Trapezewerkster Mary Saltas talmde een honderdste seconde Slechts aandacht richten op gevolgen van weg De Ranitz ÖNSTAJ^ Chefarine 4 Postvervoer per luchtballon Voortbestaan van N.V. Gembouw is onzeker Natuurbeschermingscommissie Zuid-Kennemerland: VERLOVINGSRINGEN MET.BRILL ANTEN Reorganisatie van commissie wordt bestudeerd Uitspraken Haarlemse rechtbank Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Prof. Zeeman wordt op internationaal congres herdacht GEPLUKT UIT ONZE NEDERLANDSE HOF DINSDAG 25 MEI 1965 9 Blindelingse sprong van vlieger mislukte Kort nieuws Werk in uitvoering wordt afgemaakt Werknemers van oliemij bouwen bungalows Kerkelijk nieuws Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt. Maar er is meerl Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje op aanvraag gaarne toe. Voor de Ds. W. Dekker beroepen in vacature dr. O. Jager Fkmilie pic-nic? DRQSTE Pastilles altijd welkom Vuilnisbak Dijkers en Pleiners Muzikaal Vier middelen m één tablet helpen elkaar en...doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Hen heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. hoe je neer komt. De mensen denken dat zo'n tuimeling in het net vaak show is, voor de sensatie. Maar als je uit balans wordt geslagen en niet volgens plan valt kan je lelijk terecht komen, dat verzeker Mary Saltas begrijpt het nog niet hele- 'k ie' dan 1°°P ie °°k no§ altijd het maal. De 27-jarige hoogblonde trapeze- risico dat je uit het net wordt gekaatst, werkster strijkt vermoeid een haarlok van Hoe 'anS Mary Saltas het bed zal moe- haar voorhoofd. „Het was mijn schuld," ten houden staat niet vast. Ach over een zegt ze zacht. „Ik sprong te laat. We Paar dagen ben ik weer fit. Het werk hadden zo fijn gewerkt, de Saltas. Het pu- moet doorgaan meent ze zelf. bliek was fantastisch. Ik wilde er nog Maar haar man zegt minder optim.s- even van genieten voordat ik sprong. bsch: „We zullen afwachten wat de dok- Daarom reageerde ik een tiende van een ter z^t Voorlopig doen we het zonder seconde te laat. Terwijl ik sprong wist z°rS W ™aar e^st dat je weer kan ik dat Horst me zou missen. In het net staan- met een glimlach die de harde voelde ik een stekende pijn in m'n been. waarheid van het acrobatenbestaan ver- De knie is helemaal opgezwollen. Nu moe- doezelt: „Je weet het toch. In het circus ten "dé" Sal'tas 'hetvanavónd ^zóndër mij §eIdt: wie niet werkt zal °°k niet eten doen. Honderden keren heb ik al zo ge- sprongen. Nog nooit ben ik zo dom ge vallen." Mary Saltas, diep onder de wol gestopt in haar caravan op het IJmuidense Markt plein waar circus Tony Boltini zijn enor me tent heeft opgeslagen, kijkt een beetje triest naar haar man Horst Saltas, de slanke 41-jarige vanger van de Saltas Troupe. Tijdens de voorstelling van zon dagavond in Haarlem maakte „vlieger" Mary Saltas een lelijke val. Geblinddoekt stortte zij zich uit de nok van het circus omlaag naar haar man aan de vliegende trapeze. Een vrije val van vele meters. De veilige armen van Horst schoten te kort. Een gil uit het publiek. De handen van vanger en vlieger gleden langs elkaar heen. Die laatste aanraking heeft mis schien het leven van Mary Saltas gered. Horst Saltas, al achttien jaar trapeze werker, zegt: „Als ik haar helemaal ge mist had zou ze met haar hoofd omlaag in het net zijn gevallen. Dat had haar nek kunnen kosten. Destijds bij circus Re- bernigg in Oostenrijk heeft ze al eens een halswervel gekwetst. U mag het gerust weten, toen ze zondagavond in het net lag heb ik haar vreselijk uitgescholden. In ons vak komt het op een