Regeling voor reclame in radio en televisie nader uitgewerkt Tijdstip van invoering blijft echter nog onzeker HET WEER Sneeuw in de Dolomieten Opleidingsschip „Zeearend op thuisreis uit Londen Mijnramp in Japan Moordenaar van Corrie Hofman in arrest OMROEPNOTA VOLGT HET PLAN-C ALS „Gemini'Mancering via Early Bird op 't scherm Na 1600 tips aan de politie Verwarmd baden aan de Belgische kust? Amerikaanse wapens voor Saoedi-Arabië Jongen doodt zusje met jachtgeweer Voor modieuze dames- en teenerkleding r-i j £9 Kom van dat dak af iC DAGMM>>VQGR V ELS E N-IJ M V 1 B E M, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 1 JUNI 196.5 Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Noordenwind Aan het strand Onvergetelijke dagen voor visserijleerlingen - - Het woord is aan In de krant van heden: !?S 50e JAARGANG NUMMER 174 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 b. Zat. 9-M u. Tel. adm. 5437, ehef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Minister Vrolijk van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft thans aan de Tweede Kamer zijn nota inzake het radio- en televisiebeleid aangeboden. Hierin wordt ingegaan op de zendtijdverdeling, de rechten en verplichtingen van de zendgemachtigden en op het toelaten van reclame in radio en televisie. De nota is een nadere uitwerking van de richtlijnen, waarover formateur mr. Cals en de fractievoorzitters van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R.Ptijdens de jongste kabi netsformatie reeds overeenstemming hadden bereikt. In de nota worden de hoofdlijnen aangegeven van het overgangsbestel, dat zal gelden tot een nieuwe wettelijke regeling van de omroep, waarvan het ontwerp zo spoedig mogelijk zal worden ingediend. Deze hoofdlijnen zijn een nadere uitwerking van het plan- Cals, dat op 30 maart van dit jaar is gepubliceerd. Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op de verdeling van de zendtijd tussen de drie groepen zendgemachtigden, te weten de omroeporganisaties, de aspirant-om roeporganisaties en de andere zendge machtigden. In de overgangstijd zullen reclame uitzendingen worden toegepast op alle netten van radio en televisie. De reclame zal worden uitgezonden in „blokken" van 1 3 minuten vóór en na de nieuwsuitzendingen en duidelijk te onderscheiden zijn van de programma's. Het maximum van de reclamezendtijd wordt voor de radio vastgesteld op 24 mi nuten per zendernet per dag. Voor de te levisie is het maximum gesteld op 15 mi nuten per zendernet per dag. De regeling berust bij de programma-coördinatie-com missies, voorgelicht door een reclameraad. De reclameraad zal voorschriften ge ven omtrent de tarieven, de van reclame uit te zonderen artikelen en andere met de reclame samenhangende onderwerpen. In deze raad zullen vertegenwoordigd zijn het Genootschap voor Reclame, de Bond van Adverteerders, de consumenten organisaties, de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, de Vereniging van Erkende Advertentiebureaus, de programmaverzor- gende instanties en organisaties van uitge vers van persorganen en culturele en maatschappelijke organisaties. De netto-opbrengst van de reclame in de radio en televisie zal in hoofdzaak ten goede komen aan de verzorging van de programma's. Een gedeelte van de opbrengst van de reclame-uitzendingen zal in de overgangs tijd worden gereserveerd voor een finan Advertentie I I Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, afgewisseld door overdrijvende wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. volledige weerrapporten op pagina twee. Een uitloper van een hogedrukgebied geeft morgen droog en overwegend zonnig strandweer met een matige noordelijke tot noordoostelijke wind, middagtemperatuur 14 tot 16 graden. Zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Zonnig maar koel door noordelijke wind. ciële compensatie aan de pers om haar aanpassing aap de nieuwe situatie te ver gemakkelijken, indien een duidelijk aan toonbare vermindering van haar inkom stenaccres mocht optreden. Openheid In de nota wordt uiteengezet, dat in ons land de openheid en vrije meningsuiting in radio en televisie reeds in belangrijke mate zijn verwezenlijkt, in de eerste plaats door het bestaan van vrije omroeporgani saties en voorts door de toewijzing van zendtijd aan kerken en politieke partijen, In de thans voorgestelde structuur is vooral gestreefd naar het invoegen van mogelijk heden voor meer samenwerking o.m. door het betrekken van grote, nationale samen- werkingorganen op cultureel terrein bij de bestaande omroepstructuur. De nieuwe structuur houdt in toelating van nieuwe omroeporganisaties op alle radio- en t.v.