. Er is eveneens een boekpropellor geïnstalleerd met een ver mogen van 290 kp.k. waardoor het schip bijzonder goed manoeuvreerbaar is. De diensnelheid bedraagt 13 a 14 knopen. Voor het lossen van water en olie langs- WENEN (AP) In het Weense Hof- burg-congrescentrum begint vandaag de conferentie van de Europese Vrijhandels associatie (EVA) om te beraadslagen over twee voorstellen, die bedoeld zijn om de zaak van de Europese integratie te bevor deren. Zij zijn ingediend door Engeland en door de Skandinavische landen. De Skandinaviërs willen eerst de orga nisatie van de EVA versterken alvorens stappen bij de Europese Economische Ge meenschap te doen om de kloof tussen de twee handelsblokken te overbruggen. Volgens goede bronnen wil de Britse pre mier Harold Wilson trachten de andere leden-sta ten van EVA er toe te brengen zijn plan goed te keuren voor rechtstreek se onderhandelingen met de zes. Zijn plan houdt in voorstellen tot verla ging van de tariefmuren tussen de twee groepen, uitwisseling van ambassadeurs en vorming door beide groepen van een gezamenlijke consultatieve raad. zij het booreiland zijn sterke pompin- stallaties aangebracht om grote opvoer- hoogten te kunnen bereiken. Voor het ver voer van cement en bariet is het schip uitgerust met een aantal tanks met een totale capaciteit van ongeveer 120 ton. Het lossen van cement geschiedt met lage druk compressoren van hoge capaciteit, waardoor de cement als het ware door slangen naar het booreiland-wordt gebla zen. De motoren, de lieren en de anker- winches zijn alle van de brug af be- dienbaar. Tevens is er een uitgebreid be veiligingssysteem. Ter bevordering van een goede naviga tie is het schip voorzien van radar, dec- ca, girokompas en automatische stuurin richting, welke zijn ondergebracht in het polyester stuurhuis vervaardigd door Van der Giessen de Noord n.v. Het bevoorra dingsschip is eveneens uitgerust voor het assisteren bij het verplaatsen van het boor eiland bij verandering van locatie. Het totale draagvermogen van het schip be draagt ongeveer 750 ton. De overige zes voor Smitlloyd n.v. in aanbouw zijnde schepen worden alle voor 15 oktober van dit jaar opgeleverd. In eer ste instantie zullen zij in het Engelse ge bied van het continentale plat opereren. In verband met de officiële opening op vrijdag 11 juni van het opleidings centrum van Hoogovens aan de Wen- ckebachstraat in Velsen-Noord moet de directiekeet bij het gebouw het veld ruimen. Daartoe werd het hou ten gebouwtje in zijn geheel met in ventaris en al door een grote kraan opgetild en naar een minder in het oog lopende plek verplaatst. De foto. brengt deze „korte metten-actie" in beeld. VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv 2de tijdv. A.K U 467gb-471 471Vi Hoogovens Kon. Olie143.00-143.10 143.10 Philip 140.70-141.00 140.90 Unilever 143.50-144.20 144.40 Holl.-Am. Lijn 155'/r-156 A'dam Rubber 118- 118 Een huisvrouw in Kethel bij Schiedam ontdekte in twee biscuitjes scherven van een soort matglas. De scherven waren ongeveer anderhalve centimeter in doorsnee en een millimeter dik. De winkel waar de bis cuitjes gekocht waren, had deze betrokken van een fabriek. Daar moet het glas na het zeven in het deeg zijn geraakt en toen meegebakken. Bij het vervaardigen van biscuits worden twee controles uitgevoerd. De herkomst van het glas is voorlopig nog onduidelijk. De Keuringsdienst van Waren stelt een onderzoek in. De verplaatsing van het hoofdkantoor van d« N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij van Ol- denzaal naar Assen, is definitief. Er is over eenstemming bereikt tussen het gemeentebe stuur van Assen en de NAM. Nagenoeg alle houders van claims hebben ge bruik gemaakt van hun recht tot inschrijving zowel op de aandelen als op de 5percent con verteerbare obligaties ter zake van de uitgifte van nominaal 698.400 gewone aandelen tegen 160 percent en nominaal 2.328.000 584 percent 15-jarige in gewone aandelen converteerbare obligaties a pari ten laste van Grasso's Konink lijke Machinefabrieken