nonderdste van een seconde aan. Aarzelen is er niet bij. En daar stond ze boven maar te tal men. Ik riep toch duidelijk genoeg hop, dat ze moest springen maar ze bleef staan. Ik begreep er niks van. Het schoot door me heen dat ik haar wel moest missen toen ze toch sprong. Door me tot het uiterste te rekken heb ik gelukkig Ma ry's handen nog net kunnen aanraken. Daardoor sloeg haar lichaam om en viel ze met haar benen omlaag in het net. Kijk eens, in ons vak is zo'n val geen uitzon dering. Het komt er alleen maar op aan Trapezewerkster Mary Saltas: „Ik wilde nog even genieten van het ge juich. Toen sprong ik te laat". Op 13 juni zal de Nederlandse ballon vaarder Jan Boesman bij de rijksbrug over de Donau, vlak bij Wenen, starten in een internationale ballonrallye, waar aan ook ballonpiloten uit Zwitserland, Frankrijk, Polen, de Verenigde Staten, Duitsland en Oostenrijk zullen deelnemen. Als handicap krijgen alle deelnemers zakken met post mee. De Oostenrijkse P.T.T. heeft ter gelegenheid van deze bal lonrallye een speciaal poststempel aange maakt, dat alleen op 13 juni zal worden gebruikt. De opbrengst van dit postver voer komt ten bate van het werk van de Oostenrijkse Pro Juventute-kinderdorp- hulp. s Commodore H.A.L. De gezagvoerder van de „Rotterdam", de 57-jarige kapitein A. de Jong, is door de directie van de Holland-Amerika-Lijn benoemd tot com modore. De N.V. Gembouw, een dochteronderne ming van het in Beverwijk gevestigde aannemersbedrijf Van Hattum en Blanke voort N.V. verkeert in moeilijkheden. Er gaan geruchten dat de n.v. in liquidatie Is. Jhr. mr. R. J. Stratenus, adjunct-di recteur van Van Hattum en Blankevoort, verklaarde ons desgevraagd, dat deze ge ruchten enigszins voorbarig zijn. Hij gaf toe dat men bij de N.V. Gembouw met moeilijkheden kampt, maar verzekerde dat alle onderhanden zijnde werken zullen worden uitgevoerd. „Er zijn aanzienlijke moeilijkheden," al dus de heer Stratenus, „en het is een open vraag of we nog wel nieuw werk aannemen." Pas nadat alle onderhanden zijnde werkzaamheden gereed zullen zijn, zal over deze vraag worden beslist. Per soneel dat nu in dienst is bij de N.V. Gem bouw zal nagenoeg geheel overgeheveld kunnen worden naar Van Hattum en Blankevoort. De N.V. Gembouw heeft momenteel nog één project onderhanden in het Haarlem se stadsdeel Schalkwijk. Het betreft een complex van 201 woningen, waarvan er op 1 april nog 37 niet gereed waren. In de loop van april en mei is het merendeel van deze woningen gereed gekomen. Ver wacht mag worden dat de nog niet klaar zijnde woningen zeer binnenkort opgele verd zullen worden. De N.V. Gembouw verricht ook nog bouwwerkzaamheden in de omgeving van Rotterdam. De N.V. Gembouw zou in Haarlem ook deel gaan uitmaken van het bouwteam dat in drie jaar tijd 5.000 woningen moet bou wen. Voor de Gembouw was een project aangewezen van woningwet- en vrije sec tor woningen tussen de Europaweg en de Laan van Berlijn in de Europawijk-zuid. Het betreft vier blokken met zes woonla gen flats en acht blokken eengezinshuizen. Omtrent deze plannen, waarvan ten aan zien van de flats het definitieve bouwplan in bewerking is, zijn volgens de heer Stra tenus nog geen bindende afspraken ge maakt. Een oliemaatschappij heeft in de ge meente Abbenbroek op Voome-Putten van de gemeente grond gekocht waarop werk nemers van dit bedrijf in hun vrije tijd tien bungalows mogen bouwen. De ge meenteraad van Abbenbroek heeft met vier tegen drie stemmen besloten een per ceel grond in het Sterrebos voor dit doel aan de maatschappij te verkopen. De frac tie van de