Merkwaardige ervaring van Hans van Oeveren, „de Nederlandse Sinatra": ïuitde groef Muzikaal portret van Mario Lanza had ht DE m i Een t.v.-beurt meer succes dan ac laar als radiozanger IN DE KOMENDE WEEK BÉ 1 ill ZATERDAG 5 JUNI 1965 Erbij PAGINA VIER Henny Schoute Beatle heeft trouwplannen illili (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) HANS VAN OEVEREN, over een maand 27 jaar, zanger van professie en vaak de Nederlandse Frank Si natra genoemd, is het volgende overkomen. Met kleine onderbrekingen zingt hij nu al acht jaar voor de radio, maar slechts weinigen buiten de vakkring om kenden zijn naam een keer televisie echter (in een van de laatste ,,WiIleke-en-Willy"-shows) bracht ineens zijn naam op veler lippen, een merkwaardige onredelijkheid waar hij eigenlijk nog verbijsterd tegen aan zit te kijken. Het is bij Hans van Oeveren op de geijkte ma nier begonnen: al op de lagere school zat hij in het schoolorkestje, dat bleef hij volhouden op de mulo, was in die tijd twee jaar lang muzikale clown bij „De Wasborders", kwam daarna terecht op het Amsterdam se conservatarium, waar hij vol vlijt alles wat met trompet te maken had, heeft bestudeerd. Daarna kwam de zangles aan bod: van zijn lerares en leraar leerde hij vooral uitspraak en talentechniek, voor het overige had hij zijn eigen stijl. In 1956 won hij in Noord wijk het kampioenschap tijdens het cabaret der on bekenden: hij werd uitgeroepen tot de beste amateur vocalist in Nederland. Tom Erich hoorde hem en maakte samen met hem een langspeelplaat, waaraan Hans overi gens naamloos meewerkte. Twee jaar lang zong hij daarna bij de AVRO-radio, samen met de Melodians, daarna ging hij platen maken in Duitsland. Een van die opnamen kwam terecht bij Tom Kool. Resultaat: een vaste verbintenis met het KRO-Cascade Orkest (een maal in de maand een op treden) en bij het dansorkest van Klaas van Beek (een maal in de veertien dagen). Nog steeds zingt Hans van Oeveren bij Cascade, het dansorkest van Van Beek is inmiddels ter ziele. Willy Alberti, de man die hem via een optreden in zijn show ineens bekendheid bracht, kent Hans op een merk waardige manier: hun boten liggen naast elkaar in een jachthaven. „Die t.v.-uitzending is enorm ingeslagen", zegt Hans van Oeveren, nog steeds verward. „De laatste keer dat ik voor de televisie kwam, was zeven jaar geleden in „Nieuwe Oogst". Dat was bepaald een misser. Ik wist van niets. Nu is het gelukkig beter gegaan. Ik hoop alleen dat ik niet weer zeven jaar hoef te wachten". HANS VAN OEVEREN moet overigens hard werken voor de kost, want van radiowerk word je bepaald niet riik Hii werkt nu in vast contract (zang, contra-bas en gitaar) bij het kwartet Ted Brooks, in de Amstel Club in Amsterdam (een nachtclub). „Je moet toch ergens van leven", zegt hij nuchter. „Ook al werk je in een nachtclub eigenlijk voor de kat zijn staart". De Nederlandse Frank Sinatra is een groot bewonderaar van de Amerikaanse Si natra. Zijn stem lijkt Amerikaans, maar, zegt hij met nadruk, hij imiteert hem niet, de gelijkenis is puur toeval. „Het is ergens wel een enorm compliment", zegt hij. „Ik zing graag nummers van Sinatra .hoewel die bepaald niet com mercieel zijn, zeker niet in ons land. Jammer eigenlijk, het is zulke fijne mu ziek". Een bescheiden jongen is hij, Hans van Oeveren. Hij timmert niet graag aan de weg, loopt niet met zichzelf te koop, zoekt geen publiciteit. Hij is ook een van de weinige zangers (musici, zo u wilt) die van zijn hobby zijn vak heeft gemaakt. Hij verveelt zich ook niet gauw: alles wat hij wil aanpakken pro beert hij eerst uit. Trouwens: veel kan hij ook zingen omdat zijn stembereik groot is. Bij Maria Hoving-Van Driel werd