Koningin bezocht nieuwbouw van Utrechtse universiteit Sportman van VENDELEZ 0MR0EPN0TA i/ ii i n r i is m a nnir gbknnnni arlifort pastoe meubelshow Amsterdam mag drinkwater fluorideren Ring terug na 35 jaar Kroon niet akkoord met bouwplannen van Zoetermeer Gewonden uit Zirl zaterdag terug Bepaalde kalmerings middelen niet meer bij drogisten JUMPERS ROKJES van duivenboden n.v. VRIJDAG 4 JUNI 1965 11 VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. Na 1 september Speciale Zó-aanbieding v.a. 5.- .a. 3.- J\fèt even anders Brood op maandag Brand Gewetensgeld Emigratie Schepsel en materie Vlammend protest MUSTERBINIi vrij entree Jac. P. Thijsse-expositie in Den Haag „Curatoren en senaat van de Rijksuni versiteit in Utrecht vertrouwen erop, dat de regering bij de verdeling van het to taal voor universiteiten en hogescholen be schikbare investeringsbedrag ernstig re kening zal houden met de omstandigheid, dat Utrecht moét worden beschouwd als de som van een universiteit e n een hoge school." Dit zei de curator voor de nieuwbouw van de universiteit de heer M. Ruppert, gistermiddag toen de koningin het nieuwe universiteitscentrum „De Uithof" kwam bezichtigen. Hij baseerde zijn stelling op het feit, dat de universiteit in Utrecht de enige instel ling van wetenschappelijk onderwijs in Ne- De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Bartels, heeft aan de gemeente Amsterdam vergunning ver leend voor fluoridering van het drinkwa ter. Door deze beslissing van de staatssecre taris zal het aantal inwoners van Neder land, dat gefluorideerd drinkwater krijgt, met ongeveer 1,1 miljoen toenemen. Op het ogenblik ontvangen ongeveer 250.000 inwoners van ons land gefluorideerd drink water, welk aantal binnenkort in verband met reeds verleende vergunningen met 200.000 zal toenemen. Van twaalf waterlei dingbedrijven, welke tezamen ongeveer 2,5 miljoen inwoners van leidingwater voor zien, is een aanvraag tot fluoridering bij het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid in behandeling. Acht waterlei dingbedrijven, die aan 1 miljoen personen drinkwater leveren, zullen alsnog een aan vrage indienen. derland is die een diergeneeskundige fa culteit bezit. Hij hoopte, dat nu de rege ring bereid is een extra bedrag aan te vra gen voor investeringen, ook het bijbeho rend bouwvolume beschikbaar zal worden gesteld. „Anders zouden wij door de rege ringsverklaring blij zijn gemaakt met een dode mus". Het is de bedoeling, dat de universiteit geheel nieuw wordt gebouwd op een aan eengesloten gebied in de omgeving van Utrecht. Dit gebied, de Johannapolder (la ter herdoopt tot „De Uithof"), is 328 hec tare groot. Hiervan is al 300 hectare aan gekocht. Het terrein behoort aan drie ge meenten, Utrecht, De Bilt en Zeist. Zij hebben in 1960 een overeenkomst gesloten tot onderlinge samenwerking. De koningin heeft gistermiddag ook een bezoek gebracht aan het ruilverkavelings- en recreatiegebied Maarsseveense Plas sen. In restaurant „De Wilgenpias" in Maarsseveen gaf de hoofdingenieur-direc teur van de provinciale cultuurtechnische dienst, ir. G. D. Perk, aan de hand van kaarten, maquettes en foto's een indruk van deze ruilverkaveling, welke een ge bied van 550 hectare omvat. In de buurtschap Busselte in de Drentse gemeente Havelte vond de bejaarde mevrouw G. Zandbergen- Ten Oever bij het tuinieren een gou den zegelring. Haar echtgenoot, de bijna tachtigjarige heer J. Zandber gen, herkende de ring als het klei nood, dat hij ruim 35 jaar geleden had verloren. De ring zag er nog goed uit, alleen de steen was ver dwenen. De huisgenoten hebben de ring naar een reparateur gebracht en als de heer Zandbergen op 1 juli tachtig jaar wordt, zal hij de ring voor de tweede keer ten geschenke krijgen. Advertentie Op ons hoofdkantoor te HAARLEM is plaats voor een leeftijd 17 tot en met 21 jaar. Ulo- en typediploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrij vervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken. LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 18460 Advertentie Rage in aantocht: blazers. Klassieke? OokBlauw met tweemaal 2 knopen. Maar vooral: zwart. En camel, en zelfs grijs, bordeaux en fessegroen. Vaak met 3 knopen op een rij. De comfortabe stoffen - flannel en ook barathea - ademen luchtigheid. Een soepele, slanke pantalon erbij maakt: sportman '65. GEN. CRON JÉSTRAAT 40-44 HAARLEM De Kroon heeft een gedeelte van het door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vastgestelde uitbreidingsplan voor het lam delijke gebied van de gemeente Zoeter meer niet goedgekeurd. Deze afkeuring be treft het bebouwen van het gebied ten zuiden van rijksweg 12 en de spoorlijn Den Haag-Utrecht. De Kroon meent dat deze rijksweg en de spoorlijn een belemmering zullen vor men voor de ontwikkeling van de in het plan ontworpen stedelijke bebouwing en dat deze uitbreiding de toekomstige ontwik keling van de tuinbouw in Pijnacker op Nootdorp in gevaar kan brengen. Om stedebouwkundige redenen wordt de uit breiding ongewenst geacht. De Kroon geeft de voorkeur aan een agrarische bestem ming. De Nederlandse bustoeristen die op 23 mei gewond werden in de bus waarin zij zaten in Zirl bij Innsbruck verongelukte, komen'zaterdag in een extra rijtuig van de Austria-Expres naar Nederland terug. De trein arriveert om 10.24 in Rotterdam, waar ziekenauto's gereed zullen staan jam de gewonden naar huis te vervoeren. Met ingang van 1 september zal een aantal kalmeringsmiddelen, die tot dusver in drogisterijen werden verkocht, uitslui tend in apotheken verkocht mogen worden Bij beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Bartels is dit bepaald voor middelen die acecarbromalum of carbromalum bevat ten. In de beschikking wordt verklaard dat het gebruik van dergelijke middelen bij de mens in geval van overdosering me disch moeilijk te behandelen acute intoxi caties kan veroorzaken. Dergelijke intoxi caties zijn de laatste tijd toegenomen. De beschikking is genomen op grond van de Wet op de Geneesmiddelenvoorzie ning. Tot de groep van artikelen waar het hier om gaat, behoren o.m. „Abasin" en „Diacid". De Nederlandse Vereniging van Fabri kanten van Pharmaceutische Produkten (Nepropharm), de Bond van Importeurs van Pharmaceutische Artikelen (BIPA) en de Pharmaceutische Handelsconventie heb ben, op verschillende gronden bezwaar ge maakt tegen de wijze waarep de beschik king tot stand is gekomen. Advertentie Dinsdag komt de nota-omroepbestel van minister Vrolijk aan de orde in de open bare vergadering van de Tweede Kamer. Over deze nota zijn in tal van bladen (sterk uiteenlopende) beschouwingen ver schenen. Zo oordeelt HET VRIJE VOLK dat het plan duidelijke trekken heeft. „Vrijheid en samenwerking, verschei denheid en ontmoeting. Met in het ver schiet een Nederlandse omroep, waarin radio en televisie onder één noemer wor den gebracht. Er is de laatste jaren met het begrip openheid nogal wild omgespron gen. Tegenstanders van het „plan-Cals" noemen het potdicht, eenvoudig omdat het vasthoudt aan de verenigingsgedachte en een bescheiden getalsnorm. Wij geloven niet, dat er voor de poorten van Bussum Ach, dat de bakkers en bezorgers het zich makkelijk willen maken, ik gun het ze graag. Oudbakken brood eten is gezond; wat mij betreft nemen ze de woensdag er ook nog bij, maar. Als ik maandagochtend zonder brood zit (dat kan gebeuren, men krijgt plotse ling visite, of ze eten meer), dan erger ik me blauw dan te moeten horen, dat er wél grootbrood is, maar dat dat niet mag worden verkocht (dit werd me gezegd). Dat kostelijke wit- en bruinbrood moet naar de varkens, en de mensen, kleine mensen, móeten het dure kleinbrood ko pen. Een bolletje van nog geen handpalm 10 cent. Ik vind zoiets meer dan bar, en ten opzichte van de mensen met een klei ne beurs allesbehalve christelijk. B. LE COMTE, Haarlem. Naar aanleiding van uw artikel betref fende het voorkomen van brand in Haar lems Dagblad van zaterdag 29 mei, merk ik gaarne het volgende op: 1. Het spuiten met water kan bij ingeschakelde elektri sche installatie levensgevaarlijk zijn. Dit is mijns inziens niet vermeld in het arti kel. Voor het uitschakelen van stroom ont breekt meestal de tijd of mogelijkheid. 