Tilly uit Suriname: „Ideale Stockholmse meisje" is juridisch een enfant terrible WINKELTIPS Britt Wadner, Zweedse radio-pirate Op zoek naar een zesde vrouw Wsggooi-tandenborstel ZATERDAG 5 JUNI 1965 Erbij PAGINA VIJF -A, in het wit bij V en D Henny Schoute Ze Ifbe die n ing s- schoenenaankoop Het koude voorgerecht Lipstick met smaak Gesnikte idealen Vertrouwen -jfl JOHANNESBURG Piet Jacobs, een 96-jarige Zuidafrikaanse aanne mer, is op zoek naar een zesde vrouw, zijn vijfde is er vandoor ge gaan. „Ja, het is waar", zegt hij, terwijl hij een verse pruim in zijn tandeloze mond propt. „Mijn vijfde vrouw, Johanna, heeft haar kof fers gepakt en is bij haar doch ter gaan wonen. Ze zei dat ik te oud voor haar was, maar met haar 78 was ze zelf nu ook bepaald niet een jong kippetje." Piet wil nu zo gauw mogelijk scheiden. „Ik voel me nog jong ge noeg om nog een keer te trouwen en ik hoop dat te kunnen doen voor ik 100 ben,', verklaart hij. Met zijn eerste is hij in 1888 op 19-jarige leeftijd getrouwd. Zijn eerste drie vrouwen zijn overleden, van de vier de is hij gescheiden en nu wil hij van de vijfde scheiden. Piet bestuurt nog zelf zijn auto en leest de krant zonder bril. „Ik houd er ook van op bezoek te gaan," zegt hij, „vooral bij weduwvrouwen bab belen en grappen maken kost niets." Hij heeft de meeste van zijn kin deren overleefd. Van de zeven zijn nog slechts twee in leven. „Mijn vader is een oude schelm," zegt zijn dochter. „Hij vertelt de we duwvrouwen dat hij pas 80 is en dat hij, net als een oude viool, hoe ouder hoe beter wordt." (AP). TILLY BRU1NENDAEL is een Surinaams meisje dat in Paramari bo woonde. Ze was in dit land gebo ren en had er 25 jaar doorgebracht. Ze teas er naar school gegaan en koos daarna een opleiding voor on derwijzeres. Ze studeerde nog twee jaar na haar mulo. Maar het zat haar in de opleiding niet erg mee. Ze haalde een examen niet en besloot een baantje te zoeken. Eerst werd ze winkeljuffrouw in een zaak voor manufacturen en daarna sor- teerster in een wasserij. In die tijd probeerde ze het nog eens met de onderwijs-opleiding. Maar weer luk te het haar niet. Tilly spaarde toen geld want ze was vastbesloten naar Nederland te gaan. In Nederland zou ze verder gaan leren. TILLY SPAARDE 400.— bijeen voor de bootreis. Toen was het zo ver dat ze zich kon inschepen. De toeter liet een paar beslissende sig' nalen horen. Een laatste groet aai Suriname. Tilly verliet haar geboor te land en 25 jaar van zon, wind en warmte. Er werd koers gezet naar een ander werelddeel. Nauwelijks twee maanden geleden kwam ze in ons land aan. Ze werd opgevangen door haar broer die sinds twee jaar in Amsterdam woont. De hospita verschafte ook onderdak aan zus Tilly. De plannen om in de verple ging te gaan heeft ze inmiddels la ten varen. Ze wil proberen een kweekschool af te maken. Maar hoe, weet Tilly nog niet. VOORLOPIG WERKT ze aan het ijsbuffet van de lunchroom van Vroom en Dreesmann in Haarlem. Daar kwam ze via een uitzendbu reau terecht. „Ik vind het gezellig werken hier", zegt Tilly voorzich tig. „Maar ik woon te ver weg. Ik moet iedere morgen om zes uur op staan". Niet dat ze dit vroege och tenduur een bezwaar vindt. „In Su riname stond ik om half vijf op, maar daar is het niet zo koud. Wel fris, maar niet koud als je in bewe ging bent". TILLY GAAT DUS iedere morgen met een paar trams en bussen naar haar werk in Haarlem. Voorlopig verdient ze er een aardig centje mee (het uitzendbureau betaalt haar ongeveer een rijksdaalder per uur) maar Tilly wil haar studie voortzet ten. Als het niet lukt zoekt ze wat anders. Ze heeft per slot van reke ning