Mr. Kranenburg: „Geen voorbarige conclusies!" Streekplancommissie Noordzeekanaal maakt eerste studieresultaten bekend Compensatiegronden, wegtracés, lucht- en waterverontreiniging belangrijke punten van studie Beverwijk gaat optreden tegen het hinderlijk parkeren Kat op de weg, auto tegen boom Mr. F. Th. Dijckmeester ijverde voor de bloei van Zierikzee PINKSTERBOODSCHAP 1965 Luilaknacht had ordelijk verloop Opbouw in groeiend Beverwijk een zeer gecompliceerde zaak Grote wagens belemmeren uitzicht Nieuw materiaal voor de sport te Beverwijk Voordracht schoolhoofd te Beverwijk Doetinchemse raadsleden roepen wethouder ter verantwoording Teso verkoopt schip aan Doeksen Bernhard Verhoeven t ZATERDAG 5 JUNI 1965 6 Haven Agrariërs Drie tunnels Voorbarige conclusies NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEMMERMEER I V o or uit gang JAARVERSLAG VAN DE B.S.R.C. Feestelijk gebabbel in Zwolle Jaarprogramma Ex-schouwburgdirecteur verdacht van oplichting (Van een onzer redacteuren) DE STREEKPLANCOMMISSIE voor het Noordzee- kanaalgebied heeft gisteren de interimrapporten van de werkgroepen aan de openbaarheid prijsgegeven. Deze interimrapporten zijn het resultaat van een jaar lang werken en studeren over de planologische aspecten van een gebied dat tot de economisch belangrijkste van Nederland behoort en zeker in de nabije toekomst nog in importantie zal toe nemen. Ongeveer een jaar geleden installeerde de commis saris der koningin in Noord-Holland de streekplancommissie voor het Noordzeekanaalgebied. Vrij kort na de installatie van deze commissie werden werkgroepen ingesteld, die tot taak kregen de diverse onderdelen en de ontwikkeling en consequenties hiervan te bestuderen en vast tp leggen. Zo kwam er een werkgroep economische ontwikkeling energievoorziening, een werkgroep agrarische belangen, een werkgroep stedebouw, een werkgroep grondgebruik en financiën, een werkgroep hygiëne van het milieu en een werkgroep vervoer, land- en wateiwegen. Al deze groepen staan onder voorzitterschap van een gedeputeerde en in de groepen hebben lieden zitting die het belang van de streek en van het hen toebedeelde werkterrein zeer ter harte gaat. De totale streekplancommissie bestaat uit meer dan tachtig leden, in zijn totaliteit dus een bijna onmanoeuvreerbaar lichaam, dat echter bij onderverdeling in de groepen en bij een goede coördinatie vruchtdragend kan functioneren. De streekplancommissie in zijn geheel staat onder presidium van de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. Na een jaar werken ztfn de diverse werkgroepen gistermorgen voor het eerst op het provinciehuis in Haarlem bijeengekomen om verslag uit te brengen van hun be vindingen in het afgelopen jaar. In de middaguren belegden de commissaris der koningin en de gedeputeerden een persconferentie waarbij de resultaten van de eerste werkzaamheden van de groepen werden toegelicht. De streekplancommissie heeft haar werkzaamheden min of meer doorkruist gezien door het plan van de gemeente Amsterdam in het betreffende gebied een olieraffinaderij met petrochemische in dustrieën te vestigen. Een ingreep waar aan de regering inmiddels ook zijn fiat heeft gegeven. Men werd dus geconfron teerd met een plotselinge ingreep. Uit het rapport van de werkgroep econo mische ontwikkeling, die onder voorzitter schap staat van de gedeputeerde Mensink is gebleken dat ook de werkgroep zich reeds had vereenzelvigd met het feit dat langs het Noordzeekanaal op enigerlei wij ze een zware basisindustrie zou moeten komen, die er dus nu in de vorm van een olieraffinaderij komt. De werkgroep is namelijk tot de conclusie gekomen dat de ontwikkeling van het Noordzeekanaalge bied in verschillend opzicht minder gun stig is geweest. Men noemt onder meer het achterblijven in groei en vervoer van minerale oliën en stukgoederen in vergelijk met andere Wfesteuropese havens het geringe aandeel ln de industriële bedrijvigheid van de chemische industrie en de metaalnijver heid (de snelst groeiende bedrijfstakken) in vergelijk met het Waterweggebied, en tenslotte