r VAN DAG TOT DAG Australië Vietnam, heeft manschappen in Borneo en Malakka „Wijzullen moeten leren onder spanning te Drie vermiste kinderen na week levend gevonden SPELDJES! Ceüm WERELDNIEUWS Kogel in België voor TV- omroepster DOUWE EGBERTS Engeland haalt opgelucht adem Staatsgreep in Soedan verijdeld ^Praatótoel Zachte geurige pijptabak ZATERDAG 29 MEI 1965 De door Fidel Gastro genaaste kunstschatten Vijftien jaar voor ex-kampbewaker Diepste wanhoop Bloed voor dollars kenmerk voer kwaliteit 0p c/e Sporry Het degelijke, objectieve Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft in zijn num mer van deze week aandacht gevraagd en zeker niet bij toeval voor de „nacht merrie van Haiti", de wanhopige situatie waarin de bevolking daar leeft onder het tirannieke en terroristische eenmansbe- wind van Francois Duvalier. Haiti vormt het westelijk deel van het eiland Hispa- niola, waarvan Santo Domingo de ooste lijke helft beslaat. Gedetailleerde beschrijving van dit schrikbewind op Haiti, dat zich „onder de rook van de Verenigde Staten" afspeelt op een gebied van de grootte van een Ameri kaanse staat, onthult vervolgings- en dwangmethoden die sterk aan de nazi- terreur herinneren. De Gestapo is op Haiti misschien nog machtiger en wreder dan zij in Duitsland was, maar zij heet hier de „Tontons Macoutes", met behulp waarvan Duvalier een bloedige willekeur handhaaft. Deze Tontons zijn krankzinnige barba ren, die van de president de vrije hand hebben gekregen in moorden, martelen en sadisme, voor zover zij de presidentiële macht helpen handhaven. Deze beestachti ge gangsters in staatsdienst oefenen een ijzeren terreur uit onder supervisie van de maniak Duvalier, die de hoogste en enige autoriteit van de republiek Haiti is. Newsweek beschrijft dit regiem als een nachtmerrie, waaraan geen ontwaken ver bonden is. De mensen op Haiti zijn murw- geslagen en zonder hoop, half verhongerd en wezenloos van angst. Maar de regering van de Verenigde Staten onderneemt niets om deze mensen te redden van de baar lijke duivel Duvalier, die vanuit de hoofd stad Porte-au-Prince het gehele openbare leven van de kleurlingenrepubliek Haiti aan touwtjes heeft. De volksgezondheid in de republiek is erbarmelijk, de economi sche situatie catastrofaal. Alleen de presi dent en zijn kliek van slagersknechten maken het bijzonder goed. De bevolking van Haiti, bijna viereneen half miljoen mensen, heeft jarenlang ge hoopt op redding uit Amerikaanse richting, maar tevergeefs. Waarom? Een Ameri kaans politicus verklaarde tegenover Newsweek: „Haiti is een onafhankelijke •taat en een revolutie moet daar van bin nenuit komen. Wij kunnen niets doen, want Duvalier is geen communist." De onafhankelijke staat Santo Domingo is door Washington op enigszins andere wijze geholpen, al was ook dat een onaf hankelijke staat. Daar kon men met enige moeite nog iets van communistische in vloeden signaleren en dat was reden ge noeg om een grote troepenmacht te zen den, met alle gevolgen van dien. Haiti echter is taboe. „Wij zullen niet gedogen dat ergens op het westelijke half rond de menselijke vrijheid ten offer zal vallen aan communistische dwang het stoere woord van Johnson, geldt niet voor Haiti. Want ook al weet men op Haiti niet meer wat vrijheid is en ook al stroomt er het bloed van onschuldigen en ontrech ten onder het slachtmes van een waan zinnige die waanzinnige is geen com munist, en dan is alles in orde. Als het Haitianen als door een wonder zou gelukken een revolte tegen Duvalier te ontketenen om aan deze nachtmerrie te ontkomen, moeten zij nog afwachten wat Washington zal doen. Want als zich tussen de revolutionairen lieden zouden verschui len die als reactie