Leuke show op ouderdag huishoudschool IJmuiden m Chr. Interkerkelijke Stichting voor Bejaardenverzorging Stichting „Vespera" streeft naar oplossing van het bejaardenprobleem Ontspanning in de openlucht Duidelijkheid in het verkeer i Tweede kleuterschool in Oosterwijk Interessante expositie Velsense fotografen Havenberichten Raad Heemskerk keurde kredieten goed voor schooluitbreidingen ia»aaa PINKSTER- KRENTENBROOD BOUWPLANNEN TE IJMUIDEN I VRIJDAG 4 JUNI 1965 4 .1., na UIT OF THUIS Cano's, gevulde koeken, cakes, carrés of spritsen van AARTSEN'S BANKETBAKKERIJ Hoogovens-voetbaltoernooi van AARTS EN iets fijns AARTSEN'S BANKETBAKKERIJ 'sv 12 - mm if¥; Complex voor 300 bejaarden „Rode Klimrozen" spaarden voor de NOVIB op Kindercircus Schoonenberg" „Petange" Parkeren De leerkrachten en de leerlingen van de gemeentelijke huishoudschool aan de Troelstraweg in IJmuiden-Oost waren gis teravond aan het einde van de modeshow voldaan, maar moe. Vanaf tien uur 's morgens waren zij in de weer geweest tjjdens de traditionele ouderdag van deze huishoudschool. De klassen waren in feite kleine expo sitieruimten geworden, waarin werkstuk ken van de leerlingen tentoongesteld wer den. Alle facetten van het huishoudonder- wijs kwamen aan bod. Het vervaardigen van eigen kleding, het omgaan met de ve le huishoudelijke apparaten, de gezinsver- Advertentie Neem voor de PINKSTERDAGEN eens Stephensonstraat 72 - Telefoon 4713 De openbare kleuterschool in Ooster wijk te Beverwijk zal worden gesplitst in twee zelfstandige openbare kleuterscho len, die vrij ver van elkaar zullen liggen, namelijk een kleuterschool met twee klas sen in de thans in aanbouw zijnde bedrijfs ruimten in het uitbreidingsplan Zwaans- meer en een kleuterschool met twee klas sen in het complex hulplokalen tussen Italiëlaan en Waalstraat. In het kader van de planning van het aantal scholen in Oosterwijk is het de bedoeling een open bare lagere school en een openbare kleuterschool te vestigen in het Heems- kerkse gedeelte en dezelfde voorziening te treffen onder de gemeente Beverwijk. Zodra In het Heemskerkse gedeelte ge schikte schoolruimte beschikbaar is zal het bestuur over de tweede kleuterschool aan de gemeente Heemskerk worden overge dragen. De benoeming van een hoofdleid ster voor deze tweede kleuterschool zal geschieden in overleg met Heemskerk. B. en W. van Beverwijk vragen de gemeente raad hiermee in te stemmen. De leerlingen van de huishoudschool als mannequin tijdens de show van door haarzelf vervaardigde kleding. zorging, het bereiden van maaltijden en de lessen in algemene ontwikkeling, kon men aanschouwelijk volgen in de vele werklokalen, die deze school rijk is. De gangen van de school waren feeste lijk versierd met allerlei decoratiemateri aal, terwijl het marktkraampje in de hal direct na binnenkomst de aandacht trok. Leerlingen van de school verkochten daar ten bate van de ontwikkelingshulp in het kader van de Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB) ei gen werkstukjes. De allergrootste belangstelling trok zor als altijd de modeshow. Vooral de show om half negen 's avonds was goed be zocht. Sommige leerlingen, die de opmerkingen van de lady-speaker (de directrice, mej. van Rossum) goed ter harte genomen hadden, liepen als bijkans volleerde man nequins en dat tot groot enthousiasme van de vele aanwezigen. Belangrijker nog was echter wat ze showden, omdat alleen zelfvervaardigde kleding getoond mocht worden. Een uitgebreide collectie van baby-doll tot mantel kwam aan bod op deze leuke show. Mede hierdoor slaagde ook deze ouderdag géheel naar wens. Bij de voortzetting van het Hoogoven