-netten, van aspirant-omroep organisaties en van zendgemachtigden, die geen omroeptaak nastreven. Ingesteld wor den de samenwerkingsorganen NRU en NTS, waarvan in het bestuur ook zitting zullen moeten hebben vertegenwoordigers van culturele organisaties als het Neder lands Cultureel Contact, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, de Nederlandse Sport Federatie (in overleg met de Nederlandse Christelijke Sport Unie) de Nationale Fe deratie voor de Geestelijke Volksgezond heid en de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk. CORTINA d'AMPEZZO (AP) - In en bij de Italiaanse wintersportplaats Cor tina d'Ampezzo zijn de bergpassen in de Dolomieten met twintig centimeter sneeuw bedekt. Veel toeristen werden verdreven van de kampeerplaatsen. (Van onze speciale medewerker) LONDEN Het Scheveningse visserij- oefenschip „Zeearend" is op thuisreis. Schipper Maarten Taal gaf maandagmid dag om precies tien voor een de jongens opdracht de trossen los te gooien, en even later voer het schip met volle zeilen en de Britse vlag in top onder de Londense To wer Bridge door. Wanneer de weersom standigheden meewerken loopt de „Zee arend" woensdagochtend de haven van Scheveningen binnen. De twaalf toekomstige vissers (zij ver laten eind juli de school na een tweejarige opleiding) hebben in de Britse hoofdstad onvergetelijke dagen gehad. Met de vaste bemanning, bestaande uit schipper M. Taal, stuurman A. Guyt, en motordrijver J. de Graaf, en de adjunct-directeur van de Scheveningse visserij school de heer P. de Bruin en de leraar de heer K. Rog, hebben ze enige malen een bezoek ge bracht aan de wereld visserij tentoonstel ling in de „Festival Hall", waar ze des kundige voorlichting kregen over allerlei nieuwigheden op het gebied van de vis serij. Zij hebben veel parate kennis opge daan en keren met tassen vol prospectus sen in hun woonplaats terug. Een grote Japanse nettenbreimachine, fileermachl nes, de motoren, de scheepsschroeven en de radio-installaties hadden hun grote be langstelling. Het was echter niet alleen de visserij waarvoor hun aandacht werd gevraagd, In een busje werden ze door Londen ge reden, en bezochten de vele bezienswaar digheden, die deze wereldstad rijk is. Er ging- onveranderlijk een luid gejuich op wanneer de heer De Bruin de jongens verlof gaf een uur of twee alleen uit te gaan. Ondanks al die pretjes ging het werk aan boord gewoon door. Stuurman Guyt zei: „Jongens het schip moet er uitzien om door een ringetje te halen, want we krijgen veel bezoek." Dat was zo. Tien tallen buitenlanders hebben de „Zeearend' bezichtigd in de vijf dagen, dat het schoolschip aan de Tower-pier heeft gele gen. Zij waren vol lof over de inrichting en over de wijze waarop in ons land aan jongelui, die uitsluitend lager onder wijs hebben genoten, onderricht wordt ge geven in alles wat met de visserij te ma ken heeft. De heer De Bruin vertelde ons voor het vertrek dat het een machtige week was geweest en dat men bijzonder gastvrij was ontvangen door het ministerie van Visserij en de organisatoren van de wereldtentoon stelling. „Ze hebben al het mogelijke ge daan om het de jongens naar de zin te maken", zei hij. „Trouwens die knapen hebben zich ook voortreffelijk gehouden Ze hebben in alle opzichten meegewerkt en ze hebben het ons niet moeilijk ge maakt." Mr. Schesser, de organisator van de we reldtentoonstelling kwam nog een af scheidsbezoek brengen en ook mr. A, Todd, vertegenwoordiger van het ministe rie, verschenen op de „Zeearend". Zij hebben het vreemd gevonden dat de vas te bemanning niet gekleed was in, uni form en zelfs geen uniform-pet