„Wegtransport lijdt door korte werkweek enorm renteverlies Regering moet komende maanden f 350 min. lenen champagne-pils Optimisme bij de Nyma V ervroeging beurstijd in overweging Vice-voorzitter NOB op congres Yenco passeert het dividend Herziene begroting 1965 Waardevaste invaliditeits verzekering Kort economisch nieuws Staalwerken „De Maas" geeft personeel 8V2 ton Omzet Van Berkel Patent 10 hoger Winst De Kondor 10 pet hoger SCHEEPVAARTBERICHTEN Positief saldo RPS Samenwerking van Gasunie met VEG Brandschade bij Arnhemsche met 58 gestegen KJCPL verdiende volledig de afschrijvingen dè Prik Tick IJ DONDERDAG 3 JUNI 1965 17 Loonpolsstok Samenwerking voor uw gezinstles f 0.41 Loots Frisdranken Industrie 'n 'i v-mVi v> T 'PT!.' .-! mm Gisteren op het Damrak WALL STREET: Herstel na flauwe opening KSG verhoogt heffing De tijd, dat Nederland een goedkoopte eiland was, is snel aan het verdwijnen. On ze internationale vervoerders hebben thans meer te duchten van de loon- en prijsont- „De verkorting van de werktijd in het I wegvervoer en bij de verladers leidt er toe dat materiaal waarin tienduizenden guldens zijn geïnvesteerd, soms 3'/2 dag wikkeling in het binnenland dan van het renteloos staat. Op vrijdagmiddag hoeft geprojecteerde vervoerbeleid in E.E.G.- f 1 1 t rnrl-i ond Dit ie dort lruroliilzo voolr de vervoerder al met meer bij de ver- lader aan te komen, terwijl vele bran ches een maandagsluiting hebben. Wij pleiten ervoor dat bedrijven, indien zij sluiten op weekdagen, dit gespreid doen, anders is verboging van de vracht tarieven onontkoombaar". Aldus van morgen de vice-voorzitter van de onder nemersvereniging in het wegtransport „NOB-Wegtransport", de heer H. van den Berg, in zijn openingsrede voor het 18de beroepsvervoercongres in Utrecht. De heer Van den Berg verving voor zitter Van Donkelaar die door een auto ongeluk in het ziekenhuis is terecht gekomen. De lange laad- en lostijden noemde de heer Van den Berg een ernstig probleem, evenals de vele beperkingen die de overheid I stelt aan rijsnelheid, gewicht en afmeting van de vrachtwagens. De toenemende ver- keerscongesties hebben voor het wetver-1 voer ronduit rampzalige gevolgen, zo stel- de hij. Door deze factoren zal de produktivi-1 teitsverbetering in het beroepsgoederen- vervoer nauwelijks half zo groot kunnen zijn als in de industrie. Toch moeten wij, aldus de heer Van den Berg. wel volle dig mee met de loonontwikkeling, zonder I voldoende prijsaanpassingen. De overheid stelt namelijk aan ons dezelfde prijseisen, als aan de industrie. verband. Dit is een kwalijke zaak. Wij zouden er in Nederland verstandig aan doen met de lonen niet verder te sprin gen dan onze polsstok lang is, zo stelde de heer Van den Berg. Ongeveer de helft van de beroepsbevolking, werkt in de dienstensector. Men zal dankbaar zijn als, bij het doorzetten van de automatisering, een sterke en goed ontwikkelde diensten sector de arbeidskrachten kan opnemen die de industrie uitstoot. Hij noemde het tenslotte gelukkig dat in 28 plaatsen een centraal overslagcentrum is gerealiseerd, en dat gestreefd wordt naar meer sa menwerking tussen de ondernemers. De samenwerking het thema waarin het congres was