VAN DAG TOT DAG ELISABETH BAS "PARAAT" 29ct Britten maken kernreactor- elektriciteit goedkoper Hitier vader van oecumene Noodwetten-ontwerp steen des aanstoots voor Westduitsers Angst voor eigen verleden beïnvloedt de discussies Vorige week generaal De werd aanslag op Gaulle verijdeld WERELDNIEUWS j TRIUMPH DEALER het beste Verzetshaarden in Columbia en Bolivia gedoofd Incident in Koetsj Politieke strijd in Zuid-Vietnam ^Praatótoel Op de WOENSDAG 26 MEI 1965 3 Onze ijjelangeur gaf u Britse kardinaal Heenan Goed humeur Natuurzuivere King houdt u fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo'n weinig kostbare gewoonte!) Fascist Propaganda? Eerste ontwerp Moeilijk Mexico kan kernbom maken maar zal het niet doen Weer een Portugese auteur in arrest Student Maria Schrijver HARRY OOMEN artikel in de Ziekenfondsgids. Hij maakte bezwaar tegen overdrijving van de anti rook-campagne en noemde de luchtveront reiniging als een verschijnsel dat ernstige aandacht verdient. Nu is het frappant dat het stijgende sigarettenverbruik van na de oorlog weliswaar parallel loopt met het toenemen der longziekten, maar ook met het toenemen van het motorische ver keer. Statistieken zijn bijzonder gevaarlijk als men hen eenzijdig gebruikt. Het is verheugend dat een zo deskundige autori teit als prof. Drogendijk, directeur van het instituut voor sociale geneeskunde van de Vrije Universiteit te Amsterdam, vrijmoe dig en openhartig datgene heeft aange pakt dat men bijna als een „taboe" zou gaan beschouwen, gelet op de huiver waarmee het wordt behandeld: de lucht verontreiniging. Natuurlijk heeft prof. Drogendijk al aan stonds bestrijders gevonden. Dat was te verwachten. Maar de discussie is geopend en de medische wereld staat voor de taak objectief en snel te onderzoeken, om vervolgens doordacht en eerlijk te oorde len. Aan degelijk onderzoek en breedvoe rige analyse is in deze kwestie méér be hoefte dan aan spokenjagers. Stokpaardjes en subjectieve drijverij zijn er meer dan voldoende in de wereld. Het gaat echter om de hoogste zaak voor de materiële mens, de gezondheid. Aan een nieuwe Semmelweiss-tragedie heeft de medi sche stand geen behoefte. De stem van prof. Drogendijk dient alle aandacht te krijgen en zijn streven om vergissingen te voorkomen verdient aller steun. Althans van hen, die het niet in de eerste plaats met zichzelf, maar met de medemens goed menen. In 1958 stierven ruim 18000 Nederlan ders aan kwaadaardige nieuwvormingen, uiteenlopende vormen van kanker. In 1963 was dat aantal opgelopen tot ruim 22.000 per jaar. Vorig jaar was het cijfer op nieuw aanzienlijk hoger: 23.000. En het lo pende jaar vertoont in zijn maandcijfers onverminderd oplopende aantallen. Dat al les ondanks de koortsachtige inspanningen van de medisch-wetenschappelijke wer kers over de hele wereld, om de voort schrijdende woekering van deze ziekte een halt toe te roepen en haar terug te drin gen. In Nederland wordt dit sterftecijfer, evenals in vele andere dichtbevolkte en technocratisch-maatschappelijk georgani seerde landen, slechts overtroffen door de sterfte aan hartziekten. De cijfers van hartaandoeningen met dodelijke afloop zijn nog ongeveer vijfduizend gevallen per jaar hoger dan die van kanker. Het staat vast dat geen nationaal of internationaal offer te zwaar mag heten om aan deze catastrofale levensbedreiging iets af te doen. Het staat bovendien vast, dat de medische wetenschap, geholpen door overheid en particulier, zich tot het uiterste inspant om de wegen en midde len tot bestrijding te vinden. Wat echter daarbij ook onwrikbaar vast dient te staan is de overtuiging, dat in deze aan gelegenheid geen persoonlijke doordrijve rij, geen