PIET DEENEN VOLKOMEN ONTLUISTERD Harry Steevens veroverde behalve de ritzege ook de oranje en groene trui Dies Kosten werd tweede na spannende eindsprint Olympia's Tour I 1 m op het nippertje Henk Peters nu tevreden Feijenoord-trainer W. Kment wil nu ook nog de „doublé" I de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Sanering betaald voetbal in Tilburg Arie van der Lans moest naar huis Ervaring Van 2—3 op 4—3 in slotfase Jan Janssen won etappe Dauphiné Libéré ZATERDAG 29 MEI 1965 Pech voor Honda bij training Monte Carlo Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Eris er al een van130litervoorf298,- (zie afbeelding) Nu hunt U zelfs diepvriesprodukten wekenlang bewaren! Japanse zwemmers niet naar Budapest ,Doetjes' Zwaar seizoen V De eindsprint. Steevens (links) klopt Dies Kosten (rechts) op de streep. Geheel links Eef Dolman. (Van onze sportredacteur) Nerveus wiegde de fraai gevormde Margriet Gubbels hoog opgestoken zilvergrijs haar van het ene been op het andere. Had haar verloofde, de pezige Harry Steevens, de derde etappe van Olympia's tour in Veldhoven gewonnen? Ze wist het niet zoals zovele anderen. Was de Westbrabander Dies Kosten als eerste over de streep gegaan en verscheidenen durven er heel wat op te zetten dat het zo was of Harry Steevens? De jury gaf na enig beraad antwoord op de vraag. Winnaar: Harry Steevens. Margriet Gubbels drong naar voren, ze viel Steevens om de hals. Ze was niet voor niets elke dag uit Limburg over gekomen naar Olympia's tour. Noch in Beverwijk, noch in Den Haag waren de bloemen voor Harry. Maar nu waren er bloemen plus een oranje en een groene trui. Voor Steevens. En er was geen gelukkiger mensenkind in dat landelijke dorpje bij Eindhoven dan Margriet Gubbels. En waarschijnlijk ook geen ongelukkiger dan Piet Deenen. Niet omdat hij de oranjetrui had verloren maar wel de manier waarop. Totaal ontredderd kwam de klassementsrijder zijn eigen Brabant binnen. Hij finishte 27 minuten 14 seconden na de winnaar. Een pakkende sprint, waarin Steevens Dies Kosten dus met een neuslengte ver sloeg met vlak daarachter de Alkmaarder Ottenhros, favoriet Eef Dolman en de Haarlemmer Henk Peters, was de afslui ting van een prachtige koers, die officieel in Den Haag maar officieus in Pijnacker was begonnen. De voortekenen leken zo slecht, want vlak na de start moest de hele groep af stappen voor een open brug en weer even later gingen de spoorbomen in Pijnacker dicht. Twee maal drongen de kanshebbers nerveus naar voren. Iedereen verwachtte illlIiUillllllllimilllllllliillllllülllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllli al snel een heftige uitval. Die uitval liet niet op zich wachten. Toen de spoorbomen omhoog gingen stoof de gele formatie van Eef Dolman, die de smalle kronkelwegjes hier precies kent, onmiddellijk naar de voorste linies. Dit zou de gloriedag moeten worden van de Trio-equipe, allemaal sterke jon gens uit deze streek. Overmoedig zwaaide Dolman naar een kennis langs de weg. Uitbundig wapperden supporters met span doeken. En inderdaad - teek-atte~optimisme meer dan gewettigd want in de sterke kopgroep die snel een breed ga't in het rennersveld sloeg zaten vier geelhemden: Dolman, Van Middelkoop, Ouwerkerk en Van der Klooster. Maar Steevens had twee adjudanten meegestuurd Schouten en Brasspenninkx om een degelijk gefun deerd tegenfront te vormen. Van Kemenade en Beugels, ploegmak- kers van oranjetruidrager Deenen, aan vankelijk als „opstappers" meegegaan, gingen ten slotte in deze machtige kop groep voor hun eigen kansen rijden, een kopgroep waarin verder nog zaten Kosten OLYMPIA'S TOER DOOR WEDERLAMD FINISH Enschede Haaksberqe Borculo Hengel Doesbur rnhem 31 mei ZESOE ETAPPE 190 km Nijmegen Gennep Grubbenvorst Bleric SEES Voor de zondag in Monte Carlo te ver rijden race heeft de Schot Jackie Stewart in een BRM bij de training de beste tijd (1:32.9) gemaakt over het bochtige straten- pareours van 3,145 km. Het officiële ronde record is 1.33.9. De twee Japanse Honda