Onhebbelijke autobewakers maken weer narigheid Botsing nabij Hoofddorp; drie jonge mensen dood Internationale samenwerking tegen het roken bepleit TABLO Buitenlands bezoek veel groter dan vorige Pinksterdagen Produktschap exportprijzen voor schaft minimum gladiolen af SCHILDPADDEN RITMEESTER Pieter van Vollenhoven in Leiden gedoopt Belgische scholier na bromfiets- en auto diefstal gepakt Stakingen in Spanje toegestaan? Aidit wil strijd tegen corruptie Pinksterverkeer eist 15 mensenlevens Slachtoffers van het water NSR is tegen een numerus clausus Gewonden uit Zirl terug in Nederland Actieprogramma van dr. Meinsma REUMATISCHE PIJNEN EN TOCH GELUKKIG ONDANKS MINDER GOED WEER Bij Oudenrijn stonden de auto's in zestien kilometers lange files Haarlems matrassenhuis 6 DINSDAG 8 JUNI 1965 3 Incidenten op Haagse parkeerterreinen GEBR. VEENINGA 'n nieuwe telg uit 'n fier geslacht! 20 STUKS 1.60 licht en geurig uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 Haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f 25.- voor uw oude spiraal of ledikant Met opzet heeft zaterdagavond een auto bewaker van het gemeentelijk parkeerter rein aan de Gevers Deynootweg te Den Haag de ijzeren rood-witte slagboom la ten vallen op het linnen dak van een Mercedes-sportwagen. Het dak liep scha de op. Ook op de andere gemeentelijke parkeerterreinen laaiden heftige ruzies op tussen onhebbelijke bewakers en voor namelijk buitenlandse automobilisten. Na urenlang onafgebroken achter het «tuur te hebben gezeten, arriveerde za terdagavond een Duitser in Scheveningen. Hij zag de piertoren lonken, lette niet Koningin Juliana en de prins der Ne derlanden hebben op eerste pinksterdag 's-morgens in de Hooglandse kerk in Lei den de doop en bevestiging als lid van de Nederlandse hervormde kerk bijgewoond van de heer Pieter van Vollenhoven, de verloofde van prinses Margriet. Ook de ouders van de dopeling waren aanwezig. De dienst werd geleid door ds. J. A. Eekhof, studenten-predikant uit Leiden, bij wie de heer Van Vollenhoven ook ca- techesatie heeft gelopen. De tekst van de dienst was Joh. 16, vs 14. Na de dienst, die zeer grote belangstelling trok, gebruik ten de koningin en prins Bernhard de kof fie in de student enkaner van prinses Mar griet aan het Rapenburg in Leiden. De politie in Rotterdam heeft een Belgi- «che scholier uit het plaatsja Geel aange houden. De 15-jarige jongen was sinds 31 mei spoorloos. Gebleken is dat hij toen met een paar vriendjes in zijn woonplaats een bromfiets had gestolen. Toen de poli tie er achter kwam gaf zijn vader hem de raad zich bij de politie te melden. De jon gen vluchtte echter naar Nederland. In Breda stal hij een auto waarmee hij zijn zwerftocht voortzette. In Rotterdam wilde meer op de verkeersborden, vergiste zich in de wat moeilijke verkeerssituatie en reed per ongeluk het parkeerterrein op. Hij keerde onmiddellijk en wilde weer wegrijden. Toch eiste de autobewaker twee kwartjes parkeergeld. De Duitser weigerde te betalen omdat hij niet eens had stilgestaan. De waker liet daarop de slagboom op het dak van de Duitse auto vallen. De Duitser wenste zijn vakantie niet verder te laten vergal len en zag van een officiële aangifte we gens vernieling af. De ruzie vertoont veel overeenkomst met moeilijkheden eerder in de vorige week, waarbij op hetzelfde parkeerterrein een boze autobewaker een deuk trapte in het portier van de auto van een Italiaan, die zich eveneens in de verkeerssituatie had vergist. Op het parkeerterrein bij Madurodam rezen moeilijkheden toen de autobewaker aanvankelijk weigerde wisselgeld terug te geven aan een Franse automobilist. De