Kan een mens lange tijd zonder aardse aantrekkingskracht leven? vaderdag! VS gaan in Zuid-Vietnam openlijk tot aanval over Moeilijkheden in Soedan door wapenzendingen naar Eritrea Mijnrampen WERELDNIEUWS j Voedsel gaat in de mond zweven Zwaar hoofd komt niet meer voor - Hartspier kan zijn kracht verliezen Nog 11 dagen en dan is het Frank Figgures had hartaanval Gemini-5 vertrekt 9 augustus voor reis van 7 dagen WOENSDAG 9 JUNI 1965 Moeizame maaltijd De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. Extra vaderdag-attractie Jit het lood Gemeenschapswezen Doodstraf voor zes Russische misdadigers in Joegoslavië: 125 doden in Hongarije: vijf doden Dp de <=&raatótoel Marjan van Beek Trouwe meigezel Heel veel mensenhebben steeds en overal King op zak of in de tas. Omdat ze ondervonden hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel j ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe metgezel! Met behulp van zijn ruimtepistool bewoog de Amerikaanse ruimtevaar der Ed White zich langzaam kronke lend en buitelend door de ruimte. Deze foto werd op 3 juni gemaakt toen White de eerste Amerikaan was die zich buiten het ruimteschip waagde met als enige bescherming zijn astronautenpak Van onze medische medewerker) De successen van de Amerikaanse en Russische astronauten doen veronder stellen dat grote ruimtereizen binnen het bereik van de mensheid liggen. Maar veel onderzoekingen moeten nog worden verricht om na te gaan of de mens lichamelijk en vooral geestelijk in staat zal zijn grote ruimtereizen te onder nemen zonder blijvende schade voor zijn gezondheid. Onze spieren zijn normaal in een voortdurende worsteling met de zwaartekracht. Deze worsteling geldt ook voor het hart. Ons hart moet namelijk het bloed door het lichaam pompen en wordt hierbij voortdurend tegéngewerkt doordat het bloed ten gevolge van zijn gewicht in de benen zakt. Ver van de aarde, buiten zijn aantrekkingssfeer zal deze strijd luwen en tenslotte ophouden. De toestand van volkomen gewichts loosheid zal optreden en het „zware" hoofd zal niet meer bestaan. Zonder enige arbeid van de spieren blijven lichaamsdelen in elke stand staanDit zou in zekere zin aangenaam kunnen zijn. Bewegingen van armen en benen daarentegen zullen onaangenaam zijn, doordat de ruimtevaarder zichzelf bij de minste beweging zal kunnen verwonden. De hand „weegt" namelijk niets meer. Wanneer men zijn hand zou opheffen met dezelfde kracht als op de aarde, zou de hand doorschieten en met een forse slag op het gezicht terechtkomen. Door oefe ning is het echter mogelijk deze overdre ven bewegingen in bedwang te houden. Hiervoor is een voortdurende aandachts concentratie nodig. Maar hoelang zal de mens in staat zijn zich uitsluitend op zijn spierbewegingen te concentreren? SPIEREN DIE NIET werken worden slapper en dunner. Een langdurig verblijf in de ruimte zal dan ook de spierkracht sterk doen afnemen. Wanneer de ruimte vaarder daarna terug zou komen op aar de zou hij niet in staat zijn normaal te staan of te zitten. Dit hoeft niet ernstig te Advertentie zijn, want door oefening kan de normale spierkracht weer herwonnen worden. Ook de hartspier zal zijn kracht kunnen verliezen, omdat hij minder arbeid hoeft te verrichten om het gewichtsloze bloed door het lichaam te pompen. Na de te rugkomst van de astronaut op aarde zal echter direkt een grotere inspanning van het hart worden vereist en het is dan nog de vraag in hoeverre het daartegen opge wassen is. Bij een betrekkelijk korte reis van vier dagen zullen deze factoren geen grote rol spelen, omdat het zwakker worden van spierweefsel pas na veel langere tijd op treedt. Een direct gevaar dreigt bij het nutti gen van voedsel in gewichtsloze toestand. Eten heeft in de