Een kat tussen de duiven Fa. B. ENGELENBERG RUSTIEK RANSDORP: OASE VAN RUST AAN RAND DER AMSTERDAMSE STEENWOESTIJN PANDA EN DE BRON Kenners Kopen Kodak Film Ons vervolgverhaal Amsterdams A lier lei km Plan om dorpje „leeg te kopen" irreëel? DONDERDAG 3 JUNI 1965 15 ju l Een detectiveverhaal door Agatha Christie OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Tencolineum" Groen voor schuur en schutting. Polsvinnen voor zwemmers Bedreigde idylle Haarlemmerstraat klaagt endags-,,oorlogje in Geuzenveld Fotowedstrijd „Honderd Jaar Vondelpark 'aspoortenrage at Rechter Tie eo de antieke dolk door dr. Robert van Gulik AlWl "rtii*'ii viVit"* .a*' mjmttm*- -«muA» ww*™*!*,!»; I* >M«p*4iMKr<P .fl*. **Jf03m "*""11 »w .yOHW^ i^hm j^_g; -j ^yi'a» -wyii i I - 'v n S i> 1 r I .u 1-Ii.^iij;ty -h-v jr ZWUG LASTER is strafbaar: IK WIST NET EENS DAT WIJN VROUW DAT KISTJE HADEDELACHTBARE ZE IS ER NATUURLIJK VANDOOR MET EEN MINNAAR EN BESTAL HAAR j .BEEN BROER OW... V» "stilte: indien een derde door toedoen van mevrouw schade UJDT, IS MENEER WEy INDERDAAD aansprakeujk j£ft v L s - ft' - S'« 1' 36) „Ja, ik geloof van wel. Misschien iets flauwer, maar dat zou ik toch niet zeker durven zeggen." „Juist. En toen?" „En toen," nu werd Chaddy's stem klankrijker, „besloot ik dit keer te weten te komen wie daar 's nachts rondliep en wat ze daar deden. Dus heb ik vlug een mantel aangetrokken en een paar schoenen en toen ben ik naar buiten gehold." „U dacht er niet aan nog iemand anders te waarschuwen?" „Neen, daaraan heb ik helemaal niet gedacht. Ik was veel te gehaast om nog tijdig bij de sporthal te ko men. Anders waren ze misschien v/eg Ik heb ook gelopen zo hard ik kon, maar vlak bij de deur geko men ben ik op mijn tenen gaan lopen om voorzichtig en onopgemerkt naar binnen te kijken. De deur stond na melijk op een kier. Ik heb hem ver der open geduwd. En daar lag ze. Voorover op haar gezicht dood!" Juffrouw Chadwick trilde weer over al haar leden. „Kalm nu maar, juffrouw Chad wick. Maar apropos, er lag nog een golfstok bij de deur. Had u die mee genomen? Of juffrouw Vansittart?" „Een golfstok?" vroeg juffrouw Chadwick. „O, ja, nu herinner ik het me. Ja, die had ik meegepakt, uit de hal ik moest toch iets hebben ter zelfverdediging. Die heb ik zeker van schrik uit mijn handen laten vallen, toen ik Eleanor daar zag liggen. Toen ben ik, zo goed en zo kwaad als dat ging, naar huis teruggelopen en heb juffrouw Johnson gewekt. O, dit kan ik werkelijk niet hebben. Dit is te erg. Dit is het einde van Meadowbank Juffrouw Chadwicks stem sloeg over van de zenuwen. Nu kwam juffrouw Johnson dichterbij. „Twee moorden mee te maken is ook te veel voor een mens," sprak ze. ,,U behoeft haar verder niets meer te vragen, is het wel?" Inspecteur Kelsey verstond deze wenk. Toen hij de trap afliep merkte hij in een zijkamertje een stapel zak ken zand en emmers op, die zeker nog uit de oorlogsjaren dateerden. Een verontrustende gedachte vloog hem door het hoofd. Het behoefde geen beroepsmisdadiger met een ploertendoder te zijn geweest. Ieder een in dit gebouw, ieder die ditmaal niet het risico van een schot had wil len lopen en die hoogstwaarschijnlijk het verdachte vuurwapen had doen verdwijnen, zou zich hier gemakke lijk hebben kunnen voorzien van een onschuldig uitziend, maar evenzeer dodelijk wapen en dit eventueel ook weer tijdig op zijn