Amerikaanse ruimtevaarders spraken met hun vrouwen X m III ■■IJi Pi id m I WERELDNIEUWS Staking dupeert duizenden Britse vakantiegangers Ruimtevaartpak kost f68.000 Pasjes-gijzelaars vrij gelaten Johnson belooft de negers in VS hulp Duitse steun voor Vietnam-politiek van Washington VS verminderen zilvergehalte dollarstukken H11SS Op de raatótcel EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN m'WËk V 1 MÉÉS m ZATERDAG 5 JUNI 1965 Goudkleurig Navelstreng" Prins Wilhelm overleden Politieke crisis in Zuid-Vietnam opgelost I Drie doden bij bankoverval Rijd met nog meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. I «fesffip I FRANCE BELGIE mm. Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ook een speciale gids voor Europa van 62 pagina's! 'O w*«m L« lit 111 li mmh - Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! Voorzitter van Zwitserse Bankcommissie geschorst Explosie op tanker in Antwerpen Anti-semiet gooide in Londen flessen benzine naar synagoge Zelf dragen Advertentie HOUSTON (AP, AFP en Reuter). - De NASA heeft gisteren bekendgemaakt dat de tweede dag van de reis van White en McDivitt in de Gemini-4 voor spoedig verloopt. Hun gezondheidstoe stand is uitstekend. Zij beschikken over al het nodige. Doordat op de eerste dag teveel stuwstof verbruikt is moeten ech ter verscheidene wetenschappelijke proeven vervallen. McDivitt en White hebben vrijdag een rechtstreeks telefoon gesprek uit de ruimte met hun vrouwen gevoerd, iets wat nog niet eerder is ge beurd. Het gesprek duurde vijf mi nuten. Tijdens hun vlucht hebben de ruimtevaarders foto's genomen onder meer van de wervelstorm Carla bij Ja pan. Zij moeten ook een nieuw soort sextant proberen, die speciaal voor ruimtevaart is vervaardigd, met speciale filters foto's nemen van de aard atmosfeer en oefenen met een trekappa- raat. Hoewel de mannen zich haast niet kun nen bewegen omdat hun cabine propvol Is, zullen zij het luik niet voor de twee de maal openen om het overtollige weg te werpen. De lucht in de cabine is weer op normale spanning. Bij de terugkeer van White in de cabine donderdag had het sluiten van het luik moeilijkheden op geleverd. Het bleek dat een veer het niet deed. De twee ruimtevaarders hebben een halt uur samen moeten prutsen om het dicht te krijgen, in een ongemakkelij ke houding en onder de omstandigheden van gewichtloosheid. HET RTJIMTEPAK dat White bij zijn uitstapje buiten de Gemini droeg en dat de andere astronauten gebruiken, weegt ruim veertien kilogram. Het bestaat uit 21 lagen stof, en heeft verbindingen voor zuurstof, radiocontact en medische con trole. Eén zo'n pak kost 68.000 gulden. Elke astronaut heeft er twee: een voor de oefe ningen en een voor werkelijk gebruik. In totaal staat op de begroting van het Gemi ni-project voor de ruimtepakken een be drag van drie miljoen dollar. Bij het pak hoort een helm met drie vi zieren, twee extra, een voor bescherming tegen meteorieten en een voor bescherming tegen de zonnestralen. Het laatst vizier is groen-blauw van kleur. Het beschermende vizier, goud van kleur is om de warmte tegen te houden. Het binenenste is drukbe- stendig. Elk pak wordt naar maat vervaardigd. Het beschermt onder andere tegen meteo rieten. Op zijn uitstapje droeg White een extra paar handschoenen, over de gewone, die speciaal hittebestendig zijn. De gouden levenslijn, waaraan White in de ruimte „wandelde', wordt door de ingenieurs een „navelstreng" genoemd. Uitgaande van de ruimtecapsule als de „moederschoot" voorzag zij de 34-jarige luchtmacht-majoor van alles wat hij no dig had om in leven te blijven, terwijl hij met een snelheid van 28.000 kilometer per uur ongeveer 216 kilometer boven de aar de werd voortbewogen. De ruim acht meter lange lijn was met blinkend goud bedekt om de hitte te rege len en het nylon koel te houden. Zij woog ruim vier kilogram, de verbindingsstuk-1 ken, nodig om haar aan het ruimtepak tei bevestigen