- y: YI1UUW WINKEL-TIP -Sis I *v>r Feestdineetje na eindexamen Ieder halfuur is er in Nederland een brand Elk jaar gaat er voor 160 miljoen in rook op Tachtig percent te wijten aan stommiteiten Welke voorzorgen neemt de brandweerman? *C%- |i >-? ZATERDAG 29 MEI 1965 Erbij EEN VLAMMETJE VREET aan het snoer van het radiotoestel naar het stop contact. Een klein, bleek vlammetje. Het ton getje schiet uit; er zijn nu twee felle, aan het snoer lekkende tongetjes. In een paar seconden vermenigvuldigen die zich. Binnen een halve minuut staat het snoertje in brand. Er vallen vonkjes op het vloerkleed. Het zijn maar hele kleine vonkjes die echter vastbesloten aan de wol kluiven. Het zwarte plekje in het kleed wordt groter. Het smeult een beetje maar laait dan op in een vlam. Het verkoolde snoertje van de radio is inmiddels tegen de vitrage gevallen. Wat loom en houterig, maar ook het contact tussen het zwarte „touwtje" en het witte gor- dijn was zeer intiem en resulteerde in kort sluiting. Er kringelt wat rook door de vitrage. Langs het patroon slingeren zich een paar kleine vlammetjes. Tot er ineens een flinke steekvlam door het gordijn schiet. Het is te laatVloerkleed en gordijn in deze woon kamer branden. Binnen een kwartier vreten hete en niets-afslaande vlammen aan stoelen, tafels, planten, lampjes, boeken en foto's. Er zijn nauwelijks vijftien minuten verstreken tussen het moment van de kortsluiting en het eerste vlammetje dat zo schuchter aan het snoer begon te sabbelen. De kamer staat in lichterlaaie. V V mmÊmm WÊêêêkê Hemiy Sehoutc Dodelijke dampen Inklapbare onderzetter È6& mem >-..!■< mmi Voorzorgen F A BRAND VOORKOMEN IS BETER DAN BLUSSEN lenbak met brandbaar materiaal? Het dragen van nylon nachtgoed is voor bed-rokers levensgevaarlijk. Een vonkje is genoeg om dit luchtige ge waad in een onderdeel van een seconde als een fakkel te doen branden. Derde oorzaak: Elektriciteit. Hieron der vallen; het laten aanstaan van strijkbouten en radiotoestellen, een te grote lamp onder een plafond van zachtboard, knoeien met leidingen, elektrische dekens, vergeten de stek ker uit stopcontacten te halen waar door en nog een spanning van 220 „al 6 o ,v>° Volt op het apparaat blijft staan. OORZAAK NUMMER VIER: Koken. Een van de meest voorkomende ver schijnselen is de vlam in de pan tijdens het bakken en braden in vet. Of dat na het braden vergeet de pan van het vuur te halen. Verder opletten met vuur bij gas, benzine en alcohol. Een petro leumstel nooit te vol gieten want pe troleum zet uit wanneer het warm wordt, waardoor de bak overloopt. BRAND ontstaat meestal 's nachts en voornamelijk in woonkamers, keu kens en garages. Niet de vlammen zijn, „Een vlammetje vrat aan het snoer naar het stopcontact ...2./^. Een nieuw tafelartikel van Braban- tia is de nieuwe onderzetter van roest vrij staal 18/8, die in ingeschoven toe stand gemakkelijk een plaatsje vindt in de messenbak of de besteklade. Uitgetrokken en geplaatst op de ge dekte tafel is deze onderzetter een tafelaccessoire. De constructie is heel eenvoudig. Twee maal vier metalen strips schui ven over elkaar en zijn enigszins bol gezet. Twee strips hebben omgebogen uiteinden, waardoor pootjes worden gevormd, die van plastic dopjes zijn voorzien. Afmetingen van de uitgetrokken onderzetter: 150 x 150 mm. De onder zetter kost 2,45 in winkels in huis houdelijke artikelen. BOVEN IN DE SLAAPKAMER ligt een echtpaar. Beiden slapen. Hij gromt wat in zijn droom; zij heeft een flimlach om de mond. In de twee an- ere kamers liggen kinderen. Hun neuzen steken net boven de dekens uit. Zij weten van niets. Van niets? De oudste, die slaapt niet zo erg vast. Hij draait zich eens om, maar schiet dan ineens onder de dekens vandaan. Hij kijkt wat overrompeld. Hoe kan het anders, zo net uit je slaap. Maar dan: MammaaaaHet joch schiet z'n bed uit. Naar de slaapkamer van z'n ouders. Mammaaaaaapap- paaaaaa.... ruik eens!! Een sterke brandlucht dringt door de open deur de slaapkamer