Hanoi wil wel praten met de VS maar blijft Vietcong steunen if 1 I AEG Wit-Gele Kruis critiseert de „tijdbom van Muntendam" Verkeersregeling in het Nauw van Calais nodig evenement E m JBt AEG stoom hoge flats Amsterdamse deur waarder blijft ontslagen Vrouw promoveert als eerste aan T. H. Twente „Butter und Kaffee"- tochten zijn weer lonend IJZ1NGWEKKE DONDERDAG 3 JUNI 1965 FORTH ST Waarschijnlijk in 1966 Natuursteen-penning Kort nieuws wm Algemene guerrilla Geen invochten strijkijzer Vicieuze cirkel tussen Dlatona van Vietnam. De bedreiging die de bom- toeren zou moeten verrichten. Een dezer I bardementen vormen voor zijn economie dagen heeft hij de oplossing gevonden II liigl: ENORME PINKSTERDRUKTE DWINGT TOT MAATREGELEN OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Advertentie Wat een capaciteit! Wat een vriesvak - op kastbreedte. Wat een vrieskou. Wat een koelkast. vorstelijke Fortest produkten Top Service! Overal! Altijd. (Van onze correspondent) (Van onze medewerker Georges Chaffard) Wie kan Noord-Vietnam helpen aan het moderne oorlogsmaterieel, waar het zo dringend behoefte aan heeft? China niet, want het beschikt er zelf niet over. En Rusland? Als dit land zich volkomen in het Vietnamese wespennest steekt, dan zal het zeker met tegenzin zijn. Aan de andere kant staat het Russische prestige bij de ontwikkelingslanden op het spel, speciaal bij degene, die preten deren socialistisch te zijn. Hierbij valt te bedenken dat de Noordvietnamezen tenminste de oude revolutionaire garde zich sentimenteel verbonden blijven voelen met Moskou, ook al zijn zij uit tactische overwegingen wel gedwongen zich op Peking te oriënteren. Een illustratie hiervan was de verlegenheid van de Russische diplomaten op een conferentie in Pnom-Penh (waar neutralistische en communistische vertegenwoordigers de situatie in Zuidoost-Azië bespraken) toen hun gevraagd werd of Moskou werkeloos bleef toezien, hoe Noord-Vietnam dagelijks gebombardeerd werd. Privé wilden ze wel uitleggen dat Rusland Noord-Vietnam nooit in de steek zou laten. Maar eerst wilde het alle mogelijk heden uitputten voor een politieke oplossing alvorens het risico te nemen van een gewapend conflict met de Verenigde Staten. Zou het ooit tot een oorlog met dit land moeten komen, dan vormde Vietnam toch wel een wat geringe inzet. Amerikaanse mariniers m Zuid- Vietnam: adviseurs. weer huiverig tegenover zolang zij niet zeker weten of de Amerikanen hun bom- bardementen werkelijk zullen afbreken. De intimidatiepolitiek die de V.S. reeds I sinds 1957 voeren (vooral uitgewerkt on der het regime Diem) hebben hen scep tisch gestemd. Zo draait men in een vi cieuze cirkel. De voorzitter van het Bedrijfschap voor het Steenhouwersbedrijf heeft in Utrecht de natuursteenpenning-1964 uitgereikt aan de heer ff. J. L. Arts uit 's-Hertogenbosch. Deze onderscheiding werd voor het eerst toegekend. Op de penning staat onder meer: „Karakter, kennis en kracht", ei genschappen, die een goede natuursteen houwer moet hebben. Voor de onderschei ding komen geen beeldhouwwerken in aan merking. Het gaat louter om de graad van vakmanschap die uit een bepaald stuk na tuursteen blijkt. De onderscheiding is de 29-jarige heer Arts toegekend voor een door hem uit basaltlava gehouwen pinakel van de St. Jansbasiliek in Den Bosch. Boete. Een rechtbank in Nancy heeft de jonge Franse arts Gerard Colin woens dag tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van dui zend frank veroordeeld, omdat hij op 28 november van het vorige jaar had ge weigerd medische hulp te verlenen aan een gewonde jongeman. Dit risico is toegenomen naarmate de scheepvaart sinds de oorlog snel is ge groeid. In de tijd van zeilschepen waren de meeste