Kosten studie voor beroep in nieuwe Wet Inkomstenbelasting P. v. d. A.-partijbestuur is minder gedwee dan de Kamerfractie MORGEN RIPOLIH VIETNAM-POLITIEK IN DE TWEEDE KAMER Wet ziekenhuistarieven op 1 juni in werking m 69 m Invalide bouwde in zijn tuin een groot jacht MET Nieuwe functie voor oud-staatssecretaris „Praatpalen" op rijksweg 12 verbeterd Kans op 20 jaar ontzegging en 17 maanden cel Drs. J. de Po us leidt centraal orgaan SCHILDEREN Examen doen? cent J DINSDAG 25 MEI 1965 11 Voorbeeld Genie liet het te water TOP, DIE TONIC VAN HERO TIP voor meer genieten: Derby Tonic koel serveren met schijfje citroen. TIPTOP aan tafel en in longdrinks. Noem man en paard - vraag altijd Hero Derby Tonic. Cheers Diploma Vier kinderen - *0) Ballonnetjes door dr. E. van Raalte Ander geluid Koopman zat meermalen - ook in Haarlem dronken achter 't stuur Mijnhardt's Zenuwtabletten VOLKOREN KROKANTBROOD (Van onze belastingmedewerker) die in de Wet op de Inkomstenbelasting, die 1 januari 1965 in werking is ge- aan een geboorte zulke „dergelijke uitga ven" waren en en dat Is altijd zo geble ven. Het is overigens altijd wat moeilijk geweest om een juiste voorstelling van die - - I „dergelijke uitgaven" te krijgen. Men treden en die het uit de oorlogstijd at- heeft er ook de kosten van een echtschei- komstige Besluit op de Inkomstenbelas- dinsprocedure wel ondergebracht, waar- ting eindelijk heeft vervangen, nogal wat bij,he* dan weer verschil maakte of de i i r j echtscheiding voortgang vond of met. Hoe anders zijn geworden behoort ook de I we iedereen een fiscaal VOOrdeeltje regeling betreffende de aftrek voor gunnen, kunnen we om het wegvallen van buitengewone lasten. Wat op bet eerste de „dergelijke uitgaven" niet treuren. Ze gezicht het meest opvalt is, dat er vroe- Rebben veel aanleiding gegeven tot het r i I lanceren van fiscale proefballonnetjes, ger twee soorten buitengewone lasten Vervallen is ook het oude voorschrift, waren en nu drie. En dat zijn dan: a) kosten tot voorziening in het levens dat ziektekosten en wat daarmee annex is pas aftrekbaar waren, als de belasting- 1i I plichtige door ziekte enz. meer kosten had onderhoud van eigen en aangehuwde £an a®deren> die wat inkomen en gezin kinderen en pleegkinderen, voor wie betreft met hem gelijk stonden. Deze be- geen kinderaftrek wordt genoten en van paling was op zichzelf niet onredelijk. Im- andere bloed- en aanverwanten in de ™ers het was de bedoeling, dat bepaalde - ïi i ii lasten pas voor aftrek in aanmerking zou rechte linie en in de tweede graad der den kQmen; ajs ze „buitengewoon" waren, zijlinie; en b) kosten ter zake van ziekte, dus harder drukten op de belastingplich invaliditeit, bevalling en overlijden van tige dan op een ander. Maar het is altijd de belastingplichtige, diens echtgenote, een bijzonder moeilijk te hanteren stuk ïi.i van de buitengewone-lastenregehng ge- diens eigen en aangehuwde kinderen en bleven, dat onze rechtcolleges wel eens tot pleegkinderen en verder dezelfde fa-1 wel zeer vernuftige maar toch maar wei- milieleden als onder a) genoemd. Dat lijkt allemaal nogal omslachtig, maar het komt erop neer, dat betalingen voor andere familieleden dan ouders, grootouders, kinderen of kleinkinderen en borers of zusters geen buitengewone las ten kunnen opleveren. De ouders, groot ouders, broers of zusters van de echtge- nig overtuigende redeneringen heeft ver leid. Hoe dit wezen moge, het is in ieder geval afgeschaft. Maar er is wel iets voor in de plaats