hij opgeleid tot tweede tenor; bij Jaap Stromenberg tot bas-bariton. Vo- Hans van Oeveren: hard werken voor de kost. rig jaar kreeg Hans van Oeveren on verwacht een internationale waardering: Bob Benton, leider van de airforce band „The Ambassadors" zocht twee Neder landse vocalisten van top-niveau. Bij de Wereldomroep heeft Benton de hele dag bandjes gedraaid. En wie koos hij ten slotte uit? Rita Reys en Hans van Oeve ren. ONDANKS HET FEIT dat Hans van Oeveren bijna avond aan avond in zijn nachtclub staat en niet eerder dan een uur of vijf in de prille ochtend thuis komt, presteert hij het toch een indruk wekkende lijst van liefhebberijen er op na te houden. Hij is onder andere pen ningmeester van een waterskiclub, hij houdt van varen met speedboten, hij knutselt aan een modelbaan, speelt met elektrische treintjes, fotografeert en houdt bovenal van muziek. „Toch vind ik het naar dat ik het stempeltje heb gekregen alleen maar op de Sinatra- toer te zingen. Ik kan alle genres aan. Ook commerciële muziek, al ben ik op dat punt wel wat critisch en ben ik nu eenmaal ook geen uitgesproken tiener zanger mee. Ik wil wel, maar ik krijg de kans niet", zegt hij spijtig. IK HAD NET de minimum toelaat bare leeftijd voor de film „Because you're mine" bereikt toen ik er heen ging. De hoofdrol werd gespeeld door Mario Lanza, de imposante tenor. In een scène zong Mario achter de tralies van een gevangenis. Dit tafereel ont roerde me zo dat ik heimelijk tranen wegpinkte. De leeftijd van het traan tjes-wegpinken tijdens films ben ik inmiddels wel te boven. De bewon dering voor Lanza is echter niet ver minderd. Kortgeleden ontving ik een langspeelplaat getiteld „The best of Mario Lanza" en vorige week „You do something to me". Enkele liederen van zijn eerste plaat: Be my love, Arrivederci Roma, Only a rose, Because you're mine, Vesti la giubba, Santa Lucia. Van de tweede langspeelplaat: de titelsong, Beloved, You are my love, Flower song (uit Carmen), Che gelida manina (uit la Bohème), O tu che in seno agli angeli (uit La Forza del Destino). De num mers van de platen zijn respectievelijk RCA Victor LPM 9.997 en RCA Camden CAS 450, welke plaat door middel van een uniek elektronisch proces een ste- reofonisch effect heeft gekregen. OVER MARIO LANZA het volgende: Hij werd op 31 januari 1921 geboren in Philadelphia (Amerika). Zijn vader was een invalide, vele malen onderscheiden oorlogsslachtoffer. Alfred Arnold Cocoz- za, zoals hij eigenlijk heette (Lanza is de meisjesnaam van zijn moeder) had hij grote belangstelling voor muziek. Vaders verzameling van Caruso werd intensief beluisterd. Mario spaarde om naar concerten te kunnen gaan. Hij zong zelf geestdriftig voor vrienden en kennissen. MARIO WERD pianotransporteur. Eens moest hij een piano afleveren aan de muziekacademie van Philadelphia waar Serge Koussevitzky dirigeerde. Mario Lanza, de imposante tenor, die in de kracht van zijn leven stierf door een hartaanval. Mario zong in de kleedkamer, de diri gent ontdekte hem en Mario kreeg zijn eerste baantje. Hij studeerde bij de di rigent en in 1942 debuteerde de tenor. Na zijn diensttijd ging hij opnieuw mu ziek studeren. In 1947 trad hij op in d« Hollywood „Bowl"; het applaus dat hij kreeg na de aria uit „Andrea Chenier" duurde twaalf minuten. ER VOLGDEN OPERA'S, concerten en films. Hij zong met de beroemde symphonieorkesten van Philadelphia en Boston. Hij trad ondermeer op in Ma dame Butterfly, de films „That mid night kiss" en „The great Caruso". Over zijn privéleven is bekend dat hij in 1945, na zijn diensttijd trouwde met Betty Hicks, de zuster van een van zijn vrienden. Ze kregen vier kinderen: twee jongens en twee meisjes. De laat