Soekarno vindt een plebisciet voor West-Irian overbodig Lufthansa wil nog meer KLM-piloten 't Prinses ongeval Margriet na in ziekenhuis Cadsu-uitkering f 31.40 per eenheid I HET WEER Bestand in Bolivia na reeks zware gevechten Waarom een volksstemming over iets dat duidelijk is?" Basis gelegd voor opera koor en -orkest Meer dan 20 doden VBII JÖOgaerS I taa^ ^a"etten te begeleiden. Voor modieuze dames- en teenerkledfng m INTER—BENFIGA BERTUS PRUIS, vanaf hedenavond in onze showroom Automobielbedrijf JAN VAN DER VOSSEN Botermarkt 1-5 - Haarlem Telefoon 10399-20449 GARAGE VERBEEK N.V. Bloemendaalseweg 1 - 9 Bloemendaal - Tel. 52301 - 63702 Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Vrijstelling van militaire dienst pagina Leo Vroman kreeg de P. C. HooStprijs pagina 15 Slotbetaling begint 21 juni Het woord is aan In de krant van heden: mmm Wisselvallig TELEVISIE 50e JAARGA'G NUMMER 169 DINSDAG 25 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Dairaate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELS£N-^M VIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. optzon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landre Adjunct Hoofdredacteur: E. Komng Hoofdredacteur: Simon Koster ff President Soekarno van Indonesië is van mening dat het overeenkomstig de bepalingen van de Verenigde Naties in 1969 te houden plebisciet onder het volk van het voormalige Nieuw-Guinea over bodig is geworden omdat het gehele volk van West-Irian voor de Indonesi sche republiek is. Dit heeft de president verklaard in een vraaggesprek met dr. P. G. J. Korteweg, reizend diplomatiek commentator van de NCRV, dat gister avond in het radioprogramma „Wereld- panorama" is uitgezonden. (Van onze correspondent) BONN. Van de ruim dertig piloten en 350 man grondpersoneel, die de Lufthansa wegens uitbreiding van de diensten tekort komt, zal wanneer de be sprekingen met de KLM slagen een zes tal pilotenplaatsen binnenkort bezet zijn. Dit althans werd ons vanmorgen ver zekerd door een woordvoerder van de Duitse Lufthansa op berichten als zou de Duitse maatschappij graag alle perso neel dat de nationale luchtvaartmaat schappij dit jaar in het kader van de bezuinigingsmaatregelen moet afstoten, willen overnemen. De Duitse maatschappij zoekt naast een dertigtal piloten ook nog enkele honderden monteurs en ander grondpersoneel. Uit de vruchtbare samenwerking tussen de twee luchtvaartmaatschappijen is reeds eerder een overeenkomst gegroeid betref fende de overneming van piloten. Eind vorig jaar waren er op deze wijze 24 KLM piloten, die op de Rijksluchtvaartschool in Eelde waren opgeleid, in Lufthansadienst overgegaan. In de loop van dit jaar is dit aantal tot 36 uitgegroeid. Als de bespre kingen slagen zullen dit er binnenkort 42 worden, die allen worden ingezet op tra jecten binnen Europa. Het is de bedoeling dat de piloten op den duur ook straal vliegtuigen mogen besturen, geheel volgens de richtlijnen die gelden bij de Lufthansa. Advertentie Dr. Korteweg herinnerde de president aan de uitspraak over West-Irian, die het Indonesische staatshoofd onlangs in een van zijn laatste redevoeringen heeft ge daan en waarover in Nederland enige dei ning is ontstaan. Zoals bekend is heeft president Soekarno gezinspeeld op het eventueel laten vervallen van het zelfbe schikkingsrecht van het West-Irianse volk. Op de vraag of de president zijn uit spraak in deze nog eens duidelijk zou wil len maken, gaf Soekarno ten antwoord: Het is waar dat wij zijn overeengekomen om na de overdracht van West-Irian een plebisciet te houden om het volk zelf te laten beschikken over zijn toekomst. Maar hoe is de situatie nu? Het gehele volk heeft verklaard, tot de republiek van Indo nesië te willen horen". De president trok hieruit de conclusie dat het verspilling van moeite en geld zou zijn, wanneer men nu nog een volksstemming wil houden. Boven dien loopt men dan het risico van politieke verwikkelingen. „Voor