Natuur probeert achterstand door koude weer in juni in te halen ruyter Prijzen voor bleven op de greenten hoog peil Bloemetjes voor Luilakmarkt werden goed betaald A. JONGELING Straks ruim 600 leerlingen op muziekschool Beverwijk? droom- slaap kamers C Als in de Noordhollandse duinen de witte vlier weer bloeit Pinkster-meubelshow Duinflora is nu op haar mooist Trainer van Kennemers nam afscheid Groenteveiling Beverwijk IJmuidenaar beste kapper in Utrecht Plaatwellers slaagden voor lastechniek Vrijdag 11 juni „instrumentenparade Havenberichten Fa. v. d. Outenaar Raave voor RIJLES MARKTPLEIN V-teken Nachtegaal „op slag Europese kanarie geopend van 10 tot 5 uur woninginrichting intermeubei marktplein Prei erg duur SCHILDERSBEDRIJF Evertsenstraat 1 - IJmuiden Telefoon 4866 voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.J Telefoon 7851 is „S U C C E S" Groeneweg 45 - Telefoon 4333 verrassend leuke meubelen interessant, leuk, gezellig zie de etalages PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING Bezoekt 2e PINKSTERDAG onze grote Een jonge ransuil zoals men ze in deze tijd van het jaar in het Noord hollands Duinreservaat tegen kan komen, heftig knipogend tegen het daglicht Nog steeds laten de behaaglijk-warme dagen die vaak zo kenmerkend zijn voor de overgang van de bloeimaand naar de zomermaand op zich wachten. Het voor de tijd van het jaar veel te koude weer heeft een grote achterstand veroor zaakt in de vrije natuur. Als de voortekenen echter niet bedriegen zullen fauna en flora in deze junimaand hun schade dubbel en dwars inhalen. Dan zal uitbundig feest worden gevierd in de natuur met alle pracht en praal die bloemen, planten en dieren maar ten toon kunnen spreiden. Wie er oog voor heeft en niet opziet tegen het gebruik van de „benenwagen" zal ruimschoots beloond worden met genietingen die in de stoffige stad ver te zoeken zijn. Profiteer, van deze lange dagen en trek er op uit langs het buitenspoor. Mogen wij u een tip geven? Maak eens zo'n „snoepreisje" naar het Noordhollands Duinreservaat tussen Wijk aan Zee en Bergen. Voor natuurliefhebbers een dorado van stilte en rast dat in deze contreien zijn weerga nauwelijks vindt. Natuurlijk zult u op uw wandeling door dit weidse natuurreservaat met eigen ogen de specifieke schoonheid, van alles wat groeit en bloeit aanschouwen. De volgende regels willen daarbij slechts een bescheiden leidraad zijn. Allereerst zal u de bloeiende pracht van de meidoorn opvallen. Als een verrukkelij ke bruidssluier heeft zij haar bloesems over de binnenduinen uitgespreid. Ook de late troskers, Gelderse roos en lijsterbes bloeien volop. Naarmate de zon hoger naar het zenith opklimt zullen het lieftallige duinroosje, de egelantiers met hun rinse appelgeur en de hondsroos steeds meer in bloei komen. En aan het eind van deze maand komen daar nog de roomwitte bloeischermen van de vlieren op de duin helling bij. Maar ook de lagere duin gedeelten dragen tot de florarijkdom bij. Door het aanhoudende schrale weer ge ven tal van vroege lentebloeiers daar nog volop acte de présence. Het ruige vergeet- mij-nietje bijvoorbeeld en de witte kleve rige hoornbloempjes. De droge duinhellin gen zullen weldra bezaaid zijn met de gele sterretjes van de muurpeper, bijge naamd het eeuwig leven omdat dit kruid- gewas onder alle omstandigheden groeit en bloeit. De vlinders, bijen en insecten zijn nu bijzonder druk in