voetbaltoernooi werden donderdagavond de volgende resultaten bereikt: Flamingo's- R.W.M. 2-0 en Stokstangers-Het IJzeren Paard 4-1. Voor hedenavond staat de wed strijd Bonera's-Binnenhaven III op het programma. Advertentie KRENTENBROOD 2.50 met spijs 3.00 ROZIJNENBROOD 2.50 Stephensonstraat 72 - Teletpon 4713 De expositie van werkstukken van vier bekende fotografen in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan in IJmuiden (gehouden in het kader van een foto- en filmshow van Loek Anderson) trok gisteren veel belangstelling. De décorateur Nico Rasch had in samenwerking met de vakfotograaf Ben van der Kolk de artistieke mérites van het tentoongestelde werk van de foto grafen Gerard van der Sluis, Ross Th. van Heijst, Jaap Visser en Ben van der Kolk goed tot zijn recht laten komen. De spectaculairste fotograaf van het viertal was zonder twijfel Ross van Heijst. Zijn sfeervolle opnamen van het circusleven die technisch, artistiek en foto grafisch perfect te noemen zijn, „stalen de show". Duidelijk was te zien dat hier doorknede fotografen aan het werk geweest waren. Technisch waren de opnamen bijzonder goed, zodat voor een kritische beoorde ling alleen de kunstzinnige waarde van het werk in aanmerking genomen behoef' de te worden. Koos Ross van Heijst het spectaculaire circusleven in de piste als onderwerp, Ge raid van der Sluis zocht het meer in de natuurcomposities. Opname van deze IJ muidense „Uitgeester", die ook enkele werkstukken van zijn vrouw in zijn expo sé opgenomen had, waren het sterkst in de contrasten. De Velsenaar Jaap Visser zocht het meer bij de mens zelf. Zijn werken zijn als het ware kennismakingen met de mens, zoals die zichzelf aan anderen pre senteert. Of het nu aan de barkruk, op een doodnormale straat of op een markt is, telkens legt Visser de expressie van de ontmoeting vast. Opvallend is het dat er steeds meer dan één persoon door hem gefotografeerd wordt, terwijl de aanwezig heid van de mensen altijd duidelijk is. Niet zo duidelijk was dit bij de vakfoto graaf Ben van der Kolk. Ook deze IJmui- dense vakfotograaf zocht het bij de mens zelf. Duidelijk bleek dat de sterkste kant van deze fotojournalist zijn getruqueerde montagefoto's zijn, waarin hij zelf de har monie kan aanbrengen door montage. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Noord- borg, van Isnaes; Nabob, Antwerpen: Elisabeth Berger, Gent; Gré, Londen; Arabert, Kotka; Sherborne, Poole; Mercator, van Vlaardingen, voor IJmuiden; Henny T., Delfzijl; Leipzig, Antwerpen; Zaanstroom, Grangemouth; Ber- kelètroom, Grimsby; Pioneer, Londen; itónte- stroom, Hull; Velsk, Archangel; Gazelle, van Rochester, voor Koog a. d. Zaan; Spiekeroog, Hamburg; Trigon, Londen; Stanislas, van Rot terdam, voor IJmuiden; Afiena, Par, voor IJ muiden; Birknack, van Loriënt, voor IJmuiden; Thea, Poole; Bram, Dagenham; Tempo D., Lon den; Tilla Doris, Hamburg; Eminence, Londen; Lady Sarita, Rotterdam, voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Sleipner I, naar Hamburg; Calchas, Rotterdam; Sept Isle, Narvik; Mars, Rotterdam; Heinrich Gram- merstorf, Trinidad; Arjeplog, Oxelosund, van IJmuiden; Blitar, Bremen; Fram, Boston, van IJmuiden; Lady Sonia. Londen; Petajas, Hel sinki; Gabonkust, Hamburg; Mossville, Cork; Luja, Lulea; Gefle, Stockholm; Christiane Ol- dendorff, Leningrad; Catharine F., Aboe; Mare Liberum, Dagenham; Wanda, Gdynia, van Velsen; Friesland, Stettin; Amstelland, Buenos Aires; Timandra, Bilbao, van IJmuiden; Nord- holm, Bremer^ Herman Buisman, Aalborg, van Zaandam; Afiena, Hamina, van IJmuiden; Zus, Rotterdam, van IJmuiden; Emerald Isle, Glouchester; Viking, Le Havre; Bali, Londen; Innstein, Bremen; Arabert, Nordenham. Vrijdag kwamen te IJmuiden aan: Sinouts- kerk, van Antwerpen; Clothilda-M., Kristine- hamn. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Nardo, naar South Nelson; Medon, Curagao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Binnen enkele weken zal in de gemeen te Velsen definitief worden opgericht de Christelijke Interkerkelijke Stichting voor Bejaardenverzorging. De Stichting zal zich gaan toeleggen de naam zegt het reeds op de bejaardenzorg. De stichting is het reslutaat van het op dit terrein samengaan van vier kerkge- De gemeenteraad van Heemskerk heeft in zijn vergadering van donderdagavond korte metten gemaakt met de agenda. In nauwelijks drie kwartier hielden de raads leden het voor gezien, hetgeen de voorzit ter burgemeester H. Nielen de ondeugen de opmerking ontlokte: „Er zijn zeker veel heren die het tweede net hebben doelend op de uitzending op televisie van de voetbalwedstrijd Frankrijk-Argentinië. Overigens bevatte de agenda weinig aan knopingspunten voor een uitgebreide dis cussie. De gevraagde kredieten voor de Inrichting van de r.k. kleuterschool in het uitbreidingsplan Kerkbeek en voor de prot. christelijke lagere school in het plan As- sumburg werden vlot verleend, evenals een krediet voor de uitbreiding van de St. Adelbertus ulo-school. Algemene instemming had het voorstel van B. en W. van gemeentewege bij te dragen in de kosten van school- en be roepskeuzevoorlichting. Het aandeel in de ze kosten van de ouders wordt daardoor beperkt tot vijf gulden per onderzoek. Voorheen kostte hun dit vijftien gulden per onderzoek. Wethouder Van Herpen zette uiteen, dat hoewel in Heemskerk een juiste school- en beroepskeuzevoorlichting op tal van moei lijkheden stuit de tot dusver opgedane er varingen bijzonder gunstig zijn en hoop geven voor de toekomst. Bij het voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aankoop van vuilnisbakken en containers vestigde de heer Hulshof (kvp) de aandacht op de vervuiling in de omgeving van ijs- en patates friteskraamp jes door weggeworpen zakjes en andere verpakkingen. De voorzitter zegde toe de desbetreffen de exploitanten te zullen wijzen op de op hen rustende verplichting de omgeving van hun kramen schoon te houden. Er zal een scherper toezicht worden ingesteld om paal en perk aan het euvel te stellen. Zonder meer keurde de raad op een kre diet van 3000 goed voor de aanschaffing van een vlet ten behoeve van de Heems kerkse reddingsbrigade. De overige voor stellen van B. en W. werden in vlot tem po door de voorzitter „er door gehamerd" nootschappen in de gemeente Velsen (de gereformeerde kerk, de chr. gereformeer de kerk, de hervormde kerk en de oud-ka tholieke kerk) en de chr. woningbouwver eniging „Eigen Haard". Ontwerp tehuis Een commissie is thans bezig met het voorbereiden van plannen voor de bouw van een bejaardentehuis. Binnenkort zal worden begonnen met het maken van een schetsontwerp. Het tehuis zal, naar vrijwel met zekerheid vaststaat, worden gebouwd op de hoek van de Grote Beerstraat en de Dolfijnstraat te IJmuiden. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Velsen in principe reeds de toezegging ge daan tot het verlenen van steun voor het realiseren van dit tehuis. Advertentie kleine vloeroppervakte grote flessenruimte groot diepvriesvak Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 AsH !