de betrekkelijk geringe industrië le groei, die zich met uitzondering van de IJmond in het Noordzeekanaalgebied met betrekking tot overig industrialise rend Nederland in te geringe mate ont wikkelt. „De ontwikkeling is" zo luidt het voorlopige rapport, „door de verouderde structuur van de industrie in de stedelijke centra weinig overtuigend, hetgeen wordt bevestigd door de inkomenscijfers!" De aanwezigheid van een zeer goed ge outilleerde haven, een groot stedelijk cen trum, alsmede de toegankelijkheid voor grote zeeschepen is volgens de werkgroep een goede mogelijkheid voor de ontwikke ling van een krachtige hoogwaardige ba sisindustrie. „Het totstandkomen van een chemische basisindustrie, waarvoor de ves tiging van een olieraffinaderij een vereiste Is, moet zowel voor het Noordzeekanaal gebied als voor geheel Nederland van groot belang geacht worden" zo is ook de mening van deze werkgroep van de Noordzeekanaalcommissie. Evenals Amsterdam is ook de werk groep van mening dat de bestaande in dustrie nieuwe stimulansen zal ontvangen door de te vestigen bedrijven. De werkgroep hygiëne van het milieu zeker niet de onbelangrijkste groep van de commissie heeft zich beraden over zaken als lucht- water- en bodemveront reiniging, aspecten van een industriële ont wikkeling die direct met het geestelijk en lichamelijk welzijn van vele honderddui zenden betrekking hebben. De werkgroep gaat er van uit dat het in dit stadium moeilijk is de materie te beoordelen om dat omtrent de potentiële oorzaken die de hygiëne van het milieu verstoren, èn de technische mogelijkheden om die te onder vangen nog lang niet alles bekend is. Deze werkgroep is van mening dat het juist zou zijn tussen de woon- en werkgebieden, èn tussen de werkgebieden zelf, groenstro ken aan te leggen. Op dit punt divergeren de meningen in de verschillende groepen, reden waarom tijdens de persconferentie de commissaris der koningin er met klem op wees, dat het streekplan waaraan dus gewerkt wordt het resultaat zal zijn van de inbreng van al deze groepen. „Het is dus zaak" aldus mr. Kranenburg, „de rapporten wel als iets zeer voorlopigs te beschouwen en er geen definitieve conclusie aan te verbin den!" De werkgroep agrarische belangen, die onder voorzitterschap staat van de gede puteerde Merkx heeft zich over de conse quenties van de industriële ontwikkeling in 't Noordzeekanaalgebied, die zich voor namelijk zal uitstrekken over agrarische gebieden een beeld gevormd. Men heeft een soort faseringsschema op gesteld en beraadt zich over de verschil lende mogelijkheden voor de mensen die thans op deze gronden wonen en werken. In de eerste plaats gaat de werkgroep er van uit dat in de IJsselmeerpolder compen- In Beverwijk zal men maatregelen gaan nemen tegen het hinderlijk parkeren van auto's e.d. op de openbare weg vóór wo ningen. Regelmatig krijgt de politie klach ten van ingezetenen over het plaatsen van vrachtauto's, aanhangwagens e.d. voor hun huizen. Deze wagens staan er dan veelal tijdens het weekeinde. B. en W. zijn het eens met de opvatting dat op deze wijze hinder en overlast wordt ver oorzaakt, omdat met name het uit licht wordt belemmerd. De gemeenteraad van Beverwijk heeft nu een voorstel voorgelegd gekregen om aan dit hinderlijk parkeren een einde te maken. Dat kan door een aanvulling in de algemene politieverordening. B. en W. stellen voor een nieuw arti kel in te voegen, dat luidt „het is ver boden op de weg met een vrachtauto, trekker, oplegger, aanhangwagen, cara van, autobus of een uitsluitend voor ver voer van goederen bestemde bestelauto een plaats in te nemen vóór een bewoond B. en W. van Beverwijk willen blijkens •en voorstel aan de gemeenteraad 2475.