geplaatst vormde ook de kern van de rede van de directeur-ge neraal van de middenstand en toerisme drs. J. F. H. Wijsen. Deze zag zes voor name gebieden waarop de noodzaak tot samenwerking naar voren springt. Ten eerste geografisch: voorkomen van doublures in bode- en lijndiensten en cen trale bestelhuizen. Gereglementeerd wegwerken van over- vracht door onderlinge vrachtuitwisseling. Dit betekent dus meer samenwerking van ondernemers. Het tegengaan van prijsbederf door te vergaande concurrentie in te kleine onder nemingen. Ook de totale capaciteit van het weg vervoer moet in evenwicht zijn met de vraag. Dit is moeilijk want het raakt de zelfstandigheid van de ondernemer di reet. Het verhogen van de service, belangrijk voor een dienstverlenende sector. Door alle gebieden heen speelt het mo tief van de efficiency van de afzonderlijke ondernemingen. Drs. Wijsen wees erop dat bij elke tak van handel of industrie mo menteel samenwerking of fusie aan de or de van de dag is. Deze samenwerking re gelt steeds in meer of mindere mate op de concurrentie. Vooral bij de landbouw en bij de middenstand neemt de samenwer king een grote plaats in. Ruim 70 percent van de kruideniersbedrijven werkt in een of ander verband. Ondanks een omzetstijging met negen percent zijn de resultaten over 1964 van Venco rkv. (fabriek van medicinale drop en hoestartikelen, suikerwerken), blijkens het verslag, minder gunstig geweest dan I HOOFDFONDSEN LAGER over 1963. De kostenstijging kon niet in re koersen te zien gegeven ten opzichte voldoende mate worden opgevangen. Het van het voorgaande slotniveau. De handel exploitatiesaldo daalde tot f 314.175 was Zeer kalm. Philips kon zich op 130.40 404.580). Na afschrijvingen en te be- wei boven het laagste niveau van de mor talen interest bedraagt de winst slechts genuren verheffen, doch bleef met deze f 3.744 108.916). Voorgesteld wordt dit prjjs toch een halve gulden beneden dins- saldo naar nieuwe rekening over te bren- tjag Even veerde de koers in dit fonds op gen, en het dividend (v.j. 12 pet.)- te 130.8O, door lokale vraag, doch later Advertentie De regering zal voor een bedrag van 350 miljoen moeten lenen om te voorzien in het financieringstekort op de begroting 1965. Dit tekort is ongeveer 150 miljoen hoger dan in september vorig jaar werd geraamd. De stijging van het tekort is het gevolg van een aantal ontwikkelingen en beslissingen die zich zowel onder het oude als onder het nieuwe kabinet hebben voorgedaan. Uit de nota over het herziene begrotings beeld 1965 die minister Vondeling (Finan ciën) overeenkomstig zijn in april gedane belofte aan de Tweede Kamer heeft toe gezonden, blijkt dat onder het kabinet-Ma- rijnen de uitgaven van de begroting 1965 al 901 miljoen hoger waren dan in sep tember vorig jaar werd geraamd. Het grootste deel van deze stijging is het ge volg van salaris- en pensioenverhogingen die de schatkist 381 miljoen méér kostten dan was geraamd. De uitgaven van het wetenschappelijk onderwijs stegen met 75 miljoen meer dan geraamd, die voor de woningwetbouw met ƒ112 miljoen en die voor de melk- subsidie met 50 miljoen. Verder deden zich onder meer stijgingen voor bij de pos ten ontwikkelingshulp 