ste jaren woonde hij in Rome. Daar stierf hij op 7 oktober 1959 als gevolg van een hartaanval. Zijn vrouw, die deze slag niet te boven kwam, stierf kort daarna. In het toneelstuk „Karl Sand" speelt Dagmar Altrichter de rol van toneel speelster (woensdag/2). -:-• ALBUFERIA (Portutal). De 22- Jarige Beatle Paul McCartney heeft trouwplannen met het 19-jarige zange resje Jans Asher de dochter van een Londense arts. Zij zijn echter niet voor nemens over ijs van een nacht te gaan en willen elkaar eerst beter leren ken nen. Zij zijn nu in het vissersdorpje Alouferia op vakantie en zullen vol gende week weer naar Engeland terug keren. De Beatle-gitarist kent Jane al enige tijd. Als McCarney in het huwe lijk treedt, blijft er nog maar een Beatle-vrij gezel over, namelijk George Harrison. John Lennon was reeds ge huwd toen het vierspan de top be reikte en Ringo Starr is begin dit jaar getrouwd. ZATERDAG Nederland I. (NTS/Kro). Drie pro gramma's voor vanmiddag, om 4 uur te beginnen met de serie „Huisje, boom pje beestje". Hierna voor de kinderen „Narretje Notedop" en tenslotte om vijf uur een nieuw t.v.-spel voor de jeugd: „Liselot, kijk voor je uit". Om zeven uur wordt de minuut nieuws uit gezonden en daarna is het weer tijd voor Barend de Beer. Aan hem zijn vijf minuten gegund; hij wordt op het scherm afgelost door een documentaire van Klaus Rügenberg over Afrika. De ze reeks is getiteld „Tiere und Trom- meln". Om half acht komt Sir Lance lot met zijn avonturen, daarna de overdenking aan de vooravond van pinksteren, om acht uur het journaal, gevolgd door „Piste" vanuit Treslong in Hillegom, waar weer verschillende artiesten optreden. Om negen uur komt het George Mitchell koor, om half tien Brandpunt, een half uur daarna Bo nanza en nieuws. na deze western het laatste I Marius Monkau zingt negrospirituals met begeleiding van het trio Louis van Dijk (dinsdag/2). Nederland 2. (NTS/AVRO). Om acht uur het nieuws en meteen daarna het dierenprogramma „Zoo Zoo" van Jan en Antoon van Hooff. De serie Bewit ched is er om half negen en Combo van Jos Brink om 20.50. Hieraan wer ken o.m. mee Margie Ball, Jimmy Gil mer en de Rianta's. Het laatste pro gramma is „Hoe maakt u het?", waar in een bezoek wordt gebracht aan een fabriek van verwarmingsradiatoren. ZONDAG Nederland I. (NTS/NCRV) Eerste pinksterdag. De zondag wordt om tien uur geopend met een kerkdienst uit de Oosterkerk in Hilversum. Aansluitend hierop wordt een kerkdienst uitgezon den uit de kathedraal van Toledo. Des middags om vier uur de Zweedse do cumentaire „Een eiland in de loop der seizoenen", die in 1964 werd bekroond. De maker van de film, Bertil Daniel- son, verbleef met zijn vrouw en hun hond enkele jaren op een eilandje bij Stockholm en legde daar de loop van de seizoenen vast. Om vijf uur nog een tekenfilm voor kinderen. Dan vanaf ze ven uur: Woord voor woord, Kentucky Jones, agrarisch nieuws, het journaal, een aflevering van „Memorandum van een dokter" en daarna een documentai re over een Nederlandse arts, die in de buurt van Narvik praktizeert. Kees van Langeraad baande zich letterlijk en figuurlijk een weg naar dokter Vol- mer. Om half tien concerteert het Con certgebouworkest. Op het programma staan de ouverture Carnaval Romain van Berlioz en de ouverture Romeo en Julia van Tsjaikovsky. „De Rek- kense inrichtingen" hierover wordt om tien uur een programma uitge zonden. In „Rekken" worden moeilijk opvoedbare jongeren verpleegd en jon gelui die ter beschikking van de re gering zijn gesteld. Het laatste nieuws staat voor half elf genoteerd. Nederland 2. (NTS). Van half acht af: Kapitein Zeppos, vijf minuten nws, daarna „Margie" en om half negen een Duitse show vol