vivo 0 ■filly Amerikaanse astronauten optimistisch If Vermoeide Spaak zou meer dan genoeg hebben van de politiek ALMDUDLER... HEERLIJK! Zondagmorgen Wereldnieuws Van dag tot dag wmmm j ^Praatótoel Westduitse hulp aan Zuid-Afrika? in Oostenrijk worden ze geplukt KOSTUUMS DONDERDAG 3 JUNI 1965 3 Verlies van populariteit duidelijk merkbaar Speel op de stoep. Uk/65-speidjes a 10ct.bi|: levensmiddelen-bedrijven de geurige Alpenkruiden waarmede Almdudler wordt bereid. Almdudler is fris, verkwikkend apart Alcoholvrij, maar ook heerlijk om te mixen voor longdrinks. Op ele Cri Stellweg De uitslag van de verkiezingen in het Rijnmondgebied heeft weinig opzienba rends opgeleverd. Men zou kunnen zeggen dat de sympathie van de kiezers voor en kele grote partijen enigszins gedaald is, maar de verliezen van deze partijen K.V.P., liberalen en A.R.-C.H.U. zijn toch niet zo schokkend dat men daaraan meer dan vage conclusies mag verbinden. De winst van communisten en Boeren partij wijst erop, dat zich enig onbehagen heeft meester gemaakt van degenen, die tot dusver niet ontevreden genoeg waren om op deze splintergroeperingen te stem men. Boer Koekoek heeft die wankelmoe- digen blijkbaar bij de V.V.D. weten weg te halen, terwijl de communisten waar schijnlijk enige aanhang hebben verworven van de pacifisten. Dit laatste verschijnsel is niet zo vreemd aangezien het internationale klimaat ge schikt is Om een reactie naar links te pro voceren. Dit alles heeft echter niets te maken met datgene wat de Rijnmonders verwachten of eisen van hun nieuwgekozen college. Zowel voor de toekomst van de Rijnmond als voor de politieke verwach tingen op nationaal gebied zijn deze ver kiezingen dus betrekkelijk waardeloos, al kunnen ze in zeker opzicht als een zwak ke waarschuwing gelden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het is mogelijk dat de 66-jarige socialistische Belgische politicus Paul-Henri Spaak zich zal terugtrekken uit het nationale politieke leven. Dat is de conclusie waartoe vele politieke waar nemers in Brussel dezer dagen zijn ge komen. Spaak heeft bij de verkiezingen met zijn partij, een grote nederlaag geleden. Het aantal voorkeurstemmen dat de so cialistische kiezers op hem hebben uitge bracht is de helft minder dan bij de vori ge verkiezingen. Het bleek trouwens reeds op de bijeenkomsten die de BSP in Brus sel heeft gehouden en waar Spaak het woord heeft gevoerd, dat zijn populariteit aan het dalen was. Telkens werd hij door aanhangers van de liberale PVV en door die van de extremistische Volksunie over schreeuwd. Niet alleen door hen, maar zelfs door aanhangers en aanhangsters van zijn eigen BSP. Verscheidene malen is het hem niet gelukt in het d ebat de boventoon te voeren. Twee keer heeft hij zelfs opposanten door de rode „orde dienst" uit de zaal laten verwijderen. Spaak is kennelijk vermoeid en de poli tieke strijd beu. Hij had nog wel verwach tingen van de jongste verkiezingen. De katholieke CVP zou wel stemmen ver liezen, zo dacht hij, maar zich baserend Advertentie De ontmoedigende ervaringen in de we reldpolitiek, die de staatsleider Nasser van Egypte de laatste jaren te verduren heeft gekregen, hebben hun hoogtepunt gevon den in de laatste Arabische conferentie te Caïro, waar een zo duidelijke onenigheid in het Arabische kamp aan de dag trad dat de Egyptische sterke man in een spontane uitbarsting de heftigste verwijten in de aangezichten van zijn bondgenoten slingerde. Nasser is ontmoedigd in zijn streven naar een Pan-Arabische militaire bloc- vorming tegen Israel, een ideaal dat zijn politiek van bundeling der Arabische krachten voortdurend heeft geschraagd Men kan