GOLDEN FICTION - voor ro kers wet een ei igen stijl Zuidvietnamese bevolking wil nog maar één ding: vrede Terug naar Suriname", eist congres voor de eenheid V.S. zullen zekere grenzen niet kunnen overschrijden UITGAAN IN HAARLEMss MORGEN RIPOLIH Strauss wordt niet vervolgd Milde straf voor blanke dynamiteurs Moeilijkheden aan de top in Sovjet-Unie? MET Johnson wil met de Russen samenwerken Pacificatiecommissie is ontbonden 111® SCHILDEREN v. DUIVEN BODEN N.V. VRIJDAG 4 JUNI 1965 Sovjet-Unie verwerpt VS-ontwapeningsplan Of u nu GOLDEN FICTION ^°fetulgen GOLDEN FICTION k> Qéén Virginia, van een exclusieve •™£lus"„. melanges 9èé'oü™ ^gesausde tabakken, van pure, ui y Rijp, vol smeek en tóch zachtl Murw Wereldconferentie voor ontwapening gevraagd Energieke vriend Ieder mens is wel eens niet-zo- f it-als-ander s. Maar gelukkig ia er King die, als een energieks vriend, u er prompt weer boven op helpt. Natuurzuivere King: het beste a dagelijkse middel is**. tvS ter opwekking en verkwikking'. „Dat zult u wel zien' tentoonstellingen aluminium jaloezieën NEW BERN (AP) Drie blanken hebben woensdag in New Bern in Noord-Carolina verklaard schuldig te zijn aan dynamiet- aanslagen op twee auto's bij een neger- kerk tijdens een bijeenkomst voor bur gerrechten op 24 januari. Zij zijn tot voor waardelijke gevangenisstraffen veroor deeld. Het zijn de 21-jarige Fillinghame en zijn 23-jarige neef Raymond Mills en de 35-ja- rige D. Mills, die door de federale agen ten is aangewezen als lid van de Ku Klux Klan. NEW YORK (AP) Bij de besprekin gen in de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties heeft de Sovjet-Unie de Amerikaanse resolutie verworpen, waarin bij de ontwapeningscommissie in Genève wordt aangedrongen op het opstellen van een verdrag waarbij alle proeven met kernwapens verboden worden, de produk- tie van splijtbaar materiaal wordt gestopt en wordt voorzien in de overdracht van dit materiaal voor vreedzaam gebruik, als mede in een beperking van de vervoer middelen voor kernwapens. Advertentie i GF GF (Van onze medewerker Georges Chaffard) Het ligt voor de hand dat het bevrijdingsleger in Zuid- Vietnam verder gaat met zijn eisen voor onderhandelingen met de Verenigde Staten dan de Noordvietnamezen. Zij zijn daadwerkelijk in de strijd betrokken en vrezen het slacht offer te worden van een diplomatieke machinatie. De Viet- cong is allerminst bereid zich voor het karretje van Hanoi te laten spannen. Twee jaar geleden zagen zij nog heil in een oplossing zoals voor Laos is getroffen. Het mislukken van die formule en de overtuiging dat de Vietcong inmiddels zo sterk is dat zij op eigen kracht kan overwinnen hebben hieraan een einde gemaakt. Veelzeggend op dit punt was het onderhoud dat ik heb gehad met de vice-president van het nationale bevrijdingsfront, Hoeyen Thanh Phat. Phat is een kleine magere man, die veel glimlacht. Hij heeft grijs haar, dat als een borstel geknipt is. Hij is ongeveer vijftig jaar. Vroeger was hij architect. Vóór hij bij de rebellen kwam, was hij actief in de door communisten geïnspireerde beweging voor de vrede. Hij is, breedsprakig en informeel, praat veel met zijn handen. Wij zijn alleen in een klein, somber vertrek. Geen „controleur" om notities te maken van ons onderhoud zoals gebruikelijk bij communisten. Dit onderstreept de positie van mijn partner. „Wij willen geen compromis", zegt hij, I dichtbij is. Op een kaart kan ik daarna 1 x j -i j onze route bijna reconstrueren. Maar het „dat de Amerikanen de mogelijkheid ^aderlid van het bevrijdingsfront dat zou geven ons te dwarsbomen. Waarom mijn begeleiding dan overneemt laat me zouden we hen nog concessies doen nu beloven niets openbaar te maken over de we zeker zijn van onze overwinning?" Nfats van onze ontmoeting en het gevolg- „Maar