droeg Daarom hadden ze er een voor de heren Taal, Guyt en De Graaf meegebracht met schipper, stuurman en motordrijver erop geborduurd. Deze geste werd zeer op prijs gesteld. Motordrijver de Graaf maakte nog een „hachelijk" momentje mee. Bij Southend had hij een parkiet gevangen en van een sinaasappelkist een kooitje gemaakt. Toen de douane in Londen aan boord kwam en op de brug met de schipper stond te pra ten, begon het vogeltje ineens te zingen. De heer de Bruin zei tegen de douane beambten, dat hij wel eens een grapje wil de uithalen. Afgesproken werd dus dat de motordrijver naar de brug moest komen De ambtenaar zou dan moeten zeggen dat er geen parkieten mochten worden inge voerd en dat er een boete van 20 pond sterling betaald moest worden. Zo gezegd zo gedaan. Dé heer De Graaf schrok ge weldig en putte zich uit in verontschul digingen. Gelukkig bleek uiteindelijk dat het maar een grapje was. Binnenland SS*f PIP? T'v l* t-1 W V5" i I f». P. C. Brederode: De kunst van arbeiden wordt pas goed verstaan, nadat men de kunst van rusten heeft geleerd. Indien de ruimtevlucht van de Ameri kaanse twee-mans capsule „Gemini Titan Four' op donderdag 3 juni a.s. doorgang vindt, zal de Amerikaanse televisie-maat schappij ABC van de lancering een recht streekse reportage verzorgen, die via de communicatie-satelliet Early Bird ook in Europa te zien zal zijn. De NTS neemt deze uitzending van 13.30 tot 14.15 uur over. Weerrapporten L 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen -2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9, 15 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v Kunst 17 Topsy ^3 Feuilleton 19 Ferdinand 20 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers10, 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Dit is een vreemd verhaal. Maar het is waar gebeurd. In Californië. De vier maanden oude koe, die hier in de lucht zweeft, was nieuwsgierig een leegstaand huis binnengedrongen. Haar belangstelling voor alles wat des mensen is was zo groot dat ze de trap opklom, maar eenmaal boven gekomen durfde ze niet meer naar beneden. De huiseigenaar vontj haar halverwege een dakraam droevig loeiend van schrik. Er stond niets anders op dan de koe het raam uit te werken. Met veel geraas en ang stig geboe liep alles tenslotte goed af. De koe kwam keurig op haar poten terecht en graast nu weer tevreden in de wei. Ruim 100 man opgesloten TOKIO (AP en AFP). In een steen koolmijn op het Japanse eiland Kioesjoe heeft zich vandaag een explosie voorge daan. Volgens de laatste berichten zitten ruim honderd mijnwerkers onder de grond opgesloten. Op het moment van de ontploffing wa ren ruim 550 mannen in de mijn aan het werk. Zeker 260 van hen konden worden gered. Twee lijken zijn geborgen en twaalf van de geredden zijn gewond. Of ficiële cijfers van het aantal slachtoffers ontbreken nog. De Japanse minister van Handel en Industrie heeft naar aanleiding van deze derde mijnramp tijdens zijn bewinds periode zijn ontslag aangevraagd. Dit is het eerste tunnelelement voor de afzinkplaats in het oosterdok bij de hoek van de Dijkgracht. Het is 25 bij 30 meter en weegt 18000 ton. Vier sleepboten hebben het element op zijn plaats gebracht. 1 MM), (Van onze correspondent) EINDHOVEN. - Bijna acht weken na de moord op de 5-jarige Corrie Hofman op de Leenderheide is maandagmiddag de moordenaar van het jongetje gepakt. Nadat een minutieus onderzoek al aan wijzingen in de richting van de ver dachte had gegeven, kwam zondagmid dag een beslissende tip binnen, die een 24-jarige vertegenwoordiger uit Eind hoven boven aan de lijst van verdachte personen bracht, die de afgelopen twee maanden uit 1600 aanwijzingen was samengesteld. De dader, de zoon van een onderwijzer uit Budel, werd gepakt bij een geënsceneerde verkeerscontrole op de Bosdijk tussen Eindhoven en Den Bosch. De man, die sinds enkele weken zwervende was in Oost-Brabant, legde een volledige bekentenis af. Hij gaf toe, dat hij zijn misdaad had gepleegd in een onbedwingbare lust tot moorden. Hij was nog nooit met de politie in aan raking geweest. Hij werd sinds enige weken door de poli tie gezocht