Consumentenbond scherp tegen beperking consumptievrijheid Katholieke werkgevers vóór uitkering-ineens BOUMANS Londense beurs reageerde gunstig op lagere rente blijf jong, blijf fit fiets! Dividenden Cj^ïnon&l Alphenaar Huurverhoging woningwetwoningen Optimisme bij NKWV over regeling bondsfondsen Leven fors duurder Bataafse in nieuwe NY Kort geding over sigarettenmerk Winst Metaverpa steeg 35 pet Scheepvaartberichten Geen minimum exportprijzen gladiolen i£*Tm Bij de spaarbanken weer forse overschotten EMS ving 7 min voor afgebrand K. en W. «JUNIOR Electronische orgels 1 jtjs VRIJDAG 4 JUNI 1965 17 Beter Canon Een volautomatische klelnbeeldcamera waarmee het fotograferen als-van-zelf gaat, is de Canonet Junior. De camera regelt zelf sluiter en diafragma en u stelt de afstand in op symbolen in de zoeker. Kan het eenvoudi ger en doeltreffender? De prijs ligt in ieders bereik: f175.- Wilt U meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend en vakantie! Canon-Camera's objectief bezien beter! Galeries FOTO BEVERWIJK BREESTRAAT 122 GROENELAAN 5 Tel. (02510) 24113 KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURLITZER LOWREY Uw fietsenhandelaar staat weer voor u paraat met een pracht-collectie nieuwe fietsen - §i%* Ü8W Gisteren op het Damrak WALL STREET: Herstelpogingen faalden Verhoging van de huren van woning wetwoningen voor gezinnen met hoge inkomens, zoals door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan minister Bogaers is gevraagd om de doorstroming naar duurdere woningen te bevorderen, zou neerkomen op een ontoelaatbare beperking van de consumptievrijheid, zo meent de Nederlandse Consumenten bond. Men zou dan namelijk iemand op grond van zijn gestegen inkomen iets ontnemen of onthouden. Het is volgens de Consumentenbond een foutieve rede nering zonder verder bewijs aan te nemen dat de bedoelde huurders alleen vanwege de lage huur in hun huidige woning blijven. Een aanzienlijk deel van hen zal dit echter (mede) doen, omdat het de burnt prettig vindt, of omdat de wo ning gunstig ligt ten opzichte van hun werk. Een ander bezwaar tegen het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is, dat het niet de rijke gezinnen zijn, die in woningwetwoningen huizen. Het gaat in de praktijk om mensen die zich net even boven de grote massa heb ben uitgeploeterd. Om hen dus, die een inkomen van f 15.000 of iets meer per jaar verdienen. Dezulken treft men inderdaad in woningwetwoningen aan. Neemt men aan dat de grootste groep van deze men sen inderdaad om de lage huur in hun woningwetwoning blijft, dan kan de vraag worden gesteld, wat er zal gebeuren, als hun huishuur van bijvoorbeeld 60 f 70 per maand wordt verhoogd tot 120 a 140 per maand. De kans, dat de betrok ken gezinnen tegen een huurprijs van 120 f 140 per maand een betere woning zullen kunnen vinden, is „miniem klein", want tegen dergelijke prijzen is als gevolg van de woningbouwpolitiek Van de centra le overheid en de prijspolitiek van de parti culiere bouwers vrijwel niets in een bete re uitvoering te huren. Een enkele maal is er iets beters te hu ren, maar dan tegen ongeveer f 300 per maand of hoger, hetgeen de bedoelde ca tegorie huurders niet kan opbrengen. Het gevolg van de door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bepleite maatre gel zal zijn dat de meer „welgestelde" huurders rustig blijven zitten en voor hun huis het dubbele betalen van hetgeen hun minder bedeelde buurman voor zijn pre cies gelijke huis