onze verstandhou ding met Nederland is het beter dat Nederland aanneemt dat het volk van West-Irian tot de republiek wil horen" legde dr. Soekarno uit. Dus eigenlijk vindt u het plebisciet niet meer nodig?" jNee, niet meer nodig, het gehele be stuur in West-Irian is nog pro-Indonesië. Alles gaat geweldig goed." .Gesteld dat er toch een plebisciet zou worden gehouden, dan maakt u zich niet de minste zorg over de uitslag?" ,Nee, helemaal niet, waarom zouden wij een volksstemming houden over iets wat al helemaal duidelijk is? De feiten wijzen het uit." De vraag wat die feiten waren, beant woordde dr. Soekarno met een weder vraag: „Hoort u stemmen onder het West- Iriaanse volk, dat zij niet graag in de schoot van de republiek Indonesië zitten?' De president stelde tenslotte voor om ter wille van de goede verhouding tussen bei de landen niet meer te redetwisten over dit gebied. „Laten we nu over West-Irian niet meer gaan bakkeleien, laten we geen plebisciet meer houden. Het volk is al pro-republiek, het volk wil blijven in de schoot van de republiek, laten we dat zo aannemen. En dan bestaat er tussen Nederland en Indonesië geen punt van wrevel meer," aldus president Soekarno. A rre staties De Indonesische autoriteiten hebben in West-Irian verscheidene personen gearres teerd wegens een poging een zogenaamde organisatie van vrije papoea's" op te richten, zo meldt het persbureau Antara Volgens het persbureau hadden subver sieve elementen, die hadden gepoogd de organisatie in het Ajamaroe-district op te richten, ook de vlag van de organisatie willen hijsen. De pogingen van deze con tra-revolutionairen zijn tijdig verijdeld om dat twee stamhoofden, aan wie was ver zocht tot de organisatie toe te treden, de autoriteiten hebben ingelicht," meldt An tara. In regeringskringen wijst men er op, dat het woord „volksstemming" niet in het in 1962 gesloten verdrag tussen Nederland en Indonesië, dat onder auspiciën van de V.N, I I tot stand is gekomen, wordt genoemd. Ar tikel 20 van dit verdrag stelt alleen, dat het volk van West-Irian voor 1969 het recht van zelfbeschikking moet kunnen uitoefenen. Deze bepaling kan op verschil lende wijzen worden geïnterpreteerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde boven dien, dat de Nederlandse regering noch officieel noch officieus door Djakarta is benaderd over de Indonesische houding ten opzichte van een eventuele volksstem ming. Daarom worden de uitlatingen van president Soekarno, hoezeer ook betreurd omdat een volksstemming de beste wijze van het uitoefenen van het recht van zelf beschikking is door Den Haag zeker nog niet beschouwd als het definitieve Indone sische regeringsstandpunt. De omgeslagen auto van prinses Margriet, die tegen de vangdraad tot stilstand kwam. Ten gevolge van het vrij ernstige on geluk, dat zij op de rijksweg Den Haag- Utrecht onder Bodegraven heeft gehad met haar M.G. 1100, heeft prinses Mar griet de nacht moeten doorbrengen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Verwacht werd dat zij in de loop van vandaag het ziekenhuis zou kunnen verlaten. Het ongeval gebeurde om ongeveer kwart voor twee. De prinses maakte ge bruik van een nieuwe weg, die slechts en kele uren eerder voor het verkeer was opengesteld en bedoeld is om het centrum van Bodegraven te ontlasten. De weg geeft aansluiting op de rijksweg richting Utrecht. De prinses was op weg van haar studentenhuis in Leiden naar het konink lijk paleis. De prinses moet vrij snel hebben gere den en door de nieuwe situatie enigszins zijn verrast. Vermoedelijk is de wagen toen in een slip geraakt door het fijne grint dat nog op de weg lag. Hierdoor verloor zij de macht over het stuur, waar na de wagen om zijn as schoof en op de zijkant naar rechts weggleed en tegen het vangdraad terecht kwam. De prinses is hierbij naar rechts geval len en vermoedelijk met haar arm door het open raam langs het grint geschoven. Haar schouder werd