ASPIRIN BAYER Het weekeinde „Drp 861731" van Wim van Leer, het Nederlandse stuk bij „Ensemble" Eduard Heijmans tevreden terug van zijn expositie in Miami (V.S.) NEGEN MUZEN Ad Odijk: „Administratieve rompslomp neemt vrijwel al je tijd in beslag DROSTE pastilles altijd welkom! NT Mary Dresselhuys speelt waarschijnlijk hoofdrol in musical „Hello Dolly" 7 Geef uw kinderen het beste Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! DINSDAG 8 JUNI 1965 Méér premières in het nieuwe seizoen Senne Rouffaer bij „Ensemble" geëngageerd kinder met vruchtensmaak Judy Holliday overleden Russische dichteres in Oxford gehuldigd Ton Lutz regisseert „Sucre" in Brussel Na afscheid als hoofd-Drama van VARA-t.v. Glorieus examen? ll W nabeschouwingen Met lof geslaagd? DROSTE pastilles altijd welkomTN^ De radio geeft woensdag T elevisieprogramma J Ad Interim Volgend jaar première Het toenemend aantal speelbeurten in Brabant is voor het Toneel- en Televisiege zeischap Ensemble aanleiding in het ko mende seizoen het aantal premières op te- voeren van zes tot acht. Voor het eerst zullen daarbij ook twee speciale produkties zijn, afgestemd op „De Glove" de klei ne zaal van de Eindhovense schouwburg en het Limburgse Studi-theater. Het seizoen zal worden geopend met een twee tal blijspelen: „Zwart als een Kanariepiet' (nero come un canarino) van de Italiaan se auteur Aldo Nicolaj en „Hooikoorts" (Hay Fevervan Noel Coward. Het Ita liaanse stuk zal worden geregisseerd door de directeur van het Milanese Teatro del- Ie Novita, Maner Lualdi. Ina van Faassen en de onlangs aan Ensemble verbonden Vlaamse acteur Roger Coorens vervullen hierin de hoofdrollen; voorts werken Adè- le Bloemendaal, Heieen van Meurs en Ine Veen aan deze voorstelling mee. IN „HOOIKOORTS" dat door Jan Retèl ■wordt geregisseerd, treden naast de regis seur onder meer Mary Dresselhuys, Si- grid Koetse, Pleunie Touw, Jenny Arean Cor van Rijn en Henk Molenberg op. Onder regie van Karl Guttmann gaat be gin oktober „De zaak Oppenheimer" in première. Dit belangrijke stuk betreffende de morele verantwoordelijkheid voor net kernwapen is door de Duitse auteur Hei- nar Kipphardt ontleend aan authentieke processtukken. In de titelrol zal de beken de Belgische acteur Senne Rouffaer zijn entree bij Ensemble maken. De tweede hoofdrol, de vertegenwoordiger van de door Jan Retèl. Verder werkt een uitge breide mannenbezetting aan deze voorstel ling mede. DE FRANSMAN CLAUDE REGY zal de enscenering verzorgen van „Cet Animal étrange" een door Gebriel Arout vervaar digd spel op basis van een aantal novel len van Tsjechov. Dit stuk vormt de eerst Globe-produktie van Ensemble. Daarna komt „The Plough and the Stars", een van de bekendste stukken van de vorig jaar overleden Ier Sean O'Casey, aan de orde. De regie hiervan is in handen van Hilton Edwards, de Engels-Ierse directeur van het Dublin Gate Theatre. Caro van Eijck, Magda Janssens en als gast Johan Kaart zullen er belangrijke rollen In spelen. Als nieuwjaarspremière is „De drie Zus ters" van Tsjechov geprojecteerd. Onder regie van Peter Sjaron en in decors van Harry Wich spelen Lia Dorana, Ina van Faassen en Sigrid Koetse de titelrollen, terwijl ook verder de belangrijkste krach ten van het gezelschap aan deze voorstel ling zullen medewerken. Voor de tweede helft van het seizoen wordt nog een aan tal stukken overwogen, waaronder in de eerste plaats een Nederlands werk: „Drp 861731" van Wim van Leer. Ook zijn er plannen om na „Oh, What a Lovely War," opnieuw een musical ten tonele te bren gen. HET TABLEAU DE LA TROUPE van ensemble vermeldt de volgende namen: Jenny Arean, Adèle Bloemendaal, Lia Do rana, Mary Dresselhuys, Caro van Eijck, Ina van Faassen, Magda Janssens, Sigrid Koetse, Heieen van Meurs, Annabet Tausk Pleunie Touw, Ine Veen, Chris Baay, Tim Beekman, Roger Coorens, Arnold Gelder man, Paul van Gorcum. Johan Kaart, Jos Knipscheer, Johnny Kraaykamp, John Leddy, René Jessurun Lobo, Henk Molen berg, Jan Retèl, Huib Rooymans, Senne Rouffaer, Ben Royaards, Cor van