WERELDNIEUWS V.S. zetten tegenslagen in de ruimte om in ongekende stunt Het was feest in Heerenveen Het uur van de waarheid slaat de Franse socialisten voor Defferre wil beslissing over partij-reorganisatie CeCm pyjamas s Van dag tot dag Durfalgeest doet het beste verwachten Omleiding Jordaan vrijwel stopgezet ^Praatótoel Ruim tweeduizend mariniers van VS uit Santo Domingo VERWARMING VRIJDAG 4 JUNI 1965 3 V J GOUDVISSEN Gebr. Veeninga Een Sunil was-team zorgde voor een verrassing bij mevrouw W. de Jong, Pres.Kennedylaan 16, Heerenveen. Mevrouw de Jong is een huisvrouw die haar vak verstaat en die hoge eisen aan haar tras stelt. Maar dit werd een waar witte-was- feest! Mevrouw de Jong zag duide lijk het verschil, nog nooit way haar was zó wit. Neem zélf ook deze wasproef. Sunil met ultra-waswer- king geeft het hoogste wit. Op tffe kenmerk voor kwaliteit 't «i CENTRALE voor de vijver. NATURALISTEN Jacobflnestraat 10-18 - Telefoon 13265 O. O. Gracht 62 - Haarlem - Tel. 11269 Dit zijn de „Blue Angels", Ameri kaanse marinevliegtuigen, die langs de gigantische koppen vliegen van Lincoln, Washington, Rooseveld en Jefferson, uitgehakt in de Rushmore- bergen. De beroemde luchtpatrouille van „blauwe engelen" komt deze maand naar Parijs ter gelegenheid van een Franse luchtvaarttentoon stelling op Bourget. Een golf van bloedige terreur teistert Kongo opnieuw, nadat de regeringstroe pen hun opmars tegen de rebellenconcen- traties van in Bondo en Boeta hebben her- vat. De slachtoffers zijn de sociale wer kers van Kongo, de missionarissen, die van oudsher een charitatief en humaan werk in de voormalige Belgische kolonie hebben verricht en gehoopt hadden dat hun goede bedoelingen een vrijbrief zou den zijn temidden van de politieke woe lingen. De Kongolese rebellen hebben in nun anti-westerse brooddronkenheid geen goe de bedoelingen van kwade kunnen onder- (Van onze ruimtevaartmedewerker LEIDEN Met een kwajongensachtige flair hebben de Amerikanen gisteren en kele teleurstellingen in de ruimte omge zet in een stunt: de start van de twee ruimtevaarders voor een vlucht van vier dagen werd vertraagd, direct na de start bleek dat de beoogde ontmoeting in de ruimte met de laatste rakettrap niet mo gelijk zou zijn en in de derde plaats was de ruimtevaarder White, op het vereiste moment niet klaar voor zijn uitstapje. Dat werd allemaal heel gewoon ver scheiden en een slachtpartij aangericht teld en vrolijk besproken door de radio onder mensen, die zij in iedere politieke en televisiecommentatoren, die deze spec- situatie en bij welke omstandigheden ook taculaire vlucht van A tot Z volgden voor hard nodig zouden hebben gehad. De me- een groot deel van de wereld. Al die te- dische diensten van missie en zending zijn leurstellingen werden goedgemaakt door ln Kongo altijd onontbeerlijk geweest, al het voor de mensen op de basis en voor waren die voor de prediking slechts een de miljoenen luisteraars bijzonder ener- middel om het vertrouwen en de vreed- verende uitstapje dat tijdens de derde om- zaamheid der bevolking te bevorderen. De wenteling volgde. razernij van primitieve wraakgevoelens White verliet zijn cabine en zweefde onderscheidt blijkbaar zelfs geen eigen ruim twintig in plaats van tien minuten belang meer, wanneer de hartstochten door de ruimte. Deze prestatie, die overi- losbreken. gens niet meer is dan een wat verlengde De onmacht van de Kongolese regering versie van de Russische primeur van tegenover deze gruweldaden is weer eens I achttien maart, toont duidelijk aan dat met het risico van mislukkingen, zoals bijvoorbeeld een deel van de experimen ten van de vlucht van gisteren, een veel groter teken van zelfvertrouwen. Wie de gesprekken tussen de beide ruim tevaarders tijdens het veel te langdurige uitstapje in de ruimte heeft gevolgd, houdt daaraan een herinnering van een verblijdende durfalgeest, die het beste doet verwachten van de Amerikaanse voornemens om de hegemonie in de ruim te te veroveren. TEL AVIV (AFP) De Libanezen heb ben het werk aan de omleiding van de toevoerrivieren van de Jordaan gestaakt. Dat is vrijdag in Tel Aviv meegedeeld. De