Russisch Pinksteren in Haarlem A. van Leeuwen Gods beloften zijn vervuld Maandag een eredienst aan het Spaarne Gemeente in Haarlem Conferentie op De Haaf Beelden van een orthodoxe pinksterdienst oecumenisch publicist en ikonenmaker ZATERDAG 5 JUNI 1965 Erbij PAGINA TWEE ■&&£x (5*3 „Wij vieren Pinksteren en de komst van de Heilige Geest, vervulling van de belofte en verwezenlijking van de hoop. Welk een groot en eerbiedwaardig mysterie! Derhalve juichen wij: Eer zij U, Schepper van het heelal" (vers van de kleine Vespers). In de eigen taal Bomen, gras en bloemen A. van Leeuwen -Het pinksterfeest in de oosterse kerk is niet een soort eeuwige Drieëenheid van de Vader, Zoon en Heilige Geest, sluitstuk, een apotheose waarmee de paastijd afgesloten Reeds zeer vroeg kreeg het pinksterfeest, dat van de vierde wordt zoals een feest met een grandioos vuurwerk eindigt. eeuw af in Jeruzalem werd gevierd (aanvankelijk als een Het pinksterfeest is de voortzetting van de opstanding van herdenkingsfeest van de nederdaling van de H. Geest op de Christus, een voortzetting van Zijn verlossing, waarvan de apostelen) het karakter van het feest van de H. Drieëen- volheid door de Heilige Geest geopenbaard wordt in de heid. Sobornaja Tzerkov mi;*»* Om dit enigszins te kunnen begrijpen, moeten wij teruggaan tot wat wij zou den kunnen noemen „het eerste pink sterfeest" dat wij in Genesis 1 beschre ven vinden. „De aarde nu was woest en ledig en duisternis was op de afgrond en De Geest Gods zweefde over de wa teren. „Nadat God gesproken had .„er zij licht.werden het heel al, de planten, dieren en mensen ge schapen. God zag toen „dat alles goed" was. Dat alles niet lang goed gebleven is, weten wij en merken wij nu nog. De mens werd wijs en eigenwijs en ver stoorde de goddelijke Wijsheid en de harmonie van de schepping. Opdat alles weer goed zou kunnen worden, is het Woord („er zij licht"!) Vlees gewor den, heeft „in de duisternis geschenen" en „onder de mensen gewoond", om prompt door de mensen omgebracht te worden op een kruis. Maar de mens had niet het laatste woord; dit bleek uit de Opstanding van het Woord, die de mensen, zelfs de discipelen met sprakeloosheid vervulde, zó zelfs dat zij het amper konden geloven. Nadat op Hemelvaart het Woord tot de Vader was teruggekeerd, kregen de discipelen de spraak terug, en wel de spraak van de taal van God en zijn Wijsheid". „En zij werden vervuld van de H. Geest en begonnen te spreken met andere talen die de Geest hun ingaf" (Hand. 2:4). „katholiek" (in het Credo) geniaal ver taalde door de woorden „Sobornaja Tzerkov". „Sobornaja" is afgeleid van het werkwoord „sobiratj" dat betekent: éénmaken, verzamelen". De Kerk is een „sobornostj" d.w.z. een toestand van diegenen die samen verenigd zijn, het geen slechts bij benadering te vertalen is door: „veel-eenheid". In deze veel-eenheid heeft de Kerk niet alleen de mensheid betrokken, maar heel de schepping. Op het Pink sterfeest krijgen de bomen, het gras en de bloemen hun beurt. De kerken zijn versierd met bloemen met berketakken (de berk is de „nationale boom" van Husland) en de gelovigen houden tij dens de dienst een tuiltje bloemen in de hand. De grond van de kerk is met vers gras bedekt. Wanneer dan de priester na de con secratie van de heilige offergaven de woorden zingt: wij offeren u het uwe voor alies en voor allenzijn dit de woorden van een mensheid die Gods taal weer heeft gehoord en begre pen en Hem weer kan antwoorden in haar eigen taaldankzij het pinkster mysterie. Ook in het bescheiden kerkje aan het Spaarne zullen deze woorden weerklin ken temidden van een kleine groep trouwe gelovigen, waarvan sommigen nog van hun verre vaderland dat voor de Russen zo kernmerkend gevoel voor „sobornostj" in zich meedragen, een gevoel dat de westerse mens nooit 'ten volle zal kunnen begrijpen. Hun..gelief de „Batousjka" de Archimandriet Dio- nysios, spreekt deze woorden niet uit als een formule, maar als een bele ving, een beleving waarvan zijn hele houding als de meest markante figuur van de Orthodoxie in Nederland getuigt, een diep doorleefd gevoel voor „sobor nostj" dat telkens weer door zijn oecu menische openheid voor andersdenken den, zowel katholieken als protestanten bewezen wordt. De