P.v.d.A. was tegen. Het bouw' rijp maken van de grond zal de maat schappij zelf ter hand nemen. De opbrengst van de actie „Brood voor het hart" is gestegen tot rond 840.000. Hierin zijn begrepen de opbrengsten van ongeveer duizend gemeente/kerken van de deelnemende kerkgenootschappen, als mede 265.000 van particulieren. Tot de gemeenten die reeds storten behoren 513 hervormde, terwijl 432 gereformeerde ker ken eveneens hun collecte reeds naar het centrale gironummer van de actie, 500.100 Amsterdam, overmaakten. Advertentie CONSTANT In de maandagavond in het stadhuis van Haarlem gehouden algemene vergadering n de Natuurbeschermingscommissie Zuid-Kennemerland heeft de voorzitter, ir. D. Sepers, nadere mededelingen gedaan over het plan, dat de leden van het dage lijks bestuur der commissie bekend heb ben gemaakt over een route ten zuiden van Aerdenhout naar Zandvoort. De heer Se pers merkte op, dat het dagelijks bestuur van mening is dat het geen taak heeft in de strijd om de Noord-Zuidverbinding. Het heeft slechts de aandacht willen vestigen op de gevolgen die de aanleg van de weg De Ranitz zou hebben. Het dagelijkse be stuur hoopt dat het door zijn visie te geven de voor Kennemerland zo belangrijke zaak van de aanleg van wegen levendig heeft gemaakt. Het is gemakkelijk nega tief te werken door zich tegen plannen te verzetten. Daarom heeft de commissie een ander plan naar voren gebracht. Ir. Sepers deelde nog mee dat het plan van 't dagelijks bestuur niet eerder in een pro vinciale commissie behandeld is. De vergadering besloot contact op te ne men met de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten om de vraag te be spreken of beide instellingen een taak heb ben ten aanzien van de aanleg van wegen in deze omgeving en speciaal ten aanzien van de noord-zuidverbinding. Naar aanleiding van de totstandgeko men samenwerking tussen de gemeente besturen van Haarlem en omgeving heeft het dagelijks bestuur der Natuurcommis- sie Zuid-Kennemerland zich beraden over de vraag of de commissie gereorganiseerd moet worden. De gedachten gaan uit naar de samenstelling van een commissie met vertegenwoordigers uit alle gemeenten en eventueel ook met die gemeenten ten noorden van het Noordzeekanaal, waar mee de acht gemeenten reeds samenwer ken of eventueel later zullen samenwer ken. De natuurbescherming zal in de toe komstige ontwikkeling een belangrijke plaats innemen. De vergadering verenigde zich met de plannen en zal binnenkort op nieuw bijeenkomen als het dagelijks be stuur contacten heeft gelegd. In de vacature dr. O. Jager, die naar Hilversum is vertrokken, heeft de Gere formeerde Kerk van Haarlem-Noord beroe pen ds. W. Dekker in Noordwijk-binnen Ds. Dekker is 39 jaar en staat sinds 27 september 1959 in Noordwijk-binnen. Advertentie Naar aanleiding van de viering van de honderdste geboortedag van dr. Jac. P. Thijsse besloot de vergadering een bedrag beschikbaar te stellen voor Thijsse's hof te Bloemendaal dat binnenkort veertig jaar bestaat. De secretaris, de heer J. W. van Hezel, deed mededelingen over het voornemen in het najaar een of meer cursussen te hou den voor de opleiding van excursie-leiders. In het jaarverslag had de secretaris opge merkt dat 1964 zich gekenmerkt heeft door het verder uitwerken van plannen die een betere verwezenlijking van de doelstelling zouden kunnen bevorderen. „Om mijn auto te onderhouden", zei een 22-jarige ex-chauffeur van een bus maatschappij uit Aalsmeer toen de Haar lemse politierechter hem vroeg waarom hij geld van de maatschappij had achter gehouden. Het bleek