ook nog een opleiding steno, gehad. „JA HET BEVALT me hier. De mensen zijn vriendelijk, maar ze kijken je eerst wel aan. Alleen ben ik niet gewend aan de kou. En wat me moeilijk maakt is dat ik niet aan een kamer kan komen." Tilly kijkt hier en daar rond en probeert via kennissen een kamer („Geen ge meubileerde want dat is te duur") te krijgen. Dan pas kan ze goed aan haar toekomst in Nederland begin nen. Voorlopig staat ze nog achter het ijsbuffet en maakt ze coupes klaar, sorbets en andere koude lek kernijen. Af en toe kijkt ze met haar mooie, amandelvormige ogen de lunchroom in. Zou ze hier wen nen? En aan de kou? Tilly Bruinendaél: na 25 jaar warm te in de Hollandse kou en aan een ijsbuffet. kend, maar een feit is het, dat Radio- Zuid nog steeds geen televisie-zender bezit. Het is overigens waarschijnlijker, dat Britt Wadner haar plannen heeft moeten opgeven, omdat zij er doodeen voudig het geld niet voor heeft. Een t.v.-station is enorm kostbaar en de in komsten uit Radio-Zuid zijn tot nu toe zeker niet zo groot, dat er een t.v.- zender op overschiet. Zij voelt er bo vendien niets voor haar plannen te rea liseren door vreemd kapitaal aan te trekken het enige buitenlandse aan haar radioschip is de vlag. Het schip, dat buiten de Zweedse territoriale wa teren ligt, voert namelijk de Hondure- se kleuren. Britt is er trouwens de persoonlijk- ZELFBEDIENING IS een zo alge meen toegepast systeem geworden bij de verkoop van allerlei zaken, dat men zich nauwelijks kan verbazen, dat in het land der onbegrensde mogelijkhe den nu ook de schoenenverkoop door zelfbediening wordt georganiseerd. Het beeld van de vrouwelijke koper, die het bedienend personeel tureluurs maakt omdat ze maar niet tot een goede keuze kan komen en tenslotte een uur en een paar dozijn paren schoe nen later de winkel met lege handen verlaat zal, wanneer deze wijze van kopen ook hier ingang gaat vinden, tot het verleden behoren. ZE MAG HET NU allemaal zelf doen. Het is wel duidelijk, dat zo'n mo derne schoenenwinkel 'n enorme sorte ring moet hebben. Sommige schoenen winkels in de Verenigde Staten die zelf bediening hebben ingevoerd, hebben de omvang van een royale super markt en een collectie van tussen de 100.000 en 150.000 paar van verschillen de maat, kleur en prijs. De klant zoekt de glazen kast, waarin de schoenen van zijn of haar maat zijn tentoonge steld, bepaalt de keus wat kleur, af werking en prijs betreft en vindt ver volgens een gemakkelijke bank om te passen en te beslissen wat zij of hij wenst. DE BESPARING OP arbeidsloon is voor de exploitant zeer groot, al is er natuurlijk nog wel enig personeel no dig en beschikbaar dat de clien tele kan assisteren, inlichtingen kan ge ven en de gepaste maar niet gekozen schoenen opruimen, om te zwijgen van de noodzaak van zekere controle bij aankoop en afrekenen (CONSU). Het koude voorgerecht, ook in Neder land bekend onder de Franse naam hors d'oéuvre, is in Frankrijk in vele gezinnen de dagelijkse inleiding tot de maaltijd. Ze bestaat dan uit was groen ten als salade, zoals radijsjes, komkom mer, tomaat, gekookte biet, een stukje vlees of vis. Het is bedoeld om de eet lust te stimuleren. In Nederland is een hors d'oeuvre een feesteten. Zij is vaak zo uitgebreid, dat zij een complete maal tijd vormt. Het maken van een fraai gegarneerde hors d'oeuvre-sohotel is een gezellig werkje. Feestelijke groenten (uit blik) voor zo'n schotel zijn: asperges, rode paprika, selderij, Franse boontjes, artisjokken. Aanbevolen vleessoorten: tong, Arden - ner ham, rosbief, leverpastei, stukjes koude kip. Vis wordt niet door ieder een gewaardeerd, maar