NS maakt het spoorkaartje waarschijnlijk nog duurder Resultaten achtergebleven bij de verwachtingen Gemini is halfweg HET WEER Havenmond IJmuiden in eind 1966 voltooid 4 Martin Buber ernstig ziek SER sterk verdeeld over hogere huren ERCEDES-BENZ Ruim ƒ5,- voor eerste peultjes Nieuw meerjarenplan van de KLM Versnelling van het tempo is niet mogelijk Links krijgt niet zonder meer voorrang r 20, 10 OF 5 PERCENT? Agenten schoten wildeman in de benen uw matras CHRISTIAANSE i Groothandel MC. VAN DER LAAN voor SIGAREN N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Warmer Aan het strand Maandag a.s., tweede pinkster dag, zal ons blad niet ver schijnen. De Directie Plannen voor Noordzeekanaalgebied pagina 6 Clarke verbetert wereldrecord 5000 meter COIFFURES DE VRIES Het woord is aan Succes voor Nat. Ballet in Zurich pagina 17 Praatje met bokser Henk Schoorl pagina 9 In de krant van heden: MAARSCHALK N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 50e JAARGANG NUMMER 178 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-^MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 5 JUNI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) De kans is groot dat in de loop van dit jaar verdere tariefsverhogingen bij de N.S. zullen volgen. Hoewel minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) nieuwe tariefsverhogingen niet dan bij uiterste noodzaak in overweging wil nemen, ver heelt hij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting voor 1965 niet dat de jongste tariefaan passing voor dit jaar waarschijnlijk nog geen volledige kostendekking zal brengen. De resultaten over de eerste maanden van dit jaar bij de N.S. zijn in ieder geval bij de verwachting achter gebleven en het is de vraag of het nood zakelijke evenwicht tussen inkomsten en uitgaven met de huidige tarieven kan worden bereikt. De bewindsman schrijft dat hij ten aanzien van de N.S. wil vast houden aan de eis van rentabiliteit. Minister Suurhoff meldt voorts: De aanleg van de Schiphollijn is nog steeds in studie. Er is weliswaar een tra cé uitgestippeld (Amsterdam-Rijksmu seum via Schiphol en Warmond naar Lei den), maar het onderzoek naar de te ver- HOUSTON (AP) Vanmiddag om tien minuten over vijf hebben de twee Amerikaanse ruimtevaarders McDivitt en White de helft van hun tocht door de ruimte achter de rug. Ze zullen maan dag omstreeks zes uur 's avonds landen „ergens" in de Atlantische Oceaan. Hun „lijfarts" Charles Berry is heel tevreden ever hun lichamelijke toestand. Tijdens de 19-de omwenteling rond de aarde heeft McDivitt een voorwerp waar genomen „waaruit grote armen staken". Het zou een „pegasus" kunnen zijn, een Amerikaanse kunstmaan waaruit twee lange vleugels en antennes steken. Op Kaap Kennedy is men bezig de volgende Gemini-vlucht voor te bereiden. De Gemini-5 met aan boord Gordon Coo per en Charles Conrad zal 24 augustus worden gelanceerd voor een reis van ze ven dagen. (Meer over de Gemini-vlucht op pagi na 3). Advertentie i Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind en hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig strandweer. Tijdens de pink sterdagen kan een zwak frontje pas seren met tijdelijk wat meer bewol king en een kleine buienkans. Daarna weer zonnig. Zwakke tot matige, meer zuidelijke wind. In de middag 16 a 18 graden. Zeewater 13 graden. Vooruitzichten: vergeleken met de achter ons liggende te koude dagen, belangrijk aangenamer strandweer. wachten vervoersomvang en rentabiliteit van de lijn is nog niet afgesloten. O De aanleg van de Flevolijn (Zuiderzee- spoorlijn) is voor 1975 niet mogelijk. Uit globale becijfering is gebleken dat de lijn pas tegen het jaar 2.000 rendabel kan zijn. Op het ogenblik wordt met het reserveren van het tracé volstaan. Het is niet mogelijk reeds thans beslis singen te nemen over de aanleg van het eerste deel van de Deltalijn. Het tracé is nog in studie en de vraag of