En nuop naar de stekkies'! Dodelijk ongeluk op de Schipholweg: maand en jaar ontzegging geëist t Ontruiming van pension voor buitenlanders geëist OAS krijgt steun van vele landen EINDELIJK h Spanning aan de grenzen van Israel en Jordanië Doden in het verkeer Taxitarieven omhoog in Rotterdam Drie explosies bij mijnramp in India Rina Lodders gewond Plan voor aanslag op Soekarno? KRO organiseert een landelijke kanjer99 competitie voor alle sportvissers 1 EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN €5 :v, ZATERDAG 29 MEI 1965 6 HOERA» 1 JUNI Honger verwacht Wie vangt de grootste Jeugdafdeing mm Door rood licht? Op motorfiets Fietser aangereden V oetgangersoversteekplaats -v:\ Rijd met nog meer activiteit zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. <S> I mmmm Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Essodealers. Ookeenspeciale gids voor Europa van 62 pagina's! O,:, I I ©w» Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! \service\ Advocaat: „Utrechts huis nu schiettent WAAR ZOEKEN DE VISSEN HUN VOEDSEL? DIT WEEKEINDE, waarde hengelvrienden, is óns. Maandenlang hebben wij naar deze dag toegeleefd, de spullen nagezien, de simmen uitgelood. En vannacht zijn wij er met zijn zeshonderdduizenden op uitgetrokken, met frisse moed, hete koffie en harde eieren het hart vol hope. Wat zal het nieuwe hengelseizoen ons brengen? Vandaag hebt u misschien nauwelijks hobbel gezien. Wellicht ook WEL, IK WENS mezelf en u allen veel succes en dat mug ook wel na al die lange, lange maanden van smach ten en wachten. Er is zelfs hoop, zeggen de deskundigen, dat het beter zal worden dan in de afgelopen drie of vier jaren, toen de binnenvisserij over het algemeen „waardeloos" was. De milde winter heeft de visstand nagenoeg geen schade berok kend, terwijl ook het jongbroed zich gun stig heeft kunnen ontwikkelen. Wel echter heeft de vis in verband met het koude voorjaar (weinig insekten) over het alge meen maar matig kunnen fourageren, zo dat men mag aannemen, dat er een fikse honger is daar onder de waterspiegel. Wel, daar kunnen wij wat aan doen. Neemt u dus voor alle zekerheid maar een flinke voorraad pieren, maden, vlokken en deeg mee, want bijten ze op het ene aas niet, dan hebt u altijd nog kans met een ander voertje. DIT JAAR is er bovendien een speciale attractie voor de hengelaars in petto: een grootscheepse landelijke competitie, die op touw gezet is door de KRO in samenwer king met het RIVO (Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek) en de Divebo (organi satie van hengelsport-winkeliers). Die competitie start op 3 juli en duurt tot en met 14 november. De bedoeling is, dat de hengelaars elke week hun daarvoor in aanmerking komende record-vis laten me ten bij een door henzelf te kiezen hengel sport-winkelier. Elke zaterdagochtend zal in het KRO-radioprogramma „Djinn" de stand bekendgemaakt worden, mèt de na men der fortuinlijke hengelaars welke in die week de grootste „knoepers" gevan gen hebben. Deze „winnaars van de week" in elk der tien categorieën (karper, voorn brasem, baars, snoek, snoekbaars, maar ook zeevis als bot, schol, schar en ma kreel) ontvangen een attentie in de vorm van een hengelsportboek. Bovendien is er nog een elfde categorie voor de meest spectaculaire vangst van een vissoort die niet tot de tien genoemde behoort, b.v. zeebaars, meerval, zeelt, pijlstaartrog of zeeforel, die in onze wateren maar spora disch voorkomen. Elf hoofdprijzen AAN HET EINDE van de competitie wordt dan de ranglijst opgemaakt van de grootste vissen in elk der categorieën die gedurende het seizoen gevangen zijn. De hoofdprijs in elke categorie is een waar debon van 150, te besteden in de