gekomen. De kosten voor ziekte, invalid! voor aftrek in aanmerking, als ze een be paald percentage van het (onzuivere) in komen, verminderd met de persoonlijke verplichtingen, te boven gaan. Dat percen tage is maximaal 4 en minimaal 1. De percent wordt n.l. verminderd met Vt percent voor het derde en ieder volgend kind, waarvoor aanspraak bestaat op kin deraftrek. Heeft iemand dus 4 kinderen, dan daalt het percentage van 4 met 2 maal Vi is 1 percent. Zijn buitengewone lasten moeten dan dus 3 percent van zijn inkomen uitmaken, wil hij voor aftrek in aanmerking komen. Zoals gezegd kan het percentage nooit b.v. lager komen dan 1. Kinderen voor wie, omdat ze studeren, aanspraak bestaat op meervoudige aftrek, gelden in dit verband toch voor één. Tenslotte wijzen we nog op één verschil: de kosten van ziekte, invaliditeit en be valling komen als buitengewone last in aan merking voor zover ze de hierboven ge noemde grens te boven gaan. Dat eerste stuk beneden de grens telt dus nooit mee, want er staat „voor zover". Gaat het om het totaal van de buitengewone lasten, dan geldt dat ze aftrekbaar zijn „indien" ze de gestelde grens overschrijden. Is die grens dus overschreden, dan komt het ge hele bedrag, dat als buitengewone last mag gelden, voor aftrek in aanmerking. Als allerlaatste opmerking nog dit: in de praktijk komen de voorschriften er op neer, dat buitengewone lasten in aftrek kunnen komen in het jaar, waarin ze zijn betaald. Het kan daarom zijn nut hebben rekening nog voor de afloop van een ka lenderjaar te voldoen. De genie heeft in Finsterwolde de heer P. K. van Dijk uit de brand geholpen. De heer Van Dijk, die ernstig invalide is, heeft de afgelopen jaren al zijn vrije tijd en vakanties besteed aan het bouwen van een groot jacht, dat zeveneneenhalf bij tweeënhalve meter meet en drieënhalve ton zwaar is. Dat deed hij in de tuin achter zijn woning aan de Veenweg in Finster wolde. Toen het jacht gereed was wilde de heer Van Dijk het uiteraard wel graag in de haven van Winschoten zien dobberen. Twee barrières zaten hem daarbij in de weg. In de eerste plaats moest het jacht over een schuurtje heen getild worden en als dat gelukt was, moest het nog zeven kilometer over de weg naar de haven in Winschoten gebracht worden. De 37-jarige heer Van Dijk, voor wiens staaltje van huisvlijt men in Finsterwolde grote bewondering heeft omdat hij deze bouwprestatie verrichtte als ernstige inva lide (hij werd in 1949 bij de politiële ac ties in het vroegere Nederlands-Indië ern stig gewond) riep toen de hulp van de genie in. De genie zag er wat in en zo heeft gister middag personeel van de 105 Pontonplaat brugcompagnie uit Wezep met een speciale kraan het jacht over het schuurtje getild en het met een speciale botenwagen naar de haven van Winschoten gebracht. note van de belastingplichtige horen hier feit en bevalling komen slechts in aan- we zouden haast zeggen vanzelfspre- merking voor aftrek voor het gedeelte, kend ook bij. waarmee ze overtreffen 500 of als dat Met dat al hebben we nu nog maar minder is, 2V2 pet. van het (onzuiver) in- twee soorten buitengewone lasten. De der- komen, verminderd met de persoonlijke de, een nieuwe categorie, zijn: c) uitga- verplichtingen. Dit gedeelte komt dus nooit ven „ter zake van zijn opleiding of studie in aanmerking. Een voorbeeld kan dit wei voor een beroep". Men dient te letten op licht verduidelijken. Stel dat iemand het woord „zijn". Het gaat dus om de 17 000 inkomen heeft, 1000 betaald heeft