wagens hadden moeilijkheden en maakten de slechtste trainingstijden. De Honda van Richie Gin- ther had overbrengingsproblemen. en Van Breugel, Peters, Wagtmans, Bel lenaars en Ottenbros. Schouten en Hoogland, die bij de Van Brieneroordbrug pech kregen keken ver geefs uit naar een materiaalwagen; achter op werd van het kantje gereden. Schouten die tweemaal een lekke band kreeg trachtte al stayerend nog bij te ko men maar het lukte hem niet meer. De geweldige houw die de leidersformatie uitdeelde alle buitenlanders werden er door verrast kwam hard aan. Het hele veld viel in vele stukken uiteen. In een van de achterste groepen worstelde Piet Deenen machteloos om althans de oranje trui eervol te verliezen maar hij kreeg de benen maar moeilijk rond. Machtige slagen Vechtjas Arie Drop wenste niet zo maar te capituleren. Met machtige slagen maal de hij naar voren. De ranke pedaleur Nico Lute vloog hem na. Ze namen een halve minuut op de tweede groep maar dichter dan 134 minuut konden ze toch niet achter de krachtig draaiende voorste formatie ko men. In Gilze-Rijen hadden ze bovendien het geluk dat de spoorbomen net niet voor hun neus dichtvielen. Ook de jachtgroep kon net onder de bomen door glippen. Op alle fronten werd nu heftig om mi nuten gestreden. Na 100 km. bij de tocht dwars over de vliegbanen van Gilze- Rijen had de kopgroep een voorsprong van 2.20 min. op Drop en Lute, 2.30 mi nuten op de jachtgroep en ruim 4 minuten op de oranjetruidrager. Belgisch geweld De Belgen gingen zich nu ook weren. Cools en Van Elsue sprongen naar het duo Drop-Lute toe. Dom genoeg wilden zij eerst geen kop overnemen waarop Drop heftig gebarend en van de ene kant van de weg naar de andere zwiepend ineens wegschoot. De andere drie konden nog net zijn wiel I pakken. Toen later ook Vianen, Daan Holst, Geraerts en Den Hartogh aansluiting kre gen in de buurt van Goirle zat er weer meer muziek in. Maar vooraan bleef men attent. Er werden wel pogingen gedaan om te demarreren maar niemand kreeg een serieuze kans. En dus moest de eindsprint beslissen wie winnaar en veroveraar van het oran je zou worden. Het werd dus Harry Stee vens, die en passant ook de groene trui meepikte. Ongetwijfeld een teleurstelling voor Dolman en zijn ploeggenoten. Hun troostprijs was de zege in het ploegen- klassement. En Margriet Gubbels kon naar Elsloo terugkeren om al het heuglijke nieuws persoonlijk te vertellen. Vandaag rijdt Harry Steevens naar het bronsgroen eikehout. Hij fietst prachtig en het zal moeilijk zijn om hem op eigen terrein in de Limburgse heuvels uit het oranje te rijden. In ieder geval zal Tiemen Groen daar niet bij zijn. Hij mocht niet meer starten in verband met een knieblessure. Hans Rombouts Advertentie IGNIS De plannen tot sanering van het betaal de voetbal in Tilburg zijn in een gemeen teraadsvergadering met algemene stem men goedgekeurd. Willem II krijgt een eenmalige subsidie van 50.000 en een lening van 200.000, die in vijftien jaar moet worden afgelost. De inwoners van Tilburg hebben boven dien nog als „extraatje" een bedrag van 35.000 bijeengebracht. Longa krijgt een subsidie van 25.000, een bedrag dat gelijk is aan de schulden van deze club, en gaat terug naar de rijen der amateurs. Noad krijgt op zijn speelveld een tri bune met ca. 500 zitplaatsen (waarde 10.000), maar moet er op rekenen dat het zolang als het in het betaalde voetbal blijft spelen niet meer in aanmerking komt voor subsidies. (Van onze sportredacteur) Arie van der Lans, die gewond werd bij een valpartij in de eerste etappe van Olympia's Tour en die aanvankelijk de Tour verder als kijker zou volgen, is naar zijn huis in Lisse vervoerd. De verwondin gen bleken toch nog erger dan men veron dersteld had. De Japanse zwemmers zullen niet mee doen aan de universiteitsspelen in Boeda pest die op 20 augustus beginnen, indien Indonesië aan de zwemnummers deel neemt. Aldus heeft de Japanse zwembond besloten. Uit Boedapest was vernomen, dat Indonesië voor negen nummers van de spelen heeft