dat hij de auto vóór zijn vrouw en kinderen liet gaan. Sociale Zaken moest betalen voor zijn gezin. Het ging niet om een groot bedrag, ongeveer ne gentig gulden, maar de officier van jus titie vond het ernstig genoeg om zes we ken gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk te eisen. De politierechter was het hiermee eens en veroordeelde con form de eis. Tot twee weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ver oordeelde de politierechter een 25-jarige uit Canada afkomstige ingenieur. Hij had op 20 november van dit jaar in de Haar lemmermeer op weg van Amsterdam naar Den Haag met een snelheid van 140 km gereden, terwijl er borden stonden dat de maximumsnelheid 70 km was. De weg was ter plaatse opgebroken. De ingenieur botste met zijn auto tegen een hek. Er werd een bloedproef genomen die uitwees dat het alcoholpromillage 1.85 was. Dit klopte niet met de opgegeven hoeveel heid drank, namelijk vijf glazen bier. Een 40-jarige timmerman uit Haarlem nam in februari van dit jaar auto-onder delen van sloopauto's mee om ze in zijn eigen auto te gebruiken. Hij werd veroor deeld tot honderd gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. ,,'t Is natuurlijk dom, maar ja," zei een 54-jarige chef van een nachtveiligheids dienst uit Badhoevedorp. Hij had een vuil nisbak boven uit het raam gegooid naar een ver familielid dat in de tuin bezig was sloopmateriaal te verzamelen. De zoon van de chef zou hiervoor toestemming heb ben gegeven, zonder dat zijn vader het wist. Na aanmaningen om uit de tuin te gaan gooide de man in de tuin een steen naar het raam. Daarop kwam de vuilnis bak naar beneden. Het kostte hem een boete van 75. Ze zaten naast elkaar in de getuigen bank, de 14-jarige „Pleiner" en de 16-jarige „Dijker" uit Badhoevedorp. Ze hoorden eigenlijk vijanden te zijn, want de groep „Dijkers" is in oorlog met de groep „Plei ners". Ook op 11 januari van dit jaar kre gen de 14-jarige en 16-jarige jongen ruzie, waarbij eerst alleen gescholden werd. Toen de 14-jarige jongen met een riem dreigde te slaan greep een 30-jarige ge reedschapsmaker in. Hij draaide de hand van de „Pleiner" om, zodat deze de riem liet vallen. Daarbij zou de jongen zelf ook op de grond zijn gevallen. Hiermee was de zaak nog niet afgelopen. Een 41-jarige vertegenwoordiger kwam zijn huis uit ren nen en wilde de „Pleiner" een lesje lezen. Aan zijn weelderige haardos trok hij de jongen mee om bij de ouders beklag te gaan doen over het gedrag van hun zoon. De jongfen zoü oók geslagen zijn. De ver tegenwoordiger en de gereedschapsmaker stonden terecht vanmorgen. De twee jon gens waren getuigen. De officier van justi tie en de politierechter vonden dat de ge reedschapsmaker geen schuld trof. hij werd vrijgesproken. Voor het onvrijwillige ver voer van de „Pleiner" werd de vertegen woordiger veroordeeld conform de eis tot een boete van 75. Een 18-jarige kantoorbediende uit Haar lem is door de Haarlemse rechtbank ver oordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Op 15 februari veroorzaakte de kan toorbediende in Zandvoort een ongeluk terwijl hij onder invloed was. Een bij hem in de auto zittende vrouw werd ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde 's avonds op de Zandvoortselaan. De kantoorbediende had zeer hard gereden, hoewel de weg glad was. Hij ging inhalen in een bocht. De officier van justitie had vijf maanden en vijf jaar ontzegging geëist. Een 34-jarige vertegenwoordiger uit Heemstede botste op 12 februari op de Van Lennepweg in Zandvoort met zijn personenauto tegen een stilstaande vracht