Russlsch-orthodoxe kerk heeft nu al vijf .jaar een gemeente in Haar lem, Onder leiding van „oudste" Nadja Dubbe en secretaresse Katja Binnerts heeft zich een intensief leven in deze groep ontwikkeld. In de kerk op een woonschip tegenover de Spaarnekerk worden regelmatig diensten gehouden. Maandag is dat om half elf het geval. Russisch-Japanse oorlog. Evenals haar man' overleefden zij de gevechten, waar bij de grootvader liefst driemaal werd gewond. Kijk maar, het bloed zit nog achter op de ikoon". Een ikoon heeft een heel andere func tie dan een westers heiligenbeeld. On der andere wordt ervan verteld, dat de Christusfiguur ongerept blijft. „Vaak zag men bij ikonen, dat ze helemaal verkleurd waren," zegt de heer Van Leeuwen, „maar dat de kleuren van de Christusfiguur zich herstelden. Ook de atheïsten hebben nooit een goede ver klaring kunnen vinden." De heer Van Leeuwen is een oecu menisch denkend man. Zo geeft hij on der meer les aan het philosophicum van de Karmelieten. „Er komt steeds meer wederzijds begrip," zegt hij tevreden. In het bijgaande artikel heeft hij ge probeerd de Russisch-orthodoxe denk wijze, speciaal wat het pinksterfeest be treft, uiteen te zetten. Op het Nederlands hervormde vor mingscentrum „De Haaf" in Bergen wordt van 21-26 juni 'n conferentie ge houden voor predikanten en geestelij ken uit verschillende kerken. Het doel van deze conferentie is twee-ledig: een confrontatie met het jodendom en de joodse traditie, en bezinning op de problemen rondom het funktioneel bijbelgebruik. Als centraal onderwerp in de conferentie geldt: „de menselijke aard van de waarheid en de moderne secularisatie." Deze conferentie is een gevolg van de in 1964 gehouden bijeenkomst onder lei ding van prof. dr. David Flusser, waar in werd uitgesproken, dat een oecume nische ontmoeting zonder een gesprek met Israël geen zin heeft. De organisa toren van de conferentie, die nu wordt gehouden, willen deze gevolgtrekking waar maken en realiseren. Tot deze conferentie worden uitgeno digd predikanten en geestelijken uit ver schillende kerken, medewerkers aan de theologische faculteiten of seminaria, leraren in het vak „cultuurgeschiedenis van het christendom" aan middelbare scholen of kweekscholen, en andere be langstellenden. De conferentie staat onder leiding van een commissie, bestaande uit: ds. K. H. Kroon; drs. H. van Praag; ds. M. A. van Rhijn. Natuurlijk werd hun taal toen niet door iedereen begrepen en soms verkeerd uit gelegd. Sommigen „ontzetten zich en werden twijfelachtig"; anderen zagen er geen probleem in en verklaarden spottend „zij zijn vol zoete wijn. met andere woorden: stomdronken. Na twintig eeuwen christendom is dit dik wijls n6g zo. Evenwel blijft het feit be staan dat ieder hen hoorde spreken „in hun eigen taal". Hierdoor werd een har monie hersteld in de spraakverwarring die sinds de bouw van de foren van Babel was ontstaan waardoor de men sen niet alleen Gods taal, maar ook eikaars taal niet meer verstonden. Deze herstelling van een mogelijke harmonie tussen Schepper en schepsel is de diepere zin van het pinksterfeest. De twee foto's geven beelden van een pinksterdienst in de Russisch-ortho doxe kerk aan het Spaarne in Haar lem. Boven ziet men de verering voor de Ikonostasis, onder begroet archi mandriet Dionysios de gelovigen. Dn kerk is versierd met bloemen, op de bodem ligt gras. Zo zal het ook maandag weer zijn. r,1r-m-1-rr-n r .i wwwwwyjw m-nnnnnnnnnnqmnirnmtmnnnn, Russisch-orthodoxe huiskapel in de woning van de heer Van Leeuwen, Er is een tijd geweest, dat men in kerkbladen niets of vrijwel niets over politiek kan lezen. Daarin is verande ring gekomen. Men ziet in dat de kerk in de Wereld moet staan, dat zjj niet afzijdig kan blijven bij de gedachten- wisselingen. Na het teleurstellende Tweede-Kamerdebat over Vietnam is het verfrissend om te lezen hoe ds. J. van Dam in het baptistenweekblad „De Christen" de zaken heel duidelijk stelt. „Vivisektie" noemt bij het Amerikaan se optreden. Dit schreef ds. van Dam: President Johnson van Amerika heeft eens, niet zo lang geleden nog, ten aan- schouwe van persfotografen zijn hond bij beide oren opgetild. „Dat kan geen kwaad", was het presidentiële bescheid maar desondanks kwamen vele dieren beschermers