Rijn, Dick Scheffer, Henk Somers, Guus Ver- straete, Herman Vinck en Lucas Wensing, De directie wordt gevoerd door Karl Gutt mann; dramaturgie is Luisa Treves. Advertentie DAAR STAAT ACHTER De Amerikaanse filmster en actrice Ju dy Holliday is maandag in New York op 41-jarige leeftijd overleden. Zij was reeds enige maanden ziek. Judy Holliday won in 1951 een Oscar voor haar rol als blondje in „Born Yes terday". Zij trouwde in 1948 met de mu sicus David Oppenheim en scheidde van hem in 1957. Het echtpaar had een zoon. Judy Holliday heette eigenlijk Judy Tu- vim. OXFORD (Engeland). De universi teit van Oxford heeft zaterdag een ere doctoraat in de letteren toegekend aan de 76-jarige Anna Akhmatova. Mevrouw Akh matova hoorde in scharlakenrode en grij ze academische toga, in het 17de eeuwse Sehldonian Theatre de lofrede aan. Boordevol indrukken is de Aerdenhout- se „materieschilder" Eduard Heijmans, na een afwezigheid van vier maanden op Hemelvaartsdag uit Miami (V.S.) in zijn woning aan de Rijnegomlaan bij vrouw en dochter teruggekeerd. Op de hem eigen rappe, en levendige wijze, elk woord met gebaren onderstrepend, heeft hjj over zjjn ervaringen verteld. „Geen van mijn doeken, vijfentwintig reliëfs (materieschilderijen) en vijf olieverfdoeken heb ik mee terugge bracht. Ik heb een massief bronzen beeld je van Ossip Zadkine meegebracht. „De Balspelers" uit 1927. „Ik heb het met de directeur van het Miami Museum of Mo dern Art voor enige van mijn doeken ge ruild. Er zijn maar twee afgietsels van dit werk. Eén staat er in het Musée de l'Art Moderne in Parijs en het andere is dit". OP 27 JANUARI ging deze ondernemen de schilder in Antwerpen scheep voor Ame rika, aan boord van de „Alblasserdijk". Hij had dia's van zijn werk gestuurd naar net museum in Miami, waarvan Bernard Davis directeur is. Dit resulteerde in een uitnodiging. Het museum kocht veertig percent van de expositie, een gedeelte ging naar collectioneurs en wat over bleef tenslotte, ruilde hij voor de Zadkine. Voorts verwierf hij een schilderij van Emile Gauguin, de zoon van Paul Gau guin, die op Tahiti werkte. Emile Gau guin is ook beeldhouwer en werkt nu in Chicago. De opening geschiedde op 4 april in te- Stuk van Claus vertaald Op dinsdag 8 juni zal in het Théatre Royal du Pare in Brussel onder regie van de Nederlander Ton Lutz de première wor den gegeven van het toneelstuk „Sucre1 („Suiker") van Hugo Claus. Het zal voor de eerste maal zijn dat ln België een toneelstuk van een Vlaamse schrijver in een Franse vertaling wordt opgevoerd. Het stuk zal worden gespeeld door leden van het gezelschap van het theater. De hoofdrollen zullen worden ver tolkt door Liliane de Vincent en Christian Barbier. De decors zijn van de Neder lander Nico Wijnberg. Üf Sr ."v „De Balspelers" (1927) van O. Zadkine. genwoordigheid van een ongeveer vijfhon- derdkoppig publiek; Heijmans' expositie werd dagelijks bezocht door ongeveer hon derd bezoekers. TOEKOMSTPLANNEN?-JazekerIk ben nu bezeten door een nieuwe techniek. Ik ga mij nu voorlopig uitsluitend bezighou den met het maken van monotypes, die ik op een marmeren steen maak en ook afdruk. Hij liet er ons enige voorbeelden van zien. Eduard Heijmans, thans 52 jaaj oud, begon pas op zijn 44-ste jaar te schilde ren en is autodidact. Hij exposeerde in het Stedelijk Museum te Amsterdam zo wel in groepsverband als alléén. Ook ex poseerde hij in het Van Abbemuseum in Eindhoven en het Centraal Museum in Utrecht. Zijn collectie monotypes, waar hij nu nog hard aan gaat werken gaat het vol gend jaar naar Miami. Eduard Heijmans, „materieschilder" Wim Meuldijk heeft zijn hoorspel „Villa Sidonia" voor de KRO-televi- sie omgewerkt tot een vijfdelig tele visiespel, waarvan morgen (woens dag) om tien voor negen op Neder land I de eerste aflevering te zien is. De hoofdfiguren Tante Zus (Enny Mols-de Leeuwe), Heintje Lorrelei (Pieter Lutz) en Vogelijn (Lex Goud smit) winnen de hoofdprijs in een slagzinnenwedstrijd van een scheer- mesjesfabriek: een echte villa. Maar die blijkt nog bewoond