het een negatief doel noemen een bundeling van krachten ter ver- nietiting maar in dit deel van de we reld zijn zulke sterke, ongeordende stro mingen bezig zich revolutionair een weg te banen, dat de politieke leiders een eenvoudig en imponerend doel moeten kunnen formuleren om hun greep op de brede lagen van hun volk te behouden. De revolutionaire stromingen in Egypte en de andere Arabische landen richten zich voornamelijk naar sociale hervormin gen, waarbij eeuwenoude tradities worden bedreigd en maatschappelijke bouwsels worden ondergegraven. Nasser heeft die sociale evolutie weten op te vangen en lei ding gegeven, en tegelijk een nationalisti sche binding geschapen door Israel tot doodsvijand te verklaren. Dat heeft in Egypte een snelle militair-politieke be wustwording met zich gebracht, die slechts kan worden gevoed door telkens weer nieuwe aankondigingen van de „Glorieu ze Daad": de vernietiging van Israel Daartoe heeft Egypte de nabuurlanden no dig, daartoe behoeft het zelfs een leider schap, zoals dat in de V.A.R. is uitge drukt. In de praktijk is die V.A.R. een bloedarmoedig wezentje gebleven, dat ook op dit moment nog tot geen „Daad" in «taat mag worden geacht. De indolentie en nonactiviteit van een aantal Arabische landen heeft de voortva rende, energieke Nasser die meer van een Duitser dan van een Arabier heeft tot wanhoop gebracht. Hij heeft zijn eigen politiestaat Egypte tamelijk snel en kor daat op orde gekregen. Maar zijn bondge noten helpen hem voortdurend van de wal In de sloot en eigenlijk is er maar één land in dit deel van de wereld dat een geknipte bondgenoot voor Nasser zou zijn als men zijn ordening, zijn sociale wel vaart en zijn moderne opbouw in aanmer king neemt. Dat land is.Israel. In Israel beseft men dat ook terdege al is het denkbeeld van een Israelisch- Egyptische vriendschap absurd. Een zeke re mate van verdraagzaamheid echter is niet uitgesloten, vooral niet wanneer daar uit een samenwerking op diverse gebieden van economie en techniek te destilleren zou zijn. Beide landen zijn hun omgeving ver vooruit. Een oorlog zou beide ver nietigen. Wat zou logischer en verstand! ger zijn, dan dat zij de strijdbijl begroeven en samen gingen proberen het Nabije Oos ten op te stuwen naar het Europese peil? De laatste rede van Nasser in Cairo heeft vriend en vijand van deze autocraat verbaasd. Zijn verklaringen waren openhar tiger en minder snoevend dan men van hem gewend was. Zijn toon was niet die van de zegevierende wreker, maar van de boze, gedesillusioneerde strever die wat ouder en wijzer is geworden. Initiatieven van Israëlische zijde tot toe nadering zijn moeilijk onmiddellijk te verwachten. Maar er zijn Europese mo gendheden die, ook uit eigen belang, graag zullen bemiddelen. West-Duitsland met name is daartoe min of meer onwillig in de juiste positie gema noeuvreerd. Een interessante episode zou kunnen aanbreken, indien de bijbelse vij andschap tussen het land der Pharao's en Kanaan in de twintigste eeuw eindelijk on bloedig zou eindigen. op andere verkiezingsuitslagen in Euro pa, meende hij dat de socialisten vrijwel gelijk zouden blijven. Hoogstens zou de linkervleugel van de partij een paar ze tels kwijtraken. In ieder geval zo meende Spaak zou hij nu de man worden om als pre mier van de nieuwe BSP-CV-regering op te treden. Van dat alles is niets uitgeko men. Bovendien schijnt Spaak te begrij pen dat hij is uitgespeeld en dat eigenlijk al zijn „plannen" voor een toenadering tussen Oost- en West-Europa, voor een Europese integratie, voor een verzoening tussen het Frankrijk van generaal De Gaulle en de Verenigde Staten van John son enz. niet