HET WEER Ruimtetweeling McDivitt en White moe maar kerngezond Mijnramp in Joegoslavië Amerikaanse televisie zal kosmoszvandeling uitzenden UST Meer troepen en dollars naar strijdperk-Vietnam Russische raket naar de maan Zwitsers vliegtuig maakt noodlanding op Schiphol Europese conventie tegen geluidshinder 117 doden Twee ernstig gewonden bij gasontploffing in Santpoort Da Nang geïsoleerd Etalage geplunderd van Leidse juwelier Friendship komt zonder neuswiel goed neer in een schuimtapijt Voor modieuze dames- en teenerkleding Grote vertraging door storing van stroomvoorziening Zwaar bewolkt Aan het strand In de krant van heden I Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN Het woord is aan DAMESKAPSALON TEL. 8166 60.000 Ouderwetse landing 5OJAARGANG NUMMER 179 DINSDAG 8 JUNI 1965 ;,h+p* Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Overwegend zwakke ver anderlijke wind. De zelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storingsgebied dat van het zui den uit noordwaarts trekt,, zal ook de komende 24 uur nog verspreide regen- en onweersbuien veroorzaken. Morgen kunnen ook enkele opkla ringen voorkomen. Temperatuur overdag 15 tot 17 graden. Zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Nog onstabiel en fris door zeewind. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 TT 1 nan T T' Ij j Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I III I J I Vyfl ^^7 V>_[JF \j% Vl|4i JL JL W Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD ¥QOR VELS EN-IJ MBIDEN, SANTPOORT, DRIEHVIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Daimate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129280. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Hier wordt de Gemini-capsule aan boord van het vliegdekschip „Wasp" gehezen. STRAATSBURG Deskundigen van de Raad van Europa hebben op een bijeen komst in Dublin een ontwerp opgesteld voor een Europese conventie ter bestrijding van geluidsoverlast. Hun ontwerp, dat aan het ministercomité van de Raad van Euro pa zal worden voorgelegd, heeft vooral betrekking op het lawaai dat motorrijtui gen maken, een bron van overlast die zich het gemakkelijkst leent voor internationale bestrijding. De deskundigen hebben zich voorts gebogen over mogelijkheden om door intensieve propaganda en voorlichting de geluidshinder in het algemeen te be strijden. Een Fokker „Friendship* van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Balair heeft op de avond van tweede pinkster dag met 44 buitenlandse passagiers, on der wie een viertal baby's en kinderen, op een met schuim bespoten landings baan van Schiphol zonder neuswiel een geslaagde noodlanding gemaakt. Wit om de neus maar enorm opgelucht konden de luchtreizigers, die zich drie uur lang in schier onverdraaglijke span ning hadden afgevraagd welk lot hun zou zijn beschoren, zonder enig letsel het toe stel verlaten. Enkelen van hen wisten na afloop met verstikte stem nauwelijks hoe zij de beide dappere Zwitserse stewardes sen konden bedanken. Die twee stapten uiterlijk volkomen kalm uit het toestel. Met verbluffende koelbloedigheid hadden zij boven Bazel een begin van paniek in de kiem weten te smoren en de passagiers vervolgens drie uur lang getroost en moed in gesproken. Het toestel voerde een normale lijn- vluoht uit voor Swissair en wel van Genè- ve naar Bazel, waar het om half zes had moeten landen. Toen gezagvoerder Roland Haefeli echter aanstalten maakte om tot de landing over te gaan bleek hem, dat het neuswiel vast bleef zitten en niet naar buiten kwam. Na vergeefse pogingen het euvel te verhelpen besloot hij in overleg met de verkeerstoren van Bazel naar Schiphol door te vliegen. Op Schiphol zijn immers de Fokker-fa brieken gevestigd en men hoopte dat „bij de bron zelf" wellicht nog raad te verkrij gen viel. Fokkers chef-invlieger J. Mol werd ijlings naar de verkeerstoren geroe pen