te zijn als de trotse nieuwe eigenaars arriveren. Dit geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei dwaze conflicten. Op de foto een scène uit de eerste aflevering met v.l.n.r. Enny Mols-de Leeuwe, Lies- beth Struppert, Wim de Haas, Pieter Lutz en Lex Goudsmit. Het tweede deel van dit spel zendt de KRO aan staande zondagavond uit. Twee Russische auteurs en een vrouwe lijke letterkundige zijn uit Moskou op Schiphol gearriveerd om in ons land con tact te zoeken met Nederlandse auteurs. Zij zijn Serge Mikhalkov, auteur van kin derboeken en toneelstukken (lid van de Europese Gemeenschap van schrijvers), Boris Polevoj, redacteur van een litterair maandblad, en mevrouw Valento Rozmo- rozowa, die zich voornamelijk bezig houdt met het vertalen van boeken uit de Scan dinavische talen. Zij zijn naar Nederland gekomen naar aanleiding van het bezoek dat de Nederlandse auteur Jaap ter Haar eind vorig jaar op uitnodiging van de Vereniging van Sovjetschrijvers, aan Rus land heeft gebracht in verband met zijn boek De Geschiedenis van Rusland, dat waarschijnlijk deze week nog zal worden uitgegeven. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De 39-jarige Ad Odjjk heeft de omroep verlaten. Hy was hoold toneelzaken van de VARA, maar hield te weinig t(jd over voor eigen schrijverij. (Zijn schrijversnaam is Otto Dijk, auteur van de t.v.-spelen „De Zendeling", „De Fotograaf" en „De Agent"). Nu staat hij vrij van Bussum en Hilversum en kan hij wat ge makkelijker praten over de zaken die hem beroeren. „Zo'n afdeling drama is veel te klein opgezet. Er wordt veel te weinig gedaan aan de creatieve kant van de zaak. Ik heb met een voortdurend schuldgevoel rondgelopen. Ik heb niets kunnen doen om eigen Nederlands talent te stimuleren, te ontdekken. Gewoon, ik had geen tijd. Het grootste gedeelte van je werkzaamheden wordt ingenomen door administratieve rompslomp. Knokken voor studioruimte en allerlei technische faciliteiten, zien dat je de acteurs krijgt". HIJ VERTELT DAN HOE het bij de'keus werd, hoewel dat nu niet direct be- ziten enige tientallen hoeft te betekenen, dat die slechter is, maar in ieder geval heb je dan zes men sen proberen te krijgen, die niet konden." Bij de VPRO zullen van Otto Dijk een drietal nieuwe een-akters op het scherm komen. De eerste is al ingeleverd en is getiteld „De Verlosser". Bovendien gaat hij voor deze omroep een komedie-serie maken, maar daar wil hij nog niets over zeggen. Toneel is volgens Ad Odijk's eigen B.B.C. gaat. Daar ziten enige readers", lezers die honderden stukken voor ogen krijgen. Wordt er bij iemand maar een vonkje creativiteit ontdekt, dan gaat men praten met zo'n schrijver. Men wijst hem op dramatische wetten, op t.v- technieken. „Toen ik een keer bij de B.B.C. was, vroegen ze hoeveel mensen ik onder me had. Ik zei: een paar regis seurs, script-girls. Ze stonden stomver baasd. Daar werken ze met zo'n 200 man." Men kan volgens Odijk niet eeuwig door gaan met werk van buitenlanders en bui tenlandse filmseries. Men zal moeten ko men met eigen toneelstukken, eigen musi cals, eigen komedies. Er zal geïnvesteerd moeten worden in aspirant-acteurs. „Met hen de bossen ingaan, praten, ze dingen laten proberen, ze allerlei dingen laten zien." AD ODIJK is zelf zo'n creatief talent dat echter voornamelijk op eigen kracht voor de t.v. is begonnen. Hij heeft op het ogenblik een groot aantal opdrachten lopen. In tegenstelling tot verleden jaar toen men met enig bijschaven Engelse tv-bewerkingen van Maigret-boeken op 'net scherm bracht zullen in het komende sei zoen „eigen Maigrets" geproduceerd wor den. Odijk gaat direct van de boeken van Simenon tv-spelen maken. De VARA en hij zijn van mening, dat de Engelsen nog te weinig echte Maigret-sfeer brengen. Odijk is op het ogenblik bezig met het dramatiseren van de volgende boeken van Simenon: „De blauwe Avondjapon,' „Maigret en zijn Dode" en „De Gifmeng ster". In overleg met Kees Brusse de Nederlandse Maigret wordt bepaald welke spelen op de tv komen. Het zullen er