op de ultra-rechtse tirannie linkse afwijkingen zouden hebben gekregen, lopen zij nog de kans dat de Amerikaanse troepen dictator Duvalier in bescherming nemen. Newsweek vermeldt terloops nog, dat de enige daad van Washington tegen Duvalier is geweest dat de Amerikaanse financiële steun aan Haiti werd afgekapt. Sindsdien sterven de kinderen aan hongeroedeem. En Duvalier regeert nog wreder met zijn Tontons en hun vrouwen (bijgenaamd de wolfsvrouwen), die al even schietgraag zijn als hun mannen, over dit onafhankelijke kleine land, dat al sedert 1804 „vrij" heet te zijn. Vrij en onafhankelijk als de buurstaat van Santo Domingo, waar de vrijheid wordt bevochten. MIAMI (Florida) (AP) Cubaanse ban nelingen hebben hun jacht op de kunst schatten, die destijds onder de deknaam „tabak" naar Rotterdam zijn verscheept en vandaar per trein naar Zwitserland werden vervoerd, niet gestaakt. De schatten waarvan de waarde op bij na twee miljoen dollar wordt geschat, zou den zich thans in Italië en Zwitserland be vinden. Het betreft kunstvoorwerpen, die het re giem van Fidel Castro in beslag heeft ge nomen en die het in Europa tracht te ver kopen. De Cubaanse bannelingen, die de internationale nasporingen verrichten, heb ben een commissie gevormd voor het ach terhalen van het artistieke en culturele erfgoed van Cuba. Zij hebben de in bal lingschap levende advocaat Felipe Cama- cho naar Europa gestuurd om de juridi sche initiatieven te coördineren. „Luchtverontreiniging" heet een rapport door de Wiardi-Beckman Stichting uitgege ven en heden verspreid als bijdrage van deze stichting tot „de kwaliteit van het bestaan," zoals de ondertitel luidt. Wij sig naleren dit rapport, uitgebracht door een groot aantal deskundigen van naam onder voorzitterschap van mr. H. Versloot, als een uitstekende en imposante bijdrage tot de strijd tegen de ongezonde invloeden van industrie, verkeer en huisbrand. Het rapport spreekt duidelijke taal over de vergiftiging van de atmosfeer, de chro nische schade aan de gezondheid, de ziek te- en sterftegevallen tengevolge van lucht- vuil, de economische gevolgen, en ten slot te de hinder die een vervuilde atmosfeer oplevert. Al deze euvels worden in het rapport niet alleen op hun oorzaken, maar ook op hun concentraties en hun eventuele bestrijdingsmogelijkheden gedetailleerd nagegaan. De conclusies van het rapport wettigen de overtuiging, dat er veel kan worden gedaan om deze euvels te beteuge len, maar ook dat er nog te weinig wordt gedaan en dat zelfs in bepaalde sectoren van het samenleven niets wordt onderno men om de situatie te saneren. „Onze vooruitgang bedreigt ons." Dat is de eerste zin van het rapport, die moeilijk duidelijker de betekenis van het rapport zou kunnen weergeven. „Schoon water en schone lucht worden schaars" en „de Ne derlandse burger accepteert terecht niet, te moeten leven temidden van stank en met het besef dat aan zijn gezondheid af breuk wordt gedaan." Deze intentie van het rapport tekent het als actueel en nuttig, niet alleen voor de burger, maar ook voor de overheid en voor allen, die iets kunnen doen om het euvel te bestrijden, óf: die nalaten iets ertegen te doen. Er zijn ook nog anderen, namelijk dege nen die het euvel willens en wetens of on bewust bevorderen. Dat laatste menen wij te constateren op het beperkte niveau van die steden en agglomeraties, waar soms ijverig gewerkt wordt aan toekomstplan nen zonder dat men rekening houdt met de lucht- en watervervuiling. Er zijn uit breidingsplannen en struktuurontwerpen in volle uitvoering, die strijdig zijn met de elementaire eisen van leefbaarheid en ge zondheid. Plannen die voorzien in behoud van oude stadskernen met grachten en