Weinreb bezorgde veel joden een uitstel van deportatie Veroordeling getuigt in elk geval van groot onbegrip HOE IS HET ONTSTAAN? -\ Kamerleden vragen veel over Hoogovens IJmuiden album sigaren Ouden van dagen Staten leiden een triest bestaan 69 Verheerlijking van daadkracht is in Amerika's samenleving ingevreten Gevorderde leeftijd een misdaad van duiven boden n.v. van duivenboden n.v. tijdelijk! cent J DINSDAG 8 JUNI 1965 23 de permanente meubelshow ERRES koelkasten v.a. 298.- HARTENDORP Gevaarlijke inbraak levert 1,50 op Kerkelijk nieuws Dit woord: ACADEMIE Dit woord: VALS Dit woord: MAGNEET MANDARIJN WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Donker verleden Geen AOW WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK VOLKOREN KROKANTBROOD Ruimte-discriminatie? om. Ze hebben toen gezegd: dan zal hij wel wat doen voor de S.D. en na de oor log is dat als verklaring aangenomen de rechtbank heeft mijn zaak op zo'n snel le wijze afgehandeld, dat ik soms niet eens het wood kon krijgen als ik wat wilde zeg gen. Zaken van leven en dood werden in enkele seconden afgedaan. Een fietsendief- (Van onze redacteuren in Amsterdam en Den Haag) In het hoofdstuk „Aspecten der vervol ging" gaat dr. J. Presser in zijn boek „On dergang" dat de vervolging en de verdel ging van het Nederlandse jodendom be schrijft zeer uitvoerig in op wat hij noemt het „Wijnreb-spiel", dat nu tot vragen van prof. Polak aan de minister van Justitie heeft geleid. Als raadgever van de oost- joodse gemeenschap te Scheveningen werd Wijnreb in 1942 door een aantal leden daar van, die met opzending naar een werk kamp werden bedreigd, benaderd. Er be stond een mogelijkheid om uitstel te krij gen voor hen, die een emigratie-verzoek hadden lopen. Het arbeidsbureau nam ge noegen met een verklaring van die strek king en Wijnreb begon dergelijke verkla ringen te schrijven, ook al was er in wer kelijkheid helemaal geen sprake van een emigratie-verzoek. Toen de deportaties begonnen accep teerde ook de Joodse Raad deze briefjes. Wijnreb werd bestormd door honderden hulpzoekenden. Aanvankelijk werkte hij kosteloos, maar tenslotte begon hij geld te vragen. Volgens zijn verklaring is dat geld gebruikt voor steun aan onderduikers, valse persoonsbewijzen, distributie-besch- dcn enz. Tijdens het proces in 1948 werd Wijnreb verweten dat er ook geld aan S.D. ambtenaren zou zijn afgedragen, maar prof. Presser betwijfelt of dit verwijt ver diend is, omdat in die tijd velen via tus senpersonen geld aan Duitsers gaven om bijzondere gunsten te krijgen. De rechter vond Wijnrebs financieel beleid laakbaar, maar sprak hem op dit punt vrij. Er ontstond langzamerhand een indruk wekkende „Liist-Wijnreb" en in het na jaar van 1942 was deze actie zo uitge groeid dat er nevenbureaus ontstonden in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Kort daarna kwamen de moeilijkheden: de S.D. wilde weten in wiens opdracht Wijnreb werkte, en deze noemde twee ge fingeerde opdrachtgevers, Duitse officie ren. De S.D. maakte jacht op deze niet be staande mensen maar tenslotte liet men zich niet meer om de tuin leidden. Wijn reb werd in januari 1943 gearresteerd en bij verhoren zwaar mishandeld. In het kamp Westerbork werd Wijnreb door de S.D. gevraagd voor deze instelling te gaan werken, om rijke, ondergedoken joden op te sporen. Wijnreb, wiens gezin gegijzeld was, stemde toe en hervatte zijn spel met het om de tuin leiden van de op buit beluste Duitsers. De Wijnreb-lijst her leefde en met het geld dat de betrokkenen betaalden om er op vermeld te komen, hield Wijnreb de S.D.