N.V. te 's-Hertogenbosch. De oud-verbondsvoorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer J. A. Middel huis, heeft zaterdag in Doorn het nieuwe pavil joen van het A. C. de Bruijn-instituut geopend. Door een omzetstijging van 37 percent is het bedrijfsresultaat van N.V. Technisch Bureau Marynen in 1964 met ruim 22 per cent toegenomen. De kosten stegen met ruim 32 percent en de marge onderging een verdere zij het geringe daling. Voorgesteld wordt, wegens het te ver wachten beroep op de middelen in 1965, de extra reserve te versterken met 500.000 (v.j. 400.000) en een onveran derd dividend van 12 percent uit te ke ren. Volgens de verlies- en winstrekening stegen de inkomsten uit goederen, provi sie, enz tot 3,5 2,7) min. De winst komt uit op f 212.600 204.700). Het ge plaatste aandelenkapitaal bedraagt onver anderd 1,4 min. De directie verwacht binnenkort de rijksgoedkeuring te verkrijgen voor de verdere bebouwing van het fabriekster rein in Culemborg met 3.600 m2, terwijl uitbreiding van de huisvesting in Den Haag ook nieuwe investeringen zal vra gen. De vennootschap zal de winstinhou ding en de (nog) ruime liquiditeit straks nog hard nodig hebben. De strijd om de koelkastenmarkt is harder dan ooit. A AvPTtvntio met prachtige sigarenbandjes ROZEIM - PADDESTOELEN )TULPEN - ZEILJACHTEN Abbekerk 23 te Rotterdam. Abida 22 te Rotterdam. Achilles 23 te Balboa. Adonis 22 te Amsterdam. Alblasserdijk 23 v. Port Everglades n. Corpus Christi. Alchiba 22 v. Marseille n. New York. Alcor 24 te Antwerpen. Almkerk 24 te Antwerpen. Alnati 22 v. Salvador n. Las Palmas. Alnitak 23 te Rotterdam. Amsteldiep 22 v. Oslo n. Stavanger. Andijk 24 te Hamburg. Angolakust 22 v. Lissabon n. Gyon. Archimedes 23 te Le Havre. Ares 23 te Curagao. Arkeldijk 23 v. Antwerpen n. New York. Artemis 22 te St. Louis. Avedrecht 24 te Mena al Ahmadi. Averdijk 22 v. Aden n. Suez. Caltex Amsterdam 24 te Bahrein. Castor 21 v. Amsterdam n. Tripoli. Chiron 23 te Amsterdam. Congokust 23 te Antwerpen. Cumulus (weerschip) 21 v. Rotterdam n. Atlan tische Oceaan. Diogenes 22 v. Amsterdam n. Funchall. Dorestad 23 v. Abadan n. Singapore. Eenhoorn 24 v. Syracuse n. Piraeus. Eos 24 te Rotterdam. Esso Rotterdam 24 v. Bombay n. Rastanura. Friesland 22 v. Stettin n. Rotterdam. Geestland 23 te Barbados. Gorredijk 24 te Antwerpen. Graveland 23 te Bahia. Grotedijk 22 v. Lake Charles n. Savannah. Grootekerk 22 v. Amsterdam n. Kaapstad. Hector 22 v. Algiers n. Malta. Helicon 24 te Alexandrië. Hermes 23 te La Guaira. Hilversum 23 te Amsterdam. Hoogkerk 24 te Penang. Hoogland 23 te Rotterdam. Johannes Frans 22 v. Valparaiso n. San Nicolas. Kalydon 22 v. Teesport n. Petit Couronne. Karimun 23 te Labuan. Katsedijk 22 v. New York n. Antwerpen. Kinderdijk 22 v. Antwerpen n. Miami. Kloosterdijk 23 v. New Orleans n. Le Havre. Laertes pass. 22 Minvicoi n. Belawan. Langkoeas 23 te Genua. Mentor 22 v. Port of Spain n. Matanzas. Mersey Lloyd 23 te Rotterdam. Minos 23 te Amsterdam. Mohamed Reze Sheh 24 te Duinkerken. Montferland 22 v. Talcahuano n. Valparaiso Naess Commander 23 te New Orleans. Naess Tiger 23 v. Balboa n. Yokohama. Neder Elbe pass. 22 Hawai n. Valparaiso. Nista 23 te Djibouti. Oranjefontein 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Oranje Nassau 22 v. Oranjestad n. Kingston Osiris 23 te Rotterdam. Overijsel 25 te Aden verw. Parthenon 22 v. Port of Spain n. Miami. Pericles 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Philidora 24 te Laskhirra. Prins der Nederlanden 22 te Amsterdam. Prinses Margriet 21 v. New York n. Rotterdam. Radja 23 te Antwerpen. Rotterdam 21 te Rotterdam. Rijndam 23 te Rotterdam. Schelpwijk 22 v. Pulu Bukum n. Saigon. Schie Lloyd 21 v. Amsterdam n. Oost Azië. Sinoutskerk 22 v. Amsterdam. 