waker beweerde te hebben begrepen dat de Fransman hem een uitbundig fooi had toegedacht. Eenzelfde misverstand deed zich voor op het gemeentelijk parkeerter- i rein aan het Buitenhof. Gisteravond heeft een Zwitsers vlieg tuig een noodlanding op Schiphol moeten maken omdat het landings gestel van de machine niet functio neerde. De landing verliep goed en de passagiers kwamen met de schrik vrij. De foto toont hoe twee Zwitserse dames de stewardessen voor de hulp bedanken. GENèVE (AP). De Spaanse minister van Arbeid, Jesus Romeo Gorrio, heeft het parlement meegedeeld dat zijn regering een wetsontwerp voorbereidt waarbij sta kingen tot op zekere hoogte toegestaan zul len worden. Hij zei dat economische en gelegenheidsstakingen toegelaten zullen worden. DJAKARTA (Reuter) De leider van de Indonesische communistische partij, D. N. Aidit, heeft een beroep gedaan op de Indonesische regering, een eind te ma ken aan „corruptie en verkwisting" om het begrotingstekort te verminderen. Aidit sprak op een congres van functionarissen van de Indonesische ontwikkelingsbank. komen en vier personen gewond, van wie drie ernstig. De slachtoffers zijn de 47-jarige gehuw de koopman A. Geraeds uit Mechelen en een politiepatrouille hem aanhouden, maar een mede-inzittende, de 22-jarige ongehuw de jongen gaf vol gas, sprong in de buurt de J. Possen uit Gulpen, die over een paar Op de Vijfhuizerweg in Haarlemmermeer is gistermiddag tegen halfzes een verkeersongeluk gebeurd, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. De slacht offers zijn de 23-jarige P. Hoogbergen uit Amsterdam, de 20-jarige mej. R. Berk uit Wilnis en de 20-jarige C. Hemelrijk uit Amsterdam. Verder werden drie mensen ernstig en drie licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Vijfhuizerweg en de Hoofdweg, waar de personenauto met een bestelauto in botsing kwam. Bij een frontale botsing van twee perso- i verkeersongeluk. Hij reed mee op de duo nenauto's in Gulpen (L.) zjjn zondagmor- van een scooter, bestuurd door een 20-jari- gen vroeg twee personen om het leven ge- ge jongeman. De scooter slipte over een IrntTIAn on lioi* noponnon ironrnn rl ..n V. »1J1l A 01. van de Eemhaven uit de auto en dook in het water. De politie sommeerde hem te rug te komen aan welk bevel hij voldeed. weken zou emigreren. De drie andere pas sagiers, de 22-jarige verkoper J. Kool uit Mechelen, de 32-jarige bouwvakarbeider Hij is op transport naar zijn woonplaats m. Hermans uit Gulpen en de 25-jarige L. In België gesteld. De achtjarige José Robat uit Amster dam is zaterdagmiddag in het water van de Nieuwe Achtergracht verdronken toen hij van het vlot afviel, waarop hij met zijn vriend aan het spelevaren was. De veertienjarige Cornelis F. Offenberg uit Amsterdam is zaterdagavond verdron ken in zijkanaal-H van het Noerdzeeka- naal bij het Barnegat. De jongen is waar schijnlijk tijdens het vissen te water ge raakt. De twaalfjarige Hans Verhoeven uit Den Haag wordt vermist. De jongen was met vriendjes gaan zwemmen in het water bij de Calandbrug. De jongens hebben Hans onder zien gaan en niet meer boven zien komen. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u 7 Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE De Nederlandse studentenraad heeft naar aanleiding van een verklaring van de minister van Onderwijs en Weten schappen over het tekort aan ruimte in de medische faculteiten gezegd dat de raad met de minister het invoeren van een zo genoemde numerus clausus verwerpt. De raad meent echter dat de gedachte aan een numerus clausus op het departement nog wel leeft en spreekt daar zijn ernsti ge bezorgheid over uit. Ook een toelatings examen voor de medische faculteiten zoals de minister in de toekomst wellicht iiodig achtte wordt door de NSR ver worpen. Stroucken uit Gulpen, werden zwaar ge wond. Licht gewond werd de bestuurder van de andere auto, de slager M. Kreu- sen uit Wijlre. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg van Maastricht naar Vaals. Over de oor zaak tast de politie in het duister. In Kloosterzande is de 45-jarige mevr. De Roecke uit Boom (België) bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De heer en mevrouw De Roecke reden I met een auto op de rijksweg van Hulst naar Perkpolder. Een voor hen rijdende bromfietser, een 23-jarige jongeman uit Walsoorden, stak plotseling voor de auto de rijweg over. De heer De Roecke remde zo krachtig, dat de auto slipte en tegen een lichtmast botste. Mevrouw De Roecke was of) slag dood. De bromfietser is door de politie aangehouden. In Stadskanaal stak de 55-jarige R. Poel man op zijn fiets plotseling de weg over. Hij werd overreden door een passerende ziekenauto. Hij was op slag dood. Op de rijksweg in Breukelen is een 24- jarig meisje uit Bennekom om het leven gekomen, toen van de scooter van haar verloofde een band sprong. Het meisje, dat op de duo zat, werd tegen het wegdek geslingerd. Zij was terstond dood. In Houtigehage bij Drachten, is zondag middag de 18-jarige bromfietser J. van der Wal omgekomen bij een botsing met een personenauto. De jongeman, die met een aantal vrienden eveneens op bromfietsen in de richting Drachten reed, passeerde een wielrijdster en botste tegen een uit te genovergestelde richting komende auto. Op het Kruisplein in Rotterdam is de 18 jarige kantoorbediende F. A. de Smit met zijn bromfiets tegen een lichtmast ge botst. Hij werd met een schedelbasisfrac- tuur opgenomen in een ziekenhuis, waar hij later is overleden. Zijn 18-jarige duo passagier liep een zware hersenschudding op. In Utrecht is de 18-jarige A. Vastrick op zijn bromfiets aangereden door een auto, bestuurd door een 23-jarige jongeman uit De Meem, die op een kruispunt een links- voorgesorteerde vrachtauto op de linker weghelft passeerde. De bromfietser is kort na de aanrijding overleden. In Rotterdam is de 49-jarige kantoorbe diende H. Glimmerveen overleden na een Achttien gewonden van het autobusonge luk, dat 23 mei bij Zirl in Oostenrijk ge beurde, zijn zaterdag in een speciaal te hunner beschikking gestelde slaapwagen in Nederland teruggekeerd. Zij kwamen om elf uur in Rotterdam aan, waar ambu lances van het Roode Kruis klaarstonden om de zes ernstig gewonden onder hen naar een ziekenhuis of naar huis te bren gen. Het Roode Kruis had samen met de spoorwegen het transport voortreffelijk geregeld. olieplas op het asfalt, waarvoor de duorij der met het hoofd op de weg viel. In Venlo is de 73-jarige M. Bloemen vlak voor zijn woning overreden, toen hij plotseling op de fiets de weg overstak. Hij was op slag dood. In Poeldijk stak het 7-jarige jongetje N.J.M. van der Zanden onverwacht de weg over. Het ventje werd door een auto aangereden en was terstond dood. In Steenwykerwold is gisteravond bij een botsing tussen twee personenauto's de 22-jarige mevrouw R. BultjeDassen uit Hattem om het leven gekomen. Advertentie VOOR DE TUIN NATURALISTEN JACOBIJNESTRAAT 10-18, TEL. 13265 G. O. GRACHT 62, Haarlem, Tel. 11269 Dr. L. Meinsma, directeur van het Bureau Kankerregistratie en -voorlich ting te Amsterdam, heeft tijdens het internationale symposium over de epi- demologie van gezwelsziekten in Turijn een pleidooi gehouden voor internatio nale samenwerking in de strijd tegen de huidige rookgewoonten en een