hengel sportwinkel, waar de winnende vangst ge meten werd. Bovendien wordt er een ere prijs uitgeloofd voor de meest spectacu laire vangst in alle categorieën, bestaande uit een sportvissers-uitrusting ter waarde van 900. bent u huiswaarts gekeerd met een leefnet vol kanjers wie zal het zeggen? Maar hoe dan ook: ik ken weinig vreug den die te vergelijken zijn met het glorieuze moment dat wij het nylon uitwerpen op onze stekkies in het prille ochtend krieken van deze eerste visdag. En daarom zullen wij nog vele malen terugkeren, vangst of geen vangst. op te sturen naar het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, Haringkade 1 te IJmui- den. Uitzonderlijke vangsten, als b.v. een mopskopsnoek, een goudzeelt of een niet- herkenbare vissoort zal men daar gaarne in hun geheel ontvangen ter onderzoek. Men gelieve dan de vis verpakt in een plastic zak met veel zout naar het RIVO te zenden. De visserijbiologen hopen op deze wijze een schat van gegevens te kunnen ver zamelen over de bezetting van bepaalde viswateren, de leeftijdsopbouw van de vis en vooral over de ouderdom van de grote exemplaren. DE EINDUITSLAGEN van deze massa le viscompetitie zullen zaterdag 27 no vember bekendgemaakt worden in een ge combineerde radio- en t.v.-uitzending van de KRO, die met dit initiatief niet alleen de 600.000 sportvissers in Nederland aan zich verplichten zal, maar tevens een be langrijke bijdrage levert ter stimulering van een hobby die door medici en psy chiaters als om strijd wordt aanbevolen als een der gezondste vormen van vrije tijdsbesteding. En voor de rest... u vangt ze maar! ER IS een aparte competitie voor de Jeugd tot en met 15 jaar. De hoofdprijzen in deze afdeling hebben een waarde van 75, de ereprijs van 250. In de jeugd- klasse is de vangst van snoek buitenleslt- ten. Deelnemerskaarten zijn gratis verkrijg baar bij alle hengelsportwinkeliers. Er is een jury gevormd waarin o.a. zitting ne men de heren L. Bode (voorzitter Alg. Hengelaarsbond), dr. C. L. Deelder en dr. R. Boddeke, biologen van het Rijksinsti tuut voor Visserij-onderzoek, de hengel- sport-seribenten C. A. Geudeker, C. Vor stelman cm J. Stöpetie en andere dekun- digen. IN OVERLEG met het RIVO wordt aan de deelnemers verzocht, van elke gemeten en gemelde vis een tiental schubben, plus de eerst* vinstralen van rug- en anaalvin Tussen de schrikhekken door die waren geplaatst bij werkzaamheden aan de Schipholweg in Haarlem kwam op 17 de cember vorig jaar om half vier 's mid dags een bejaarde fietser. Er waren ge tuigen genoeg die hem hadden gezien. De een zei dat de bejaarde man lopend tus sen de hekken door was gekomen en daar na op de rijbaan was opgestapt. Een ander meende dat de man al fietsend op de weg was verschenen. Maar niemand had de aanrijding gezien met een bestelauto. De wielrijder overleed aan de gevolgen van het ongeluk. De bestuurder van de bestelauto, een 42- jarige loodgieter uit Heemstede, stond vrij dagmorgen terecht voor de meervoudige kamer van de Haarlemse rechtbank. De officier van Justitie vond dat de verdach te niet de vereiste oplettendheid had be tracht en dat de dood van de wielrijder aan zijn schuld te wijten was. Hij eiste een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De loodgieter verklaarde dat hij van het on geluk slechts „Een schim en een klap" had gemerkt. Het slachtoffer van het on geluk had niet tussen de hekken vandaan mogen komen, het verkeer reed er vlak langs voor de Buitenrustbrug. „Ik reed in een file, niet harder dan 30 km.", verde digde zich de loodgieter. Getuigen hadden echter het idee dat de bestelauto harder en niet in een file had gereden. De ge- tuigen-verklaringen klopten echter niet