belastingplichtige zelf. Heeft hij studeren- voor een lijfrentepremie en 1500 heeft de kinderen, dan kan hij daar kinderaf- betaald wegens ziekte van zijn vrouw. De trek voor krijgen, als ze althans jonger lijfrentepremie mag als persoonlijke ver zijn dan 27 jaar. Zijn ze ouder, dan kan plichting afgetrokken worden van het (on hij een aftrek wegens buitengewone las-1 zuiver) inkomen van 17.000. Blijft over Advertentie DERBY TONIC ten vragen voor de kosten ter voorziening in het levensonderhoud van dit kind, om dat hij dan geen kinderaftrek meer kan krijgen. De jurisprudentie heeft uitgemaakt dat de studiekosten in dat geval tot de kosten ter voorziening in het levensonder houd worden gerekend. Zoals we al zeiden is de mogelijkheid van aftrek voor studiekosten nieuw. En daar mee is voldaan aan een lang gekoesterde wens van velen, die naast hun betrekking nog studeren om een diploma te behalen Men neemt wel aan, dat onder deze nieu we bepaling ook aftrek mogelijk zal zijn voor de kosten van een proefschrift voor het behalen van de doctorstitel. Naar de letterlijke wettekst zou dat twijfelachtig kunnen zijn aangezien men moeilijk kan volhouden, dat promoveren opleiding of studie voor een beroep is. Toch is het de verwachting, dat het wel gebeuren zal Zoals gezegd is de bepaling in het leven geroepen om hen te helpen, die naast hun betrekking studeren. Men moet hierbij echter weer onderscheiden tussen hen, die studeren om gewoonlijk via het behalen van een diploma promotie te maken of op andere wijze vooruit te komen en hen, die alleen studeren om in hun functie bij te blijven. Die er dus geen directe ver betering van hun positie mee beogen. Voor deze laatste categorie geldt de nieuwe 'be paling omtrent de studiekosten niet, om de eenvoudige reden, dat zij hem niet no dig hebben. Studiekosten gemaakt om de functie, welke men bekleedt, beter te kun nen uitoefenen behoorden ook vóór de nieuwe wet al tot de aftrekbare kosten, omdat ze nu eenmaal uit de bron van in komen de betrekking, die de belasting plichtige heeft voortvloeien. 16.000. 2'/i pet van 16.000 is 400. Dat is minder dan 500. Als buitengewone lasten ter zake van ziekte mag hij dus in rekening brengen 1500 minus 400 of 1100. De idee is dezelfde als die, welke tot het oude voorschrift heeft geleid, nl. dat de wetgever een zeker bedrag van het totaal der kosten wegens ziekte, invalidi teit en bevalling als normaal beschouwt. De gehele regeling heeft altijd bedoeld en bedoelt nog niet gewone lasten aftrekbaar te doen zijn, maar buitengewone. Op merkelijk is, dat de kosten van over lijden zijn uitgeschakeld. Ze gelden dus steeds als buitengewone lasten, hoe groot of hoe klein het bedrag ervan ook wezen moge. Maar nu zijn we er nog niet. Want al ie buitengewone lasten te zamen, dus hét to taal van de hier bövén oficféra), b), en c), genoemde bij elkaar, komen slechts Als we nog even hierboven onder b) kij ken valt het op, dat daar sprake is van kosten ter zake van ziekte, invaliditeit, bevalling en Overlijden. De kosten van be valling zijn thans afzonderlijk genoemd. Totnogtoe werden deze kosten wel altijd als buitengewone lasten beschouwd, omdat ze gerangschikt werden onder „andere dergelijke uitgaven" waarvan in de oude wet gesproken werd. In het per 1 januari 1965 buiten werking gestelde Besluit op de Inkomstenbelasting was behalve van ziek tekosten, kosten van invaliditeit en sterfge val ook sprake van „andere dergelijke uit gaven". Ons hoogste rechtscollege heeft al spoedig