plaats heb ben teruggebracht. HOOFDSTUK XVI Het raadsel van de sporthal I „Mijn hoofd is bebloed, maar onge bogen," citeerde Adam bij zichzelf. Hij keek daarbij naar juffrouw Bul- strode. Nooit had hij, dacht hij, meer bewondering voor een vrouw gevoeld. Daar zat zij, kalm en onbewogen, op het moment dat haar levenswerk om haar heen in puin stortte. Van tijd tot tijd kwamen telefoon tjes binnen, meldend dat weer een volgende leerlinge moest thuiskomen. Juffrouw Bulstrode had tenslotte haar besluit genomen. Zich tegenover de politieambtenaren verontschuldigend, had zij Ann Shapland laten komen en haar een korte verklaring gedicteerd. Het internaat werd tot aan het einde van het semester gesloten. Ouders, wie het niet schikte dat hun dochters thuiskwamen, konden hen zonder enig bezwaar onder haar hoede laten. Hun opleiding zou worden voortgezet. „Je hebt de lijst met adressen en telefoonnummers?" vroeg ze. „Ja, juffrouw Bulstrode." „Begin dan met ze op te bellen. Zorg er daarna voor dat ieder een getype mededeling ontvangt." „Ja, juffrouw." Toen Ann wegging draalde ze even bij de deur. Zij bloos de en de woorden rolden in een stort vloed over haar lippen. „Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Bulstrode. Het zijn helemaal niet mijn zaken. maar is het niet jammer om hiermee te voorbarig te zijn? Ik be doel na de eerste schrik komt men rustig tot nadenken.... dan zullen ze de meisjes toch zomaar niet naar huis halen? Dan ziet men de zaak niet meer zo somber in." Geïnteresseerd zag juffrouw Bul strode haar aan. „Je vindt dat ik te vlug capituleer?" Ann kreeg een kleur. „Ik weet. u zult het msschien brutaal vinden, maar ja, dat denk ik echt." „Je hebt een strijdersnatuur, kind, dat doet me plezier. Maar je vergist je in dit geval. Ik aanvaard geen ne derlaag. Ik ga af op m'n mensenken nis. Dring er bij de ouders op aan dat ze hun kind terughalen, dwing hen ertoe dan krijgen ze al dadelijk tegenzin. Dan bedenken ze argumen ten om ze hier te laten. In het ergste geval besluiten ze hen de volgende cursus toch maar weer te sturen. als er tenminste nog een volgend se mester zal zijn," voegde zij er bars aan toe. Nu keek ze inspecteur Kelsey aan. „Dat hangt helemaal van u af. Wan neer u deze moorden opheldert en de gene oppakt die er aansprakelijk voor is, komt alles weer in orde." Kelsey keek ongelukkig en zei: „We doen ons best." Ann Shapland verliet het vertrek. „Bekwaam meisje," zei juffrouw Bul strode. „En trouw bovendien." Dit zei ze slechts terloopt. Direct zette zij haar aanval voort „Hebt u al enig idee wie twee van mijn leraressen in de sporthal van het leven kan hebben beroofd? Dat moest nu toch zo langzamerhand wel. En dan bovendien nog die ontvoering! Ik maak mezelf hierbij ook een ern stig verwijt. Het meisje heeft name lijk gezegd dat men haar wilde ontvoe ren. Ik heb gadacht, God vergeve het me, dat ze zich alleen maar gewich tig aanstelde. Ik begrijp nu dat het de waarheid was. Iemand moet zich in die zin hebben uitgelaten of haar gewaarschuwd hebben." Zij brak haar woorden af met de vraag: „Hebt u nog iets nieuws te melden?" „Nog niet. Maar ik geloof dat u zich over da* meisje niet bezorgd hoeft te maken. Scotland Yard heeft de zaak in handen. Hun afdeling voor speciale diensten is aan het werk gezet. Dan hebben ze het meisje binnen 24, hoog uit 36 uur. Dat is het voordeel dat we