en verstond zich over de radio ge ruime tijd met de Zwitserse gezagvoerder. Hij gaf hem aanwijzingen voor de nood landing nadat alle pogingen om het neus wiel uit te krijgen hadden gefaald. Alsof er niets aan de hand was geweest vertelde de 38-jarige gezagvoerder na de landing dat het vliegtuig tussen Genève en Zürich in een onweer was gekomen, waar bij de bliksem in het vliegtuig was gesla gen. Mogelijk was hierdoor het mechanis me van het neuswiel gehavend. Na een door de NTS uitgezonden be richt over het rondcirkelende vliegtuig hadden zich honderden belangstellenden met auto's op weg naar Schiphol begeven. Op verschillende toegangswegen ontston den hierdoor opstoppingen. Dit had fase 2 van het groot alarm op Schiphol in ge vaar kunnen brengen. Na fase 1, waarin onder meer de poli tie en brandweer in de omgeving het te ken „stand by" krijgen, volgt een sein waarop de politie bruggen in de omgeving dicht en wegen vrij moet houden voor ambulance's. In dit geval was dit geluk kig niet nodig. Het antwoord op de vraag of de NTS verstandig heeft gedaan om het bericht te verspreiden staat echter bpen. De heer M. H. J. Schoot, hoofd van het bureau operationele dienst, zei dit: „ik ben er geen voorstander van dat de tv het allemaal omroept." KAKANJ (Joegoslavië) (AP en Reuter) Bij een gasontploffing in een grote bruin koolmijn bij de Joegoslavische plaats Ka- kanj zijn maandag zeker 117 mijnwerkers om het leven gekomen. Vele mijnwerkers zijn gewond. Er werkten in dé mijn onge veer tweehonderd kompels toen de explo sie plaats vond. Zij zaten in gangen op een diepte van ongeveer 150 meter. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over twaalf. Onmiddellijk na de ontplof fing kon een aantal mijnwerkers naar bui ten vluchten. Zij verkeerden in paniek en renden naar huis. Het is daardoor bijzon der moeilijk te zeggen hoeveel mijnwer kers nog in de ongeluksmijn zitten. Welingelichte Amerikaanse militairen hebben zaterdag gezegd dat binnenkort uit de V.S. nog eens 15.000 militairen naar Zuid-Vietnam zullen vertrekken. Het totale aantal in Zuid-Vietnam wordt dan meer dan 60.000. Ook worden binnenkort grote aantallen Amerikaanse amfibietanks en vrachtwagens verwacht. Ongeveer 400 man Australische troepen zijn gisteren per vliegdekschip aangekomen in Vung Tau, een badplaats op 60 kilometer ten zuid-oosten van Saigon. In totaal zijn Tegen half twaalf vanochtend is bü een gasontploffing in een boerderij aan de Hof- geesterweg in Santpoort de 48-jarige vee houder J. Op den Kelder ernstig gewond geraakt. Ook zijn 15-jarig dochtertje liep ernstig letsel op. De gasontploffing deed zich voor toen de heer Op den Kelder en zijn dochtertje zich in de kuikenmesterij bevonden. In die mesterij stond ook een verwarmingsin stallatie, aangesloten op een gasfles. Door nog onbekende oorzaak heeft zich een ex plosie voorgedaan. De heer Op den Kelder en zijn dochtertje liepen ernstige brand wonden op. Zij zijn per ambulance naar het Antonius-ziekenhuis gebracht. Bij de gasontploffing zijn vierhonderd kuikens omgekomen. De diertjes zaten in een kunstmoeder, die geheel uit elkaar werd geslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft een begin van brand in de boer derij geblust. De explosie richtte aanzien lijke schade aan in het gebouw. Bernard Shaw Als ik grappig wil zijn, heb ik. het grootste succes met eenvoudig de waarheid te vertellen. Weerrapporten 1. 