bent u.dan niet bang voor de Een'chauffeur en de gebrilde jongeman manier waarop de Amerikaanse inter- keren in de auto naar Pnom-Penh terug, ventie zich uitbreidt?" Wij gaan te voet verder over de fens. tt 1 i De hele dag en nacht lopen we door tot- „U moet niet geloven dat wij d el- dat we ejncjeiijk ergens in een dorp ont bewust het risico nemen van een nood- vangen worden door een groep gewapen- lottige uitbreiding van het conflict", de rebellen, antwoordt hij: „Maar wij zijn er van overtuigd dat de Amerikanen bepaalde vrvnjKneiu grenzen niet kunnen overschrijden". hebben nooit tijd gehad om te trouwen, ook al zijn ze bijna 40 jaar. Men kan zich nauwelijks voorstellen hoeveel zelfverloo chening of fanatisme er voor nodig is dit alles vol te houden. Onder leiding van deze guerrilla's heb ik verschillende dorpen bezocht, die in hun handen waren. De rebellen maken zoveel mogelijk gebruik van de bestaande socia le structuren (gefinancierd door Saigon) bijvoorbeeld scholen en hospitalen die ze laten functioneren volgens hun eigen aanwijzingen. In het begin stuit dit na tuurlijk op verzet maar op den duur gaan de betrokken onderwijzers, ambtenaren, enz. meestal wel door de knieën. Doordat veel artsen zijn uitgeweken naar de steden, moesten de rebellen wel zelf een soort „medische faculteit" in het oer woud stichten. Hoe een journalist uiteindelijk bij de Vietcong belandt? Ik was juist ongeveer drie weken in Cambodja. Op een avond kwamen een jongeman met een bril naar mijn hotel, hij verzweeg me zijn naam en functie. Hij zei alleen: „De leiders van De krijgers, die ik ontmoet behoren allen tot de regionale Vietcong-strijders. Dat wil zeggen dat ze 's nachts ergens een hinderlaag spannen maar overdag weer op hun rijstvelden ploeteren. Slechts enkele leden van het kader waren volle dig soldaat. Iedereen is gelijk. Verschillen in rang en tunctie. hij zei aneen. „ue leiuei» »»u iedereen is gelijk. Verschillen in rang het Vietnamese bevrijdingsfront hebben jjes^aan njet. Soldij wordt niet uitgekeerd, uw boodschap ontvangen. Zij verzoeken voor jje families van de strijders u geduld te hebben". Pas een paar weken .g er een steunfonds. In dit gedisciplineerd later zag ik de jongeman opnieuw. „Zorg leger js jecjer „erotisch contact" met de dat u morgen om half zes klaar staat. Een auto zal u komen halen „Waar gaan we heen? Wie zal ik ont moeten"? „Ik weet het niet. Ik kan u niets zeg gen". Op het afgesproken uur staat een oude zwarte Peugeot te wachten met de jonge man en een chauffeur. Wij rijden lange tijd in de richting van de Vietnamese grens. Ik herhaal mijn vraag: „waar gaan we naar toe?" leger is ieder „erotisch contact" met de kameraden van de vrouwelijke organisa ties uit den boze. Toch leven de getrouwde kerels vaak jaren gescheiden van hun vrouw. Sommi gen, die reeds met de Vietminh (voor 1954) tegen de Fransen hebben gevochten, „Amerikanen kunnen bepaalde gren zen niet overschrijden". grond te kunnen behouden, hebben vele boeren zich achter de Vietcong geschaard. Maar die goede stemming is verdwenen. De verhouding tussen bestuurders en on derdanen heeft zich hersteld, al zijn er nu andere heersers. De belasting- en dienst plicht voor de Vietcong zijn bijzonder zwaar. Daarbij zijn officieel tenminste de verplichtingen tegenover de regering in Saigon van kracht gebleven. Er heerst een afgestompte berusting: de Vietnamese boer heeft het na twintig jaar opgegeven zich nog te pijnigen over wat er op zijn grond gebeurt. Voor hem hoeft het allemaal niet meer. Het enige wat hem nog raakt is vrede en wel tot iedere prijs en onder welke meesters ook. Op de drempel gekomen staat hij klaar om voor de allersterksten te applaudisseren zelfs als dit Amerikanen zijn. OOK HET AMUSEMENT wordt op ideo logische basis