Ook met Mailer „An American Dream" kon beloften niet inlossen MET STEP OP STAP Lia Dorana heeft iets tegen het gesubsidieerde toneel PINKSTEREN! m k en t.v. zijn As a™' dXsLT£ii."r zou re,en .„ras Weer een nieuwe schakel in bewogen auteursloopbaan Rotterdam nam afscheid van Eduard Flipse NEGEN MUZEN Fraai concert te Santpoort door het Gereformeerd Gemengd Koor HIEUW unieke Decoraties op Goya- portret vóór op hun tijd aanbieding overgordijn- stoffen van duivenboden n.v. VRIJDAG 4 JUNI 1965 13 (™t zulle uiteenlopende ervaringen .üs Harvard en militaire De Prix-Descartes Berend Boudewijn uit „Uit' Oppositie tegen nieuw Dordts museumbeleid recreatiecentrum wassenaar De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma cretonnes damasten v.a. 2.75 v.a. 2.95 ged. oude gracht 108-110 kruisstraat 22 zie onze etalage Nederlands t.v.-spel i Rotterdam heeft gisteren afscheid geno men van Eduard Flipse als dirigent in vaste dienst van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest, waaraan hij 38 jaar lang verbonden is geweest. Het afscheidscon cert in de Schouwburg werd bijgewoond door vele prominenten uit binnen- en bui tenland. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Er zijn schrijvers, wier ontwikkelings gang op de groei van een boom lijkt: zij slaan hun wortels steeds dieper in de grond, vertakken zich, groeien uit tot evenwichtige, rijpe reuzen. Maar er zijn er ook, die eerder aan een tornado doen denken. De 43-jarige Norman Mailer behoort tot de laatste categorie. Zijn litteraire carrière zowel als zijn privéleven wordt gekenmerkt door verrassingen, op zienbarende wendingen, voorpagina-schandalen en successen. Dit alles begon in 1948, toen Mailer, niet ouder dan 25 jaar Tussen 1948 en 1965 publiceerde Mailer twee heel slecht ont vangen roman 3 („Bar- bary Shore" in 1951 en „The Deer Park" in 1955)twee bundels scherpe en in elk ge val vaak verademend onorthodoxe opstellen („Advertisements for Myself' in 1959 en „The Presidential Pa pers" in 1963) en een bundel verzen en kort proza („Death for the Ladies en other Di sasters" in 1962). Ver der was hij al die jaren bijna constant in het nieuws: door zijn verschijningen op het televisiescherm, door zijn verslagen over het gebruik van marihuana, over het leven van de negers, etc. Ook dook zijn naam af en toe op in de politieberichten: naar aanleiding van arrestaties wegens dronkenschap, vechtpartijen in kroegen en eind 1960 voor het aanvallen en met een mes steken van zijn vrouw. Daarna zorgde Mailer voor frontpagina-nieuws door zijn derde huwelijk, ditmaal met de dochter van de Britse hertog van Argyll, een klein dochter van de krantenkoning lord Beaver- brook. Ook zijn kort daarop weer volgende scheiding van haar, met alle dramatische publieke aspecten vandien, ging niet on gemerkt voorbij. Kortom: al had Mailer sinds „The Naked and the Dead" in 1948 geen litteraire succes meer geboekt, toch was hij constant „in het nieuws". Minder werd dat bepaald niet toen Mailer zich in de politiek stortte, dithyrambisch Kennedy verheerlijkte en achteloos aankondigde zich kandidaat te zullen stellen voor het bur gemeesterschap van de stad New York. EIND 1963 KONDIGDE Mailer aan in het maandblad „Esquire" een roman in afleveringen te zullen publiceren, daarbij bescheiden er aan herinnerend dat schrij vers als Conrad, Dickens en Dostojewski hun meesterwerken vaak ook als afleve ringen voor kranten of tijdschriften ge schreven hadden. Kennelijk hoopte Mailer met een dergelijke methode die inhield dat hij onder dwang van de verschijnings data het maandelijkse deel schrijven moest zijn wat romans betreft al sinds 1955 durende produktiestilstand te door breken. Deze doorbraak gelukte, het 270 pagina's tellende bij The Dial Press in New