pittoreske steegjes en volgens de plaatse lijke deskundigen op het gebied van ver keer bestemd worden om straks vol te lo pen met parkerende en rijdende auto's, gasproducerende brommers en andere ver voermiddelen, terwijl het doorgaande ver keer om de kernen heen geleid wordt. Er zijn woonwijken geprojecteerd onder de rook van fabriekscomplexen, smalle woon straten met hoge flats, die de vervuiling vasthouden tussen hun muren. Er zijn plan nen van stadsuitbreiding en -bouw ge maakt en in uitvoering die ondeugdelijk, onbruikbaar en onuitvoerbaar zullen blij ken. In die gevallen zijn werkstukken als het genoemde rapport, samen met andere pu- blikaties op dit gebied, wellicht in staat de verantwoordelijke diensten ten halve te doen keren, opdat niet straks tegen beter weten in toch nog „moderne" oplossingen voor wonen, werken en rijden worden ge realiseerd, die ongezond, schadelijk en verouderd zijn. ^v^wwwwwwvwwwwwwvwvwwwwww tfVWWWWWWWWVWWVWWWWWWWIMWW BRUSSEL. De Belgische tv-omroep- ster Dominique Krob is donderdag bijna het slachtoffer geworden van een maniak. Een 28-jarige tv-kijker drong de studio van de Franstalige televisie binnen en loste een revolverschot op haar, omdat „haar hoofd hem niet beviel". De man raakte haar niet. Hij werd na zijn daad overmeesterd door studioperso- neel en na een psychiatrisch onderzoek in hechtenis genomen. Dominique Krob her stelde zich van haar schrik. Enkele minu ten na de aanslag kondigde zij het vol gende programma aan, een film, getiteld: „Tueur a gages", de „Beroepsmoordenaar". KEULEN (Reuter-DPA) De voormali ge SS-sergeant Otto Kaiser, de 51-jarige hoofdbeschuldigde in het Keulse proces- „Sachsenhausen', dat de moord op 10.000 Russische krijgsgevangenen behandelde, is vèroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. De openbare aanklager had voor Kaiser zeventien keer levenslang geëist. Acht andere voormalige kampbewakers die met Kaiser terechtgestaan hebben, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van één jaar tot 22 maanden. Een tiende beklaagde is vrijgesproken. Advertentie Coopvaett MWOI7S8 (Van onze correspondent) SYDNEY. Wie vijftien jaar geleden uit Nederland vertrok om zich in Australië te vestigen, haalde verlicht adem. Men leefde in het vijfde werelddeel ver van het half-verwoeste, zich nog in wederopbouw bevindende Europa. Men was er ook ver verwijderd van politieke spanningen: er was geen „Berlijn" en er was geen „Hongarije". In het land, dat onze voorvaderen in de 17de eeuw ontdekt hebben, leek het alsof er een nieuwe wereld was geboren, waar eeuwige vrede en vriendschap heersten zonder zorgen over grenzen en vreemde macht. Sindsdien is er in Australië het een en ander veranderd, zoals de scheidende gouverneur-generaal, lord De l'Isle, dezer dagen opmerkte: „De Australiër zal moeten leren onder spanning te leven". Die spanning heeft zich langzamerhand ontwikkeld en begon met de kwestie tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. Zij bezorgde de Australiërs de eerste hoofdpijn over een buurman. Daarna volgde de confrontatiepolitiek van Indonesië tegenover Maleisië. Australië zond technisch-militaire troepen naar dit deel van Zuid- oost-Azië en naar Borneo om Maleisië niet alleen in woorden, maar ook in daden te steunen. Maar de ergste zorgen worden veroor zaakt door de oorlog in Zuid-Vietnam: het besluit nu van de Australische mi- nister-president, sir Robert Menzies, om achthonderd man Australische troepen naar Vietnam te zenden, betrekt het land onmiddellijk in de warme „koude oorlog" in Zuidoost-Azië. HET BESLUIT van Menzies heeft hefti ge reacties uitgelokt. Een deel van de Australische dagbladpers heeft de beslis sing