hysterie, geen emotionaliteit en geen stokpaardjes een rol mogen spelen. Toen de toeneming van het sigaretten verbruik statistisch alarmklokken deed luiden, werd het verband tussen roken en longziekten zowel medisch als statistisch nagegaan en vastgesteld. Daaruit groeide een anti-rookcampagne, die vele ijverige en goedbedoelende lieden in het geweer riep. Er waren kranten die zich als ware kruisridders tegen het roken gingen ge dragen en verenigingen die met alle denkbare middelen tegen de rookgewoon te ten strijde trokken. Maar zoals vaker gebeurt, ook in deze zaak stonden activisten op, die door de bo men het bos niet meer onderscheidden. Met andere woorden: zij trokken zo fer vent en hysterisch tegen het roken van leer, dat alle andere mogelijke ziekte-oor zaken voor hen eenvoudig concurrenten gingen betekenen. Zij wilden van geen an dere mogelijkheid meer horen en werden woedend, als men van nuchterder zijde veronderstelde dat er ook wel eens andere oorzaken zouden kunnen zijn van de stij gende sterftecijfers aan longkanker. Daardoor is uiteraard het heilzame doel niet gediend, integendeel, daardoor wordt het geschaad. Met oogkleppen op vechten is altijd fout. Men moet open blijven voor alle overwegingen en oppassen dat men met het badwater het kind niet weggooit. Fervente, extremistisch en hysterisch tekeer gaande anti-rook-activisten lopen gevaar andere oorzaken te negeren en de ze de kans te geven, hun rampzalige werk voort te zetten. Die „doordrijvers" vindt men waar schijnlijk zowel onder medici als onder an dere actieve rookbestrijders. Gelukkig niet in meerderheid, maar het gevaar dat de nuchtere en redelijke lieden de mond gesnoerd wordt moet toch niet denkbeel dig worden genoemd. Een van de nuchtere, logisch redeneren de en bovendien zeer deskundige figuren ls ongetwijfeld prof. dr. A. C. Drogendijk. die dezer dagen zijn stem verhief in een In de voorgaande beschouwing is het woord „taboe" gevallen. Waarschijnlijk niet geheel ten onrechte, want de indruk dat ten aanzien van de bestrijding der luchtvervuiling bij enkelingen andere dan gezondheidsoverwegingen een rol spelen, wordt nu en dan wel heel prominent. On langs uitte een medicus tijdens een t.v.- interview over de luchtverontreiniging van de Rijnmond zich zo aarzelend ten aanzien van de gevolgen van de „smog" voor de bewoners van die streek, dat men zich moest afvragen aan welke belangen deze spreker dacht. En prompt kwam later zijn opmerking: „Wij moeten oppassen dat we de mensen niet afschrikken om hier te komen wonen en werken." Dat is een uitlating die te denken geeft, Natuurlijk zijn industriële en economische belangen des lands de moeite waard om ontzien te worden, maar slechts zolang de gezondheid er niet onder lijdt. Gebeurt dat wél, dan is het de hoogste tijd om er iets aan te doen en dan is het voor een me dicus de allerhoogste tijd om te spreken. Gelukkig moeten wij constateren, dat onze medici ook in dit opzicht geen blad voor de mond nemen als zij menen, dat zij met zekerheden kunnen argumenteren Het zou wél kunnen dat zij ten aanzien van die zekerheden voorzichtiger zijn dan hun collega's in menig ander land. Dat is begrijpelijk en aanvaardbaar. Maar het af wijzen van onzekerheden mag niet beteke nen, dat men weigert die onzekerheden te onderzoeken. Want dan zou men terecht moeten ge wagen van „taboe" en taboes zijn in een vrij land ongewenst. fWWVW\#WV*AASlA4\/WWWWW\4tAAJW\AAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAA/WW\AAAAASV\AAAAJWWtAAAASlAAAA/V\AAAAA/W\AA4WW\AJW Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN Britse kerntechnici hebben een grote succes behaald. Zij- hebben in scherpe concurrentie