voor verwerkelijking moge lijk zijn gebleken. Zijn eigen partij begint zich dat alles langzamerhand ook te realiseren. Daar bij wordt uitgespeeld de kleine jaloers heid van figuren als de ondervoorzitter van de BSP, Van den Eynde, Van Col- lard, de voorzitter' en Van Larock, eens minister van Buitenlandse Zaken van Bel gië toen Spaak secretaris-generaal van de NAVO was en die deze post verloor toen Spaak naar België terugkeerde in 1960. Spaak heeft een bijzonder gunstig con tract met het Franse uitgevershuis „Pion" gesloten voor de publikatie van zijn me moires. Volgens een gerucht uit Parijs zou hij, „grote" onthullingen hebben beloofd, met name over de Belgische koningskwes tie, over de oorlog in Indo-China en over de Russische dreiging voor Europa. „Pion" heeft hem reeds verscheidene malen ge vraagd met schrijven te beginnen. Dat al les maakt dat hij wellicht de voorkeur zal geven aan een rustig schrijversbestaan in het dorpje Eze met uitzicht op de blau we baai van Villefranche boven het pro vinciale geharrewar van de Belgische po litiek. De huidige voorzitter van de Raad, de Nederlander dr. J. G. de Beus, voert thans overleg over het Russische verzoek, Advertentie (tfimdudlec PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT Tech wel een stakker Een van de meest trieste goden uit de Griekse mythologie is wel de god Pluto. Om te beginnen werd hij al meteen bij de geboorte opgeknabbeld door zijn vader Kronos. Dat was een speciale liefhebberij van Kronos, dl zijn kinderen at hij op. Hij beschouwde de kraamkamer zo'n beet je als snackbar. Dit vreemde gedrag wordt iets meer aanvaardbaar als we we ten dat hem voorspeld was zijn macht te zullen verliezen aan één van zijn eigen kinderen. Door de listen van zijn vrouw werd hem echter één zuigeling onthouden. Dat was Jupiter, die nadat een onderne mende geit hem had opgefokt van bore- lingske tot weerbaar man, de voorspel ling ook werkelijk in vervulling deed gaan. Zodra Jupiter vader Kronos verslagen had eiste hij op hoge toon zijn opgegeten broers en zussen terug. Vader rispte op en ja, hoor daar kwamen ze. In 't ge zelschap bevond zich ook Pluto. Hij had, met als de anderen, een nare tijd achter de rug, maar voor hem werd het er na de wedergeboorte niet veel beter op. Broer Jupiter die de taken verdeelde stelde hem aan als god over de onderwereld. Een naargeestige functie, wéér in 't donker en Pluto werd er beslist niet vrolijker op. Op een dag rijpte bij hem het verlan gen te trouwen, om, zoals al zijn broers, een lieftallige maagd te winnen en haar naast zich te zetten als koningin van de Hades. Hij trok er op uit een bruid te werven. Maar och heden, dat viel niet mee! Maagden genoeg maar niemand die er smul in had om bij de sombere Pluto in te trekken. „Niks hoor" zeiden alle maagden, ,,'k zal me daar op die duistere troon gaan zitten, gekerm van de gestraf te zielen vlak naast me deur en dat ge jank van de Cerberushond de hele dag om me heen. Toe nou! Bovendien: zwart staat me niet". En ze trouwden met een gezellige watergod of levenslustige faun. En Pluto liep van de een naar de ander en stootte overal z'n neus. Na voor de zoveelste keer bot gevangen te hebben, kreeg hij er genoeg van. De eerste de beste maagd die hem voor de voeten kwam greep hij op en voerde haar ge vankelijk met zich mee naar de onderwe reld. Wat hij gelijk had, wachten had geen zin, op die manier had-ie na eeuwen nóg alleen gezeten, hij was nu eenmaal géén partij. En hij had ook géén veine want de bruid die hij bloemetjes plukkend uit een wei had gehaald bleek de vurig beminde doch ter van godin Ceres, die de afdeling land bouw onder haar