20 miljoen), lager en middelbaar onderwijs 114 miljoen) en deelneming in emissies van de Hoogovens 59 miljoen). Het nieuwe kabinet nam kort na zijn op treden een aantal beslissingen waardoor onder meer stegen de uitgaven voor ont wikkelingshulp 33 miljoen), lager onder- De moeilijkheden, die sinds 1961 de be drijfsresultaten bij de N.V. Kunstzijde- spinnerij Nyma bijzonder nadelig hebben I w|js 7 miljoen), hoger onderwijs 50 beinvloed, zijn thans goeddeels overwon nen. Het samenwerkingscontract dat eind april 1964 werd aangegaan met de Mid land Ross Corporation uit Cleveland, heeft vier maanden later reeds resultaten op geleverd, die de verwachtingen royaal te boven gingen. Door deze samenwerking miljoen), rijksstudietoelagen 5 miljoen) en het gemeentefonds 50 miljoen). Deze stijging van uitgaven wordt slechts ten dele opgevangen door meevallers aan de ontvangstzijde. Op 1 mei werden de ontvangsten 851 miljoen hoger geraamd dan in september vorig jaar. Het grootste heeft de Nyma in de voorbije maanden deel van deze meevaller komt uit de be- van het nu lopende jaar een omzet kun nen bereiken, die tweemaal hoger ligt dan in 1964 op gelijke datum. Dit werd tijdens de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering meegedeeld door de direc teur van de n.v., mr. R. O. H. F. Werd- mueller von Elgg. Desgevraagd verklaarde de directeur, I dat Midland Ross tegen een vergoeding van zes percent ook net kapitaal ver strekt dat nodig is voor de uitvoering van de technische adviezen die zij zelf aan de Nyma geeft. (Van onze correspondent) Tegen arbeidsongeschiktheid kan men zich van nu af op waardevaste basis ver zekeren. De Invaliditeitsverzekering Cen- I trale heeft een systeem uitgedacht dat de verzekerde een jaarlijks met 3 percent toenemende uitkering garandeert. Dit be tekent dat ook de premie ieder jaar met hetzelfde percentage hoger wordt. Het bijzondere aan dit nieuwe systeem I is dat niet alleen de jaarrente (vergelijk baar met het verzekerde bedrag) klimt, maar dat ook de uitkeringen voor de duur van de arbeidsongeschiktheid ieder jaar met 3 percent toenemen. De verzekerde behoeft zich dus geen zorgen meer te ma ken over geldontwaarding, zelfs al blijft hij voor zeer lange tijd invalide. De Invaliditeitsverzekering Centrale is I «en „pool". Hierin hebben een 35-tal schadeverzekeringsbedrijven hun bemoeie nissen met de verzekering tegen arbeids- ongeschiktheid bijeengebracht. De Bank van Italië overweegt bankbiljetten van 100.000 lire in circulatie te brengen. Op het ogenblik is de grootste coupure 10.000 lire. De koopkracht van het nieuwe biljet zal ongeveer gelijk zijn aan die van een biljet van 1.000 lire in 1938. De elf erkende Bovag-garagehouders in Mep- pel hebben besloten tot een vergaande vorm van samenwerking. Zij hebben opgericht de N.V. Auto-Com, waarin zij alle elf een gelijk aandeel sullen hebben. Eerste doel van de nieuwe N.V. is het stichten van een centrale auto-wasplaats. De heer G. Vermeulen, directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij, is op 1 juni als voorzitter van de raad van bestuur voor de zeevaart opgevolgd door Jhr. H. Reuchlin, directeur van de Holland-Amerika Lijn. lastingopbrengsten