binnen. Öet gezin is gealarmeerd. Op de overloop kijken ze naar beneden. In de hal kruipt een vlammenzee over de vloerbedekking. In de kazerne rinkelt de alarmbel. Een uitslaande brand! Groot materieel. Door de stad die in het nachtelijk duis ter rust, klinken de sirenes onheilspel lend. De enkelen die nog wakker zijn trekken even het gordijn opzij. Nee, niet hier! Gelukkig niet hier! „IEDER HALF UUR breekt er een brand uit in ons land. Tachtig procent daarvan is het gevolg van een stommiteit", zegt hoofdbrandmeester eerste klasse A. C. Broeshart, hoofd van de afdeling Preventie bij de Haar lemse brandweer. „Er gaat jaarlijks voor 160 miljoen in vlammen op. De meeste branden gebeuren in woningen. De verhouding is vijf twaalf". Men selijke fouten waardoor veel leed had kunnen worden voorkomen. Tekortko mingen met daarna de zelfverwijten. Maar daarmee krijgt men het huis raad niet terug, de foto's waaraan men zo gehecht was, de planten die het juist zo goed deden. Er is voor duizenden guldens in valmmen opge gaan. DE GROOTSTE OORZAAK van het het ontstaan van een brand, zegt de heer Broeshart, is de kachel: a. door een foutieve constructie (onjuiste aan sluiting op de schoorsteen) en b. de omgeving (het drogen van was boven of voor de kachel, een kleedje op de schoorsteenmantel, de houten omlijs- lijsting, het wegspatten van kooltjes op het kleed). NA DE KACHEL oorzaak nummer twee: roken in bed, dat meestal een dodelijke afloop heeft. Tijdens het ro ken kan men wegdoezelen of in slaap vallen. Is de peuk wel goed uitgedrukt, die naast het bed in een asbak ligt? Of ligt die peuk te smeulen in de prul- ER WORDEN DEZE maand heel wat druppeltjes gezweet. Duizenden jongelui staan voor hun eindexamen en examenkoorts is een epidemisch verschijnsel geworden. De meesten blokken doodserieus aan de materie die ze deze maand of de volgende moeten spuien om in het bezit te ko men van dat papiertje dat zo be langrijk voor de toekomst kan zijn. Maar hoe sta je als ouders tegen over het examen. We hebben de mening van een moeder gevraagd. Een willekeurige huisvrouw, me vrouw G. Eecen-Vos, moeder van een hecht gezin in Beverwijk, waar van de oudste, de 17-jarige zoon, eindexamen gymnasium b doet aan het Marnix van St. Aldegonde-ly- ceum in Haarlem. Helemaal „willekeurig" was onze keus niet, zo moeten we bekennen. Mevrouw Eecen is voor haar huwe lijk kooklerares geweest. U begrijpt het al. Als een van de kinderen slaagt voor dit eindexamen dan hoort er een feestelijk dinertje bij. Hiervoor vroegen we haar een sug gestie. MEVROUW EECEN GAF op de vraag hoe zij als ouder tegenover de examentijd staat een weloverwogen antwoord. „Als ik hierop een antwoord geef, is dat de mening van één. Boven dien hangt het vao het gezin, het milieu, af. Als gezin moet je je niet extra op een examen van een kind instellen. Ik geloof dat je het beste de normale regel kan handhaven. Er is altijd spanning en verwach ting als de tijd daar is. Als man sta je nuchterder tegenover het feit dan als vrouw. Mijn beide dochtertjes zouden zeggen: Je bent er naar toe gegroeid en je weet dat het gebeurt. Maar ik zal blij zijn als het voorbij is. Het slagen voor een examen hangt van zoveel andere factoren af als al leen maar intelligentie. Als je tij dens je studie wilskracht en door zettingsvermogen hebt kunnen op brengen ben je al een heel eind. Maar tijdens een examen komt er nog bij: voel je je wel op je gemak, welke opgaven krijg je, hoeveel moeite en spanning kost het. Nee, ik ben echt blij wanneer het voorbij is." Vindt zij het erg als haar zoon zakt? Een pertinent en resoluut: „Nee, helemaal niet! 