CNV-voorzitter Van Eibergen: ,Uitkering-ineens moet op zijn minst drie percent bedragen" Reactie op interview met CSW V-voorzitter Beppie de Vries overleden Dr. Van der Wal president KLM Twee vliegers van stuntteam Whisky Four verongelukt HET WEER WEGGEBRUIKER, ATTENTIE! Tsjombe bezoekt in geheim Lissabon 'I VS-vliegtuigen voor Saoedi-Arabië Vliegdemonstraties in Woensdrecht met een noodlottige afloop Feijenoord niet in twee Europese cup-toernooien roept hulp in van generaals Meer bevoegdheid voor de OAS Kamerdebat over omroepnota begin juli Kamerleden vragen over haring Mariastichting leent 12 min a 6V4 tegen 99 Vijftienjarig meisje uit Utrecht zoek W. A. VERWOERD en ZONEN Spoed •Itillilllli if v O' Het woord is aan Derde zoon vrij van militaire dienst pagina 2 In de krant van heden: Opklaringen Aan het strand Vietnamese premier van de plaats waar gespeeld wordt. De Groothandel JAC. VAN DER LAAN voor SIGAREN KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 180 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484, Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Hoofdredacteur: Simon Koster IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 9 JUNI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Konmg De strijd om de uitkering ineens in de Stichting van de Arbeid is vandaag in zijn volle hevigheid ontbrand. De werkgevers hebben vanmorgen in het overlegorgaan van hun verbonden vast gesteld welk standpunt zij vanmiddag zouden gaan innemen. In werkgevers kringen kon men gisteren geluiden ver nemen dat de twee percent die de Katholieke Werkgevers vorige week een haalbare zaak noemden wel wat voor barig zijn. De voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) de heer J. van Eibergen zei gisteravond dat de vakbeweging minstens drie per cent zal vragen. Ook in kringen van het LISSABON (Reuter) Premier Tsjom be van Kongo is in de nacht van dinsdag op woensdag in het geheim uit Madrid in Lissabon aangekomen. Toen het vliegtuig met de Kongolese premier op de lucht machtbasis bij het vliegveld van Lissabon landde, werden pers en televisie op een afstand gehouden. Een auto reed tot voor het toestel en vertrok daarop met Tsjom be naar de stad. Een woordvoerder van het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken ant woordde op vragen om commentaar: „ik kan niet bevestigen dat de heer Tsjombe hier is gekomen". Drie uur later vertrok het toestel met de Kongolese premier naar Parijs. Het wordt mogelijk geacht, dat Tsjom be een bezoek heeft gebracht aan pre mier Antonio Salazar. Men gelooft dat hij met het Portugese staatshoofd heeft gesproken over de toestand in Angola. De minister van Buitenlandse Zaken Franco Noqueira brengt een officieel be zoek aan Brazilië. Op het vliegveld waren strenge veilig heidsmaatregelen genomen. N.V.V. en N.K.V. wordt er gesproken termijn. Dan moet er eSn gesprek komen van minstens drie percent, zelfs van vier. in de Stichting en daarna één met de re- 1 gering. Vervolgens zou volgens de heer De heer Van Eiber^en noemde het IVan Eibergen een soort van sociaal-eco- percentage van drie als reactie op een nomisch weerbericht moeten verse ^nen, interview dat de voorzitter van het Cen- een indicatie van wat wel en wa m traal Soc. Werkgeversverbond (CSWV) I £an. De jerantwoordMijkheid van de vak- vorige week heeft weggegeven. Ir. Bosma beweging wordt dus groter, zo e j. zei hierin: „Als van vakbondszijde nuf wordt gepubliceerd dat zij er op rekent, dat de uitkering ineens tenminste twee percent zal bedragen, dan is het logisch dat de vakbeweging er evenzeer rekening mee houdt, dat het uiteindelijk resultaat minder dan twee percent wordt." In de brief van het overlegorgaan der drie vakcentrales aan de Stichting waarbij gevraagd werd de uitkering ineens