mond geen gewicht en daardoor wordt het moeilijk om het te slikken. Het kan in de mond gaan zweven en tijdens het inademen in de longen wor den gezogen. De luchtpijpen kunnen dan verstopt raken of gedeelten van de longen kunnen zo worden uitgeschakeld. Lukt het inslikken van voedsel wèl, dan is het gevaar nóg niet geweken, want de geringste druk op de maag zal het voed sel weer omhoog kunnen doen schieten, waardoor het weer in de mond terecht komt. Speciale voedingsmiddelen kleveri ge pasta's of in poedervorm, kunnen deze gevaren verminderen. (alleen voor vaderdag): Elke Poppell met een speciaal Poppell-speldje GENèVE (Reuter) Frank Figgures, de Britse algemene secretaris van de Europe se Vrijhandelsassociatie (E.V.A.), heeft gis teren in Genève een lichte hartaanval ge had en is naar een ziekenhuis in die stad gebracht, aldus heeft een woordvoerder van de E.V.A. meegedeeld. De 56-jarige Figgures zal wel verscheidene weken in het ziekenhuis moeten blijven. Twee weken geleden had Figgures op een bijeenkomst van de eerste-ministers van de' E.V.A.-landen in Wenen te kennen gegeven, dat hij wilde terugkeren naar het Britse ministerie van Financiën, dat hem In 1960 had „uitgeleend". Hij zei bij die gelegenheid dat het werk als secretaris generaal van de E.V.A. hem te zwaar werd, maar dat hij bereid was in functie te blij ven tot omstreeks de volgende ministers conferentie, die op 28 en 29 oktober in Ko penhagen zal plaatshebben. KAAP KENNEDY (Reuter en AFP) Negen augustus zou zijn aangenomen als streefdatum voor de lancering van de „Geniini-5", de volgende ruimtevluclit van twee Amerikaanse astronauten. Gor don Cooper en Charles Conrad zullen dan de ruimte ingaan voor een reis van zeven dagen, waarbij zij zlulen trachten een ontmoeting met een ander voorwerp tot stand te brengen. Deze opdracht mislukte vorige week donderdag bij de ruimtevlucht van McDi- vitt en White. Het voorwerp waarmee Cooper^en Conrad contact moeten maken is een kunstmaan, voorzien van een radio baken, die wordt gelanceerd door de .Gemini 5" wanneer deze in de ruimte ronddraait. Do „Titan-2" draagraket is maandag op Kaap Kennedy opgesteld. De cabine wordt voor het einde van deze maand te Kaap Kennedy verwacht. De artsen aan boord van het vliegdek- schip Wasp hebben gisteren na verder me disch onderzoek van de ruimtevaarders James McDivitt en Edward White ge zegd, dat de mannen hun ruimtereis be ter hebben doorstaan dan hun voorgan gers, die kortere vluchten uitvoerden. Er zijn geen nadelige verschijnselen ge constateerd. Beide mannen hebben ge wicht verloren maar in verhouding tot de tijd die zij in de ruimte hebben doorge- racht is het weinig. Morgen gaan White en Mc Divitt naar Houston (Texas), waar na een reeks huldigingen voor hen begint. Dokter Berry heeft de ruimtetweeling gisteren een stevige wandeling over het schip laten maken om hun verstijfde be nen wat te oefenen. McDivitt had, waar schijnlijk als gevolg van het langdurige in ademen van zuivere zuurstof, een neus bloeding. De burgers van de Franse stad Beni- wihr bij Straatsburg hebben gisteren twee kisten Elzasser wijn bijgedragen voor de twee astronauten van de Gemini-4. OOK HET EVENWICHTSORGAAN on dervindt direct gevolgen van de gewichts loosheid. Dit orgaan zit in het labyrinth, dat niet groter is dan ongeveer één kubie ke centimeter, en dat opgeborgen zit in de rotsbeenderen. Het evenwichtsorgaan is één van onze zintuigen en registreert de richting waar in de zwaartekracht op het lichaam werkt. Wanneer een mens dreigt om te vallen, met andere woorden „uit het lood" gaat staan, wordt dit onmiddellijk door ons evenwichtszintuig geregistreerd en met een worden spieren in werking gesteld, om het lichaam weer in de goede stand te