verzorgd. Zo kan men bij voorbeeld 's avonds bij het licht van gas lampen jonge meisjes in uniform zien naai en onder het motto: „Kleren maken voor onze strijdende broeders". De verhouding tussen de Vietcong en de bevolking is lange tijd heel goed geweest. Dat kwam vooral door twee fouten van de regering in Saigon, die voledig sympa thie voor de rebellen in de hand werkten. In de eerste plaats vervolgde het regime van Diem alle oudstrijders van de Viet minh. De meesten van hen waren boeren en natuurlijk hebben hun families hun zij de gekozen. Ten tweede maakte de rege ring een einde aan de landbouwhervormin gen zoals deze door dezelfde Vietminh was doorgezet. Om toch de hun toegewezen „Terug naar Suriname", deze oproep aan alle ruim tienduizend Surina- mers in Nederland en elders, wordt op het ogenblik gedaan door een „Permanent Su rinaams congres voor de eenheid". Het congres is opgericht door vertegenwoordi gers van acht, samen ongeveer tweedui zend leden rijke, Surinaamse organisaties in ons land. Het uiteindelijke doel is „de vestiging van een vrije democratische republiek Suriname", maar men wil in de eerste plaats de solidariteit onder de Surinamers versterken, maatregelen beramen om het educatieve tekort in Suriname als gevolg van de migratie naar Nederland tot stil stand te brengen en op korte termijn Suri namers in groepsverband naar Suriname terug laten keren. Advertentie ZATERDAG EN ZONDAG van zéér unieke occasions van recente bouwjaren, alle zo goed- als nieuw, geheel aanrijding- en schadevrij. Op alle wagens 10.000 km of 3 maanden schriftelijke garantie. Speciale sportwagen showroom. AUTOBEDRIJF ,ST. BAVO' Specialist in Mercedes en Chevrolet. Westergracht 13 - Haarlem Telefoon 02500-20153 INKOOP-VERKOOP-TAXATIE LONDEN (AP) Victor Zorza, deskun- dige in Russische aangelegenheden van de „Guardian" heeft toenemende tekenen van een botsing gemeld tussen de twee belangrijkste mannen in Moskou, premier Kosygin en partijleider Brezjnev. In een exclusief artikel, waafin de jong ste Russische verklaringen over de econo mie worden geanalyseerd, zegt Zorza dat de moeilijkheden bestaan over de vorm van investeringen, die aan de zware indu strie moet worden voorgeschreven. Volgens Zorza schijnt Brezjnev druk uit te oefenen voor de „harde lijn dat de zware industrie volledige prioriteit moet hebben, terwijl Kosygin vermoedelijk van mening is dat de produktie van consump tiegoederen op de eerste plaats moet staan. NEW YORK (AFP) Joegoslavië heeft samen met 32 landen donderdag in de ontwapeningscommissie van de VN een ontwerpresolutie ingediend waarin wordt verzocht om het bijeenroepen binnen ui terlijk twee jaar van een wereldconferen tie over ontwapening. Ook niet-leden van de VN, zoals China en Oost-Duitsland, zouden voor deze conferentie uitgenodigd moeten worden. In een bij de oprichting opgestelde ver klaring staat onder meer dat men kiest tegen „de uitbuiting van buitenaf en in het land zelf en tegen de vormen van schijnbestuur en schijnontwikkeling die het Surinaamse volk misleiden en verder verarmen." Het comité is fel gekant tegen het aan gekondigde bezoek van koningin Juliana aan Suriname, om bij Affo Akka een stuw dam te openen. „Een Amerikaanse bauxiet-maatschappij krijgt de eerste 75 jaar 92 percent van de energie, die daar opgewekt wordt. Een Hollandse kolonie wordt hier een Amerikaanse kolonie," zo wordt gezegd. Advertentie Op een zeker ogenblik herken ik de om trekken van een plantage, die ik vroeger «ens heb bezocht, en ik weet dat de grens Advertentie BONN (Reuter) De openbare aan klager in Bonn heeft het onderzoek, dat in verband met de Spiegel-affaire van 1962 tegen de voormalige Westduitse mi nister van Defensie Strauss en twee van diens naaste medewerkers was ingediend gestaakt. De openbare