betaalt, hetgeen de Con sumentenbond een allerminst fraaie figuur vindt. Een betere weg om het doorstromen te bevorderen zou volgens de bond gevon den kunnen worden als in het woningbouw programma van de overheid een veel gro tere plaats zou worden ingeruimd voor de bouw van huurwoningen in de prijsklasse van 125 tot 250 per maand in een zoda nige uitvoering, dat het betrekken ervan door iemand, die uit een woningwetwoning komt, als een verbetering wordt gezien. De Consumentenbond, die een en ander uiteen zet in zijn blad „De Consumentenginds," stelt hierbij uitdrukkelijk dat de overheid in deze niet lijdelijk kan blijven toezien, want er is momenteel geen sprake van particulier initiatief, dat in deze behoefte voorziet. Een voorbeeld van hoe het zou moeten noemt de Consumentenbond Assen, waar het gemeentebestuur een bepaald project (ratiobouw) met speciale voorzie ningen (isolering, geluidwering, centrale verwarming in het gehele huis enz.) be schikbaar stelt aan hen, die een goedkopere woning vrijmaken. Mr. P. M. H. van Boven, algemeen/' voorzitter van het Nederlands Katho liek Werkgevers Verbond (N.K.W.V.), heeft gezegd dat er wat zijn verbond betreft geen bezwaar bestaat tegen een uitkering-ineens. Hij zou echter graag zien dat de tijdstippen van uitbetaling in de bedrijfstakken worden geregeld in verband met de kaspositie van de be drijven. De N.K.W.V.-voorzitter ver wacht voorts dat volgende week woens dag, als werkgevers- en werknemers organisaties voor overleg bijeenkomen, vorderingen worden gemaakt met de op lossing van de onlangs zo hoog gelopen ongeorganiseerdenkwestie. En wel op grond van het werkgeversaanbod van fondsen voor scholings- en vormings werk van de bonden. Mr. Van Boven zei dit tijdens een toe lichting op het jaarverslag van het NKWV. Hij zou liefst niet alleen de datum, maar ook de hoogte van de uitkering ineens in de bedrijfstakken bepalen, omdat men zich in de ene branche minder strikt aan het maximum van 5 percent voor loons verhoging heeft gehouden dan in de ande re. Voor een verwerking van de uitkering in de lonen, zodat die ook in komende loonsverhogingen doorwerkt, voelen de ka tholieke werkgevers weinig. Over de ongeorganiseerden-kwestie, die tot een scherp conflict tussen de werkne mers- en werkgeversorganisaties leidde toen deze laatste weigerden geld te stor ten in fondsen waaruit vakbondscontribu tie zou worden terugbetaald, zei de heer Van Boven: „Er is bij de werknemers in tussen begrip ontstaan voor ons oorspron- kelijke aanbod. Misschien zal dit tot een oplossing lei' den op basis van de wederzijds gegroeide inzichten dat het in verband met toekom stige vraagstukken onverstandig zou zijn deze zaak te overtrekken." Zoals bekend hebben de werkgeversor ganisaties inmiddels een garantie-kas in gesteld om gezamenlijk de kosten van sta kingen te kunnen opvangen, zoals die zich al bij enkele bedrijven rondom de onge organiseerden-kwestie hebben voorgedaan. Die kas zal niet verdwijnen, maar verder groeien, aldus de heer Van Boven, die wel wilde vertellen dat veel werkgevers er reeds belangstelling voor hebben getoond, maar niet hoe sterk de kas is. Advertentie IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAS Advertentie In één maand tijd, van half maart tot half april, is de duurte in Nederland met 3 index-punten gestegen. Voor voeding be droeg de stijging omgerekend zelfs onge veer 6 percent. De toeneming was te wij ten aan prijsstijgingen van