York verschenen „An American Dream" legt daar getuigenis van af. Of het boek echter ook een doorbraak is naar In een korte toespraak na afloop van I het concert, schetste burgemeester Tho- dienst juist achter de rug) in één klap beroemd werd met muziekleven voorts werd het woord ge zijn oorlogsroman „The Naked and the Dead". De laatste voerd door de voorzitter van de Stichting schakel van zijn bewogen leven wordt gevormd door zijn I voorzitter Tan jongste roman „An American Dream die nu sinds een paar yerenjging t0t Instandhouding van het weken op de bestsellerlijst staat, maar zeer omstreden is: het Rotterdams Philharmonisch Orkest, de boek is door sommige critici verscheurd als de grootste kitsch heer Phs. van Ommeren, aller tijden daarentegen door anderen geprezen als het be- I V0^eR0°^^^ Flipfe, langrijkste boek sinds Faulkner. Imet medewerking van Aafje Heynis en Marinus Flipse werken uit van Orthel, Waldorf Astoria-hotel af te lopen, een piepenbroek Pijper en Roussel. Het af- kunststuk dat hij overleeft ondanks een scheid van de heer Flipse als dirigent prik met een paraplu door Kelly in zijn betekent met dat hiji nooit meer voor v 1 zijn Rotterdams Philharmonisch Orkest zal staan. Het ligt in de bedoeling dat de DE EPILOOG van het boek beschrijft 1 heer Flipse het orkest, dat hij bijna veer- Rojack als reiziger door Amerika's ruimte tig jaar lang gediend heeft, zal dirigeren waar hij dood en gevaar in de ogen blikt bij de opening van het nieuwe Rotter- en daardoor zijn innerlijke leegte uit het damse Muziekcentrum. Voorts blijft de begin van het boek zowel als zijn schuld- heer Flipse als adviseur aan het orkest gevoel van later lijkt te hebben gecom- verbonden. rug. Advertentie een litterair niveau is de vraag. Er zijn veel elementen in de roman, die een derge lijke vraag negatief doen beantwoorden. IN DE EERSTE PLAATS doet het boek denken aan een smakeloze actualise ring van het verhaal van die andere in af leveringen geschreven roman: „Schuld en Boete". Stephen Rojack, existentialistisch psycholoog, schrijver van een opzienba rend boek, gedecoreerd oorlogsheld, oud parlementslid, televisiester en vrouwenver overaar, vermoordt zijn schatrijke vrouw Deborah in een opwelling van drift als zij hem op beproefde manier treitert. Deze daad uit haat-liefde brengt hem zo erg of zo weinig van zijn stuk dat hij zich, ter wijl het gewurgde lichaam van zijn vrouw op de vloer van de slaapkamer blijft lig gen in de armen stort van de Duitse dienst bode, in wier bed hij al filosoferend nog eens bewijst hoe het duivelse en goddelijke in hem om voorrang strijden. Daarna brengt hij zijn zaakjes op ordedoor het li chaam van zijn vrouw uit het raam te du iven en zo zelfmoprd te fingeren. HELEMAAL LUKT DAT niet en de po litie voelt hem meer dan eens drastisch aan de tand. Maar Rojack valt niet door de mand, evenmin als Raskolnikov in „Schuld en Boete". Wel troost hij zich la ter in de nacht van alle bovenbeschreven gebeurtenissen met een blond zangeresje uit een nachtclub, dat een kleurig verleden in kringen van de onderwereld en het amu sementsleven achter zich blijkt te hebben Door een misverstand inzake de dood van haar voorlaatste minnaar, de beroemde ne gerzanger Shago Martin, wordt het meisje Cherry echter zo gemaltraiteerd dat zij kort voor het einde van Mailers roman overlijdt. Voor het zover is heeft Rojack evenwel nog een bezoek gebracht aan zijn schoonvader, de onmetelijk rijke Barney Oswald Kelly, die tijdens een vaag en pompeus gesprek aanduidt voor zijn doch ter Deborah niet alleen vaderlijke gevoe lens gehad te hebben. Rojack geeft tegen over hem toe zijn vrouw te hebben ver moord en doet daarvoor boete door zijn eigen leven te wagen door met half dron ken hoofd voetje voor voetje