auto. Ook hier had de bestuurder onder invloed van alcohol gereden en werd een inzittende vrouw ernstig gewond. De recht bank veroordeelde de vertegenwoordiger conform de eis tot drie maanden gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Advertentie •WMMMMMWnMMMWMWmMMMMWMMM* NMMWHMIMfll Kleine nieuwsbloempjes Twente blijft een gebied, waar men de vreemdste din gen kan beleven. Zo heeft een 22-jarige inwoner van Ensche de vorig jaar op verschillende tijdstippen voor totaal 350 a 400 gram goudsnippers mee genomen uit een bedrijf in Hengelo, waar hij werkzaam was. Een stadgenoot kocht ze. Eerst had hij advies ingewon nen bij zijn broer, een goud smid. Deze veronderstelde dat het goud van een satelliet afkomstig was. Zowel de ko per als de dief werden ge straft door de politierechter. Maar hoe vreugdevol is niet dit bericht, dat we in Tuban- tia vonden: „De Twentse klootschieters- sport, wortelend in een oeroud verleden, heeft gisteravond een mijlpaal bereikt, die aan toont hoe een zwaar met tra dities belaste ontspannings- vorm modem kan zijn in den ken en doen. Immers, zij zal zich concentreren in één hech te organisatie en men vindt in de huidige maatschappelijke ontwikkeling alom dergelijke handelingen. Daarmee hebben de klootschieters bewezen, dat zij een juist gevoel hebben ge toond voor de huidige ontwik kelingen." Dierenbeschermers Eendracht bij de klootschie ters, maar onenigheid bij „Niels Holgersson" in Arn hem. Lees, wat er over een vergadering van deze dieren beschermersvereniging werd geschreven: „Wat zich nog nooit in de iierenbeschermingswereld in ons land heeft afgespeeld is gisteravond bij „Niels Hol gersson" vertoond in De Coe- hoorn, waar wel tot op een tiende cent precies werd op gelepeld de kilometerkosten van de door de penningmees ter ten behoeve van het werk der vereniging gebezigde auto, maar verder het (zwerf)dier het dier gelaten werd. De cli max kwam, toen de schorsing als lid van mevrouw J. A. Fransen-Happeé aan de orde werd gesteld, doch het door ir. H. Koster gepresideerde be stuur nul op het rekest kreeg en na afloop twee dierenbe schermers het te kwaad met elkaar kregen." Dat schreef de Arnhemse Courant, die zegt, dat de wei nig verheffende taferelen bij mr. Van de Roemer, vice- voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, het commentaar ontlokten, dat hij nu reeds drie keer in Arnhem was ge weest en reeds een vorige maal had geconstateerd dat het woord dier ter vergade ring van „Niels Holgersson" niet werd genoemd, Links of rechts Wat was de klap op de vuur pijl in deze vergadering van de Arnhemse afdeling van de Nederlandse Vereniging? Lees de Arnhemse Courant: „Tot een klap is het ook ge komen. Of het een linkse dan wel rechtse is geweest weten we niet, maar een feit is dat de uithaal van nota bene een vrouwelijk bestuurslid met 'n flinke pats terechtkwam op de linkerhelft van het gelaat van een dierenbeschermster, die er een moment perplex van stond. De aanleiding tot de klap was de woordenwisseling, die het betrokken bestuurslid een tijd geleden had met de echtgenoot van de dierenbe schermster, die toen zou zijn uitgekreten voor slampamper en kleimachinist." „Hoogste tijd voor mensen bescherming" oordeelt het blad. Een vreugdevolle tijding kwam uit Utrecht, waar de stam-ooievaar weer op het nest neerstreek op het erf van de heer Mulder aan de Gagel- dijk. Maar een ander bericht uit Utrecht leidt tot wenk- brauwenfronsen, want de daar woonachtige helderziende Ge rard Croiset heeft zijn Ameri kaanse politiepenning verlo ren. Hij ziet geen kans