in het volgende seizoen vier zijn, maar waarschijnlijk zal de eerste pas in janua ri op de televisie komen. Het is namelijk pas mogelijk om in het najaar opnamen te maken, omdat Kees Brusse deze zomer druk is met filmen. En een andere Mai gret dan Kees Brusse, dat kan gewoon niet meer. Moeilijkheid bij de Maigrets is volgens Odijk, en daar klagen ook TV-regisseurs over, dat men niet altijd de juiste acteurs en actrices kan krijgen. „Ik schrijf op een bepaalde acteur of actrice, maar die dan op een gegeven moment niet te krij gen. Zo kom je wel eens op een tweede, op een derde keus. En ik heb het wel eens meegemaakt, dat het de zevende Advertentie Marius Monkau zingt vanavond (dins dag) in het NCRV-programma op het tweede net negrospirituals. Het trio Louis van Dijk zal hem begeleiden in dit programma dat duurt van vijf voor tot tien over tien. Marius Mon kau is zijn carrière begonnen bij Saint Germain des Prés van Tom Manders en na een uitgebreide tour nee met Kees Manders is hij zich meer en meer gaan toeleggen op het meewerken aan televisieprogramma's. De kijker kan hem nu geregeld te genkomen in allerlei gedaanten, maar een optreden met negrospirituals is wel het nieuwste op zijn gebied. van het ministerie van O. K. en W. „Ik wilde nou eenmaal dichtbij het toneel zijn." Daarvóór had hij veel aan amateur toneel gedaan en ook lessen gehad van Ko Arnoldi. Tien jaar geleden begon hij zeggen ecri'Tiekte van hem. Hij "kwam inl te publiceren. Hij schrijft ook gedichten 1949 in een klein baantje en „op een hon- en voor het maandblad Wending verzorgt gerloontje" bij de afdeling Toneelzakenhij de toneeloverzichten. Zaterdagavond presenteerde de K.R.O. „Bonanza" en „Piste", allebei populaire programma's blijkens het kijk-onderzoek van de N.T.S. „Bonanza" is zelfs het po pulairste serieprodukt, en „Piste" geniet met een kijkdichtheid van 69,2 percent en een waardering van 7,8 percent hoog aan zien. Zondag kwam de N.C.R.V. met „Me morandum van een dokter", eveneens een van de meest bekeken en hoogst gewaar deerde programma's van dit seizoen, met een kijkdichtheid van zo'n 68,2 percent en een waardering van, 7,7 en maandag bracht de VARA met „Tel uit je winst" ook al een van de populairste program ma's, terwijl de westernserie „The Virgi nian" mijns inziens hoger dient te worden aangeslagen dan zijn volle neefjes „Bo nanza" en „Rawhide" maar dat is een kwestie van persoonlijke smaak. Er waren genoeg programma's te zien, die kenne lijk in de smaak vallen van de kijkers, alleen heeft de criticus er weinig mee te maken, omdat al deze produkties variaties zijn op een zelfde, overbekend thema, en ik hoop dat toch ook heel wat kijkers af en toe snakken naar variatie op oude sche ma's en thema's, en dat ook zij dus te leurgesteld zijn geweest over het geboden programma. Op de keper beschouwd waren slechts drie programma's in die drie dagen de moeite van het bespreken waard. De gro te uitschieter was zondag de documentai re die Cees van Langeraad had gemaakt over het leven en werken van dokter Fol- mer in Kjöpsvik aan de Tysfjord, een plaatsje dat hemelsbreed niet ver van Nar- Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Oude gram- mofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Radio krant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek (opn. en gr.) 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke ka mermuziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke kamermuziek (gr.). 11.15 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Twaalfuurtje: cabaret. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmu- liek eventueel actualiteiten. 12.50 Vocaal en instrumentaal ensemble (opn.). 14.00 Klassieke kamermuziek (gr.). 14.55 Moder ne orkestwerken (opn.). 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenle ving. De muzen in musea. 18.00 Geestelijke liederen uit de 16e en 17e eeuw (opn.). 18.20 Klassieke kamermuziek (gr.). 18.30 Het Spektrum: Nieuws uit de Prot. Chris telijke organisaties. 