in het geweer tegen deze „dierenmishandeling" en het regende protesten. Daaraan moesten we denken toen we dezer dagen lazen, dat ambtenaren van het Pentagon, het Amerikaanse oorlogs ministerie, tegenover een redakteur van The New York Times en dat is echt niet zomaar een krant! hadden toe gegeven, dat op het ministerie de oor log in Vietnam beschouwd werd als een „oorlogslaboratorium," waar taktische theorieën en nieuwe (ook chemische) wapens konden worden getest. Nu is het inderdaad waar, dat de oorlog die Amerika in Vietnam voert bepaald niet de algehele instemming van het Amerikaanse publiek schijnt te hebben, maar dat die oorlog werkelijk aanleiding heeft gegeven tot een stroom van verzet en protest kan men moei lijk zeggen. Hetzelfde geldt trouwens ook van Amerika's westelijke bondge noten elke stem ertegen wordt dade lijk uitgelegd als kryptokommunis- tisch! En is ook eigenlijk te onzent het afkeurend geluid van de Wereld raad van Kerken niet doodgezwegen? Wat op 't ogenblik in Vietnam plaats vindt is vivisektie. Ons woordenboek geeft als de betekenis daarvan: „Het nemen van anatomische en physiologi- sche proeven op levende dieren". Die proeven worden genomen in het belang van de menselijke gezondheidszorg en men mag aannemen, dat de impone rende vooruitgang van de medische we tenschap voor een groot deel te danken is aan de mogelijkheden die de vivi sektie biedt. Tóch roept de vivi sektie (op dieren dus) weerstanden op. Er is zelfs een niet onaanzienlijke anti- vivisektie beweging en we kunnen ons de motieven van die beweging al de len we die niet helemaal voorstel len. In Vietnam wordt vivisektie gepleegd niet op dieren maar op mensen. Op mensen zoals wij, en op kinderen zoals onze kinderen. Op hen wordt het effekt van nieuwe wapens beproefd. Alsof het ratten zijn. En wat doen wij? Komen we alleen maar in geweer als Johnson zijn hond bij beide oren op tilt? Zijn we alleen maar anti-vivisektie zolang het om dieren gaat? Zwijgen be tekent mede-schuldig staan. Mede-schuldig aan de praktijken van dit oorlogslaboratorium. We weten wel, dat onze stem zo goed als geen draagwijdte heeft, maar toch willen we er ook hier onze afschuw over uitspreken: Wat op 't ogenblik in Viet nam gebeurt en op zo cynisch-openhar- tige wijze wordt erkend is God- en mensonterend. Wee het arme volk van VietnamI De schrijver van het bijgaande arti kel, de heer A. van Leeuwen, is een zoon van de protestantse theoloog J. A. C. van Leeuwen. Hij werd na de oor log rooms-katholiek, maar via de unia- ten kwam hij in de Russisch-orthodoxe kerk. Zijn voornaamste hobby is het maken van ikonen, waarmee hij dan ook alle muren van de huiskapel in zijn woning heeft volgehangen. Vol enthousiasme kan de heer Van Leeuwen, die een ijverig publicist is, met als voornaamste onderwerp de Sla vische theologie, over deze ikonen ver tellen. In de kapel hangen tal van „Ri- sa"-ikonen, die alleen hoofd en handen tonen, en „oklad"-ikonen, die de gehele figuur voorstellen. Zeer bijzonder is met name de „Iwerskaja"-ikoon, die de Moeder Gods voorstelt en bescher ming biedt tegen gewelddadige dood. Iwerskaja-ikoon. De heer Van Leeuwen heeft de ikoon in Berlijn van een gewezen Duitse lui tenant van de pantsertroepen gekre gen. Deze was in Wenen ingekwartierd geweest bij de weduwe van een Oosten rijkse officier. Toen hij naar het oost front ging bleef de weduwe hem schrij ven. De luitenant stond eens in de rij om zijn veldpost in ontvangst te nemen, toen het signaal weerklonk dat zijn on derdeel in de aanval moest. Hij stak de post bij zich maar was toch te laat om nog in zijn eigen voertuig te stap pen, en koos daarom een ander. Vrij wel onmiddellijk zag hij hoe zijn eigen pantserwagen getroffen werd en explo deerde. Hij overleefde de slag en toen hij 's avonds zijn post eindelijk kon openmaken zag hij daarbij de Iwerska- ja, die de weduwe hem had gestuurd. „De Oostenrijkse officier had hem in de eerste wereldoorlog van een Rus sisch vrouwtje gekregen," zegt de heer Van Leeuwen. „Haar vader had in de Krim gevochten, de grootvader in de De Oosterse Kerk heeft dit steeds bij zonder benadrukt. In het bijzonder de Russisch-Orthodoxe Kerk, die het woord

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 12