basisplan ontvouwd voor te voeren campagnes. In het roken vooral van sigaretten ziet hij en welhaast alle deskundigen de (hoofd)oorzaak van de thans epidemisch optredende longkanker en van andere ern stige kwalen als blaaskanker en enkele hartziekten. Dat basisprogram legde dr. Meinsma de deelnemers voor aan het slot van zijn cau serie: een longkanker-epidemie, mogelijk heden tot beteugeling. Het houdt in: Een gecombineerde, enthousiaste actie tegen het roken van alle artsen en het op hun gebied werkzame personeel, dat voor af wordt geïnstrueerd. Gerichte vorming van onderwijzers en andere opvoeders tot hulpkrachten van de artsen bij hun streven verandering te brengen in de opvatting van de opgroeien de jeugd over roken. Steun van de over heid voor een campagne tegen het roken. Onafgebroken voorlichting, met behulp van alle moderne publiciteitsmedia, over de feitelijke medische kanten van het ta baksgebruik in zulk een op de bevordering der volksgezondheid gericht opvoedend pro gramma voldoende rekening houdend met de sociale en psychologische aspecten. Wettelijke bepalingen, zo nodig ter re strictie, en accijnstarieven tot het doen da len van de verkoop van tabaksartikelen. In zijn causerie belichtte dr. Meinsma de relatie roken-longkanker aan de hand van statistisch materiaal uit alle Westeuropese landen. Hij vervolgde „Wat wij weten is dat de laatste jaren vele mensen aan long kanker stierven, en ook dat vele anderen aan longkanker zullen sterven, als wij artsen blijven wachten op betere behan delingsmethoden of op meer evidentie in de roken-longkanker-relatie. In zeer vele gevallen kan thans optreden van longkan ker worden voorkomen. Dankzij onze voorgangers is de gemid delde leeftijd van de mens indrukwekkend gestegen. Nu kunnen wij deze verworven heid als een eindpaal beschouwen en de kanker en hartziekten als de daarvoor te betalen prijs aanvaarden. Door het voeren van dat fatalisme zouden wij falen. En te meer falen nu ons mogelijkheden ter be schikking staan om hoopvol te pogen de frequentie van deze ziekten te beïnvloe den". Advertentie PER STUK Advertentie Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van reuma tische pijnen, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal werkt snel en afdoend. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Hoewel het pinksterweer, vooral zondag, aanmerkelijk slechter was dan tijdens de pinksterdagen van de afgelopen drie jaren, is het bezoek van buitenlanders veel groter geweest. Zaterdag en de beide pinksterdagen zijn via de dertien belangrijkste grensdoortaatposten 600.000 buitenlandse toeristen ons land over de weg binnengekomen, honderdduizend meer dan vorig jaar Pinksteren en een gelijk aantal als met Pasen dit jaar. Bovendien zijn nog tienduizenden buiten landse bezoekers per trein, schip of vliegtuig naar ons land gekomen. Advertentie (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) Blijkens een publikatie in de bloembollenvakbladen heeft het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen dinsdagmiddag in een besloten vergadering er van af gezien minimumexportprijzen voor gladiolen vast te stellen. Dit is ge daan naar aanleiding van klachten van Duitse zijde, die wel er op neer zijn gekomen, dat het afgelopen seizoen van de minimumexportprijzen een farce heeft gemaakt. Dergelijke prijzen zijn alleen te hanteren als er een regeling is, die deze ook steunen. Bij gladiolen is dit niet mogelijk. Men kan de produktie niet beheersen en kan ook geen overschotten uit de markt nemen. De consequen tie is géén minimumexportprijzen meer, waarmede aan een onmogelijke situatie een einde