met de Verenigde Staten een vergevorderde gasgekoelde re actor ontworpen, die hoogstwaarschijnlijk de beste en -oedkoopste ter wereld is. Dit systeem zal, na de thans afgesloten proefnemingen, definitief worden toege past in de in Dungeness (Kent) te bouwen nieuwe kerncentrale, die in 1970 elektrici teit zal leveren. Deze elektriciteit zou tien percent goedkoper worden dan die van door steenkool of olie gestookte centrales. Er openen zich tevens grote mogelijkhe den voor de export van deze reactors. Fred Lee, de Britse minister van Ener- LA PAZ (Reuter) Met de onderteke ning van een wapenstilstandsovereen komst is gisteren het gewapende conflict tussen het leger en de arbeiders in Boli via, dat acht dagen heeft geduurd, geëin digd. Naar schatting heeft de strijd aan veertig mensen het leven gekost. Vele tientallen werden gewond. De studenten en scholieren in Colum bia, die onlusten en bomaanslagen heb ben veroorzaakt waardoor een uitgaans verbod en de staat van beleg werden af gekondigd zouden vandaag de lessen weer gaan volgen. De moeilijkheden in Colum bia begonnen twee weken geleden met be togingen in verscheidene steden tegen de Amerikaanse interventie in de Domini caanse Republiek. Een groot aantal men sen heeft verwondingen opgelopen. NEW DELHI (Reuter) Indiase troe pen hebben bij een treffen in het gebied van Biar Bet in de „Rann van Koetsj" twee Pakistaanse pantserwagens buiten gevecht gesteld, zo heeft het Indiase mi nisterie van Defensie gisteren meegedeeld. Een Pakistaanse woordvoerder heeft dit tegengesproken. Volgens hem waren er geen Pakistaanse pantserwagens in het ge bied. Op een vraag of het gevecht voort duurde antwoordde hij dat de Indiërs zich hadden teruggetrokken. gie-voorziening, ontkende dat er op hem politieke druk zou zijn uitgeoefend, om voor deze tweede generatie van kernreac tors, de voorkeur te geven aan het Britse produkt. Zowel technisch als economisch heeft Groot-Brittannië op dit gebied de V.S. ge klopt. En het is tot nu toe de grootste doorbraak op het gebied van kerntechniek. Britse ingenieurs hebben acht jaar op dit ogenblik gewacht en gisteravond vloei de dan ook de champagne in Risley in Lancashire waar een ploeg van 75 ontwer pers dit succes heeft geboekt. Maar Dun geness is slechts een begin. Het is moge lijk dat de Amerikanen de Britten zullen trachten te overtroeven door op de we reldmarkt een lagere prijs voor hun reac tor te berekenen. 9V LONDEN (AFP) „Niemand heeft zo veel gedaan om katholieken en protestan ten tot elkaar te brengen als Hitier. Hij kan haast „de vader van de Europese oecumenische gedachte genoemd worden" Deze uitspraak is van de Britse kardinaal Heenan, aartsbisschop van Westminster. „In Duitsland, Nederland, Frankrijk, Bel gië en elders gingen de christenen elkaar met andere ogen bezien en werd gezamen lijk hulp verleend aan de joden. Zij za gen elkaar aan het einde van de oorlog als broeders terug", aldus de Britse primaat. Kardinaal Heenan die sprak tot afgevaar digden van diverse protestantse groepe ringen, zei verder dat de oecumenische be weging die op het ogenblik grote vooruit gang boekt, in Engeland al veel verder zou zijn, als ook dat land in de oorlog bezet zou zijn geweest. Over de ontwapening zei de kardinaal dat het moeilijk is zich voor te stellen van het standpunt van de slachtoffers welk verschil er bestaat tussen in Hamburg of in Dresden zijn gedurende de twee weken toen de bevolking werd afgeslacht door de Brit se zware bommen of in Hirosjima zijn tij dens de enkele minuten toen de Amerika nen hun kernbom lieten vallen. „Duizenden andere werden in Duitsland en het Verre Oosten afgeslacht of ver minkt. Is het principe van