■flMfe Nieuw kleedgebouw op sportpark Adrichem Leeuwentemmer Aad de Vries: „Als je een roofdier vertrouwt ben je al half verloren" 1 5 Geen belangstelling „Doe eens wat" op Hemelvaartsdag Voordrachtmiddag in Cultureel Centrum Havenberichten In de Vishal en op zee Zijn vrouw zegt: „Ik had liever dat hij putjesschepper was geworden" WOENSDAG 26 MEI 1965 7 m cr I*r mode silhouette 651 breestraat 138 beverwijk barteljorisstraat 5 haarlem Voorronde voetbaltoernooi Bisschopsbeker bij DEM „Us Memmetael" Beliën op weg naar Kennemer damtitel Kleuter maakte ongelukkige val in een zandbak „Drie mannen in de sneeuw" Hoog genoteerd Hoofd in muil m i r Gymnastiekdemonstratie had weer veel bekijks Wandeltocht - Advertentie engelse blazers onmisbaar in uw zomergarderobe ook gnjs f85 tot f125 flannel pantalons slim Op de terreinen van D.E.M. in Bever wijk wordt zondag 30 mei a.s. de voor ronde gehouden voor de Bisschopsbeker 1965. Het betreft een voetbaltoernooi voor ka tholieke clubs waaraan wordt deelgeno men door acht a-junioren-elftallen, t.w. twee uit elke afdeling van het district West 1. Deelnemende verenigingen zijn: Actif, Hilversum; B.D.C., Soest; Concordia, Hil- legom; R.K.A.F.C., Alkmaar; St. Marti- nus, Buitenveldert; St. Pancratius, Bad hoevedorp; Velsen, en Vitesse, Castricum. Gespeeld wordt in twee poules. De win naars van de poules spelen een finale en de winnaar daarvan zal op 4 juli uitko men in de landelijke finale welke in 's-Hertogenbosch wordt gehouden. Ook dit jaar bestaat voor dit junioren- toernooi grote belangstelling. Het toernooi te Beverwijk begint om 12.15 uur. Hoewel de jaarvergadering van de Frie se vereniging in Beverwijk „Us Memme tael" drukker had kunnen worden bezocht, werd de agenda toch nauwkeurig bekeken. Voorzitter F. de Vries herinnerde in tjn overzicht nog even aan de diverse geslaag de avonden uit het afgelopen seizoen,waar na de penningmeesteresse aan het slot van haar verslag nog een klein batig saldo kon vermelden. De aftredende bestuursleden mevrouw A. de Jong-Zantema en de heren H. Doeve, A. de Jager en M. Doeve werden herkozen en in de plaats van de heer Th. E. Bouw huis, die wegens drukke werkzaamheden geen bestuursfunctie meer kon aanvaarden, werd de heer J. Fekkes met algemene stemmen benoemd. Door twee overwinningen op Schelfhout en Warmerdam en een remisepartij tegen H. Swier heeft H. Beliën na de derde ron de de leiding van het damtoernooi om de titel van Kennemerland. T. Tielrooy speel de remise met J. Warmerdam en verloor van Schelfhout. In deze groep heeft de kampioen van 1963 en '64 B. Dukel, zich moeten terugtrekken. In de eerste klasse heeft J. de Boer zijn tweede overwinning behaald op C. H. Le- naarts. De DCIJ-er leidt nu in dit kort» toernooi met 5 punten. In de tweede klas se won Gomes (DCY) van De Groot. De Groot had reeds drie winstpartijen, maar moest de leiding aan Gomes afstaan die in 3 gespeelde partijen 5 punten behaalde en de kop in deze klasse nam. De Ott (DCY) won van J. Mensen (Santpoort). De stand aan de ':op is: De Groot 4 gesp. 6 punten, Gomes 3 gesp. 5 punten, D. Ott 3 gesp. 4 punten. Een vijfjarig meisje, leerlinge van de kleuterschool aan de Van Tijenstraat in Meerestein te Beverwijk, kwam in de zandbak bij die school ten val en kwam zo ongelukkig terecht, dat het een bloeden de hoofdwonde opliep. De politie bracht het kind naar het Roode Kruis Ziekenhuis, waar medische hulp werd verleend. De vergadering van