Socialistische bezorgdheid over De Gaulle s Europese visie Franse kembewapeningspolitiek in een resolutie veroordeeld HET WEER VS trekt 600 man terug modieuze Haringrace begonnen Andere belastingheffing voor thuiswerkers en artiesten rk UST Een winnaar in sporttoto Mr. Van Aartsen commissaris in Zeeland Regenrecord van 1903 gebroken „Geen discriminatie tussen leden en niet-leden van vakbonden" SPORTS Ongelijk bekennen is moeilijk voor regering in Bonn Botsin? in Zeestraat te Beverwijk Meisje verdronken in Spaarne &mmm I Regeling gaat 1 juli in Vermicelli 45 duurder door verpakking cAoccleu/etfamé f R DOZEMAN Voor modieuze dames- en teenerkledjng MIJ MAAR W. A. VERWOERD en ZONEN ONZE CAMPING-SHOW is Hemel vaartsdag ook geopend van 10—6 uur, Zaal FABEL, Pretoriaplein 95 Koel weer Werkgeversvoorzitter: Dominicaanse republiek 1111 MODEHUIS SAFARI TENTEN Agenda - - A'S Het woord is aan PEN-kolos kreeg de hoogte pagina 5 Details CADSU-regeling pagina 11 In de krant van heden: ill iwipi nmt iitti KOLEN DAMESKAPSALON L. Nieuwstraat 471 - Telefoon 8166 50e JAARGANG NUMMER 170 WOENSDAG 26 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (AP en ANP). - De socia listische partijen in de zes landen van de Europese gemeenschap zijn „diep be zorgd" over de toekomst van een ver enigd Europa. Met een duidelijke toe speling op de politieke denkbeelden van president Charles de Gaulle, zeggen zij dat „een van de leden van het Atlantisch deelgenootschap tegelijkertijd eenzame en denkbeeldige onafhankelijkheid èn politieke overheersing van de andere landen nastreeft". Zij veroordelen de kembewapeningspolitiek van De Gaulle in een resolutie en prijzen de vooruit strevende geest in Groot-Brittannië, waar van een eigen nucleaire verdedi ging werd afgezien. Een deelnemer aan de sporttoto van ver leden week zal zich binnenkort kunnen verheugen op het ontvangen van een chèque groot 101.585. Hij had alle dertien uitslagen juist voorspeld. Voor de tweede prijs 55.410 kwamen 12 totoïsten in aanmerking en zij krijgen ieder ƒ4.617. De derde prijs van 27.705 wordt ver deeld tussen 140 deelnemers die ieder 196 ontvangen. Voor het prij zenbedrag van 184.700 zorgden 406.339 deelnemers. Tot commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland Is benoemd mr. J. van Aartsen, die minister van Verkeer en Wa terstaat in het kabinet-Marijnen is ge weest en minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in het kabinet-De Quay. Advertentie verder van maandag t/m vrijdag van 19 21 uur; zater dags van 1018 Ruime parkeergelegenheid. (Van onze weerkundige medewerker) De regenbuien die gisteren in vele delen van het land zijn gevallen, hebben in het midden en noorden van ons land een re> genrecord doen sneuvelen. De Bilt kwam tot vanmorgen over de maanden maart, april en mei op 260 milimeter, waardoor het lente-record, sinds 1848 op naam van het voorjaar 1903, met 10 milimeter werd overschreden. Gisteren kwam het westen er vrij goed af, maar in noord- en oost- Nederland vielen zware buien, sommige met hagel. In Meppel werd 42, in Stads kanaal 35 en in Hattum 26 milimeter regen gemeten. Ook vandaag zijn nog enkele buien te verwachten. Morgen wordt het weer iets stabieler. De temperatuur blijft echter nog iets te laag voor eind mei Ongunstig zijn de vooruitzichten voor Hemelvaartsdag echter niet. Verwachting tot morgenavond: Koel weer met veranderlijke be wolking en hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De conferentie van E.E.G.-socialisten werd bijgewoond door vele ministers, de Belgische minister van Buitenlandse Za ken Paul Henri Spaak, de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Henri Fayat en de minister voor Administratie van Italië, Luigi Preti. Herbert Wehner, de vice-pre sident van de Westduitse socialistische par tij en Helmut Schmidt, burgemeester van Hamburg vertegenwoordigden West-Duits- land. De Nederlandse delegatie bestond uit de ministers dr. A. Vondeling en drs. J. den „De wijze, waarop het probleem van de georganiseerden met toenemende scherpte is gesteld bij de C.A.O.