de soort bom zo sterk verschillend?". „De christenen moeten ononderbroken werken aan werke lijke volledige ontwapening', aldus Heenan. (Van onze correspondent) BONN De kans dat de zogenaamde „wetgeving voor de noodtoestand" nog in de huidige zittingsperiode van de Westduit- se Bondsdag aan de orde zal komen, is weer eens sterk verminderd. De bespre kingen tussen de fractieleiders van de re geringspartijen, CDUCSU en FDP, en de socialistische oppositie over het precai re onderwerp vormen de afgelopen week, na het bezoek van koningin Elizabeth, het in de kranten meest besproken onderwerp van de dag. Voor de eenvoudige staatsburger is de zaak zo gecompliceerd, dat hij nauwelijks kan bevroeden wat hem boven het hoofd hangt. Daarom juist zitten aan de aanne ming van dit complex wetten zoveel haken en ogen. Het voorbereide „Not Standswet" heeft onder andere tot doel het laatste ge allieerde voorbehoud in het zogenaamde Advertentie SAIGON (Reuter) De president van Zuid-Vietnam, Phan Khac Suu, heeft ge weigerd een besluit 1» tekenen, waarbij vier ministers in het kabinet van premier Quat werden vervangen en één minister op een vakante post werd benoemd. Volgens hardnekkige geruchten zou pre sident Suu ontevreden zijn met zijn posi tie als staatshoofd en gekant zijn tegen sommige beleidspunten van premier Quats regering. Amerikaanse vliegtuigen van het vlieg- dekschip „Midway" hebben gisteravond kazernes in Noord-Vietnam getroffen. Het doelgebied zou voor zeventig percent ver woest zijn. De aanval werd uitgevoerd op kazernes en opslagplaatsen in Quan Lan, 240 kilo meter ten zuiden van Hanoi. (Van onze correspondent) PARIJS Nadat het op het terroristi sche front in Frankrijk een hele tjjd bij zonder rustig was geweest, heeft de poli tie dinsdag bekend gemaakt, dat door de OAS de geheime terreurorganisatie vorige week een nieuwe aanslag op het leven van generaal De Gaulle werd be raamd. Een bom had tot explosie moeten komen op het moment dat het staatshoofd vorige week donderdag een krans legde bij het standbeeld van Clemenceau in Sainte Hermine. Het projectiel dat door een radiografisch signaal tot ontploffing moest worden ge bracht, is gevonden ten huize van een ter rorist, die augustus vorig jaar ook betrok ken was bij een mislukte aanslag op de generaal in Mont-Faron in de Provence. De ziel van de bende was de beruchte Algerijnse OAS-chef Jean-Jacques Susini, die een hoofdrol heeft gespeeld in de twee laatste bloedige bedrijven van het Alge rijnse drama. Als voormalig adjudant van ex-generaal Salan, was de studentenleider Susini een van de gangmakers in Algerije van diverse acties, als overvallen, diefstal len, geweldplegingen en moorden, waar door het land die tijd geteisterd werd. Toen hij het einde zag naderen nam Su sini op eigen houtje echter contact op met de Algerijnse nationalisten om met hen een akkoord te sluiten. Die stap werd hem door de andere OAS-leiders hevig kwalijk genomen en om door hen weer in genade te worden aangenomen zou Susini sedert vorige zomer twee nieuwe pogingen hebben gedaan om generaal De Gaulle van het leven te beroven. Susini die als de theoreticus van een nieuw Frans fascisme wordt beschouwd, werd in 1960 wegens terrorisme al eens veroordeeld om korte tijd later weer voor- lopig in vrijheid te worden gesteld. Een voorlopige vrijheid waarvan hij dankbaar profiteerde door ijlings de wijk naar het buitenland te nemen. Sedertdien is hij af wisselend in Duitsland, Denemarken, Span je en België gesignaleerd van waaruit hij zijn gewelddadige acties tegen generaal De Gaulle trachtte voort te zetten. Op Susini en nog een of twee andere terroristen na, moeten alle leden van de ze beide