beheer had. Ceres was zo zielsbedroefd dat m.en haar dochter ontvoerd had, dat ze het er op een af schuwelijke manier bij liet liggen. Ze zat maar te huilen de hele dag, voerde niets meer uit. Gevolg: de landbouw liep to taal in 't honderd. De mensen leden dien tengevolge honger en gebrek. De mensen gingen uiteindelijk klagen bij Jupiter. Ju piter, de wijze en daadkrachtige opper god, wist wel waar het meisje uithing; hij riep alle betrokkenen bij elkaar en be sloot: Proserpina blijft de ene helft van het jaar bij haar moeder op de aarde, de an dere bij haar echtgenoot eronder. En ver der geen gezeur en aan 't werk alle maal!" Zo gebeurde. Zes maanden van het jaar huppelde Proserpina in frisse japonne tjes, zingend en kransjes vlechtend naast haar agrarische moeder door akkers en beemden en de overige zat, ze hevig in 't zwart en zwijgend naast Pluto, in zijn Hades uit. Wél een oplossing, maar geen bevredigende voor hem, zo'n gedeelde vrouw. Kindertjes heeft ze hem tenslotte ook niet gegeven. Nee, een echte stakker, Pluto. KAAP KENNEDY (AP) De man, die vandaag in de ruimte zal zweven, majoor Edward White en zijn ruimtegezel James McDivitt de gezagvoerder van het ruim teschip zijn vandaag in een opgewekte stemming begonnen aan de laatste oefe ningen, die aan de vlucht voorafgaan. „Wij hebben een goed ruimteschip en het ziet ernaar uit dat wij onze opdracht naar behoren zullen uitvoeren. Wij staan klaar" aldus McDivitt. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft verklaard dat de ruimtevaarders de stuwraket misschien tot op een afstand van zes meter zullen naderen. Maar de directeur van de missie Christopher Kraft voegde er aan toe: „de schatting van zes meter is geen wet van Meden en Perzen". Wanneer James McDivitt en Edward White hun ruimtevaartuig binnengaan voor de vlucht van 62 omwentelingen om de aardbol, zullen zij het ruimteschip al tal loze malen hebben betreden. Al die andere keren waren een inleiding op de climax van vandaag. De twee mannen hebben zure ervaringen achter de rug tijdens hun opleiding; men heeft hen opgesloten in het ruimteschip en overboord gegooid in het ruwe water van de Golf van Mexico. Ze werden door tril- machines door elkaar geschud als koffie bonen, met duizelingwekkende snelheden in de rondte gedraaid en door een snelle motorboot de lucht ingetrokken om even later onder aan een parachute hangende in het ijskoude water neer te plonsen. De meeste oefeningen werden gedaan in een nagebootste Gemini, dat een nauwkeu rig duplicaat van het ruimtevaartuig is. Men heeft oefeningen gehouden om op al le mogelijkheden die zich tijdens een ruimtevlucht zouden kunnen voordoen, noodtoestanden inbegrepen, voorbereid te zijn. De twee majoors van de luchtmacht moeten bovendien elk onderdeel van hun taak geblinddoekt kunnen uitvoeren. In Washington heeft luitenant-generaal Leighton I. Davis van de Amerikaanse luchtmacht verklaard dat reddingsvliegtui gen de astronauten binnen zes tot twaalf uur bereiken kunnen, als ze bijvoor beeld in de Indische Oceaan of ergens in de Stille Oceaan terecht mochten komen. Generaal Davis heeft op een persconferen tie gezegd dat men via de volgstations en radioverbindingen met de Gemini-capsule elk moment zal kunnen bepalen, waar de capsule zich precies bevindt. „Over 't alge meen genomen zijn de weersvoorspellingen voor de dag van de lancering opperbest" aldus Ernie Amman van de Amerikaanse meteorologische dienst. DAR ES SALAAM (AP) De Sovjet- Unie heeft een onderzoek ter plaatse ge vraagd naar de beschuldiging dat West Duitsland in Zuid west-Afrika een raket station zou hebben gebouwd en dat het de Zuidafrikaanse regering