de lijn eco nomisch verantwoord is kan nog niet wor den beoordeeld, aangezien gegevens over de kosten van aanleg en de rentabiliteit van de gehele lijn nog niet voorhanden zijn. Over de vervanging van de Hembrug over 'het Noordzeekanaal door een spoor wegtunnel is thans overleg gaande tussen De eerste Wijker peulen zijn vrijdag aangevoerd op de veiling Kennemerland te Beverwijk. Ze kwamen evenwel uit Heems kerk en werden verkocht door de tuinder Th. Sinnege. Koper was de heer Happe voor 5,30 per kilogram. N.S. en Rijkswaterstaat. Met de voorberei ding van het werk is inmiddels een aan vang gemaakt. Er wordt naar gestreefd in 1967 met de uitvoering te beginnen. Voor de bouw van een tunnelcomplex (spoortunnel, autotunnel en voetgangers tunnel) in de Nieuwe Maas ter hoogte van het Noordereiland in Rotterdam zijn nog geen fondsen uitgetrokken. Het vraagstuk van de verdeling van de bouwkosten (294 miljoen gulden) is nog niet opgelost. De K.L.M. zal binnenkort de regering een nieuw meerjarenplan aanbieden, waarin de snelle ontwikkeling van 1964 en de optimistische verwachtingen voor 1965 zullen zijn weerspiegeld en waarin nadere plannen voor de aanschaffing van nieuwe vliegtuigen zullen worden gedaan. Dat deelt minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) mee in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer op de be groting voor 1965. De K.L.M. heeft volgens de bewinds man haar uiteindelijke doel, namelijk ren tabiliteit nog niet bereikt, maar de liqui diteitspositie is, nadat in 1964 de afschrij vingen vrijwel volledig zijn verdiend, be vredigend. De maatschappij zal moeten voortgaan de uiterste doelmatigheid te betrachten en haar inkomsten zoveel mo gelijk te vergroten. De gunstige conjunc tuur in de luchtvaart biedt haar daartoe goede mogelijkheden. De K.L.M. zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, kans zien de zes DC-9-vliegtuigen, die zij onlangs heeft besteld en die begin 1966 worden afgeleverd, uit eigen middelen te financieren. Met Fokker worden onder handelingen gevoerd over een optie van de K.L.M. op een aantal F-28-vliegtuigen. Over de vooruitzichten voor het boek jaar 1964-1965 wordt meegedeeld dat de K.L.M. haar produktie met plusminus zeven percent zal uitbreiden. I! (Van onze parlementaire redactie) Versnelling van het thans bereikte tempo van uitvoering bij de bouw van de nieuwe havenmond in IJmuiden is niet mogelijk. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden mag worden aan genomen dat de bovenbouw van het zuiderhavenhoofd eind 1965 en die van het noorderhavenhoofd eind 1966 gereed zullen komen. Dat schrijft minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) de Eerste Kamer in zijn memorie van ant woord op de begroting 1965. Versnelling van het werk zou volgens de bewindsman ook budgettair niet aan vaardbaar zijn, nu uit proeven is geble ken dat ten behoeve van de stabiliteit aan de damconstructie flauwere taluds dienen te worden gegeven dan vroeger werd gedacht. Als gevolg daarvan zullen grotere hoeveelheden steen nodig zijn en zullen zowel de onder- als de bovenbouw van de hoofden moeten worden verzwaard. De daarmee gepaard gaande hogere kosten zullen enige tientallen miljoenen guldens vergen, welke bezwaarlijk binnen het raam van de beschikbare fondsen kun nen worden gevonden. Volgens minister Suurhoff hebben de werken voor de bouw van de nieuwe ha venmond te IJmuiden vertraging onder vonden als gevolg van de omstandigheid, dat de kraaneilanden, welke voor het ma ken van de bovenbouw van de havenhoofd den zijn aangeschaft, bijna een jaar la ter werden opgeleverd dan aanvankelijk werd verondersteld. Intussen zijn de werken voor de onder bouw van de hoofden voortgezet. Dit werk is nagenoeg voltooid. Na de aankomst van de kraaneilanden zijn deze onmiddellijk ingezet. Het werk vordert thans naar ver wachting. Ook het opruimen van de oorlogswrak ken in de havenmond