Amerikaanse astronaut White moet „ruimteuitstapje" maken Ontmoeting met tweede trap van uitgebrande Titanraket „Luchtverontreiniging moet normale overheidstaak zijn" hamol weer vandaag HET WEER m Daar komt de haring! Brits ontwerpverdrag tegen de verspreiding van kernwapens SHV gaat bij Groet boren ERCEDES-BENZ Jubileumspeldje t Scheveningse trawlers met nieuwe haring op thuisreis Parkeerhavens voor nieuwe wijk in Breda Kunstaas en kunstvlieg toegestaan voor gewone hengel Politieke federatie tegen De Gaulle Gedenkboek voor Kennedy Personeel Conrad-Stork kreeg 9 pet. winstaandeel GH RISTIAANSE Wiardi Beekman Stichting: Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN bescherm uw huid met hamol ultra Zonneschijn Bij 2 dozen Erdal schoencrème GRATIS Spaar ook de andere speldjes tv I i M Het woord is aan Centrum In het nieuwe seizoen pagina 17 In de krant van heden: Sport 9 Russisch voorstel voor een wereldconferentie IJMUIDER COURANT op het strand: 15 cent per ex, DE TOKO COIFFURES DE VRIES N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 50e JAARGANG NUMMER 172 ZATERDAG 29 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije KAAP KENNEDY (AFP). - De Amerikaanse ruimtevaarders James Mc- Divitt en Edward White zijn zich op de Amerikaanse astronautenbasis Kaap Ken nedy aan het voorbereiden op hun ruimtereis van vier dagen. Als alles vol gens de plannen verloopt wordt hun Gemini-4-voertuig donderdag 3 juni ge lanceerd. Op het programma staat een „uitstapje in de ruimte" en twee maal een „ontmoeting" van hun ruimteschip met de tweede trap van de draagraket. Vrijdag deden geruchten de ronde dat de lancering zou moeten worden uitgesteld, omdat er een technische onvolkomenheid was ontdekt. Men zou proberen dat man kement snel te verhelpen. Wanneer de astronauten, gezamenlijk in het ruimteschip gezeten, aan hun tweede omwenteling om de aarde bezig zijn en zich ongeveer boven de Hawaii-eilanden bevinden, zal White door een „patrijs poort" in de ruimte stappen. Een koord van ruim zeven meter houdt hem met de ruimtecabine verbonden. Hij kan zich ech ter in elke gewenste richting bewegen door middel van een kleine raketmotor, die op zijn rug bevestigd is. Voor het zover is zullen de twee ruim tevaarders echter een uiterst belangrijk Edward White moet een „uitstapje" in de ruimte maken. onderdeel van hun opdracht vervuld moe ten hebben. Hun ruimtevoertuig zullen zij dan in de buurt hebben gemanoeuvreerd Een heden gepubliceerd rapport van de Wiardi Beekman Stichting over luchtver ontreiniging komt in samenvatting tot de volgende constateringen: Luchtverontreiniging is een bijzonder kwalijk bijverschijnsel van onze welvaarts groei. In enkele gebieden van ons land neemt zij reeds ernstige vormen aan; zon der afdoende maatregelen zal zij nog aan zienlijk in omvang toenemen. Luchtverontreiniging is een complex ver schijnsel en heeft veelsoortige gevolgen. Zij levert gevaar en schade voor de volks gezondheid op; ook veroorzaakt zij hinder die niet alleen onaangenaam is, doch ook schadelijk. Daarnaast zijn er de economi sche en sociale nadelen. Luchtverontreiniging moet voorkomen worden. De overheid dient daartoe de nor men te stellen en de naleving ervan te controleren. Uitgangspunt moet zijn, dat de veroorzakers van luchtverontreiniging deze zelf moeten bestrijden. De kosten van deze bestrijding behoren tot de normale produktiekosten. Het onderzoek naar aard en omvang van luchtverontreiniging, alsmede naar de be- gtrijdingstechnieken dient met kracht te I Advertentie II Lange Herenstr. 36 -38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en bijna overal droog. In het noor den van het land echter af en toe veel bewolking. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. worden voortgezet. Niet alleen moet de industrie zo mogelijk gecoördineerd zich hiermee zelf bezighouden, de overheid heeft de taak er voor zorg te dragen, dat ook onderzoek wordt verricht door in stellingen wier resultaten algemeen toe gankelijk zijn. Met het nemen van maat regelen kan niet worden gewacht tot alle onderzoekresultaten bekend zijn. De overheid moet zich voor het beheer sen van de luchtverontreiniging van een bekwaam ambtenarenkorps voor zien en voorts binnen het overheids beleid voor een goede coördinatie zorgdra gen. Een wet op de luchtverontreiniging is noodzakelijk. Daarop kan een stelsel van verordeningen en vergunningen worden ge baseerd. In afwachting van de totstandko ming van een dergelijke wet is een her ziening van de Hinderwet nodig. Ook die nen maatregelen te worden genomen op het terrein van de ruimtelijke ordening (scheiding van enerzijds woon- en recrea tiegebieden en anderzijds industriegebieden alsmede een optimale inrichting van bei del en op het terrein van het verkeer (op timale doorstroming). De luchtverontreini ging veroorzaakt door auto's moet krach tig worden bestreden. Daartoe dient in de eerste plaats een geforceerde carterventi- latie verplicht gesteld te worden. Belang rijker is nog, dat voor nieuwe auto's met benzinemotoren ook het aanbrengen van naverbranders of van voorzieningen met vergelijkbaar effect dwingend wordt voor geschreven. Uit hoofde van bestrijding van luchtverontreiniging moet een omvangrijke penetratie van aardgas op de Nederland se energiemarkt worden bevorderd. Dit kan alleen binnen het kader van een krach tig en gecoördineerd energiebeleid. Internationale coördinatie is op het ge bied van de bestrijding van luchtveront reiniging dringend gewenst, onder meer ten aanzien van het onderzoek, de vast stelling van normen, het energiebeleid en de ruimtelijke ordening in grensgebieden. (Zie ook pag. 3, eerste kolom) Advertentie van de op ongeveer honderdtwintig meter afstand volgende uitgebrande tweede trap van de „Titan-4" raket, die hen in de ruim te stuwde. „In de buurt" betekent een af stand van een meter of vier. Om dit te bereiken zullen de ruimte vaarders hun remraketten laten werken. Eenmaal „uitgestapt" mag White het ra ketgedeelte tot op enkele meters naderen. Hij zal er filmopnamen van maken en wordt op zijn beurt weer gefilmd door zijn collega, McDivitt, die zich nog aan boord bevindt. Tijdens de derde omwenteling zal op nieuw worden geprobeerd een ontmoeting tot stand te brengen. De ruimtevaarders blijven dan echter in hun ruimtevoertuig. Om het terugvinden van het raketgedeel te te vergemakkelijken zal dit krachtige knipperlichten voeren. Nadat deze opdracht is volbracht zullen zij het voorwerp laten voor wat het is en verder, gedurende vier dagen, hun banen rond de aarde beschrij ven,. waarbij zij verschillende taken zullen moeten uitvoeren. Amerikaanse deskundigen merkten op dat het de eerste maal zou zijn dat een dergelijke manoeuvre in de ruimte wordt uitgevoerd. Zij beschouwen haar als van essentieel belang voor het plan een mens op de Maan te brengen. Men wil probe ren in oktober van dit jaar tot een wer kelijke entering tussen een ruimteschip en een ander voorwerp te komen, later ge volgd door een contact van twee ruimte schepen. ..I SF jsÊf* Vrijdagavond werd bekend dat er zeker drie trawlers met de maximaal toegestane 100 kantjes zijn gaan thuisvaren. De „Cor nelia Vrolijk" SCH 171 ving gistermiddag in twee trekken resp. 20 en 70 kantjes ha ring. De trekken daarvoor waren reeds de andere 10 kantjes gevangen. De tweede trawler die naar huis gegaan is is de SCH 52 „Jacob Pronk" met eveneens 100 kantjes aan boord. Als eerste