is gemaakt. Gladiolen zijn moeilijk te controleren planten. De oorsprong ligt in de subtropi sche zone en ze dragen de typische ken merken van dit klimaat. Bij gunstig weer schieten ze uit de grond en maken nieuwe knollen, die in ons gematigde klimaat wei nig voorkomen. Verleden jaar was een gunstige zomer. Het gevolg was een explo sie in de groei, die een ware ravage in de gladiolenhandel heeft aangericht. Geheel volgens al eeuwenoude gewoonte koopt de exporteur oppervlakte geplante knollen. Uit ervaring weet men wel ongeveer wat er in een normaal jaar geoogst zal worden. Men koopt opbrengst van zus en zoveel op pervlakte tegen een x-prijs per honderd. De kweker levert de aantallen die van die oppervlakte komen en krijgt de afgespro ken prijs. Toen de oogst verleden jaar te overzien was, bleek dat alle schattingen ver en ver beneden de waarheid bleven. Exporteurs die veel hadden „voorver kocht" werden bedolven onder de leveran ties. Maar ze moesten de afgesproken prijs per honderd betalen. Om die overschotten toch weg te werken en het verlies zoveel mogelijk te verklei nen staan dan twee wegen over, aanvoe ren aan de veilingen of proberen de afzet te vergroten. Aanvoeren aan de veiling had geen zin, omdat de prijzen nog geen kwart waren van de prijs, die zij hadden moeten betalen. Bleef dus over afzetver- groting. Daarbij werd naar het enige mid del gegrepen, dat bij landbouwoverschot ten bekend is, prijsdaling. Dat was maar zeer beperkt mogelijk, omdat een mini mumexportprijs, dat niet toestond. In een dergelijke wankele toestand be den de officiële prijs hebben verkocht. Het is op een grote schaal gebeurd en geen mens heeft het noodzakelijk gevonden om controle te eisen. Men moest proberen te redden wat er te redden was. In de Duitse bladen lazen we dit najaar al schampere opmerkingen over de Neder landse minimumexportprijzen. „Men kon aan de gladiolen wel zien, wat dergelijke prijzen waard zijn." Een aanval van die zijde op deze maatregel was dus hele maal geen verrassing. Nederland doet het enig mogelijke na deze deb&cle, een ver ordening, die niet te controleren valt, op heffen. Er was al eerder aangedrongen op op heffing van deze prijzen. Het bestuur van het Produktschap heeft al eens op het punt gestaan deze stap te nemen, maar aangezien men toch een beetje schrok van een dergelijke niet door de Commissie van Bijstand besproken stap is de zaak nog even in beraad gehouden. Net iets te lang dus. De argumenten, dat deze prijzen niet te hanteren zijn, daar er geen opkoop van overschotten is en dat Nederland niet de belangrijkste producent is gelden al lang. Pogingen verleden jaar om overschotten op te kopen op particuliere basis zijn mis lukt. Men wilde een bodem in de markt creëren. Van overheidskant was een mede werking niet mogelijk en de onenigheid onder de exporteurs was als gebruikelijk. De heren kennen elkaar en eikaars moge lijkheden bijzonder goed en dus vertrou wen ze elkaar ook helemaal niet. Zo iets is in een vrij beperkte groep nu eenmaal niet te vermijden. Te meer niet, daar ze eigenlijk allemaal dezelfde klanten heb- hoeft maar één man de risico's van een ben en eikaars sprongen van die klanten wetsovertreding te nemen om alles mee horen en zien. te slepen. Het is dan ook prompt gebeurd. De opkoop van overschotten van gladio- Het heeft weinig zin te schatten hoeveel i len is beslist niet doenlijk. In de eerste exporteurs dertig tot veertig percent bene- I plaats is de schommeling in de groei •van dit produkt veel te groot om ergens rekening mee te kunnen houden. In de tweede plaats komt het feit, dat Neder landse bloembollenexporteurs