hoort echt wel bij een uitgebreid koud voorgerecht. Het is dus raadzaam een aparte vis schotel te maken: gerookte zalm of zalm uit blik, gerookte forel of paling, ansjovis, kreeft of krab, garnalen, ha ring. Tenslotte mag een gevuld ei niet ontbreken. In plaats van de eierdooier met boter te vermengen, moet u dit eens met remouladesaus of mosterd-sand- wichspread doen. Het is pittiger, min der vet en minder bewerkelijk. De schotel leuk versieren met krul- peterselie en olijven. Natuurlijk zijn er ook combinaties te maken, zoals tomaten opgevuld met garnalen of groentensla, tongrolletjes met selderij of augurk, of de over bekende asperge met ham. heid niet naar om als „strovrouw" voor anderen te figureren. Als dochter van een van Zwedens „grandes dames" (haar moeder was bevelhebster van het beroemde Lotta-korps, dat ten tijde van de Finse oorlog werd opgericht, lang voordat er elders in de wereld ook nog maar aan vrouwelijke militai re hulpkorpsen werd gedacht) is zij van jongs af aan gewend geweest op eigen benen te staan en haar eigen koers te varen. Zij begon haar loop baan als fotomodel in Stockholm, maar haar'naam werd eerst bekend toen zij in 1940 tot „Het ideale Stockholmse meisje" werd verkozen. Sindsdien heeft zij er wel voor ge zorgd, dat haar naam van tijd tot tijd in de kranten verscheen. Zeven jaar geleden begon zij met haar radiosta tion en sindsdien is zij eigenlijk nau welijks meere uit het nieuws geweest. Britt Wadner is getrouwd en heeft twee volwassen kinderen. De oudste, haar zoon Alf, is medewerker van Radio- Zuid. Haar dochter Connie heeft het verder geschopt. Zij is onderdirectri ce van het radiostation en mag als zo danig haar moeder vervangen als die in de gevangenis zit. Naar het zich laat aanzien, zal dat nog wel enkele malen gebeuren. EEN „WEGGOOF'-tandenborstel is thans in de Verenigde Staten verkrijg baar. Deze bestaat uit een huisje van kunststof dat over de vinger kan wor den geschoven. De oppervlakte aan één zijde is enigszins ruw en geïmpreg neerd met een soort tandpasta. Men kon de tandenborstel makkelijk in zak of tasje meenemen. Na de maaltijd buitenshuis gebruikt men hem om hem vervolgens weg te gooien. De prijs in Amerika is vijf dollar cents en dat is, gezien de Amerikaan se loonstandaard eigenlijk niet meer dan een stuiver in Nederland, al is de waarde volgens de officiële koers acht tien cent. (CONSU). Leuk om naar te kijken.lek ker om te proeven.verleidelijk om te dragen! Zo kondigde men de nieuwe lipsticks, die er onder de Verzamelnaam „Verboden vruch ten" uitgingen, aan. De Verboden Vruchten namelijk hebben een smaakje. Een fruitsmaakje, van daar de verleidelijke naam. Er zijn zes verschillende smaakjes en dus: zes verschillende nieuwe kleuren. Dit zijn ze: Sinaasappel kiss: een licht op zonnebruin afgestemd, oranje kleur tje dat naar sinaasappels smaakt. Kersen kiss: koraal rood met de smaak en geur van kersen. Ananas kiss: een oranje-rose tint met de smaak van ananas. Pepermunt kiss: zomers-roze met de smaak van pepermunt. Cola kiss: een bruin-rode kleur met de smaak van cola. Caramel kiss: licht-gebrande mok ka met het aroma van caramel. De Verboden Vruchten zijn ver krijgbaar in parfumeriezaken, dro gisterijen en warenhuizen. Een fleurige groet van de bemanning voor „ba zin" Britt Wadner, voor zij weer de gevangenis ingaat. (Van een medewerker) STOCKHOLM. Een jubelende volksmassa, die zijn idool onder bloemen bedolf, was er onlangs de oorzaak van dat de politie van Malmö, qua bevolking Zwedens derde en zuidelijkste stad, het verkeer moest omleggen. Onderwerp van deze aanhankelijkheids demonstratie