rampen het gevolg van schip- breuk, storm en stranding. Botsingen ge- LONDEN De verwachting is dat al beurden hoofdzakelijk na de invoering van begin volgend jaar in het Nauw van Calais stoomkracht. Ongelukken werden toege- voor het eerst een verkeersregeling zal schreven aan menselijk falen en als op- lossing werden betere discipline en oefe- worden ingevoerd. Dit is aanbevolen door ning gezien Maf>r gr waren zóvéél botsin_ de scheepvaartinstituten, van Engeland, ggn dat zij niej. meer uitsluitend voor re- Frankrijk en West-Duitsland. Het vorig kening konden komen van menselijke fou- jaar door IMCO de Intergouvernementele ten. Een van de factoren is een verkeerde interpretatie van radar-mformatie. Maritieme Raadgevende Organisatie van de I Verenigde Naties, aanvaarde voorstel, dat ffeyirichtingSVerkeer thans technisch is uitgewerkt houdt in, dat voortaan op basis van vrijwilligheid het BIJNA DE HELFT van alle scheepsbot- verkeer om de noord onder de Franse kust singen in de wereld geschiedt tussen het zal varen, terwijl dat in zuidelijke richting Engelse Kanaal en de Elbe en de meerder de route zal nemen langs de Engelse kust. Dit om het gevaar van scheepsbotsingen zoveel mogelijk te verminderen. Advertentie Enkele uitspraken, die prof. dr. P. Mun I tendam, oud-directeur-generaal van de volksgezondheid, ruim een maand geleden Voorlopig moesten de Noordvietna-1 eenheid tussen beide delen van Vietnam heeft gedaan op de buitengewone algeme en dus maar trachten zich zelf uit prei vergadering van de ^«l^e zieken- de brand te helpen. Of zoals de eerste sident Johnson voorgesteld te onderhande- fondsen, zijn voor de nationale federatie secretaris van de Russische ambassade \\en. Maar met wie? De Vietcong? Noord Wanneer Vietnam? China? In Algiers heeft de Chinese premier in Pnom-Penh opmerkte: Het Wit-Gele Kruis" aanleiding geweest in haar blad „Katholieke Gezondheids zorg" op zijn inleiding te reageren. iemand zijn broek afzakt, moet je hem rps-oe en j^aj onlangs van te voren de dan meteen een ceintuur geven? Laat positie van zijn land duidelijk gemaakt: i Hgt blad schrijft 0,m.: „Waarom wor- hij eerst maar eens zijn broek ophijsen". China doet niet mee aan de oorlog in den voor dit au(jitorium en op dit moment Vietnam. Eventuele onderhandelingen ra- zienswijzen uiteengezet die de grondsla- nu de bombardementen ken haar dus niet. Alleen zij die vechten ggn van het kruiswerk wegnemen, die een kunnen be- v,o+oira„on nnHer Hp kruisoreanisa- TENSLOTTE zich uitbreiden zijn de Russen over de Vietcong en Amerikanen brug gekomen met een programma van sprekingen beginnen. het Hiermee worden de Vietcong-strijders als tijdbom betekenen onder de kruisorganisa ties of eufemistisch gezien hun taak in een totaal andere richting sturen, vaag militaire hulpverlening. Maar bij transport van het materiaal zitten ze onderhandelaars duidelijk naar voren ge- aangeduid als algemene gezondheidszorg? met het volgende dilemma. Vervoer over schoven, al moet het ze wel het gevoel K-an er nog van samenwerking gesproken zee is riskant in verband met de Ameri- geven volkomen alleen te staan. De Ame- worden ais ZOnder enig overleg, zonder eni- kaanse zevende vloot, die de wacht houdt rikanen daarentegen willen slechts met ge mededeling, een dergelijke fundamente voor de grens van de territoriale wate- Hanoi praten, waarheen volgens hen de le koerswijziging zij het vragenderwijs touwtjes leiden, die aan de guerrilla in1 - - - devoering van prof. Muntendam de toe' komst van de kruisorganisaties veel meer in het geding dan die van de ziekenfond sen, voor wie ze toch werd gehouden. Het kan natuurlijk bijzonder aantrekkelijk lij ken, aldus „Katholieke Gezondheidszorg' dat de