Een kat tussen de duiven Schoonheid van Moskou bedreigd door zielloos wolkenkrabberplan PANDA EN DE BRON PUZZEL NUMMER 21 „Kremlin verdwijnt achter kale muren van moderne reuzehotels" Verleden jaar verlieten en Ons vervolgverhaal Klacht van Sovjet-architect #WWVWWWWWW\/VWWWVV\/WWWWWV Een detectiveverhaal door Agatha Christie De prostitutie in Italië t. door dr. Robert van Gulik VRIJDAG 4 JUNI 1965 15 1 Oude flaters Kathedraal weggedrukt Reëel voorstel Gemiddelde leeftijd der „tippelaarsters" daalt ROME (AP). Meisjes van elf jaar, Fantasieloze imitatie "1 41 37) Op het tijd stip dat juffrouw Vansittart van het leven is beroofd, zat zij namelijk in gezelschap van de heer Dennis Rath- bone, in een nachtclub waar zij bei den bekend zijn. „De antecedenten van mademoiselle Blanche laten niets te wensen over. Ook zij heeft prima getuigschriften en heeft gewerkt aan de scholen die zij ons had opgegeven. Zij moet een goe de leerkracht zijn." „Niet naar onze maatstaven!" sprak juffrouw Bulstrode kritisch. „Ten aanzien van juffrouw Sprin ger luiden onze gegevens minder po sitief. Er blijven enkele onverklaarba re gapingen tussen haar werkzaam heden door. Maar zij is dood, zodat wij ons over haar eigenlijk niet druk hoeven te maken." „Ik ben het met u eens," verklaar de juffrouw Bulstrode op nuchtere toon, „dat juffrouw Springer zowel als juffrouw Vansittart als „hors de com bat" is te beschouwen. Laten we verstandig praten. Wordt juffrouw Blanche, ondanks haar onbesproken verleden, verdacht, alleen, omdat zij in leven is?" „Zij zou beide aanslagen hebben kunnen plegen. Ze was ook in de af gelopen nacht hier aanwezig. Wel zegt zij dat zij pas wakker is geworden toen er alarm is geslagen. Bewijs van het tegendeel is er niet. Maar juf frouw Chadwick vindt haar wat ach terbaks!" Met een ongeduldig gebaar wees juffrouw Bulstrode deze bewering van de hand. „Juffrouw Chadwick vindt dat van iedere Franse lerares. Zij heeft iets tegen ze." Toen keek zij Adam aan. „Vertelt u eens, wat denkt u van haar?" „Ik vind haar nieuwsgierig. Ze loopt graag rond te neuzen," gaf Adam langzaam ten antwoord. „Het kan allemaal weetgierigheid zijn. Het kan ook een bedenkelijker karakter dragen. Dat zou ik niet precies weten te zeggen. Zij maakt op mij niet de indruk dat zij in staat zou zijn een collega te dodenmaar hoe kan men zo iets weten?" „Dat is het juist," viel Kelsey in. „Hier is een moordenaar die reeds tweemaal heeft toegeslagenmaar het is haast niet aan te nemen dat het een lid van de staf zou zijn. Juf frouw Johnson, die gisteravond laat is thuisgekomen, is reeds zeven jaar bij u. Juffrouw Chadwick is hier al van de oprichting af. In elk geval hebben die niets te maken met de dood van juffrouw Springer. Juf frouw Rich logeerde de afgelopen nacht veertig kilometer hier vandaan in hotel Alton Grange. Juffrouw Blake is bij vrienden in huis geweest, in Littleport. Juffrouw Rowan is al een jaar hier en heeft zeer goede antece denten. Van het dienstpersoneel kan ik ook niemand voor de dader aan zien. Zij komen hier allen uit de naas te omgeving." Juffrouw Bulstrode knikte hem glimlachend toe. „Ik ben het helemaal met u eens. Alles lijkt er dus wel op te wijzen" ze keerde zich tot Adam „dat u de dader moet zijn!" Stomverbaasd keek Adam haar aan. „Ja," vervolgde zij, „ter plaatse aanweziggeheel vrij in komen en gaanplausibele lezing ter ver klaring van uw aanwezigheid. Ach tergrond primamaar u zou best beide partijen kunnen bedriegen, weet u dat wel?" Adam had zich nu hersteld. „Wer kelijk, juffrouw Bulstrode," sprak hij vol bewondering, „ik neem mijn hoed voor u af. U denkt werkelijk aan al les!" „Grote hemel!" riep mevrouw Sut- cliffe aan het ontbijt. „Henry!" Zij had juist de krant opengeslagen. Tussen