- uittrekken voor de aanschaf van materia len voor gymnastiek en buitensport. Deze aanschaf behelst een lange mat voor het gymnastieklokaal aan de Plan tage (eerste openbare ulo), springplanken voor de Julianaschool en het gymnastiek lokaal Groenelaan en de aankoop van een «et buitenmateriaoi ten behoeve van de tweede openbare school voor ulo. perceel op zodanige wijze, dat daardoor het uitzicht uit dat perceel voor de be woner op hinderlijke wijze wordt belem merd of hem anderszins hinder of over last wordt aaangedaan". satiegronden dienen te worden gereser veerd voor de getroffen agrariërs. Verder zal een deel van de huidige bevolking zich dienen om te scholen, hetgeen bege leiding van de overheid vergt. De werkgroep stedebouw heeft na rijp beraad de conclusie getrokken dat het ste debouwkundig nog te verantwoorden zou zijn wanneer circa vierduizend hectare van het Noordzeekanaalgebied beschik baar gesteld zou worden voor haven- en industrieterreinen en de commissie stelt zich voor dat ongeveer 2250 hectare hier van op de zuidelijke en circa 1750 hectare op de noordelijke oever gerealiseerd zou kunnen worden. De werkgroep vervoer, land- en water wegen heeft zich op het standpunt ge steld dat reservering van drie tunneltra cés, tussen die van de Velsertunnel en de Coentunnel, als gewenst moet worden beschouwd. „De noodzakelijke uitrusting voor het goederenvervoer per rail, zoals de ligging van basis-spoorlijnen, de nood zaak aan en ligging van emplacementen, een twee of viersporige Hemtunnel ver gen nog veel studie." De huidige verbetering van het Noord zeekanaal wordt voldoende geacht. Een buitenhaven voor ferryverkeer e.d. is volgens de commissie wel gewenst. Voorts dienen volgens deze werkgroep tracés te worden gereserveerd voor een kanaal ten noorden van Amsterdam, een ten zuiden van Amsterdam, terwijl de aan leg van een kanaal om westelijk Amster dam in hoge mate urgent is. Tijdens de persconferentie, gistermiddag op het Haarlemse provinciehuis zei de commissaris der koningin, dat de Noord zeekanaalcommissie zoveel mogelijk open heid van zaken wil geven in de studie resultaten. De comissaris stelde zich echter op het standpunt dat men niet te snel tot conclu sies zou moeten overgaan. Wel deed de De nieuwe burgemeester van Haar lemmermeer, mr. F. Th. Dijckmeester voorzitter van de commissie duidelijk uitkomen dat het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied consequenties zal hebben voor andere streekplannen uit de directe omgeving. De commissaris der ko ningin sprak de hoop uit dat deze zeer vroegtijdige en openhartige uiting zou bij dragen tot het vormen van een gezonde brede opinie over de toekomstige ontwik keling van dit voor ons land in vele op zichten zo belangrijke territoir. Op de Amsterdamseweg onder Velsen is hedenmorgen kort na zes uur een 31- jarige Amsterdammer met de door hem bestuurde personenauto tegen een boom gebotst. De auto werd bij dit ongeluk vrijwel totaal vernield. De wagen werd later door de Velsense politie naar het hoofdbureau gesleept. De Amsterdammer is met vrij ernstige verwondingen aan het gelaat naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de automo bilist wilde uithalen voor een kat die op de weg liep. Hij ontweek de kat inder daad, maar botste toen tegen een boom. De kat is schielijk verdwenen (Van een verslaggever) „Ik denk niet dat er iemand is die het hem misgunt dat hij hoofd van een be langrijke gemeente wordt. Maar van links naar rechts, van hoog tot laag vindt men het bijzonder spijtig dat hij weggaat. Hij is een reusachtig goed am bassadeur van onze gemeente geweest". Dat zegt Zierikzees gemeentesecretaris Van Ommeren over de benoeming van mr. F. Th. Dijckmeester tot burgemees ter van Haarlemmermeer. Mr. Dijck meester, die negen jaar aan het hoofd stond van de Schouwse centrumge meente, is benoemd bij Koninklijk Be sluit van 1 juli 1965. Burgemeester Dijckmeester is in Haar lem geboren. Dat was in 1917. Van moe derszijde is hij een Zeeuw. Zij kwam van Zierikzee. Zijn grootvader was commis saris der koningin in Zeeland. In Utrecht studeerde mr. Dijckmeester rechten. Hij voltooide zijn studie in het begin van de oorlog. Via Spanje kwam hij in Engeland terecht waar hij bij het bureau inlichtin- gen een speciale opleiding volgde. Als pa rachutist kwam hij terug naar Nederland. Gedurende twee jaar werkte hij in Am sterdam als agent van de regering in Lon den. In 1945 werd