afgekeurd. „Australië zal in de toe komst deze dag nog betreuren", schreef het nationale dagblad „The Australian". Ook de „Daily Mirror" uitte zich scherp afkeurend. De meeste andere grote dag bladen keurden de actie echter goed, ook al erkenden zij de gevaren, die ermee ge paard gaan. In het federale parlement is de socialis tische oppositie (arbeidspartij) tegen de liberale regering van leer getrokken. De (Van onze correspondent) LONDEN Een zucht van verlichting ging vrijdag door Engeland, toen bekend werd dat drie Londense kinderen, een broertje en een zusje van respectievelijk 3 en 7 jaar en een jongetje van 6, die precies een week geleden in Paddington verdwenen, levend teruggevonden zijn. Zij werden vrijdagochtend door een 63-jarige man, die rommel wilde opbergen, uitgeput op de vloer van een klein hokje achter een huis, dat gebruikt wordt voor het opber gen van vuilnisemmers, aangetroffen. Het hokje heeft een afmeting van slechts 72 bij 60 cm. Hij hoorde een zwak geluid en opende de deur van het hok, waarin de kinderen zichzelf bleken te hebben op gesloten. De deur was dichtgetrokken en kon alleen van de buitenkant worden ge opend. Het is verbazingwekkend dat de honderden politiemannen en de leden van de burgerwacht, die de hele buurt huis voor huis hebben uitgekamd een kanaal werd door kikvorsmannen doorzocht niet op het denkbeeld zijn gekomen in dit hokje te kijken, dat zich slechts honderd meter van de ouderlijke woningen van de kinderen bevindt. Een gebied van drie vierkante kilometer van deze vervallen buurt werd acht dagen lang zonder onderbreking doorzocht. De gehele bevolking hielp mee. Kelders, bouwterreinen, tunnels en riolen, alsmede spoorwegemplacementen werden aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Ditzelf de gebeurde met spoorwegwagons over het gehele land. Duizenden mensen wer den ondervraagd en vierhonderd rapporten uit alle windstreken werden gecontro leerd. Helderzienden boden hun hulp aan. Voortdurend rinkelden de telefoons op het hoofdkwartier van de politie, dat de operatie leidde en waar allerlei informa ties van mensen die meenden de kinde ren te hebben gezien, voortdurend werden ontvangen. De politie sprak met honderden kinde ren om de speelgewoonten van het ver dwenen drietal na te gaan. Men maakte zich speciaal ongerust over een verdwe nen wrakkig roeibootje. De beide moeders, de 34-jarige mevrouw June Adebona en de 39-jarige mevr. Ethel Leigh namen uren lang aan het opsporingswerk deel. Zij werden voor de t.v.-camera's geïnter viewd om zelf een zo nauwkeurig moge lijke beschrijving van de kinderen te ge ven. Deze hadden vorige week vrijdag op de stoep van een van de beide families rus tig zitten spelen. Een hunner was binnen gekomen om een glas water te drinken. Daarna waren alle drie plotseling ver dwenen. Hun was op het hart gedrukt al tijd dicht bij huis te blijven. Dit hebben zij inderdaad gedaan. De nachtmerrie van de ouders is over en hun blijdschap kende geen grenzen. Er heerste echter aanvankelijk diepe be zorgdheid over de driejarige David Ade bona, die ernstig ziek bleek te zijn. Alle drie kinderen waren zeer vermagerd, had den ingevallen ogen en waren bijna be wusteloos. Zij waren nat en smerig. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht, waar zij thans aan het opknap pen zijn. leider van de oppositie Arthur Calwell, zei: „De regering spe^t met haar beslis sing in de kaart van communistisch Chi na" en „dit spruit voort uit de hoogste dwaasheid en de diepste wanhoop". Het publiek erkent, dat Australië sinds de tweede wereldoorlog op de Verenigde Staten heeft gelund en Australië dus (nu de VS alleen een strijd voert, die het com munisme buiten de Australische deur moet houden) de morele plicht heeft te laten zien dat vrienschap niet uit holle woorden bestaat. Onlangs beriep Menzies zich op het feit dat Australië „machtige bondgenoten" heeft, waarmee hij de V.S. bedoelde. Daarmee raakte hij een gevoelige snaar bij elke Australiër, want in de tweede we reldoorlog liet Groot-Brittannië verstek gaan, toen het door Japan bedreigde Au stralië hulp nodig had, en was het Ameri ka, dat onmiddellijk te hulp schoot en Au stralië redde van een dreigende Japanse bezetting. De „Sydney Morning Herald", die de ar beidsparty gesteund heeft bij de vorige verkiezingen, schreef over Calwell's cri- tiek: „Menzies was in staat Calwell's hele argumentatie met een korte zin ongedaan te maken, namelijk dat het van blijvend belang is een waardevolle bondgenoot van de V.S. te zijn. Welk recht op hulp van de Verenigde Staten zou Australië hebben als het uur van nood slaat, wanneer we nu de V.S. alleen laten vechten in Vietnam?" DE SNELLE opeenvolging van gebeurte nissen in Zuidoost Azië heeft de Australi sche regering in een penibele situatie ge bracht. Het heeft straks op drie plaatsen buiten eigen land troepen staan: in Malak ka, Borneo en Vietnam. Versterking van de defensie in eigen land is daarom nodig en de bond van oud strijders (de machtigste organisatie van niet-politieke aard in het land) heeft daar op aangedrongen. Al eerder had de rege ring onder andere een order voor de de fensie-uitrustingen in Amerika geplaatst (voor 300 miljoen dollars), toen kort daar op de VS beperkingen van kapitaalsinves teringen in het buitenland aankondigde. Dit kwam ongelegen voor Australië, dat geen sterke defensie kan opbouwen als de welvaart zou worden aangetast. En die welvaart kan Australië zich alleen maar veroorloven als buitenlands kapitaal helpt dit land te ontwikkelen. De Australische minister van Financiën, Harold Holt, is daarom naar Washington gereisd en wist gedaan te krijgen, dat de voorgenomen be perkingen werden opgeschort of tenietge daan. De oppositie in Australië spreekt nu over „soldaten tegen dollars" en een deel van de pers sprak over „bloed voor dol lars". Maar het Australische publiek heeft deze leuzen niet overgenomen. In Sydney en Canberra hebben kleine groepen intellectuelen, demonstraties ge houden om te protesteren tegen de poli tiek van de V.S. en Australië in Viet nam, en in Sydney en Melbourne hebben de havenarbeiders opgewekt tot stakingen, maar tot een grote actie over het gehele land is het niet gekomen. Advertentie Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van het zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dèt produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje! B.v. CELWA KEUKENROL, dè keukenpiet. Gemakkelijk en sterk. IVat een Land! Terug uit een van die vele en vreemde buitenlanden waar wij zo graag, zo veel en zo vaak plegen te verblijven moeten wij ons toch altijd weer even bezinnen op het zeer vreemde en ingewikkelde le ven dat wij in ons patria leiden. Wij zijn het dan enige maanden zo totaal anders gewend geweest dat wij als het ware een tegengesteld leven hebben geleefd. Op som mige punten zijn die buitenlanden beslist ideaal, op andere punten beslist niet. Zo keerden wij terug uit een buitenland waar van ik u lekker de naam niet ga noemen omdat ik de ideale toestand van daar zo lang mogelijk wil doen voortduren. Wat dat privé-buitenland van ons dan wel voor heerlijks te bieden heeft dat ik het zo stiekem wil houden? Och dat wil u wel verklappen. Dat buitenland heeft geen toeristen, niet een en het heeft geen tieners, ook niet een. Een verrukkelijke toestand. In onze ogen althans. Hoe nu? hoor ik u zeggen. Een land zónder toeristen? En