werkzaamheden vonden plaats in het ge bied van Medjidje, enkele kilometers van de grens. Waarnemers zien hierin een reactie op een verklaring van president Nasser van Egypte, dat de werkzaamheden beter kun nen worden opgeschort, zolang het niet mogelijk is de werklieden afdoende te be schermen tegen eventuele Israëlische ver geldingsaanvallen. Wa. het werk in Syrië betreft is nu nog slechts één trekker in het betrokken ge bied bezig. duidelijk bewezen. De wanorde en anar chie in een gebied dat op geforceerde ma- Amerika tot minstens dezelfde prestaties in de bemande ruimtevaart in staat is als nier tot onafhankelijkheid is gekomen de Russen, terwijl de Verenigde Staten in hebben van de eerste dag dezer „vrij- de onbemande ruimtevaart een aanzien- heid" hoogtij gevierd. De moorden zijn lijke voorsprong heeft. ontelbaar, en daarvan zijn niet alleen Dit betekent overigens met dat de een „blanke uitbuiters en kolonisten het Qp de ander voorligt in de wedloop naar slachtoffer geworden, maar ook waarde- de maan, het hoofddoel van de huidige volle inheemsen en, zoals nu, mensen die ruimtevaart. Om daar een oordeel over althans een primitief begin van sociale te vellen zou de techniek van de deel- nemers moeten kennen en dat is nu een- sorg in Kongo hadden weten te vestigen. maal bij de Russen niet mogelijk. De toekomst van Kongo is donkerder dan zijn oerwouden. De uitroeiing van Wel worden gezegd dat de Amerr j kanen het aandurven alles openlijk voor iedere westerse voorpost betekent de ver- het oog en het oor van de wereld uit te nietiging van iedere vorm van beschaving voeren, terwijl de Russen een dergelijke en de terugkeer tot de naakte basis van publiciteit schuwen. Zij zijn pas bereid iets mede te delen wanneer eenmaal een kunstmaan met ruimtevaarders om een Afrikaans volksleven. Maar zelfs de primi tieve Afrikaanse cultuur van inheemse baan rond de aarde is gebracht of bij oorsprong is in Kongo tot aan de grond voorbeeld wanneer eenmaal een ruimte afgebroken, doordat dit land te lang en te vaarder uit zijn cabine is gestapt en daar sterk aan Europa gebonden is geweest om in weer is teruggekeerd. Men kan natuurlijk volhouden dat het beter is eerst met prestaties voor het een eigen eultureel patroon te ontwikkelen. De enige kans voor Kongo om niet ge- voetlicht te komen inplaats van met voor- heel en al terug te vallen in een lugube- nemens zoals de Amerikanen doen. Maar re primitiviteit ligt in handen van de centrale regering, die een moeilijke en bloedige zuivering zal moeten voltooien om het gehele gebied onder een begin van sociaal-economisch-politiek beheer te krijgen. Een lange, zware en duistere weg naar iets, dat „Kongo-eigen" zou kunnen worden genoemd, kan misschien uitmonden in een herstel en een con structieve opbouw. Maar voorlopig heeft de „vrijheid" van Kongo dit land een volle gemeente teruggezet in de tijd. Vrij wel nergens op de wereld heeft het abrup te nationalisme zulke desastreuze gevol gen gehad. anderzijds is de openheid waarmee de Amerikanen hun programma uitvoeren Advertentie Het genoeglijke en karakteristieke bloe- menfeest van Luilak heeft in onze contrei en een folkloristische aantrekkelijkheid die waard is behouden te blijven. Maar dat ge noegen wordt de laatste jaren wel sterk I vergald door de baldadigheid in nachtelij-1 ke uren en de uitwassen bij het „porren der luilakken". Onze jeugd weet ook in dit opzicht moeilijk maat te houden en een deel van haar verstoort dit traditionele 1 feest met "kwaadaardige dingen, die poli- tiezaken worden. Dat is niet alleen betreurenswaardig, I het is ook dom. Het is daarom zo dom. omdat die jeugd zelf van beginsel uit is op gezelligheid en niet op relletjes, maar zich door een handjevol belhamels laat meesle- I pen. Ouders kunnen wellicht in dat opzicht hun kroost wat meer karakter meegeven, als dit zich op pad begeeft. Als de jon gens en meisjes zich realiseren dat zij hun eigen plezier bederven, zieken en ouden van dagen ernstige hinder aandoen en an dermans eigendommen aantasten, zullen zij zich misschien inspannen om deze folk lore ook werkelijk tot een feest te maken. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS In het met rode vlaggen en emblemen opgedofte gemeentehuis van de Parijse voorstad Clichy is donderdag de beslissende veldslag begonnen tussen de socialistische partysecretaris Guy Mol- let en de kandidaat voor het Franse presidentschap Gaston Defferre. Diens plannen voor een Franse labour-party vor men de inzet van het gevecht. Voordat gisteren de S.F.I.O., de Fran se sectie van de socialistische internatio nale, haar vijfdaagse congres begon om zich over Defferre's project uit te spre ken, hadden de katholieke volksrepubli keinen het denkbeeld voor een sociaal-de mocratische federatie, waarin ook zij zou den worden opgenomen, officieel reeds aan vaard. Ook de radicalen hebben zich offi cieus bereid verklaard zich mettertijd on der hetzelfde gemeenschappelijke politieke dak te installeren. Maar juist die adhesie van beide par tijen is gisteren al een obstakel gebleken voor Defferre om nu ook zijn eigen par tijgenoten over de brug te krijgen. Oud premier Guy Mollet wenst de structuur en de dicipline van zijn partij niet prijs te geven in ruil voor een politiek con glomeraat, waarvan zoals hij meent Advertentie niemand de levenskracht tevoren kan garanderen. Sceptisch was gisteren in dit verband ook de bekende socialis tische oud-minister Jules Moch, die even eens vreest dat de oude partij die zijn ledental nog steeds ziet dalen haar eigen karakter bij een fusie zal verliezen. Defferre heeft gepoogd die vrees weg te nemen door te wijzen op het feit dat hij zijn oproep alleen tot geestverwante democraten had gericht. Ook de beschul diging dat hij de brug naar de commu nisten opblies door zich uitsluitend met de meer rechtse groepen te verbinden, wees,,hij met klem van de hand. Om met de communisten te kunnen onderhande len, aldus Defferre's repliek, zonder ge vaar te lopen door hen als satelliet te worden gekoloniseerd, moeten we ons po litieke gewicht eerst aanzienlijk zien te verhogen. Zodra de federatie op poten staat zul len we pas met enig succes naar over eenstemming met de communisten kunnen streven om dan de eenheid van alle linkse krachten tot een feit te maken. Van de ruim 75.000 leden die de socia listische partij nog telt, bleek gisteren on geveer de helft zich wel achter Defferre te willen scharen. De beslissende slag is echter nog niet gestreden. De argumen ten van Defferre zijn, verstandelijk ge sproken, zeker veel sterker d&n de ge. voelsmotieven waarop Mollet zich vooral beroept. Maar omdat het leeftijdgemid delde van de Franse partij-socialisten aan de hoge kant ligt jeugd was er in de zaal gisteren bijna niet te bekennen heeft Mollet vrij gemakkelijk spel om de oude leuzen 'van de klassenstrijd en de marxistische dogma's tegen Defferre uit te spelen. Waarop Defferre dan weer kan wijzen op de voorbeelden van het buitenland waar, in Engeland, West-Duitsland en Nederland, de politieke doorbraak ten gunste van het socialisme zich al veel eerder voltrokken heeft. Het is in 1945 inderdaad mede aan de tegenstand van generaal De Gaulle te wijten geweest, dat toen alle linkse krachten niet onder een politieke noemer konden worden gebracht. Door jouw verzet", zo viel Defferre gis teren tegen Mollet uit, dreig je De Gaulle een nieuwe overwinning in handen te spe len waarvan het socialisme zich misschien nooit meer zal kunnen herstellen. De kracht van Defferre ligt intussen minder in zijn oratorische talenten dan zijn in politieke inzicht en vooral in zijn karaktervastheid. Zo heeft hij gisteren nogmaals duidelijk gesteld dat hij geen genoegen zal nemen met een wisselvallig compromis om geit en kool te sparen. „Mijn federatieplan moet in zijn huidige vorm en in zijn geheel worden aanvaard of afgewezen. Bij een negatief antwoord trek ik echter, zo besloot Defferre, ook mijn kandidatuur voor het presidentschap in". Niet alleen voor de socialistische partij maar voor het hele linkse Frankrijk heeft, dank zij Gaston Defferre, het uur van de waarheid dus geslagen. Zondagavond zal men weten of de Franse tegenstanders van generaal De Gaulle als een eenheid zullen optreden om, na de verkiezingen voor