de 30 centi meter brede balustrade van Kelly's balkon op de 32 verdieping van het Newyorkse Step, samen met lip stick en poederdoos onmisbaar op reis. Step geeft u vier maal meer plezier van uw parfum. Geeft een ragfijne verstuiving. Zeer zuinig in het ge bruik. Beschermt uw parfum. Step, de ver stuiver met welhaast onbeperkte garantie en wereldberoemde service. Let vooral, op de blauwe verpak king, alleen dan heeft u een echte voor Nederland: Fresiaplein 3- Wassenaar - tel. 01751 - 42 47 De Prix-Descartes van de Vereniging Frankrijk-Nederland is donderdag in Pa rijs uitgereikt aan Louis Fessard voor zijn proefschrift over de Nederlandse dichter Slauerhoff. De 40-jarige Fessard is leraar Duits aan een lyceum in de Franse hoofd stad. penseerd. Er is weinig twijfel mogelijk dat deze „plot" niet tot de sterkste uit de| Amerikaanse litteratuur behoort. En even min hoeft men met de vraag te worstelen of Mailer met de smakeloze gebeurtenis sen in zijn roman misschien iets geniaals gedaan heeft waardoor zij op hun plaats of de moeite waard zouden zijn geworden. Op die vraag is het antwoord gewoon: neen. Maar desondanks is er een aantal passages in het boek en zijn er enige kor-1 te bondige kanttekeningen, die opnieuw overtuigen van Mailers talent, die doel treffen en bij blijven en die een perspec tief openen op een sensitiviteit, die Mailer door zijn „kwaliteiten" als stuntman te vaak verloochent. ROJACKS GESPREK met zijn stief dochter Deirdre behoort tot die passages, evenals de scène met Cherry. Ook alle marginale aantekeningen, die de lichame lijkheid van de in de ik-persoon vertellen de Rojack oproepen (alles over de reuk, het gevoel, de klank van de dingen en men sen) herinneren weer eens te meer aan Mailers talent, bergen wéér die beloftes die ook in vroeger werk op inlossing wach ten. Berend Boudewijn zal voorlopig geen tv-werk meer doen. Hij was met Ellen Blazer samensteller en presentator van de VARA-rubriek „Uit". Zijn werkzaamheden als directeur van De Nieuwe Komedie la ten hem hier echter geen tijd meer voor. Volgens Berend Boudewijn is het niet ze ker of men in het komende seizoen met „Uit" door zal gaan. De VARA kon ons Nederlandse jazzprijs. Het Prins Bernhard Fonds heeft evenals vorige jaren weder om een bedrag van 2000 gulden ter be schikking gesteld van het comité Grote Prijs van de Nederlandse Jazz. Door het Comité wordt sedert 1963 jaarlijks een prijs uitgereikt aan een in Nederland wonende en werkzame jazzmusicus, -componist of -arrangeur, die naar de mening van de jury in het betrokken jaar de belangrijkste artistieke prestatie heeft geleverd. De winnaar ontvangt tevens een bronzen plastiek van Jan Wolkers als wisselprijs, alsmede de mo gelijkheid tot een radio- en t.v.-uitzen- ding. De eerste maal, in 1963, werd de prijs gewonnen door de saxofonist-kla rinettist Herman Schoonderwalt. In 1964 was de bandleider Boy Edgar de be kroonde. In de gereformeerde kerk te Santpoort heeft het Santpoortse Gereformeerd Gemengd Koor donderdagavond onder leiding van zijn dirigent Adriaan Ver schoor een concert gegeven met een programma van over het geheel genomen voornaam muzikaal gehalte. Het eerste nummer daarvan: Love and gratitude van Albert Lister Peace viel hier buiten. Het bleek een typisch voorbeeld van het Engelse homofone geestelijke coupletlied met de kenmerken van de naïeve en primitieve romantische stijl van het liedertafelgenre. De vergelijking met het prachtige „Rejoice in the Lord" van Henry Purcell, dat het koor als tweede werk vertolkte, was voor „Love and gratitude" vernietigend. HET KOOR ZONG Purcells vocale ju- heldere, beheerste en ook door doeltreffen- weel met beheerste, gave klank, maar door de dynamiek opvallende stem solo-partijen een consciëntieuze