mr. Dijckmeester attaché bij de Nederlandse ambassade in Stock holm. In 1946 kwam hij weer terug. De ambassadeur in Stockholm had hem ge vraagd in diplomatieke dienst te treden, maar in dat ene jaar had mr. Dijckmees ter al geleerd dat dit werk hem niet lag. Toen kwam mr. Dijckmeester in dienst van het kabinet der koningin. Tot 1956 was hij de trait d'union tussen koningin en het regeringsapparaat. In dat jaar kwam zijn benoeming tot burgemeester „Toen de apostelen allen bijeen wa ren, vroegen zij Jezus: „Heer, herstelt Gij in deze tijd het koningschap voor Israel?" Hij zei tot hen: „Het is niet uw zaak de tijden of gelegenheden te weten, waarover de Vader de beschik king aan Zich gehouden heeft, maar gij zult mijn getuigen zijn te Jeruza lem en in geheel Judea en Samaria en tot het uiterste der aarde." Deze mannen hebben Jezus leren ken nen als de Heer. Zij geloven in zijn opstanding. Zij zien dat zijn dood geen nederlaag was maar de overwinning over alles wat mensen tot slaaf maakt en hen te gronde richt. Maar zij willen weten wat dit praktisch zal betekenen. Betekent het het Koninkrijk Gods nü? Betekent het dat wij aan de win nende kant zijn en aanstonds zullen zien dat de vijanden Gods op de vlucht wor den gedreven? Jezus zegt hun duidelijk dat God ons niet het tijdschema van zijn plannen heeft gegeven. Wij weten eenvoudig niet wat de grenzen van het menselijk leven zijn noch ten goede, noch ten kwade. Maar God gaat hun iets belangrijkers geven. Hij gaat hun zijn Geest geven, die hun kracht zal geven zijn getuigen te zijn tot de einden der aarde. Als leze Geest komt zullen zij voor de ge hele wereld het bewijs zijn dat Jezus regeert en dat het kwaad veroordeeld is en ten onder gaat. Die belofte werd met Pinksteren ver vuld. In een machtige uitstorting van goddelijke kracht werden deze twijfe lende leerlingen omgevormd tot levende tekenen van Christus' heerschappij over de hele aarde. Zij gingen Jeruzalem uit, op weg naar de verste hoeken van de wereld, een machtige beweging van verzet tegen de gevestigde machten van het kwaad, levende fakkels om de nacht te verlichten met de zekerheid van de komst van een nieuwe dag. De kerk verliest in deze tijd veel van de macht die zij bezat toen zij een gezien en geëerd deel van de maat schappelijke orde was. Zeer vele chris tenen leven in deze tijd verspreid in kleine groepen, minderheden zonder po litieke kracht. Hierin staan zij dichter bij de christenen van de eerste eeuw dan bij die van de negentiende. Maar God heeft nimmer de belofte ingetrokken of de gave die Hij met Pinksteren gaf teruggenomen. Die kracht staat altijd ter beschikking van de kerk die er voldoende naar verlangt om er de prijs voor te betalen. De prijs is: volkomen één met de Heer Jezus Christus te worden gemaakt één met zijn vernedering om één te zijn met zijn overwinning. De kracht is: kracht om te geloven en anderen te helpen geloven, kracht om zonder weifeling tot het einde toe te ohpen, kracht om tot het uiterste lief te heb ben, kracht om vrede te stichten, om te werken voor gerechtigheid en ver zoening tussen mensen. Het is de kracht van het komende Rijk, die ons nu wordt geschonken. Zij is de belofte der heerlijkheid. Zij wordt een ieder die er naar zoekt aangeboden. Wij vragen u daarom in deze pink stertij d tezamen met ons de Heer te bidden de gehele kerk opnieuw met de kracht van zijn Geest te vervullen, zo dat zij zijn getuige moge zijn tot de einden der aarde. De voorzitters van de Wereldraad van Kerken: Aartsbisschop Michael Cartuar Londen; aartsbisschop Iakovos New York; Sir Francis Ibian Enugu; David G. Moses Nagpur; Martin Niemöller Wiesbaden; J. H. Oldham St. Leonardis-on-Sea; Charles Parlin New York. van Zierikzee af. De burgemeesterssfeer kende hij wel. Zijn vader was burgemees ter van Zutphen. In de negen Zierikzeese jaren heeft bij mr. Dijckmeester steeds de vooruitgang van zijn gemeente voorgezeten. Hij heeft zeer geijverd voor de aanwijzing van Zie rikzee tot ontwikkelingskern in het pro bleemgebied Zeeland. Dat was in 1959. Daardoor werd voor Zierikzee