het presidentschap in december, voor al ook voor de vernieuwing van het par lement in 1966, eindelijk in gesloten gele deren op te kunnen trekken. Ze zijn allemaal 't zelfde Alle mannen zijn kleinzerig, zegt mijn vriendin, als ze me weer eens uit voerig vertelt wat haar eega nu precies op dié plaats voelde, hoe hij van zijn stokje ging als hij een druppel bloed zag en hoe hij met een plattegrond in zijn vestzak de oorzaak van de kleinste hapering in zijn binnenwerk kon opsporen. Net als een monteur dat doet met een auto. Pietepeu teraar als hij is heeft hij alles met een nummer gemerkt. Op 27 klopt vandaag weer eens iets niet, dat zijn de galwegen, dus gauw een galtoevoerend tabletje slik ken, ook met numero 16 is het vaak hommeles, dat is de blindedarm. Ik snap niet dat hij die er niet uit laat halen, maar ik geloof dat het deprimerend zou werken, als hij niet helemaal kompleet is. „Geen mes aan mijn lijf" is dan ook een standaarduitdrukking van hem geworden. Ik heb Erika, de vriendin, dan ook vaak beklaagd. Ze is zelf erg flink en dan al tijd die zelfanalyses te moeten aanhoren moet wel het uiterste van je vergen. Ge lukkig heb ik het, wat dat betreft, stuk ken beter getroffen. Mijn helft is bepaald niet kleinzerig, integendeel, met het klim men der jaren wat kortademig geworden door het voortdurend meetorsen van een, naar zijn mening, bijna onzichtbaar em bonpoint werkt hij desondanks verwoed in de tuin, legt flagstones en snoeit heggen dat het een lieve lust is. Wel gaat hij zo nu en dan even uit het gezicht op een le ge kist zitten uitblazen om dan weer vol energie te voorschijn te treden, dz gevel beklimmend om de rozen op te binden. Laat hij nu nooit, nou nooit, misschien al les bij elkaar acht dagen in achttien hu welijksjaren in zijn bed hebben gelegen, met een klein griepje. Daarom trof het mij dezer dagen als een donderslag dat ik een facet aan hem ontdekte dat tot nu toe nooit in het oog was gevallen. Het was een zonning weekend en we zouden dat al kamperend doorbrengen. Ons caravan netje werd volgestouwd met fourage en alles en alles wat er nog meer allemaal bij hoort om een paar gezellige dagen te hebben. Nu was het de voorlaatste keer een druilerig kampje geworden, zodat we met een kletsnatte luifel en drijfnatte tent van onze dochters waren thuisgekomen, ach en hoe gaat dat dan. De natte spul len worden uitgehangen, omgekeerd en tenslotte opgevouwen en in een kast ge legd en verder vergeten. En toen wij al zo een vijftien kilometers van huis waren ontdekten we pas wat we vergeten hadden. Ik bad en smeekte om terug te rijden, maar hoe dom dat ik daar nu nog niet achter ben, mijn man reed onverstoor baar door en sprak maar vijf woorden ik denk er niet aan", en daarmee was 't basta uit punt. We moesten ons dus be helpen. De jongste dochter sliep in de au to en de oudste deelde met mij de twij felaar waardoor manlief op het smalle eenpersoonsbed terecht kwam, dat anders aan mij is voorbehouden. Door een fikse strandwandeling moe in de benen, sliepen we al gauw als rozen, tot in het holst van de nacht een paar krachttermen me plot seling overeind deden komen, hoestend en proestend, steunend en kreunend, zich wiegend in grenzeloos zelfbeklag, zat man lief op de rand van het vervloekte bed. Nu ga ik nooit met vakantie zonder een behoorlijke verbandtrommel, die ieder jaar weer met nieuwe medicijnen wordt aangevuld. Maar op zo een weekendje vergeet ik dat meestal, moet ik tot mijn schande bekennen. Toen mijn man me dan ook klagend om een aspirientje riep moest ik schuldig bekennen dat ze thuis in de badkamer lagen. Dof jammerend gooide hij zich op zijn zij, waarna mijn dochter en ik op blote voeten naar buiten gingen en in het natte gras de wateremmer zoch ten om daar zorgzaam een theedoek in te drenken en die op de verhitte hoofd uit te spreiden. Hete koffie dacht ik rade loos, zou dat niet helpen, nee nee daar daar blijft hij wakker van. Dan hete thee, daarvoor verkregen we zijn kreunen de toestemming. Wat was hij onredelijk, wij hadden geen flauwe notie van wat hij doormaakte, hij zou ons met gelijke munt betalen als wij eens ziek