-ers aan het lijntje. In 1944 zag hij zich gedwongen onder te duiken. Na de bevrijding werd Wijnreb gearres teerd. Hij werd ervan beschuldigd de lijs ten te hebben samengesteld, de gelden ten eigen bate (dit is in het vonnis ingetrok ken) of ten bate van de S.D. te hebben aangewend, het verraad van personen uit de illegale wereld en van joden enz. In 1947 werd hij door het bijzonder gerechtshof te Den Haag tot drie en een half jaar gevan genisstraf veroordeeld en in 1948 door de bijzondere raad van cassatie tot zes jaar. Dr. Presser vraagt zich in zijn boek af of de rechter zich wel voldoende heeft ver plaatst in de oorlogssituatie, toen iedere jood een terdoodveroordeelde was. Op de vragen of Wijnreb ongelukken heeft ver oorzaakt en of hij door zijn actie de ver antwoordelijkheid voor de dood van ande ren draagt, antwoordt de historicus met een krachtig neen. Waarom is Wijnreb zo zwaar gestraft? Dr. Presser zegt als zijn persoonlijke over tuiging: „De jood Wijnreb is de zondebok geworden, heeft voor het tekort schieten van talloze niet-joden geboet. Hij moest ge faald hebben, ook gefaald, omdat zij ge faald hadden. Niet alleen zij hadden hun plicht verzaakt, ook hij. Als er geen jood se verraders waren moest men ze uitvin den. De paar die men na de oorlog be rechtte betekenden te weinig. Hier was er een van het formaat dat voldeed". Gecompliceerd Dr. L. de Jong, directeur van het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie zei: „Dit is een zaak waar niet snel iets van te zeggen is. Het is allemaal ongelooflijk gecompliceerd. Het zou heel wel denkbaar zijn, wetenschappelijk gezien, dat een an dere historicus dan Presser tot een andere conclusie over Weinreb zou komen". Hoe het ook zij, het minste wat men over het Weinreb-vonnis van de bijzondere raad van cassatie kan zeggen is dat het elemen ten van enorm onbegrip naar voren brengt. Belangwekkend blijft het in elk geval, dat prof. Presser in zijn boek, dat onder minis teriële verantwoordelijkheid is uitgegeven de Nederlandse justitie het verwijt maakt een zondebok te hebben gezocht, en gevon den. Een andere minister, die van Justitie Advertentie spaarne 11 damstraat an teylermuseum official dealer van artifort - bovenkamp - leolux - tessi - gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo - formule mah. yongg pastoe royal systeem deco k.l.m. ged. oude gracht 108-110 - spaarne 11 kruisstraat 22 - afd. woningtextiel katalogus op aanvraag. moet nu gaan uitmaken of dat terecht is geschied. Friedrich Weinreb is een uiterst omstre den figuur, uit joods-orthodoxe kringen, die door sommigen wordt gekenschetst als oplichter van honderden joden", door anderen als „een valse messias" en door weer anderen als „de grootste illegale werker" uit de jaren 1940-1945. Weinreb, afgestudeerd econoom, woont tegenwoordig weer in Den Haag en is daar voorganger, inspirator en leermees ter van een groepering in het joods geeste lijk leven, die zich met de kabalistische wijze van schriftuitlegging bezig houdt. Niet tegen staat vechtetn" Friedrich Weinreb zei vanmorgen: „Het is nu eenmaal zo, dat de staat moeilijk on gelijk kan bekennen. Dat heb ik begrepen en daarom heb ik ook verder nooit tegen de staat gevochten. Ik heb zelf altijd het gevoel gehad dat ik het goed heb gedaan, ook al heb ik wel eens een tactische fout gemaakt. Wat die cel-spionage betreft, dat is waanzin. Ik heb in de gevangenis een goed leven gehad, maar de mensen wisten niet waar- Advertentie Gen. Cronjéstraat 43 - Haarlem Telefoon 52760 Een inbreker heeft een halsbrekende manoeuvre in Tilburg beloond gezien met zegge en schrijve 1,50. Via een klimpartij, waarbij hij onder meer ge bruik, maakte van een brandtrap, ver schafte hij zich over het dak toegang tot het kantoor van de Hema. Daar vond de geveltoerist de voor hem be droevende buit van een daalder. stal krijgt tegenwoordig meer aandacht. Niemand heeft toen naar mij willen luiste ren". Blaam Prof. dr. Fred. L. Polak, vragensteller aan de minister van Justitie: „Ik ken Weinreb niet. Ik ben niet voor of tegen hem, maar als ik het boek van Presser lees, dan kan ik alleen maar tot de con clusie komen dat hier een blaam ligt op de Nederlandse justitie. Zo zal althans het grote publiek erover denken. Dat wil ik uitgezocht hebben. Een verklaring van regeringswege zou al voldoende zijn, om als er geen gronden zijn voor herziening van de veroordeling, om Weinreb „langs een andere weg eigen genoegdoening te verschaffen." Hij heeft ten slotte als econoom deel uitgemaakt van een Nederlands team dat via de Verenigde Naties hulp verleende aan on derontwikkelde gebieden. Dat is in feite een regeringsopdracht. Die heeft hij dus gekregen, ondanks zijn veroordeling. Ik kan me voorstellen dat de zaak Wein reb zou kunnen leiden tot het nagaan van nog enkele processen, uit de na-oorlogse jaren." Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (NH) (vac. G. H. van Kooten) J. den Hoed te Wijk bij Heus- den en (vac. G. Boer) (toez.) J. Kooien te Reeuwijk door de classisicale vergade ring van Delft, tot pred. v. buitengew. werkz. (ziekenhuispred.) E. Saraber te Voorschoten. Aangenoriien naar Wijchen en Leur (toez.) F. Don te Burgh naar Nijkerk (3e pred. pl.) P. den Jong te Vee- nendaal. Bedankt voor Oegstgeest (vac. G. F. Calenbach) J. T. Wiersma te Wasse naar. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Yzendijke J. G. U. van Hoogstra ten, em. pred. te Den Haag. Beroepen te Urk R. Dijckmeijer te Colijnsplaat; te Barneveld (vak. B. Eysenga) W. Chr. Ho- vius te Nieuw-Lekkerland; door de Gene rale Synode, tot zend. pred. ten behoeve van de arbeid van de Geref. Zendings- bond (studentenpred. te Makassar) A. Schipper, kand. te Oegstgeest. Aangenomen naar Apeldoorn (vak. J. F. Berkel) E. Holtrigter te Weesp; naar Beusichem K. Pot, kand. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel A. Vroegindeweij te Veenendaal. Geref. kerken Bedankt voor Noordeloos J. Brons te Bunschoten. Behalve goden en mensen kenden de oude Grieken ook heroën, kinderen van goden wier grote daden tot zegen van het mensdom hadden gestrekt. Een hunner was Academos. aan wie bii Athene een park was gewijd, dat dcor Cimon zeer is verfraaid. Daar plachten Plato en zijn opvolgers te doceren en vandaar dat het woord academie thans betekent: vereniging die wetenschap of kunst beoefent en ook: de plaats waar deze vereniging werkzaam is. In het Nederlands, het Duits en de Scandina vische talen betekent academie eens deels ongeveer hetzelfde als universi teit, maar anderdeels ook: instelling van onderwijs ter opleiding in één be paald vak. Men kent de Militaire Aca demie, de Academie van Beeldende Kunsten, de Vrije Academie enz. Hoe Nederlands het woord vals er ook uitziet en klinkt, het is van Latijn se afkomst. Het Latijnse werkwoord fallere betekent: bedriegen; falsus is: bedrieglijk, onwaar. Waarschijnlijk zijn de Nederlandse vorm vals en de Duitse falsch via het Oudfrans ontstaan in de tijd van Heinric van Veldeke, dus in de 12de eeuw. Door zijn bemiddeling is dan het woord in de Scandinavische woordenschat opgenomen. De betekenissen van vals zijn vele: onecht (vals geld), onvolkomen (vals licht), onzuiver (vals zingen), onge grond (valse schaamte), boos (hij werd vals), verkeerd (een valse plooi), na gemaakt (valse tanden) maar toch vooral: bedrieglijk in een of ander op zicht. Het woord magneet is verwant met de naam van het landschap in Grieken land, dat Magnesia heette. In het Grieks betekent het woord magnetis lithos eigenlijk: steen uit Magnesia. Deze landstreek was namelijk in de oudheid bekend om het grote aantal stukken erts met magnetische eigenschappen (natuurlijke magneten) dat er werd aan getroffen. In het Latijn luidt het woord: lapis (steen) magnes, waarvan de twee de naamval: magnetis is. Er zijn heel wat woorden van mag neet afgeleid. In de natuurkunde spreekt men van een magnetisch veld en van magnetiseren: magnetische kracht aan iets toedelen. Die term wordt ook ge bruikt om aan te duiden wat een mag netiseur doet. Verder: magnetisme, mag- netofoon (wirerecorder) enz. Mandarijn is zowel de naam van be paalde hoge Chinese staatsambtenaren, ministers, raadslieden van vorsten, als de naam van een soort kleine, geurige sinaasappel. In het Sanskriet luidt het woord mantri, in het Maleis manteri. De Portugezen importeerden de manda rijn uit het oosten en noemden de