op een eiland zitten. Alle havens en vliegvelden zijn gewaarschuwd. In elk district kijkt de politie goed uit. Het is vrij gemakkelijk om iemand te ontvoeren. Maar hem schuil te hou den is veel moeilijker. Nee, dat meis je vinden we wel." „Maar dan levend, hoop ik," voeg de juffrouw Bulstrode er ernstig aan toe. „Alles wijst erop dat we met iemand te doen hebben die heel wei nig om een mensenleven geeft." „Ze zouden de moeite niet hebben genomen haar te ontvoeren, wanneer zij haar uit de weg hadden willen ruimen," gaf Adam als zijn mening te kennen. Later op de dag kwam er nog tele fonisch bericht binnen dat de emir een briefje had ontvangen, waarin een losprijs gevraagd werd: een bedrag van twintigduizend pond, om twee uur 's nachts ergens te deponeren op een stille plek, een kruispunt, enige kilo meters benoorden Alderton Priors in Wallshire. De politie zou uitgebreide voorzorgsmaatregelen treffen. Ten aanzien van het onderzoek naar de aanslag, gepleegd op juffrouw Vansittart, konden Kelsey en Adam aan juffrouw Bulstrode verzekeren dat hun eerste indruk was, dat nie mand van het personeel van Meadow bank daarbij betrokken kon zijn. „In de eerste plaats kwamen de genen in aanmerking die hier dit se mester voor de eerste keer aanwezig zijn," betoogde de inspecteur. „Dat zijn mademoiselle Blanche, juffrouw Springer en uw secretaresse, juffrouw Shapland. Het verleden van juffrouw Shapland blijkt precies te kloppen met haar beweringen. Zij is de dochter van een gepensioneerde generaal, zij heeft de betrekkingen bekleed die ze heeft opgesomd en haar voormalige werkgevers hebben zich zeer gunstig over haar uitgelaten. Bovendien heeft zij een waterdicht alibi. Advertentie (Wordt vervolgd) Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „Zwem-jets" heet deze nieuwe vin ding van een Belgische kikvorsman: een paar polsvinnen van kunststof die de snelheid zowel bij normaal als bij onderwater-zwemmen met circa 25 percent zouden verhogen. Als de zwemmer zich door het water be weegt openen en sluiten de vinnen zich als de vleugels van een vogel. Het nieuwtje wordt hier gedemon streerd door de bekende Engelse zwemster Anita Lonsborough. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. - Even ten noorden van Amsterdam, nog Tinnen de hoofdstedelijke grenzen, duidt een stompe toren in de vlakke weilanden op de aanwezigheid van een dorpje. Dat. dorp is Ransdoip, dat in 1921 door Amsterdam is ge annexeerd, doch dat sindsdien een klein besloten gemeen schapje van enkele honderden mensen is gebleven. Er is een tijd geweest dat dit piepkleine dorpje belangrijker was dan Amsterdam zelf. Evenals de andere plaatsen in het Noord hollandse waterland heeft het een grote bloei gekend door de zeevaart. Maar Amsterdam trok de handel naar zich toe en in de tachtigjarige oorlog werd het dorp herhaaldelijk verwoest door de Spanjaarden en de Geuzen. De stompe toren dateert uit 1530 en heeft nooit een torenspits gekend. De bouwers kwamen tot de ontdekking dat de fundamenten te zwak waren. Veel Amsterdammers weten ternauwernood van het bestaan van Ransdorp af. Slechts vissers en natuur liefhebbers weten het plaatsje, dat alleen maar is te bereiken via landweggetjes of sloten, te vinden en te waarderen. RANSDORP is nu nog van een ongerep te schoonheid, maar hoelang zal dat nog duren? Mr. C. A. van Swigchem