meegerekend. De trekkracht] van het koord was 450 kilogram. Het ene einde was bevestigd aan de stoel van White in het ruimtevaartuig, het andere aan een ring aan zijn valscherm- tuig. Binnen de navelstreng, zaten twee elektrische geleidingen, verbonden met het op de borst van White bevestigde bioche mische „harnas" en doktoren op aarde be luisterden elke hartslag en elke ademha ling van White buiten zijn ruimtecapsule. Ook zijn tochtgenoot, James McDivitt luis terde om eventuele onregelmatigheden vast te stellen. Binnen de navelstreng bevindt zich ook een communicatielijn, die het White mo- gelijk maakte met McDvitt te spreken en ook met het grondstation. BONN De Oostduitse autoriteiten hebben een verzoenend gebaar gemaakt, door twee gijzelaars uit West-Berlijn vrij te laten. De twee jonge West-Berlijners, Marholdt en Rebhein, waren zeven we ken geleden de dupe geworden van de 36-jarige Oost-Duitser Horst Streit, die op geraffineerde wijze de identiteitspapie ren en het doorlaatpasje van Marholdt wist te bemachtigen. Met deze dokumen- ten wist hij naar West-Berlijn te vluch ten. De West-Berlijnse rechtbank veroordeel de Streit dinsdag tot drie jaar gevange nisstraf. Maar de Oostduitse autoriteiten die Marholdt en Rehbein volledig ten onrechte overigens van medeplichtig heid aan de vlucht van Stseit hadden be schuldigd, zwegen in alle talen over het lot van de twee gijzelaars. Wel beweer den de oost-Duitsers, dat de gevangenis straf die Streit was opgelegd, belachelijk laag was, en dat daaruit bleek dat de Westberlijnse justitie „zich beschermend over de misdadige Streit had gesteld". Maar vrijdagmiddag werden Marholdt en Rehbein onverwacht aan de Westber lijnse autoriteiten overgeleverd. Zij zagen er goed uit. Hun moeders, die begin de ze week nog het proces tegen Horst Streit hadden bijgewoond, ontvingen hen met tranen in de ogen. STOCKHOLM (AP). Op zijn kasteel Stenhammar ten zuiden van Stockholm is heden overleden prins Wilhelm van Zwe den. De prins, een broer van koning Gus- taaf Adolf, werd geboren op 17 juni 1884. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft meegedeeld, dat hij komen de herfst op het Witte Huis een conferen tie zal beleggen om de Amerikaanse ne gers te helpen „hun slechte economische en sociale omstandigheden te verbeteren. „Ondanks de winst die de negers heb ben geboekt op het gebied van het kies recht en andere burgerrechten, aldus de president, wordt de kloof tussen hen en de blanken nog steeds dieper." Zo is het percentage werklozen vergeleken met 35 jaar geleden voor de blanken gelijk geble ven, maar voor de negers verdubbeld. De zuigelingensterfte was in 1940 onder de ne gers 70 percent hoger dan bij de blanken en in 1962 90 percent hoger. Sinds 1947 was het aantal blanke gezin nen dat in armoede leeft met 27 percent gedaald, terwijl het aantal arme negerge- tlnnen slechts met 3 percent verminderde. Het moet toch wel heel wat zijn door je eigen familie verstoten te worden. Dit gebeurde de enkele weken oude leeuwin Rona, uit de diergaarde Blijdorp. De adjunct-directeur van de diergaarde, de heer Van Bemmel, nam het diertje mee naar huis voor z'n dochtertje. Het beestje slaapt bij Pauline in de kamer en krijgt van haar de fles. Over enkele weken zal het beestje echter terug moeten naar de diergaarde, daar het anders te aan hankelijk wordt aan de mensen, en zich moeilijk kan aanpassen aan z'n soortgenoten. WASHINGTON (AFP) Bondskanselier Erhard heeft president Johnson verze kerd dat hij hem „ten volle steunt in het streven van de Verenigde Staten de com munistische agressie in Zuid-Vietnam te weerstaan," zo staat in een vrijdag in Washington uitgegeven gemeenschappelij ke verklaring. De Westduitse regeringsleider, die gis teravond uit de Verenigde Staten is ver trokken had met voldoening kennis geno men van de Amerikaanse pogingen een vreedzame regeling van het conflict in Vietnam tot stand te brengen. Hij zei dat zijn land