beslist, dat de kosten, verbonden 3\%u3iJ,aapv Luitenant-generaal W. den Toom van de Koninklijke Luchtmacht, oud-staatssecre taris voor dit krijgsmachtdeel, is benoemd tot voorzitter van de bestuursraad van het NADGE-project (Nato Air Defence Ground Environment). Dit project dat meer dan een miljard gulden kost, heeft tot doel het meldings- en gevechtsleiding- stelsel van de luchtverdediging van de NAVO door modernisering en automatise ring aan te passen aan de mogelijkheden van de moderne wapensystemen. Generaal Den Toom heeft vorig jaar als staatssecretaris reeds het initiatief ge nomen om een belangrijk deel van het NADGE-systeem voor België, West-Duits- land en Nederland spoedig in te voeren. De onlangs door de heer Slotemaker de Bruine (Pacifistisch Socialistische Partij) tot mr. Luns als minister van Buitenland se Zaken gerichte interpellatie over de po litiek van de Nederlandse regering met be trekking tot de kwestie Vietnam, had in meer dan een opzicht geen gelukkig ver loop. De interpellant meende het best, maar deed het verkeerd. Door al te een zijdig het beleid van Peking-China te wil len ontzien, gaf hij nodeloos aan de minis ter van Buitenlandse Zaken en aan de ik voeg hieraan terstond toe, helaas al te gedwee zich dragende meerderheid in de Tweede Kamer de kans om de nadruk te laten vallen op wat dan te noemen valt het gevaar van communistische bedrei ging voor niet alleen geheel Vietnam maar tevens voor gans Azië. Een tweede fout van de heer Slotema ker de Bruine was, dat hij te lang bleef stilstaan bij uiteenzettingen, die ten dele overbodig waren, daarentegen met zulk een grote, mijns inziens bepaald te grote, hoeveelheid vragen kwam aanzetten, dat hij bij voorbaat zichzelf de pas had afge sneden om die vragen behoorlijk toe te lichten. Laat staan, dat hij nog de moge lijkheid had om te bevorderen, dat het de bat werkelijk over de hoofdpunten zou gaan. Gretig greep minister Luns nu de gele genheid aan, een te voren op zijn departe ment op papier gezet stuk, dat bovenal diende om de boosaardigheid van rood- China af te schilderen, met meer nadruk dan de werkelijke inhoud rechtvaardigde voor te lezen. Doch op haar beurt maakte de Kamer in haar geheel ook allerminst een goede beurt. Triest was, hoezeer het ontbrak aan een openlijk erkennen, dat op meer dan een punt de Verenigde Staten van Ameri ka ter zake van Vietnam een bedenkelijk beleid voeren. En bijkans nog bedroeven- der indruk maakte, dat kennelijk alle ove rige, niet tot de P.S.P. of tot de Commu nistische Partij behorende, afgevaardig den al te zeer huiverden om er op aan te dringen, dat Nederland, in de eerste plaats in de Veiligheidsraad, verder eveneens in de Noord Atlantische Verdragsorganisatie, onomwonden zou verklaren geen heil te zien in de politiek van Washington om te menen, dat de moeilijkheden inzake Viet nam uitsluitend met behulp van wapenge weld zijn op te lossen. Goed, tenslotte kwam er dan tenminste nog een door de socialistische afgevaardig de de heer Ruygers voorgestelde motie ter tafel, die althans nog iets inhield omtrent de wenselijkheid tot vreedzaam overleg te komen. Die motie werd, met alleen de Pa cifistisch Socialisten en de Communisten tegen, bij zitten en opstaan, aangenomen. Alles te samen bleef de Kamer echter bij de behandeling van de kwestie-Vietnam toch beneden datgene, wat men van haar had mogen en kunnen verlangen. Zij liet de gelegenheid voorbij gaan om de minis ter van Buitenlandse Zaken nu eens heel duidelijk