laatste komplotten nu door de po litie zijn ingerekend. Die arrestaties heb ben echter niets uit te staan met die, waarbij vorige week in West-Frankrijk ook een OAS-groep kon worden opgerold. Die groep zou zich uitsluitend met staatsge vaarlijke propaganda in hebben gelaten en zou zich nimmer aan gewelddaden hebben schuldig gemaakt. Ondertussen bewijzen deze beide vang sten van de politie wel, dat een restant van de OAS het hoofd nog steeds niet in de schoot heeft gelegd. Tegenstanders van de regering beweren evenwel dat deze nieuwe onthullingen van OAS-plannen niet geheel van politieke bijbedoelingen zijn ge speend. De ervaring heeft inderdaad ge leerd dat iedere aanslag op het leven van De Gaulle met een onmiddellijke stijging van zijn populariteit gepaard pleegt te gaan. Nu de presidentsverkiezingen nade ren, zou volgens de tegenstanders van de president, de minister van Binnenlandse Zaken weer eens een paar komplotten uit de windselen hebben gedaan om zo de aan hankelijkheid van het volk voor het staats hoofd een nieuwe injectie toe te dienen. „Deutsehland Vertrag" weg te nemen. Bij het sluiten van dit verdrag tussen de westelijke geallieerden en de in zijn soeve reiniteit herstelde vroegere vijand komt de nog steeds geldende bepaling voor, dat de geallieerden in geval van een ernstige crisis of gevaarlijke spanningen, het recht hebben het vroegere bezettings statuut weer in het leven te roepen, wan neer de Bondsrepubliek zelf niet voor een wetgeving heeft gezorgd die de regering in staat stelt in deze crisistoestanden de orde en de veiligheid te handhaven. Al in januari 1960 bood de regering een eerste ontwerp voor een dergelijke rege ling aan het parlement aan. De Bondsraad wees het voorstel echter van de hand en stelde varianten voor. Hiermee begon een eindeloze lijdensweg van voorstellen en te> genvoorstellen. Aangezien het aannemen van het complex voorstellen een gronds- wetswijziging nodig maakt, is in de Bonds dag een twee/derde meerderheid van stemmen nodig. De goedkeuring van de socialistische oppositie is dan ook onont beerlijk. Wanneer de ontwerpen zijn aangenomen kan de Bondsdag de noodtoestand met een eenvoudige meerderheid afkondigen. De regering is dan met dictatoriale volmach ten bekleed. Een aanzienlijk ingekrompen „noodparlement" zal de rol van de Bonds dag overnemen. De regering kan ingrijpen in de gebieden die nu aan de lander zijn voorbehouden, bijvoorbeeld gemeente- en politierecht, ze kan basis vrij heden als die van de pers, radio en televisie inperken, ze kan stakingen verbieden, dienstbetoon van burgers eisen en hun bewegingsvrij heid inperken. Voor de socialisten is vanaf het begin de kwestie van de verboden stakingen een moeilijk punt geweest. Onder sterke druk van de vakbonden welke druk zij ont kent heeft de SPD nog steeds niet tot medewerking aan de noodwetgeving kun nen besluiten, hoewel van regeringszijde MEXICO-CITY (AP) —Mexico kan een kernbom maken maar is dat niet van plan Dit heeft José Gorostiza, hoofd van de Mexicaanse kernenergie-commissie giste ren in een vraaggesprek gezegd. Gorostiza zei, dat onlangs verworven materiaal de produktie van de bom mo gelijk maakt, „maar het materiaal zal uit sluitend voor vreedzame doeleinden wor den gebruikt." en van de zijde van de CDU en FDP al enige belangrijke concessies werden ge daan. Maar hoog boven het hele vraagstuk zweeft de angst voor Duitslands jongste geschiedenis. De Westduitse grondwet is al veel minder een positief dan een nega tiefs resultaat in die zin dat de wetge vers er in eerste instantie op uit waren een herhaling van de geschiedenis te voor komen. Veel critiek op de noodtoestands wetgeving bestaat dan ook uit