-onderhan- delingen, heeft een uitgesproken verkoe ling tussen onze gesprekspartners en ons teweeg gebracht," zo heeft ir. F. K. T. Beukema toe Water, voorzitter der te Haarlem gevestigde algemene werkge vers-vereniging opgemerkt in zijn jaarre de, die hij in de besloten algemene leden vergadering van deze vereniging in het Hilton hotel te Amsterdam heeft uitge sproken. De heer Beukema toe Water zei dat de werkgevers-vereniging onveranderd be reid is in organisatorisch verband over deze problematiek te spreken. Zij meent echter dat geen discriminatie binnen de onderneming tussen leden en niet-leden van de vakbond moet optreden en dat de onafhankelijkheid van de vakbonden ook in de financiën moet blijven gewaarborgd. De eis sociale fondsen te vormen als conditio sine qua non bij de C.A.O.-on- derhandelingen verplaatst de oplossing van dit probleem van een brede nationale dis cussie naar de individuele onderneming, zo zei hij. Hij betreurde het afbreken van werknemerszijde van de discussie over dit onderwerp en hij uitte er zijn grote bezorgdheid over dat door dit optre den van een aantal figuren uit de vakbon den een beweging is ontstaan, waarvan wel het begin, maar nog niet het eind is te overzien. SANTO DOMINGO (AP) De Verenig de Staten zijn vandaag begonnen met de terugtrekking van 600 van de 21.000 mili tairen, die zij in de Dominicaanse Repu bliek hebben gestationeerd. Zij worden vervangen door Latijnsamerikaanse mili tairen, die in Santo Domingo zijn aangeko men en deel uitmaken van de nieuwe vre desmacht van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS). Binnen een week zullen de Latijnsameri kaanse militairen bij de Interamerikaanse macht (IAF-Inter American Force) onge veer 1700 in getal zijn. Verwacht wordt dat een even groot aantal Amerikanen het land zal verlaten. Advertentie Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020 - 22 35 96 - Amsterdam HAARLEM Kruisstr. 25-29 Telefoon 21660 - 20705 na afspraak ook 's avonds Uijl, de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst en partijvoorzitter J. G. H. Tans. In totaal namen vijftig vooraanstaan de Europese socialisten aan de besprekin gen in Brussel deel. De volgende Europese vraagstukken kwamen tijdens de besprekin gen onder meer op de tafel: De wenselijkheid van een gemeen schappelijke Europese buitenlandse poli tiek. Een samengaan van de zes EEG-lan- den op defensiegebied. De versterking van de Noord Atlanti sche Verdrags Organisatie (NAVO). Het scheppen van eigen financiële mid delen voor de Europese gemeenschappen. In een resolutie dringen de socialisten aan op meer samenwerking tussen de twee handelsblokken in Europa de EEG en de EVA (Europese Vrijhandelszone). (Van onze correspondent) De Westduitse regering weigert haar excuses aan te bieden aan hoofdredacteur -eigenaar Rudolph Augstein van het week blad „Der Spiegel". Kort geleden heeft de hoogste rechterlijke instantie in de Bonds- repuubliek Augstein en zijn redacteur Ahlers vrijgesproken van de beschuldiging van landverraad. Het onderzoek tegen „Der Spiegel' liep al van 1962 af, toen Augstein Ahlers en enkele andere redacteuren wer den gearresteerd. Het Spiegel-gebouw werd onderzocht en grote gedeelten van het archief werden in beslag genomen. Aanleiding tot deze actie was een artikel in „Der Spiegel", waarin militaire geheimen zouden zijn onthuld en waardoor de staatsveiligheid in gevaar zou zijn gebracht. De toenmalige kanselier Adenauer sprak indertijd van „een afgrond van verraad" en de huidige minister van Binnenlandse Zaken Höeherl noemde Augstein en zijn medewerkers „landver raders". Minister van Justitie Weber argumen teerde in het vragenuurtje van de Bonds dag, dat Augstein en Ahlers door het Bun- desgerichtshof wegens gebrek aan voldoen de bewijs waren vrijgesproken. Maar er zouden 'toch nog enkele punten niet zijn opgeklaard, meende de minister. Het is een publiek geheim, dat het hof twee jaar tevergeefs heeft gespeurd naar de landverraderlijke elementen in het „SpiegeT'-artikel. Algemeen wordt de actie