kosten van preventie voor rekening van de ziekenfondsverzekering zouden ko men. Men zal zich echter moeten afvra gen, of het middel niet erger is dan de kwaal: de kruisverenigingen zouden name lijk niet alleen van de zorg af zijn, maar ook van de baan. Elders in het blad wordt naar aanleiding van deze kwestie nog opgemerkt, dat de vernieuwingsdrang in de huidige fase van het zoeken naar een nieuw volksgezond heidsbeleid in sommige kringen nog voor' al bestaat uit het laten ontploffen van vuurwerkballen, die fel oplichten en weer verdwijnen. aan de orde wordt gesteld, buiten hen om maar over hen en zonder hen?" Hoewel prof. Muntendam niet meer sprak als directeur-generaal, meent het Wit-Gele Kruis toch, dat aan de uitspra- DE NOORDVIETNAMESE leiders ver- ken van de hoogleraar als adviseur van ren van Noord-Vietnam Transport over land via China? De auto- I het zuiden trekken, riteiten in Peking stellen zich op het standpunt dat zij het recht hebben derge- EefSte Stap lijke ladingen te controleren. De Russen voelen er echter weinig voor dat de Chi- nezen kennis maken met raketten enande- I scholen achter een muur van wantrouwen I het ministerie van Sociale Zaken en Volks- en hun stereotiepe revolutionaire vocabu- gezondheid een Joijzondere betekenis moet laire geven maar zelden hun gedach- re ultra-moderne wapens, waarover Peking zelf nog niet beschikt. worden toegekend. Prof. Muntendam heeft in zijn rede de VAN EEN DING kan men zeker zijn: I praten met"de Amerikanen. Ja, zelfs I zondheidsdienst. Volgens Katholieke Ge- #ls de oorlog Noord-Vieinam ooit in zijn I p I ortvoir Vm hn Hip f*plpj?pn- ten bloot. Toch laten ze in privégesprek- vraag opgeworpen, of Nederland niet ge- ken uitkomen: dat ze niets liever willen baat zou kunnen zijn met een nationale ge' zondheidszorg" sprak hij bij die gelegen- greep krijgt, zal Hanoi niet toegeven. Ho- bereid zijn deze garanties te verstrekken. zjjn voorkeur uit voor een algemene Chi-Minh en zijn medestanders zullen zich Dat ze geruime tijd kunnen wachten op volksverzekering zonder inkomensgrens terugtrekken in het binnenland. Hun leger de hereniging en aanvaarden dat de troe- dus nnl rrJ/-.V» «i'ol w«AZVt* cfnvon oor» rlp 70tmn- I I tt:j pen van de V.S cieel gedaan 'heeft. Openlijk zullen de I trekken, waarvan ze de duur zelf mogen I zjekenfonds voor zijn rekening neemt en Noordvietnamese bataljons contact zoeken bepalen. Maar de Amerikanen moeten de de preventieve zorg van de kruisverenigin- eerste stap doen. in het kader van de ziekenfondsen, zich in etannes terug- I zou ook een eind willen maken aan de scheiding tussen de curatieve zorg die het met de guerrilla's in het zuiden. Weliswaar zou dit het einde betekenen Tan de Vietnamese economie maar de Advertentie Volgens het Wit-Gele Kruis was in de re- geen natte persdoeken gen. In dit verband vroeg hij zich onder andere af, of de verpleeghulp thuis niet Ook hopen ze dat de Amerikanen voor v00r rekening van de ziekenfondsen zou onbeperkte duur zullen doorgaan met hun moeten worden verstrekt, in welk geval economische hulp aan Vietnam. De handel de status van de wijkverpleegster zou moe- I tussen beide gebiedsdelen willen ze weer ten worden veranderd en bijvoorbeeld wet- herstellen, vooral omdat het noorden drin- telijk geregeld in de wet op de para-medi- gend behoefte heeft aan de rijst uit het sche beroepen, zuiden. De demarcatielijn zou in eerste instantie wat minder onverbiddelijk moe ten zijn zodat tal van families zich weer I zouden kunnen samenvoegen. Op langere termijn denken de Noord" IA tlDil t*3 3.t IJlOt r3.IïlGIl I vietnamezen wel aan een hereniging. Maar tVypai O.O.L A aulV/" ze zijn realistisch. Hanoi is bewust van 1 - de afkeer, die