23 te Hamburg. Sirrah 22 v. Aruba n. Glasgow. Sloterdijk 22 v. Rotterdam n. New York. Socrates 23 v. Puerto Limon n. Barbados. Soestdijk 24 te Antwerpen. Stad Alkmaar 22 te Rotterdam. Stad Delft 22 v. Rotterdam n. Kaap San Roque. Stad Den Haag 23 v. Norfolk n. Rio de Janeiro. Stentor 23 te Patras. Straat Banka 23 v. Santos n. Kaapstad. Straat Colombo 22 rede San Jose de Guatemala. Telamon 22 rede Pueto Limon. Theano 22 v. Rotterdam n. Dublin. Towa 23 te Antwerpen. Triton 23 te Philadelphia. Utrecht 24 te Le Havre. Vasum 22 v. Bonny n. Lavera. Videna 23 te Cristobal. Wieldrecht 22 v. Leith n. Vlissingen. Woltersum 22 v. Brownsville n. Lake Charles. Zafra 22 v. Suezkanaal n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop, 23 mei werkzaam te Port Brega. Gelderland, 24 mei vermoedelijke datum van vertrek van Orange (USA), met 2 tankers naar Bilbao. Groningen, 20 mei vertrokken van Bandar Abbas. Hector, 24 mei verwacht te Southampton met 2 bakken uit Arklow. Jacob van Heemskerck, 26 mei verwacht te Singapore met tanker van Koeweit. Junior, 19 mei aangekomen te Malta. Octopus, 20 mei aangekomen te Malta. Sepiola, 22 mei aangekomen te IJmuiden. Willem Barendsz, 23 mei 15 mijl zuid van Beachy Head met zuiger van Middlesborough. Uiterst tevreden over een drukke week vol onderhandelingen met de Poolse machi ne industrie is zaterdagmiddag ing. M. H. Damme, directeur van VMF Stork-Werk- spoor, uit Warschau op Schiphol terugge keerd. De reeds aarzelend begonnen sa menwerking tussen VMF en Polen zal in de toekomst snel worden uitgebreid. Met name heeft men het oog op de fabricage van dieselmotoren, machines voor de che mische en de levensmiddelenindustrie en hele fabrieken voor de suikerfabricage, al les bestemd voor export naar derde lan den. Om aan de aanspraken van de vakor ganisaties op de medezeggenschap nog meer inhoud te geven is bij de hoofdbe sturen van de drie samenwerkende orga nisaties van handelsvertegenwoordigers een rapport in studie dat onder meer be handelt de beloning, de onkostenvergoe dingen met name die van de auto en een wijziging van de wettelijke bepalingen over vertegenwoordigers en handelsagen ten. Dit is gisteren meegedeeld op de jaar vergadering van de Katholieke Vereniging van Handelsvertegenwoordigers „Sint Christoffel". De voorzitter de heer P. de Graaf zei in zijn jaarrede dat er onder handelsrei zigers nog steeds de vrees bestaat om openlijk te zeggen dat men lid is van een vakbond, omdat men beducht is voor maatregelen als de bond in conflict komt met het bedrijf. Deze feiten wijzen er op zo zei hij dat de medezeggenschap van de vakorganisaties van werknemers en het gelijkwaardig" partner zijn bij de vaststel ling van de arbeidsvoorwaarden door nog te veel werkgevers alleen noodgedwongen wordt geaccepteerd. Asselbergs' IJzerindustrie en Handel maatschappij NV zal de produktie in de verouderde en minder gunstig gelegen gieterij-afdelingen van het bedrijf aan de Lindebaan in Bergen op Zomm zeer bin nenkort beëindigen. De directie vertrouwt dat het overgrote deel van het hier werk zame personeel bereid zal zijn tewerkge steld te worden in haar bedrijven in Roo sendaal en aan de Parallelweg in Bergen op Zoom. Hierdoor zal kunnen worden voorzien in het tekort aan arbeidskrach ten in het bedrijf aan de Parallelweg, dat zeer goed in zijn orders zit, en kan een optimale bezetting van het Roosendaalse bedrijf worden verkregen. Ter toelichting deelt de directie verder mee, dat de opkomst van het aardgas en de daarmee gepaard gaande onzekerheid over de wijze van huisverwarming stag natie veroorzaken in de afzet van gietwerk voor haarden en kachels. De vraag naar dunwandig gietwerk is hierdoor thans ab normaal laag. Daarom is het besluit ge nomen de produktie van dit gietwerk ge heel in de moderne gieterij in Roosendaal te concentreren. De concentratie betekent dat de produktie in de oude gieterij-afde lingen zal moeten worden gestaakt. Voor Asselbergs is 1964, blijkens het verslag, een moeilijk jaar geweest door marktverstorende invloeden, die van de aardgasvondsten zijn uitbegaan. Het ex ploitatiesaldo daalde met ruim 30 percent bij een geldomzet, die slechts drie percent lager was. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen tot acht (v.j. negen) percent. Het lopende jaar zal vermoedelijk een ver lies worden geleden door de ongunstige marktsituatie van de gieterijsector. In de gang van zaken op iets langer zicht heeft de directie alle vertrouwen: zodra de reor ganisatie achter de rug is, zal weer van een basis voor redelijke resultaten gespro ken kunnen worden. Volgens de verlies- en winstrekening daalde het exploitatiesaldo tot 765.400 1,13 mini. Met afschrijvingen was 505.100 (f 489.700) gemoeid. De winst be draagt 335.000 497.300). In 1963 was nog 200.000 aan de algemene reserve toe gevoegd (thans nihil) Het geplaatste aan delenkapitaal bleef onderveranderd 2,5 min.. De investeringen beliepen in 1964 530.100 350.700). De Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V stelt tot nader order verkrijgbaar 6 °/o pandbrieven, serie DW tegen de koers van 100 percent (ook voor conversie). Verplich te uitloting 4 ®/o per jaar, coupures van 1000. De bij de FEWO aangesloten Neder- landsche Handelsreizigers Vereniging (NHRV) heeft op haar congres zaterdag in Rotterdam twee resoluties aangeno men. De eerste keert zich tegen de plan nen van de erkende vakcentrales om ten behoeve van de georganiseerde werkne mers fondsen te accepteren. De NHRV vreest dat de onafhankelijk heid van de vakorganisatie daardoor in gevaar komt evenals de democratische vrijheid van organiseren. In de twee re soluties wordt* scherp geprotesteerd tegen de voorstellen van de Raad van bestuur in arbeidszaken ten aanzien van het mi nimumloon voor handelsreizigers. Ge vraagd wordt een naar leeftijd gedifferen tieerde beloning, 6 percent vakantietoe slag van het totaal verdiende inkomen en minstens 15 werkdagen vakantie. De N.V. voorheen G.C.T. van Dorp heeft een aanzienlijke omzetstijging geboekt met transacties met Indonesië maar deze za ken zijn met minimale marges afgewik keld. Ook in de eerste vier maanden van dit jaar zijn de zaken met Indonesië weer sterk gegroeid. Aan brutowinst en commissie werd in totaal 947.200 (v.j. 806.600) ontvangen. De personeelskosten stegen tot 466.400 409.700) en onkosten tot f 289.400 225.800). Met afschrijvingen was 45.300 45.600) gemoeid. De winst steeg tot 234.500 200.600). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot 5'/! (5) percent. De verkoopafdeling Nederland boekte in de eerste vier maanden van 1965 een be vredigende omzetverhoging. De dochteron derneming op Curacao zal voor het eerst via een dividendbetaling in de Nederland se winst over 1965 bijdragen. De financiële resultaten over 1964 van de N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Am sterdam", zijn blijkens het verslag, bevre digend geweest. Uit de geconsolideerde winst- en verliesrekening blijkt, dat de bedrijfswinst is gestegen tot 5,46 (v.j. 2,5) min. De algemene onkosten daalden tot 281.215 361.246). De incidentele lasten bedroegen 380.377 169.925). Rente en dividenden leverden een nadelig saldo op van 109.690 (v.j. voordelig saldo van 259.067). De nettowinst steeg tot 4,82 2,39) min.) De bedrijfswinst van de moe dermaatschappij bedroeg 1,37 min 318.759). Hiervan wordt 2.76 min 1,08 min) gereserveerd voor bijzondere risico's. Voorgesteld wordt, zoals bekend, het divi dend te verhogen tot zeven (vijf) percent over een onveranderd aandelenkapitaal van 26 min. Voor het eerst zijn de cijfers van de Surinaamse Cultuur Mij in de cij fers opgenomen. De N.V. Amsterdamsche Rijtuigmaat schappij (ARM) heeft in het eerste kwar taal 1965 ies geringere resultaten behaald dan in dezelfde periode van 1964. De voor zitter, mr. A. Th. E. Kastein, noemde in de vandaag gehouden jaarvergadering de da ling niet verwonderlijk: het eerste kwar taal is voor de ARM nooit het beste en het verschil met vorig jaar beloopt slechts 20.000 tot 30.000. De directie denkt er over een nieuwe vestiging te stichten, maar concrete plannen bestaan er nog niet. De N.V. Handels-Vennootschap voor heen Maintz en Co. stelt voor, over het boekjaar 1964 op de gewone anadelen een onveranderd dividend van 8 pet in contan ten uit te keren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4