ingeschreven. Willy Kment, de sympathieke, be scheiden trainer van landskampioen Feijenoord was het vorige seizoen trai ner bij DOS (Utrecht). Zijn eerste buitenlandse contract kreeg deze Wener, na meer dan tien jaar topspeler te zijn geweest in Sport Klub Wien, van een Noorse vereniging. Na twee Noorse jaren kwam de heer Kment als trainer naar VW in Venlo, waar hij vier jaar de Limburgse geelzwarten onder zijn hoede had. Na die Venlose tijd keerde hij als bondscoach naar Noorwegen terug. Slechts voor een jaar, want DOS haalde hem weer naar ons land. Dit seizoen leidde hij Feijenoord naar de landstitel. Ennaar de „doublé"? Dat bepaalt de uitslag van de finale om de KNVB-beker tussen Feijenoord en Go Ahead, die vanavond in het Feijenoord- stadion wordt gespeeld. Met de grootste moeite heeft Haarlem Nicols vrijdagavond het bezoekende Ajax verslagen. Met twee runs in de negende slagbeurt kaapten de mannen van Iloogen- bos de winst met 43 voor de neus van Ajax-werper Richinsin weg. Richinsin hield de Nicols-hitters op v(jf honkslagen en Ajax leidde vanaf de vierde innings met 32. Een gelukkige infieldhit van Boude wijn Maat en 4 w. voor Herman Beidschat leidden de Ajax-nederlaag in. Wout en Of- fringa volgden Richinsin (355) op, maar konden niet verhinderen dat Maat en Beid schat scoorden. Een enigszins wanordelijk einde van een spannende wedstrijd bracht de 2000 toe schouwers in het kille honkbalstadion nog juist op temperatuur. Tot de laatste Ni- cols-slagbeurt was er weinig te juichen voor de Nicols-fans. Weliswaar nam de thuisclub in de tweede innings de leiding dank zij zeer snel honklopen van Henk Vis sers en vergrootte Boudewijn Maat in de derde innings de voorsprong na een mooie tweehonkslag van Beidschat, in de vierde Ajax-slagbeurt echter werden de suppor ters van de thuisclub stil. Achtereenvolgen de hits van Lindsey en Wout brachten Ajax het derde en tweede honk bezet. Vincent Leyssner volgde met een stootslag die de Nicols-binnenvelders totaal verraste (21). Een honkslag van Herre Kok bracht de stand op 22 en toen Leo Kops misgreep op een lage tik van Mossing Holsteyn was het 32 voor Ajax. De in de Nederlandse hoofdklasse debu terende Richinsin hield de Nicols-slagploeg (Van onze sportredacteur) De Haarlemmer Henk Peters kon eindelijk tevreden kijken. Twee keer was hij niet goed geklasseerd geweest in de spurt. In Beverwijk zou hij ook volgens zijn ploegleider G. Peters bij de eindspurt van de eerste etappe zesde zijn geworden, maar men had hem eenvoudig over het hoofd gezien. En op de tweede dag in Den Haag had men hem weer te laag geklasseerd. Hij eindigde officieel als vijfde maar hij zou vóór Dolman als derde zijn gefinished. En nu in Veldhoven speelde hij weer een vooraanstaande rol in de eindspurt. Nadat hij veel werk in de kopgroep had verzet sprong hij fel naar voren. Achter Steevens, Koster, Ottenbros en Dolman werd hij een goede vijfde, waarmee de Haarlemmer duidelijk aantoonde bij de top te horen. Eindelijk kon men eens tevreden zijn over de jury. Deze jury heeft in Olym pia's Tour nogal vreemde sprongen gemaakt tot nu toe. Zo werd gisterochtend besloten om de ploegentijdrit in Beverwijk maar niet mee te laten tellen. De renners, die in het criterium in Den Haag met een ronde achterstand uit de koers werden genomen,, kregen dezelfde tijd als de winnaar toegewezen (behalve de bonificatie). En in datzelfde criterium kon de jury maar vijf renners klasseren. In Veld hoven ging het beter. Misschien hadden ook de juryleden een warming up nodig. goed in bedwang en daar ook Herman Beidschat (1118) geen kansen meer weggaf, bleef het 3—2 tot de tweede helft van de negende innings. Vol vertrouwen begon Richinsin aan zijn laatste innings. Boudewijn Maat sloeg de bal echter kei hard tegen zijn voet en kwam enigszins fortuinlijk op het eerste honk. Herman Beidschat peuterde 4 w. los en er waren twee honken bezet! En toen begon het gekrakeel! Richinsin wierp twee ballen op Ben Tromp: twee wijd! „Stop", zei Ajax-coach