wil meedoen aan de ontwik kelingshulp voor Zuidoost-azië. Zij zijn voorstanders van een gemeen schappelijke geallieerde politiek voor ver betering van de betrekkingen van het Wes ten. WASHINGTON (AFP) President John- son heeft gisteren bij het congres van de Verenigde Staten een wetsontwerp inge diend dat beoogt het zilvergehalte van J muntstukken te verminderen, omdat er niet voldoende zilver in de vrije wereld is. De muntstukken van 10 en 25 dollarcent zullen in het geheel geen zilver meer be vatten en worden vervaardigd van dezelf de kopernikkellegering als de bestaanded vijf-centstukken. Het zilvergehalte van de halve-dollar- j stukken zal worden verminderd van negen tig tot veertig percent en de nieuwe halve- dollars zullen worden geslagen met de beeldenaar van president Kennedy. De stukken van één dollar blijven van zilver, maar zullen niet vóór 1966 worden gesla- gen. De hervorming die Johnson heeft voorge steld, houdt een vermindering met negen- tig percent in van het zilver dat op het ogenblik wordt gebruikt voor het Ameri- I kaanse muntgeld. In zijn argumentatie wees hij erop dat I de niet-communistische wereld sedert 1960 ongeveer tweemaal zoveel zilver verbruikt I als produceert. Als deze situatie voort-1 I duurt zullen de zilvervoorraden van de Amerikaanse schatkist in drie jaar zijn uitgeput. Teneinde te voorkomen dat het I voorstel van de regering een prijsdaling I voor zilver veroorzaakt, heeft president Johnson het congres verzocht het ministe rie van Financiën machtiging te verlenen I zilver te kopen tegen de gegarandeerde prijs van 1,25 dollar per ounce. SAIGON (Reuter) De Zuidvietname- I se regeringsleiders hebben gisteravond overeenstemming bereikt over een oplos sing voor de politieke crisis die al ruim j een week bestaat over de vervanging van i twee ministers. In een vrijdag uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat overeenge komen is dat de premier voor deze ene j I gelegenheid gemachtigd wordt de twee mi nisters te ontslaan en vervangers aan te j wijzen BIG SPRINGS (Nebraska) (AP) Bij I een overval op een boerenstaatsbank te Big Springs in de Amerikaanse staat Ne braska zijn vrijdag drie bankemployés ge- dood, een vierde werd gewond. Onder de doden is een vrouw. fa STOP'N TIJGER IN UW TANK! OSTERREICH JUCUSUWIFNCRIICHINUNf' GREAT BRITAIN AND IRELAND ITALIA ESPANA PORTUGAL DAN MARK SVERIGE NORGE SUOMI FINLAND x;V'r - s. t TOURING Humor Alles met mate, zei de snijder, en hij sloeg zijn vrouw met de el. Dat staat op het aardige boekje Alle- maal mensenwaarin dr. Kruyskamp I een groot aantal zogenaamd apologische I spreekwoorden verzameld heeft en waar- I van zojuist de derde vermeerderde druk I verschenen is. Dit genre spreekwoorden bevat een bepaald soort wonderlijke hu- mor waarom uw overgrootvader zich te barsten lachte. Humor is bijzonder aan tijd onderhe vig. De grapjes waarom uw papa schater de zijn voor u onverteerbaar. Wanneer u een oud exemplaar van de humorbladen van slechts één generatie geleden onder ogen krijgt, kunt u nauwelijks begrijpen, dat papa en mama daarover zaten te schateren. Meggendorfer en Lustige Blcit- I ter, Le Rire en Stuiversblad stonden vol I humor, die vandaag, als een onverteerbaar I brok volstrekte zouteloosheid voor onze I slokdarm blijft steken en u kunt er zeker van zijn wat vandaag in The New Yorker of Punch de opperste gein van de week vormt, voor het grootste deel over tien I of twintig jaar totaal zonder kraak of I smaak zal zijn. Zo is het ook met die oubollige apolo gische spreekwoorden, die slechts enige I generaties geleden deden schuddebollen van de lol. Er zijn er veel bij, die ik niet I waag hier te reprodi .ceren, want uw door- en-door keurige voorouders kletsten zich op de dijen van plezier, als het over uit werpselen, winden, boeren en dergelijke ging. Maar 'k schrijf er een paar voor u over, die ik wel in deze keurige krant kan zet ten. Ziet hier: lk ben van hoge afkomst, zei de jongen, en hij was op een zolder geboren. Ge kunt niet alles hebben, zei de boer, veel geld en een schone vrouw, en hij had geen van beiden. 