18.45 Lichte grammo foonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Le ger des Heils (gr.). 19.50 Wereldpanorama 20.00 Radio Kamerorkest en soliste (opn.): klassieke en moderne muziek. 21.00 Reis- deur, lezing. 21.15 Metropole-orkest: amu sementsmuziek. 21.45 Stereo: Vocaal en semble (opn.) 22.05 Licht instrumentaal kwartet en zang. 22.30 Nieuws en SOS-be richten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Klassieke grammofoonmuziek. 23.10 Mo dem levensbesef en christelijk geloof, le zing. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte gram mofoonmuziek. (7.25-7.20 Van de voorpagi na). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoon muziek (vervolg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Morgen wijding. VARA: 10.00 Romantische orkest werken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Kerkorgelconcert: moderne muziek. 12.00 Stereo: Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platte land. 12.35 Electronische orgelspel: lichte muziek. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 De muziekschool van het Amster- damsch Conservatorium 100 jaar: leerlin genconcert: moderne muziek. 13.35 Lichte grammofoonmuziek. 13.45 Moordenaars werk, lezing. 14.00 Utrechts Stedelijk Or kest, koor en solisten: klassieke gewijde muziek. 14.55 Kalender, praatje. 15.00 Voor de jeugd (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer: tips voor va kantie- en snipperdagen. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Mededelingen of gram mofoonmuziek. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Dansorkest met zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Stereo: Kinderkoor. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Dansorkest. 20.35 Socialistisch commen taar. 20.50 Disco-Festival. 22.00 Volkslied jes. 22.25 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Cello en piano (opn.): klassieke mu ziek. 23.05 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (12.25-12.30 Weerbericht, mededelingen en berichten) 12.50 Beursberichten en programmaover zicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek. 14.20 Internationale jeugdkoren. 14.30 Voor de jeugd. 14.30 Wedstrijd voor radioschoolkoren. 15.00 Nieuws. 15.03 Or kestenparade. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engel se les. 16.24 Filmmuziek. 16.45 Radio- schoolkoor 1965: wedstrijd. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Top hits voor tieners. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filoso fie, klankbeeld. 18.50 Sportkroniek. 18.54 Lichte orkestmuziek. 19.00 Nieuws, weer bericht en radiokroniek. 19.40 Jeugd en muziek. 20.00 Lichte klassieke muziek, muziek. 20.55 Klassieke en moderne mu ziek. 21.30 Folklorefestivals. 21.50 Praatje. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Jazzmu ziek. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Muzikaal amusementaprogramma. 23.30 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00- 0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG f NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer, 19.06 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.33 Engelse les. 20.00 Journaal 20.20 Politieke partij - V.V.D.. 20.30 Verdediger per dozijn: speelfilm. 21.55 Laat mij in vredesnaam thuis: docu mentaire over de Eerste Wereldoorlog 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. -NCRV: 20.01 Let 's sing out: Canadese hootenanny. 20.25 De 700 miljoen: filmverslag over het le ven in de Chinese volksrepubliek. NTS: 21.05 Geheime brigade, T.V.-film. NCRV 21.55 Negro spirituals. CVK/IKOR: 22.10 -22.35 Abraham's tent: documentaire. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.40 Jan en Joke in het verkeer. 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Chckleheads: film. 19.10 De ri vier van het noodlot: filmdocumentaire. KRO: 19.35 Sportrubriek. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brand punt. 20.50 Villa Sidonia: TV-spel. 21.20 TV-dansant. 21.50 Indrukken uit de Sovjet- Unie (2): filmdokumentaire. 