tegen het Westduitse weekblad gezien als een poging van de toenmalige minister van Verdediging Franz Joseph Strauss, om van zijn aartsvijand Augstein af te komen. De Spiegelaffaire leidde tot het einde van Strauss' ministerscarrière. Minister Weber moest na herhaaldelijk aandringen tenslote wel toegeven, dat in een rechtsstaat als de Bondsrepubliek iedere burger onschuldig is zolang zijn schuld niet bewezen is. Automobilist verkeerde onder invloed In de Zeestraat te Beverwijk heeft gis termiddag de automobilist C. van E. al daar met zijn wagen een voor hem rijden de driewielige bakfiets aangereden. De be stuurder van de bakfiets J. A. M. S. uit Beverwijk, kwam op de motorkap van de auto terecht. Hij werd enkele meters mee gesleurd en viel toen op straat. De lading van de bakfiets, bestaande uit bromfietsen en onderdelen, kwam ook op de weg te recht. S. liep een hersenschudding op en hoofdwonden. Hij werd per ambulance naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. Na te zijn behandeld kon hij naar huis worden gebracht. De politie maakte tegen de automobilist proces-verbaal op, ook we gens het rijden onder invloed van alcohol houdende drank. Zijn rijbewijs werd inge nomen en er werd tevens beslag gelegd op zijn auto. De 2"/i-jarige Pauline, enig kind van de in de Spaarnwouderstraat in Haarlem wo nende familie Tromp, is dinsdagmiddag in het water van het Spaarne nabij de Dam straat verdronken. Het meisje werd om streeks kwart over vier vermist. Ruim anderhalf uur later is het lichaam van het kind opgedregd. Het meisje moet met haar 3-jarige buur jongetje langs het water hebben gespeeld. Deze vertelde namelijk thuis dat Pauline in het water was gevallen. Direct werd de politie en de brandweer gewaarschuwd. Inmiddels waren de ouders al een uur be zig het kind te zoeken. Kikvorsmannen van de Haarlemse brandweer begaven zich te water bij de plaats waar het fietsje van het kind werd gevonden. Het zoeken van de kikvorsmannen had geen resultaat. Terwijl zij nog bezig wa ren dregde .de heer Bartels, werkzaam bij een lampekappenfabriek in de buurt, die zich met een roeiboot op het Spaarne had begeven, in het midden van de vaarweg het kind op. I Advertentie Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN I Hedenmorgen, officiële tijd 0.00 uur, is voor dit jaar de jacht op de nieuwe haring geopend. De eerste groep van trawlers en drijfnetvissersvaartuigen vertrok vannacht en in de loop van vanochtend uit de Nederlandse vis sershavens om te trachten als eerste met het zeebanket aan de markt te komen. Uit IJmuiden was de Kat- wijkse kotter KW 215 Anna Hendrika de eerste, die naar zee vertrok. Om half één vannacht passeerde de Kat- idijker de IJmuidense pieren. De eerstvolgende visser was de KW 15 die om 7.50 uur van wal stak. Daarna volgden met korte of langere tussen pozen nog een vijftiental schepen. De start van de haringrace 1965 was in IJmuiden weinig spectaculair. In 1957- 1958 leverde het uitvaren van de IJ muidense vissersvloot met over de vijftig bevlagde schepen een schouw spel op dat door duizenden mensen werd gadegeslagen. Dit jaar beperkte de belangstelling zich tot familieleden van de vissers en een enkele bus met dagjesmensen. Scheveningen Uit Scheveningen zijn vannacht en in de vroege morgenuren 16 drijfnetvis sers, 22 trawlers en 6 kotters ter ha ringvisserij uitgevaren. Bij gunstige resultaten worden de eerste schepen zaterdag of zondag in Scheveningen terugverwacht. Maandag zal de eer ste Hollandse nieuwe op de afslag worden verkocht. De koningin heeft gisteren een aan tal gemeenten in het hart van Zuid-Hol land bezocht en zich laten inlichten over tal van structurele aspecten. Zij kreeg zoveel geschenken van allerlei aard, dat zij bij haar commissaris in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, infor meerde of hij er een goede bestem ming voor wist. Zij volgde zijn advies om meubelen, tuinbeplantingen en een cheque ter beschikking te stellen voor het nieuwe kamphuis voor gehandicap te padvinders en padvindsters „De Blauwe Vogels" in Baarn. Het konink lijk bezoek begon in Boskoop, waar de vorstin een paraplu moest opsteken, toen zij in de proeftuin voor bloemsier- teelt door directeur ir. C. Dorsman werd rondgeleid. J. Einander: Een hongerige maag heeft geen oren, zegt men. Een argeloze maagd ook niet. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Ferdinand 16 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Topsy 20 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In verband met de inwerkingtreding op 1 juli van de nieuwe wet op de loonbelas ting zijn twee uitvoeringsmaatregelen ge troffen, onder meer over de heffing van loonbelasting voor thuiswerkers, artiesten en losse arbeiders. Tot nu toe vielen de thuiswerkers onder het gewone loonbelastingtarief. Met in gang van 1 juli zal voor hen een percen tueel tarief gaan gelden, zoals bijvoor beeld reeds het geval is voor onder de loonbelasting vallende aannemers van werk. Het toe te passen percentage is uit sluitend afhankelijk van de tariefgroep waartoe de belastingplichtige behoort (en niet, zoals in het gewone loonbelastingta rief, ook van de hoogte van het loon). Met ingang van 1 juli bedraagt het ta rief zowel voor thuiswerkers als voor aan nemers van werk: Tariefgroep: I 11, II 8, III 1 7, III 2 6, III 3 5, III 4 4, III 5 3, III 6 2, III 7 1. Voor de thuiswerkers betekent deze nieuwe heffingsregeling dat zij, evenals de aannemers van werk, steeds een aanslag in de inkomstenbelasting zullen ontvan gen. Artiesten De bijzondere loonbelastingregeling voor artiesten die een overeenkomst van korte duur hebben aangegaan, is in enkele op zichten gewijzigd. Het voor deze werkne mers geldende loonbelasting-percentage (dat met ingang van 1 juli van 71/! op 12Vj percent wordt gebracht) moet voortaan worden toegepast op het loon nadat af zonderlijke onkostenvergoedingen daarbij zijn geteld, en van het aldus verkregen to taal een bepaald percentage voor onkos ten is afgetrokken. Voor binnenlandse ar tiesten bedraagt dit percentage 15., voor buitenlandse artiesten, die veelal hogere reis- en verblijfkosten hebben, is het per centage 25. Voor het geval de onkosten v,.. Verpakte vermicelli kost de huis vrouw ongeveer 45 percent meer dan losse. Dat heeft 't Concumenten Contact Orgaan berekend, dat in overleg met het departement van Economische Zaken en in samenwerking met de Nederland se huishoudraad een onderzoek heeft ingesteld naar zeven soorten vermicelli van tien merken. Het C.C.O. constateert ook dat krulvermicelli, die volgens de fabrikanten van dezelfde kwaliteit is als gesneden vermicelli, vaak tot dertig percent duurder is. Losse vermicelli is te koop van twee merken, die ook verpakte vermicelli in de handel brengen. Gesneden vermicelli is verkrijgbaar van vrijwel alle merken. van een binnenlandse artiest veel hoger zijn dan de 15 percents-aftrek, kan de in specteur dit kostenpercentage verhogen. Kinderen Met betrekking tot kinderen die werk zaam zijn in het bedrijf van hun ouder kan, indien de normale loonbelastinghef fing op duidelijke bezwaren stuit, met toestemming van de inspecteur er mee worden volstaan de loonbelasting per jaar éénmaal in te houden en behoudens eventuele vooruitbetalingen éénmaal af te dragen. Voor deze kinderen behoeven dan geen werknemersverklaringen, loon- staten of verzamelloonstaten te worden ingevuld. Om de belastingheffing tèn aanzien van deze kinderen zo eenvoudig mogelijk te maken is voorts bepaald dat de waarde van de kleding die de ouder aan het kind verschaft gesteld moet worden op 240,- per jaar. Voor de waarde van kost en in woning en dergelijke gelden dezelfde nor men als voor alle andere werknemers. (Zie verder de economische pagina on der „Normaal belastingtarief"). Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank mef slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig ei» eerbiedigt de slanke lijn! UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4 4 2 0 (47 jaar Rijksleverancier) PRIMA STEVIGE HAARLAK nu ook in grote bussen 3.75

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1