muziek. Het is de op oudejaarsavond 1961 uitgezonden show „Dann wird alles vorbei sein". Van de medewerkenden noemen we: Margot Eskens, Paul Kuhn, Inge Brack, Irene Mann, ,,'t Is maar een woord" om half tien en om tien uur komt er nog een poosje spanning met de film „Juist die vrijdag". Die vrijdag bleek een ge schikte dag om een Londense bank van een kwart miljoen Engelse ponden af te helpen. MAANDAG Nederland 1 (NTS/VARA). Tweede pinksterdag. Een film over kinderen in een bergboerderij wordt het eerste pro gramma, dat is om vier uur 's mid dags. Een half uur daarna komt Chuckle- head op het scherm, verder nog een te kenfilm over Columbus, die we als Amerika-ontdekker kennen. Om 16.45 uur is er vervolgens een reportage over het concours hippique in Wiesbaden. Dan gaan we naar zeven uur: tijd voor het nieuws waarna Barend de Beer, Sport in Beeld, het Journaal en de quiz „Tel uit je winst". Om negen uur heeft de auteur Michel van der Plas een vraaggesprek met jongeren; om 21.15 uur een aflevering van „The Virginian". De nieuwslezer sluit om half elf de dag af. Nederland 2. (NTS/KRO). Na het nieuws van acht uur zegt Wim Jaap van der Laan „Waauw" en presenteert hij de gedanste hitparade. Gast is de aankomende zanger Eddie Jones, gym nasiast in Den Haag. Om half negen komt er weer een aflevering van „De eerste eeuwen van het Christendom"; onderwerp voor vanavond is „Het chris telijk portret". Om negen uur een bal letprogramma van de Japanse televisie, Ondine, dat ook al bekroond werd. Daarna krijgt „Onze man in Londen" twintig minuten. Om tien uur gaat er nog een Sport in Beeld-uitzending de lucht in. DINSDAG Nederland I. (NTS). Vanaf zeven uur achtereenvolgens: het nieuws, Barend de Beer, 't journaal voor gehoorgestoor den, de Engelse les, het journaal, de politieke zendtijd en de hoofdfilm „Voor deliger per dozijn". In deze klucht is Clifton Webb de onverstoorbare vader van twaalf kinderen, bedrijfseconoom, die zijn beroepsmatige inzichten thuis toepast. Dat betekent dat er niets aan toeval of improvisatie wordt overgela ten. Alles is perfect georganiseerd. Dit kinderrijke gezin zorgt dank zij vader voor vele lachertjes. Om tien uur nog een aflevering van The great War en om half elf het laatste nieuws. Nederland 2 (NTS-NCRV). Na 't nieuws van acht uur komt „Let's sing out", een programma van volksmuziek uit Amerika. Behalve Gale Gartnett treden op de Londen Towneries en de Serendi pity Singers. Om half negen het eerste deel van een documentaire van de Ca nadese televisie over Rood-China. In dit moeilijk toegankelijk deel van de we reld is het een Canadees team gelukt hierover een reportage samen te stellen. Om negen uur „Ghost Squad"; om tien uur zingt Marius Monkau negro spirituals. De avond wordt besloten met een programma over Israel en de Ara bische landen. WOENSDAG Nederland 1. (NTS/KRO). 's Middags om vijf uur Vrouwtje Bezemsteel en daarna Jan en Joke in het Verkeer. Van zeven uur af het nieuws, Barend de Beer, Chucklehead, „De rivier van het noodlot," een korte documentai re over een Deense ontdekkingsreiziger die enkele jaren geleden in d* binnen landen van Brazilië omkwam. Om half acht het sportnieuws, daarna het jour naal, Brandpunt en om 20.45 uur de vrolijke thriller „Villa Sidonia". Dit wordt de eerste van zes afleveringen. We maken nu kennis met de familie die bij een slagzinnenwedstrijd een vil la heeft gewonnen. Deze is echter nog bewoond... Om half tien het TV-dan- sant waarna de tweede aflevering van „Rusland zonder ijzeren gordijn" door Jürgen Never du Mont. Na de epiloog volgt tenslotte nog het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/AVRO). Eerst het nieuws om acht uur en daarna een uit zending in de reeks buitenlandse t.v.