op de agenda van vandaag te plaatsen is geen percentage genoemd, aldus ging de heer dam zei het eens te zijn met de heer Bosma, dat een gesprek over een even tueel andere aanpak van de loonpolitiek spoed vereist. Het is onmogelijk hiermee tot volgend jaar door te gaan zonder wij zigingen aan te brengen. De heer Van Ei bergen zei er niet zeker van te zijn dat minister Veldkamp wel volledig door drongen is van de urgentie van deze zaak. De risico's bij een vrijere loonpolitiek I worden groter. De SER-rapporten moeten blijven, als het kan over een wat langere Beppie de Vries is vanmorgen in de Ru- dolf Steinerkliniek in Den Haag overle den. Zij werd geboren op 13 april 1893. Zij stamde niet uit een artiestengeslacht, Van^EÏblrgen'verder. JrT BSsma 7aaTer reeds^op haar achtste jaar stond kennelijk van uit dat als iets gevraagd wordt dat een overvraging is." ze op Jiet toneel in een travestierol. Ze maakte snel carrière en speelde met glo rieuze figuren als August Kiehl, Johan Heesters en Nap de la Mar. Grote operet te-successen behaalde ze in roemruchte theaters als de Haagse Scala, Carré in De heer Van Eibergen die sprak op de Amsterdam en het Rotterdamse Tivoli. openingszitting vgn de tiende jaarverga dering van de Nederlandse Christelijke I in het begin van de twintiger jaren ging Bond van Overheidspersoneel in Amster- ze naar Engeland en veroverde daar on middellijk het verwende Britse publiek met haar rol in „The bamboula" in het Londense „His Majesty's Theatre". Ze bleef er twee jaar. Er volgde een tournee door Australië en Nieuw-Zeeland en ten slotte belandde ze in Amerika. Twee jaar lang trok ze met „Die lustige Witwe" door de Verenigde Staten. Het werd een tour- BEIROET (DPA) In Saoedi-Arabische nee die in New York begon, waar de cri kringen in Beiroet is gezegd, dat de V-S. tici haar bedolven onder uitbundige l°f- een vrij groot aantal jagers en bommen- Zelf verklaarde ze haar succes uit haar werpers aan Saoedi-Arabië zal leveren. natuurtalent, want behalve van pi of. De De overeenkomst met Washington, zo Lit in Parijs en van de fameuze Nelly zei men, was in overeenstemming met de Melba in Australië, heeft ze slechts wemig besluiten van de Arabische topconferenties zangles gehad gesloten en gericht op „de versterking van Hoe bemind ze was blijkt uit het voor- het Arabifeche front tegen het zionisme", val van de Nederlandse zeeman die haar De toestellen zouden binnen een periode in Australië een bijbel kwam brengen. Hi] :V-VW,, Nesmenov (Russisch wijsgeer). „De aarde is de wieg der mensheid, zij kan niet haar hele leven in de wieg blijven liggen". W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Radio en t.v3 Kunst 3 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Topsu 12 Sport 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In de vanmorgen gehouden vergadering van de raad van commissarissen der KLM is dr. G. van der Wal benoemd tot presi dent-directeur van de vennootschap. Ir. F. Besancon is benoemd tot plaatsvervangend president-directeur. Het lijkt wel of ruimtevaarder Ed ward White als een kolossale reus over de aarde kruipt. In werkelijk heid buitelt hij er meer dan 170 kilometer boven, verbonden aan de Gemini-4 met zijn „navelstreng" van 2V2 jaar geleverd worden. meende dat een meisje, dat op het toneel zoveel succes had, die wel nodig zou heb ben. Hoewel ze voornamelijk in operettes optrad „Gri-Gri" van Jean Gilbert, „Victoria en haar Huzaar" van Paul Abraham, „Oud Heidelberg" van Sigmund Romberg. „Madame de Pompadour" speelde zij ook in de films „Bleke Bet' en „De Jantjes" en werkte ze mee aan de befaamde revue „Loop naar de Dui vel". De laatste jaren leefde ze teruggetrok ken in Den Haag, maar voor duizenden is haar naam nog verbonden aan een bloeiperiode van het theaterleven