zou helpen bij de vervaardiging van strijdgas. De beschuldiging dat Zuid-Afrika bezig zou zijn met de ontwikkeling van drie ge vaarlijke strijdgassen kwam van Jacob Kuhangua, de secretaris-generaal van de Volksorganisatie van Zuidwest-Afrika. De Westduitse regering heeft de beschul digingen tegengesproken. De man zat in een lage tuin stoel naast zijn voordeur. Zijn voeten rustten tussen rozen struikjes, die in het voortuin tje een prille zondagochtend zon op hun dunne knopjes vingen. De straat was leeg en licht en doodstil. Een kerkklok strooide ergens aan de horizon wat slordige klanken over de daken. De pas begonnen zondag stond gekleed en smetteloos gereed om de mensen te ont vangen. Een straat, een stad in de zondagmorgen is vervuld van zilveren stukjes stilte en muziek, stilte van een ruisen de eentonigheid en muziekjes van ontwakende vogels, een verre autotoeter of een ver waaide schreeuw van kinderen op een voetbalveld. De man zag een stuk papier voorbijgaan op de warme wind, als een vluchtende witte schim. Het dwarrelde dwaas langs hem heen door de straat en rustte even uit in een boom, voordat het de hoek omging. Met de wind verdween de vage nevel uit de hoeken van de huizen en de zon scheen plotseling feestelijk helder op de rozenknoppen. De man hoorde de klanken van de kerkklok nu duidelij ker, alsof ze dichterbij gekomen was. Hij dacht aan de toren en daarna aan de kerk, aan de hoge gewelven en aan ijle orgelmuziek. Hij was tevreden met deze zondag, vooral om dat hij nu de geur van vers gezette koffie opving uit het openstaande raam achter hem. Er klonken voetstappen in de suizelende stilte en vlak daarop kwamen twee strenge, donkere figuren de hoek om, de straat in. Twee jonge, bleke mannen in zwarte jassen, met donkerbruine aktentassen aan de hand. Zij liepen langzaam maar doelbewust naast elkan der zonder te spreken. De zon ging op hun donkere schim men verloren. Zij naderden de man in de tuinstoel en wisselden een blik. Dat was hun verstand houding. Hun gezichten wer den zachter en opgewekter, maar bleven bleek onder de zware rand van hun hoed. Een van hen deed een snelle pas, zodat hij voor de ander kwam te lopen, en richtte zich waar dig en vriendelijk naar de man in de stoel. De ander bleef achter hem en het leek alsof hij plotseling iets kleiner werd. „Wij wensen u een goede morgen", zei de voorste, ter wijl hij stilstond en zijn tas in twee handen vóór zich nam. „Wij hopen dat wij niet storen". De man in de tuinstoel open de zijn ogen, alsof hij hen niet eerder had gezien. Hij zuchtte en zei: „Uw hoop is tevergeefs. U stoort wel degelijk. Maar dat hindert niet". „Wij richten ons tot u, om dat wij ons willen richten tot goedwillende, verstandige men sen die het goed menen met zichzelf en hun dierbaren", zei de donkere man. „Als u die koffie ruikt zoals ik hem ruik, dan weet u dat ik het bijzonder goed meen met mijzelf en mijn dierbaren", merkte de man in de tuinstoel op, terwijl hij zich behaaglijk uitrekte. „Ik wil u graag een kopje aanbieden". De man met de tas trok een pijnlijk gezicht, alsof iemand hem op de kleine teen had ge trapt. „Wij drinken nooit koffie", zei hij, alsof hem een oneer baar voorstel was gedaan. „Wij houden ons verre van alle narcotica en genotmiddelen. U rookt, zie ik. O, laat u niet weerhouden. U geniet van het leven en dat begrijpen wij. Maar geniet uw ziel ook?" De man in de stoel knikte „Ja, mijn ziel geniet ook", zei hij. „Mijn ziel geniet vooral van een Amerikaanse, maar een Virginia kan zij ook wel waarderen. En zij vindt verse koffie lekkerder dan thee, spe ciaal op zondagmorgen". „Uw ziel zou dat niet be amen, vrees