- documentairesConfrontatie. Dit keer een Duitse bijdrage, „Luitenant '64," over de opleiding en werkwijze van jonge officieren in de Duitse Bundes- wehr. Ook Duits is het daarna volgen de televisiespel „Karl Sand". Een his torisch spel over een student in de theologie, die de vreemde en gevaarlij ke theorieën van zijn leermeester daad werkelijk toepast. Die leraar is prof. Follen van de universiteit van Jena, waar Sant studeert. Het verhaal speelt zich af in 1819 als het nationalisme hoogtij viert in Duitsland. Follen leert de studenten dat het gerechtvaardigd is geweld te gebruiken tegen politieke te genstanders. Gerechtvaardigd en nood zakelijk. Karl Sand neemt dit aan en pleegt een moord, welke niet zonder ge volgen blijft. DONDERDAG Nederland 1. (NTS/NRCV). In het pro gramma voor de vrouw om drie uur wordt aandacht besteed aan de plasti sche chirurgie. Het avondprogramma begint om zeven uur met het nieuws, daarna Barend de Beer, De verrekij ker, het regionaal journaal, de Lucille Ball-show, het journaal, Attentie en om 20.45 uur het televisiespel „Het proces van Andersonville" van Saul Levitt. Het stuk is gebaseerd op authentieke gegevens, nl. het officiële verslag van het proces, dat in de zomer van 1865 werd gevoerd in het gerechtshof te Washington tegen Hanz Wirz. Hebben honderd jaren inmiddels veel veran derd? Henr Wirz had het beheer over een gevangenkamp in Andersonville tij dens de Amerikaanse burgeroorlog. Hij werd, toen de strijd gestreden en zijn partij verloren had beschuldigd van oorlogsmisdaden. Maar Wirz beroept zich op de omstandigheden, op bevel van hogerhand Enfin de problemen lagen toen niet anders dan een eeuw la ter. De schrijver heeft geprobeerd zich aan de feiten te houden en zelfs dialo gen uit het officiële verslag gebruikt. Natuurlijk gaf hij er toch een eigen in terpretatie aan, omdat het niet ging om dit proces, maar om de eeuwige betekenis van het conflict dat er ach ter verscholen ging. Wat is plicht en wat is desertie? Maar ook en boven al, wat is menselijkheid? Onder regie van Tone Brulin heeft de Vlaamse te levisie voor de uitvoering gezorgd. Om 22.50 uur wordt de dagsluiting gehou den,, daarna is er een uitzending van Socutera en tenslotte het laatste nieuws, j Nederland 2. (NTS). Om acht uur het nieuws en dan een programma van Herman Kuiphof over wielrennen. Nu eens niet over mannen maar vrouwen: over Ineke van IJken uit Soest, die de snelste is. Daarna de serie Voetangel# en Klemmen. Om 20.40 uur een atelier- bezoek bij de beeldhouwer Kees Schrik- ker, 67 jaar en woonachtig on Laren. De avond wordt afgesloten met een do cumentaire van de Amerikaan Robert Gardner over het leven en werken van de Papoea's in de Baliem Vallei. De zoon van gouverneur Rockefeller kwam tijdens deze expeditie om. VRIJDAG Nederland 1. (NTS/AVRO). Na het nieuws van zeven uur en Barend de Beer is er een aflevering van het jeugdma- gazine Rooster. Daarna de Flintstones, het Journaal, Televizier en om 20.40 uur de serie De Verdedigers. „Voor de vuist weg" wordt om half tien uitge zonden, daarna de toeristische tips en tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/KRO). De Phil Silvers-show komt na het korte nieuws van acht uur. Een boerderijtje voor de weekeinden of er permanent wonen, dat is het ideaal voor velen Het is een ra ge geworden: een boerderijtje (duur) kopen. Hans Bik heeft er een program ma over samengesteld, dit wordt om half negen uitgezonden. Het Quartetto Cetra brengt weer een parodie in de serie Studio Uno. Dit keer „Gone with the wind" naar het beroemde boek van Margaret Mitchell.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 14