UST Zuid-Vietnam bedreigd door een nieuwe algemene crisis Overleg Japan tussen Frankrijk, en Sovjet-Unie Rolink Suiker duurder Algemeen Dominicaans verzet tegen de OAS Klacht tegen sportarts Beverwijker verongelukt HET WEER Hollandse nieuwe kostte vanmorgen maar 65 cent VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Brief kost morgen 18 cent porto Grote ellende in Oost-Pakistan Man steekt zijn huis in brand Jongen verdwenen in Helmond SCH 52 Jacob Pronk won race Prijzen tot een gulden zijn mogelijk TEL 8166 uw matras FLEXA DEALER De Wolf van 1833 DAMESKAPSALON L. Nieuwstraat 471 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 6, 17 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Ferdinand 10 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs U Topsy 12 Sport 13 t/m 17 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Het woord is aan 50e JAARGANG NUMMER 173 MAANDAG 31 MEI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 ^"*1 "1^ I 1 T "1^ M Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. JL j, Jfc, *ti.. J^, JL JL ii JL. JL fw Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Redrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije W aar schuwing Pers geen kwijnende bedrijfstak pagina 4 „Dit is toch geen piano" Vredestichter Mora partijdig genoemd Dodelijke aanrijding met bestelauto Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Aanhoudend koud Zware verliezen Het bestuur van de afdeling Kennemer- land van de Koninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering der geneeskunst heeft bij de afdelingsraad van de maat schappij een klacht ingediend tegen de arts J. H. M. Rolink uit Velsen, van wie men vindt dat hjj te veel in de publiciteit komt. De afdelingsraad, het interne rechtspre kende orgaan van de maatschappij in de afdeling, is al eerder bezig geweest met een onderzoek naar verschillende publika- ties over dokter Rolink, die als sportarts een grote bekendheid geniet. Men heeft hem toen. verzocht geen medewerking te verlenen aan publikaties die hij niet juist acht en in de kranten duidelijk te maken dat hij ze vervelend vindt. Dit heeft dokter Rolink niet willen doen. j De klacht is ingediend mede namens de i huisartsenvereniging, waarvan de grote meerderheid de publikaties betreurt, om dat ze een bepaalde negatieve sfeer zou den wekken ten opzichte van de wijze waarop in Nederland de sportgeneeskunde j wordt beoefend. Bovendien is wrevel ge- wekt door de wijze waarop de laatste tijd de aandacht wordt gevestigd op het nieu we ziekenhuis in Heemskerk. De onderlin ge verhoudingen in de medische wereld zouden hierdoor worden geschaad. Dokter Rolink begeleidt momenteel de deelnemers aan Olympia's Tour door Ne- I derland. Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7S62 John Collins: De dingen die we vrezen zijn niet zo gevaarlijk; wel de dingen die we be geren. Uit betrouwbare militaire bron wordt vernomen dat Zuidvietnamese troepen na slechts een vluchtig verhoor twintig men sen hebben terechtgesteld omdat zij ver dacht werden voor de Vietkong te werken. Advertentie Patrick Gordon Walker, de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken, die onlangs van een rondreis door Azië is teruggekeerd, heeft gisteren gewaarschuwd voor het gevaar dat de V.S. het geduld verliezen en Hanoi gaan bombarderen. „Er kan geen Amerikaans belang in Vietnam bestaan dat ook maar het risico van een grote oorlog met China of Rus land zou kunnen rechtvaardigen. Het staat vast dat dit de publieke opinie in de wereld tegen de V.S. zöu keren," zo schreef Walker in het blad Scotchman. Gordon Walker vergeleek de Vietcong in Zuid-Vietnam met de verzetsbewegingen