heeft meer tijd ge vraagd dan werd aangenomen, hetgeen in hoofdzaak aan de voor dit werk zeer on gunstige weersomstandigheden moeten worden geweten. Intussen is dit deel van de werken tot een succesvol einde ge bracht. De wrakken (veertien in totaal) zijn thans zodanig verzonken, dat de in de toekomst in de haven te verwachten zeeschepen daarvan geen hinder meer zullen ondervinden. Europoort De minister wil er naar streven de nieuwe toegang tot de Europoort in 1970 in gebruik te krijgen. De aanlegkosten van de nieuwe haven mond worden geschat op 340 miljoen gul den. Tot dusver is nog geen geld uitge trokken voor de uitbouw van de haven- dammen. Het gaat hier namelijk om een bijzonder groot en riskant werk in open zee, waarbij de technische factoren de voortgang bepalen. Al het mogelijke zal echter worden ge daan om de toegang in 1970 gereed te hebben. (Zie verder pagina 2 onder „waterveront reiniging"). President Tito van Joegoslavië brengt een bezoek aan Tsjechoslowakije. Staande in een open auto naast pre sident Novotny (rechts) wordt hem hulde gebracht door de duizenden langs de weg. (Van onze parlementaire redactie) Minister Suurhoff (Verkeer en Water staat) aeht het niet verantwoord zonder meer over te gaan op een regeling waar bij het verkeer van links voorrang krijgt. Een dergelijk grote ingreep in de ge vestigde gewoonten valt eerst te overwe gen als over de resultaten van een ge degen wetenschappelijke onderzoek kan worden beschikt, zo schrijft hij de Eer ste Kamer in zijn memorie van antwoord op de begroting 1965. De bewindsman wijst er op, dat in in ternationaal verband inmiddels een onder zoek ter hand is genomen naar de in vloed van voorrangsregelingen op de ver keersongevallen en de capaciteit van krui singen. Wanneer dit onderzoek, waaraan voor Nederland wordt deelgenomen door de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid, voldoende informatie mocht geven voor een antwoord op de vraag, welke voorrangsregeling de voor keur verdient (waarbij ook de mogelijk heid moet worden opengelaten dat de conclusie zal luiden dat van elke voor rangsregeling ware af te zien) zal nader kunnen worden overwogen bepaalde stap pen te doen om in overleg met andere landen te komen tot een gemeenschappe- pelijke regeling op het gebied van de voorrang. Eind 1966 zullen de belangrijkste hoofd routes in ons land, namelijk Den Haag- Rotterdam naar Arnhem-grens, Amster dam over Utrecht naar Den Bosch en Den- Haag over Rotterdam naar Breda, van een doorgaande middenbermbeveiliging zijn voorzien, meldt minister Suurhoff ver der. Weg nummer 2 (Amsterdam-Utrecht) zal nog voor augustus over een beveiligde middenberm beschikken, terwijl dit jaar ook nog gedeelten van de rijkswegen 12 (Den Haag-Zevenaar-grens) 15 (Rotter- dam-Zevenaar-grens) en 26 (Utrecht-Den Bosch) van een middenbermbeveiliging worden voorzien. Daarmee zal dan twee honderd kilometer van de bestaande auto wegen zijn beveiligd. De rest van de in aanmerking komende 350 kilometer volgt in 1966. Langs nieuw aan te leggen we gen wordt de middenbermbeveiliging in het algemeen reeds dadelijk aangebracht. JERUZALEM (AP) De vooraanstaan de joodse wijsgeer prof. Martin Buber is ernstig ziek. Hij lijdt aan een inwendige aandoening. In zijn flat zijn voortdurend artsen aanwezig. Een van hen zei: „er is nog enige hoop". Martin Buber is 87 jaar oud. •••f- Op de traditionele luilakmarkt in Haarlem vertoefde de indianenheld Winnetou te midden van een menigte luilakkers. Samengedromd bij een bloemenstalletje bewonderden zij de ze auache uit het Verre Westen. De Australische lange-afstandcrack Ron Clarke heeft vrijdagavond in Los Angeles zijn eigen wereldrecord op de 5.000 m gebroken met een tijd van 13 min 25,8 sec. Hij verbeterde eveneens het wereldrecord op de drie mijl met een tijd van 13 min. 4 sec. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Dale Carnegie: De hond is het enige schepsel dat van vriendschap een bestaansmiddel heeft weten te maken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 19 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Beurs 7 Economisch nieuws7 Effecten en Geldmarkt 7 Scheepsberichten 7 Topstj 3 Luidsprekers 3 Sport 9 Ferdinand 19 Erbij II t/m I® Kunst 17 Radio en t.v17 Feuilleton 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Geheel in de lijn van de verwach tingen heeft de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) een zeer verdeeld advies uitgebracht over de toekomstige huur verhogingen. Een deel van de raad, die zoals bekend is samengesteld uit werk nemers, werkgevers en een aantal on afhankelijke deskundigen is geporteerd voor: 20 pet per 1 januari 1966 op de na oorlogse woningwethuizen; een an der deel voor het regeringsstandpunt te weten: 10 pet per 1 januari 1966 en 10 pet per 1 januari 1967; en tenslotte is er een advies: 3 jaar lang 5 pet en na het derde jaar nog eens verder zien. Hoe de huurverhoging ook wordt, de SER is wel algemeen van mening dat be paalde groepen vooroorlogse huizen daar volledig in moeten delen. De huizen van vóór 1923 zullen in het algemeen niet meer voor huurverhoging in aanmerking komen. Maar huizen tussen 1923 en 1940 gebouwd, kunnen kwalitatief nog goed genoeg zijn, zij het dat ook de aanwezigheid van mo dern comfort moet worden bekeken. Een deel van de SER is van mening dat bepaalde goede vooroorlogse huizen zelfs nog meer dan 20 percent in huur om hoog moeten, omdat de percentsgewijze verhogingen tot dusver steeds zijn gezet op lage huren uit de crisistijd, zodat de huren voor deze tijd nog maar gering zijn geble ven. Dc zaak met het subsidiebeleid van de regering voor de nieuwbouw van woning wethuizen, ligt in de SER ook nogal moei lijk. De regering wil het verhoogde bouw- subsidie van 1965 af, in tien jaar afbre ken. Dat komt neer op tien jaar lang 3,5 percent verhoging op de aanvangshuur voor bewoners van nieuwe huizen. Totdat men dus 35 percent duurder woont dan de dag dat men er in trok. Intussen wordt het subsidie op niet te bouwen huizen van jaar tot jaar minder. En zodoende komt de nieuwbouw op een allengs hoger huurpeil, want wat niet uit subsidie komt moet uit huur komen. Dan zullen voor het evenwicht ook weer de huren van bestaande huizen omhoog moeten, door boven de 20 percent weer nieuwe algemene huurverhogingen door te voeren, vindt een deel van de raad. Een ander deel van de SER-leden wil daarmee erg voorzichtig zijn en eerst afwachten of de bouw te zijner tijd door de dalende vraag niet wat goedkoper kan. Dit deel is ook tegen de subsidie-vermindering zo lang er nog woningnood is. Wel zijn deze leden het er met de rest van het hoge ad viesorgaan over eens dat men voor duide lijke kwaliteitsverbetering geleidelijk aan meer huur moet gaan betalen. Na drie schoten, die hem alle in de be nen raakten, hebben Amsterdamse politie agenten gisteravond een als een dolleman tekeergaande aanstichter van een buren ruzie kunnen overmeesteren. Eén van de twee agenten, die een con flict tussen twee bewoners van een huis aan de Talmastraat met succes schenen te hebben bijgelegd, kreeg toen hij de trap af liep plotseling een klap met een ijze ren staaf op zijn hoofd van een 34-jarige huisschilder. Bij de vechtpartij die volg de moest de schilder een mes uit de hand geslagen worden en ging, zo verklaart de politie, een pistool af. Ondertussen ter assistentie opgeroepen agenten werden door de schilder met stuk ken hout bekogeld. De politie moest nog twee schoten lossen om de huisschilder tot kalmte te brengen. Deze is in een zie kenhuis opgenomen. De agent, die de klap op zijn hoofd had gekregen, behoefde daar alleen behandeld te worden. Advertentie DEALER voor de gemeente Velsen GARAGEBEDRIJF Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560 - 8230 Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1