behartiging van de me- van de koorwerken, waartoe ook Mendels- trische continuïteit werd de noodzakelijke sohns „Hör mein Bitten" behoorde. Voorts van blijheid getuigende spontane uitdruk- vertolke zij Handels beroemde aria „Ich kingskracht te veel afgeremd. Adriaan weiss dass mein Erlösen lebet". Elly Jens Verschoor had hier gerust de teugels wat werkte eveneens als soliste mede aan de kunnen laten vieren zonder beduchtheid I kooruitvoeringen en maakte haar natuur- voor verruwing van de koorklank. Het lijk-expressieve stem en haar nobele muzi- stemmenmateriaal van het koor is van I kaliteit dienstbaar aan de vertolking van een behoorlijke kwaliteit. Enkele koorleden een aria van Johann Sebastian Bach, So- kunnen zich zelfs verheugen over het be- listen en koor werden bekwaam en muzi- zit van bijzonder goede stemmen, zoals kaal begeleid door de pianiste Bets Neder- de tenor en de bas, die een aandeel kre- koorn en de organist Frans Boutellier. gen in het terzet van „Die Himmel er-| p Zwaanfm.ijk - In de vergadering van de Vereniging ling en tekstbesef waren op dit concert I Dordrechts Museum is gisteravond felle vertolkingsfactoren, die voor de werking oppositie geweest tegen de overeenkomst, van de vele hymnische composities van die het verenigingsbestuur met de ge- essentiële betekenis hadden kunnen wor- meente wil aangaan. (Het museumbezit zo* den. Met het juichende werk van Purcell in een stichting worden ondergebracht werden nog Psalm 150 van César Franck, waarin gemeente en vereniging elk met het Halleluja van Handel en het stralende drie personen vertegenwoordigd zou zijn). „Gloria" van Antonio Vivaldi ten gehore gebracht. Het koor uit Haydns oratorium Leden eisten ter vergadering een hogere „Die Schöpfung" noemde ik reeds. Ik hoop, gemeentelijke subsidie dan de huidige dat het koor al deze muziek op zijn reper- 27.500. Zij vreesden artistieke bemoei- toire zal houden en aan de vervolmaking zucht van de gemeente en zij toonden zich van de uitvoeringen, vooral op het punt voorts verontwaardigd over het feit dat zahlen" van Joseph Haydn. MET GROTE BEZIELING en ook met duidelijk gedemonstreerd besef van de be tekenis en van de gevoelswaarde van het woord zullen de uitvoeringen van het koor een hoog niveau kunnen bereiken. Bezie van voordracht, zal blijven werken. Tech nisch heeft het koor, onzekerheid in het slotkoor van het „Gloria" daargelaten, al veel bereikt. DE MEDEWERKING van de sopraan in de plaats van de 66-jarige heer L. J. Bol tot directeur van het museum (tevens di recteur van het gemeentelijke museum Van Gijn) is benoemd de heer P. N. H. Domela Nieuwenhuis, terwijl de heer Bol in functie had willen blijven. De nieuwe AMSTERDAM. „Dit seizoen bjj het Rotterdams Toneel, dat wat nu Nieuw Rotterdams Toneel heet, zou mijn tiende jaar geworden zijn", verzucht Lia Dorana. „En nu, beste Lia, er is dit jaar geen passende rol, ga maar". „Enfin" verzucht ze, en ze doet er voor het moment het zwijgen toe. Wèl zegt ze: „Ik heb iets tegen ge subsidieerd toneel. Subsidie verlamt het eigen initiatief en enthousiasme. Dat ben ik hier niets over mededelen omdat er nog I ejgenIijk niet geWend. Ik kom uit het cabaret, bij Sonneveld vandaan en cabaret over defprogeramma'skinghet seizoerTT^- krijgt vaak geen subsidie. Wat werkten we hard, avond aan avond, we hielden van ons 66. I werk, kenden geen onderlinge jaloezie dat kon ook moeilijk, want iedereen deed zijn eigen genre. Bij het gesubsidieerde toneel was het allemaal zo anders. Alles gaat rustig aan, onder motto: de subsidie betaalt. Advertentie Elisabeth Leguijt en de alt Elly Jens heeft directeur is dinsdagmiddag in alle stilte er belangrijk toe bijgedragen deze avond geïnstalleerd. tot een goede avond te maken. Elisabeth Het bestuur