de weer met het verga ren van honing uit de rose-rode of room witte bloempjes van de talrijke klaversoor ten. De drieledige blaadjes van de klaver geven een duidelijk V-vormig teken te zien. In vroegere tijden, toen de zogenoemde signatuurleer hoogtij vierde en de vorm of tekening als een duidelijke aanwijzing voor het gebruik werd beschouwd, werden de drievoudige v's van de klaverblaadjes door de boer uitgelegd als „voer voor vee".., In de loofhoutbossen langs de binnen- duinr^nd is het fluitekruid bijna tot mans hoogte opgegroeid. De roep van de koe koek is nu overal te beluisteren. De kam perfoelie probeert vooral in de avonduren de bezoekers van dit verrukkelijke duinge bied te bedwelmen met haar zoete geuren. Weldra zullen ook grote hoeveelheden wal- strobremrapen, druipend van honing, met hun vleeskleurige bloemen omhoog schie ten. Zo zijn er nog veel meer bloeiende planten die uw bewondering ten volle waard zijn. Ook in de vogelwereld is alom de af spiegeling van het late voorjaar merkbaar. Vele trekvogels waren uitgesproken laat en zijn nog maar amper aan het broeden. Dat geldt met name voor de roodstaart en nachtegaal die tot dezelfde familie behoren. De laatste is eigenlijk nu pas goed „op slag" gekomen.. Vooral in de vroege och- end en in de avonduren is de zang van de ze vogel, zo bescheiden van uiterlijk maar de onbetwistbare koning onder onze zanvo- gels, niet van de lucht. Ook de zilver- en stormmeeuwen zijn in het open duin met broeden begonnen. De wulpen daarentegen zijn al druk bezig hun jongen te verzorgen. De grote trek van de wilde eend naar de polder is nog in volle gang. Het is altijd een vertederend gezicht zo'n moedereend met haar koppeltje trippelende donsjes ach ter zich aan door het duin te zien scharre len. Bij de duinmeertjes kunt u soms een hele groep bontgekleurde bergeenden ontdek ken. Dat zijn dan de woerden die, terwijl hun wijfjes in een of ander konijnenhol aan het broeden zijn, zich onledig houden met de branie uit te hangen. Een welkom rustpunt na een stevige wandeling is deze uitkijkpost bij Heemskerk. Van daaruit heeft men een schitterend uitzicht over het weidse duinengebied. Hier en daar laat een klein geel-grocn- achtig vogeltje zijn ratelend liedje horen. Het is de Europese kanarie die doorgaans in Midden-Europa broedt, maar de laatste jaren in toenemend aantal in mei de Noordhollandse duinen binnentrekt. Meer dan vroeger laat zich ook de bosuil horen en zien. De argeloze wandelaar schrikt wel eens van zijn doordringende en wat spookachtige roep. Vaker in het duin komen de ransuil, de steenuil en de veld- uil voor. In deze tijd van het jaar zijn verder ook de vlinders bijzonder actief. Van deze lichtvleugeligen zijn het citroentje en het koolwitje het sterkst vertegenwoordigd. Na half juni zal de kleine vos zich bij hen voegen. De fraai getekende parelmoervlin- Ook al in verband met de pinksterda gen is de vraag naar groenten de gehele week heel erg groot geweest. Het gevolg was dat de toch wel vrij ruime aanvoer te Beverwijk weer hoge prijzen opbracht. Een artikel als spinazie staat week-in- week-uit nog hoog genoteerd en kwam ook nu weer tot goed 70 cent per kilo, al gaat door kwaliteitsverschil de prijs wel iets op en neer. Sla ging ook voor een behoorlijke prijs van de hand: tussen de 12 en 31 cent per krop. Andijvie was er niet zo heel veel. De prijs voor deze groen te lag tussen de 65 en 