zetten. In het dagelijks leven is men zich hier van nauwelijks bewust. Al kunnen sterke prikkelingen van dit orgaan, zoals het draaien in een draaimolen, onaangename sensaties veroorzaken, en een gevoel van verloren raken in de ruimte. Rechtuit lo pen is dan niet meer mogelijk en men kan omvallen. Maar in een gewichtsloze toestand is er totaal géén prikkeling van het orgaan, iets wat op aarde niet voorkomt. Het is daarom niet te voorspellen wat de gevol gen kunnen zijn. Men voelt niet meer of men rechtop of onderste boven staat. Al leen met de ogen kan men hierover nog een indruk krijgen. BEHALVE OP DE STAND van het li chaam. heeft het evenwichtsorgaan ook nog invloeden op talrijke andere functies, zoals bij voorbeeld op de hersenwerking, bloedsomloop en het maagdarmkanaal (braken in een draaimolen). Daarom zou gewichtsloosheid een totale verstoring van de werking van het lichaam kunnen geven. Zo kan men het gevoel krijgen een totaal ander mens geworden te zijn en de resul taten hiervan zijn, dat de ruimtevaarder onder grote psychische spanningen komt te staan. Daar komt nog dit bij: de mens is een gemeenschapswezen en hoog in de lucht zal hij zich in letterlijke zin verlaten voe len van de wereld. Dit kan de psychische spanning verhogen en het is de vraag of deze spanningen op den duur dragelijk zijn. Zal de mens dan ook in moeilijke situa ties precies zo reageren als hij op aarde gedaan zou hebben? De Amerikaanse ruimtevlucht van White en McDivitt zal wellicht op enkele van deze vragen een antwoord kunnen geven. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam mogen voortaan aan gevechts operaties tegen het Zuidvietnamese be vrijdingsleger deelnemen. Het Ameri- caanse militaire commando in Zuid- Vietnam heeft toestemming gekregen, mits de regering in Saigon hierom vraagt, de soldaten naast Vietnamese troepen in de strijd te brengen. Dit is officieel door iet Amerikaanse ministerie van Buiten- andse Zaken bekendgemaakt. Het be sluit was al „in de afgelopen weken" ge nomen. Tot dusver werden de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam alleen gebruikt voor de verdediging van sleutelposities (zoals de luchtmachtbasis Da Nang), als logistieke ondersteuning en voor het geven van advies aan Zuid vietnamese troepen. Dit besluit wijst erop dat de VS zich er langzamerhand van bewust zijn dat een overwinning op de Vietcong op het land moet worden bevochten en dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam niet af doende zijn geweest. Verder wordt aange nomen dat de Zuidvietnamese troepen KHARTOEM (Reuter) De verbindin gen tussen Soedan en de buitenwereld zijn dinsdag hersteld. Het bleek dat de stag natie in het telefoon- en telegraafverkeer, die vier dagen heeft geduurd, een gevolg was van een actie voor hogere lonen. Als gevolg van deze staking konden ook geen vliegtuigen het land verlaten. De leiders van de vakbond van perso neel der P.T.T. hebben verklaard dat de staking geen politieke achtergrond had en dat zij uitsluitend was bedoeld om kracht bij te zetten aan eisen tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Bij het onderzoek naar de bestemming van een lading Tsjechische wapens en munitie, die twee weken geleden door Syrische vliegtuigen Soedan was binnen gebracht, blijken twee ministers die van justitie en de waarnemende bewindsman van voorlichting -enige tijd vastgezeten te hebben. Zij werden vrijgelaten, nadat premier Khalifa had verklaard te hebben geweten, dat de wapens bestemd waren voor bewoners van het voormalige Eritrea dat nu deel uit maakt van Ethiopië. Deze 6ritreanen wensen onafhankelijkheid voor hun gebied. De zending van achttien ton was ge adresseerd aan de Syrische ambassadeur in Khartoem, dr. Jamali. Zij