verdedigde de te sluiten Leguijt zong met muzikaal begrip en met overeenkomst onder meer op grond van het feit, dat de gemeente behalve haar I jaarlijkse subsidie het gebouw van het museum kosteloos ter beschikking stelt en onderhoudt en dat het het gemeentebestuur niet mogelijk is een hogere subsidie te ver lenen, als niet de mogelijkheid tot het uit oefenen van een grotere zeggenschap werd geschapen. In een tumulteuze vergadering werd I tenslotte een voorstel aanvaard om de be slissing over de te wijzigen beheersvorm uit te stellen tot donderdag 3 juni in de hoop dat dan de gemoederen zouden zijn bedaard. De oprichting van een stichting kon te meer niet aangenomen worden, om dat eerst de statuten van de vereniging I zouden moeten worden gewijzigd. Omdat tenslotte ook de oppositie geen alternatief zag, ging zij akkoord met het voorstel het bestuur te machtigen de handelingen voor te bereiden die uiteindelijk zullen leiden tot oprichting van de stichting waarin de vereniging zal deelnemen. trf'f trampol in centre sportland - bowling reuze speeltuin snackbar - restaurant "De Schaapskooi" „JE BEGINT AL MET een te korte re- petitietijd. Met de figuranten zit je ook al scheef: dat zijn werkstudenten die nauwe lijks en dan nog ongeïnteresseerd hun han den in de lucht kunnen steken. De voor stelling wordt niet uitgebuit. Het is alle maal zo gemakkelijk: iemand kiest een stuk uit, ook al ziet niemand er veel in, maar hup maar jongens, laten we het maar doen: de regering betaalt toch wel. I Dat kèn ik niet. Ik ben bij het N.R.T. eer steklas actrice, krijg grote hoofdrollen, zet me voor de volle honderd percent I (Rob de Vries schreef me eind mei in de ontslagbrief 300 percent) voor in. Lia Dorana heeft in het hart van de I Rotterdammers een zwak plekje. Ze vindt zelf haar Rotterdamse publiek spontaan, lief en trouw maar zegt ze: „Het geeft consequenties. Als ik een liedje zing, zing ik het goed, ik ben per slot ook chanson- nière. Als ik een rol moet spelen die me tegen de borst stuit, dan ben ik mijn pu bliek ontrouw: dan kan ik niet mijn volle honderd percent geven. Ik heb altijd bij HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Kla vecimbel-recital (gr.): klassieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Geestelijke liederen. 7.55 De kerk zijt gij, lezing. 8.00 Djinn, geva rieerd programma (8.30-8.40 Nieuws; 9.35 Waterstanden). 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek (opn.). 12.24 Marktberichten 12.27 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Lichte orkestmuziek en instrumentaal ensemble. 13.15 Voor de jeugd. 14.10 Musicerende .dilettanten: kin derkoor. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. 15.00 Promenade-orkest: amu sementsmuziek. 15.30 Signaal: documenta tie voor en over jonge mensen. 15.50 Lich- 16.40 Kapel van de Koninklijke Lucht macht. 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Kunstkroniek. 18.00 Muzikaal toeris me en toeristische tips. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Radio-Filharmonisch orkest en solist (opn.): klassieke muziek. 20.15 Bariton en piano: klassieke liederen. 20.30 Drie van Elck wat wils: gevarieerd muzikaal pro gramma. 21.30 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Ac tualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tus sen licht en donker, lezing. 22.55 Stereo: Nieuwe klassieke grammofoonplaten 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte gram mofoonmuziek. 7.25 Van de voorpagina 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nws 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.20 Weg wijzer: tips voor vakantie- en snipperda gen. 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.10 Philharmoniaorkest: semi-klassieke mu ziek (gr.). VPRO: 9.40 Geheel en al, le zing (V). 