haar en haar echtgenoot be vond zich de ganse breedte van de tafel. De logés waren nog niet bene den. De heer Sutcliffe, die de beurspagi- na van zijn ochtendblad bestudeerde en door de onverwachte koersfluctua tie van bepaalde aandelen gepreoccu peerd was geraakt, gaf niet dadelijk antwoord. „Henry Deze klaroenstoet trof zijn trommel vlies. Verschrikt keek hij op. „Wat heb je, Joan?" „Alweer een moord! Op Meadow- bank. Op Jennifers school!" „Wét zeg je? Geef op. Laat zien!" Zonder acht te slaan op de opmer king van zijn vrouw dat hij het bericht ook wel in zijn eigen krant kon vin den, boog de heer Sutcliffe zich over de tafel en rukte mevrouw de krant uit de handen. „Juffrouw Elanor Vansittart Sporthal.... zelfde plek waar juf frouw Springer, de sportlerares Hm, hm!" „Niet te geloven!" jammerde me vrouw Sutcliffe. „Meadowbank, zo'n eersteklasse internaat.de konink lijke familie en zo De heer Sutcliffe wierp de krant op tafel. „Er rest ons slechts één ding!" sprak hij. „Je rijdt er onmiddellijk heen en haalt Jennifer naar huis!" „Je bedoeltvoorgoed daarvan daan?" „Juist, precies!" „Lijkt dat je niet wat al te dras tisch? Rosamond heeft zo haar best gedaan om Jennifer geplaatst te krij gen „Jij zult heus niet de'enige zijn die je dochter terughaalt. Binnenkort komt er plaats genoeg vrij op dat verheerlijkte Meadowbank!" „Maar, Henry, denk je dat werke lijk?" „Dat weet ik wel zeker. Er is daar Iets mis, iets heel ernstigs zelfs. Ga Jenniger vandaag nog halen." „Ja, natuurlijk, ik geloof dat je ge lijk hebt. Maar wat moeten we hier met haar beginnen?" „We sturen haar naar een gewone middelbare meisjesschool. Dicht in de buurt. Daar heb je niet van die moordaanslagen „Toch wel, Henry. Weet je niet meer? Van die jongen die zijn na- tuurkundeleraar heeft doorgeschoten? Het heeft in de laatste „Werelnieuws" gestaan." „Waar moet dat met ons land heen?" riep de heer Sutcliffe uit, gooide zijn servet op tafel en liep met grote stappen de kamer uit. Adam was alleen in de sporthal. Met vlug tastende vingers doorzocht hij alle kleerkastjes van de meisjes. Het leek hem hoogst onwaarschijnlijk dat hij nog iets zou vinden dat de po litie over 't hoofd zou hebben gezien, maar je kon nooit weten. Welk verband kon er toch bestaan tussen dit gloednieuwe bouwwerk en die twee die hier op gewelddadige wijze om het leven waren gekomen? Het idee van een plaats van rendez vous leek hem uitgesloten. Trouwens, niemand zou toch rendez-vous geven op een plaats waar nog zo kort te voren een collega was doodgeschoten. Men moest hier iets hebben gezocht. Maar een geheime bergplaats voor ju welen of andere kostbaarheden kon je in zo'n hypermoderm gebouw, zon der geheime kastjes of beweegbare panelen, moeilijk verwachten. De in houd van alle kastjes was doodeen voudig. Ze hadden hun geheimen, maar dat waren de gewone schoolge- heimpjes: foto's van filmhelden, pakje sigaretten, hier en daar een gewaagd romannetje. Adam doorzocht in 't bijzonder het kastje van Shaista. Voor dit kastje was juffrouw Vansittart neergesla gen. Wat had zij gedacht daar te zul len vinden? Had de moordenaar het misschien uit haar handen gerukt, in dat korte ogenblik voordat juffrouw Chadwick ter plaatse was versche nen? Het geluid van naderende voetstap pen, buiten het gebouw, onderbrak zijn gedachtengang. In een wip stond hij, midden in de hal, een sigaret op te steken, op het moment dat Julia Upjohn in de deuropening verscheen. Zij aarzelde even. „Zoekt u iets, juffrouw?" vróeg Adam. „Ik wou graag mijn racket even weghalen." „Daar is geen enkel bezwaar tegen. De politieagent heeft mij hier even op wacht gezet," loog Adam. „Hij moest even naar het bureau terug." „Zeker om te zien of hij hier ook terug zou komen," was