vrucht: mandarim. Vandaar het Franse en Duitse mandarine, het Engelse man darin eh het Nederlandse mandarijn. Het is wel waarschijnlijk dat er tus sen de twee woorden mandarijn samen hang bestaat, maar zeker is dit niet. Een mogelijkheid is dat de naam van de vrucht van die van de persoon is af geleid, omdat de mandarijn-vrucht een zeer speciale vrucht is en omdat de gele kleur doet denken aan de kleur van het staatsiegewaad der manda rijnen. Advertentie f 7,- per hele liter Vele leden van de Tweede Kamer wen sen van de regering nadere mededelingen over de door haar gedachte bestemming van de middelen, afkomstig van de ver- Advertentie Senoritas 16ct Corona 20ct-Bolknak25-30 met prachtige sigarenbandjes l ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN WASHINGTON. Oud worden in de Verenigde Staten is bijna een onnatuur lijk ding. De Amerikanen zien zichzelf als jeugdig, actief, vol pit in de dagelijkse concurrentiestrijd om de dollar. Ouderdom past niet in dat beeld, waardoor men over het algemeen graag vergeet dat elke verjaardag een stap ts op weg naar pensionering en dood. Als op een kwade dag het pensioen voor de deur staat werkt het als een spook, waaraan men weinig gedacht en maar half geloofd heeft. Vaak begint dan de lijdensweg van de niet verwerkte, niet aanvaarde ouderdom, extra verzwaard door de sociale isolering waaronder ouden van dagen in de Verenigde Staten gebukt gaan. Tien percent van Amerika's bevolking is ouder dan 65, in totaal: ruim 18 mil joen mensen. Per dag neemt dit aantal met 800 toe, het verschil tussen het aantal mensen dat elke dag overlijdt en 65 jaar oud wordt. De helft van alle mensen ouder dan 65 is getrouwd en woont zelfstandig in huizen of appartementen. Een kleine vijf miljoen zijn niet getrouwd, maar woont toch onafhankelijk. Drie mil joen ouden van dagen wonen in bij familieleden, terwijl de rest (ruim anderhalf miljoen) op kamers, in hotels of in tehuizen woont. richtingen tot die leeftijdsgroep behoort. 27 percent van alle patiënten die zich voor het eerst in een zenuwinrichting aan melden, is ouder dan 65. Deze gegevens brengen ons weer terug bij het kernprobleem van oud-zijn in de Verenigde Staten. Oude mensen worden nauwelijks geaccepteerd. Zij zijn bijna een schandvlek op het blazoen van een zich jong voelende natie en zij worden hele maal niet, zoals in vele culturen met lan gere traditie, met respect of waardering benaderd. Zoals de neger ook vaak wordt wegge moffeld in steden (in getto's waar alle doorgangswegen sierlijke bogen omheen maken), zo duwt men ook graag de ouden van dagen naar minder omzichtige buur ten, of naar speciale bejaardenplaatsjes, waarvan er in Amerika zestig bestaan. Gemengde buurten, waar jong en oud door elkaar wonen zijn niet talrijk. AMERIKA'S NADRUK op jeugd en de weigering het verschijnsel ouderdom een Het totale aantal Amerikaanse ouden van dagen, dat in speciale tehuizen woont, is 600.000, slechts een fractie dus van al le burgers boven de 65. Twee oorzaken zijn er voor dit geringe percentage: ten eerste het beperkte aantal van deze in stellingen, die weliswaar met sociale uit keringen van de staat gedreven worden, maar toch onvervalst commercieel zijn ingesteld. Ten tweede de enorme afkeer van oudere mensen jegens dergelijke te huizen omdat de verzorging er slecht, on persoonlijk en liefdeloos is. Een sociale werker berichtte kort geleden dat in de tehuizen, die hij had bezocht, de ouden van dagen beschouwd worden als „De vijand" en dat zij worden behandeld als of hun gevorderde leeftijd een misdaad is. FINANCIEEL HEBBEN oudere Ameri kanen het vaak heel moeilijk. Iets als een A.O.W. bestaat in de Verenigde Staten niet en het enige waarop men kan reke nen als men geen pensioen krijgt op grond van premies, die men vroeger be taald heeft is een liefdadigheidsuitkering, die in sommige staten niet meer bedraagt dan rond vijftig dollar (koopkracht 90 gul den) en in andere een maximum van rond 100 dollar bereikt. De gemiddelde