voor de verkoop van enkele huurwagens, waarmee hij van de ene plaats naar de andere reed, omdat hij niet meer in zijn pension aan de Rochusstraat in Eindhoven durfde te komen. De aangehoudene die enkele jaren in Eindhoven heeft gewoond, waar hij ency clopedieën verkocht, heeft toegegeven een tweede kind te hebben willen ontvoeren om een losgeld te kunnen opstrijken. Waar schijnlijk is ook de ontvoering van de 5-jarige Corrie Hofman op 6 april aanvan kelijk door hem beraamd om geld los te krijgen. Hij heeft, nadat hij het kind op de fiets had meegelokt, echter zijn lust tot moorden niet kunnen bedwingen. De man, die ongehuwd is en omgang heeft met een meisje uit Budel, heeft ver klaard dat hij de avond vóór de moord op 6 april vergeefs getracht had een ander jongetje mee te lokken. Ook op 6 april heeft hij geprobeerd een andere knaap van 15 jaar mee te lokken. Deze jongen kreeg echter argwaan. Daarna lokte hij Corrie Hofman mee, de grootste uit een groepje van vier kleuters, die achter het dieren park „Animali" aan het spelen waren. Zekerheid De Eindhovense politie en «Je rijkspolitie kregen zekerheid door de tip van iemand die achterdocht had gekregen tegen de verdachte, met wie hij onderhandelingen had gevoerd over de verkoop van een auto. Deze man was het ook die de Eind hovense politie meedeelde, dat de man maandagmiddag tussen 4 en 6 uur uit de richting Den Bosch naar Eindhoven zou rijden, waar hij een auto ging verkopen. Zo kon de verdachte op de Bosdijk worden aangehouden. In het politiebureau gaf hi j binnen tien minuten toe, de moord te hebben gepleegd Hij bekende ook de anonieme telefoontjes aan het Eindhovens Dagblad. Ook gaf hij toe de brief, die op 22 april, onder tekend met „Bruce", aan de poort van het natuurtheater in Best was neergelegd, te hebben geschreven. Het briefpapier waarop de ondertekening „Bruce" stond, was afkomstig van de fir ma, voor welke hij encyclopedieën ver kocht. De bekentenis wordt gestaafd door ver schillende details, die tot nog toe alleen de politie bekend waren. De fiets waarop Corrie Hofman werd meegenomen, heeft de moordenaar later achtergelaten bij de kerk in Strijp. In Den Bosch woonde hij onder een valse naam in een hotel. Hij heeft ook in Eindhoven en omgeving onder valse namen in enkele hotels gelogeerd, omdat hij niet meer in zijn pension durfde te komen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische kustplaatsen zijn met een nieuw plan voor de dag ge komen. Zij willen als het kan met steun van de overheid een aantal zwem baden met verwarmd zeewater gaan aan leggen. Die moeten het mogelijk maken dat de toeristen het gehele jaar naar de kust zullen komen. Uiteraard zullen ho tels, restaurants, casino's en andere eta blissementen daarvan profiteren. Tot nu toe is het zo dat enige badplaat sen, zoals Ostende en vooral Knokke, reeds het gehele jaar geopend blijven, maar van zwemmen en dergelijke komt in het koude seizoen niet veel. Velen ko men dan alleen om het casino te bezoe ken en om te wandelen. Zowel de goevér- neur van de kustprovincies als de gemeen teraden van de steden aan de kust staan positief tegenover het plan. Zij hebben toegezegd dit op alle mogelijke manie ren te zullen steunen en een bijdrage te zullen leveren voor de verwezenlijking er- WASHINGTON (Reuter.) De Verenig de Staten hebben een maand geleden Saoe di-Arabië voor honderd miljoen dollar wapens te koop aangeboden, onder meer supersonische jachtvliegtuigen type F-5 en luchtdoelraketten type Hawk. Saoedi-Ara bië zou het aanbod nog overwegen. Saoedi- Arabië is een van de weinige landen in het Nabije Oosten waaraan Amerika wa pens wil leveren om het machtsevenwicht te handhaven. BRUSSEL Bij het spelen met een geweer heeft een zevenjarige jongen in Brussel zijn twee jaar oudere zusje dood geschoten. De kinderen hadden het dubbel loops jachtgeweer gevonden in een tuin huisje, waar hun grootvader het de vori ge dag had verborgen. De jongen richtte het op zijn zusje en haalde de trekker over. Zij werd aan het hoofd geraakt en was reeds overleden toen een arts arri veerde.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1