Nusse die tevoren ook al enkele malen gesprekken had gevoerd op momenten dat er beter gehonkbald had kunnen worden. Na mi nutenlange discussies, waaraan de gehele Ajax-ploeg deelnam, werd Richinsin ver vangen door Wout, die een wijd en een slag op Tromp wierp. De slagbal liet Ajax- catcher Lindsey echter schieten en Maat en Beidschat schoven een honk op. „Stop", zei Nusse weer en hij wilde Wout vervangen. Dat bleek niet mogelijk volgens de spel regels en weer volgden lange discussies. Wout bleef op de plaat en Tromp kreeg 4 w.: de honken waren vol en nog steeds geen nullen. „Stop", zei coach Nusse weer eens en de tevergeefs protesterende hoofdscheidsrech- ter Schij venaar de spelregels laten een onbeperkt aantal time-outs toe zag met lede ogen aan dat er weer een pauze van enkele minuten was. Offringa moest in gooien. Vissers was zijn eerste tegenstan der en deze verdiende 4 w.33Leo Kops kwam aan slag en besliste uiteindelijk de match met een perfecte stootslag, waarop de goed anticiperende Beidschat zichzelf tot winnende werper promoveerde (43). Een verrassende ontknoping dus van een spannende wedstrijd die onder voor honk bal bijzonder ongunstige omstandigheden moest worden gespeeld. Een sneu eind voor Ajax dat knap tegenstand bood. Coach Nusse bezorgde met zijn optreden het pu bliek uiteindelijk nog wat sensatie, maar of zijn spelers gebaat waren met zijn pres- tige-gesprekken met de leiding, menen wij te mogen betwijfelen. Jan Janssen heeft zich gisteren in de achtste etappe van de Dauphiné Libéré ge revancheerd voor de grote achterstand, die hij op Hemelvaartsdag in een bergetappe had opgelopen. De wereldkampioen zege vierde in de achtste rit, die over 71 kilo meter van Grenoble naar St. Marcellin voerde, met ruim zes minuten voorsprong op de rest van het veld. Janssen reed de afstand in 1 uur 56 minuten en 35 seconden. De uitslag luidt verder: 2. Preziosi (It.) 2.02.03, 3. Grain (Fr.), 4. Otano (Sp.) 5. Van Coningsloo (Belg.), 6. Marcarini (Fr.). „Waarom zouden we niet aan beide Eu ropa-cups mee kunnen doen? Als je een ploeg jongens hebt, die gezond leven, dan levert het meedoen aan die beide interna tionale competities geen extra-moeilijkhe den op, vooropgesteld, dat je geen uitzon derlijke pech hebt met blessures en dat je voldoende materiaal hebt, spelers We gaan er een stuk of drie sterke knapen bijkopen. Twee voorhoedespelers en een middenspeler. Wie weten we nog niet, maar ik zou graag types als Geurtsen of Prins of Israël willen zien". WILLY KMENT, de W'eense trainer- coach van landskampioen FEYENOORD steekt waarschuwend een vinger op, als hij dit zegt. „Pas op, trek daaruit niet de conclusie, dat wij aan het onderhandelen zijn met een van de drie genoemde personen. Ik wil er alleen maar het type mee aandui den. We hebben een paar doorzetters nodig, jongens die het voornamelijk van hun ij ver moeten hebben, werkpaarden. Een team van louter technici haalt het niet. De ideale combinatie lijkt mij: vier of vijf su per-technici en daarbij een stuk of drie werkpaarden. Die moeten elkaar aanvoe len, aanvullen, samen als een machine gaan werken. In elke machine heb je for se raderen en precisie-onderdelen. „Het is allang een bekend feit, dat je te genwoordig meer dan elf goede spelers no dig hebt om een team te vormen. Feye- noord heeft dat dit seizoen wel heel duide lijk gevoeld met al die blessures. Het ide ale is eigenlijk een tweede team te hebben dat in kracht weinig onderdoet voor het eerste, waar je zo jongens uit recruteren kunt die meedraaien in het eerste, zonder dat van verzwakking sprake is. Natuurlijk is het prachtig een sterk jeugdteam te heb ben, maar ik ben er huiverig voor die jon ge knapen in het eerste team op te stel len. Henk Groot wil zijn waarde weten Denk niet, dat ik er doetjes van maak, knapen die niet tegen een stootje kunnen. Dat bewijst het voorbeeld Coen Moulijn. Toen ik hier kwam waarschuwde men mij, dat ik Coen niet zo hard moest laten trainen als de anderen, omdat hij lichame lijk niet