trawler wordt in IJmuiden van de haringvisserij terugverwacht de SCH 171. Het schip kan in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half drie in IJmuiden aankomen met aan boord 100 kantjes haring, waarvan 12 grote en verder 28 ton toters (kleine haring) en 20 kisten vis. De SCH 52 Jacob Pronk kan hedenmid dag vier uur voor de Scheveningse haven zijn. Ook de SCH 210 Ali is thuisvarend. De thuisvarende schepen worden begun stigd door een harde noordnoordoostelijke wind, windkracht zes. In Breda wil men het parkeervraagstuk op een nieuwe manier aanpakken. In de nieuwe wijk Heusdenhout zullen de bewo ners geen auto's langs de trottoirs mogen parkeren. Zij moeten gebruik maken van een binnenparkeerplaats, waarover elk blok woningen de beschikking krijgt. Bij het berekenen van de ruimte is rekening gehouden met de prognose, dat binnen en kele jaren bij elke woning een auto hoort. Langs de parkeerhavens, die via een een voudig systeem 's winters zelfs sneeuw vrij zouden kunnen worden gemaakt, wor den ook een aantal garages gebouwd. De gemeenteraad moet nog haar goed keuring hechten aan het plan, dat nog een ander groot voordeel biedt. Immers, het is voor de gemeentelijke reinigingsdien sten onmogelijk om de straten goed schoon te houden, als er rijen auto's langs de trottoirs geparkeerd staan. Bovendien is het vaak onmogelijk om de straatkolken schoon te zuigen. In Heüsdenhout zullen deze problemen zich weinig meer voor doen. De haring zit in de vaten, het bedrijf kan doorgaan. Aan boord van de trawler SCH 21 wordt het net al weer klaargemaakt voor de volgende poging. Minister Biesheuvel heeft aan de aas soorten die hij voor de gewone hengel krachtens de visserijwet heeft aangewezen brood, aardappel, deeg, kaas, al dan niet gekiemde zaden, fruit, zeepier, zager, mossel, afgeknotte gaper (en putschelp), steurkrab en garnaal toegevoegd al dan niet gekiemde granen en peulvruchten en slachtproducten. Verder heeft hij nabootsingen of kunst vormen van al deze aassoorten toegela ten. Behalve insecten en insectenlarven mogen ook nabootsingen daarvan worden gebruikt, mits de grootste afmeting niet meer dan 21A centimeter bedraagt. Tenslotte is aan het stukje vis als aas de beperking gesteld, dat de grootste af meting niet meer dan drie centimeter mag zijn. Met genoemde aassoorten mag met ingang van heden worden gevist. VICHY (AFP, Reuter) De Franse christendemocratische MRP heeft vrijdag nagenoeg eenstemmig betuigd met het voorstel van Gaston Defferre, burgemees ter van Marseille en socialistisch kandi daat voor de presidentsverkiezingen, tot een anti-gaullistische politieke federatie te komen. Hierin zullen alle linksecentrum partijen, de communisten uitgezonderd, samenwerken. Het besluit werd genomen op een vrij dagavond in Vichy gehouden partijcon gres van de MRP. De voorgestelde federa tie zal bij de algemene verkiezingen in 1967 met een gezamenlijke kandidaat in elk kiesdistrict uitkomen. In de partij van Defferre zelf heerst grote onenigheid over diens plan. Bij de MRP wordt de opposi tie tegen een verbond met de socialisten geleid door oud-premier Pierre Pflimlin. Zo komt de eerste Hollandse nieuwe binnenboord: met man en macht trekken de mannen van de SCH 21 „Arie van der Zwan" aan het trawlnet. Als het net binnen boord is zal de kuil worden leeggestort. Dan rolt de haring op het dek. Ze wordt gekaakt en gezouten en dan verdwijnt het zeebanket in de vaten. De Hollandse nieuwe is klaar en moet alleen nog maar naar huis worden gebracht. Deze foto, die op 600 kilometer van Scheveningen aan boord van de „Arie van der Zwan" is gemaakt, is via kust-station Scheveningen Radio doorgegeven aan de telefotocentrale. Een half uur later was de