te zeggen, dat het, onder meer voor Nederland, de hoogste tijd is gewor den om niet steeds al te braaf achter de heren in Washington te blijven aanlopen. Te verblijdender vind ik het daarom, dat het bestuur van de Partij van de Arbeid thans een heel ander geluid heeft laten ho ren, dan van de Kamerfractie van die par tij te beluisteren viel. Op zichzelf is dit reeds een merkwaar dig verschijnsel. Zeker, in Nederland is het, veel meer dan in tal van andere lan den, mogelijk, dat er tussen een partijbe stuur en de Kamerleden, welke deel van die partij uitmaken, wel eens verschil van inzicht bestaat. Zelden echter gebeurt het, dat hiervan openlijk blijk wordt gegeven, gelijk nu is gebeurd. Want wie het de vorige week in de Tweede Kamer gevoerde debat heeft ge volgd en daarbij onder meer acht heeft ge slagen op de door de fractie van de P.v.d.A. aan de dag gelegde houding, kon heel duidelijk in de een paar dagen later door het partijbestuur geopenbaarde ver klaring lezen, dat dit in niet onbelangrij ke mate, doordat het veel kritischer stond tegenover het Amerikaanse beleid, van het optreden van de socialisten op het Binnen hof afweek. Immers, in de uiteenzettingen van het partijbestuur viel de nadruk op het feit, dat er zich in Zuidoost-Azië een sociale revolutie voltrekt en dat, juist in het licht daarvan, het opbouwen van een doeitref fend verzet tegen het ginds tevens opdrin gend communisme, in hoge mate belemmerd wordt doordat men (Washington, met inbe grip van hen, die al te zeer naar het pij pen van Washington dansen!) daarvoor niet voldoende oog blijkt te hebben. Met name heeft het bestuur van de P.v.d.A. er ook goed aan gedaan er op te wijzen, hoe die sociale revolutie op verzet stuit bij de kleine bevoorrechte groepen die in enkele landen nog het politieke en maatschappelijke leven beheersen. Juist was ook de opmerking in de hier nog eens kort weergegeven verklaring, dat het Wes ten en met name de Verenigde Staten meer begrip zullen moeten tonen voor bo ven reeds genoemd omwentelingsproces. Tot besluit van deze opmerkingen nog het volgende. Zo ik het wel heb is aan de situatie van het partijbestuur een gedach- tenwisseling vooraf gegaan in de commis sie van de partij, die zich in het bijzonder met vraagstukken van het buitenlands be leid bezig houdt. Men kan er, dunkt me, gegeven de tenslotte door het partijbe stuur genomen beslissing om met zijn verklaring voor de dag te komen, wel staat op maken, dat in de bijeenkomst v.an de commissie, waarvan ik zoëven ge wag maakte, zekere al te drijverige com munistenvreters, die blijkbaar binnen de Kamerfractie nog wel succes hebben ge had, in de minderheid zijn gebleven. Terecht, want dergelijke drijverij komt aan een verstandig inzicht ten aanzien van de buitenlandse politiek gemeenlijk niet ten goede! Dr. E. van Raalte In België heerst liberale vreugde. Met een brede lach toont de voorzitter van de Belgische Liberale Partij, Van Audenhoven het socialistische dag blad „Le Peuple" (Het Volk), dat met een grote kop het succes van de libe ralen bij de verkiezingen van zondag vermeldt. (Telefoto) De tien „praatpalen", die vorig jaar bij wijze van proef op rijksweg 12 wer den geplaatst ten oosten en ten westen van het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht worden vervangen door verbeter de zuilen. Bij de proef is ondermeer de technische uitvoering van het gebezigde draadloze sy steem in de praktijk beproefd. In de nieuwe zuilen zijn de opgedane ervaringen van de