in Ne derland. (Van een speciale verslaggever) Voor de ogen van twintigduizend toe schouwers hebben twee straaljagerpilo ten gistermiddag op de vliegbasis Woens drecht in Noord-Brabant op jammerlijke wijze de dood gevonden. Het dubbele vliegongeluk vormt tevens een zwarte bladzijde in de glorieuze historie van het formatie-stuntteam „Whisky Four", waar mee de Koninklijke Luchtmacht zich pre senteerde op nationale en internationale vliegfeesten. De beide slachtoffers, van wie de echt genoten zich temidden van het publiek be vonden, zijn de 32-jarige kapitein-vlieger J. B. Sommer uit Hoogerheide en de 28- jarige kapitein-vlieger R. A. Liem. De demonstratie van het stuntteam zou de „open dag" afsluiten, die gisteren op de luchtbasis werd gehouden. De uit vier T-33-straaltrainers bestaande formatie had de vlucht bijna beëindigd, toen het ongeval zich voordeed. Kort na de „split- up", waarbij de vier toestellen zich twee aan twee losmaken, vlogen de beide for maties van twee elkaar tegemoet over de startbaan met de bedoeling zich na een halve looping weer tot een formatie van vier te vormen. Het linker vliegtuig van de beide laagvliegende toestellen vloog daarbij echter zo laag, dat het een boom raakte. Het vliegtuig explodeerde met een enorme knal en sloeg te pletter in de zuid oostelijke hoek van het vliegveld. Als ge volg van de explosie raakte het andere toestel in het opgerede. De piloot kon de situatie niet meer redden en stortte drie kilometer ten oosten van de vliegbasis neer. Beide piloten stonden bekend als zeer bekwame stuntvliegers. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking, maar geleidelijk meer opklarin gen en ook nog hier en daar een bui. Meest matige wind uit noor delijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen zonnige perioden maar ook nog een kleine kans op een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Middagtemperatuur 16 tot 18 graden. Zeewater 13 graden. VOORUITZICHTEN: Iets aange namer strandweer door passage van een rug van hoge luchtdruk. De UEFA, de Europese voetbalor ganisatie, heeft geweigerd landskampioen en bekerwinnaar Feijenoord in te schrij ven voor het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars en heeft Feije noord alleen geaccepteerd voor het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Het Deventerse Go Ahead is door de KNVB uitgenodigd Nederland te vertegen woordigen in het toernooi om de Europe se beker voor bekerwinnaars. Go Ahead heeft de uitnodiging aangenomen, maar rtrofni or I heeft een restrictie gemaakt ten aanzien wedstrijden voor de Europese bekercom petitie worden nl. bij voorkeur vastgesteld op woensdagavond. De Deventer club be zit echter geen lichtinstallatie. Onthutste toeschouwers op de vlieg basis Woensdrecht zien de enorme rookwolken opstijgen van de neerge storte toestellen van het stuntteam „Whisky Four" SAIGON (AP) De Zuidvietnamese premier, Phan Hoey Qoeat, heeft vandaag meegedeeld, dat hij de huidige politieke crisis niet kan oplossen. Hij heeft de ge neraals verzocht „te bemiddelen" tussen zijn regering en haar tegenstanders. Qoeat en zijn burgerregering blijven aan de macht maar willen duidelijk de militairen terug hebben in de politieke arena. De generaals werden niet met name genoemd en de aard van het bemiddelings orgaan werd niet genoemd. WASHINGTON (AP). De Amerikaan se Senaat heeft goedgekeurd dat de Orga nisatie van Amerikaanse Staten een be slissende stem heeft in het kanaliseren van Amerikaanse Militaire Bijstand naar La- tij nsamerikaanse landen. Er waren geen tegenstemmers. Van vandaag af is het verboden om een voertuig, dat voor een zebra stilstaat of een zebra langzaam nadert, met een ander voertuig voorbij te rjjden. Dit is één van de belangrijkste bepalingen uit het