was bestemd voor vanuit Soedan opererende Eritreaan- se leiders. Dr. Jamali heeft verklaard dat de wa pens, met volledige goedkeuring der Soe- danese regering, uit Syrië zijn aangevoerd Hij verzekerde nadrukkelijk dat Syrië niet van plan is zich op welke wijze dan ook met de Soedanese politiek in te laten. De leiders van de Oemma-partij, die als de grootste partij uit de kortgeleden in Soedan gehouden algemene verkiezingen is tevoorschijngekomen, hebben de gear resteerde Soedanezen ervan beschuldigd zich van de wapens meester te hebben willen maken om een greep naar de macht in Soedan te doen. Onder de arrestanten bevindt zich bri gade-generaal Abdel Rahim Sjannan, die in 1959 minister was. Hij heeft nadien jaren gevangen gezeten. Er zijn Soedanese politiemannen naar de aan Eritrea grenzende provincie Kassa- la gezonden om erop toe te zien dat geen voor de Eritreanen bestemde wapens hei melijk in Soedan worden verborgen. Ónder de personen, die zijn gearres teerd, bevinden zich ook enkele Eritrea nen. Deze eisen onverwijlde invrijheids- stelling en teruggave van de in beslag ge nomen wapens, die zij over de grens naar Eritrea willen zenden. De Ethiopische ambassadeur in Khartoem heeft geëist dat de Eritreanen en de wapens ter be schikking van de Ethiopische autoriteiten zullen worden gesteld. MOSKOU (AP) Een militair tribunaal in de Russische plaats Krasnodar heeft zes Russen tot de dood door de kogel veroor deeld, omdat zij als vrijwilliger in Duitse concentratiekampen in Polen en Duits land betrokken zijn geweest bij de moord op duizenden mensen, waaronder talrijke i Polen en Russen. niet in staat zijn zelf de oorlog te winnen. De toenemende Vietcong-aanvallen bi; het naderen van de moessontijd, de ern stige verliezen van de Zuidvinamese strijdkrachten bij de jongste gevechten en de uitputting van de Zuidvietnamese mobiele reserves waren de aanleiding voor het gisteren onthulde besluit. Premier Alcxei Kosygin heeft gisteren in het Kremlin besprekingen gevoerd met de Noordvietnamese vice-premier, Le Than Ngi. "KAKANJ (Reuter en AP) De Joe goslavische autoriteiten stellen een gron dig onderzoek in naar de ergste mijn ramp die Joegoslavië ooit na de oorlog heeft getroffen. Het aantal doden is tot 125 gestegen. Achttien mijnwerkers wer den gewond. De Joegoslavische regering heeft van daag een dag van nationale rouw afge kondigd. Het onderzoek volgt de theorie dat elek trische vonken een ontploffing van me taangas kunnen hebben veroorzaakt in de bruinkolenmijn Orasi in Kakanj. Maar ze ker is men hiervan niet. De gezinnen van de slachtoffers zullen elk 100.000 dinar (465 gulden) ontvangen Er zal een monument worden opgericht ter nagedachtenis van de doden. Ook is een fonds van 30 miljoen dinar (14.000 gul den) ingesteld tot steun aan de gezin nen van de omgekomenen. Van alle gebouwen in Kakanj hangen de vlaggen halfstok. Huilende familieleden bevonden zich gisteren bij de ingang van de mijn. Andere gaven uiting aan hun rouw in het dodenhuis, dat in een school gebouw is ingericht. Jonge mijnwerkers gaven hun bloed voor de gewonden. Vijf mijnwerkers zijn omgekomen, twee zijn ernstig gewond en twee zitten nog ondergronds gevangen in eert mijn in Ru- dabanya in Noord-Hongarije. De oor zaak van de ramp was dat een veertig meter hoge massieve kolenmuur instort te. De twee ingesloten mijnwerkers hebben vermoedelijk levenstekenen gegeven. Een reddingsploeg hoopt hen spoedig te berei- iken. Later heeft een afgevaardigde van de Zuidvietnamese communisten een ge sprek gehad met president Anastas Mi- koyan. Van de beide gesprekken werden geen bijzonderheden meegedeeld. Een Amerikaanse Canberra-jachtbom- menwerper is gisteravond bij een actie op ongeveer 150 kilometer ten