van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, heeft onlangs uiting gegeven aan zijn vrees dat de uitbreidingsplannen van steden en klei nere gemeenten de authentieke schoonheid van dorpsgezichten zal schenden. Met na me noemde hij Ransdorp als een monu ment dat voor de toekomst bewaard dient te blijven. Mr. Van Swigchem stelde voor, dat het dorp zal worden „leeggekocht" om te laten bewonen door mensen die be langstelling hebben voor het bewaren van de oude schoonheid. Het is een plan dat zo veel geld zal kosten, dat het nauwe lijks reëel kan worden genoemd. Mis schien dat aan de hand van de Monumen tenwet dorpjes als dit kunnen worden be schermd door de tot cultuur-reservaat te bestemmen. IN DE ZEVENTIENDE eeuw was de Haarlemmerdijk een roerige buurt waar een fatsoenlijk mens beter weg kon blij ven. Toen deze straat echter werd gepro moveerd tot uitvalsweg naar Haarlem kreeg zij een ander karakter. Er kwamen logementen en herbergen en er waren scheepskapiteins in ruste, die zich hier vestigden. In de negentiende eeuw wer den de Haarlemmerdijk en de aansluiten de Haarlemmerstraat winkelstraten en tot op de dag van vandaag zijn zij een druk bezocht winkelcentrum. r Maar de winke liers maken zich zorgen. Zij hebben zich met een adres tot de gemeenteraad ge wend, waarin zij zich beklagen over de enorme toeneming van het verkeer, dat zelfde verkeer waarin deze straten hun karakter hebben te danken. De Haarlem merdijk en -straat zullen over enkele ja ren nog drukker worden als de Coentun nel verkeer gaat aanzuigen. Nog druk- ker? Volgens de winkeliers kan het al niet erger. De trottoirs zijn versmald om het rijverkeer ruimte te geven. De voet gangers zijn hierdoor in de verdrukking geraakt en het verkeer zit desondanks ieder ogenblik toch in de knoop. Volgens de winkeliers komen hier steeds minder mensen winkelen, vanwege de smerige benzine- en oliedampen en het levensge vaar bij het oversteken van de rijweg. Het gemeentebestuur wordt nu gevraagd éénrichtingverkeer in te stellen en één middag in de week alle verkeer te verbieden^ MET UITZONDERING van de proef met de luchtalarmsirenes op de eerste dag van iedere maand, bemerkt de Am sterdammer niets van het feit dat er men sen zijn die zich dagelijks druk bezig hou den met de bescherming bevolking. De B.B. is in het hele land niet bepaald een succes geweest, maar in Amsterdam is hij al helemaal niet aangeslagen. Als de nood aan de man komt, zal waarschijn lijk juist in de hoofdstad een enorme bur gerzin worden getoond dat heeft de laatste oorlog geleerd maar men voelt er niet voor om in vredestijd „voor pad vindertje te spelen". Maar de B.B. be staat en er zijn ook noodwachters, al of niet tot die functie verplicht. Nu zijn gisteren de bewoners van Tuinstad Geu zenveld opgeschrikt door een oefening van twaalfhonderd noodwachters die bovendien door leden van de militaire mobiele colonnes werden geassisteerd. Zij speelden dat er 'n „conventionele bomaan val" op de tuinstad is gedaan. Het is na tuurlijk niet erg waarschijnlijk dat er ooit iemand een bomaanval zou plegen op de meest belangrijke woonwijk van de stad, maar er waren te veel verkeers-technische en andere bezwaren om dit spel in de bin nenstad te spelen. De bommen waren na tuurlijk denkbeeldig en zelfs de vuurhaar den werden alleen mara verzonnen. Er werd wl met water gespoten, maar om geen knoeiboel te