die ondanks de veria ging per 1 juli toch nog 480 miljoen hoger worden geraamd dan in september. De middelenderving over 1965 tengevolge van de belastingverlaging raamt minister Vondeling thans op 250 miljoen. De rest van de meevaller is grotendeels het gevolg van de verkoop van de aandelen Breed band die de schatkist 320 miljoen op bracht. Minister Vondeling raamt het totale na delige saldo op 1061 miljoen. In septem ber werd het geraamd op 916 miljoen Voor de financiering komt ongeveer 850 miljoen beschikbaar voor inschrijfrekenin- gen. Het verschil, dat dus in orde van grootte op 350 miljoen ligt moet op de open kapitaalmarkt worden geleend. Minis ter Witteveen dacht in september aan le ningen ten bedrage van 200 miljoen. Uitgaande van de gedachte, dat de factorarbeid boven het kapitaal preva leert, heeft het bestuur van n.v. Staal werken „De Maas" in Maastricht de be zitsvorming voor het personeel ook dit jaar weer gestimuleerd door het vooraf een winstaandeel van ƒ639.847 (vorig jaar 608.586) toe te kennen. Verder werd, buiten alle wettelijke verplichtingen, ten behoeve van het personeel, uit hoofde van sociale maatregelen, een bedrag van f 216.566 (v.j. 228.347) besteed. Als ex ploitatiesaldo vermeldt de verlies- en winstrekening 1.42 min (v.j. f 1.35 min). Onkosten stegen van 1.09 min tot 1.16 min. Als saldo winst resteert f 300.499 306.776). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 percent. Ook in 1964 heeft het bedrijf, blijkens het jaarverslag, in het overgrote deel der Nederlandse behoefte aan buizen voorzien. De export was moeilijk, mede door scherpe concurrentie van Oosterse landen. Op het industrieterrein aan de Beatrixhaven in Maastricht wordt een nieuwe fabriek gebouwd. Men verwacht in het tweede kwartaal 1965 met de pro duktie aldaar te kunnen beginnen. Advertentie wSmWtT"7 Stóffl r.-< i X HVi Z2% ztm VwllwMf 16 passeren. In april heeft, zoals gemeld, de N.V. Red Band in Roosendaal een bod van 500 percent op de aandelen Venco ge daan, van welk bod nagenoeg alle aan deelhouders gebruik hebben gemaakt. Al sinds jaar en dag wordt er in beurs- kringen gedacht aan een mogelijkheid om de beurstijden te vervroegen. De kwestie is actueel geworden toen door de fusie dedr grote banken gevreesd werd voor een inkrimping van de affaire, die over de beurs zou lopen. De grote instellingen kunnen een belangrijk deel van de aan- verkooporders, die zij van cliënten krijgen, „in elkaar" sluiten. Alleen het restant van de orders komt naar de beurs. Het compenseren wordt in de hand ge werkt door het unieke stelsel van de mid denkoers, dat alleen aan de Amsterdam se effectenbeurs sinds jaar en dag heeft bestaan. De middenkoers betekent dat de cliënten hun order krijgen toegevoerd te gen een koers, die het midden houdt tus sen de hoogste en de laagste koers, die er op de desbetreffende dag tot stand komt. Door verlenging van de beurstijd zou het veel moeilijker worden om de orders te gen een gemiddelde koers af te rekenen. In een ledenvergadering heeft de Veree- niging voor den Effectenhandel de moge lijkheden en de consequenties van de ver lenging en vervroeging van de beurstijd besproken. Bepaalde conclusies