het „Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuingronden", welke voor dinsdagavond op het Stadskantoor in Beverwijk was uitgeschreven, heeft geen doorgang kunnen vinden omdat het regle mentair voorgeschreven aantal leden niet was opgekomen. Het dagelijks bestuur was alleen vertegenwoordigd door burgemees ter H. Nielen van Heemskerk, de wethou ders R. Verbeek van Velsen en W. Vessies van Beverwijk, directeur ir. L. Stoelenga, adjunct-secretaris H. Heesterbeek en enige leden. De aanwezigen vonden het maar een droevige zaak, omdat niemand kennelijk een vervanger heeft gewaarschuwd. Men besloot daarom maar een kopje koffie te drinken en naar huis terug te keren. „Je kan een kat net zo lief krijgen als je maar wilt. Braaf drinkt-ie z'n melk uit een schoteltje of eet een visje uit je hand. Jaren doet-ie niks anders dan op de vensterbank liggen of op je schoot spinnen. Maar op een dag komt-ie buiten en hup hij pakt een vogeltje. Weg poeslief. Het schattige katje is weer plotseling een roofdier. Dat krijg je er nooit uit. Zo is het met de grote katten, de leeuwen en tijgers precies eender. Ze zijn nooit helemaal te vertrouwen. Dat is de grootste fout die een dompteur kan maken. Zeker negentig percent van de dompteurs maakt die fout. Ze vergeten even, heel even maar, dat ze met roofdieren te maken hebben. Ze zijn er zo mee vertrouwd dat ze, misschien is het maar een seconde, niet aan denken dat het verscheurende dieren zijn en geen schoot hondjes. Dat is meestal voldoende en tegelijk fataal. Dan kan de dompteur alleen maar hopen dat-ie geluk heeft. Als ik voor mijn nummer met de leeuwen de kooi inkom weet ik dat de kansen fifty-fifty liggen. Vijftig percent kans dat ik er heelhuids uitkom en vijftig percent dat ze me te pakken nemen. Dat is een vrij groot risico, ja, maar zo liggen de zaken van een dompteur nu eenmaal. Er zijn nog altijd meer leeuwen, tijgers en beren in het circusleven dan dompteurs Dompteur Aad de Vries, 32 jaar, stevig gebouwd, koele grijze ogen, blonde snor, kuiert naar de getraliede wagen waarin twee leeuwen en vier leeuwinnen hun tem mer ziende uit hun luierhouding opsprin gen om rusteloos door de kooi te sluipen. Hun koude, gele ogen nemen elke be weging van hem scherp op. Als Aad de Vries dichter bij de tralies komt staan verdringen de leeuwen elkaar, zo nu en dan blazend met opgetrokken bovenlip zo dat de vervaarlijke gele slagtanden bloot komen. „Als Donar maar eerst gaat liggen wor den ze wel kalmer," zegt de dompteur. Donar is de leider van de groep, een prachtige leeuw met een bijna zwarte kraag van manen. Inderdaad strekt Donar zich even later op zijn buik uit. De kolos sale voorpoten, die met een enkele klap een os kunnen vellen, steken bijna aan- doenlijk-hulpeloos buiten de tralies. Aad de Vries blaast een rookwolkje van zijn sigaar naar de machtige kop. Donar trekt een grimas en wrijft zijn kop tegen de Ijzeren stangen. De dompteur drukt een zoen op zijn neus. Twee, drie leeuwinnen springen toe en proberen jaloers Donar weg te dringen. De leider geeuwt ver veeld en vervolgt zijn ijsberengang door het hok. Het andere mannetje, Simba, neemt direct zijn plaats in en gluurt af wachtend naar de dompteur. Dompteur Aad de Vries Is een van de vijf of zes Nederlanders die hun brood als temmer van wilde dieren verdienen. Drie jaar geleden volgde hij dompteur Bobby Althoff bij circus Tony Boltini op. Zijn leeuwennummer staat ook internationaal