krijgen moest dat van de ene gracht naar de andere gebeuren. Tussen 1 en 2 uur werd de oorlog stopgezet voor een broodmaaltijd en tussen 2 en 3 ver meldde het programma „inleveren mate riaal, uitbetalen en inrukken". Jammer dat die laatste order in iedere echte oorlog zo laat komt. document. De aanvragen zijn zo overstel pend talrijk dat het plaatsen van een stempel tot verlening van een paspoort een wachttijd van 14 dagen vergt. Er wordt door tientallen ambtenaren onder hoogspanning gewerkt en zij weten dat iedereen over vijf jaar weer terug komt voor de nieuwe aanvrage in dezelfde druk ke zomermaanden. Want wie eens zijn reisdocument in juni aanvraagt, komt nooit meer los van die zomerdrukte om dat het paspoort te zijner tijd weer in juni verloopt. Maar misschien vleien de ambtenaren zich met de hoop dat over vijf jaar alle grenzen zijn opgeheven? Rans dorps stompe toren, middelpunt van een landelijk stukje Amsterdam dat zelfs voor de meeste hoofd stede lingen terra incognita is. Advertentie VOOR SPRANKELENDE KLEURENDIA'S Deelnemers aan de fotowedstrijd „100- jaar Vondelpark" wordt verzocht, hun fo to's in te zenden aan het nieuwe adres van de Stichting ter Bevordering van d« Amateurfotografie, Singel 32 te Amster dam. Het formaat van de foto's dient mins tens 30x40 cm te zijn. Alle foto's moeten zijn opgeplakt op board of stevig karton. EEN VAN DE grootste afdelingen van de Amsterdamse gemeentesecretarie is de afdeling paspoorten. Maar hoe men zich hier ook uitslooft en hoeveel overwerk - uren men 's avonds ook maakt, het is hier onmogelijk om alle liefhebbers te ver werken. De portier van het stadhuis kan u vertellen, dat er deze zomer welhaast geen Amsterdammer in -Nederland blijft. Dagelijks rijen zich honderden mensen op de binnenplaats van het stadhuis aaneen om uren te wachten tot zij aan de beurt zijn voor het aanvragen van een toeris- tenkaart of paspoort. En enige weken la ter komen dezelfde gezichten weer terug om zich in een tweede rij op te stellen voor het afhalen van het aangevraagde 32. Uit de struiken rees een baardige figuur op, die een knots in de hand hield van glanzend geel metaal. Maar Joris en de ontdekkingsreiziger waren teveel in hun twistgesprek verdiept, om deze verschijning op te merken. ,,Kijk uit!" riep Panda. „Daar.daar. Joris, die juist duidelijk maakte, dat alleen wetenschap pelijke belangstelling hem naar de bron der rijkdom deed speuren, legde Panda met een ongeduldig gebaar het zwijgen op. „Ik heb er genoeg van om steeds mis kend te worden!" zo riep hij smartelijk uit. „Iedereen stoot mij voor het hoofd enHier werd zijn betoog atnebrnkev dom een vermanende kv.otsslag en een steen sprak berispend: „Geef nooit toe aan zelfmedelijden en verhef uw stem niet in boosheid. Ge verstoort de rust van dit voud." De grijsaard, die blijkbaar niet partijdig wilde zijn, liet daarop nog eens zijn knuppel op de helm van meneer Drom neerkomen, terwijl hij ver volgde: „In dit vreedzaam woud duld ik geen redetwis ten." „Vanzelfsprekend", antwoordde de ontdekkingsrei ziger, wiens stalen heim de slag goed opving. „Ik ben blij iemand te ontmoeten, die zo slagvaardig de vrede bewaart. Ook bewonder ik de klank van uw knots; zo zuiver van toon! Mag ik dat wapen eens tien?" r WAT MIJN ZUSTER 00K DEED, HUIS ALS HAAR MAN AAN- SPRAKEUJK...

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15