ik", zei de don kere man mismoedig, „als u haar de kans gaf iets te zeg gen. Geeft u uw ziel de kans te spreken? Of verdringt u haar stem door uzelf op aardse dingen te concentreren?" „Mijn ziel is zo beleefd haar mond te houden op een mor gen als deze, die mij verkwikt en verheugt tot in het merg", antwoordde de man in de stoel. „En dat kan ik van u niet zeggen". „Uw ziel", zei de man met de tas, „hunkert en hongert naar geestelijk voedsel, naar bezinning en wijsheid, naar onthechting en religie. Maar u hoort haar niet. U kunt van ons horen wat uw ziel ver langt. Wij willen u dat ver tellen". „U schijnt mijn ziel korte lings te hebben gesproken", zei de man in de stoel. „Vertel op". De beide plechtige mannen glimlachten zegevierend, alsof zij een barricade hadden over schreden. De voorste opende zijn tas en haalde een in plas tic verpakte brochure te voor schijn. „Wij zijn van de Broeder schap der Verwachting van de Liefde Gods te Elfder Ure", zei hij zonder haperen. „Wij hebben van God de opdracht gekregen u te redden. De we reld staat voor haar onder gang. Als u onze Broederschap omhelst, kan uw ziel niets meer gebeuren. Dan is zij op genomen in de Gemeenschap der Verhevenen en verlost van alle aardse kwaad. Drievijftig per kwartaal met tijdschrift gratis thuisbezorgd". De man in de stoel richtte zich op. „Dat klinkt niet kwaad", zei hij opgewekt. „Het is een redelijke prijs voor deze tijd Maar ik moet er even over denken. Als de wereld voor haar ondergang staat, zie ik geen enkele reden om mij nog te abonneren. U zult trouwenr met de bezorging dan ook moeilijk komen te zitten". De kleine man, die nog niet' gezegd had, boog zich naa' voren en likte zijn lippen, voor dat hij zei: „U spot, maar ir uw hart bent u bang. GelooP u in God? Hebt u wel een gebeden?" De man in de stoel werd hee' ernstig. „Ja, ik heb eens gebeden" zei hij peinzend. „Toen ik der tien jaar was, stierf mijn moe der. Toen heb ik gebeden om haar niet te verliezen". Het was even stil. Alleen een vogel zei iets en dat sloeg nergens op. „Als uw geloof sterk genoeg was geweest, zou zij behouden zijn", betoogde de voorste man met overtuiging. „Dan zou zij nu honderd drieëntwintig jaar zijn ge weest", zei de man in de tuin stoel langzaam. „Dat lijkt mij zowel voor mijn moeder als voor God een bijzonder onbe vredigende situatie. Ik heb later begrepen, dat iedereen sterven moet en dat bidden on zin is. Mensen bidden om on zinnige dingen. Zij vragen dingen waarmee zij geen weg weten. Hebt u gebeden dat u mij als slachtoffer zou vin den?" De beide mannen keken el kaar aan en sloegen de ogen neer. Toen zei de grootste: „Niet wij, maar u moet gered worden. Als u in God gelooft, zal de Here heil aan u doen". „Wat is dat?", vroeg de man nieuwsgierig. Op dat moment verscheen een vrouw in een wit schort. Zij droeg een dienblad met een dampende kop koffie en een stukje appeltaart. „Laat maar", zei de man in de tuinstoel. „Ik begrijp het al. De Here doet heil aan mij en stuurt mij deze goede ga ven. Dat hebt u aardig ge raden". Hij roerde in zijn kof fie en snoof de geur op. „Ik ruik koffie, maar ik ruik ook de hemel en ik ruik de zondag en ik ruik alles wat goed en prettig is op deze wereld. Hier, ruik maar eens mee". Hij stak de kop koffie naar hun neuzen en zij deinsden terug alsof zij vreesden te zullen stikken. Zij grepen hun tassen krampach tig vast en spraken samen in koor, waardoor het zeer luid klonk: „Verzaak de werken des duivels, de narcotica, het genot, het vlees. Doet boete en bekeert u, want verderf na- iert uw deur". De man in de stoel keek op naar zijn vrouw, die verbaasd was blijven staan. Hij zei: „De