Julia van oor deel. „De agent?" (Wordt vervolgd) Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM '<k r- r- 't-réhVB. tii'i oude Moskou te bewaren stelt hij voor, in het centrum van de stad zones af te bakenen, binnen een straal van anderhal ve km van 't Kremlin geen gebouwen hoger dan acht verdiepingen te bouwen en bin nen een tweede zone van nogmaals 800 meter geen gebouwen van meer dan tien verdiepingen toe te staan. „Als men de wolkenkrabbers buiten de ze zones houdt zal in het centrum een soort amphitheater ontstaan waarvan het centrum zou worden overheerst door het majestueuze silhouet van 't Kremlin" aldus Oltarzjevsky. Hij spreekt met lof over de moeite, die de gemeentelijke planbureaus van Londen, Parijs en Stockholm doen om hun historische stadskernen ongerept te bewaren. Hij herinnert eraan dat Stock holm zijn bouwplannen voor de city heeft onderworpen aan een volksstemming maar onthoudt er zich van, dit openlijk aan te bevelen voor Moskou. MOSKOU (AP). Luide protesten worden in Moskou aangeheven in verband met plannen om het silhouet van het centrum der stad te bederven door de bouw van een aantal opdringerige wolkenkrabbers. „Doen wij geen afbreuk aan de betekenis van de oude gebouwen en benaderen wij niet het brooddronken Amerikaanse voorbeeld, dat gespeend is van traditie?", luidde de vraag van een der bestrijders van het wolkenkrabbersplan. Deze tegenstander is dr. Oltar zjevsky, een der voornaamste architecten van de Sovjet-Unie. Hij uitte de klacht, dat uitvoering van de huidige plannen voor een nieuwe bebouwing in het cen trum van Moskou het architectonisch effect van het Kremlin zou bederven. IN EEN ARTIKEL in de „Literatoerna- ja Gazeta" betoogde hij, dat ook de schoon heid van andere monumenten in het cen trum van de stad „overschaduwd en ver nield" zou worden door het wolkenkrab bersproject. Het grootste bezwaar van de architect geldt het enorme, twaalf ver diepingen en 6.000 kamers tellende hotel „Rossia" dat op het ogenblik ten oosten van het Kremlin in aanbouw is. Hij merk te op, dat het Kremlineomplex altijd om geven is geweest door lage gebouwen, die van alle zijden een vrij uitzicht lieten op dit architectonische meesterwerk. „Maar in onze tijd is zulk een panora misch uitzicht op het Kremlin alleen nog maar mogelijk van een beperkt aantal pun ten, die wij geleidelijk verminderen door hoge gebouwen in de binnenstad op te trekken," aldus Oltarzjevsky. „Bovendien zal het sierlijke silhouet van de kathedraal van Sint Basilius, dat zich vroeger vrij tegen het uitspansel afteken de, gedeeltelijk opgeslorpt worden door de achtergevel van het hotel," aldus de ar chitect. Oltarzjevsky fulmineert ook tegen het to renhoge hotel Moskwa, dat al in de derti ger jaren is gebouwd op het Rode Plein ten noordoosten van het Kremlin. Deze ko los overschaduwt volgens hem het grote uit baksteen opgetrokken Leninmuseum en het naburige historisch museum. ,Nu willen de plannenmakers het Mos- kwa-hotel uitbreiden tot het Sverdlovplein, aldus Oltarzjevsky hetgeen een grove inbreuk zou zijn op de harmonische een heid van 't plein, waarvan het domineren de kenmerk het nobele Bolsjoitheater is." ,En alsof dit nog niet genoeg was, wordt helemaal in het begin van de Gorky- straat een terrein bouwrijp gemaakt voor het wolkenkrabberhotel „Nation" dat 23 verdiepingen krijgt." Dat zou het Kremlin in het noorden in sluiten. OLTARZJEVSKY geeft het gemeentelijk planbureau de raad, zijn plannen om Mos kou een modern uiterlijk te geven nog eens te overdenken. Om de sfeer van het vrou- l^wvvvvvvvvvwvvvvvwvvvwvwvvvvwvvwvwwwvvvwvvvvwwvwwwvvvwwwvwwvwwvwwvw die de prostitutie bedrijven wen, die overdag onderwijs geven en 's nachts als „callgirls" fungeren.pas getrouwde