gekneusd en uit haar arm moest later veel vuil en grint worden verwijderd. De paleisadjudant, de heer Plaatjes, die achterin zat, kon de wagen ongedeerd verlaten en hield een toevallig passerende militaire ambulance aan, die de prinses met de grootste spoed naar het Utrechtfee ziekenhuis bracht. Dadelijk na het ongeval haalde de poli tie van de gemeente Bodegraven, die met De problematiek rond het vinden van enkele wagens was uitgerukt, de nummer- koren en orkesten die uitvoeringen door borden AA-28 van de verongelukte wagen Het Cadsu (Centraal bureau Duitse scha de-uitkeringen) zal omstreeks 21 juni be ginnen met de slotuitkeringen. De waarde per eenheid van de toegekende verhou dingsgetallen is definitief vastgesteld op f 31.40, zodat gerechtigden boven het al verleende voorschot van f 21.per een heid nog eens 10.40 per eenheid zullen ontvangen. (We komen hierop morgen terug.) de Nederlandse Opera zouden kunnen begeleiden, lijkt opgelost. Het bestuur van het Nederlands Kamerorkest en het bestuur van het Nederlands Kamerkoor af, om de wagen van de „koninklijke sta tus" te ontdoen en herkenning tegen te gaan. Deze platen kunnen gemakkelijk aangebracht en verwijderd worden. De zwaar beschadigde wagen werd met een takelwagen naar het Bodegravense politiebureau overgebracht. Volgens enke- hebben de minister doen weten dat zij le omstanders zaten op de voorbank enke- berejd zjjn Je werkzaamheden van hun le grote bloedvlekken. koor en orkest uit te breiden met de NlPllWP hpdllitpn functie van operabegeleiding. Het be- "Vö U Lv I geleidingsorkest krijgt als evenwaardige De reorganisatie van beide stichtingen Minister Bogaers van Volkshuisvesting komt er op neer dat de te vormen ensem- gaat een bijzonder hoge arbeidsbespa- bles een zelfstandige functie krijgen, waar- j i i ui bij niet uitgesloten is dat leden van de ring in de woningbouw hoger belonen ens*mbles óók in het huidige Ka_ dan tot dusver. Binnen enkele dagen rnerkoor en Kamerorkest optreden. Sollici- wordt, zo kondigde hij vandaag aan op tanten van de Nederlandse Opera in liqui- het congres van de Katholieke Aan- datie zullen voorrang hebben. nemers in Amsterdam, een regeling van D® hee5 Louis Stotijn heeft zich bereid i.ii verklaard de artistieke leiding op zich te kracht met de volgende inhoud: nemen van het begeleidingsorkest; hij zal Als een arbeidsbesparing van ten- nauw samenwerken met de muzikaal di- minste 30 percent wordt aangetoond dan recteur van het Nationale Ballet, de heer tellen 100 woningen voor 80 eenheden An<*ré Presser. De Stichting Het Neder- landse Kamerorkest behoudt de verant- m het contingent: hij een besparing van woordeiijkheid voor de algemene gang van 45 percent gaan 100 woningen nog maar zaken bij de beide, binnen de stichting af- voor 60 contingentseenheden tellen en zonderlijk werkende, orkesten. Zowel voor bij een besparing van 60 percent zullen bet te vormen koor als het orkest zal bin- 1 - r j nenkort sollicitatiemogelijkheid worden 100 woningen nog slechts 40 eenheden opengesteid van gemeente of provincie vragen. Hij zei verder dat het goedkeuringsbeleid in zekere mate zal worden gedecentrali seerd. Zo zal met ingang van 1 juni de grens der bouwkosten van werken waarvoor de hoofden van de provinciale woningdiensten gemachtigd zijn zelf de rijksgoedkeuring uit de te hunner beschikking gestelde vo lumen te verstrekken, worden verhoogd van 100.000 tot 200.000. Met ingang van diezelfde datum zal de grens, tot welke de gemeentebesturen ge rechtigd zijn rijksgoedkeuring te verstrek ken, worden verhoogd van 10.000 tot f 15.000. De grens voor werken, waarvoor geen rijksgoedkeuring vereist is, zal worden verhoogd van 2.000 tot 3.000. Voorts zal geen rijksgoedkeuring meer nodig zijn voor onderhoudswerkzaamheden in het algemeen, alsmede voor herstel werkzaamheden in en aan woningen, on afhankelijk van de kosten van het werk. Eveneens vrijgesteld van rijksgoedkeuring is de bouw van kassen en warenhuizen be nevens de daarbij behorende stookgelegen- heden. Het koor zal bestaan uit 32 zangers en zangeressen. Felix de Nobel zal er de ar tistieke leider van worden. Het te vormen Nederlands Opera Koor en het bestaande Nederlandse Kamerkoor zullen bij voor komende gelegenheid als éénheid kunnen optreden onder de naam Nederlands Phil- harmonisch Koor. Chinees spreekwoord: De man moet een vrouw nemen die half zo oud is als hijzelf, plus zeven jaren. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee7 Ferdinand 8 Feuilleton 13 Topsy 14 Radio en t.v15 Kunst 15 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Heeft de heersende woningnood zich nu ook tot de Nederlandse dierenwe reld uitgebreid? Dit zwanenpaar neemt met een minimum aan comfort genoegen in een nest aan een drukke verkeersweg te Amsterdam. Hoewel de broedplaats geregeld schokt en davert van het passerende verkeer kwamen dezer dagen drie welgescha pen kuikens uit het ei. Dit is ruimtevaartbaby Aliona van het Russische cosmonauten-echtpaar Nikolajev. Ze wordt op 8 juni één jaar. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele buien.. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Volledige weerrapporten op pagina twee. km i00. .Vr- BRAZILIË G,'. .\AMERIKA PERU alTrinidad o ofdelMoios LA PAZ I CochabambaN *-4™. /fÜ"cnjz,.de PrtüS—-v /y la Sierra Arida S «Sucre j PolosiMCmf.fri-.-.-. .meer •Tarija PARAGUAY LA PAZ (Reuter en AP) In de Boli viaanse hoofdstad La Paz is gisteravond een bestand afgekondigd na zware gevech ten, waarbij zeker acht mensen zijn ge dood. Overeengekomen is dat de mijnwer kers de staking zullen beëindigen, terwijl de regering haar troepen, die de tinmijnen hebben bezet, zal terugtrekken. In La Paz zullen de leiders van de strijdende groepen bijeenkomen om de overeenkomst verder uit te breiden. De botsingen waarbij in totaal meer dan I 20 doden zijn gevallen en meer dan ze ventig mensen werden gewond, volgden op een algemene staking, die een week gele den door de centrale vakbond van Bolivia werd uitgeroepen. Dit gebeurde uit protest tegen de deportatie van Juan Lechin, een vakbondsleider en voormalige vice-presi- dent van het land. De leiders van de mijnwerkersvakbond I zijn duidelijk verrast door de krachtige houding, die het militaire hervind na de poging van de vakbond om de macht aan zich te trekken, heeft aangenomen. Voor al werden zij onaangenaam verrast door het regeringsbesluit om de leiders van de Boliviaanse vakbondscentrale uit het land te zetten. Men heeft in La Paz de indruk i dat de militaire regering niet van plan is om ook maar één stap te wijken. De staakt-het-vuren-overeenkomst werd I getekend door generaal Alfredo Ovando Candia, bevelhebber van de strijdkrachten en de leiders van de Boliviaanse vakbond van voertuigenbestuurders, die tussen de junta en de mijnwerkers hebben bemid- 1 deld. Het bestand werd bereikt nadat militai- I ren en arbeiders tot diep in de nacht in La Paz en omgeving hadden gevochten. De luchtmacht heeft daarbij sluipschutters die op de regeringstroepen schoten, vanuit de lucht met machinegeweren bestookt. Dit gebeurde in de buitenwijken van La I Paz. Juan Lechin, de Boliviaanse arbeiders- I leider, die door de militaire junta van zijn land naar Paraguay werd gedeporteerd, heeft gisteren gezegd, dat „de enige ma nier om de rust in Bolivia te herstellen is de bevolking haar souvereine recht terug te geven om zelf zijn leiders te kiezen." „Het Boliviaanse volk staat op zijn rech ten. Ik ben er zeker van dat het volk za] blijven strijden om die rechten terug te krijgen. Het is een schande voor het Boli viaanse leger om te pogen een geheel volk te knechten en de natuurlijke rijkdommen aan buitenlandse monopolies over te dra gen om zo meer te verdienen," aldus Lechin. Advertentie DONDERDAGAVOND PHILIPS - ERRES - ARISTONA KENNEMERLAAN 76 - TELEF. 5726

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1