liefdadigheidsuitkering voor ouden van dagen, als men alle Ameri- kaanse staten samen neemt, bedraagt ruim 78 dollar (koopkracht ruim 140 gul den), ongeveer de helft van wat iemand in de Verenigde Staten nodig heeft om niet onder de armoedestandaard van het bu reau van de statistiek hier te vallen. Natuurlijk hebben velen een pensioen of andere uitkeringen. Maar toch staan van de 18 miljoen Amerikanen van boven de 65 er bijna acht miljoen genoteerd als levend in armoedige omstandigheden. Dit ondanks het verschijnsel dat velen (maar liefst tweederde van alle oude echtparen) een eigen huis bezitten, meestal niet eens bezwaard door hypotheek. Dit lijkt ech ter mooier dan het is, want geld in een huis zit vast en kan niet gebruikt wor den om een schamel inkomen bij te spij keren. TOT DE MEEST onthutsende cijfers inzake ouden van dagen behoren die over zelfmoord en zenuwziektes. In geen leef tijdsgroep is het zelfmoordperentage na melijk zo hoog als bij de Amerikanen van boven de 65, terwijl niet minder dan een derde van alle patiënten in zenuwin- MARTIN GROTJAHN formuleert het zo „In de Amerikaanse ideologie zijn het de jongeren aan wie de toekomst behoort. Daarom moet ook de oude man jong blij ven, zelfs als dat zijn dood betekent. Hij moet mee wedijveren en kan niet op de achtergrond blijven. En dit is een neuroti sche oplossing omdat zij niet realistisch is." Realistisch zou zijn om het ouder-wor- den op te vatten als een normaal en we zenlijk groeiproces in het mensenleven. Waar dit niet gebeurt, waar krampach tig wordt volgehouden dat men nog altijd even jeugdig is, waar elke gedachte aan pensionering, ziekte, dood wordt wegge drukt, kan het niet uitblijven dat als met het 65ste jaar het uur der waarheid slaat, velen dat niet meer kunnen aanvaarden, dat velen verzanden in neuroses of zelf moord. Natuurlijk dragen de hierboven beschre ven financiële en maatschappelijke pro blemen voor ouden van dagen er nog ex tra toe bij een verwerking van de eigen ouderdom te bemoeilijken. Tegen die pro blemen nu is uiteraard wat te doen, en wordt ook iets gedaan. Het Amerikaanse congres aanvaarden namelijk de „Older Americans Act", die voorziet in de beste ding van 17,5 miljoen dollar ter bestrijding van de maatschappelijke problemen der bejaarden. De wet beoogt wegen te vinden om alle ouden van dagen aan een redelijk mini mum inkomen te helpen, hun gezondheids toestand te bevorderen (zowel geestelijk als lichamelijk), te zorgen dat zij rede lijk behuild zijn, werk te vinden voor die genen die voortijdig gepensioneerd zijn of zonder werk zijn geraakt en tenslotte na te gaan wat gedaan kan worden om pen sionering de waardigheid en eer te geven, die haar aanvaardbaar kunnen maken voor de betrokkenen. positieve plaats te geven in het sociale bestel, zijn natuurlijk niet zo maar uit de lucht komen vallen. Het is een ver schijnsel dat bij Amerika als emigranten maatschappij hoort. Ouden van dagen zijn nl., zoals Martin Grotjahn in zijn bijdrage aan het door Hendrik M. Ruitenbeek uitgegeven boek „Psychoanalysis and Contemporary Ameri can Culture" heeft geschreven, in de ogen van de jonge generatie de vertegenwoor digers van het donkere verleden en het oude land. Zij horen als het ware nog bij de Europese landen van herkomst, waar uit men weggetrokken is op zoek naar vrijheid, een dikkere boterham, of iets ahders, maar waar men in elk geval niet wilde blijven. Terwijl in oudere gegroeide samenlevin gen de oudere generatie een voorbeeld is voor de jongeren (waaraan men zich kan spiegelen of waartegen men kan rebelle ren) is in Amerika de traditionele hou ding te vinden dat de waarden en erva ringen van ouderen niet zo belangrijk zijn en dat alleen jong-zijn telt. ER GEBEURT nu dus iets. En weldra zullen ouderdom en trieste armoede geen automatisch verwante begrippen meer hoeven te zijn. Of in de nabije toe komst ook de psychologische instelling van de Amerikanen tegenover ouderdom zal veranderen, is echter sterk de vraag Daarvoor