o.m. groenten, aardappelen, fruit, eieren, vlees en vlees waren, zomerhuisjes en vakantiepensions. Een en ander blijkt uit het gepubliceer de prijsindexcijfer van de kosten van le vensonderhoud van loontrekkersgezinnen met 4 personen met een inkomen onder de loongrens, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt berekend. De index steeg van 119 naar 122 (basis 1959-60=100) een maand tevoren was hij ook al twee punten omhooggegaan. Een deel van de duurtestijging is te verklaren door- buiten de normale sei zoensinvloeden het extra koude voor jaar. Ook begin vorig jaar deed zich een uitschieter voor. Toch bleef de doorsnee prijsstijging over het hele jaar binnen de 6 percent. Voor dit jaar is een gemiddel de prijsstijging van 4,5 percent verwacht. De Bataafse Petroleum Maatschappij N.V. in Den Haag en de Industriële On derneming Wavin N.V. in Zwolle hebben een nieuwe vennootschap opgericht onder de naam Wavin Internationaal N.V. in Zwolle, zo blijkt uit d e Staatscourant. Wavin Internationaal heeft een maat' schappij kapitaal van 5 min, waarvan 1 min bij de oprichting is geplaatst en in contanten volgestort. De Bataafse heeft hierin voor f 600.000 deelgenomen. De vennootschap gaat buizen, fittingen en andere voorwerpen uit plastic, metaal of andera materialen maken. Zal de Eindhovense N.V. Mignot en De Block haar nieuwe sigarettenmerk Fla menco uit de handel moeten nemen? De president van de Bossche rechtbank, mr. dr. H. Kramer, zal binnen 14 dagen een antwoord geven op deze vraag, nadat hi;i gisteren hoor en wederhoor had toegepast in het kort geding, dat Laurens uit Den Haag tegen haar Eindhovense concurrente had aangespannen. De bruine pakjes Fla menco inhoud 25 stuks, prijs 1,25 lijken met hun houtnerftekening en hun witte ovaal, volgens Laurens zoveel op Caballero, dat het kopend publiek er door in de war raakt. Bovendien heeft Laurens 6 seriemerken evenals Caballero, alle namen van Spaan se dansen. Hierdoor zou volgens de Haag se n.v. de naam Flamenco (een Spaanse dans) niet toegestaan zijn voor de sigaret ten van een concurrent. De gemachtigde van Mignot en De Block stelde daar tegenover, dat 4 van de 6 seriemerken van Laurens niet worden gebruikt en dat imitatie van verpakking volgens de hoge raad niet strafbaar is. De president van de Bossche rechtbank zal binnen 14 dagen uitspraak doen in dit kort geding. Advertentie BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.02—10.12; Canadese dollar 3.31'/;—3.36'/i; Amerikaanse dollar 3.58'/i3.621/,; Belgische frank (100) 7.231/!—7.281/!: Franse frank (100) 73.45—73.95; Zwitserse frank (100) 82.95— 83.45; Duitse mark (100) 90.00—90.50; Noorse kroon (100) 49.80—50.80; Deense kroon (100) 51.6052.60; Zweedse kroon (100) 69.5070.50; Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04; Portugese escudo (100) 12.55—12.70 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.98—6.13. De N.V. Metaverpa heeft in 1964, blij kens het verslag, een verdere stijging van de omzetten bereikt, zodat een belangrijk hoger resultaat werd behaald. De bedrijfs winst steeg 35 tot 468.000 346.400). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het divi dend te verhogen tot dertien (elf) percent en ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Metaverpa een jubileumdividend uit te keren van vijf percent in agio-aandelen. Het geplaatste kapitaal bedraagt onver anderd 780.000. De verkopen over de eerste vier maanden van 1965 vertonen een stijging van ca. 10 percent vergeleken met dezelfde periode van 1964. Abida 3 te Rotterdam. Acmaea 4 te Belroeth verw. Acteon 4 dw. Algiers n. Suez. Adonis 4 te Amsterdam. Adrastus 3 v. Suez n. Port Said. Alblasserdijk 3 v. Galveston n. Savannah. Alcor 3 te Marseille. Ameland 3 te Dublin. Ammon 4 te Port of Spain verw. Ampenan 4 te Le Havre. Amstelland 3 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Amstelmolen 4 te Basrah verw. Amstelsluis 4 te Madras. Annenkerk 2 v. Barcelona n. Valencia. Aristoteles 3 te Leixoes verw. Artemis 3 v. Houston n. New Orleans. Attis 3 v. Porto Limon n. Antwerpen. Baarn 4 v. La Guaira n. Guanta. Bali 3 v. Amsterdam n. Philippijnen. Balong 4 v. New York n. Barcelona. Batjan 4 v. Tripoli n. Beyrouth. Bengalen 4 te Vancouver. Beninkust 4 v. Freetown n. Antwerpen. Blitar 4 te Hamburg verw. Camerounkust 4 te Rotterdam. Camphuys 4 te Mukalla verw. Celebes 4 te Marseille verw. Ceres 4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Dahomeykust 3 v. Lagos n. Port Harcourt. Daphnis 3 v. Porto Plata n. Baltimore. Diogenes 4 te Port of Spain. Eemhaven 4 te Karachi verw. Esso Den Haag 3 te Rotterdam. Friesland 3 v. Amsterdam n. Stettin. Gabonkust 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Garoet pass. 3 Kaap Da Gata n. Antwerpen. Gulf Italian 3 v. Ahmadi n. Suez. Holendrecht 3 te Gdynia. Hoogland 3 te Rotterdam. Ittersum 4 te Jacksonville verwr Johannes Frans 3 v. San Nicolas n. Cruz Grande. Kaap Hoorn 3 v. Perth Amboy n. Porto Miranda. Kalydon 4 v. Hamburg n. Kopenhagen. Kara 4 te Lissabon verw. Karimata 4 te Napier verw. Kelletia 3 v. Stanlow n. Killingholme. Kenia 4 te Rotterdam. Kieldrecht 3 v. Rangoon n. Trincomalee. Kinderdijk 3 v. Miami n. Vera Cruz. Kopionella 3 v. Lavera n. Malta. Koratia 3 v. Liverpool n. Curasao. Kreon 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Laarderkerk 3 te Bahrein. Ladon 4 v. Georgetown n. Curasao. Lelykerk 3 rede Kuwait. Loosdrecht 3 v. Port Sudan n. Suez. Madison Lloyd 3 v. Penang n. Aden. Maas Lloyd pass. 3 Pantellaria n. Lissabon. Marne Lloyd 4 te San Francisco. Meaon 4 v. Amsterdam n. West Indië. Memnon 3 v. Aruba n. La Guaira. Neder Rhone 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Neder Weser 3 v. Honiara n. Sorong. Nestor 3 v. Hamburg n. Bremen. Nieuw Amsterdam 3 v. Cobh n. New York. Oberon 4 te Port of Spain verw. Overijsel 3 v. Port Said n. Tripolis. Palamedes 3 v. San Lorenzo n. Cristobal. Parkhaven 4 te Rotterdam. Philidora 4 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Prins Casimir 4 v. Le Havre n. Montreal. Purmerend 3 v. Oslo n. Rotterdam. Radja 3 v. Bremen n. Hamburg. Rempang 3 v. Port Said n. Alexandrië. Schouten 3 in Straat Formosa n. Shanghai. Senegalkust 3 v. Lagos n. Port Harcourt. Serooskerk 3 te Dar es Salaam verw. Servaaskerk 5 te Hongkong verw. Sinon 4 te Baltimore. Sinoutskerk 4 te Amsterdam. Sirrah 4 te Glasgow. Sioterkerk 4 v. Bremen n. Hamburg. Socrates 4 te Montreal verw. Stad Delft 4 te Sao Rogue verw. Stad Kampen 3 v. Vlaardingen n. El Ferrol. Stad Maastricht 4 40 mijl zo Taranto. Statendam 4 te Southampton. Stentor 4 te Izmir verw. Straat Colombo 3 v. Hongkong n. Durban. Streefkerk pass. 3 Straat Messina n. Genua. Sumatra 4 v. New York n. Tripoli. Theron 4 te Antigua verw. Tjikampek 4 te Tanga. Tjinegara 3 v. Colombo n. Bombay. Van Heemskerck 3 te Moji verw. Vasum 3 v. Lavera n. Port Said. Viana 3 v. Balik Papan n. Pulau Sambu. Vivipara 4 v. Anacortes n. Mamonal. Vlist 3 v. Kobe n. Nagoya. Woensdrecht 