een nieuw tijdperk van industriële ontwikkeling ge opend. De stabiliteit van het bevolkings aantal veranderde. Er kwamen meer in woners. Thans telt Zierikzee 7500 ingeze tenen. Als centrumgemeente van Schouwen gaat er in Zierikzee veel meer om dan in een doorsnee gemeente met hetzelfde aantal inwoners. Burgemeester Dijckmees ter hanteerde de voorzittershamer in ra den van bestuur van gemeenschappelijke regelingen tussen Schouwse gemeenten. Zierikzees eerste burger heeft zich ook bijzonder beziggehouden met de zorg over de monumenten, die de oude stad rijk is. Buiten het gemeentelijk werk was de heer Dijckmeester die Nederlands her vormd is actief als voorzitter van de af deling Zeeland van de vereniging van Ne derlandse gemeenten, als bestuurslid van de aardgasmaatschappij de Zegam, be stuurslid van de visserijen op de Zeeuwse stromen en voorzitter van de Zeeuwse mu ziekschool. Deze functie kenmerkt mr. Dijckmeesters grote belangstelling voor de muziek. De nieuwe burgemeester van Haarlemmermeer doet zeel aan sport. Hij tennist, doet aan paardrijden „als er tijd voor is" en houdt van zwemmen. „Maar dan ook alleen als het bijzonder warm is," zo zegt hij er zelf van. De echtgenote van mr. Dijckmeester is eveneens in Haarlem geboren. Het gezin Dijckmeester telt vijf kinderen waarvan de leeftijden variëren van drie tot vijftien jaar. Mr. Dijckmees ter kent Haarlemmermeer niet. „Ik ben er één keer doorgekomen, maar daar houdt het mee op," zegt hij. De luilaknacht is in IJmuiden in gepas te vreugde gevierd, met tegen de ochtend het gebruikelijke lawaai en andere zaken, die er zo bijbehoren. De politie te Velsen, Beverwijk en Heemskerk had een versterk te surveillance ingelegd. Tot nu toe zijn geen meldingen binnengekomen van ern stige baldadigheid of vernielingen. De po litie behoefde tijdens de surveillance vrij wel nergens in te grijpen. Van die zijde spreekt men van een luilaknacht met ge paste baldadigheid en geen bijzonder gek ke dingen. De gemeenteraad van Beverwijk, die donderdagavond weer vergadert, gaat dan ook over tot de benoeming van een hoofd van de te stichten tweede Beverwijkse o.l. school in Oosterwijk. Op de voor dracht staan drie personen en wel de he ren A. Kaart te Beverwijk, A. L. Lan- gendoen te Beverwijk en M. D. de Jong Amsterdam. Vier raadsleden van de gemeenteraad van Doetinchem hebben aan B. en W. van deze gemeente schriftelijk vragen gesteld, waarin wethouder C. van der Grijn trans acties worden verweten, die de gezagsver houdingen in de gemeente ernstig zouden verstoren. Aanleiding hiertoe is een uitvin ding van de heer W. F. Hendriks, werk meester van de gemeentelijke werkplaats voor minder-validen „De korenbloem". Met toestemming van wethouder Van der Grijn, die de portefeuille van Sociale Zaken beheert, en van burgemeester mr. J. M. J. Cornelissen is de vinding op het gebied van buisverbindingen (er is octrooi op aan gevraagd) op zakelijke basis in „De ko renbloem" in produittie genomen. In de exploitatie van deze vinding heeft de heer Van der Grijn, die oud-leraar aan een technische school is en een leermees ter van de heer Hendriks, financiële belan gen. De eigenaars van de vinding hebben nu besloten een n.v. op te richten en de fa- brikage elders onder te brengen. Dit zou nadelig zijn voor de exploitatie van „De korenbloem", omdat voor het produceren van deze buisverbindingen een omgerekend uurloon werd betaald dat het vijf- tot zes voudige bedroeg van hetgeen andere werk zaamheden opleveren. De NV Texels eigen stoombootonderne ming (TESO) heeft het motorschip „De" Dageraad" verkocht aan de rederij nv G. Doeksen en Zn op Terschelling. Het schip zal reeds volgende week worden gebruikt op de lijn Harlingen-Terschelling. Doeksen is verder van plan binnen en kele jaren een veerpont met koplading in de vaart te brengen. Voor de TESO Was het onmogelijk het schip te verkopen, nu een nieuwe veerpont is besteld, die vol gend jaar gereed zal zijn. In het jaarverslag 1964 van de Stich ting Beverwijkse Sociaal Culturele Raad wordt gesteld, dat de opbouw van een