een recon structie van de ondergang der Weimar-re- publiek aan de hand van de voorgestelde maatregelen en geënt op de huidige si tuatie. Het blijft echter de vraag in hoeverre het mogelijk is een geestesgesteldheid met behulp van geschreven rechtsregelen te bezweren. Met het verbieden van de „Na- tional-und Soldatenzeitung", zoals in be paalde kringen wordt gepropageerd roeit men ook een bepaald soort Duitser en zijn mentaliteit niet uit. LISSABON (AFP) In Lissabon is dinsdagmorgen gearresteerd de schrijver Alexander Pinheiro Torres, die deel heeft uitgemaakt van de jury van de Vereniging van Portugese schrijvers, die een litteraire prjjs had toegekend aan José Mateus de Graca. Deze laatste zit wegens ondermijnende activiteit en hoogverraad op het ogenblik een gevangenisstraf van veertien jaar uit. Reeds eerder zijn twee andere leden van de jury, Manuel da Fonse en Augusto Abe leira. aangehouden. leder week-end op dezelfde tijd, even na de lunch, kwam hij thuis uit de universi teitsstad waar hij dat jaar was aangeko men. Stil, vriendelijk, met een bedacht zaam woord voor iedereen, voelde hij de familiekring weer om zich heen sluiten. Hij nestelde zich op zijn oude plaatsje in de zithoek, waarvandaan hij de hele kamer kon overzien, zonder direct deel te hoeven nemen aan huiselijk verkeer of het gaan de gesprek tussen moeder en de zusjes. Ze had hem wel met enige zorg het stu dentenleven zien ingaan: wist hem kwets baar en driftig, vooral als het er op aan kwam, voor hem bestaande waarden te verdedigen. Ze vroeg zich dikwijls af, hoe hij de groentijd door zou komen: verne deringen verdragen; deze persoonlijk op vatten of als eenmaal bestaande gewoon ten zien waaraan niet te tornen viel. Er over spreken deed hij niet. Het plagerig oudste zusje, nieuwsgierig geïnteresseerd, misschien nam hij haar later wel eens mee naar een feest scheepte hij af met wat alledaagse verhalen over sociëteit en de vorming van een club. Wel zag zijn moeder dat hij bij die on dervragingen zo nu en dan even moeilijk slikte; een zenuwachtige beweging, die ze maar al te goed van hem kende. Ze streek hem dan wel eens vluchtig over zijn stug ge slordige haren; nauwelijks een bezorgde liefkozing, waarop hij echter, onmiddel lijk begrijpend, reageerde met een ontwa penende stralende lach. Ze wist, dat er zoveel verborgen was in de stilte tussen hen: het gemis van de vader, zijn grote vriend zoals hij vader placht te noemen op de hbs, diens dood en hij de enige zoon, de man in het gezin; een vaag be sef van verantwoordelijkheid; een lang zaam bevochten compensatie voor eigen verdriet in een helaas te vroeg-rijpe, be schermende aandacht voor de moeder. Daardoorheen kon ze niet praten zonder zijn trots aan te tasten; ze kon hem al leen blijven begrijpen door zijn doen en laten: zich zo nu en dan terugtrekken in zijn eigen oude kamertje, stilstaan bij va ders kast op de gang, waar nu schoolboe ken en dagelijkse dingen van de zusjes werden opgeborgen; met z'n handen in zijn zakken lopen langs de jasmijn in de tuin, die een verjaarsgeschenk voor vader was geweest; „Hij groeit nog steeds, moe der," zei hij dan, „daar ben ik blij om." Toen hij terugging naar de stad zei ze: Je laatste week groentijd jongen, dan ben je er af!" „De rotste," zei hij, „maar maak je maar niet ongerust. Inauguratie en de inauguratie van de club. Ik kom er wel doorheen, hoor." Toen hij de daarop volgende week thuis kwam, kreeg ze 's avonds, zij met een handwerk, hij met een boek, de zusjes naar bed, het hele verhaal. Nu is hij er doorheen, dacht ze; gelukkig maar. An ders zou hij er niet over praten. „We moesten in één uur een fles wijn opdrin ken, koppige hoor! Ik heb