2. Beter is het naar mijn oordeel een klein brandblusapparaat aan te schaffen waarvoor genoemde gevaren niet gelden. Het zou wenselijk zijn als van de verze kering uit de aanschaf gestimuleerd zou worden, bijvoorbeeld door een tegemoet koming in de kosten. A. DE VRIES, Zandvoort. Naschrift: In het artikel staat te lezen dat men poor men naar bed gaat (of uitgaat) alle stroom moet uitschakelen. Anders wordt het als er brand door elektriciteit wordt veroorzaakt terwijl men thuis is. Slaat een zekering door, dan kan men rustig met water spuiten, aldus wordt van des kundige zijde meegedeeld. Er zijn zeker brandblusapparaten in de handel die men thuis kan plaatsen. Van de zes waaruit men kan kiezen verdient de droogpoeder- blusser de voorkeur. Voor de zogenoemde huis-tuin- en keukenbranden is, zoals wij schreven, een slang bij de kraan aan te bevelen. Over tegemoetkomingen bij de aanschaf van brandblusapparaten, die variëren van f 50.- tot f 150.-, wordt door verzekeringsmaatschappijen verschillend gedacht. Redactie. Het adres van de heer M. Prent, die zich bereid heeft verklaard gelden in te zam.e len voor het gedupeerde echtpaar dat zijn AOW is kwijtgeraakt luidt als volgt: Nijlstraat 25. Haarlem. Telefoon (02500) 16415. Postgiro 137778 De heer Prent zal een slotverantwoor ding afleggen, die door een accountant wordt opgemaakt en die in ons blad wordt gepubliceerd. Redactie. Op. het ogenblik geniet Nederland de eer bezoek te ontvangen van de heer H. F. Opperman, minister van immigra tie in Australië. De heer Opperman is on getwijfeld van Nederlandse origine; hij heeft een reputatie gehad als wielrenner in Europa en er is dus niets tegen dat hij hier, mede in verband met zijn functie in Australië, vriendelijk ontvangen wordt. Dit geldt echter niet het doel van zijn komst, namelijk het bevorderen van de emigratie van Nederlanders naar Austra lië, want daaraan heeft Nederland juist in deze tijd van een enorm tekort aan vakbekwame werkkrachten naar mijn me ning volstrekt geen behoefte. De emigra- tiepolitiek van de onderscheidene Neder landse regeringen heeft er juist toe geleid, dat nu uit diverse landen allerlei werk krachten worden geïmporteerd waarvan er velen niet over het aanpassingsvermo gen schijnen te beschikken om in het Ne derlandse klimaat en de Nederlandse om standigheden te kunnen wennen. De ru brieken overvallen en misdaden in de dag- balden geven wel geen aantrekkelijk doch in ieder geval een juist beeld omtrent de mentaliteit van velen van deze immi granten, de goeden niet te na gesproken. Bovendien is het voor de Nederlandse emigranten die in Australië wonen en wer ken, ook niet zo „happy" dat zij er van enthousiasme daverende brieven over de toestanden naar huis kunnen schrijven en men moet zelf op bezoek bij kinderen in Australië zijn geweest om een scherp in zicht in de situatie van vele voormalige Nederlanders te krijgen. In bijna alle ge vallen en dat geldt dan alleen de be kwame vaklieden —moet niet alleen de man maar ook de vrouw hard werken om het hoofd boven water te houden, met het gevolg dat de opvoeding van de kin deren aan vreemden wordt toevertrouwd en daarvan komt maar heel weinig terecht Niet het beginsel waarin de emigranten in het Nederlands ouderlijk huis zijn op gevoed is leidend, maar uitsluitend de zucht naar geld. Nu kan men niet zonder geld, maar het mag in geen geval de fac tor zijn die allesbeslissend is. Er wordt door de Nederlanders in Australië heel hard gewerkt, niet