i Europa tijdens de tweede wereldoorlog. Met ingang van morgen worden verschil lende posttarieven in het binnenlandse verkeer duurder. Een brief kost 18 cent, ook voor België en Luxemburg (in plaats van 15 cent), drukwerk 8 cent (in plaats van 7 cent), pakjes en postpakketten die zwaarder zjjn dan 1000 gram moeten, ai naar gelang het gewicht, hoger worden gefrankeerd, het aantekenrecht wordt 45 cent (in plaats van 35 cent), postwissels worden 15 cent duurder en voor bepaalde kwitanties zjjn de tarieven gewijzigd. Ongewijzigd bljjven: brieven boven 20 gram, briefkaarten (10 cent), nieuwsbla den, monsters en spoedbestelling. De consumentenprijs voor suiker is van daag met drie cent verhoogd. Deze prijs verhoging is bedoeld om de gegarandeer de suikerprijs voor de oogst 1965 te ver wezenlijken en om de marge voor de tus senhandel te verbeteren. NEW DELHI (AP) In Oost-Pakistan, dat eerder deze maand door een wervel storm getroffen werd, vechten medische teams tegen cholera- en pokken-epide mieën. De wervelstorm heeft ruim 12.762 slachtoffers geëist. Gevreesd wordt dat het totaal aantal doden uiteindelijk het dubbele zal zijn. Uit sommige afgelegen streken zijn epi demieën gemeld. Ook is dysenterie gesig naleerd, een zeer gevaarlijke ziekte in dit deel van de wereld waar velen ondervoed zijn. De wervelstorm en de vloedgolven heb ben het water in duizenden bronnen be smet, de oogst vernield en vele gebieden ontoegankelijk gemaakt. Waar de medi sche teams per rivierboot of over smalle paden kunnen komen, worden de mensen op grote schaal ingeënt. Tijdens een internationaal pianofestival in de Canadese stad Montreal heeft zich een merkwaardig incident voorgedaan. Een Nederlandse pianist, wiens naam als Cornelis Rodert wordt opgegeven, staakte zijn spel tijdens het uitvoeren van een so nate van Beethoven plotseling, wendde zich tot het publiek en zei: „Neem me niet kwalijk, maar dit instrument kan toch moeilijk een piano genoemd worden". Daarop verliet hij de zaal; jury en publiek perplex achterlatend. Een van de organisa toren deelde even later door de microfoon mee, dat Rodert was gediskwalificeerd. De koningin heeft zaterdag een be zoek gebracht aan de vierde Dach- vaert van de Nederlandse gidsenbe- weging. Tijdens een rondgang kocht de koningin een ballonnetje voor een goed doel. Op een kaartje vulde de koningin, die bij de gidsenbeweging de titel voert van Movavedo (moeder van vele dochters), haar naam in, waarna zij het ballonnetje de lucht instuurde. De politie te Helmond heeft zondag een man gearresteerd, die ervan verdacht wordt zijn woning opzettelijk in brand te hebben gestoken. Het is een 27-jarige los- werkman uit Helmond. Hij leefde in on min met zijn vrouw. Na iets gedronken te hebben en thuis ruzie te hebben gemaakt joeg hij vrijdag jongstleden vrouw'en kind de straat op, waarna hij vervolgens in een vlaag van woede zijn woning in brand zou hebben gestoken. De man raakte bij de brand gewond en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Toen hij zondag uit het zie kenhuis werd ontslagen werd hij meteen gearresteerd. De brandschade bedraagt ongeveer zesduizend gulden. Het gezin is niet tegen brand verzekerd. In Helmond is de dertienjarige Wilhel- minus Hubertus Verspaget verdwenen. Hij verliet op 28 mei omstreeks zes uur de ouderlijke woning en is niet teruggekeerd. Hij had een zo goed als nieuwe herenfiets bij zich van het merk Simplex. Een on geluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.70 meter, slank pos tuur. Hij is gekleed in een lange bruine manchester broek, blauwe wollen trui, la ge bruine schoenen en draagt een bril. Ieder die inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de