hem terug te vinden. Helderziend heid is niet voor eigen doel einden te gebruiken, zegt Croi set, en hij vindt dat maar goed ook. In Deventer heeft een vogel een nest gebouwd onder de motorkap van de vrachtauto van chauffeur H. A. Beekman. Het is een merel, die met nest en ei nu als bijrijder fungeert. In Alkmaar zitten muzikale inbrekers. Werd anderhalf jaar geleden ingebroken in de instrumentenfabriek van de firma Koekkoek, waarbij twee elektrische gitaren verdwenen, vorige week was het weer zo ver en weer verdwenen twee gitaren. Zouden de vorige twee stuk zijn of gaat men een kwartet vormen? In Wijhe is de stedebouw- kundige ontslagen. Men vond het niet zo'n aardige man. An ders is de volgende ontsporing van het AR-raadslid Baerends niet te verklaren: „Precies twintig jaar geleden de ver lossing van de dwingeland, nu de verlossing van de heer Van A Wethouder van Dam zei het anders: „Die man kan je aan kijken als een kip die voor het eerst een ei heeft gelegd." Wat niet wegneemt dat de burgemeester hem een uitste' kende stedebouwkundige vond die Wijhe erg zal missen. In Oterleek heeft men de brandweerstaf weer terug, die jaren lang van de ene brand weerkazerne naar de andere is verhuisd na weer een geslaag de „raid". De staf werd dit maal gegapt in Haarlem. A ugiasstal Minder leuk voor dieren was het in Wateringen, waar een boer van zijn veebedrijf -•en augiasstal had gemaakt. De man stond voor de econo mische politierechter omdat hij de kadavers van een schaap en een varken aan de vernietiging had onttrokken. Het schaap was verdronken, het varken aan een onbekende ziekte gestorven. De veehou der had geen aangifte gedaan, maar de lijken gedeeltelijk op gegeten en de rest aan zijn varkens gevoerd. Behoefte Fijnzinnige propaganda-me- thoden vindt men in Vrooms hoop. Het jeugdorkest van „De Harmonie" zit daar in finan ciële moeilijkheden. Daarom heeft men een actie gehouden, die bestond uit de verkoop van closetrollen... Het motto? „Niet alleen voor onzé behoefte, maar ook voor de uwe." Advertentie Vandaag is het honderd jaar geleden dat in Zonnemaire op Schouwen-Duiveland Pieter Zeeman werd geboren, die later als natuurkundige internationale vermaar- heid zou verwerven, vooral door de ont dekking van het naar hem genoemde Zeeman-effect. In september zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam een internationaal herdenking congres worden gehouden. Prof. Zeeman, die voor de ontdekking van het Zeeman-effect in 1902 samen met prof. Lorentz de Nobelprijs kreeg, was van 1900 tot 1935 hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam. In 1923 kreeg hij daar een nieuw laboratorium ter be schikking dat nu nog als Zeeman-labora torium internationale bekendheid geniet. Prof. Zeemans wetenschappelijke publika- ties hadden grotendeels betrekking op de kernfysica en het gedrag van het licht. In het bijzonder hebben de experimente le mogelijkheden tot toetsing van de re lativiteitstheorie zijn grote belangstelling gehad. Het onderzoek van het Zeeman-ef fect heeft een enorme vlucht genomen als middel tot de opheldering van de struc tuur van de atomen en hun spectra en sinds de tweede wereldoorlog in enigs zins andere vorm ook van de structuur van vaste stoffen, vloeistoffen en atoom kernen. Prof. Zeeman, die ere-doctoraten ontving van tien universiteiten, overleed op 19 oktober 1943. Overleden. In New York is op 92-jarige leeftijd overleden metropoliet Anastassy Gribanovsky, voormalig hoofd van de Russische orthodoxe kerk buiten Rusland

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9