met elkaar en waren ook niet allemaal definitief. „U heeft op een beestachtige manier ge reden, met bijzonder grote roekeloosheid, onvoorzichtigheid en onoplettendheid," zei de officier van Justitie tegen een 44-jarige glazenwasser uit ÏJmuiden die op 6 no vember 1964 in Haarlem met zijn auto door een rood stoplicht zou hebben gere den. De auto van de glazenwasser kwam daar op de Westelijke Randweg bij het kruispunt Kleverlaan-Delftlaan in botsing met een door groen licht oprijdende auto. De botsing veroorzaakte behalve grote schade twee gewonden. Niet alleen de aan gereden automobilist was gewond, ook een inzittende van verdachtes auto kwam er niet zonder letsel af. Deze 34-jarige man die naast de glazenwasser had geze ten kreeg onder meer glasscherven in zijn rechteroog zodat hij voor zijn werk, hij was ook glazenwasser, niet meer geschikt is. Dit slachtoffer vertelde als getuige dat volgens hem het licht al op oranje was gesprongen toen zij bij het controle-ge bouwtje van de ANWB waren. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van drie maanden en vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Vier maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eis te de officier van Justitie tegen een 24- jarige Haarlemse drukker. Op 14 maart 1964 reed de drukker op zijn motorfiets door de Barteljorisstraat. Hij vervoerde twee dronken passagiers. Hijzelf zou ook onder invloed zijn geweest. Voor het stad huis op de Grote Markt wilde de drukker een auto inhalen. Hij kwam klem tussen de auto en de verkeersgeleider en slipte. De twee passagiers werden op de weg ge slingerd en kregen verwondingen. De ver dachte slaagde erin op de motor te blij ven. Hij zou die avond een stuk of acht glazen bier gedronken hebben. De vorige dag had hij er 22 naar binnen gewerkt. Voelde u zich in staat om te rijden, net zo goed alsof u acht glazen water had ge dronken?" informeerde de president van de rechtbank. „Ik heb nog nooit acht gla zen water gedronken," was het weerwoord van verdachte dat niet in goede aarde viel. De president hield het erop dat de drukker dan maar bier dronk om zich groot en flink te voelen. De raadsman van de drukker vond dat hier van een bra- vourestuk sprake was. Om half acht 's morgens op 10 maart reed op het kruispunt Barteljorisstraat- Grote Markt een bestelauto in botsing met een 16-jarige wielrijder. De bestuurder van de bestelauto, een 24-jarige verwarmings monteur uit Haarlem zou door rood licht zijn gereden vanaf de Barteljorisstraat. De fietser kwam van de Grote Markt en wil de de Zijlstraat in gaan. De officier van Justitie eiste tegen de verwarmingsmon teur acht weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Een 29-jarige monteur uit Den Haag reed op 10 december vorig jaar in Haar lem op de Rijksstraatweg op een voetgan gersoversteekplaats met zijn auto een be jaarde man aan. De man werd zwaar ge wond, hij liep onder meer een schedelba- sisfractuur op. De monteur verklaarde dat hij verwacht had dat het slachtoffer op de verkeersgeleider zou blijven staan. Te gen de monteur werd twee maanden ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging ge- eist. Uitspraken in deze zaken op 10 juni 's morgens om half tien. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich afkeurend uitgelaten over de ge wapende vergeldingsacties van Israel te gen Jordanië. In een verklaring wordt er op gewezen dat er een instantie van de Verenigde Naties bestaat de VN-organi- satie voor het toezicht op de naleving van het bestand voor het behandelen van ge schillen langs de Arabisoh - Israëlische grenzen. „Wij betreuren daarom het over gaan tot geweld van welke partij dan ook. Wij vinden dat schendingen van het be stand of beweerde provocaties moeten wor den behandeld door de VN-organisatie", aldus de verklaring. Jordanië heeft vrijdag de Veiligheids raad laten weten, dat dé Jordaanse strijd krachten opdracht hebben gekregen met „de grootst mogelijke hardheid en vastbe radenheid" op te treden tegen „agressie daden" van Israel. Een Jordaanse functio naris deelde mee, dat zijn land niets af wist van en in genen dele verantwoordelijk was voor gewelddaden en sabotage-acties die Jordanië de laatste tijd volgens Israel zou hebben gepleegd. De Israëlische afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, Comay, protesteerde vrij dag in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad tegen „nieuwe geweldda den en sabotage-acties, in Israel begaan door uit Jordanië afkomstige gewapende groepen". Snoek,meestal hoger in hel vuile Wilvis(meestal von de grond Karper en Brasem langs de bodem Boars en Snoek baars, langs de bodem Bij een inhaalmanoeuvre op rijksweg 15 onder Gorinchem is een auto van de weg geraakt waardoor de 72-jarige me vrouw B. P. Pijlman van Buuren uit Dor drecht om het leven is gekomen. In Bosschenhoofd is de zestienjarige An nie Kuystermans, die met een vriendin links van de rijweg in de richting van het dorp liep, van achteren door een personen auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij aan de gevolgen is overleden. De 57-jarige ongehuwde A. Douwes uit Smilde is gistei-avond, toen hij per brom fiets de rijksweg in zijn woonplaats over stak, door een auto aangereden en omge komen. De taxitarieven in Rotterdam zullen met ingang van 1 juni met veertig percent worden verhoogd. B. en W. van Rotter dam hebben hiertoe besloten nadat bekend was geworden dat de Stichting van de Arbeid woensdag dispensatie heeft ver leend op het loonakkoord van de chauf feurs. Aan de verhoging van de tarieven ver binden B. en W. de voorwaarde dat aan het publiek duidelijk kenbaar wordt ge maakt dat de fooi in de nieuwe ritprijs is begrepen. Dit moet in de huurauto of taxi op twee bordjes in vier talen te lezen staan. CALCUTTA (AFP) Volgens de laatste berichten zijn bij de mijnramp in de Indi sche staat Bihar tweehonderdvierenzeven tig mijnwerkers gedood. Tot nog toe zijn slechts acht lijken geborgen. Ooggetuigen verklaarden dat zich drie explosies voor deden. Geweldige vuurzuilen stegen om hoog. De ontploffingen waren van derge lijke kracht, dat een man op twee kilo meter afstand door een stuk steen dode lijk werd getroffen. Giftig as en het in de mijn woedende vuur vormen een bijna on overkomelijke hindernis bij de reddings operaties. Men gelooft niet dat onder de grónd nog overlevenden zijn. De 23-jarige Rina Evans-Lodders, de echtgenote van de zanger Chubby Chec ker, is gisteren gewond bij een auto-onge luk tijdens een zwaar onweer in Pennsyl vania. Ook de achttienjarige broer Kees van de voormalige Miss World raakte gewond. Advertentie STOP'N TIJGER IN UW TANK 3 BELGIQUE BELGIË NEDERLAND FRANCE PARIS ET SES ENVIRONS DEUTSCHLAND SCHWEIZ I 0STERREICH SUISSE SVIZZERA I jucosimifn cimchinuni S3 - - Mj GREAT BRITAIN AND IRELAND ITALIA ESPANA PORTUGAL danmarkI sverige §1 yIII SU0MI FINLAND TOURING iMÊÊRÊÊÊÊM Ze hebben van het huis gewoon een schiettent gemaakt. Het is meer dan schandalig. Dat zegt mr. B. F. J. Simon, die voor de Utrechtse kantonrechter de ontruiming heeft geëist van het door on geveer tachtig Turkse, Marokkaanse en andere buitenlandse arbeiders bewoonde pand Oudegracht 2, 3, 4 in Utrecht. „Het is er een beestenbende," aldus de advo caat, die optreedt namens de eigenaresse van het huis, een Apeldoornse hotelhoud- DJAKARTA (AP) President Soekarno van Indonesië heeft vrijdag meegedeeld