aanklager zei donderdag geen basis te hebben gevonden voor de aanklachten die tegen Strauss, diens staatssecretaris Volkmaar Hopf en de vroegere Westduitse militaire attaché in Madrid kolonel Achim Oster waren inge diend. De beschuldigingen waren uitge bracht door de waarnemend hoofdredac teur van het Hamburgse tijdschrift „Der Spiegel", die destijds op last van Strauss in Madrid was gearresteerd. Vishal en Vleeshal. Tot 8 juni: „De jaren >40-'45". Openingstijden dagelijks van 9-5 uur (op woensdag, vrijdag en zater dag ook van 20-22 uur), zon- en feest dagen van 1-5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Edelsmeedwerk door Hans van der Heij den en kunstnaaldwerk van zijn vrouw Anneke van der Heijden. Tot 10 juni. Voorts permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum van Looy (Kamperlaan): Expositie van cultuur-historische diorama's (tot en met 4 juli, dagelijks van 10-17 uur, zon dags van 14-17 uur). In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein: In de maand juni tekeningen en grafiek van Jan Koning (dagelijks 10-18 u. en 20-24 u.). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Tot 20 juni „Oost en West", schilderijen en aquarellen van Hal Wichers. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat): Piet Wiegman en Henk Klein exposeren teke ningen (dagelijks van 12-5 u.). Tot 6 juni. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 u., zon en feestdagen 13-17 u.). Prentenkabinet: Expositie van poppen door Ma ja Alexan der en Trudy de Ruyter (tot en met 13 juni). Academie '63 (Koudenhorn): Tot 13 juni, openstelling der ateliers ter ken nisname van het werk der deelnemers (dagelijks, ook zondags, van 13-19 uur). Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Dagelijks van 9- 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zondags van 10 tot 17 u. Teylers Museum, Spaame 16: Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10-17 u., de eerste zon dag van de maand 13-17 u.). Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. (Zaterdag 14-17 u. of na afspraak telefoon 43644). Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Zaterdag 5 juni tot donderdag 1 juli: Beeldhouwwerken van Piet van Heerden en tekeningen en schilderijen van Wim Steyn. (Dagelijks van 9.30-18 uur, ook geopend op vrijdagavond van 7.30- 10 uur). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Stadsschouwburg (wandelgangen): Tot medio juni: beeldend naaldwerk en schilderijen van Hanne Meijer-De Heer. TONEEL Vrijdag 4 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereeniging De Kennemer Kunst Kring met „Ik zeg toch lekker niks". (Amateurtoneel) Dinsdag 8 juni, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Titus Brandsmaschool met „Goudhaar tje" (amateurtoneel). Donderdag 10 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De Letterlievende Toneelvereeni ging J. J. Cremer met „De kunst om te leven" (amateurtoneel). Vrgdag 11 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereeniging V.Z.O.D. met „Mijn vrouw is een gangster" van Jan Apon. Regie H. Nibbelink) (amateurtoneel). MUZIEK Dinsdag 8 juni, Grote of Sint Bavokerk, 20-21 uur: Orgelconcert door Simon C. Jansen. Woensdag 9 juni, Concertgebouw (turn zaal), 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van het Haarlems Muziekinstituut. Woensdag 9 juni, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van de Mu ziekschool Toonkunst. Donderdag 10 juni, Grote of Sint Bavo kerk, 15-16 uur: Orgelconcert door Al- bert de Klerk. Donderdag 10 juni, Concertgebouw (grote zaal), 20.15 uur: Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Zomerconcert o.l.v. Ma- rinus Adam. Solist: George van Renesse, piano. Programma: Von Weber, Rach maninoff en Schumann. BALLET Woensdag 9 juni, Minerva Theater (Heem stede), 20.15 uur: Optreden van de Zuid- amerikaanse balletgroep „Grancolom- biano". CABARET Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat): Vrijdag, zaterdag, zondag en maandag zingt Cobi Schreijer haar internationale repertoire. De Waag wordt daarna ge sloten tot begin juli. JAZZ Zaterdag 5 juni, Jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 uur: The Deals-Beat m.m.v. Albert Lot (basgitaar), Kees Sie- kerman (slaggitaar), Rob Boot (zang) en Rink van Santen (drums). Zondag 6 juni, Jazz-sociëteit Ekestos, Sta tionsplein 2, 20 uur: Trio Rob Franken m.m.v. Rob Franken (piano), Hans van Rossum (bas), Ruud Pronk (drums) en de gast Gijs Hendriks (tenorsax). Maandag 7 juni, Jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, Haarlem, 20 uur: „The Thunderrollers" m.m.v. Gerry Monte (zang en gitaar), Peter C. Labeur (gi taar), Hank J. Vanbakel (gitaar), Bert A. Huurman (gitaar) en Rob van Ispelen (drums). DIVERSEN Hotel Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek met internationaal ca baret. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 uur: Iedere zondag dansen op muziek van The Sunbeams. CHICAGO (AFP) Op een diner in Chicago heeft president Johnson donder dagavond gezegd, dat de Verenigde Staten steeds bereid zijn met het Russische volk voorwaarts te gaan op de weg van vrede en vooruitgang. Geen enkel Amerikaans belang is in strijd met het belang van het Russische volk. Beide volken wilden vre de. Geen enkel Russisch belang is ge diend met agressie of ondermijning, waar dan ook. De twee volken hebben elkaar nooit op het slagveld bestreden. „Er be staat vriendschap tussen hen en er kan ook een beter begrip ontstaan". „De Russische regering heeft verkozen de Russische openbare mening niet in te lichten over de vredelievende bedoelingen van de „vrije wereld", zo zei de Ame rikaanse president, „maar het Russische volk kent de prijs van een oorlog. Het wil de vrede en zijn vruchten smaken". Advertentie Dit is de soliste Margarita Navas. Zij danst de Carmentea, een Columbiaan- se dans. De Zuidamerikaanse dans groep „Grancolombiano" treedt op in het Minerva Theater op negen juni. De tournee is op vijfentwintig mei in Nederland begonnen met een voor stellingenserie in Theater Carré in Amsterdam. Op het programma staan dansen vermeld uit Panama, Peru, Venezuela, Ecuador en Columbia. „Grancolombiano" is een dansgroep, die een groot aantal Zuidamerikaanse volksdansen op haar repertoire heeft staan. Deze dansen hebben een spon taan en expressief karakter. Ondanks het folkloristische van deze dansen, merkt men toch, dat de invloed van het Westeuropese theater niet hele maal aan deze dansgroep is voorbij gegaan. Hernando Monroy is de inlei der van het door hem voortreffelijk geregisseerde programma. De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf De regering heeft besloten de pacifica tiecommissie te ontbinden. De commissie had onder het vorige kabinet de taak ge kregen een wettelijke regeling voor te be reiden inzake de bezetting van het tweede televisienet. In de beschikking van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk tot opheffing van de commissie wordt, met een verwijzing naar de re geringsverklaring van 27 april overwogen, dat de regering heeft afgezien van een afzonderlijke wettelijke regeling voor het tweede televisienet. De beschikking is aan de voorzitter en de leden toegezonden met een brief van minister Vrolijk, waarin hij uiting geeft aan de erkentelijkheid van de regering voor het zogenoemde interimrapport over reclame in de televisie en voor de wijze, waarop de pacificatiecommissie haar moeilijke taak die zij door omstandig heden buiten haar wil niet heeft kunnen volbrengen heeft aangevat.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9