alleen op de dag maar ook 's avonds tot het middernachtelijk uur en niettegenstaande men daar ook zater dags vrij is, eveneens op zaterdag en zelfs op zondag, vooral in de bouwnijverheid, uitsluitend om het geld. Ook in Australië kent men de ramp van het statussymbool en dat is niet zozeer de auto, gelijk in Ne derland, maar vooral de motorgrasmaai- machine! Zo zijn er wel meer aangelegenheden die de voormalige Nederlanders zich eigen ge maakt hebben en die mede de oorzaak zijn dat vele ouders die zich heel wat hebben ontzegd om nog eenmaal de kinderen te zien, vaak diep teleurgesteld en zelfs zeer ontgoocheld zijn teruggegaan naar Neder land. Een dagblad leent zich niet tot het vermelden van bijzonderheden, maar ik ben gaarne bereid alle mogelijke inlichtin gen te verstrekken omtrent de wijze waar op in vele gevallen de ouders door de kin deren in Australië worden ontvangen. Er zijn ook hier weer uitzonderingen maar het tekent toch wel de situatie, als van de vijftig Nederlandse ouderparen op de terugreis naar Nederland aan boord van een Italiaans schip achtenveertig verkla ren dat het bezoek aan hun kinderen een grote teleurstelling is geweest. En als men dan later de bijzonderheden hoort rijzen vaak de haren te berge en vraagt men zich af hoe het toch mogelijk is dat men sen zó kunnen veranderen. Is emigratie voor handarbeiders niet zo aanlokkelijk, voor werkelijk intellectuelen is het naar mijn bevinding vrijwel hope loos in Australië een functie te krijgen overeenkomstig de kennis en de ervaring die men in een soortgelijke functie in Ne derland heeft vervuld. En dan kan men schriftelijke verzekeringen ontvangen dat de functie in overeenstemming is met wat men in het oude vaderland heeft gepres teerd. Wanneer men eenmaal in Australië is aangekomen worden al deze toezeggin gen niet nagekomen. De Australiërs voelen er niets voor goedbetaalde baantjes aan immigranten over te dragen. Zowel een bankbediende als een accountant hebben dit ondervonden. Zij zijn, evenals zovele anderen, teruggegaan naar Nederland. Er zou nog veel meer te schrijven zijn, ook over de zeer onvolledige voorlichting van de Nederlandse emigratiedienst, maar met het oog op de plaatsruimte kan wor den volstaan met deze éne raad aan alle ouders wier kinderen willen emigreren: Geef aan minderjarige kinderen nimmer toestemming om te emigreren, en werk als ze eenmaal meerderjarig zijn de lust om het avontuur te volgen zoveel moge lijk tegen. En wanneer ze dan toch gaan, doet men het verstandigst, slechts gerin ge waarde te hechten aan al die schijn baar enthousiaste brieven die ze mis schien naar huis schrijven! Wanneer het mogelijk zou zijn alle Ne derlanders die thans nog in Australië wo nen eri werken maar die dolgraag voor goed naar Nederland zouden terug willen, de kans zouden krijgen de terugreis zon der kosten te maken, zouden naar mijn mening grote passagiersschepen nog niet eens de helft kunnen bergen. Het is mijn hoop dat de poging van minister Opper man mislukt in het belang van Nederlan ders en Nederland. Wie werken wil en kan, zal, wanneer hij zich werkelijk in spant, het in de eigen, vertrouwde Neder landse omgeving veel verder brengen dan in Australië waar steeds wordt geprobeerd de immigrant óf achteruit te zetten, óf van hem te profiteren. Mijns inziens mag de vraag worden ge steld, of de Staten-Generaal kennis hebben genomen van de overeenkomst die minis ter Veldkamp en minister Opperman gaan sluiten inzake een migratie- en vestigings overeenkomst tussen beide landen. Met belangstelling zie ik het antwoord op de ze vraag tegemoet. JAC. J. SUERINK, Heemstede. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ia met daarin vervatte meningen of argumenten. De bijdragen die over dit onderwerp zijn binnengekomen bewegen zich in een dermate persoonlijk-wijsgerige sfeer dat wij besloten hebben de discussie aan de betrokken briefschrijvers zelf over te la ten. Redactie. Met stijgende verbazing en verontwaar diging las ik dat een redacteur van „Pro pria Cures", een studentenblad, is gedag vaard wegens godslastering. Is het niet on voorstelbaar zielig dat in een zogenaamd democratische gemeenschap iemand ver oordeeld kan worden, zelfs tot drie maan den gevangenisstraf!, omdat hij iets ver kondigt dat niet in overeenstemming met de religieuze meningen van de meer derheid. Waar blijft de grondwet met zijn vrijheid van drukpers? Of de meningen van de student juist zijn of niet laat ik in het midden, omdat dat een subjectieve zaak is die bovendien geen invloed mag hebben op de morele rechtvaardiging om iemand te vervolgen omdat hij afwijkt Best mogelijk dat een oude vrijster uit Staphorst gekwetst wordt door godlooche ning, enzo, maar blijkbaar mag onze stu dent niet gekwetst worden door gods dienst, of wat dan ook, om de eenvoudige redenen dat er meer geestelijke oude vrijsters dan geestelijke studenten zijn Nogmaals, of de student inderdaad God loochent weet ik niet, omdat ik het artikel niet gelezen heb, maar het gaat om het principe, namelijk dat in een zogenaamd vrij land een meerderheid een minderheid haar wil op kan leggen zonder dat dat nodig is om de maatschappij te handha ven. Dit is op zijn minst gezegd om het meest misbruikte Nederlandse woord te bezigen een bekrompen kleinburger lijkheid die ieder rechtgeaard mens tot vlammend protest moet brengen. 1 A. PARFITT, Heemstede en Hilversum groot gedrang van nieuwe lingen zal ontstaan. Wie zich evenwel ge roepen voelt een ander geluid te laten horen, heeft maar een geringe drempel te overwinnen. Los van de verenigings gedachte heeft dit kabinet echter een stuk openheid ingebracht, dat volstrekt afwijkt van wat de Nederlandse omroep tot nu toe kent." Het blad ziet aantrekkelijke kanten. „Leden van de traditionele omroep brengen hun vakbekwaamheid en erva ring in, leden „van buiten" zullen, onbe last met de speciale omroepproblematiek en daarom fris van de lever, ideeën en plannen op tafel leggen. Misschien zelfs onmogelijke plannen, maar uit de toetsing van het onmogelijke kan vernieuwing ie voorschijn komen." HET VRIJE VOLK zegt dat er bij be reidheid van het „gezamenlijke" veel te maken in Nederland een vorm van natio nale omroep kan groeien waar wé geluk kig mee kunnen zijn. Beschamend DE NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT noemt de nota echter beschamend. Voor een omroepbeleid als onderdeel van een cultuurbeleid bevat de nota geen enkele aanwijzing. Zij bevestigt in vrijivel alle opzichten het zes jaar geleden door de heer Höppener gemuteerde ont werp van een omroepwet, dat vergeleken bij het oorspronkelijke ontwerp-Cals al een fikse stap achteruit was. Dit impli ceert dat er de laatste twaalf jaar geen vooruitgang in het Haagse denken over de functie van radio en televisie is ge weest, noch over de integratie van beide media in het zich toch wel veranderen de patroon van cultuur en maatschappij. Behalve beschamend is dit opening be ogende plan in bepaalde opzichten ook be lachelijk. Dit blijkt het duidelijks uit een van de voorwaarden waaraan nieuwe zendorganisaties zullen moeten voldoen: zij dienen zich de uitzending van een vol ledig radio- en televisieprogramma ten doel te stellen, dat in beginsel alle cate gorieën van programmastof omvat. Van Aeschylos tot Albee, Palestrina tot Peter Schat, Confucius tot de gebedsgenezer Maasland, van Plautus tot Johnny Kraay- kamp dus. Wat dit met openheid, dus met gelijke mogelijkheden voor alle levensbe schouwelijke en politieke groeperingen van doen heeft, is volstrekt onduidelijk. Het blad zegt tenslotte dat het hele plan doet vrezen, dat de minister de vermenging van amateuristische en professionele be moeiingen, die kenmerkend is voor het huidige omroepbestel, gecontinueerd wil zien. Niet nieuw HET PAROOL vindt dat