zuidwesten van Saigon door de Vietcong neergescho ten. -De twee .bemanningsleden stelden zich met hun parachutes in veiligheid. Ze kwamen midden in het gebied van de opstandelingen terecht, maar konden bin nen vier minuten door een helikopter worden opgepikt. Het is de eerste maal dat een Ameri kaans straalvliegtuig door de Vietcong werd neergeschoten. Vanmorgen hebben 42 Amerikaanse oorlogsvliegtuigen bommen afgeworpen boven kazernes in Vinh, 250 kilometer ten zuiden van Hanoi. Volgens de militaire autoriteiten werd gisteren bij een aanval op een bevoorra dingsdepot in Vinh zware schade aange richt. De aanval van vandaag zou lichte tot matige schadehebben toegebracht. Gisteravond is op het Madisonplein in New York een protestbetoging gehouden tegen de Amerikaanse politiek in Viet nam. Bijna 18.000 mensen namen aan de betoging deel waarbij verscheidene voor aanstaande politieke en universitaire fi guren zoals senator Wayne Morse en pro fessor Morgenthau het woord voerden. IJselijk Het is een ijselijk verhaal, beste lezers, waarmee ik u aan boord kom. Ik zou het u eigenlijk moeten besparen, maar ik loop er al zo lang mee rond en het is mis schien goed als ik me eens uitspreek. Het gaat over ijskasten, al die ijskasten, waarmee mijn huis is volgestouwd. Laat mij beginnen met u te vertellen hoe het is begonnen, hoe het is gekomen, dat mün huis een verkoopruimte van ijskasten ge lijkt. Het begon eenvoudig met het lekken van onze kraan. De loodgieter, die ik opbelde, zei, dat er een nieuw leertje in moest en dat hij wel zou komen als hij tijd had. Ik bedankte hem en er verstreek een half jaar. Een half jaar lekte de kraan, maar omdat het toch boven was, hadden we er weinig last van. Op den duur begon het 's nachts evenwel wat hinderlük te worden die steeds luider en sneller druppende waterdruppels en ik nam de telefoon weer op. De loodgieter had het nog steeds te druk. Ik draaide het nummer van een an der, maar die kon ook niet komen en daarna belde ik een heel rijtje loodgie ters, die allemaal overbezet bleken te zijn. Ik beklaagde die arme loodgieters, maar ook mijzelf, omdat ik, zelfs met behulp van slaaptabletjes, het getik van de lek kende kraan niet uit de wereld kon hel pen. Toen kocht ik een ijskast. De verkoper van die ijskast bleek een van de loodgie ters te zijn, die ik had opgebeld voor mijn kraantje. Tot mijn verbazing had hij wel tijd om direct de ijskast te komen plaatsen en tot mijn grote dankbaarheid repareerde hij bij deze gelegenheid ook nog even de kraan. Dit was mijn eerste ijskast. Niet lang daarna raakte een van de wastafels ver stopt. Wat ik er ook aan deed, hij wilde maar niet doorlopen! U raadt het al, bes te lezers, er moest een loodgieter aan te pas komen. En ik weer bellen! En weer was een ieder overbezet! Ten einde raad liet ik mij toen maar iets ontvallen over een ijskast, die ik eventueel zou willen hebben. En, ja hoor, toVz stond de loodgieter dadelijk voor de deur. Met een ijskast. Mijn verstopte wastafel was in een wip in orde en ijskast no. 2 werd boven geplaatst. Ijskast no. 3 staat sinds kort in 'de schuur. Die heb ik laten komen, toen mijn geiser schoongemaakt moest worden. Maar nu zit ik echt met mijn handen in 't haar, want waar moet ik ijskast no. 4 plaatsen? En het zal er toch van moeten komen, vrees ik, want er zitten vochtplele ken op het plafond in de gang en dit wijst op een lek in de douchecel. Wat nu, beste lezers? De situatie begint hachelijk te worden. Er kan er misschien nog één op zolder worden gezet, maar dan zit ik toch echt vol. Voorwaar een ijselijke gedachte! Advertentie Militair verdronken. In het Zuiderbad in Amsterdam is de twintigjarige dienst plichtige soldaat H. A. van Kuyeren, dis in Den Haag