overge seinde opname (gemaakt op Polaroid- materiaal) gereed. J. Einander: De humorloze moet zich wel dagelijks verbazen over het feit dat er geen grapjes worden gemaakt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving4, 5 Kerkdiensten 5 In de Vishal en op zee5 Economisch nieuws7 Effecten en Geldmarkt 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Erbij 11 t/m 16 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif In het Maagdenhuis van Amsterdam ia gisteren het boek „A tribute to John F Kennedy", aan de kanselier-directeur van de universiteit van Amsterlam, dr. F. Ben der, overhandigd. De aanbieding had plaats uit naam van senator William Benton, uit gever van de „Encyclopaedia Britannica" en Amerikaans ambassadeur bij de Unesco. LONDEN (AP, AFP en REUTER) De Britse regering heeft, in overleg 'met de Amerikaanse regering, een ontwerp-ver- drag opgesteld dat beoogt de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Het plan zal waarschijnlijk reeds volgende week op de ontwapeningsconferentie van achttien landen in Genève worden besproken. Vrijwel op hetzelfde moment dat dit nieuws wereldkundig \v rd gemaakt, werd in New York bekend dat de Sovjet-Unie heeft voorgesteld door de ontwapenings commissie van de Verenigde Naties een wereldconferentie bijeen te laten roepen in de tweede helft van 1966. Op die confe rentie moet getracht worden een verdrag te sluiten om het gebruik van kernwapens te verbieden. Het Brits-Amerikaanse ontwerp gaat er van uit dat de landen die geen kernmo- gendheden zijn, zich verplichten geen kern wapens te maken of ze in hun bezit pro beren te krijgen. Het voorstel is voorts dat het ontwerpverdrag wordt onderzocht De Steenkolen Handelsvereniging (SHV), die in samenwerking met een Duitse en een Franse maatschappij in Noord-Holland naar aardgas speurt, gaat bij Groet een nieuwe boorlocatie inrichten. Binnenkort hoopt men met deze nieuwe exploiratie- boring te kunnen beginnen. De nieuwe locatie is gelegen in het gebied, waarvoor het consortium reeds geruime tijd geleden concessie heeft aangevraagd. Gisteren is aan het personeel van Con rad-Stork 9 percent winstaandeel uitbe taald. In de aandeelhoudersvergadering van de Verenigde Machine Fabrieken, waarvan ook Conrad-Stork deel uitmaakt, werd de winstdelingsregeling goedgekeurd. Dit betekent dat er deze week ruim 12 miljoen gulden aan het personeel, werk zaam bij de V.M.F. zal worden uitgekeerd. door Groot-Brittannië, de Verenigde Sta ten. Italië, Canada en West-Duitsland. Opmerkelijk is dat Frankrijk niet is ge noemd als mogendheid die in de commis sie van onderzoek moet zitten. Een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde in verband hiermee dat het belangrijkste probleem is een methode uit te werken om Frank rijk en de Volksrepubliek China bij de onderhandelingen te betrekken. Frankrijk heeft de conferentie van Ge nève geboycot en Peking-China is geen lid van de Verenigde Naties. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de afgelopen twee jaar een aantal werkdocumenten over dit vraagstuk was opgesteld, maar dat de reactie van de Russische regering tot op heden „onvol doende" was geweest. Het gaat nu echter om een ontwerpverdrag en niet langer om werkdocumenten. Hij zei het onwaarschijnlijk te achten dat het ontwerpverdrag aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd. „Het zal vermoedelijk op de Geneefse conferentie worden gesproken, hetgeen realistischer en logischer zou zijn." Deelneming van com munistische China aan een wereldconferen tie over ontwapening zou thans niet wen selijk zijn. Advertentie Ook dit jaar weer uw VERKRIJGBAAR BIJ ft tf C. v. d. MEER. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1