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6, 23 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel -3 Buitenlands nieuws3, 6, 23 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 21 Radio en t.v1 Kunst 1 Feuilleton 9 Economisch nieuws H Scheepsberichten 41 Beurs H Sport 1321 Ferdinand 20 Topsij 22 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie AAN BOORD VAN HET VLIEGDEKSCHIP „WASP" (Reuter, AP en AFP). „Ze zeiden heel weinig. Behalve dat ze heel blij waren aan boord te zijn. Hoe vol ze nog van hun vlucht zijn blijkt wel uit het feit dat McDivitt toen hij op de onderzoektafel lag om te worden doorgelicht plotseling zonder enige aanwijs bare reden een soort indianenkreet uitstootte". Dit vertelde schout-hij-nacht McCormick van het vliegdekschip „Wasp" aan verslaggevers over de ruimte- tweeling White en McDivitt. Drie dagen lang zullen de Amerikaanse ruimte vaarders aan boord van het vliegdekschip blijven. Ze moeten nauwkeurig me disch onderzocht worden en zullen verslag moeten uitbrengen van hun er varingen aan artsen en geleerden. Ruimtevaartarts dr. Howard Minners was heel tevreden over de conditie van White en McDivitt. Zij bleken tijdens de vlucht wat aan gewicht verloren te hebben. Ook waren hun ogen enigszins bloeddoorlopen. Maar dit is te wijten aan de atmosfeer van pure zuurstof waarin ze hebben geleefd, opgesloten in hun ruimtevaartuig. President Johnson heeft de twee ruimte vaarders uitgenodigd voor een bezoek aan zijn boerderij in Texas aan het eind van deze week. Hij wenste het ruimteduo via een speciale telefoonverbinding met het vliegdekschip „Wasp" geluk met hun behouden terugkeer. McDiyitt en White hebben met hun vlucht twee nieuwe records gevestigd: Met 97 uur en 57 minuten hebben ze de langste Amerikaanse bemande ruimte reis gemaakt. (De Rus Bykovsky bleef in 1963 119 uur en 6 minuten in de ruim te). White en McDivitt (rechts) mogen even op verhaal komen, vlak na hun aankomst aan boord van het vlieg dekschip „Wasp". Ze wachten wat vermoeid, maar heel tevreden en „uitgehongerd" op een kort medisch onderzoek, het eerste van een lange reeks, die drie dagen zal duren. (Telefoto). LANGE NIEUWSTRAAT 471 W en W vanaf 4.00 PERMANENT vanaf ƒ16.50 DA NANG (Reuter, AFP en AP). - Strijdkrachten van het Zuidvietnamese bevrijdingsleger hebben vandaag een brug op ongeveer twintig kilometer van de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang in de lucht laten vliegen. De ver binding tussen de steden Hue en Da Nang in het noorden van het land is hierdoor verbroken. President Johnson van de Verenigde Staten en premier Menzies van Australië zijn gisteren in Washington besprekingen begonnen over de kwestie-Vietnam. Hoge Ameri kaanse autoriteiten wonen de conferen tie bij. Men zou het er over eens zijn dat er geen grondslag bestaat voor vredesonderhandelingen met de Vietcong nu deze haar aanvallen verhevigt. Maarschalk Montgomery is van plan naar Washington te gaan om president Johnson te overtuigen van de noodzaak van een politieke regeling van de Vietna mese kwestie. „Het is niet mogelijk een dergelijke oorlog te winnen zonder ten minste een half miljoen mensen in de strijd te werpen en naar het noorden, naar Ha noi, op te rukken", zou Montgomery te gen een journalist van het Britse blad „Daily Express" gezegd hebben. Maandag hebben Amerikaanse vliegtui gen bij acht operaties vijftig ton bommen uitgeworpen op kazernes in Vinh, 250 kilo meter ten zuiden van Hanoi. In totaal na men 82 Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen aan de bombardementen deel. Ook een radarpost op het eiland Hon Nieu werd aangevallen. Ondanks hevig afweer- vuur zijn alle vliegtuigen teruggekeerd, al dus het Amerikaanse communiqué. 800 man door Australië aangewezen voor de strijd in Vietnam. De commissie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft met der tien tegen vier stemmen het voorstel van president Johnson tot een extra econo mische hulpverlening aan Zuid-Vietnam, Thailand en Laos ten bedrage van 89 mil joen dollar goedgekeurd. De senatoren Wayne Morse uit Oregon Albert Gore uit Tennessee, George Aiken uit Vermont en John Williams uit Delawa re waren tegen. Ook de Amerikaanse Se naat heeft gisteren met 42 tegen 26 stem men dit verzoek van president Johnson goedgekeurd. De politieke crisis in Zuid- Vietnam rondom