- jH. De arts P. J. W. van der Toorn uit IJmuiden, secretaris van de stichting „Vespera", welke zich onder leiding van dr. R. J. van Zonneveld reeds tien jaar bezighoudt met alle aspecten van het bejaardenprobleem, heeft enige plannen ontworpen die de op dit gebied heersende nood binnen afzienbare tijd aanzienlijk zullen kunnen verlichten. Deze plannen zijn inmiddels' door het stichtingsbestuur gesanctioneerd, zodat zij verder zullen worden uitgewerkt. Men is daarbij uitgegaan van het standpunt dat een belangrijk aantal be jaarden genegen is een deel van zijn zelfstandigheid prijs te geven, in ruil voor een ailes omvattende verzorging, waarbij elk risico dat zich zou kunnen voordoen zal worden opgevangen. De stichting denkt daarbij, naast de pro blemen rond de gezonde bejaarden, in het bijzonder aan de vele minder vali den die behoefte hebben aan voort durende verzorging en verpleging, zon der dat zij in ziekenhuizen kunnen wor den opgenomen. Op initiatief van de heer P. J. W. van der Toorn heeft de stichting met grote voortvarendheid, waarbij zij werd geassisteerd en ge adviseerd door enige deskundigen op het gebied van bejaarden- en verpleeg tehuizen, met een speciaal daarvoor samengesteld bouwteam plannen ont worpen die reeds in een vergevorderd stadium verkeren, waardoor het moge lijk is deze binnen een redelijke ter mijn te realiseren. Vandaar dat het bestuur thans de tijd acht gekomen deze plannen een zo groot mogelijke bekendheid te geven. Deze plannen omvatten de mogelijk heid tot huisvesting van driehonderd gezonde en zieke bejaarden van alle levensbeschouwingen, plus een dertigtal verzorgingsflats voor bejaarde echtpa- Waarschijnlijk zullen vele vakantiegangers bij het passeren van diverse Franse en Italiaanse stadjes wel eens een vluchtige blik hebben geworpen op enige meestal wat oudere heren, die zich op pittoreske marktpleintjes intensief bezighielden met het werpen van kleine, metalen ballen. Zo op het oog een weinig spectaculaire activiteit, ofschoon voor de beoefenaars toch spannend en boeiend genoeg om zich door niets of niemand bij hun spel te laten afleiden. ren, wier financiën voor het verblijf in een dergelijk gebouw voor beter gesi tueerden tekort schieten. Het voorlopi ge schetsplan met maquette en de be grote exploitatiekosten zullen in de tweede helft van juni aan het Velsense college van B. en W. worden voorge legd. Het bestuur van „Vespera" is ervan overtuigd dat het verwezenlijken van deze plannen de bestaande problemen voor een belangrijk deel zullen kunnen oplossen. Vandaar dat adhesiebetui gingen gaarne worden ingewacht bij het secretariaat van de stichting, Frans Naereboutstraat 70 IJmuiden-Oost. Een aantal meisjes van twaalf tot vijftien jaar, dat in Velsen-Noord als de „Rode Klimrozen" een evangelisa tieclubje heeft gevormd, verrichtte on langs een bijzonder sympathieke daad door voor de NOVIB-actie „Een gast aan tafel" ruim honderd gulden bijeen te brengen. Tien van deze meisjes be sloten namelijk een busje van deze or ganisatie mee naar huis te nemen, met als opschrift de vermelding dat voor twintig cent per dag een medemens kan worden gevoed. Daarbij kwamen de meisjes overeen voorlopig geen geld meer te besteden aan diverse snoeperijen, zoals patat en ijs, maar deze bedragjes in het busje te deponeren als bewijs, dat ook de moderne jeugd wel bereid is voor de hongerende medemens een klein offer te brengen. De pessimisten die meen den dat deze actie weinig positieve re sultaten zou hebben zijn wel zeer be drogen uitgekomen, want toen op een der clubavonden de busjes werden ge opend en de inhoud geteld, bleek dat de meisjes op deze wijze nog 101,40 bijeen hadden gebracht. Dit geld was niet alleen afkomstig van de „Rode Klimrozen" zelf, maar ook van de huis genoten, die dus kennelijk gaarne even eens aan deze actie hebben bijgedragen. De