22.30 Epiloog. NTS: 22.35 Tweede journaal. NEDERLAND II vik ligt, maar dat in de praktijk een on herbergzaam oord is, waar geen Noors» dokter bereid is zich te vestigen. Van Lan geraad toonde zich weer een waardig „Nip- kov-schijfdrager" (de onderscheiding dis hem vorig jaar door de Nederlandse tele visie-critici werd toegekend), want zijn do cumentaire over de Nederlandse arts, diens vrouw en baby, en over de natuur en de mensen in hun arbeidsgebied, was weer van zeer hoog gehalte. Drie dingen vallen altijd op bij zijn documentaires: in de eerste plaats de uitstekende timing, zo wel van de beelden als van de gesproken tekst, die in een zodanig tempo werd gele zen, dat men de inhoud ervan gemakkelijk kon volgen. In de tweede plaats die tekst zelf, die beeldend is zonder barok te wor den, en in de derde plaats van Lange- raads filmische gevoel voor variatie en verrassing waardoor de beeldenstroom, dank zij de voortdurende stroomversnellin gen en watervalletjes, levendig en prikke lend blijft. De N.C.R.V. had zondagavond ook nog een documentaire in petto over de Rek- kense Inrichtingen, die onlangs nog door de Koningin werden bezocht. Han Baart- mans had er een rechtstandig werkstuk van gemaakt, vrij van sentimenten in wel ke richting dan ook. Geen documentaire, die op de een of andere manier op het gemoed werkt, maar wel een die duide lijk uit de doeken deed om wat voor men sen het in deze inrichtingen gaat, en hoe ongeveer de sfeer in deze inrichtingen is. De gedetineerden (of hoe noem je ze in zo'n inrichting?) werden gewoontegetrouw op de rug of met het gezicht in de scha duw „getoond", waarbij de regisseur een keer een gelukkige hand had gehad door enkele jongens als in een indianenspel met een bizar masker van hooi of zoiets te to nen, zodat zij aanwezig konden zijn zonder herkend te worden. Ten slotte een woord van waardering voor het televisiegesprek dat de schrijver Michel van der Plas met jonge religieuzen en seminaristen had over litteratuur en le ven. Op zichzelf was het al een opmerke lijk feit dat dit typisch katholieke gesprek door de VARA werd uitgezonden, maar misschien kwam het wel daardoor dat het inderdaad op de beeldbuis kwam. Van der Plas nam enkele juiste en sympathieke standpunten in, en bewees dat zulke, op het oog onaantrekkelijke televisiegesprek ken, juist door de oppervlaktespanning tussen vragenstellers en antwoordgever, heus wel aardig kunnen zijn voor hen die zich voor het onderwerp interesseren. Het produktie-team Lars Schmidt, Hof- mann en Meerburg is voornemens teza men met René Slees wijk in 1966 de Ame rikaanse musical „Hello Dolly" in Neder land uit te voeren: De premièredatum staat op dit ogenblik nog niet vast en is afhan kelijk van een juiste rolbezetting (plm. 70 personen). Mary Dresselhuys zal waarschijnlijk de hoofd- en titelrol in deze musical accep teren. Mary Dresselhuys is tot 1 februari van het volgend jaar geëngageerd bij de toneelgroep „Ensemble". Enige jaren ge leden vertolkte zij de hoofdrol in het to neelstuk „De Koppelaarster" van Thorton- Wilder, waarop de musical „Hello Dolly" is gebaseerd. Het ligt in de bedoeling in ieder geval een reeks voorstellingen te geven in Am sterdam en Rotterdam, waarvoor bespre kingen reeds zijn gevoerd met de directies van Theater Carré en het Luxor Theater. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Confrontatie - Leutnant '64: documen. taire. 20.40-22.10 Karl-Ludwig Sand: TV- Gerrit Jan van der Veen. De Stichting Spej Kunstenaarsverzet 1942-1945 zal op 10 juni de sterfdag herdenken van de Amsterdamse verzetsheld en beeldhou wer Gerrit Jan van der Veen. Gerrit Louis Armstrong. Het NEP-stadion in Boe- rin van der Veen werd op 10 juni 1944 dapest, dat negentigduizend toeschou- door de Duitsers gefusilleerd. Hij was wers kan bevatten, is voor het optreden toen 41 jaar oud. De herdenking wordt van de Amerikaanse jazz-trompettist om 10.00 uur gehouden in de Zomerdijk- Louis Armstrong volledig uitverkocht.1 straat 16 te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7