lijken de aanbidding van de jeugd, de afschuw van alles wat met af takeling, ziekte en dood te maken heeft en de verheerlijking van daadkracht en robuuste vitaliteit te diep ingevreten in de Amerikaanse samenleving. koop van de aandelen van de staat in da n.v. Breedband. Dit blijkt uit het voorlo pig verslag van de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer over de voorgestelde deelneming van de staat In de uitbreiding van het aandelen kapitaal en in de obligatielening van de Hoogoveas n.v. Deze deelneming vloeit rechtstreeks voort uit de verkoop van de zich in han den van de staat bevindende aandelen in de n.v. Breedband. De deelneming (de staat heeft ingeschreven op 4.185.900 aandelen en certificaten en 41.859.200 converteerbare obligaties) vergt een be drag van 59.035.000, welk bedrag in mindering komt van de totale verkoop prijs der aandelen Breedband van 435,3 miljoen. De Kamerleden, die nadere mededelin gen wensen over de bestemming van de opbrengst van de aandelenverkoop, willen ook weten, of de huidige minister van Financiën de opvatting van zijn voorgan ger ten> aanzien van deze bestemming deelt. Ziet ook de huidige regering „de bestemming in de vermogenssfeer, zoals een vervroegde schuldaflossing door het rijk, het minder uitschrijven van leningen ter dekking van het begrotingstekort of het aanwenden van deze middelen voor de bezitsvorming?" zo willen deze Kamer leden weten. Op basis van welke titel is de staat in het bezit gekomen van de 817.200 certificaten, als onderdeel van de deelne ming in het kapitaal van Hoogovens? zo vragen vele andere leden. Kan de bewindsman van Economische Zaken de Kamer inlichten over de stand van zaken met betrekking tot de benoe ming van een „commissaris uit de socia le sfeer" in het bestuur van Hoogovens? De ambtsvoorganger van de huidig» minister van Economische Zaken zag als een van de argumenten om het pakket aandelen Breedband n.v., dat zich in han den van de staat bevond, te verkopen, „dat er geen noodzaak is een staatspar- ticipatie, die is tot stand gekomen in het kader van de industrialisatie, aan te hou den als het project in de loop der ja ren succesrijk is gebleken. Welke stand punt huldigt de huidige minister ter za ke? vragen zij verder. Zij willen ook weten welke invloed er precies uitgaat van het opgaan van Breedband in Hoogovens op de hoogte van de tantièmes, toe te kennen aan commissarissen en directieleden van Hoogovens, en vragen of de staat, die mede-opriohter was van de n.v. Admini stratiekantoor voor aandelen Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. een vertegenwoordiging in het bestuur van dit kantoor heeft. Kan worden aangegeven hoeveel niet- royeerbare certicifaten van aandelen Hoogovens in handen zijn van anderen dan de oorspronkelijke oprichters van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken n.v. vragen zij verder en tot besluit wil len zij weten of de regering als nog bereid is het rapport-Lieftinck in vol ledige vorm ter vertrouwelijke kennisne ming van de Kamerleden op de griffie ter inzage te leggen. Advertentie f 7,- per hele liter Bom onschadelijk gemaakt. Personeel van de hulpverleningsdienst uit Den Haag heeft een in 1944 bij een bombardement op Soesterberg afgeworpen vliegtuig bom onschadelijk gemaakt, die woensdag bij het afgraven van zand nabij de Amersfoortseweg in de buurtschap Huis ter Heide bij Zeist te voorschijn is geko men. Advertentie soorten finnbrod CHINA LAKE (AP). Kapitein Edward Dwight jr., de enige neger die de ruimte- vaartschool v&n de Amerikaanse lucht macht heeft afgelopen, vindt dat hij in da Amerikaanse luchtmacht onwaardig be handeld is. „Er zijn een hoop manieren om onder scheid te maken. Je kunt het doen door iemand niet sociaal of op het werk te aan vaarden of door iemand te laten voelen dat hij niet welkom is". Aldus Dwight. Hoewel Dwight eerst als astronaut waa voorgedragen is hij niet voor een vlucht uitgekozen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 23