doortrekkende reiziger is dan even getuige geweest van een gezellig rondje „jeu de boule", welk spel in de ze landen vele tienduizenden enthousi aste beoefenaars telt. Sinds enige ja ren wordt getracht dit spel ook in Ne derland populair te maken, voorlopig nog met betrekkelijk geringe resulta ten, ofschoon het hier en daar toch wel wordt gespeeld. Onder meer in Velsen, waar de zondagswandelaar elke week in het fraaie park van „Beeckesteyn" enige heren met veel animo de voor geschreven attributen kan zien hante ren. Wanneer zij eenmaal om half elf zijn begonnen, weten zij bijna niet meer van ophouden, zodat de heren hier dik wijls om twee uur nog steeds worden aangetroffen. En als zij een enkele maal verstek hebben laten gaan, dan is het alleen omdat het weer al bijzon der slecht is geweest. Zij spelen dan „Petange", een der varianten van het jeu de boule, waar voor geen kostbare uitrusting wordt vereist. De spelers kunnen namelijk reeds met enige metalen ballen vol staan, van koper of staal vervaardigd, waarbij als voorschrift geldt dat zij van 700 tot 900 gram moeten wegen. Wel moeten deze attributen door kleur of versiering duidelijk van elkaar zijn te onderscheiden. Uit de deelnemers worden eerst twee partijen gevormd, die uit ongelijke getallen mogen be staan, mits zij over hetzelfde aantal boules kunnen beschikken. Vervolgens wordt een streep getrokken, waar de speler zich telkens achter dient op te stellen en daarna wordt met behulp van de „cochenette" een klein bal letje van palmhout het punt vastgesteld, dat de spelers zo dicht mogelijk met de aan het rollen ge brachte metalen bal dienen te benade- ren. Deze mag alleen „onderhands" en met gesloten voeten worden uitgegooid. De verdere spelregels laten zich ge makkelijk verklaren, omdat de punten telling verband houdt met het dichtst benaderen van het vastgestelde doel, waarbij de partij die het eerst dertien punten heeft behaald zich als overwin naar mag beschouwen. Er zijn nog wel enige bijkomstige spelregels om het ge heel niet al te eenvoudig te maken, maar met het bovenstaande is het jeu de boule toch wel zo ongeveer omschre ven. De heren die het spel geregeld op „Beeckesteyn" beoefenen zijn hierover buitengewoon enthousiast, onder meer omdat zij er een gezellige tijdpassering in hebben gevonden, welke hun in de openlucht ^en behoorlijke lichaamsbe weging en een massa plezier garan deert. Daarbij hebben zij zich gaarne bereid verklaard eventuele nieuwe lief hebbers de spelregels volledig bij te brengen. Men kan dus zondagmorgen om half elf zonder bezwaar een „boul- tje" komen gooien. Door het Nederlands Nationaal Kin dercircus uit Hoofddorp zullen zaterdag 26 juni op het hoofdterrein van sport park „Schoonenberg" in Velsen twee voorstellingen worden gegeven, waar van de opbrengst is bestemd voor de „SAKAR" (Samenwerkende Kinderbe- schermings Organisaties). Dit kindercir cus, dat onder leiding staat van de heer J. Roubos, is dank zij de steun van velen en de belangeloze medewer king van de „artiesten" niet alleen in staat zichzelf volledig in stand te hou den, maar het slaagt er daarnaast ook geregeld in gelden bijeen te brengen voor diverse charitatieve organisaties. Zo kon na de première van het nieuwe programma in Hoofddorp enige tijd ge leden nog duizend gulden voor derge lijke instellingen worden afgedragen. Nadere bijzonderheden over het op treden in Velsen zullen nog worden be kendgemaakt, omdat het programma in middels nog met enige nieuwe num mers wordt uitgebreid. Dit bestond reeds uit kunstwielrijders, een aantrek kelijk paardenummer, manipulators met een houten bal en de hond