zijn er nog niet getrokken, maar het ziet er naar uit dat de voorlopige plannen concreter vor men aannemen, zodat het eerlang moge lijke zal zijn definitieve voorstellen ter ta fel te brengen. Een belangrijk punt daarbij is dat de levering van gekochte en verkochte effec ten geheel wordt gecentraliseerd. Reeds zijn vele commissionairs en banken aange sloten bij de centrale effectenclearing zo dat dit punt geen onoverkomelijk bezwaar zal geven. Ook al zal het bestuur van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel vaart achter de zaak zetten, toch lijkt het waarschijn lijk dat er nog enige tijd mee zal heengaan voor de bakens worden verzet. Voor de in terne organisatie van de beurshandel is het een ingrijpende aangelegenheid, ter wijl het publiek, dat gewend is aan de mid denkoers, er aan zal moeten wennen, dat er voor in de tot nu toe gesloten hoek ver handelde fondsen in de toekomst twee no teringen per dag tot stand komen. Het Van Berkel Concern heeft in de ver- I streken maanden van 1965 een -ongeveer 10 percent hogere omzet behaald. De kos ten zijn echter eveneens aanzienlijk ge stegen, zodat de behaalde winst over het I thans lopende jaar niet in dezelfde mate is toegenomen als de concernomzetten. Dit heeft de president-commissaris, mr. J. J. Fokma, in de jaarvergadering meege deeld. De Aanneming-Maatschappij „De Kon-1 dor" n.v. heeft, volgens het verslag, over 1964 een bevredigend resultaat behaald. Blijkens de geconsolideerde winst- en ver liesrekening bedraagt het bruto-overschot 1,76 min, 1,3 min. over 1963 van De Kondor alleen. Na afschrijvingen etc. res teert een 10 pet. hoge winstsaldo van zoals gemeld, het dividend te verhogen tot 15 (13) percent over een ongewijzigd aan delenkapitaal van f 1,45 min. Het bruto I overschot van De Kondor alleen bedroeg over 1964 1,22 1,28) min. In de eerste maanden van 1965 werden enkele nieuwe opdrachten verkregen. De voorraad nog uit te voeren werken beloopt ruim 22 min., en het aandeel van De I Kondor in de voorraad uit te voeren wer- ken met derden circa 3,3 min. Als zich geen onverwachte ontwikkelingen voor-1 doen verwacht de directie ook over 1965 een redelijk resultaat te kunnen behalen. I viel de prijs terug tot het openingsniveau. Unilever was een gulden lager op f 141.60. Kon. Olie daalde tachtig cent tot 140.20; terwijl AKU verder afbrokkelde tot 451 (454%). De min of meer zwakke stemming voor de internationale waarden was hoofd zakelijk een gevolg van het feit dat Wall Street de nieuwe beursweek inzette met een flauwe stemming. Het Dow Jonesge- middelde voor de industrie-aandelen zakte er liefst tien punten in tot 908.53. Ook de Nederlandse hoofdfondsen lagen op de New Yorksebeurs aangeboden in de markt. KLM daalde er 1 3/4 dollar. Dit had vanzelf sprekend tot gevolg dat voor deze stukken in Amsterdam minder werd betaald dan gisteren. De arbitrage op het Damrak gaf eerder een stukje in de hoofdfondsen af in de hoop dit later in Wall Street goedkoper terug te kunnen nemen. Het publiek bracht weinig enthousiasme op en bleef groten deels uit de markt. Gedurende de gehele beursduur verliep de handel traag. In de openingskoersen kwam weinig verandering meer. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie139.10-139.60 Philips 129.70gl-130.30 Unilever 140.30-141.40 K.L.M137 VERHANDELDE FONDSEN 2 juni 1 juni Totaal 390 Hoger 92 (23.6%) Lager 218 (55.7°/o) Gelijk 80 (20.7%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv. A.K U452-455 gl 451 Hoogovens 523 522 Kon. Olie 140-140.10 140.30 Philip 130.30-130.80 131.30 Unilever 140.70-141.40 141.80 K.P.M220 219 Adonis 2 v. Rotterdam. 3 te Antwerpen. Adrastus 2 te Suez. Agamemnon 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Algorab 2 te Rio de Janeiro verw. Alkes 2 v. New York n. Sunny Point. Almdijk 2 te Manila verw. Andijk 3 v. Antwerpen n. Charleston. Angolakust 2 te Hamburg. Archimedes 3 te Rotterdam. Argos 2 t.h.v. Kaap Finisterre n. Rotterdam. Atys 2 v. Curagao n. Santo Domingo. Averdijk pass. 3 Kaap Finisterre n. Antwerpen. Banda 2 v. Guayaquil n. Balboa. Batu 3 te Kaapstad. Bennekom 3 te Puerto Ordaz verw. Blitar 3 v. Amsterdam n. Bremen. Calamares 3 te Golfito verw. Caltex Rotterdam 2 v. Suez n. Aden. Camerounkust 2 te Antwerpen. Ceres 3 te Rotterdam. Doelwijk 2 v. Suez n. Ma. Eemland 3 v. Bremen n. Hamburg. Esso Den Haag pass. 2 Quessant n. Rotterdam. Esso Rotterdam 2 v. Bombay. Friesland 2 te Amsterdam. Gaasterdijk 2 v. Lake Charles n. Houston. Ganymedes 1 v. New Orleans n. Curagao. Graveland pass. 2 Kaap Verdische Eilanden n. Amsterdam. Guineekust 2 v. Amsterdam n. West Afrika. Gulf Hansa pass. 2 Rasalhadd n. Bandar Mashur. Gulf Swede 2 v. Whangarei n. Perzische Golf. Forest Hill 2 v. Suez n. Port Said. Gena 3 te Tjilatjap verw. Helicon 2 v. Rhodos n. Napels. Holendrecht 2 dw. Langeland n. Gdynia. Hoogkerk 2 v. Singapore n. Bangkok. Ivoorkust 3 te Amsterdam. Kabylia 3 te Miri verw. Kalydon 2 v. Nordenham n. Hamburg. Kara 2 rede Ceuta. Karimun 4 te Tandjong Mani verw. Kinderdijk 3 te Miami verw. Kloosterkerk 2 v. Newcastle n. Melbourne. Koningswaard 2 v. Porto Miranda n. Le Havre. Korendijk 2 v. Newport News n. New York. Langkoeas 3 te Rotterdam. Lelykerk 2 v. Basrah n. Kuwait. Lycaon 2 v. Amsterdam. 3 te Antwerpen. Marne Lloyd 3 v. Logview n. San Francisco. Mataram 3 te Luanda verw. Mentor 3 te Puerto Cortez verw. Mississippi Lloyd 3 te New Orleans verw. Mohammed Reza Shah 2 t.h.v. Lissabon n. Malta. Munttoren 1 v. Sao Sebastian n. Rio Grande. Neder Waal 2 te Beyrouth verw. Nieuw Amsterdam 2 v. Southampton n. Cobh. Nista 2 v. Bombay n. Calcutta. Ossendrecht 2 v. Avonmouth n. USA. Ouwerkerk 3 te Lorenzo Marques. Palamedes 2 rede San Lorenzo. Peperkust 2 te Luanda. P. G. Thulin 1 v. Cristobal n. Quintero. Philippia pass. 2 Rasalkalb n. Mena. Poseidon 2 v. Houston n. New Orleans. Prins Casimir 2 v. Londen n. Le Havre. Prins Maurits 2 v. Genua n. Montreal. Prins Willem-3 2 v. Port Said n. Lattakia. Radja 3 te Bremen. Randfontein 3 te Lorenco Marques. Riouw 3 v. Rotterdam n. Bremen. Roebiah 2 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Rotti 3 te Basrah verw. Schouten 1 v. Whampoa n. Shanghai. Siberoet 2 te Singapore. Silindoeng 2 te Calcutta. Sinon 2 v. Freeport n. Baltimore. Sinoutskerk 2 te Antwerpen. Slamat 2 v. Djibouti n. Penang. Sloterkerk 3 te Bremen. Soestdijk 3 te Rotterdam. Stad Maastricht 2 v. Split