het langzaam gedaan, met kleine beetjes tegelijk, over de langst mogelijke tijd verdeeld. Je voelt je beroerd worden, maar ik dacht: laat de benen maar gaan, als je je kop er maar bij houdt. Lammelendig hoor. Er waren er dadelijk al die de vreselijkste taal uitsloegen, die zwabberden door de zaal en tot groot vermaak dienden van de ouderejaars. Die lachten zich werkelijk kapot." „En heb je het gehouden?" vroeg zijn moeder. „Ja, maar ik moest naar huis gebracht worden, ik kon geen behoorlijke stap meer doen. Wat een vernedering, Mam, zo de macht over je lichaam te verliezen. En wat een rotzooi allemaal." Er schrijnde iets in haar, maar aan de andere kant dacht ze: Hij heeft het ten minste meegemaakt. Ik had hem zoiets niet kunnen, misschien ook niet willen be sparen. „Weet je mam," zei hij na een tijdje, ,,'t is toch wel goed zoiets. Ik weet nu precies het soort jongens met wie ik niet om wil gaan. Maar ik ben ook bang, moeder. Het moet vreselijk zijn als al je remmen losslaan." „Maar bij jou is dat niet gebeurd. En dat heb je zelf gewild, onthoud dat maar goed," zei de moeder. En bij plotselinge ingeving voegde ze er aan toe: „Kom, wij drinken samen een glas wijn en je zult eens zien hoe lekker je dan slaapt. Ik geloof niet, dat ik jou matigheid hoef te leren." Advertentie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 TEL. 19000 Uitwisseling. Dinsdag is in Peking een Chinees-Russisch akkoord over culturele uitwisseling getekend. Verdienste. Een Londense zakenman heeft 120.000 gulden nagelaten aan de finan ciële redacteur van de „Daily Tele graph". De overledene schreef in zijn testament te hebben berekend, dat hij dit bedrag had verdiend als gevolg van de uitstekende adviezen van deze re dacteur. Verkiezing. In Ghana zal acht juni eèn nieuwe nationale vergadering worden gekozen, die 198 leden zal tellen in plaats van de 114 van het huidige par lement dat woensdag wordt ontbonden. Bezoek. Maarschalk Tito heeft dinsdag op een receptie ter gelegenheid van zijn 73-ste verjaardag bevestigd, dat hij bin nenkort een officieel bezoek aan de Sov- iet-Unie zal brengen. Men meent in Bel grado te weten, dat de Joegoslavische president in de tweede helft van juni naar Moskou zal gaan, na terugkeer van zijn bezoeken aan Tsjechoslowa- kije en Oost-Duitsland tussen 2 en 12 juni. Advertentie alles s kan met cElahiw Reisje. De Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken Janos Peter, zal op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot Stewart dertig juni naar Engeland ko men voor een bezoek van vier dagen. Dit is dinsdag in Londen bekendge maakt. Installatie. Op 150 kilometer uit de Ame rikaanse westkust is op 3.600 meter diepte in de Stille Oceaan een perma nente seismografische installatie ge plaatst die verbonden is met het ob servatorium van Point Arena in Cali- fornië. Vervalwacht. In Athene is een commissie van architecten en oudheidkundigen be noemd die moet waken tegen het ver val van de antieke monumenten op de Akropolis. De commissie zal ook de raad van buitenlandse deskundigen in winnen. Hoofd. Joegoslavische emigranten in Lon den hebben zich dinsdag meester ge maakt van het hoofd van president Ti to in het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud. Zij deden dit uit pro test tegen de veroordeling van profes sor Mihailov in Zadar tot negen maan den gevangenisstraf op beschuldiging van belediging van de Sovjet-Unie in een tijdschriftartikel. Vandalisme. De Canadese politie in Mont real heeft maandagavond tijdens een separatistische betoging dertig mensen gearresteerd, die allerlei branden sticht ten en die ruiten ingooiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3