75 cent per kilo. Bloemkool maakte in het begin van deze week een kleine inzinking door maar her stelde zich later. De prijs liep weer op tot 1,30 per stuk. Ook de bospeen bleef goed op peil on danks een behoorlijk aanbod, men betaal de tot 86 cent; voor de waspeen lagen de prijzen tussen de 80 en 90 cent per kilo. Radijs kon men nog steeds goed verko pen voor 12 tot 25 cent per bosje. De grote sprong nam deze week de prei. Hiervoor werd vrijdag boven de gulden per kilo betaald. Maar het is zoals een koopman naar voren bracht, ook echt weer om erwtensoep te eten!!! Asperge is een geliefde groente voor pinksteren, maar door het koude weer loopt de produktie helemaal niet; er werd tot 4,70 per kilo betaald. Voor de dunne altijd nog een rijksdaalder per kilo. Aardbeien waren er heel wat, ze gingen vrij goed weg tot 1,15 per doosje. Rabarber hield ook deze week goed stand want de prijzen varieerden van 12 tot 28 cent per bos. De tomaten liepen in prijs op tot 1,45 per kilo. De eerste kist jes sperziebonen en nu ook peulen vormen een welkome aanvulling op het schrale as sortiment, maar voorlopig zijn het nog luxe prijzen die daarvoor betaald moeten worden. In de kantine van het sportpark Adri- chem te Beverwijk hebben de leden van de voetbalvereniging De Kennemers af scheid genomen van hun trainer, de heer J. Muskee. De heer Muskee gaat het vol gende seizoen naar Alcmaria Vitrix. De scheidende trainer is toegesproken door voorzitter P. Tegel, die er op wees, dat de heer Muskee meer heeft gegeven dan van hem mocht worden verwacht. Hij leerde „zijn" jongens niet alleen beter voetballen, maar omringde hen ook met vaderlijk zorg. De voorzitter overhandigde een enveloppe met inhoud. Namens de juniores sprak C. Steenbeek. Ook hij bood een geschenk onder couvert aan. Op de avond van dit afscheid zijn te vens de spelers gehuldigd van de drie kampioenselftallen: de A-juniores, de ve teranen en het zaterdagelftal. ders en distelvlinders hebben intussen hun portie van de honing uit allerlei bloemen al lang en breed te pakken. Fijne wandelingen, natuurschoon in opti ma forma, weldadige rust in de vrije na tuur. Dit alles biedt het Noordhollands Dtiinreservata met open armen aan. Op de groenteveiling te Beverwijk wer den vrijdag de volgende prijzen genoteerd: aardbeien 80115, andijvie 6575, asperge 250470, bloemkool 60130, postelein 20 38, waspeen 80—90, radijs 1222, bospeen 50—86, rabarber 1228, sla 12—30, spina zie 40—71, prei 75108, tomaten 130145, sperziebonen 400425, peulen 530 (kilo). Bij de nationale beroepenmanifestatie 1965 in Utrecht is de IJmuidenaar F. C. Spruit winnaar geworden in de afdeling herenkappen. Advertent ie Nieuwe haven in Veghel. In Veghel is een zestig hectare groot industrie-park geopend, dat wordt omsloten door een nieuwe insteekhaven, die rechtstreeks in verbinding staat met de Zuidwillems vaart. Het is ook aan de bloemenveiling te Be verwijk weer een dure week geworden, maar dat zat er ook wel in, want met de Luilakmarkt in het vooruitzicht is de vraag naar bloemen doorgaans groter dan ge woonlijk. Hier kwam dan nog bij dat het ook de afgelopen week koel weer is ge weest waardoor de aanvoeren niet zo over stelpend groot waren. Maar toch had men heel mooie veilingen bloemen, de aanvoer van irissen van buiten gaat nu groter wor den. Het waren juist de irissen die de kroon spanden. In het begin van de week werd voor de Imperator