was niet een persoon van vorstelijke bloede, ook geen filmster of een stel populaire artiesten, maar een eenvoudige, charmante vrouw van 46 jaar, die net de gevange nis verliet. Stralend liet Britt Wadner zich dit huldebetoon welgevallen. Het sterkte haar in haar overtuiging, dat zij haar gevecht met de Zweedse autoriteiten moest doorzetten tot het bittere of zoete einde toe. „Dat zou alleen maar betekenen, dat het geld, dat ik nu met reklame ver dien, naar het buitenland gaat, terwijl een eventuele nieuwe eigenaar mis schien helemaal niet bereid zou zijn Radio-Zuid, zoals ik steeds heb gedaan, als een regionale zender voor Skane te gebruiken". Vooral dit laatste argument heeft Britt Wadner stellig veel aanhangers bezorgd, want, net als in Nederland, groeit het gevoel bij de regionale be volking achteruit gezet te worden, even redig met de afstand tot de hoofdstad. Sinds zij voor haar Radio-Zuid enige keren in de gevangenis heeft gezeten, Het was niet de eerste keer, dat Britt Wadner in de gevangenis had gezeten. Reeds twee keer eerder had Vrouwe Justitia haar naar de cel ver wezen, omdat zij het eenvoudig vertik te haar piratenzender, Radio-Zuid, die voor de Zweedse zuidkust ligt en in de provincie Skane zeker even populair is als Radio-Veronica in ons land, op te geven. Ook na haar laatste celstraf, die der tig dagen duurde, is Britt Wadner geenszins tot andere gedachten geko men. „Ik ben bereid opnieuw de ge- die bepaalt, dat Zweden niet zonder toe stemming van de autoriteiten een ra diostation mogen bezitten en uitzendin gen, die de ontvangst van de gewone radioprogramma's verstoren, verbiedt. Wat dit laatste betreft heeft Britt Wadner zich steeds nauwkeurig aan de wet gehouden. De eerste bepaling trot seert zij echter consequent. „Het is toch te gek, dat ik mijn radiostation aan de een of andere buitenlander, die niet onder de Zweedse wet valt, zou moeten verkopen om vervolgens bij hem in dienst te treden, om radiopro gramma's te kunnen verzorgen?", zegt zij. Is Britt Wadner zich steeds meer als een martelares voor de goede zaak, dan als een koningin van de etherpi raten gaan beschouwen. Zij ziet zich zelf als een idealiste, die met haar ra diostation tal van goede dingen kan doen. Behalve reclameprogramma's en populaire muziek zendt Radio-Zuid dan ook regelmatig de stem van Britt Wad ner uit, die, vaak snikkend, haar idea len propageert. Bij een van die gele genheden deelde zij mee, dat zij haar zenders zal inzetten in de strijd tegen narcotica-misbruik. Maar of zij haar plannen zal realiseren is nog maar de vraag. Zo heeft zij reeds vele keren verkon digd, dat zij ook met televisieuitzendin gen zal beginnen. Nog niet zolang gele den bracht zij in verband hiermee een bezoek aan Nederland, waar zij een ge sprek had met de exploitanten van Ve ronica en T.V.-Noordzee. Of het roemloos einde van het Ne derlandse t.v.-eiland haar van haar plannen heeft afgebracht, is niet be- vangenis in te gaan, als het nodig is", zei zij bij haar terugkeer in de vrije maatschappij. Het ziet er naar uit, dat dit niet lang op zich zal laten wach ten, want de Zweedse staat heeft be sloten haar opnieuw aan te klagen op grond van het illegaal bezit van een radiozender. Zelf ziet Britt Wadner de toekomst overigens met vertrouwen tegemoet. Zij is ervan overtuigd, dat de duizen den protesten, die haar aanhangers naar de Rijksdag hebben gestuurd, zoveel in vloed zullen hebben op de leden van het Zweedse parlement, dat zij dispen satie zal krijgen van de Zweedse wet, Britt Wadner verkondigt vaak snik kend haar idealen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15