hoog op de dompteurslij st genoteerd. Als enige temmer laat hij een leeuw een stuk rauw vlees dat hij zich op de onbescherm de keel heeft gelegd met de tanden weg grissen. Koelbloedig, ijzingwekkend vak manschap. „Zestien jaar was ik toen mijn vader wilde dat ik in het kelnersvak zou gaan. Hij was chef-kelner in het Rotter damse hotel Atlanta", vertelt Aad de Vries. „Maar daar moest ik niks van heb ben. Liever maakte ik de stallen schoon van een slepersbedrijf bij ons in de straat. Ik was gek met de paarden. Trouwens ik heb altijd veel van dieren gehouden. Op passer in een dierentuin worden wilde ik ook niet. Ik ben erg op mijn vrijheid ge steld, zie je. Toen ben ik als tentbouwer bij een Nederlands circus gaan werken. Later werd ik stalknecht en berijder van paarden, kamelen en olifanten die uit de stallen naar de piste gereden moesten worden. In 1955 kreeg ik mijn grote kans. Mijnheer Klant, die een dressuurschool in Valkenburg heeft, vroeg of ik bij 'm wilde werken. Misschien zag hij wat in me. De eerste tijd heb ik tuinen moeten harken, hokken moeten schoonmaken en kooien De r.k. jeugdvereniging „Tunnelboys", die in het kader van het buurthuiswerk al diverse activiteiten ontwikkelde, heeft ook voor Hemelsvaartsdag een bijzonder programma samengesteld, dat zich onge twijfeld in de nodige belangstelling zal mo gen verheugen. De bedoeling is om ieder meisje en jongen boven de veertien jaar een gezellige dag te bezorgen door het houden van wedstrijden op allerlei gebied. Voor de winnaars van de verschillende on derdelen zullen vele prijzen, waaronder be kers en medailles beschikbaar worden ge steld, die na afloop van het feest des avonds om zes uur in „De Meerpaal", het clubhuis aan de Banjaertstraat, worden uitgereikt. De onderdelen van het programma, waarmee men 's middags om twaalf uur begint, zijn dansen (waaronder stijldansen en moderne dansen), schaken, dammen, biljarten, tafeltennis, muziek, klaverjasdri- ve, modeshow voor meisjes, fotowedstrijd, handvaardigheid, voordracht en declama tie. Alleen woensdagavond wordt begon nen met het biljartspel te Beverwijk; al het overige speelt zich donderdag af. De dag wordt in „De Meerpaal" besloten met een dansavond met muziek van „The Apollo's". Donderdagmorgen wordt een fikse ochtendwandeling gemaakt om te gaan „dauwtrappen". Overigens beschikt Tunnelboys ook over een groep van twintig leden jeugd Roode Kruis, die reeds vier maanden oefent, waarbij dokter Wermenbol als instructuur fungeert. Het Tunnelboyswerk wordt met Pinkste ren afgesloten, zodat de verschillende clubs tot september vakantie krijgen. Alleen de kampgroepen hebben nog hun bijeenkom sten, tot de vakantietijd is aangebroken en de deelnemers aan de jeugdkampen vol doende zijn voorbereid om welgemoed te gaan kamperen. verven. Ik heb het vak dus van de grond af geleerd. Langzaamaan mocht ik met de roofdieren omgaan. Ik ben drie jaar assistent-dompteur bij Willy Hagenbeek geweest totdat ik zelfstandig begon te werken. In 1961 heb ik een gemengd be rennummer gebracht met zeventien beren. Dat was nog nooit vertoond. In 1962 kwam ik bij Boltini. Ik nam het leeuwennum mer van Bobby Althoff over. Daar heb ik iets heel anders van gemaakt. Ze waren vroeger sullerig en niet actief te krijgen. Moet je ze nou zien. Het is of ze jaren jonger zijn geworden." Ademloos kijkt het „hooggeëerd pu bliek" ook toe wanneer Aad de Vries na zich moeizaam onder het gewicht van drie leeuwen