zónder, echt hele maal zónder tieners? Best&at niet! En toch is het zo! En rekent u maar dat wij op de loer hebben gelegen naar beide ca tegorieën. Dat er geen toeristen waren was klaar als een klontje. Er liep niet één mens met een film- of een fotocame ra. Da's één. En wat die tieners betreft, dat moet ik uitleggen want dat is iets in gewikkelder. Let u dus eens goed op. Hoe deelt men de mensheid in, afge zien van de twee kunnes? Heel gewoon nietwaar: volwassenen en kinderen. En ziedaar, hierin schuilt het hele geheim. In dat heerlijke, geheime buitenland van ons bestaan alleen maar volwassenen en kin deren. Wij, in de meer ontwikkelde gebie den, plegen de jeugd zeer minutieus in te delen in de volgende afdelingen: borelin gen, zuigelingen, flessekinderen, dreume sen, peuters, kleuters, „kinderen" poeten (of zijn die alweer „uit"? Dat weet ik niet precies) tieners en twens om dan ein delijk en ten lange leste aan te komen bij het volwassen exemplaar waaruit dan later om het nog ingewikkelder te ma ken bejaarden (ouden van dagen) ont staan. Daarginds deed men alles tot en met de tiener dóódsimpel af met de titel „kind". Heel primitief, hoor ik u mompe len, zéér primitief. Onverantwoordelijk, dat is het! En hoe moet het dan met hun psyche, hun onderbewustzijn, hun libido? Hoe denkt men in eendergelijk land de jeugd te behoeden voor kreuken in de ziel als men dat alles maar over één kam scheert? O maar dat is doodeenvoudig. Men oor deelt er, dat nu eenmaal niemand onge kreukt van ziel kan blijven en dat is dat. Eerst ben je een kind en op een gegeven ogenblik ben je een volwassen mens. Dat is een doodnormaal procédé dat de mens heid al omtrent een half miljoen jaren doormaakt, maar dat pas in onze eigen tijd van een gebruiksaanwijzing werd voorzien. Als je in dat buitenland-van-ons een mens van een jaar of twintig zou beti telen met de wonderlijke uitdrukking „twen" of hun equivalent daarvoor, dan zou hij zich waarschijnlijk dodelijk ver ontwaardigd voelen en gekwetst tot in het diepst van zijn ziel. Hij is een volwassen mens en verder geen nonsens. En als zo danig wenst hij behandeld te worden en niet als een of andere rare uitwas. Maar nu moet u eens even nagaan xvat die voor ons vreemde mentaliteit een el lende uitspaart! Geen dikke en dure boe ken hoeven te kopen over de puber en zijn problemen. Geen kursus hoeven te volgen over de tiener en zijn tranen. Geen gemier over de twen en zijn twijfels. Wat een land! Wat een heerlijk land! Toen we weer terug waren in ons eigen binnenland hebben wij er onze enige overgeschoten tiener eens op aangekeken. De hemel zij dank zijn wij beslist helemaal niet tiener- minded, ik beken het met schaamte zo u dat wenst. Wij zien in haar liever een mens-in-aanbouw dan zo'n raar creatuur als ons de laatste tien jaar stelselmatig wordt voorgeschoteld. En in haar herken den wij onze eigen jeugd die heus niet zo verschrikkelijk anders was als men ons wil doen geloven. En vol tevredenheid en nog voller genoegen zagen wij dat ze daar in dat buitenland eigenlijk groot gelijk hébben. Kinderen en volwassenen, die zijn echt! Moeder. De 28-jarige Cynthia Schmidt die in Wisconsin terecht moet staan wegens moord op haar man heeft in het zie kenhuis het leven geschonken aan een tweeling, een jongen en een meisje. Op 25 april heeft ze na een ruzie haar 36- jarige man met een strijkijzer op het hoofd geslagen, toen hij op een divan lag te slapen. De man is overleden. Voor de vijf kinderen wordt door de familiele den gezorgd. Gevangenisoproer. Een gevangene gooi de een etensbord door de eetzaal van de staatsgevangenis in Raiford in Flo rida. Dit was het sein voor een oproer van een half uur. Negen