n. Bone. Steven 3 te Wilmington verw. Straat Bali 2 v. Santos n. Kaapstad. Straat Chatham 2 v. Lorenco Marques n. Singapore. Straat Johore 3 te Beira verw. Straat Mozambique 2 v. Mauritius n. Lorenco Marques. Straat Soenda 3 te Port Harcourt verw. Straat Torres 2 te Tema verw. Tara 2 v. Bahia n. Rotterdam. Telamon 2 v. La Union n. San Juan dt Slot- koersen 2 juni Slot- koersen 2 juni 450Vi Hollandsche BetorT 306% A.K.U 522 Internatio 266 130.10 Kon. Ned. Papier 9I8V2 141.20 Kon. Zout-Ketjen 165 Va 140 Lindeteves-J acob 440 Kon. Petroleum 115V2 MeNeBa 340 Amsterd Rubber 143 Müller Co H.V.A 115.90 Naarden 347 Deli-Mij 1311A Ned. Kabelfabr. 97'/i Holl.-Am Lijn 124% Ned. Scheepsb Mij 149 K.N.S.M 229 Nijverdal-ten Gate 105 Van Ommeren 141V4 Ogem 23TV4 Ned. Sch Unie Rotterd Droogdok Scholten Foxhol.. 196 3% Invest, cert.. Stokvis Zonen 173 ex d 3%% Staff ell. 1947 99 b Texoprint 500 5'A% Ned. 1964 II 63 Thomassen en Dr 142 Alg. Bank Ned 283 Ver Machinefabr Amro Bank.. 2361/2 Vredestein Rubber 185% Holl. Bank Unie. 664 Wilton-Fijenoord 490 Nat.- N ederlanden 705 Wyers 184 R.V.S 223 Zwanenberg-Org. 30'/s 191 Aluminium Ltd. 11 458 American Motors 67% 632 Anaconda 36V2 Albert Heijn 253% Bethlehem Steel. 753/4 448% Cities Service 101% Billiton II General Motors 111% Bredero 906 Kennecott Copper 411? Brocades-Stheem 840 Republic Steel 62 Bührm.-Tetterode 685 b Shell Oil 50% Bijenkorf US Steel 237 Centr. Suiker Mij 203 Curaq. Handel Mij 938 Ford 125 Boeke Huidek 161 Van Gelder Zn. 319 Figée 578 Gist- en Spir.fabr. 2121A Spaarnestad 108 478 v Waveren Gr.h 102.50 312 Nefo 632 Holec Dordtse Petr 1 juni 2 juni 1 juni 2 juni Atch. Topeka 317/s 31% 33l/4 32% b 571/2 503/4 Illinois Cent 547/s 54% N.Y. Centr 54 52% Pennsylvania 42% 41% 36V2 36 39% 38 Allied Chem 501/2 50% Am. Can 46V 4 46 A.CF Ind 86 85% Am. Smelting.... 58% 57V4 Am. T and T 695/s 69 Am. Tobacco 37% 37% 69% 66% exd 36% 36 72s/s 71% 47V2 48s/4 City Bank 56'/4 56V4 Cons Edison 45% 45% Dougl. Aircr 421/4 41% Dup. de Nem 242'A 244% Eastm Kodak 79V4 ex di 79% Gen Electr 102V4 101% Gen Motors 100% 100% Goodyear T 52 52 Guatemala. Theano 2 te Rotterdam. Theron 3 te Fort de France. Tjibantjet 3 te Mombasa verw. Tjikampek 2 te Dar es Salaam verw. Tjimanuk 3 v. Lyttelton n. Dunedin. Triton 2 v. Port au Prince n. Maracaibo. Utrecht 2 te Bremerhaven. Van Linschoten 3 te Adelaide. Waibalong 2 te Soerabaja verw. Wieldrecht pass. 2 Landsend n. Montreal. Willemstad 3 v. Madeira n. Barbados. Wonosobo 3 v. Liverpool n. Rotterdam. Zaanland pass. 2 Kaap Verdische Eilanden n. Buenos Aires. Zonnekerk 2 te Bremen. Zuiderkerk 3 te Bremen verw. Bij de Rijkspostspaarbank werd in mei 1965 ingelegd 132 min en terugbetaald ƒ95,6 min, hetgeen een positief spaarver- schil opleverde van ƒ36,4 min (vorige maand 7,3 min en in mei vorig jaar 28.. min). Het inleggerstegoed ultimo mei 1965 be droeg 3.977.2 min (ultimo mei vorig jaar ƒ3.653.9 min). De N.V. Nederlandse Gasunie en de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrijven (V.E.G.) hebben besloten in werkgroepen samen te werken op het terrein van het wetenschappelijk onderzoek, de algemene veiligheidsaspecten, marktanalyse, statis tiek en voorlichting. Wall