te hebben ontworsteld de muil van een van de dieren wijd open spert en er zijn hoofd insteekt. De putten van de leeuwentanden staan nog in zijn hals als de dompteur lachend voor het klate rend applaus dankt. „Ieder dier heeft zo z'n eigen karakter en intelligentie," zegt Aad de Vries, „daar moet je als temmer in de eerste plaats rekening mee houden. Wat de een makkelijk kan zal de ander nooit leren. Mijn lievelingsleeuwin Lola bijvoorbeeld kan ik elk kunstje bijbrengen, maar ze zal nooit de vlees-trick leren. Daar begint ze gewoon niet aan en dan moet je het vooral niet met dwang en slaag proberen." Dompteur Aad de Vries draagt op zijn lichaam duidelijk de spo ren van zijn gevaarlijk beroep. „Eens sloeg een beer me nog niet eens zo hard. Toch had ik drie gebroken rib ben. En dan heb ik overal littekens van klauwen die uitgeschoten zijn." De men sen denken vaak dat roofdieren in een cir cus bang zijn voor hun temmer en daarom hem niets durven te doen. Gelooft dat maar niet. Er zijn genoeg dompteurs die dit sprookje niet na kunnen vertellen. Je moet ze altijd scherp in de gaten blijven houden. Meestal merk je direct dat er iets in de kooi niet in de haak is. Dat er iets gevaarlijks broeit. Het klinkt misschien overdreven, maar je ruikt 't als het ware. Ik geloof ook dat een dompteur er mee moet ophouden als hij een jaar of vijfen veertig is. Met het ouder worden gaat je reactievermogen er niet op vooruit. Het publiek ziet ook liever een jonge krachtige vent in de leeuwenkooi dan een grijsaard. Bij het paardenwerk staat zo'n oudere man wel netjes. Niet bij het lijf-aan-lijf- werk met tijgers, beren en leeuwen." 's Avonds staat hij, fel belicht door de schijnwerpers, in de piste. De duizenden mensen in de tent wachten onbewust op de kortsluiting tussen roofdier en mens. Onderonsje tussen dompteur Aad de Vries en de leeuw Donar. Het gevaar blijft broeiend in de kooi hangen. Een leeuw neemt het gezicht van Aad de Vries tussen zijn vreselijke kaken. Secondenlang duurt het spel met deze ver morzelende dood. Zegt mevrouw Gerda de Vries-Van Tilburg met een Brabants ac cent: „Ik ga nooit kijken als m'n man aan het werk is. Ik ben trots op 'm, maar ik had liever gewild dat hij putjesschep per was geworden. Echt dat meen ik." De afdeling Velsen-IJmuiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen mocht zich verheugen in een goede opkomst van de leden, die in het Cultureel Centrum met belangstelling en plezier hebben geluisterd naar een voordracht van Harriët Freezer. Zij hield haar voordracht onder de titel „Mannen, vrouwen en mensen", een licht voetige vergelijking van het karakter van man en vrouw. Daarbij benaderde zij op humoristische manier de dagelijks verhou ding tussen de mensen, speciaal die tus sen man en vrouw. Deze laatste middag bijeenkomst van het seizoen stond onder leiding van de presidente, mevr. A. B. Bohlken-Vermeulen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Bjarmia, van Kemi; Puma, Zeebrugge; Fram, Great Yar mouth, voor IJmuiden; Bovenkerk, Antwerpen; Vliestroom, Londen; Dalbek, Rotterdam; Bernd Gunda, Londen; Gosport, Dover; Stadersand, Workington, voor IJmuiden; Eemland, Salvador; Boreas, Hamburg; Trito, Le Havre; London Valour, Port Arthur; Gazelle, Rochester, voor Zaandam; Orpheo, Vitoria; Pavonis, Koeping; Oranje, Londen; Sotka, Mantytaoto; Kronoland, Antwerpen; Idanel, Londen; Gerry S., Rotter dam; New Westminster City, Rotterdam; Tilla Doris, Hamburg. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Lenne, van Norwich; Alme, Norwich; Bomma, Delfzijl; Frans van Seumeren, Hamburg; Forel, Londen; Alk, Skutskaer. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Ruby, naar Lerwick, van IJmuiden; Ritornel, Poole, van IJmuiden; Hilda, Norrkoeping; Dina, Boston, van Zaandam; Heino, Hamburg; Minos, Kopen hagen; Progres, New York; River Afton, Pepel, van IJmuiden; Hodur, Lulea; Strabo, Aarhus; Bram, Dagenham; Fram, Rochester, van IJmui den; Makkum, Solvesborg, van IJmuiden; Mort Lake, Londen; Margrit Angelika, Oslo; Clio, Gent; Edda, Felixstowe; Munte, Harlingen; Heriot, Leith; Jean E., Londen; Kaap Falga, Delfzijl; Saint Thomas, Duinkerken; Hoe Vinces, Londen: Nordstern, Goole; Waverstroom, Goole, van IJmuiden; Ceta, Londen; Roelof Holwerda, Kiel; Temar, Portsmouth, van IJmuiden; Krem- sertor, Tampa; Mario, Portsmouth; Peter Meyer, Norrkoeping; Batavier 3, Rotterdam; Moray Firth, Londen; Bernd Gunda, Great Yarmouth; Cherie, Londen; Aegir, Londen; Gaasterland, Las Palmas. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Delfborg, naar Stade; Marianne C., Delfzijl; Monte Ayala, Bilbao, van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Wethouder Kaebisch van Beverwijk gaat zaterdagmiddag de officiële ingebruikne ming verrichten van dit nabij het hoofd- veld in sportpark Adrichem verrezen kleedgebouw. Het gebouw, waarmee in oktober verle den jaar werd begonnen, heeft een opper vlakte van circa 16 bij 7 meter. Het is van hout opgetrokken en staat op een beton nen fundering. Gelijkvloers is een bergruimte van 7 bij 3,5 meter, momenteel in gebruik als ver trek voor indoortraining. Er zijn verder een kleedkamer (5 bij 3 meter), een ka mer voor de scheidsrechter, een reserve ruimte, een kamer voor de masseur, toi letten, douches en voetenwasbakken. Op de bovenverdieping zijn twee kleedkamers met bijbehorende voorzieningen gebouwd, is een bestuurskamer (7 bij 5 meter) in gericht en werd een vertrekje voor de mi- crofonist afgetimmerd. Aan de kant van de sintelbaan is een balcon van 7 bij 1.25 meter. Het nieuwe kleedgebouw zal in hoofdzaak bestemd zijn voor atletiekver enigingen. Een groot aantal leden van de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft dinsdagmiddag in het Statenhuis met grote belangstelling de voordracht beluisterd van mevrouw Van 't Kaar-Rademaker, die hiervoor Erich Kast- ner's vermakelijk toneelspel „Drie mannen in de sneeuw" had gekozen. De reacties van de dames waren bijzonder gunstig, zo dat het dankwoord van de presidente door haar met een instemmend applaus werd onderstreept. Aan het slot werd door me vrouw Emmer-Kronemeijer ook nog af scheid genomen van de familie Emmer, waardoor de afdeling een actief lid moet verliezen. Op de rolschaatsbaan van het Gijzen- veltplantsoen in IJmuiden hielden TVIJ en de Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmuiden" gisteravond een gymnastiek demonstratie. Turners en turnsters van beide vereni gingen lieten het talrijke publiek een staaltje van hun beste kunnen zien. Vanavond zal eveneens een turndemon- stratie worden gegeven. Ditmaal aan de Heerenduinweg in IJmuiden door VGV, Sportbond en R.