't Valt er wat buiten, zei Knoffel, en hij I paste het deksel op de mosterdpot. Ik doe wat ik kan, zei hij, en deed niets. Ik kan niet leven buiten mijn element, zei Pruis, en hij goot jenever in zijn soep. En avant! riep Komeel, en hij» viel achterover. Elk zijn gedachte, zei Knolle, en hij smeet zijn vrouw in de beerput. Het geluk is rond, zei het kind, en het vond een knikker. Er is haast bij, zei de dokter, en hij schreef een recept voor een dode. Het kort al, zei de boer, en zijn hemd verbrandde. 't Kan wonderlijk lopen, zei Jorden, en hij had een krab aan een touwtje. Dat geeft ruimte aan de haard, zei de Schoklander tegen zijn vrouw, toen zijn zeven kinderen aan de pokken gestorven waren. Dit zijn er slechts twaalf van de bijna duizend, die dr. Kruyskamp in zijn boekje bijeengebracht heeft. Het is maar om u een idee te geven van wat uw overgroot vader om te schateren vond. Als u maar weet dat ze, over honderd jaar, u even flauw zullen vinden, als u hem. Alles is aan mode onderhevig (zoals de I bruid zei, toen zij in monokini het stad- huis betrad). E lias BERN (AFP) De voorzitter van de Zwitserse Bankcommissie, de bankdirec teur Max Hommel, is met onmiddellijke ingang uit zijn functies geschorst. Er wordt I een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de verzoeken om uitstel van betaling die de Schweizerische Spar- und Kredit- bank in St. Gallen en de Banque Gene- voise de Commerce et de Crédit de vorige I maand hebben ingediend. De regering zijn feiten ter kennis gekomen die doen ver moeden dat de voorzitter in strijd met zijn officiële verplichtingen zou hebben ge handeld. De Bankcommissie is een toezicht houdende instelling, waarvan de leden door de Zwitserse regering worden benoemd. ANTWERPEN (AFP). Gisteren heeft zich aan boord van de Noorse tanker „Va- rangmalm" van 5.242 ton, die in de haven van Antwerpen ligt, een ontploffing voor gedaan. Een matroos verloor het leven, nadat hij overboord was gesprongen. Ver scheidene leden van de bemanning en pas sagiers hebben brandwonden opgelopen. J LONDEN (A.P.) Gisteren zijn drie brandbommen geworpen naar joodse ge bouwen in Londen. De politie vermoedt, dat de aanslagen door dezelfde persoon zijn gepleegd. (Van onze correspondent) LONDEN Voor duizenden Engelsen is de pinkstervakantie in volslagen chaos be gonnen. Voor degenen namelijk die met een toestel van de BEA (British European Airways) van London Airport zouden ver trekken. Vrijdagmiddag werden van de 129 vluchten 36 afgelast, als gevolg van een staking van bagagepersoneel. Drie honderd stakers zijn ontslagen. Ander per soneel moest inspringen, of de passagiers moesten zelf hun koffers dragen. Er heers te op de toch al overvolle luchthaven, '"ie zo'n slechte reputatie bezit, onder de rei- zigers grote verwarring en algemene ge- I irriteerdheid. Het werd allemaal nog verergerd door de hitte. De restaurants en cafetaria's werden belegerd door mensen in onafzien bare rijen. Het stationsgebouw maakte de indruk van een vluchtelingenkamp. Het begon allemaal met het uitroepen van een 48-uur-staking door de kruiers bij het bekende West London Air Terminal in j Kensington. De reizigers zaten met som- I bere gezichten op hun koffers of hingen doelloos rond. Vrijdagavond moesten 93 I continentale en binnenlandse luchtdiens- ten komen te vervallen. BEA wist zelfs niet of zij in staat zou zijn passagiers vandaag te vervoeren. Onder de gestranden was ook de Britse minister van Arbeid Ray Gunther, die op weg was naar Schotland en de wilde sta king in de scherpste termen veroordeelde. Hij was woedend en noemde het optreden van de stakers ronduit kwaadwillig. VELE PASSAGIERS waren bereid om zelf hun bagage naar het vliegtuig te dra gen, maar hen werd verteld wanneer zij dat zouden proberen het ladingspersoneel zou weigeren de bagage aan boord te bren gen. Het was een van de drukste dagen van het jaar. Ongeveer 12.000 passagiers zouden met 140 toestellen van Londen ver trekken. Het plan is de staking tot zon dagochtend door te laten gaan. De transportarbeidersbond heeft de sta king fel veroordeeld. De voorzitter van BEA zeide dat de stakers in flagrante te genspraak met het advies van hun vakbond handelden. De BEA-vluchten naar Nederland, waar van er zes per dag gaan, zijn door de staking getroffen. Maar de negen K.L.M.