9.55 Samen uit: (II) praatje. VARA: 10.00 Loon naar werken, praatje. 10.10 Z.O. 135, gevarieerd programma. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenberichten. 12.30 Actueel sport nieuws 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Stereo: Lichte orkestmuziek en solis ten. 13.40 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.15 Radio jazzclub. 14.45 Ve getarisme nu en in de toekomst, lezing. 15.00 Operetteklanken (gr.). 15.40 Boeken wijsheid. 16.00 Nieuws. 16.02 Licht ensem ble. 16.25 Lichte grammofoonmuziek 17.05 Stereo: Orgelkwartet. 17.30 Weekjoumaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.20 Voor de jeugd. 19.30 Stereo: Licht orkest. 20.00 Nieuws. 20.05... Maar ieder dacht dat ik het was!, hoor spel 21.25 New Yorks Filharmonisch or kest: klassiek muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Sport op zaterdag. 22.45 Het einde van een eiland, reportage over Ameland. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Hallo met Henk, ge varieerd programma. 12.25 Weerberichten, mededelingen en berichten voor de schip pers. 12.30 Amusementsprogramma. 12.57 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Musical. 15.00 Nieuws. 15.03 Radioweek I, II en III. 15.15 Toneelstuk. 16.40 Voor de automobilisten. 17.00 Nieuws. 17.15 Ama teur-koren. 17.30 Kerkorgelrecital. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desportberichten. 18.30 Noord, en Zuid kleinkunstprogramma uit Vlaanderen en Nederland 18.45 Sportkroniek. 18.52 Gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws en radiokro niek. 19.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws 22.15 Jazzmuziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. VARA: 19.06 Sportcommen- taar. 19.35 De Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Op de bodem van de hemel, gesprek over een nieuwe film. 21.10 Indruk ken uit de Sovjet-Unie (dl. 1): Het uiter lijk beeld: Moskou en Wolgograd, filmdo cumentaire. 22.00 Dick Powell theatre: De oude man en de stad, TV-film. NTS: 22.50- 22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.01 Sta tion Petticoat: Opnieuw meneer Bedloe, TV-film. 20.25 De J. Henry Dunant vaart weer, filmreportage. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 10.00 Teleac: Ongevallen in en om de woning. 10.30 Teleac: Moderne onder wijsmethoden en didactiek. 11.00-11.30 Te leac: Onze voeding. KRO: 16.00 Huisje, boompje, beestje, hobbyrubriek. 16.45 Voor de kleuters. 17.00 Voor de kinderen, NTS: 17.30-17.45 Jan en Joke in het ver keer. 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Ba rend de Beer. KRO: 19.06 Dwars door Afrika, filmreportage. 19.28 Sir Lancelot, TV-film. 19.53 Overweging aan de voor avond van Pinksteren. NTS: 20.00 Journaal en Weeroverzicht. KRO: 20.20 Piste, varié té-programma. 21.05 Midavondserenade, muzikaal programma. 21.35 Brandpunt, 22.05 Bonanza, Wild-Westfilm. NTS: 22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO 20.01 Zoo Zoo, dierenprogramma. 20.25 De schone heks, TV-film. 20.50 Combo, muzi kaal programma voor de tieners. NTS 21.20-22.10 Hoe maakt u het?: program ma over radiatoren voor centrale verwar ming. het Rotterdams Toneel gezegd: jongens, jullie hebben me, maar buit me dan ook uit. Ik wil voor jullie geld in het laatje brengen. Dat ik dat kan heb ik bewezen met „Madame sans gêne", „Kiss me Kate" met noem maar op en overal een uitver kocht huis. Maar wat gebeurt? Lia, zei den ze in januari tegen me, we willen dat jij voor jouw artistieke welzijn twee grote rollen in het komende seizoen speelt. Best, ik vroeg wat die rollen dan wel wa ren. Wisten ze nog niet, ze moesten nog met zoeken beginnen. Zoek maar rustig verder, zei ik, ook al vroegen ze mij dan