't Is wel jammer omdat hij er erg hard voor heeft gewerkt, terwijl wij hem nooit hebben hoeven aansporen zijn werk te doen." HET DINEETJE KOMT er, des noods als troostprijs. En of het dan smaakt of niet, de zoon, zijn ouders, beide zusjes en wat gasten begin nen met eisoep (bouillon met fijn- geprakt, hardgekookt ei, op smaak gebracht met peterselie en selderij en het geheel gebonden met een ■i»W¥4 'f'e'" - x is fji Ggtëg&i, PëS»; bloemsausje). Na de soep een kou de schotel bestaande uit koude rijst met garnalen (of zalm of krab of kip). Daarbij wordt een gegarneer de sla gepresenteerd, bestaande uit sla, komkommer en tomaat. Ver der is er remoulade saus. De in grediënten hiervoor zijn: mayonaise gemengd met ansjovis purée, zeer fijn gehakte augurkjes en uitjes. Het dessert is een blanc manger-pudding die in een vierkante (boek-) vorm wordt gegoten en later uitgestort op een schaal. De pudding dan garne ren met chocolade (of mocca) crème. Er kunnen, besluit mevrouw De laatste minuten voor de uitslag van het eindexamen zijn niet alleen voor de kandidaat spannend. Ook de wijzers van de klok bij de ouders thuis lijken te kruipen. Mevrouw Eecen probeert wat ontspaning te vinden in de keuken waar zij alvast het feestdineetje voorbereidt. Echter, de klok wordt in de gaten gehouden. Eecen, nog abrikozen of mandarijn tjes uit blik bij worden gepresen teerd. De brandweer in actie: vrienden in nood maar het had niet nodig geweest. zoals we gewoonlijk denken, het groot ste gevaar. Het is de rookontwikkeling. De laatste jaren is men tot veelvuldig gebruik van kunststoffen overgegaan (nylon en plastics). Die zijn zeer brandvatbaar en ontwikkelen boven dien een grote hoeveelheid rook, die nitreuze dampen bevatten welke zwaar vergiftig zijn. „Het is vrijwel onmo gelijk om nog levend door een rook gordijn van de eerste etage naar de buitendeur te komen. Halverwege is men al zover vergiftigd dat men be wusteloos raakt," zegt de heer Broes hart. Het kan ook gebeuren dat het gif zijn werk al heeft gedaan voor men wakker is geworden. Welke preventieve maatregelen zijn er en kan men nemen? „Een gebouw, moet zo geconstrueerd zijn dat de brand zich niet kan uitbreiden. In vluchtgang en portalen geen of zo weinig mogelijk brandbare stoffen, terwijl brandbare plafonds moeten worden vermeden". De brandweer geeft legio adviezen („We zijn overbezet door de nieuwbouw") met betrekking tot de preventie in een huis, gebouw, kantoor of fabriek. Ook als men centrale verwarming neemt kan men advies inwinnen, terwijl men bij het hebben van huisbrandolie, meer dan is toegestaan (30 liter binnenshuis, 60 1. op een balkon en 200 1. in de tuin), een vergunning van B. en W. moet aanvragen. Twijfelt u ergens aan met betrekking tot brandgevaar dan: de brandweer geeft graag advies. Want niet het blussen is primair. De zorg voor preventie neemt een belangrijk, misschien wel het belangrijkste deel van de tijd van de brandweerman in beslag. BEHALVE DAN DAT men zelf nooit met vuur moet „spelen", moeten de kinderen in de gaten worden gehouden. Spelen met lucifers is een geliefd spel letje („Neem knipaanstekers en houdt lucifers uit de buurt"). De zo gewilde ballonnetjes zijn taboe. „Dit speelgoed met waterstofgasvulling is levens gevaarlijk. Het moest verboden zijn om ze te verkopen." Verder is de brand weer „doodsbang" voor inzamelactie» van krantepapier. Er worden soms ton nen in scholen opgeslagen; garages en schuren zijn vaak depots voor het oude papier. Wat vet (vis-) papier ertussen kan broei veroorzaken; een lucifer er op en men kent de gevolgen. Welke voorzorgsmaatregelen u in hui» kan nemen? Door te doen wat ieder» goede brandweerman doet voor hij naar bed gaat. Dan pas slaapt u rustig en heeft u uw eigen veiligheid min of meer in eigen hand. Dit zijn de regels: Doe de hoofdkraan van gas en gei ser uit. Haal aile stekkers uit de stopcontac ten. Bevestig een slang(etje) op of leg er een naast de waterleiding zodat on middellijk gespoten kan worden („Daar is menig huis mee gered"). Zet brandbare vloeistoffen op een vei lige plaats. Hang geen wasgoed bij kachels. Parkeer geen bromfietsen bij het trappehuis. Doet u dit, vanavond nog? Dat is dan de eerste stap op weg naar de preven tie. Er is niets zo kwalijk als het zelf verwijt: had ik maar

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15