het ontslag van enkele mi nisters is opnieuw niet bezworen omdat het staatshoofd Phan Khac Soê heeft ge weigerd het ontslag van de twee minis ters te tékenen. Tot onze spijt is aanzienlijke ver traging ontstaan in het gereedma ken van de krant van heden, ten ge volge van een kabelstoring in het ge meentelijk net. Dit is de reden dat u uw krant van vandaag aanzienlijk later in uw bus hebt gevonden dan normaal. Enkele nieuwsberichten ep reportages konden voorts niet wor den gezet. Op enkele pagina's kon den geen correcties worden aange bracht. Wij hopen dat onze lezers begrip kunnen hebben voor de situatie waarin wij buiten onze schuld zijn geraakt. DE DIRECTIE Edward White heeft de Rus Leonov overtroffen door twintig minuten alleen in de ruimte te „wandelen". De Amerikaanse televisie zal vandaag een film uitzenden van het uitstapje in de ruimte dat Edward White tijdens de ruimtevlucht van de „Gemini-4" heeft ge maakt. De film is opgenomen door McDivitt. De „Nasa" heeft de film beschikbaar gesteld aan drie Amerikaanse televisiemaatschap pijen. Grote aandacht zal uitgaan naar het fa len van de computer aan boord van het ruimtevaartuig die de landingsbaan moest uitstippelen. De methode met de computer is onontbeerlijk bij een vlucht naar de maan. De landing moest nu op de „ouder wetse" manier gebeuren, dat wil zeggen, dat na het in werking stellen van de rem- raketten alles aan het lot moest worden overgelaten. De cabine kwam hier door onder een veel steilere hoek neer dan anders het geval zou zijn geweest. De druk waaraan de ruimtevaarders bloot stonden was als gevolg daarvan ook veel groter. McDivitt, tevoren hiervoor gewaar schuwd merkte op: „Hemel, dat is te veel voor een oude man zoals ik". (Hij is 35 jaar een jaar ouder dan White). De Gemini-cabine is overigens in goede staat door de „Wasp" uit zee opgehesen. Jules Bergman, redacteur wetenschap pen van een Amerikaanse televisiemaat schappij, heeft verklaard dat de merk waardig gevormde satelliet die de beman ning van de Gemini4 donderdagavond zag. een geheime Amerikaanse militaire satelliet was, uitgerust met camera's. Bergman zei dat het beslist niet de Pe- gasus-2 is geweest. (Zie ook pagina 3) (Van onze correspondent) LEIDEN In de afgelopen nacht is voor vele duizenden guldens aan ringen en horloges gestolen uit de etalage van een Leidse juwelier in de Haarlemmerstraat. De grote etalageruit was met een stuk steen stukgeslagen. Uit de etalage zijn verdwenen vijftien gouden herenringen van half-edelstenen, twintig gouden da- mesringen met edelstenen, twaalf doublé herenhorloges, een doublé herenhorloge en elf minder kostbare horloges. MOSKOU (AP). - De Sovjet-Unie heeft vanochtend zijn tweede ruimte voertuig binnen een maand naar de maan gelanceerd. Dit is door Tass bekendgemaakt. De „Loena 6" zal de afstand naar de maan in drie en een halve dag moeten af leggen. In het korte bericht van Tass wordt niet gezegd, of dit nieuwe schot ten doel heeft een „zachte" landing op het maan oppervlak te maken. De „Loena 5" stortte twaalf mei neer op de maan. De „zachte" landing mislukte daarmee. De „Loena 6" is een automatisch sta tion. Het werd gelanceerd door middel van een meertrapsraket. Het volgt thans vrij wel de uitgestippelde weg. De laatste trap van de draagraket werd voor de lan cering van het eigenlijke maanvoertuig in een baan om de aarde gebracht. Vanuit deze baan werd vervolgens het automa tische station in de richting van de maan gelanceerd. De „Loena 6" weegt 1.442 kilo en heeft meet- en wetenschappelijke apparatuur aan boord. Deze uitrusting werkt volgens Tass normaal. Het volgen van de „Loe na 6" en de ontvangst van de gegevens op aarde geschieden via specialestations. Om 11.13 uur Nederlandse tijd bevond het automatische station „Loena 6" zich op 21.000 kilometer afstand van de aarde.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1