huisvrouwen, die tippelen dat zijn zo enkele facetten van het pro bleem der naoorlogse prostitutie in Ita lië die genoemd werden in een rapport van de commissie voor de morele en maatschappelijke verdediging van de Italiaanse vrouw (CIDD). In dit onlangs gepubliceerde rapport wordt gezegd, dat, nu Italië betrekkelijk welvarend is geworden, armoede niet altijd de beslis sende factor is, die vrouwen tot prosti tutie drijft. „In vele gevallen geschiedt dit als gevolg van de morele armoede, die vaak gepaard gaat met een ontwrich ting van het huiselijk leven en gemis van liefde", aldus het rapport. COf. MAtTTN TOONDE* EEN OPMERKELIJK verschijnsel in de na-oorlogse periode is volgens het rap port, dat de gemiddelde leeftijd van de pu blieke vrouwen geleidelijk lager wordt. Het noemt gevallen van prostituées in Zuid-Italië het gedeelte van het land, waar de economische omstandigheden het minst zijn verbeterd die niet ouder wa ren dan elf jaar. Wat het noorden en het midden van het land betreft (waar een betrekkelijke wel vaart heerst) noemt de commissie voor beelden van vrouwen in goede maatschap, pelijke en economische omstandigheden, die prostitutie bedrijven. Jonge bruidjes. TOT DE aangehaalde gevallen behoren enkele onderwijzeressen en jonge bruidjes in goede doen. Hier was volgens het rap port geestelijke nood vaak de beslissende factor. Het voornaamste werk van de commis sie is, prostituées terug te brengen tot de normale maatschappij en haar daarin een plaats te verschaffen. Een van de grootste moeilijkheden is volgens de organisatie, de binding tussen de prostituées en de „madames" of koppe laarsters die van haar verdiensten léven, te verbreken. De commissie rapporteert, dat het rig jaar op zijn minst 5.000 prostituées in de normale maatschappij zijn terugge keerd. Slechts een gering percentage van de prostituées, aan wie door de commis sie hulp was aangebonden, had deze afge wezen. Duizenden echter hadden haar prak tijken vrijwillig opgegeven om een nor maal leven te gaan leiden. 33. De woorden van meneer Drom maakten indruk op de grijsaard. „Dat is de ware houding!" sprak hij waarderend. „Als U de klank kunt bewonderen van de knots, die U treft, is dat een bewijs, dat V zich boven de ongemakken van het stoffelijk lichaam stelt". Jo ris stond nog steeds aan zijn hoed te rukken, die hem. over de ogen was geslagen. Hij was op dat ogenblik niet in een stemming, om iets aan de knuppel te be wonderen, maar dit veranderde op slag, toen de klui zenaar op zijn wapen klopte en hernam: „Ja, deze knots heeft een gouden klank. Dat komt, omdat hij van puur goud is." Puur goud! Met een ruk bevrijdde Joris zich van zijn klemmend hoofddeksel. „Laat zien!" riep hij uit. Maar meneer Drom en de oude letten niet op hem; zij waren al op een ander onderwerp overgestapt. „Op onze tocht over dit eiland hebben wij met een dwergenvolkje kennis gemaakt," zei de ontdekkingsrei ziger. „Dat leefde nog in het stenen tijdperk. Bepaalde gebruiken deden me al vermoeden, dat zij met een hogere beschaving contact hadden. Behoort U soms tot een gemeenschap, die in het ...eh... gouden tijdperk leeft?" „Er is hier wel een nederzetting, die een ho gere beschaving heeft bereikt dan de dwergen," ant woordde de oude. „Maar ik hoor niet tot hen. Ik ben de kluizenaar, die de bron van de rijkdom bewaakt." „Aha!" dacht Joris. „Als de bewaker van de bron met een gouden knots rondloopt, moet de rijkdom ervan zeker de moeite waard zijn!" KORT NADAT Nikita Kroesjtsjev aan de macht was gekomen, werd de bouw van wolkenkrabbers verboden. De voorma lige leider van de Sovjet-Unie heeft her haaldelijk de hoge gebouwen, die Stalin in de jaren 1950-'53 heeft laten oprichten, economische en aesthetische flaters ge noemd, maar