in die tussentijd niet mijn voelhorens uit te gaan steken. Eindelijk, na een paar maanden, kwamen ze met iets voor de dag: het ene was voor mij niet geschikt, tegen het andere had ik morele bezwaren. Intussen was mijn nieuwe contract nog niet getekend en toen kreeg ik die brief waarin stond dat het contract helemaal niet doorging en dat ik in 1966-1967 terug mocht komen. Had ik wel een contract gehad dan was ik gewoon gengageerd gebleven. Het komt wel meer voor dat een actrice een jaar geen rollen heeft, maar dit betekent dan nog niet: hoepel op. Dat is nog nóóit vertoond. Als ze gezegd had den: onze artistieke benadering is verschil lend, ga eens ergens anders kijken, dan is zoiets reëel. Dit is een kwalijke ma nier, geen rol, geen salaris, kijk maar waar je van rond komt, het is gewoon een klap op je hoofd. En nu zeggen ze ineens bij het N.R.T.„Lia heeft rust no dig. „Nonsens, ik ben helemaal niet ziek of zwak, maar ze kunnen natuurlijk niet zeggen: „We hebben haar op straat ge schopt". (de zorgen van mevrouw Dorana zullen wel geringer geworden zijn nu Advertentie De nieuwe presentator-redacteur van ze van de ene dag op de andere een con- AVRO's Televizier stelde in een reporta- tract heeft gekregen bij de gesubsi- ge, die er niet om loog, vast dat een Am- dieerde Toneelgroep Ensemble; Red.). sterdamse huurauto, drie weken nadat hij bij een door de ANWB in opdracht van de Consumentenbond verrichte keuring le vensgevaarlijk was gebleken, in een nog even slechte staat verkeerde en nog steeds te huur was. Gelukkig werden in dit beeldverslag maatregelen aangekondigd, die ten doel hebben, de praktijken van mala fide autoverhuurders te bestrijden. Het televisie-spel van Dimitri Frenkel Frank, getiteld „De verschrikkelijke wraak van Frederik Nagtegaal" en het Hertog van Wellington onecht LONDEN (AP) Er is twijfel gerezen aan de echtheid van het aan Goya toe geschreven portret van de Hertog vanomschrijven als een vrolijke pa Wellington, dat in augustus 1961 uit de National Gallery te Londen werd gestolen en op 22 mei van dit jaar is teruggevon den in het bagagedepot van een station te Birmingham. De twijfel is gebaseerd op de bevinding van de penningkundige E. C. Joslin van de firma Spink and Son, dat tegenstrijdigheid bestaat tussen de onderscheidingen, die de hertog op het portret draagt en de datum, waarop het doek volgens de National Gallery zou zijn geschilderd. rodie op een dramatisch gegeven, was in zijn genre eigenlijk erg aardig: de dagdromen van een jaloerse echtgenoot die niet weet met wie zijn vrouw hem (al dan niet) bedriegt. Vier keer liet Fren kel Frank zijn hoofdpersoon (Guus Oster) naar de slaapkamerkast draven, de eer ste keer om er een baron, de tweede keer om er een vriend des huizes, de derde keer om er een spion, n de vierde keer om er de melkboer uit te halen. Tenslotte gaat hij dan, ter afsluiting, in hoogst ei- Dp bedoelde onderscheidingen kunnen I §en Persoon naar de slaapkamerkast in dateren. In dit verband is het interessant, I het "aandenkbeeld de wereld uit ia dat Sir Gerald Kelly, oud-president van de Koninklijke Academie, reeds lang ge- Wat een flitsend stuk had moeten en kun nen worden, werd door regisseur Van der leden heeft beweerd, dat het schilderij Kamp uitgerekt tot een avondvullend Als dat een Goya I stuk van vlJf kwartier, wat ongeveer een een vervalsing was. is, ben ik een meisje", zei hij tot journa listen. De kunsthistoricus Gerald Reitlin- kwartier te lang was. Dat was jammer, en had ook niet gehoeven, de positieve ger heeft geopperd dat een middelmatige eindindruk werd er nu een beetje door schilder uit de school van Sir Thomas vertroebeld. Lawrence het wellicht heeft gemaakt. Ad Interim

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13