heer Piet de Gruyter is een gelovig katholiek en zijn kof fie is prima. Ik geloof dat u de dingen enigszins overdrijft". De predikers leken te wan kelen, maar zij hielden stand. Zij zochten elkanders blik om nieuwe inspiratie op te doen. „Is wijn ook een narcoti cum?", vroeg de man in de stoel, terwijl hij zijn lege kopje neerzette. „Ja", klonk het gedecideerd. „Het is alcohol, vergif voor lichaam en ziel". De man in de stoel greep achter zich in het gras en nam een sigaret uit een pakje dat daar verscholen lag. Hij stak haar aan en zei: „Ik heb eens gelezen, ^at Christus op de bruiloft te Kana water in wijn veranderde. Waarom maakte hij er geen Hero Cassis van?" De twee mannen glimlachten bleekjes. „Dat was een andere tijd", zeiden ze eendrachtig. „Boven dien staat er niets in de Bijbel over het alcoholgehalte. Bovendien was het wonder bare wijn. Bovendien moet u alles niet zo letterlijk opvat ten. Bovendien gebeurde het maar één keer". De man in de tuinstoel stond op. Hij draaide zijn stoel naar de zon, ging weer zitten en zei nadrukkelijk: „Deze straat was leeg, voordat u kwam. Mijn hoofd was leeg, 'ik voelde de zondag in me en rondom me in zijn hele, warme, vredige zaligheid. Ik hoorde alleen de vogels nu en dan, en er kwam een blad papier voorbij dat haast had. In de verte klepte een kerkklok. Dit alles bij el kaar, heren, is mijn gebed. Mijn gebed voor de zondag, die bijzonder mooi is voor een wereld aa" do rand van haar ondergang. Zó mooi, dat ik verkies met r'' wereld onder te gaan. Ik wil met koffie, si garetten, vogelgezang, wijn, zondagochtenden en zonlicht verdoemd worden. En ik wil nu verder rustig en ongestoord een dutje doen". Hij sloot zijn ogen en zijn vrouw ging na'ar binnen. De twee mannen haalden de schouders op en groetten met een hoofdknik, die echter nie mand zag. De man in de stoel richtte zich nog even op en riep hen na: „Ga naar mijn buurman, heren. Hij maakt een bijzonder afwezige indruk". Zij draalde-^ verwonderd. „Hij is namelijk niet thuis" zei de man voldaan en slier toen in. Advertentie (waarover mén spreekt) Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM (t.o. Alg. Bank Ned.) Luchtlijn. In Groenland is de grootste uit sluitend met helikopters onderhouden luchtlijn ter wereld geopend. Het lucht- verkeersnet omvat negentien plaatsen over een afstand van 3600 kilometer. Wekelijks zullen tien vluchten vice versa worden gemaakt. Bezoek. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, is woensdag naar Boekarest vertrokken voor een bezoek van zes dagen op uitnodiging van de pa triarch van de Roemeense orthodoxe I kerk. Burgervader. Een zoon van wijlen presi dent Roosevelt van de Verenigde Staten, Elliott Roosevelt, is tot burgemeester van Miami gekozen. Incasteden Duitse en Peruviaanse arche ologen hebben in de Sihuas-vallei in het Andes-gebergte op een hoogte van 1950 meter twee uitstekend behouden ver- sterkte Inca-steden gevonden. Postduif. Een restaurateur in het Franse plaatsje Coulommiers vond in zijn woon kamer een Nederlandse postduif, die zich geriefelijk in een fauteuil had genesteld, te vermoeid om de lange vlucht naar huis voort te zetten. De Franse gendar merie heeft zich met de zorg voor de vogel belast, die zijn vrijheid terug zal krijgen zodra hij sterk genoeg is om de tocht naar Nederland te volbrengen. I Muziek. De 48-jarige juffrouw Lil Pavey uit Londen heeft een schrijfmachine uit gevonden voor muziekschrift. Juffrouw Pavey die vijftien jaar aan haar uitvin ding heeft gewerkt, zei de machine ook geschikt voor het registreren van ballet bewegingen te zullen maken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3