dicht bij de drie gulden per bos betaald. Maar ook de andere soorten lagen hoog genoteerd en voor zwa re Wedgewood van buiten werd tot 1,30 per bos neergeteld. Wat later in de week liepen deze hoge noteringen wel iets terug. Bij de anjers zag men de prijs ruim schoots boven de 30 cent per stuk uitko men, terwijl de rozen het brachten tot 81 cent per stuk. Freesia's waren ook duur, soms tot 1,30 per bosje. Gerbera kon men kopen voor een prijs tussen de 12 en 36 cent per stuk. Er komen nu grote partijen anemonen van buiten die het tot 60 cent per bosje brachten, ranonkels zijn ook nog duur. Voor de kaschrysanten werd tot ruim Advertentie HUISSCHILDERWERK KONSTRUKTIEWERK VERFSPUITERIJ BEHANGERIJ DEKORATIE REKLAME ONTWERPEN KLEURADVIEZEN GLASHERSTEL GLASPLATEN GLAS IN LOOD GLASVERZEKERING 4,50 per bos betaald. Margrieten, pyre- tiums, papavers en pioenen brachten ook al ongekende prijzen op. Er was een grote aanvoer van potplan ten, die men ook grif afnam voor zeer hoge prijzen. Ook het tuingoed was prijzig. Op tweede pinksterdag wordt er te Bever wijk om negen uur geveild. In Heemskerk begon vanmorgen om zes uur de traditionele rommelmarkt, waar van de opbrengst bestemd is voor het her vormde jeugdwerk. De drumband van de hervormde jeugd maakte om zeven uur een rondgang om de inwoners nog eens extra te attenderen op deze markt. Van de n.v. De Plaatwellerij te Velsen- Noord heeft een flink aantal personeelsle den deelgenomen aan de examens van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek. Voor het vakdiploma B.T. slaagden de he ren H. N. W. Komen, H. van Dessel; B. van Huystee, H. J. A. Vendel, J. A. But ter en H. de Jong. Drie kandidaten wer den afgewezen. Het gronddiploma boog- lassen werd behaald door de heren Chr. A. Jansen, P. W. Sloot, W. J. M. Been tjes, A. H. van Gastel, R. C. Sas, E. H. Th. Jellema, S. R. B. Jellema, E. Schou ten, A. Rosier, L. J. A. Mans en Chr. F. de Nijs. In deze categorie vond één af wijzing plaats. Met respectievelijk 66 2/3 percent en 92 6/7 percent geslaagden sloeg de Plaatwel lerij bij deze examens geen slecht figuur. Voor de cursus autogeenlassen (gevorder den) slaagden de heren J. P. van Heijst, B. C. Dekker, P. J. Mulder, C. Neeft, J. de Valk, D. Vos en Y. W. de Wilt. De heer André Kaart, directeur van de Stichting Sted lijke Muziekschool Bever wijk, heeft het initiatief genomen voor een „instrumentenparade". Vrijdagavond 11 juni, om half acht zal men in de prachtige zaal van „Lommerlust" aan de Alkmaar- seweg allerlei instrumenten kunnen be luisteren. Deze „instrumentenparade" is bedoeld om een beter inzicht te geven en binnen het raam van de mogelijkheden zowel financieel als naar aanleg de keuze van een bepaald instrument voor leerlingen te vergemakkelijken. Het gaat best met de Beverwijkse mu ziekschool. De heer Kaart kan met ge noegen constateren, dat de aangifte van leerlingen zeer hoopgevend is. Hij neemt zelfs aan, dat alle kans bestaat, dat de school begin september, dus ingaande het nieuwe cursusjaar wanneer ook de in- •T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) RIJBEWIJS VERNIEUWEN Advertentie strumentale sector begint ruim 600 leerlingen zal tellen. Voor diverse instrumenten zijn leraren aangetrokken. Momenteel telt de school, al twaalf do centen, onder wie de heren Thom. de Klerk van het Concertgebouworkest en Gijs Beths, eerste concertmeester van de voormalige