Street heeft gisteren de gevolgen ondervonden van de uitspraak van de voorzitter van de Federal Reserve Board de heer William Martin, dat de huidige gang van zaken in het Amerikaan se bedrijfsleven veel overeenkomst ver toont met de periode, die voorafging aan de crisis van 1929. De beurs opende in een flauwe stemming, waardoor onder meer het Dow Jones gemiddelde tot be neden de 900-grens zakte. Later trad ech ter weer een herstel in, waardoor per sal- Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int T and T Kennecott Mont. Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc Vacum Stand Br Stand Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.LM do het gemiddelde bijna 4punt lager sloot op 904.06. Luchtvaartfondsen zijn de gehele dag aan de vaste kant gebleven. Eastern Airlines won 2% dollar en KLM 1 5/8. Van de 1419 verhandelde fondsen waren er 1000 lager en 196 hoger. De omzet steeg tot niet minder dan 6.85 miljoen shares tegen 4.85 miljoen shares dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 904.06 (- 4.47), sporen 200.87 (-2.29) en openba re nutsbedrijven 158.36 (- 1.73). 11 11% 36% 36% 90% 891A 59 58% 111% 108% 36 35% exd 35 34% 42 41% 40% 40% 69% 69% 62% 62% exd 85% 85% 77% 76% 77% 77 22% 22% 77% 76% 76% 76% 8% 8% 19 'A 19% 67% 65% 50% 50 50% 51% 32'A 32 55% 55% 41% 42% Het brutoschadecijfer van de Arnhem sche Verzekering Maatschappij is in het afgelopen jaar met niet minder dan 58 per cent gestegen tot 4.9 miljoen, waarvan 2.2 (v.j. f 1.2) miljoen bij de brandver zekering. Vrij algemeen wordt aangeno men, aldus de directie, dat vooral bij de industriële brand- en bedrijfsverzekering sprake is van een structurele verslechte ring. De gezamenlijke verzekeraars heb ben ten dele nog na 1964 een aantal maat regelen getroffen om hieraan het hoofd te kunnen bieden. LUXEMBURG (AP) Het Hoge gezags orgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten de hef fing op kolen en staalprodukten in de ge meenschap met ingang van 1 juli te ver hogen van 0-20 tot 0,25 pet. In het laatste begrotingsjaar van de K.S.G. leverde de ze heffing een bedrag van 19,1 miljoen dol lar op. De verwachtingen bij de Koninklijke Ja- va-China-Paketvaart Lijnen (K.J.C.P.L.) dat de resultaten over 1964 beter zouden zijn dan in 1963 zijn bewaarheid. Blijkens het vandaag verschenen verslag steeg het saldo exploitatierekening vóór afschrijving met een voordelig saldo van 25.55 (v.j. 22.35) miljoen. Hierdoor kan de directie de volle afschrijvingen berekend op ver vangingswaarde toepassen. Afgeschreven op schepen werd 24.12 22.26) miljoen. Er resteert een winst ter verdeling van 4.21 2.82) miljoen. Zoals gemeld wordt het dividend verhoogd tot 11 (8) percent over een onveranderd kapitaal van 28.68 min. Verwacht wordt dat de uitkomsten over het eerste halfjaar van 1965 beter zullen zijn dan die in dc eerste zes maan den van 1964. Op 1 oktobèr zal de heer C. W. van der Griendt, thans directeur Heineken Nederland, toetreden tot de directie van de N.V. Zwanen- berg-Organon om na een inwerkperiode de functie van de huidige president-directeur, de heer H. S. de Jong, over te nemen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17