de gehele wereld bereizen. Indien ze ergens een enigszins omvangrijke verbouwing van gladiolen ontdekken zijn ze onmiddellijk bereid tot handel. Of ze leveren goedge keurd plantgoed uit Nederland of, als de prijzen in Nederland hoog zijn, ze kopen het leverbaar in die gebieden en verko pen dat tegen een vrije prijs zo nodig aan hun klanten in andere landen. Nie mand kent de omvang van dergelijke transacties, ze zijn niet te controleren. In zo'n situatie is het dus niet mogelijk de Nederlanders te belasten met een prijs verhogende opkoop van overschotten en bovendien is het artikel te grillig. Veel mensen zijn blij, dat er een eind is gemaakt aan een onhoudbare toestand, andere denken dat de catastrofe voor de deur staat. Te voorspellen valt er niets, omdat nu de bloembollenwereld geen er varing heeft met een vrije handel. „Nu zullen we zien, wie er koopman is". Wel weten we zeker, dat het soms noodzakelij ke geknoei met de prijzen in het afgelopen seizoen niemand prettig heeft gestemd. Dat dat voorbij is, is een positieve kant van de zaak. Advertentie h. de graaff Het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht heeft vele tienduizenden auto's moeten verwerken, waarbij af en toe files ont-' stonden van ongeveer 16 kilometer lengte. Op het verkeersplein deden veertien agen ten van de Utrechtse verkeersdienst hun best de verkeersknopen zo snel mogelijk te ontwarren. Maandagmiddag om vier uur ontstond er bij het verkeersplein een kettingbotsing. Er waren zes auto's bij betrokken. De stagnatie werd hierdoor nog vergroot. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De pinksterdrukte begon reeds vrijdag avond. Bij Zevenaar kwamen toen onge veer 5000 personen per uur Nederland bin nen. Bij de andere grensovergangen was de drukte iets minder. Er deden zich geen grote moeilijkheden voor doordat veel Nederlanders reeds vrijdagmorgen vroeg op pad gingen en de Duitsers pas later ons land binnenkwamen. Meer dan voor heen kwamen zij niet alleen uit het Ruhr- gebied. De vlotte afwerking van het ver keer was mede te danken aan de acti viteit van de rijkspolitie en van de over heid, die er voor had gezorgd dat een groot aantal opgebroken weggedeelten met de pinksterdagen toch gebruikt kon wor den. Behalve Duitsers werden ook veel Belgi sche en Franse toeristen gesignaleerd, alsmede kleinere aantallen Engelsen, mili taire verlofgangers, Scandinaviërs en Zwitsers. Naar schatting hebben 400.000 Neder landers en buitenlanders gedurende het pinksterweekeinde gekampeerd. Op een enkel geval na waren alle kampeerterrei nen aan de kust, rondom Loosdrecht, op de Utrechtse heuvelrug en op de Veluwe geheel vol. Op Ockenburg bij Den Haag hebben 35.000 mensen overnacht, bijna het dubbele van vorig jaar. Er waren veel Ne derlanders bij. Zeer veel Duitsers kwamen over de pas gereedkomen verkeersverbinding E-36 ons land binnen. De doorlaatpost Bergh bij Arnhem verwerkte totaal 150.000 perso nen, belangrijk meer dan andere grens posten. Een grote stroom toeristen trok ook via de nieuwe Grevelingendam en het veer naar Schouwen-Duiveland. Het bezoek aan vermaakinrichtingen e.d. was iets min der dan vorig jaar Pinksteren, n.l. de Ef- telling: 50.000, Madurodam: 32.000, Sche- veningse pier: 41.000, Euromast: 11.000, Linnaeushof 15.000, Rondvaartboten- Am sterdam 10.000, rondvaartboten Rotterdam 10.000. Schiphol 27.000, Artis 12.000, Blij- dorp 25.000, Avifauna 32.000, Rijksmuseum 10.000, Museum Kröller-Miiller 4.000, Ne derlands Openluchtmuseum 8.000, Museum Boymans 2.000, Panorama Mesdag 2.000, Eurostrand Eindhoven 50.000.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6