- vluchten gaan door. Spionage. Een rechtbank op het eiland Tarakan bij Borneo heeft drie mensen wegens spionage voor Engeland veroor deeld tot vijftien jaar en een tot tien jaar gevangenisstraf. Critiek. Een rechtbank in Madrid heeft een Baskische priester veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en tienduizend pesetas boete. Hij werd ervan beschul digd in een preek critiek op de Spaanse overheid en de politie voor hun behan deling van de Basken te hebben gele verd. Training. Duizenden middelbare scholieren in Syrië zullen worden geoefend in het gebruik van lichte wapens. LangZaam. Het einde van de langzaam- aan-actie van de Italiaanse douanebe ambten is nog niet in zicht. Aan de Brenner pas staan lange rijen vracht auto's te wachten tot de douanebeamb ten, die de voorschriften nauwgezet uit voeren, met de formaliteiten gereed zijn. Het personenvervoer wordt niet door de staking getroffen. Men verwacht echter moeilijkheden wanner vrijdag de vakan tiegangers naar het zuiden trekken. Koffers. Op Java zijn in een exprestrein van Djakarta naar Soerabaja twee kof fers aangetroffen met dynamiet en an der ontplofbaar materiaal. Herdenking. In Duinkerken is het feit her dacht dat precies 25 jaar geleden 335.000 geallieerde militairen hoofdzakelijk Britten uit Duinkerken werden geëva cueerd. Evenals in 1940 stak vanochtend een kleine vloot van allerlei soorten schepen van marinevaartuigen tot vissersboten en plezierjachten van Engeland over naar de Belgische kust. Kind. Prinses Sophie van Griekenland, die gehuwd is met de Spaanse troonpreten dent prins Don Juan Carlos, verwacht in de eerste helft van deze maand een kind. Haar moeder, koningin Frederika, zal naar Madrid komen. Perswet. De senaat van West-Berlijn heeft een wetsvoorstel inzake de pers aan vaard dat in de plaats komt van een wet van 1874. De journalisten zullen voortaan het recht hebben, hun bronnen te verzwijgen als het gaat om inlich tingen die hun vertrouwelijk zijn ver strekt. Anderszijds heeft de overheid het recht om nieuws achter te houden dat schadelijk zou kunnen zijn voor het openbaar belang. Gasbellen. Amerikaanse sterrekundigen hebben ongeveer 300 hete plekken op de maa- ontdekt, waarvan sommige zoveel heter zijn dan de omgeving dat „het lijkt alsof er een kernreactor of vulkaan is", aldus prof. Murray van het Cali- fornisch instituut voor Technologie, op een internationale vergadering van maangeleerden. Vermoed wordt dat men hier te doen heeft met ontsnappend gas. Beter. Dr. Adenauer, de voormalige West duitse bondskanselier, heeft vrijdag zijn werkzaamheden hervat na een maand rust. De 89-jarige voorzitter van de Christen-democratische Partij liep op 7 mei een zenuwschok op, toen de trein, waarmee hij van een verblijf in Noord- Italië terugkeerde op een overweg in botsing kwam met een vrachtauto. Gevangenisstraffen. Zeven mannen in Lim- be in Malawi zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens diefstal en oproer in het gebied van Fort Johnston in februa ri. Tijdens onlusten toen werden 150 mensen gearresteerd, officieel „omdat zij een staatsgreep hadden gepleegd ten gunste van Chempbere",oud-minister van Onderwijs, die vorig jaar aftrad en Ma lawi verliet. Bezoek. Premier Tsjoe en-Lai van com munistisch China is in Dar-es-Salaam voor een bezoek van vier dagen aan Tan zania aangekomen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3