een groot deel van de Zuid- QbuitenKant van Vietnamese bevolking voelt tegenover het communisme en de overheersing van het noorden. DORDRECHT De heer P. de Groot, EEN ANDERE REDEN waarom Noord- I vertegenwoordiger in electrotechnische ar- 3| Vietnam geporteerd is voor onderhande- tikelen, zon allang op iets, waarmee de nrplzpn lingen is dat deze het de gelegenheid zou- ramen aan de buitenkant van zijn hoge den geven een diplomatieke terugkeer te flat schoongemaakt konden worden, zonder I - maken en te poseren als de woordvoerder dat zijn echtgenote daarvoor halsbrekende In Zutphen heeft de achtjarige kater versterken dit verlangen naar overleg al- twee plastic doosjes waarin vier zeer Mickey van dokter E. A. Kerkmeyer drie leen maar. sterke magneetjes zitten. Op de doos weken lang verstopt gezeten tussen het Tegelijkertijd maken zij het echter een spons. De magneetjes zijn zo sterk dat plafond van een naburige villa aan de moeilijker voor dit gevoel uit te komen, zij elkaar door de ruit heen aantrekken Deventerweg welke sinds enige tijd wordt uit angst de indruk te wekken toe te geven Verschuift een huisvrouw dus aan de bin- verbouwd Bouwvakarbeiders hebben het aan de „imperialistische gangsters". nenkant van het raam het ene doosje, dai dier dat nog zwakjes en klaaglijk miauw- Het Witte Huis weet dit natuurlijk ook gaat het andere met het sponsje aan de de 'weten te bevrijden door een deel van allemaal wel. Maar het heeft nooit veel buitenkant van de ruit mee. Zemen gaat een nieuw plafond weg te breken. Mickey gezien in de garantie-beloften, gefluisterd ook op dezelfde manier. Op de vinding een door Hanoi. Het enige waar de V.S. waar- is octrooi aangevraagd. De heer De Groot de aan hechten is het staken van de hulp verwacht dat zijn uitvinding, waarvoor was broodmager geworden, maar dierenarts heeft nog enige hoop het dier in leven te kunnen houden, al zijn de levens- I aan de Vietcong. Miniatuurstad Madurodam beschikt nu ook over een „leger", eenheden van de Huzaren van Boreel, die tij dens de overdracht „defileerden" voor de dochter van de minister van De fensie en brigadegeneraal J. R. Schoenmaker. Advertentie Eén koene duik onze NewTweN kolleklie en u duikt uit deze stroom van nieuwe ideeën meteen de juiste kombinatie op: verfijnd shirt sportief kolbert, superslanke pantalon. Modelips: Frans ruitjesshirt onder sluik effen kolbertof getint Engels schirt onder 'n echte Harris Tweed. Om u vrij te voelen. heid van de botsingen betreft elkaar tege moet varende schepen. De enige oplossing is absolute scheiding van de tegengestelde verkeersstromen, zoals in de lucht en soms op de weg is toegepast, éénrichtings verkeer dus. De grote meerderheid van koopvaardij- gezagvoerders is voorstander van een der gelijk systeem in de Straat van Dover. Men voelt echter niets voor een special» voorrangsregeling in het scheepvaartver keer. Elk jaar passeren er 300.000 schepen door het Nauw van Calais en op elk ogen blik van de dag of nacht bewegen zich daar minstens 40 schepen, nl. 20 in de ene en 20 in de andere richting. Kans om te botsen is er dus voldoende. Nog hachelij ker wordt alles doordat tot nu toe 90 per cent van het verkeer een vaarweg van nauwelijks vijf mijl breedte nabij de En gelse kust gebruikt. Een van de redenen waarom schepen de voorkeur geven aan de route langs de Engelse kust, boven de continentale, is dat het Engelse vaarwater beter is afgebakend. In feite echter bestaat tweederde van het verkeer door de Straat van Dover uit sche pen bestemd voor of komende van de con- tinantale zijde van de Noordzee en de Oostzeehavens, zodat dit in werkelijkheid geen reden is om de route langs de En gelse kust te nemen. Het kan met weinig of