commisaris van politie te Hel mond, telefonisch te bereiken onder net nummer 04920 abonneenummer 3555 of met de plaatselijke politie. SANTO DOMINGO (AP en Reuter) De Dominicaanse rebellenregering heeft zondag geëist, dat de nieuwe inter-Ameri- kaanse vredesmacht zo spoedig mogelijk teruggetrokken wordt. Het bewind van ko lonel Caamano had in een brief ernstige critiek op de Organisatie van Amerikaanse Staten, de OAS. Deze brief was gericht tot de ministers van Buitenlandse Zaken van de OAS-staten. Caamano's minister van Buitenlandse Zaken dr. Jottin Cury verklaart hierin dat de aanwezigheid van vreemde troepen een schending is van het OAS-handvest, dat militaire interventie, „ongeacht de motivering" verbiedt. In een commentaar op de huidige sa menstelling van de vredesmacht 18.400 Amerikaanse mariniers en parachutisten en 1.500 Latijnsamerikaanse manschappen zei Cury: „Tot dusverre heeft niemand het verschil kunnen vaststellen tussen de Amerikaanse interventionisten en die van de Organisatie van Amerikaanse Staten Verder deed Cury een aanval op dr. José Mora, de secretaris-generaal van de OAS, die volgens president Johnson de grote vre- desstichter in de Dominicaanse republiek is. Hij noemde Mora partijdig in het voor deel van de Verenigde Staten en de junta, hoewel deze laatste ook felle critiek op Mora heeft. De junta van burgers en militairen van generaal Antonio Imbert Barera heeft Mo ra meegedeeld dat het besluit om de O.A.S. het radiostation van de stad te laten over nemen is ingetrokken. Eerder deze week had de junta ermee ingestemd dat de O.A.S. het station zou beheren om te voor komen dat het voor politieke propaganda zou worden gebruikt. Deze weigering van de junta wordt ge zien als een ernstige slag voor de O.A.S. Het station bestrijkt de hele Dominicaan se republiek en de O.A.S. hoopte het te gebruiken om de Dominicanen voor te lich ten over de doelstellingen en de bereikte resultaten van de vredesmissie. Duizenden mensen zijn zondag door het centrum van Santo Domingo getrokken om uiting te gevem aan hun steun voor He re bellenregering. Een deel van de demonstranten vierde het feit, dat dictator Rafael Trujillo vier jaar geleden werd vermoord. Ter nagedachtenis van de rebellen die in mei zijn gesneuveld werden in de rooms- katholieke kerken in het centrum van d* stad missen gelezen. Op het kruispunt Alkmaarseweg-Heems- kerkerweg in Beverwijk is in de nacht van zaterdag op zondag tegen één uur de heer J. T. Bakker uit Beverwijk zeer ern stig gewond geraakt bij een verkeersonge val. De man, die in 1909 werd geboren, is zondag in het Roode Kruisziekenhuis over leden. De heer Bakker kwam op de fiets van de Heemskerkerweg en zou hier de Alk maarseweg oversteken. Hij verleende daar bij geen voorrang aan een bestelauto. Hij liep hierdoor een schedelbasisfractuur en een gecompliceerde beenbreuk op en werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis gebracht. De echtgenote van de be stuurder van de bestelauto geraakte bij de botsing licht gewond. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind, maar aan vankelijk in een groot deel van het land nog veranderlijke wind. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. SAIGON (Reuter, AP en AFP). Amerikaanse en Zuidvietnamese autori teiten in Saigon maken zich zorgen over een nieuwe staatsgreep die op til schijnt te zijn. De Amerikaanse ambassadeur Maxwell Taylor heeft in verband hier mee zijn vertrek naar Washington voor overleg uitgesteld. Terwijl in heel Zuid- Vietnam de Vietcong-opstandelingen in het offensief zijn gegaan, worden po gingen gedaan om onderhandelingen te openen tussen Noord-Vietnam en de Ver enigde Staten. De Japanse minister president Sato heeft vandaag in het parlement gezegd dat Japan met Frank rijk en de Sovjet-Unie overleg pleegt over de wijze waarop dit zou kunnen ge beuren. Sato zei verder dat zijn land misschien zal weigeren toe te staan dat Amerikaan se bases op Japans grondgebied worden gebruikt om de oorlog in Vietnam recht streeks te steunen en dat zijn regering geen uitvoer van militaire wapens van Japanse makelij naar Zuid-Vietnam zal toestaan. Krachtens het herziene Amerikaans-Ja panse verdrag moeten de Verenigde Sta ten Japan tevoren raadplegen over be langrijke aangelegenheden, waaronder be slissingen om de in Japan gestationeerde Amerikaanse strijdkrachten rechtstreeks te betrekken in militaire activiteiten bui ten Japan. In heel Zuid-Vietnam hebben de Viet cong-opstandelingen een offensief ingezet. Door het slechte weer kunnen de re geringstroepen niet vanuit de lucht worden ondersteund. Ze zijn daardoor vrijwel overal in de minderheid en lijden zware verliezen. De Vietcong doet zijn aanvallen ver spreid over een groot gebied. Amerikaan se straaljagers hebben teruggeslagen door zeer dicht bij de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi een munitiedepot aan te val len. Nog nooit zijn vliegtuigen van de Verenigde Staten zover boven Noord-Viet nam doorgedrongen. Zij werden ontvangen door hevig luchtdoelgeschut, maar ont moetten geen vliegtuigen van de tegen stander. Het doelwit van de aanval werd voor een belangrijk deel vernield. Generaal Nguyen Khang Thi, comman dant in Quang Nai, heeft zondagavond Saigon dringend om een Amerikaans ma riniersbataljon gevraagd. Naar schatting zijn hier 400 militairen van de regerings troepen door de Vietcong gedood of ge wond. De haringrace 1965 is gewonnen door de SCH.52, de Jacob Pronk, van de kleinste rederij, de n.v. visserij-maatschappij J. de Jong. Zaterdagmiddag om kwart voor twee bereikte de logger, beladen met 90 kantjes nieuwe haring, Scheveningen. Het eerste kantje nieuwe haring, afkom- ■tig van de SCH.52, ls vanmorgen vroeg in Advertentie ZIN het Scheveningse afslaggebouw verkocht voor 711 gulden. Het ging naar de reder zelf, die buiten drie auto's had klaar staan om dit vrij kostbare zeebanket naar het binnenland te transporteren. Hij kocht ook het tweede kantje voor 548 gulden. Voor het derde bood een han delaar 539 gulden, een prijs die in de loop van de morgen nog zakte naar 429 gulden. Terwijl het afslaan, gadegeslagen door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten en zijn echtgenote, nog in volle gang was. werd buiten de Hollandse nieuwe al ver kocht voor 65 cent. Dat is geen vaste prijs. Het is zelfs mogelijk, dat er vandaag hier en daar een gulden voor wordt gevraagd. Er werden 1400 kantjes aangevoerd, waarvan er 900 werden gelost. Slechts even meer dan 160 kantjes bevatten een gereed zeebanket, zodat dit kwantum werd geveild. In Vlaardingen zijn vanmorgen door vier schepen 330 kantjes Hollandse nieuwe aan gevoerd. Om half acht werden de eerste 90 kantjes afgeslagen. De prijs hiervoor bedroeg voor kleine maatjesharing van 490 tot 515 gulden en voor grote maatjes haring 350-360 gulden. (In IJmuiden werd niet geveild. De ha ring ging door naar Katwijk). (Zie verder pagina 5) De in de loop van de nacht in IJmui den aangevoerde nieuwe haring is niet in deze plaats geveild omdat de reders er de voorkeur aan hebben gegeven de vangsten door te zenden naar de specifieke haringmarkten in Katwijk, Scheveningen of Vlaardin gen. De vangst van de „Liesje en Rutger" werd op een vrachtauto over geladen, en naar een van deze vei lingen overgebracht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1