woonde, verdronken. Advertentie Kennelijke staat. De correspondent van het Russische persbureau Tass voor handelsaangelegenheden in Londen, de 37-jarige Vassili Krilov, is dinsdag tot een boete van vijfhonderd gulden ver oordeeld, omdat hij in „kennelijke staat" een auto had bestuurd. Hem werd tevens voor een jaar de rijbe voegdheid ontnomen. Krilov had ver klaard schuldig te zijn. Vreedzaam. Hongarije en Joegoslavië hebben dinsdag in Belgrado een over eenkomst getekend voor samenwerking op het gebied van het vreedzaam ge bruik van kernenergie. Ook zijn zij overeengekomen een akkoord op lange termijn te sluiten voor het uitwisselen van goederen. Verkeer. In de drie dagen van het pink- sterweekeinde zijn in Frankrijk 129 mensen bij 1367 verkeersongelukken om het leven gekomen. Er waren 2417 gewonden. Verzoek. De Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, die na de Chinese bezetting van zijn land naar India is uitgeweken, heeft de Thailandse rege ring verzocht zich als politiek vluchte ling in Thailand te mogen vestigen. Goud. De Japanse politie heeft zich de laatste tijd krachtig beziggehouden met het tegengaan van de goudsmokkel in Japan. Het ministerie van Handel heeft verklaard dat dit er mogelijk toe zal leiden dat Japan binnenkort goud zal moeten invoeren. Doodstraf. In de periode van vijf jaar die december 1964 eindigde zijn in Zuid Afrika 494 mensen terechtgesteld. Dat heeft de minister van Justitie, Vor- ster, in antwoord op een vraag in het parlement meegedeeld. Enquête. Een dertigtal leerkrachten en een aantal verontwaardigde ouders in Milaan hebben zich bij de politie be klaagd over een enquête die een links weekblad onder jongeren van veertien jaar af heeft ingesteld naar hun sek sueel gedrag. Dat gebeurde echter in termen die deze jongeren „onherstelba re morele schade" zouden kunnen toe brengen. Amok. Een jonge Griekse dienstplichtigs heeft dinsdag in Kilkis in Oost-MacedO- nië amok gemaakt. Hij doodde vier van zijn kameraden en verwondde er acht tien, van wie twee ernstig. Daarna pleegde hij zelfmoord. Vlucht. Tijdens de pinksterdagen zijn ze- ker negentien Oost-Duitsers onder wie drie grenswachten in uniform en met wapens naar het Westen ont snapt. Koude. Meteorologen van het Russische zuidpoolstation Vostok, dat bij de mag netische Pool is gelegen, hebben een temperatuur van 82,4 graden Celsius on der nul geregistreerd. In jaren was daar niet een zo lage temperatuur waargeno men. In juni is het nog nooit ergens ter wereld zo koud geweest. Regen. Een groot gedeelte van Italië i* dinsdag geteisterd door regenstormen, die veel schade aan de gewassen aan gericht en het verkeer ontwricht heb ben. In veel streken in de Alpen is sneeuw gevallen. In een groot gedeelte van Italië hebben de mensen hun win- terkleding weer aangetrokken. Vliegtuigbotsing. Veertien Spaanse mili tairen zijn dinsdag om het leven geko men bij een botsing in de lucht tussen twee ,,Junker-52" toestellen in de buurt van het vliegveld Alcantarilla in de zui delijke provincie Murcia. De twee uit de oorlog afkomstige vliegtuigen had den elk drie bemanningsleden en twaalf parachutisten aan boord. De soldaten zouden springoefeningen gaan uitvoe ren toen de toestellen tegen elkander vlogen en brandend neerstortten. Zes bemanningsleden en acht parachutis ten kwamen daarbij om. Demonstratie. Het nieuwe plaatsvervan gende hoofd van de universiteit van La gos in Nigeria, dr. Biobakoe, is dinsdag gemolesteerd, nadat demonstrerende studenten hem hadden uitgejouwd toen hij zijn intreerede hield. De universiteit was enige tijd gesloten geweest na pro testacties van de studenten tegen de vervanging van de vice-kanselier van de universiteit.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3