Doggy, die zich als een bekwaam ruiter liet kennen. Het verdient daardoor wellicht aanbeveling zaterdag 26 juni voor een middag- of een avondvoorstelling te no teren. Met het oog op de naderende vakan ties en het steeds intensiever benutten van de vrije weekeinden heeft de heer P. van Deenen, ambtenaar voor ver keerszaken in Velsen een voorlichtend artikeltje geschreven, waarbij hij dit maal vooral heeft gedacht aan hen, die voor een bepaalde periode een auto heb ben gehuurd en dus niet tot de gerou tineerde rijders mogen worden gere kend. Al behoeft nauwelijks te worden betoogd dat vele autobestuurders, die zich dagelijks op de weg bevinden, di verse wenken eveneens ter harte mo gen nemen. De heer Van Deenen schreef aldus het volgende: „Wij rijden dikwijls hard om onze be stemming zo spoedig mogelijk te berei ken. Voor en achter ons snellen ande ren met dezelfde bedoelingen voort en men blijft dan bij voorkeur zo dicht mo gelijk achter elkaar, in de veronderstel ling op deze manier harder op te schieten. Wanneer er behoorlijke af stand met de voor ons rijdende auto in acht werd genomen, dan zouden wij immers door andere wagen kunnen worden ingehaald en voorbij gereden, zodat deze zich bij de file kan invoe gen met als gevolg, dat wij weer een auto zijn achtergeraakt. Deze gedachte leeft helaas bij vele weggebruikers, die liever het risico nemen van een ketting botsing dan de voorgeschreven afstand te bewaren. Het te dicht op de voorganger rijden kan ook het gevolg zijn van de gedach te, dat op deze wijze sneller kan wor den ingehaald. Mis automobilist! Het is ook onder deze omstandigheden beter een behoorlijke afstand te bewaren, om dat men hierdoor meer gelegenheid krijgt op de eigen rijstrook te accele- ren. Dus sneller inhalen, korter verblijf op het gedeelte van het tegemoet ko mende verkeer en minder risico. Ook wordt van de automobilist altijd een duidelijke gedragslijn vereist. Niet alleen bij het rijden, inhalen en van richting veranderen, maar ook bij het stoppen. Als dit laatste niet te plotse ling moet geschieden, dient het achter op komend verkeer erop attent te wor den gemaakt dat moet worden geremd. De bestuurder dient dus geleidelijk zijn snelheid te verminderen, waarbij het rempedaal telkens even moet worden ingedrukt, zodat het andere verkeer door de rode stoplichten wordt gewaar schuwd. Ook bij het parkeren op de strook langs de rijweg moet de wagen zodanig worden neergezet, dat niemand in het onzekere kan verkeren of de geparkeer de auto al of niet vertrekt. Richt de neus van de wagen dus enigszins op de berm en laat bij het wegrijden duide lijk merken dat de bestuurder oplettend is. Het remlicht is voor de overige weg gebruikers dan opnieuw een veilig ba ken. Ook mag onbekendheid met de plaat selijke situatie nimmer een excuus zijn voor weifelen onder het rijden. In ge vallen van twijfel bij rechtuit of links af dient de auto op een veilige plaats langs de weg te worden geparkeerd, waarna rustig naar de juiste weg kan worden geïnformeerd of uitgekeken. Heeft de bestuurder eventueel de ver keerde richting aangegeven, dan mag hij nimmer op het laatste ogenblik be sluiten toch maar door te blijven rij den. Hij moet dan consequent zijn en de aangegeven richting ook werkelijk volgen. Na een blokje om te hebben ge reden kan hij zijn fout dan weer her stellen, zonder het overige verkeer in gevaar te hebben gebracht. De heer Van Deenen besluit zijn wenken met er nog maals op te wijzen, dat duidelijkheid in het Verkeer altijd en overal een der eer ste vereisten is. MAMMWWIMWMVIfWVWVinfWWVWtfM

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4