cipiers werden gewond en 81 gevangenen opgesloten in strafcellen. De gevangenen braken het meubilair in de eetzaal en drongen toen de recreatiezaal binnen waar ze nog meer verwoesting aanrichtten. Geen van de gevangenen die over de kwaliteit van het eten klaagden, werd gewond. Motorvoertuigen. Het aantal motorvoer- in de V.S. bedroeg in 1954 86.297.133 en zal dit jaar dicht bij de negentig mil joen komen, aldus deelt het ministerie van handel mee. Secretaris-generaal. Met ingang van 21 mei 1965 is mr. E. O. baron van Boetze- KHARTOEM (AFP) In Soedan is een laer benoemd tot secretaris-generaal van staatsgreep verijdeld. De samenzwering het ministerie van Buitenlandse Zaken, zou onder leiding hebben gestaan van een Italiaan veroordeeld. De rechtbank te Am- aantal officieren, die de regering wilden sterdam heeft een 25-jarige Italiaanse uitschakelen door het radiostation en be- elektromonteur wegens zware mishan- langrijke strategische punten te bezetten. deling van een zeventigjarige Amster- Zij zijn verraden. damse antiquair veroordeeld tot twee Van betrouwbare zijde is voorts verno- jaar en zes maanden gevangenisstraf, men dat eer) aantal politici de samenzwe- Kok verdronken. Het lichaam van de 21- ring zou hebben gesteund onder het voor- jarige kok H. J. Hollanders uit Den wendsel dat „de toestand in het zuiden Haag is op het strand in Scheveningen steeds slechter wordt en er een regime aangespoeld. De kok was zondagmiddag nodig is dat in staat is aan de verspreiding gaan zwemmen in zee en niet terugge- van de rebellie het hoofd te bieden". komen. De regering heeft alle maatregelen ge- j Jongen verdronken. De zevenjarige Her nomen, maar het is niet bekend of er ar- man van Berber is van de Waalkade in restaties zijn verricht. I Nijmegen gevallen en verdronken. Reclame. Bij het Witte Huis verscheen dezer dagen een jongeman met een bord, waarop te lezen stond: „Beschikbaar voor protestmarsen, twee dollar per uur". Eitje. Toen een Italiaanse kippenfokker gisteren een superei in een van zijn hok ken vond, was hij stomverbaasd. Het was zo groot als een sinaasappel en woog maar liefst 300 gram. Toen hij het open maakte was hij zo mogelijk nog ver baasder. Binnen in dit enorme ei zat na melijk weer een ei, met dop en al. En in dat tweede ei zaten twee dooiers. Handel. Volgens de Israëlische radio heb ben drie vooraanstaande Westduitse be drijven die aanvankelijk waren gezwicht voor de Arabische economische boycot actie tegen Israel, besloten voortaan openlijk handel te drijven met dat land. Het gaat om de AEG, Telefunken en Sie mens. De Israëlische regering heeft nu een in januari afgekondigd verbod op het invoeren van produkten van deze ondernemingen ingetrokken. Rokertje. De commissie van handel in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsvoorstel aanvaard, waarin wordt bepaald dat voortaan op elk pakje sigaretten de volgende waarschuwing moet voorkomen: „Attentie, roken kan schadelijk zijn voor de gezondheid". Rechtsgeding. In Lima, de hoofdstad van Peru, is donderdag een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen de voorma lige minister van Binnenlandse Zaken, Languazco, en een politie-officier, die verantwoordelijk worden geacht voor de dood van ruim 300 mensen, die op 24 mei van het vorige jaar in het stadion van Lima om het leven kwamen. ^delqke dreiging. In de Siciliaanse stad Catania trok een motorrijder die bij een verkeersongeval was betrokken, een oistool. waarmee hij een politieman be dreigde Een andere politieman schoot daarop de motorrijder dood. Het bleek later dat het slachtoffer „alleen maar" gedreigd had met een luchtpistool. I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3