zo sterk zou zijn! Coen heeft een gezonde body, mag misschien niet zo ste vig gebouwd zijn als de anderen, maar is daarom niet zwakker. Hij moest en wilde zelf wat graag net zo goed vier keer per week meetrainen. Het resultaat was, dat hij er in elke wedstrijd ook tegen aan ging, meewerkte als ieder ander. Waarom? Omdat Coen en de anderen con ditie kregen. Dat is de basis van het voet balspel. Ik verbaas me over trainers, die al direkt over taktiek beginnen te praten. Dat komt bij mij pas op de derde plaats. Eerst conditie, dan techniek en dan pas taktiek. Hoe. kun je een taktiek uitvoeren als je er de conditie en techniek niet voor hebt? Ik heb, toen ik na drie maanden mijn „materiaal" kende, het beste team samen gesteld. Alleen blessures noodzaakten me daarin wijzigingen aan te brengen. Ik hou namelijk niet van wisselen. Een team moet groeien. Ik heb tien jaar aan vallend spil in de Wiener Sport Klub ge speeld. Als ik een bal kopte wist ik pre cies waar mijn kanthalf of mijn binnen- speler stond. Dan is voetbal als het draai en van een machine, dan is het spel ook niet zo zwaar, kost het elk individu min der inspanning. Dan is een wedstrijd geen uitputting, maar gewoon een prestatie. Als ik vroeger een paar trainingen gemist had, ging ik zonder zelfvertrouwen het veld op. Had ik me goed voorbereid, dan kon ik alles, 't Is net als bij een examen. Heb je je goed voorbereid, dan ben je kalm en heb je alle kans te slagen. Slaag je niet, dan haalt het je niet uit je even wicht omdat je naar beste kunnen gedaan hebt". „Zo zie ik in feite mijn werk ook. Goed ik heb nu vooral als we zaterdag van Go-Ahead winnen alle succes met het team behaald, die je maar bereiken kunt. Maar ik heb helemaal geen behoefte om van de daken te schreeuwen: „Kijk mij eens, hoe goed ik ben! Er zijn vele ande ren, die als ze hetzelfde materiaal hebben en net zo hard werken, dit ook be reiken." Hard gewerkt, dat heb ik. Dat hebben de spelers vooral. Dan slaag je. Dan is dat slagen alleen maar een logisch gevolg van je gezwoeg. Meer niet! Ook voor die beker hebben we ons best gedaan. Vanaf de eerste wedstrijd heb ik de jongens voorgehouden, dat we door het winnen van de KNVB-beker in de interna tionale competitie mee kunnen doen, als we het kampioenschap niet mochten ha len. Als het ons nu zaterdag lukt Go-Ahead te kloppen en op papier is die kans groot, al blijft een bal een bal! dan heb ben we een dubbele kans om in de inter nationale competities goed mee te spelen Ik za) blij met die dubbele kans zqn. D« spelèrs ook. Ze hebben er hard voqr ge-v. werkt. Ze gaan zaterdag „geladen" hel veld in." „Stel dat het ons lukt, die beker te pak ken, dan wacht ons een zwaar seizoen, maar we durven het als we gelukkige aankopen kunnen doen best aan. Tus sen twee haakjes: die geplande aankopen hebben niets te maken met het op eigen verzoek op de transferlijst plaatsen van rechtsbinnen Henk Groot. Ik zie Henk niet weggaan. Die wil alleen zijn waarde weten. Tenslotte wil ik nog even opmerken: als we in het komende seizoen aan beide Eu ropacups meedoen, blijft voor ons toch de competitie het belangrijkste: Dat is de ba sis van alles. Die internationale wedstrij den zie ik hoofdzakelijk nog als graadme ter hoe het Nederlandse voetbal ten op zichte van het buitenland staat, en daar is nog wel het een en ander aan te verbeteren. Er is talent genoeg in Neder land. Maar van dat talent is m.i. nog veel meer te maken. Alsmen maar wat sneller durfde over te schakelen van amateurisme op full - professionalisme. Waarom blijft men zo lang aan dat semi- gedoe vasthouden? De Nederlandse menta liteit is geknipt voor topvoetbal. Hollan ders zijn bijvoorbeeld veel serieuzer dan Oostenrijkers. Als men hier hard en goed wil werken, heeft voetbal een grote toe komst in Nederland". Jan Dassen Willy Kment kijkt bezorgd naar de Feijenoord-Go Ahead pagina in zijn plakboek. Feijenoord speelde toen, 24 januari van dit jaar, met 1-1 gelijk

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9