de nota nau welijks nieuwe gezichtspunten bevat. Maar: Uit die nota van de nieuwe minister blijkt nog eens extra duidelijk hoe onbe vredigend de opzet van het ten onrechte als „nieuw" aangeprezen omroepbeleid wel is. Weliswaar wordt in de nota met een zekere overtuiging gesproken van een nieuwe structuur", maar in feite is de aansluiting bij en de consolidatie van het bestaande bestel onmiskenbaar. De „openheid" die de regering zegt voor te staan wordt gerealiseerd door onder bepaalde en op zichzelf niet onreële voor waarden wat nieuwe gegadigden toe te la ten tot de ether. Dat is echter geen structuurwijziging maar alleen een be scheiden aanvulling van het bestaande." Ruimte DE VOLKSKRANT meent dat de pers beter geholpen zou zijn als zij met de re clamewerving voor radio- en televisie zou worden belast. Het blad zegt dat het nieu we bestel ruimte maakt voor nieuwe ge gadigden, mits zij kunnen waarmaken, dat zij over voldoende aanhang beschikken. De Volkskrant, die zegt dat het in het nieuwe bestel gaat om een versteviging van de samenwerkingsgedachte, waar schuwt de omroepverenigingen: „Zij moétén wel bedenken, dat als in het nieuwe bestel het eigene en het ver scheidene terecht hun rechten houden, er op alle terreinen toch een ontwikkeling is waarbij, daarnaast naar een zo groot mogelijke samenwerking wordt gezocht. Ook het nieuwe radio- en televisiebestel zal straks vooral gewaardeerd moeten kun nen worden als een eenheid in verschei denheid." Machtsmisbruik De TELEGRAAF zegt dat de bedoeling duidelijk is: men wil nieuwe omroepver enigingen geen kans geven zich te ont plooien. ,De bepaling, dat een lid van een om roepvereniging pas wettig lid is, als hij minstens 5 gulden contributie betaalt, wijst Advertentie en permanent geëxposeerd pmaavha 11 t.0. dsmstrflst en spaarne I l teylermuseum interieur-adviseurs officia! dealer international dagelijks van 9—6 uur maandag gesloten er bovendien op, dat men, koste wat het kost, de TROS, de enige nieuwe gegadig de met een zeer grote aanhang waarvoor men in Hilversum werkelijk bang is, uit de ether wil weren. De televisienota van minister Vrolijk zal, zonder schriftelijke voorbereiding, half ju ni in de Tweede Kamer behandeld worden. De regering heeft nu grote haast. Die haast is verklaarbaar. In 1967 wor den verkiezingen gehouden voor de Twee de Kamer. Hoe sneller deze nota behandeld en af gewerkt wordt, hoe meer de mogelijkheid toeneemt, dat de kiezer op de verkiezings dag het machtsmisbruik van de zuilenpo litici vergeten zal zijn. Dat hoopt althans deze regering, die zich van dit machtsmisbruik zeer wel bewust is. En dit alles gebeurt onder leiding van een minister-president die als minister van Onderwijs en politicus steeds beweerd heeft de macht van de zuilen te willen doorbreken. Waartoe het streven naar persoonlijk* macht al niet kan leiden.' Geen open bestel HET ALGEMEEN HANDELSBLAD is duidelijk: Nogmaals wordt het duidelijk, dat onder de nieuwe regelingen van een werkelijk, open bestel geen sprake zal zijn. De eisen die aan „aspirant-omroeporganisaties" ge steld worden en de voorwaarden waaron der zij zouden moeten optreden, zijn zo we reldvreemd, dat enig succes bij voorbaat uitgesloten is. Goede televisieprogram ma's eisen zoveel geld en talent, dat zelfs ervaren, min of meer kapitaalkrachtige zuilen dikwijls niet aan een behoorlijke prestatie toekomen. Voor aspirant-organi saties wordt in de plannen van Cals en Vrolijk slechts de mogelijkheid geopend, zich belachelijk te maken." Ter herdenking van de honderdste ge boortedag van Jac. P. Thijsse is in het Museum voor het Onderwijs in de Hem- sterhuisstraat in Den Haag een tentoon stelling ingericht, gewijd aan de persoon en het werk van deze natuurvorser. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling tot het einde van het jaar te handhaven.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11