4 te Geelong verw. Woltersum 3 v. New Orleans n. Savannah. World Heath 2 v. Suezkanaal n. Rotterdam. Zaankerk 4 te Aden verw. Zonnekerk 3 te Hamburg. INTERNATIONALS VRIENDELIJKER, STAATSFONDSEN VAST Tegen de verwachting in is de stemming van de internationale waarden gisteren vriendelijker geweest ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Vergeleken met de laagste koersen van woensdagavond, wa ren de hoofdfondsen bij de opening zelfs aan de vaste kant. Ook de staatsfondsen- markt was vast, iets waarvoor de beurs de wenkbrauwen omhoog trok. Dit in verband met het feit, dat de Nederlandse regering de komende maan den een beroep op de kapitaalmarkt zal doen tot een bedrag van f 350 min, ofwel 150 min meer dan werd verwacht. Dit zou, aldus de beurs, een flauwe stemming voor de staatsobligaties tot gevolg gehad moeten hebben. De werkelijkheid heeft anders beslist. De staatsfondsenmarkt was vast. Dit hoofdzakelijk door vraag uit de pro vincie, terwijl daarnaast ook het buiten land met kooporders kwam aandragen. Verder voelt men er weinig voor om op het sterk verlaagde niveau in deze sector de stukken te verkopen. De verlaging van het Engelse disconto van zeven tot zes percent nam de beurs alleen voor kennis geving aan. Het was meer de vrees voor verdere inflatie, waardoor er meer koop orders voor de hoofdfondsen aanwezig waren ten opzichte van de voorgaande dagen. Naast de vraag van publieke zijde, (Von onze correspondent) LONDEN. De verlaging van het Britse bankdisconto van 7 tot 6 percent is maar ten dele een symptoom van een verbeterde monetaire situatie. Het is zeker een teken van vertrouwen, dat voor het eerst sinds de noodmaatregelen van oktober, die de nieuwe Labour- regering afkondigde, de dingen de goede kant opgaan. Het enige bewijs daarvoor is tot dusver de hoopvolle ontwikkeling van de betalingsbalans, die in april een overschot van 8 miljoen pond vertoonde en in mei van 59 miljoen pond. Zoals gemeld bereikten de reserves het hoogste peil sinds 2 jaar. Doch het is nog te vroeg om al hard te juichen. In de eerste plaats is de maand mei altijd een gunstige maand en in de tweede plaats was de record-rentevoet van 7 percent die nog nooit zo lang is gehandhaafd als nu, feitelijk overbodig geworden door de kracht van de kredietbeperkingen, die vol ledig van kracht blijven en zelfs nog zijn versterkt door de bemoeilijking van het afbetalingssysteem. In november werd de rentevoet op 7 percent gebracht om de afvloeiing van geld naar het buitenland te stoppen en de internationale bankiers, van wie de re gering totaal afhankelijk was, gunstig te stemmen. Maar het was een tweesnijdend zwaard, dat zoals kanselier Callaghan don derdagavond in het Lagerhuis verklaarde een nadelige invloed op de begroting, op de kapitaalinvestering en op de individuele burgers uitoefende. De maatregelen inzake de afbetalingen (een aanbetaling van 25 percent in plaats van 20 percent ingeval van auto's en mo torfietsen en 15 percent in plaats van 10 percent op huishoudelijke goederen met uitzondering van meubels, bedden en nog enkele andere artikelen waarvoor de 10 percent blijft gelden) vormen het sluit stuk van de reeds bestaande controlemaat regelen en beogen wat de automobielindu strie betreft tevens de binnenlandse markt te bemoeilijken ten bate van de export, De nieuwe rentevoet van 8 percent is nog steeds zeer hoog. De verlaging be tekent dan ook geenszins een laten vieren van de kredietteugel. De Londense beurs reageerde op het nieuws met een stijging van de staatsobligaties, maar voor het overige was de daling groter dan de koersverbetering. Geld blijft nog altijd uiterst krap. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft, in overeenstemming met het voorstel van de organisatie van gladiolentelers, besloten voor het komende seizoen de minimum-exportprijzen voor gladiolen af te schaffen. Het bestuur behandelde een verzoek van de Westduitse organisaties om het export verbod voor late tulpebollen zift 10 te la ten vervallen. Het gaat hier om betrekke lijk kleine bollen, waarover Duitse telers van tulpebloemen graag willen beschikken, Het bestuur besloot, zich op bepaalde voorwaarden bereid te verklaren tot in williging van het verzoek. Zo verwacht men van de Westduitsers steun in Brussel, waar de Europese commissie bezwaren heeft gemaakt tegen bepaalde regelingen van het produktschap. De Westduitsers hadden ook gevraagd om een verminde' ring van de exportmarge bij de uitvoer van bloembollen. Hierop zal het produkt schap echter niet ingaan. Advertentie otha wat—(Ai ï*t\ m-i 22% 1*36% 135% WZ— 33% ndTlfc i.rf.ift <?fft stad"!1 M w -am f? 13 f-, jfiï 7| toonde Zwitserland belangstelling speciaal voor Philips en in geringere mate voor Kon. Olie. Hierdoor steeg Philips ruim een gulden tot 131,20. .Kon. Olie was goed prijshoudend op 140,20. Unilever ver beterde een paar dubbeltjes tot 141.50. AKU ging twee punten omhoog tot 452. Al deze fondsen hadden tevoren een hoge opening te zien gegeven. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U449 Hoogovens Kon. Olie138.90-140 Philips 130.10gb-130.80 Unilever 140.50-140.70 K.L.M VERHANDELDE FONDSEN 3 juni 2 juni Totaal 399 Hoger 113 (28.3%) Lager 190 (47.6%) Gelijk 96 (24.1%) VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philip Unilever lste tijdv 447-448 2de tijdv. 447% 138.90-139 138.90 130.30 130.40 140.50gb-140.80 140.70 Slot- koersen 3 juni Slot- koersen 3 juni A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl -Am. Lijn K.N.S.M Van Ommeren Ned. Sch. Unie 3°/» Invest, cert.. 3%% Staffelt. 1947 5%% Ned. 1964 II Alg. Bank Ned. Amro Bank Holl. Bank Unie. Nat.-Nederlanden R. V .S- Robeco Interunie Unitas Albert Heijn Van Berkel Billiton II Bredero Brocades-Stheem. Bührm.-Tetterode Bijenkorf Centr Suiker Mij Curag. Handel Mij Ford Van Gelder Zn. Gist- en Spir.fabr Hatema Heineken Holec Hollandsche Beton 329 452 Internatio 307% 523 Kon Ned Papier 2651/< 131.05 Kon Zout-Ketjen 914 131.40 Lindeteves-J acob 163 140.10 MeNeBa 439 116% MiUler Co 343 glb 139 Naarden 516 114.20 Ned Kabelfabr. 348% 129 Ned Scheepsb Mij 95V4 124% Nijverdal-ten Gate 143 226% Ogem 104 141% Rotterd Droogdok 228 Scholten Foxhol 510 Stokvis Zonen 198 Texoprint 175 gb 98% Thomassen en Dr 500 283 Ver Machinefabr 146 62.40 Vredestein Rubber Wilton-Fijenoord 184 660% Wyers 494 702 Zwanenberg-Org 182 223 Aluminium Ltd. 31 190.50 American Motors 11% 456 Anaconda 66% 630 Bethlehem Steel. 35% 238V4 Cities Service. 75% 442 General Motors 100% 615 Kennecott Copper 10811 910 Republic Steel 41% 836 62V4 U.S. Steel 50 432 938 Boeke Huidek 235 124 168 317 Spaamestad 575 210 v. Waveren Gr.h 106 480 Nefo 102.50 314 633 2 juni 8 juni 2 juni 3 juni Atch. Topeka Baltimore Can Pacific Illinois Cent. N.Y Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem. Am. Can A.C.F Ind Am. Smelting.... Am T and T.. Am. Tobacco Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr Dup. dp Nem Eastm Kodak.... Gen Electr Gen Motors Goodyear T Voor de derde achtereenvolgende maal liezers behoorden Kennecott 3)4, IBM 31% 31% Amer. Motors 11% 11% 32% b 32% Int. Harvester.... 