Nederlandse Opera. Het aan tal leerlingen is thans meer dan 400. Andere leraren zijn onder andere de heren Dick Alma (dwarsfluit), Hennie de Vries (cello), Rumping (accordeon) en Potgieser, die bereid gebleken is enkele pianolessen voor zijn rekening te nemen. De heer André Kaart hoopt nu de klem te gaan leggen voor het uiteindelijk vor men van een Beverwijks Stedelijk Orkest. Om de aanschaf van een instrument voor de ouders in geldelijk opzicht wat gemakkelijker te maken, is de mogelijk heid geschapen voor financiering. Voor de minder kostbare instrumenten zelfs zon- nmi AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land Vrijdag kwamen ln IJmuiden aan: Adonis van Antwerpen; Vliestroom Sheerness; Carina Ant werpen; Lauriergracht Archangelsk; Ceres Rot terdam; Wilja Great Yarmouth voor IJmuiden; Erna Liebisch Rotterdam ;Emsland Felixtowe; Stadersand Londen voor IJmuiden; Aka Fern- stroem Rouaan; Port du Bouc St. Lieux; Hen drik B Lugnevik; Lonsi Londen; Harglen Lon den; Willy Huber Avilez voor IJmuiden. Phoe- nox Par; Hada 2 Par. Ingrid Karlstad; For- eados Las Palmas; Herro Kotka; Cool Baby Egersund voor IJmuiden; Notty Boston; Myso Rouaan; Amstelstroom Rotterdam; Anna Domsjo voor Zaandam; Jaguar Bilbao voor IJmuiden; Maria Angela Martinoli Rotterdam; Nordvest Rotterdam; Pampero Abadan. Vandaag arriveerde te IJmuiden: Hebe Nobel van Faversham; Cameron Kust Rotterdam; Leckoe Rotterdam; Lindensingel Rotterdam; Fo rel Terneuzen voor IJmuiden; Ida Jacoba Bil bao voor IJmuiden; Zeevaart Gravelines. Vrijdag vertrokken: Alapajevskels naar Lenin grad; Lady Sarita Rochester van IJmuiden; Claus Oldendorf Fern van IJmuiden; Tem Ant werpen; Ragni Simonsvik van IJmuiden; Oran jefontein Southampton; Dianet Philadelphia van IJmuiden; Bram Londen; Bussum Curasao; Henny (t) Nooresundet; Letten Karlstad; Stanis las Birkenhead van IJmuiden; Reint Solvesborg van IJmuiden; Advent Rochester van IJmuiden; Alloutette Londen; Eminence Londen; Roelof Buisman Goole; Ask Malmoe; Kroonborg naar Delfzijl van Zaandam; Jans Londen; Ems- land Harkingen; Tilla Doris Rotterdam; Ivoor kust Rouaan; IJlstroom Liverpool; Taras Rot terdam; Hedwlg Luensted Karlstad; Neerlandia Gothenburg; Beila Hamburg; Draco Stavanger; Atlas Rotterdam; Lydia-W. Malmo van IJmui den; Wilja Bosto van IJmuiden; Leipzig Le Havre; Skaumor Monrovia van IJmuiden; Eli zabeth Eerger Luback; Spiekeroog Bremen. Vandaag vertrokken: Port Du Boua naar Le Havre; Berkelstroom Manchester; Erna Liebisch Norrkoping; Manegina 2 Rotterdam (gesleept); Nabob Hamburg; Bruse Oslo; Trigon Bristol; Goeree Londen; Nettie Rouaan; Vyliandie Lu- beek; Dongeborg Stade. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan) BINNENGEKOMEN HARINGSCHEPEN Zondag 30 mei: mt. Cornells Vrolijk Fzn SCH. 171 met 100 ktj., Koraalbank KW. 3 met 16 kt)., Brittenburg KW. 121 met 90 ktj. Maandag 31 mei: mt. Bellatrix KW. 139 met 48 ktj., Cornells Den Duik KW. 144 met 70 ktj., Marian Ellen KW. 159 met 53 ktj., Jan Maria KW. 171 met 91 ktj., Cornelia Maria SCH. 135 met 98 ktj., Elly VL. 73 met 92 ktj. van 2 sche pen, Willem VL. 121 met 84 ktj. van 2 schepen, Llesje en Rutger VL. 153 met 97 ktj. Dinsdag 1 juni: mt. Wilhelmine Johanna KW. 39 met 95 ktj. Woensdag 2 juni: mt. Arle Jacob KW. 149 met 88 ktj. I Donderdag 3 juni: mt Nicolaas Senior KW. 42 met 74 ktj., Antje KW. 49 met 100 ktj. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5