politie alsmede de suggesties van de zijde van de weggebruikers ver werkt. De belangrijkste verbeteringen zijn o.m. een sterk vereenvoudigde bediening gelijk aan die van een telefoon. Het tij dens de proef toegepaste systeem van knop indrukken bij spreken en loslaten van de knop bij luisteren is vervallen De gebruiksaanwijzing is, behalve in het Nederlands, in drie talen aangebracht, Het opschrift „politie" is vervallen. Twintig jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en zeventien maanden gevan genisstraf hangen een 48-jarige in een woonwagen in Arnhem wonende koopman boven het hoofd. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam eiste gisteren in twee gevoegde zaken totaal vijftien jaar ontzegging en vijftien maan den gevangenisstraf tegen hem, omdat hij in Helmond en Haarlem onder invloed van sterke drank achter het autostuur had gezeten, hoewel de rijbevoegdheid hem ontzegd was. Inmiddels heeft de rechtbank in Amsterdam de man voor een dergelijk feit veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging. De woonwagenbewoner is ook in België voor rijden onder drankinvloed ge straft. De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir dat de verdachte onbetwistbaar duidelijk heeft getoond, dat hij vólkomen lak heeft aan de veiligheid op de weg en aan de ontzeggingen die hem zijn op gelegd. Tegenover de politie heeft hij trou wens verklaard dat hij lak heeft aan een rijbewijs. Voor het gerechtshof betoogde de koopman dat hij dergelijke opmerkin gen in een agressieve bui had gemaakt. Hij bezwoer het hof dat hij „nooit meer op de weg zou komen en nimmer meer een druppel drank zou drinken". De Arnhemse raadsman, mr. D. C. de Kempenaer, betwistte geenszins de ernst van de zaak, maar meende dat er geen enkel redelijk argument was te bedenken om de verdachte ten aanzien van hét in Haarlem gepleegde feit zolang, bijna ne gen maanden, in voorarrest te houden. Het hof zal 3 juni arrest wijzen. Advertentie Op 1 juni zal de nieuwe wet ziekenhuis tarieven in werking treden. In verband hiermede zal de prijzenbeschikking zie kenhuizen, sanatoria en revalidatiecentra komen te vervallen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en staatssecretaris dr. A. J. Bartels hebben Advertentie soorten fimibrod de door de betrokken maatschappelijke or ganisaties in het leven geroepen stichting centraal orgaan ziekenhuistarieven belast met de uitvoering van de wet. De stich ting centraal orgaan ziekenhuistarieven wordt gevormd door onder andere de zie kenhuisorganisaties, de ziekenfondsorgani saties en de organisaties van ziektekosten verzekeraars, alsmede de sociale verzeke ringsbank. Het bestuur van de stichting centraal orgaan ziekenhuistarieven bestaat uit 23 leden met inbegrip van drie onafhanke lijke deskundigen. Als zodanig zijn benoemd de oud-minis ter van Economische Zaken drs., J. W. de Pous, die tot voorzitter is aangewezen, en de heren dr. B. Pruijt en prof. dr. W. J. van de Woestijne, die als vice-voorztters zullen fungeren. Van de twintig overige bestuursleden zijn er tien aangewezen door de stichting het Nederlandse ziekenhuiswezen en de vereniging van katholieke ziekenhuizen, negen door de verschillende organisaties van ziekenfondsen en ziektekosten-verze keraars en één door de sociale verzeke ringsbank. Het bureau var. de stichting is geves tigd op het adres Nieuwe Parklaan 25 te 's-Gravenhage. Tot directeur is benoemd drs. D. J. Wagner.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11