36% 36 58% 56% 89% 89 54% 53% Int T and T 58% 58% 52% 50% Kennecott 108% 105% 41% 40% Mont Ward...... 35% exd 35 36 35% Radio Corp....... 34% 34% 38 38 Republic St...... 41% 41% 50% 50 Royal Dutch 40% 40% 46 46% Sears Roeb....... 69% 69% 85% 83% Shell Oil 62% exd 63 57% 56V4 Soc Vacum. 85% 86% 69 69 Stand Br 76% 75% 37% 36% Stand Oil N.J. 77 77% 66% exd 66% Studebaker 22% 23 36 36% 76% 77 71% 71% Un Aircraft 76% 76% 48% 48% Un Corp. 8% 8®/4 56'A 56 Un Fruit 19% 19% 45% 45 65% 65% 41% 40% Us Steel 50 49 244% 244 Westingh.. 51% 508/8 79% 79% Wool worth 32 318/4 101% 100®/» 55% 54% 100% 101 K.L.M 42% 43s/8 52 51% heeft Wall Street gisteren een lager koers- peil te zien gegeven. Na een licht herstel in de morgenuren sloot de markt scherp lager. De nieuwe koersdalingen kwamen tot stand bij afnemende omzetten. Lucht vaartwaarden waren wederom in trek hetgeen resulteerde in een winst voor American Airlines van 2% en voor KLM van een halve dollar op 43%. Tot de ver- 4 en New York Central 1%. Van de 1373 verhandelde fondsen waren er 665 hoger en 428 lager. De omzet beliep 5.71 miljoen shares tegen 6.85 miljoen shares woens- De Dow Jones indices: industrie 899.22 4.84), sporen 200.42 0.45) en open baren nutsbedrijven 157.81 0.55). Mei heeft in tegenstelling tot april we derom forse spaaroverschotten te zien gegeven. Bij de RPS was het zoals gemeld positief spaarverschil 36.4 miljoen, maar ook bij de bondsspaarbanken waren de overschotten aanzienlijk. Opgemerkt dient te worden dat mei altijd een gunstige spaarmaand is in verband onder andere met het overmaken van de z.g. driemaan delijkse pensioenen. Bij de Spaart>ank voor de Stad Amster dam werd ingelegd 22.7 miljoen en 17.5 terugbetaald, een overschot dus van 5.2 miljoen tegen in mei 1964 4.9 miljoen. De Spaarbank Rotterdam gaf het record- spaarresultaat te zien van ruim 6.7 mil joen of wel 1.7 miljoen meer dan ver leden jaar in mei werd ingelegd. De Britse reserves zijn in mei met 181 miljoen pond sterling toegenomen tot 1021 miljoen pond sterling. Op het krediet van buitenlandse cen trale banken werd de vorige maand 392 miljoen pond sterling terugbetaald, de normale trans acties leverden een voordeel op van 59 miljoen pond sterling en op het internationale mone taire fonds (IMF) en Zwitserland werd 514 mil joen pond sterling of 1440 miljoen dollar ge trokken. De N.V. v.h. Eduard Goudsmit stelt aan deelhouders voor het dividend over 1964 te verhogen tot tien (zeven) percent. De N.V. Mijnmaatschappij Curagao stelt aandeelhouders voor een zodanige uitke ring over het boekjaar 1964 aan de beide trustmaatschappijen te doen, waardoor zij in staat gesteld worden 120 (v.j. 130) per bewijs van 10 certificaten uit te keren, terwijl houders ven winstbewijzen 4,47 (v.j. 5.43) per winstbewijs zullen ont vangen. De Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (E.M.S.) heeft meegedeeld, dat than» de schade ten gevolge van het afbranden van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen met assuradeuren is afgewik keld door uitbetaling van een bedrag van ca. 7 miljoen. Zoals reeds eerder werd bekendgemaakt is het gehele complex, waartoe ook het Odeontheater behoort, verkocht voor een bedrag van 5 miljoen aan het rijk en dé N.V. Stedelijk Belang.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17