Wegenverkeersreglement, dat heden in zijn gewijzigde vorm van kracht is geworden. Enkele andere zeer belangrijke wijzigingen In het Wegenverkeersreglement zijn de volgende: Op de vluchtbermen langs autowegen mag men voortaan alleen nog maar in noodgevallen stoppen. Voetgangers mogen zich niet op autowegen bevinden. Het liften op deze wegen is nu dus strafbaar. Men moet voorrang geven aan ambulances, die een blauw zwaailicht en een drietonige hoorn voeren. De openbare behandeling in de Tweede Kamer van de nota betreffende het om roepbestel zal door een bijzondere com missie schriftelijk worden voorbereid. De Tweede Kamer heeft daartoe gistermid dag op voorstel van Kamervoorzitter mr. Van Thiel besloten. De openbare behande ling van deze nota, indiend door minister Vrolijk zal niet later geschieden dan in week van 6 juli. Bij de bespreking van het voorstel zei mr. Geertsema (V.V.D.) de instelling van een bijzondere commissie bijzonder op prijs te stellen. De heer Schmelzer (K.V.P.) zei geen behoefte te hebben aan een schriftelijke voorbereiding, maar wilde zich niet tegen het voorstel verzet ten. Hij vond dat onnodig tijdverlies moet worden voorkomen in het belang van de omroeporganisaties, van het bedrijfsleven alsook van de kijkers en luisteraars. Dertien leden van de Tweede Kamer zijn in de bijzondere commissie benoemd. Voorzitter van de commissie is dr. J. H. Tans, lid van de P.v.d.A.-fractie. Tot vice-voorzitter werd benoemd drs. J. M. Aarden, lid van de K.V.P.-fractie. De Tweede-Kamerleden mevrouw Brautigam en de heer Lamberts, beiden P.v.d.A., hebben de minister van Land bouw en Visserij en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Bartels, schriftelijk gevraagd ol de consument zelf enige mogelijkheic beeft om vast te stellen of een baring juist is behandeld. Zij vragen dit naar aanleiding van een perscommuniqué van het ministerie van Sociale Zaken over de gevaren van het nuttigen van ondeugdelijk behandelde haring. Als de consument dit zelf niet kan vast stellen, is een goede controle op het behan delen van haring dan niet een aanzienlijk betere garantie voor de volksgezondheid dan het publiceren van een waarschuwing aan het publiek, zo vragen zij. Tevens willen zij weten of de overheid over voldoende maatregelen beschikt om het behandelen van haring te controleren, welke deze zijn en of ze ten volle worden gehanteerd. Op 17 juni wordt de inschrijving open gesteld op 12 min 6)4 percent 30-jarige obligaties in stukken van 1000 tegen 99V2 percent ten laste van de Vereeniging der ziekenverpleegsters Franciscanessen van de Mariastichting te Haarlem. De storting moet geschieden op donderdag 1 juli. De uitgifte is in totaal groot 15 min. maar hiervan is reeds 3 min op inschrij- vingsvoorwaarden geplaatst. Officële no tering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De door de Mariastichting voorgenomen uitbreiding zal het aantal bedden doen toenemen van 444 tot 600. De uitvoering zal geschieden in hoogbouw. Toezegging werd verkregen dat de bouwvergunning in het derde kwartaal van 1965 zal worden verleend. De kosten van het gehele bouw plan worden begroot op 45 min. De 15-jarige Hendrica Maria van Hassel uit de Bandoengstraat 29 in Utrecht is op 5 juni 's ochtends van huis weggelo pen en niet teruggekeerd. Zij is vermoe delijk in gezelschap van een 40-jarige bloe- menkoopman uit Utrecht, die een beig« personenauto heeft met kentekens GS 72- 55. Het meisje is 1.65 lang, heeft een smal gezicht, blauwe ogen en donkerblond haar Zij droeg een rood-wit-grijs geruite rok met dito jasje. De politie heeft haar op sporing verzocht. I Advertentie I! UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4 4 2 0 (47 jaar Rijksleverancier) l

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1