voor groeiend Beverwijk goed woon- en leefklimaat een zeer gecompliceerde zaak is. Dat heeft ook het verslagjaar 1964 weer geleerd. De problemen op bestuur lijk en planologisch terrein, naast die rond de verwachte uitgroei van het Noordzeekanaalgebied, vormen op zich reeds vele signalen, die eerder aan oran je-rood, dan aan veilig groen doen denken. „Het moge enerzijds een voordeel be tekenen, dat men in dit gebied van de grond af vorm kan geven aan het ste delijk klimaat (met behoud van het waardevolle oude) anderzijds dienen de voorwaarden van een gezonde opbouw in maatschappelijke en culturele zin in po tentie aanwezig te zijn". Wat het sociaal-culturele opbouwwerk betreft zijn er meer en minder optimis tische ontwikkelingen te bespeuren, zo Ier zen wij in de inleiding voor het verslag van de diverse werkzaamheden. Het mu ziekschool- en tentoonstellingswerk ont plooit zich zeer gunstig en geeft frisse impulsen aan het culturele klimaat ter stede. Bemoedigend is ook dat ondanks de gebrekkige outillage in het Kennemer Theater, de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en het Comité Abonne mentsvoorstellingen in hun concert- en toneelseries steeds een redelijk volle zaal weten te boeken. Teleurstelling is echter niet het minst voor de Stichting Sociaal Culturele Voorzieningen, die aan de voorbereidingen van dit project zoveel werk verzet heeft dat de verbouwing van het K.S.A.- gebouw tot tijdelijk cultureel centrum nog enkele jaren op zich laat wachten. Ook De Provinciale Overijsselsche en Zwol- sche Courant, die dezer dagen haar 175- jarig bestaan viert, heeft al haar abonnees (en dat zijn er ruim 40.000) in de feest vreugde laten delen door ieder gezin een zakje Zwolse balletjes ten geschenke te ge ven, verpakt in een aardig blikken trom meltje dat bedrukt is met Zwolse stads gezichten. Er zal in Zwolle dezer dagen druk ge babbeld worden en ongetwijfeld zullen de Zwollenaren nog des te trouwer het lief en leed van hun Courant begeleiden in de komende jaren, waarbij de tandartsen waarschijnlijk de trouwste abonnees zullen zijn. in verband met de lopende gerechtelijke procedure over de bioscoopverhuur in in het K.S.A.-gebouw. Ten aanzien van de sectie jeugd wordt geconstateerd, dat het voor ver schillende groepen moeilijk is terreinen te vinden. Enkele suggesties bleken niet uitvoerbaar. Allerlei te verwachten ont wikkelingen (uitbreiding Hoogovens, ver groting begraafplaats in Westerhout) ma ken het er niet eenvoudiger op. Moge lijk kan nog een groot geschikt terreii gevonden worden, waarvan verschillendi groepen gezamenlijk zullen kunnen profi teren. Het jaarverslag maakt ook melding van het feit, dat de Stichting Tentoonstel lingswerk zich nu bezint op een artistiek verantwoord jaarprogramma ook voor kunstenaars uit de omgeving voor Ga lerie Boumans en incidenteel ook in d« Salie des Pas Perdus van het stadskan toor. (Van onze correspondent) ARNHEM In de ouderdom van 68 jaar is overleden de letterkundige Bernard Verhoeven uit Arnhem. De heer Verhoe ven, geboren en getogen Arnhemmer, was aanvankelijk journalist en onder meer ver bonden aan de „Maasbode". Ook is hij re dacteur voor kunst en letteren geweest van „De Nieuwe Euw". Hij heeft een aanzienlijk litterair oeuvre op zijn naam staan. Hij schreef essays en gedichten. Hij schreef onder meer een klankbeeld over Rusland voor de K.R.O., en won een hoorspelprijsvraag van de K.R.O. met zijn inzending „Een engeltje vermist". Van 1949 tot 1959 is de heer Verhoeven lid geweest van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Sinds 1956 was hij ook lid van de Provinciale Staten van Gelderland. Hij was voorts voorzitter van de Culturele Raad voor Gelderland, oud-directeur van de Jan van Eyck-academie en oud-direc teur van de Toneelacademie te Maastricht. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Op 22 juni zal voor de rechtbank in Breda terecht staan, verdacht van ver duistering en oplichting, de voormalige di recteur van de Tilburgse Stadsschouwburg W.B.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6