Kroesjtsjev zelf heeft in Moskou anno 1961 grote verontwaardiging gewekt toen hij het moderne, uit glas en aluminium opgetrokken „paleis der con gressen" lieten bouwen temidden van het Kremlineomplex. De twintigste eeuwse lij nen en vlakken van dit gigantische ge bouw, die oprijzen tussen de byzantijnse koepels en renaissancetorens van het Kremlin, zijn een dagelijkse belediging voor de goede smaak en esthetische gevoe lens van vele Russen. Vervolgens heeft Kroesjtsjev de archi tecten toestemming gegeven tot het op trekken van een aantal hoge gebouwen in de modernistische stijl van de westelijke metropolen. Hoge gebouwen, imitaties van fantasie loze westerse ontwerpen, begonnen in verschillende delen van de stad als padde stoelen uit de grond te rijzen soms vloekend tegen naburige houten gebouwen met de traditionele Russische versierin gen. Als een zijdelingse aanval op Kroesjtsjevs eigenmachtige manier om zulke problemen op te lossen, besloot Oltarzjevsky zijn klachtenregister met de eis, dat meer aan dacht moet worden besteed aan de denk beelden der architecten. De laatste tijd i» er in deze zaken een duidelijk gebrek ge weest aan openbare discussie, aldus Oltar zjevsky. Horizontaal: 1. Gemeente in Limburg; 4. lidwoord; 7. schaapkameel; 11. vogel; 12. hoofddek sel; 13. deel van het oor; 14. foefje (Ind.); 16. laag schoven op de dorsvloer; 17. in wendig lichaamsdeel; 18. vogel; 20. drie- tenige struis; 23. ha chelijk; 26. inwendig lichaamsdeel; 28. ge meente in Gelderland; 29. lusthof; 32. schijn, voorkomen; 33. kleine rozijn zonder pit; 35. telwoord (Eng.); 36. baan voor balspel; 37. voorzetsel; 38. koor; 40. wijnsoort 43. ly risch gedicht; 45. bij rivier van de Oker; 47. gemalin van de zeegod Aegir; 48. kuur; 49. riviervisje; 53. telwoord 54. ge meente in Noord- Holland; 57. open plein in een dorp (Z.N.); 59. mijnheer (Eng.); 61. koning van Israël; 63. vis; 64. in het midden (Lat.); 65. jongensnaam 66. nevel; 67. knopje op een priktol; 68. gebakken bouwsteen. Vertikaal: 1. berrie; 2. zwaardvis; 3. venster; 4. halsriem voor paarden; 5. eer; 6. gemeente in Limburg; 8. lelieachtig ge was 9. onbepaald voornaamwoord; 10. wiersoort; 15. soort van kabeljauw; 17. plaats in de schouwburg; 19. water in Friesland; 21. muzieknoot; 22. bekend ge bouw in Amsterdam; 24. man van adel; 25. meertje 26. inboorling van Nieuw- Zeeland; 27. dierentuin; 30. bloedgever; 31. plant; 33. bergplaats; 34. stapel; 39. meisjesnaam; 41. stad in Duitsland, resi dentie van het vroegere vorstendom Wal deck; 42. bijwoord; 44. spijstafel; 46. zijtak Elbe; 48. kan men uit drinken; 50. muziek noot; 51. bekende afkorting; 52. kleverig door vochtigheid; 53. niet echt; 55. voeg woord; 56. oogopslag; 58. streling; 60. we reldtaal; 62. kanton in Zwitserland. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor woensdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 20: De 13 beroepen waren: badjuffrouw, equilibrist, uitgeefster, rozenkweker, tap- danseres, serveerster, conservator, heren kapper, impressario, parelduiker, potte- bakker, electricien, registrator. Het beroep van 13 letters was: beurtschipper. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 20< f 7,50: A. C. Schepers, Ahomstraat 32, IJmuiden. 5,M. Ockeloen, Hugo de Grootlaan. 2, Heemstede. ƒ2,50: J. Visser, Neptunusstraat 4, Haarlem. BRENG DE BROER N06 EVEN NAAR M'N WERKKAMER TSJIAO TAi.. /'DAN WORDT DEZE ZAAK AANGEHOUDEN TOTDAT MEVROUW WEY IS OPGESPOORD EN HAAR GETUIGENIS GEHOORD'. MENEER WEV ZAL DE VOORMAN EEN SIGNALEMENT VAN Z'N VROUW VERSTREKKEN! HEEFT UW ZUSTER U EEN RECU VOOR DAT KISTJE JUWE LEN GEGEVEN,MENEER? EEN REQU?...WELNEE EDELACHTBARE ...ONDER FAMILIELEDEN...

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15