geen tijdverlies andere natuurlijke vaar geulen gebruiken. Onderdeel van het nieuwe plan is de in voering van een ultra-korte-golfinforma- tiesysteem voor de navigatie en scheeps- bewegingen in de Straat van Dover. In mei van het vorige jaar is een Am sterdamse deurwaarder ontslagen omdat hij misbruik van zijn gezag had gemaakt. Hij was bij een kamerverhuurster binnen gedrongen, had onjuiste namen in exploi- t.en vermeld en had meegewerkt aan een niet bonafide veiling van tapijten. Het ambtenarengerecht in Amsterdam vernie tigde het ontslagbesluit, maar de Centrale Raad van Beroep heeft nu deze uitspraak van het ambtenarengerecht vernietigd. De raad stelt in haar uitspraak dat het volstrekt ontoelaatbaar is dat een deur waarder, die niet in de uitoefening van dit ambt maar als raadsman of zaakwaarne mer optreedt, zich voordoet alsof hij iemand is van de justitie. Het in exploiten vermelden van onjuiste namen wettigt naar het oordeel van de raad op zich zelf niet de conclusie dat de man ongeschikt is voor het deurwaardersambt. Desondanks is naar .de mening van de raad duidelijk de onbe- De eerste, die aan de technische hoge- trouwbaarheid van de deurwaarder geble- school Twente in Enschede is gepromo- jcen_ raad verenigde zich dan ook met veerd, is de 35-jarige mevrouw M. A. van I van de minister van Justitie Dammevan Weele, die vandaag haar I dat de man ongeschikt is voor het deur stellingen en proefschrift getiteld: „The waardersambt. Hij was al eens berispt, influence of additives on the -growth and 1 dissolution of sodium chloride crystals' met succes verdedigde. Promotor was prof, dr. J. A. A. Ketelaar. Mevrouw Van Damme is Rotterdamse van geboorte. Zij verwierf in 1953 met lof het diploma voor scheikundig ingenieur aan de technische hogeschool in Delft. Se' dert 1960 is zij werkzaam bij de N.V. Cen trale Research Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo. GEN. CHONJESTRAAT40-44 HAARLEM sommige bedrijven al belangstelling tonen, kansen van Mickey gering. Welnu, hier staan de Noordvietnamezen l ongeveer 12 gulden zal kosten. Advertentie Alle tekenen wijzen erop dat op een groot aantal plaatsen in Ne derland vóór de feestdagen een on gekend grote toeloop van publiek zal ontstaan. Men breekt zich daar het hoofd over, in tegenstelling tot het publiek zélfdat het hoofd vol prettige koop-plannen heeft. Het gaat hier namelijk om de markten, de gezelligste en voordeligste koop centra voor jong en oud. Duizen den willen natuurlijk feestelijke voordeeltjes halen en waar kan dat beter dan op de markt, waar de prijzen altijd laag en de kwali teiten altjjd hoog zijn? Bovendien worden al die drommen mensen aangetrokken door de geweldige keus die marktkoopman en straat handelaar bieden. Men fluistert dat de Pinksterkeus nóg groter is dan anders. Hoe dan ook - het voor deel is er niet van de lucht, want Met ingang van 1 juni zijn de Duits# I douanetarieven voor het kleine grensver keer van 10 tot 5 percent verlaagd en be- hoeft pas invoerrecht betaald te worden als dit meer is dan zes mark. Door deze maatregel is het kopen in de Limburgse grensstreek voor Duitse huisvrouwen weer bijzonder aantrekkelijk geworden. De winkeliers in Vaals boekten op de eerste dag reeds een omzetstijging van ge middeld veertig percent, enkele tiendui zenden guldens meer dan anders. Bijzonder in trek was de Nederlands# 1 koffie, die thans per pond voor de Duit sers twee mark goedkoper is geworden. Aan de grenspost Kerkrade-Herzogenrath bedroeg de goederenomzet honderd per cent meer dan normaal. Het personenver voer nam met dertig percent toe. De grote drukte wordt vooral in het komende week einde verwacht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9