dat een „imperialistisch complot" om hem te vermoorden is ontdekt. Het komplot wilde volgens hem ook de eerste vice-pre mier dr. Soebandrio en de stafchef van de luchtmacht, luitenant-generaal, A. Jani, vermoorden. President Soekarno deelde dit mee op een bijeenkomst van legercommandanten in Djakarta. Hij zei stukken die het be staan van het komplot bewijzen in handen te hebben gekregen. Hij zou vlak voor het begin van de tweede Aziatisch-Afrikaanse- conferentie in Algiers in juni vermoord moeten worden. Sinds 1957 zijn vijf moord aanslagen op Soekarno gepleegd. ster. „Een smerig stinkend arbeiderspak huis. Andere woorden heb ik er niet voor". Mr. Simon heeft behalve de ontruiming ook de onmiddellijke ontbinding van de huurovereenkomst geëist. Tot 11 juni heeft de tegenpartij de tijd voor een schriftelijk verweer. Daarna worden de pleidooien gehouden. „Ik zie het de hele maand ju ni nog wel uitduren". aldus mr. Simon. De huurster van het huis is een weduwe uit Lopik. Zij laat het pand beheren door haar schoonzoon. Van toezicht is echter nauwelijks sprake, de schoonzoon woont elders in Utrecht. De buitenlandse arbeiders hebben volko men vrij spel in het huis. Zij koken in hun kamers en op de gangen op elektri sche kookplaten en vergassers. De verze keringsmaatschappij acht het gevaar voor brand dermate groot, dat zij de verzeke ring heeft opgezegd. Via dakgoten kunnen de bewoners van de ene kamer naar de andere, de benedenzaal, oorspronkelijk ca fézaal is een enorme slaapzaal met stapel bedden geworden. De bewoners betalen f 17,50 p.p. per week. Bij een bezetting van tachtig man betekent dit een huurop brengst van ongeveer zesduizend gulden per maand. De huurster moet aan de eige naresse per maand zeshonderd gulden en dertig cent huur betalen. „Het is wel het toppunt, dat zij de euve le moed heeft gehad om naar de huurad viescommissie te stappen omdat zij de huur te hoog vond. En wat de huuradvies commissie bezield heeft weet ik niet, maar er kwam een geadviseerde huur van drie honderd gulden uit de bus, en dat terwijl zij en haar schoonzoon per maand dus zes mille vangen", zegt mr. Simon. NEW YORK (Reuter) Twaalf La tijns-Amerikaanse landen hebben een ver klaring goedgekeurd, waarin zij hun steun bevestigen aan de Organisatie van Ameri kaanse Staten. Dit heeft de afgevaardigde van Costa Rica bij de V.N. meegedeeld. Het zijn Argentinië, Bolivia, Brazilië, Co lumbia, Costa Rica, El Salvador, Guate mala, Honduras, Nicaragua, Panama, Pe ru en Paraguay. De vertegenwoordiger van Haïti zou ook tekenen. Chili, Ecuador, Mexico, Uruguay en Venezuela hebben het nog niet gedaan. De verklaring zal waarschijnlijk dinsdag aan de voorzitter van de Veiligheidsraad worden overhandigd. Aanleiding tot het op stellen van de verklaring was de cri- tiek van de Sovjet-TJnie en Cuba op de OAS in het jongste veiligheidsraaddebat. In het stuk wordt gesteld, dat de OAS verantwoordelijk is voor de handhaving van de vrede op het westelijk halfrond, zonder dat dit een samenwerking met de V.N. in de weg staat. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft in een te levisievraaggesprek met klem het denk beeld van een tijdelijk beheer van de OAS over de Dominicaanse Republiek van de hand gewezen. Militairen van de OAS-strijdmacht heb ben vrijdag de nationale bank van de Do minicaanse republiek, in de internationale zone gelegen, bezet. De secretaris-gene raal van de OAS, Jose Mora, zei op een persconferentie inlichtingen te hebben ont vangen die erop wezen dat de Imbertisten van plan waren grote sommen aan de bank te ontrekken om er aan hun regime loyale ambtenaren mee te betalen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6