-k. Gymnastiekvereniging „Velsen". Dinsdag De aanvoer in IJmuiden bedroeg dins dag 10.320 kisten vis, waarvan 374 kisten tong en tarbot, 10 heilbot, 15 griet, 5 tong schar en schartong, 710 schol, 15 schar, 105 haring, 4525 makreel, 2045 schelvis, 1055 wijting, 1315 kabeljauw en gul, 20 leng, 3 haai, 25 wolf, 35 poon, 15 koolvis, 43 di versen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,10-2,30, gr. tong 5,27-5,14, grm. tong 4,48-4,15, kim. tong 5,02-4,96, kl. tong 1 5,47-5,29, kl. tong 2 5,67-5,39, tarbot 1 4,30-3,10, zalm 6,80-6,30. Per 50 kilogram: gr. griet 108-92, tong schar 110-90, kl. schol 2 42-18, schar 26-13, verse haring 27-12,50, makreel 23,20-11,50, gr. schelvis 41-16, grm. schelvis 37-16, kim. schelvis 32-15, kl. schelvis 1 36-15, kl. schelvis 2 22-10, wijting 17-10, gr. gul 44-20 middel gul 24-19, kl. gul 21-15, kl. leng 20, kl. haai 40-32, kl. wolf 47-34, poontjes 25-17 kl. koolvis wit 33, kl. rode poon 2 13-8. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 122-58, gr. koolvis zwart 92-78, gr. koolvis wit 134, gr. leng 54-43, gr. wolf 98-86. In IJmuiden werden dinsdag, in guldens, de volgende besommingen gemaakt: SCH 33 6.590, SCH 303 19.720, HD 79 5.670, KW 222 9.710, 55 12.850, 205 9.380, 159 9.400. 34 5.150, 194 5.610, 128 4.720, 124 4.950, 180 6.210, 183 4.700, 225 5.350, 174 5.670, 132 5.140, 152 5.430, 101 1.850, 17 3.340, 73 4.420, 213 6.010, 161 2.890, 162 4.610, 59 3.810, VL 16 19.470. Aanvoer van woensdag De aanvoer van hedenmorgen te IJmui den omvatte totaal 4420 kisten en wel 540 kisten schelvis, 220 radio, 280 wijting, 320 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 1540 makreel, 60 bonken, 120 schol, 5 tarbot, 950 rood- baars, 120 varia. Verder waren er 480 sjuks stijve kabeljauwen en 12.000 kg tong. Prijzen van woensdag De prijzen van hedenmorgen waren, per kilogram in guldens: tarbot 4,60-3,80, heil bot 3,10-2,70, gr. tong 4,18-4,16, grm. tong 4,34-4,22, kim. tong 5,06-4,93, tong 1 5,28- 5,08, tong 2 5,44-5,29. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 88-66, middel kabeljauw 94-72, gr. koolvis 81, gr. leng 56-41. Per tien stuks: gr. kabeljauw 92-68, mid del kabeljauw 52-37. Per stuk: kreeft 13-12. Per 50 kilogram: gr. schelvis en middel schelvis 41-32, kim. schelvis en schelvis 1 32-16, schelvis 2 31-15, schelvis 3 15-10, gul 1 38-28, gul 2 37-24, gul 3 31-15, gr. schol 61-42, middel schol 61-42, kim schol 48-38, schol 1 61-45, schol 2 49-41, schol 3 41-24, schar 24-20, poon 8-6, haai 26-20, wijting gestript 30 15, wijting dicht 17-10, makreel 24-11,50, tarbot 142-116, griet 86- 84, tongschar 96-86, roodpoon 2 26-7. kl. wolf 46-40. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen was heden morgen 110 kisten schelvis, 220 kisten wij ting, 250 gul en kabeljauw, 700 makreel, 450 schol en 5500 kg tong. Deze nieuwe trawler, de VL I „Ursi- nus", zal gaan behoren tot de boten, die geregeld de vangst komen lossen in IJmuiden. De VL I is gebouwd door de sleephellingmaatschappij Scheveningen en werd vorige week overgedragen aan de opdrachtgeef ster. de visserijmaatschappij Holland te Vlaardingen. De nieuwe trawler staat onder commando van schipper Piet van der Harst, voordien schipper van de VL 7. Van een onzer verslaggevers) De deelnemers aan de zaterdag 29 mei in het kader van de Velser Sportweek te hou den wandeltocht, starten hiervoor van des morgens tien uur af bij de Hugo de Groot school aan de Grahamstraat. De afstanden zijn 10 en 15 km, waarvoor na het volbren gen van de tocht een herinnering zal wor den uitgereikt. Men kan zich nog tot elf uur bij de startplaats als deelnemer op geven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7