waren etc. etc. Mamma, hij solliciteert naar ons bed, merkte mijn dochter pienter op. Maar, dat vertik ik zei ik energiek. Wij kunnen toch onmogelijk met ons tweeën op die tachtig centimeter. De zieke wentelde zich voor de zoveelste keer klagend om, een een deken eraf of wil je er liever een bij? Ineens kreeg ik een helder ogenblik, zo maar midden in de nacht, in mijn tas zat nog een buisje zenuw stillende tabletten. Nu of nooit dacht ik terwijl ik er twee fijnstampte met de steel van mijn tanden borstel. Wat later luisterden we met op getrokken knieën, terwijl we van onze thee lebberden, naar een oorverdovend gesnurk dat ons eindelijk rust garandeer de Vandaag ligt hij lekker bij te komen, bedolven onder een stapel kranten en tijdschriften, pijpjes dampend. „Ik heb toch een ijzeren gestel", zegt hij voldaan als ik met de zoveelste hete groc naar boven kom. „Gelukkig wel", zeg ik pla gend, want je kneep hem als een lastige oude dief'. Jackie Piaff Ter dood. Kolonel Pierre Chateau-Jobert, leider van het zogenaamde geheime le ger (OAS) in het gebied van Constantine in Algerije, is door een Parijse recht bank bij verstek ter dood veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. In plaats van het gehei me leger vormde hij de contra-revolu tionaire beweging ter bestrijding van president De Gaulle's Algerijnse politiek. Tank. De V.S. en West-Duitsland zullen gezamenlijk een nieuwe tank ontwerpen, waarvan de bijzonderheden aan belang stellende NAVO-landen zullen worden verstrekt. Tevens is overeengekomen het UH-LD hefschroefvliegtuig van Ameri kaans ontwerp in West-Duitsland te gaan vervaardigen. Deze helikopter heeft 21 wereldrecords gevestigd. Het kan vijf tien mensen of twee ton nuttige lading vervoeren. Zwaar water. De Indische regering is be reid België dertien ton zwaar water te leveren uit een fabriek in Nangal. Het zal gebruikt worden als koelmiddel in de BR-3-reactor in Mol bij Antwerpen. Zwaar water wordt in de Sovjet-Unie, Noorwegen, de V.S. en India geprodu ceerd. Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van hetzelfde produkt opsturen en u krijgt een speld je van dat produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje! B.v. CELWA KWARTET, 4 verschillende kleu ren toiletpapier, totaal 1000 vel. Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen Advertentie CHICAGO (AP) President Johnson heeft opdracht gegeven 2100 mariniers uit de Dominicaanse republiek terug te trek ken. De Braziliaanse bevelhebber van het O.A.S.-leger (Organisatie van Amerikaan se Staten) had laten weten dat een ver dere vermindering van het Amerikaanse personeel verantwoord was. Na het ver trek van deze mariniers zijn er nog 14.000 Amerikaanse militairen in Santo Domingo, j De Organisatie van Amerikaanse Staten heeft een nieuwe vredesmissie naar de Dominicaanse republiek gezonden. Deze de legatie, die uit drie man bestaat zal de Dominicanen trachten te helpen een oplos sing te vinden voor hun problemen. De Sovjet-Unie heeft de Veiligheidsraad verzocht terugtrekking te eisen van de troepen van de O.A.S. Een vertegenwoor diger van secretaris-generaal Oe Thant schrijft in een rapport over de toestand op het eiland: „De bevolking wacht mét spanning op een politieke oplossing. Elke vertraging kan de spanning vergroten". Receptie. Ter ere van de Noorse premier, Gerhardsen, is in het Kremlin een re ceptie gegeven. Het bezoek van de Noor eindigt volgende week woensdag. Verkeersmoloch. Een recordaantal van 450 doden is het afgelopen „memorial day"-weekeinde bij verkeersongelukken in de Verenigde Staten gevallen. Daar naast verloren nog 115 mensen het le ven door verdrinking. Hatsjie. Arbeiders in Sydney (Australië) die zich bezighouden met vrachtgoed dat per vliegtuig naar het buitenland wordt gezonden, worden uitgerust met niespoeder. Dit naar aanleiding van twee recente gevallen, waarin immigranten met heimwee in speciaal daarvoor ver vaardigde kratten naar hun geboorte land zijn teruggevlogen. Men zal voort aan elke „verdachte" kist met nies poeder bestrooien om na te gaan of een mens in zit. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3